ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΦΕ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ???

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΦΕ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?????

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
10
13%
ΝΕΣ ΚΑΦΕ ΦΡΑΠΕ
23
30%
ΝΕΣ ΚΑΦΕ ΖΕΣΤΟ
4
5%
ΕΣΠΡΕΣΟ
9
12%
ΚΑΠΟΥΤΣΙΝΟ
7
9%
ΓΑΛΛΙΚΟΣ
8
10%
ΦΡΕΝΤΟ
12
16%
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...
4
5%

Σύνολο ψήφων : 77

Re: ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΦΕ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ???

Δημοσίευσηαπό Κοραλλία » Σεπτέμβριος 5th, 2010, 4:09 pm

gourounakis έγραψε:Πίνω μόνο ελληνικό καφέ μια φορά τη βδομάδα,μέτριο και πολύ ελαφρύ.Τον κάνω αρκετό(σε μεγάλο φλυτζάνι)και λίγο νερουλό,αλλά τον πίνω σιγα σιγά ώστε να μου μένει η υπέροχη γεύση του στο στόμα μου.Στο τέλος απλά μπουκώνομαι με καμμια σοκολατούλα.

αα γουρουνάκι,εκδηλώθηκες πάλι..
Κοραλλία
New poster

Δημοσ.: 161
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2010, 2:08 pm
Το μέλος Κοραλλία, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΜΑΚΕΔΝΟΣ4 » Σεπτέμβριος 5th, 2010, 4:09 pm

Ρε ποσους καφεδες χτυπατε την ημερα?
Εγω 2-3 φραπε την ημερα,πριν λιγο καιρο επινα 1 Ελληνικο το πρωι και μετα το απογευμα 1 φραπε,αλλλλλα τωρα το γυρισα παλι στον φραπε το πρωι.
Για πειτε ρε,ποσους καφεδες χτυπατε την ημερα.
ΕΣΤΙ ΜΕΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
ΜΑΚΕΔΝΟΣ4
Fast poster

Δημοσ.: 4686
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 1:55 pm
Τοποθεσια: ΕΔΩ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Το μέλος ΜΑΚΕΔΝΟΣ4, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sid Vicious » Σεπτέμβριος 5th, 2010, 4:12 pm

Με αρέσουν όλα τα είδη καφέδων. Και με αρέσει στους ζεστούς να προσθέτω και λίγο κονιάκ ή grand marnier μεσα.
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
With Love and a Molotov Cocktail

Δημοσ.: 17067
Εγγραφη: Μάρτιος 22nd, 2006, 11:18 am
Το μέλος Sid Vicious, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοραλλία » Σεπτέμβριος 5th, 2010, 4:20 pm

Εγώ το πρωί πίνω νες ζεστό με γάλα νουνού,τρώω και κανά μπισκότο digestive..
Το απόγευμα,πίνω φραπέ αλλά μόνο με καφέ,ζάχαρη και γάλα..τα χτυπάω όλα αυτά μαζί με το μίξερ..
Κοπανάω δύο μεγάλα ποτήρια τέτοια..θα φάω και κανα μπισκότο πάλι ή κανά δημητριακό με σοκολάτα άμα έχουμε..
Και το βράδυ το μάτι με μανταλάκια..
Κοραλλία
New poster

Δημοσ.: 161
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2010, 2:08 pm
Το μέλος Κοραλλία, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alessandro_Del_Piero » Σεπτέμβριος 5th, 2010, 4:21 pm

ristretto
Άβαταρ μέλους
Alessandro_Del_Piero
Crazy poster

Δημοσ.: 6570
Εγγραφη: Μάρτιος 20th, 2007, 2:34 am
Τοποθεσια: Zürich
Το μέλος Alessandro_Del_Piero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό Naftopes » Σεπτέμβριος 5th, 2010, 4:24 pm

ritzeri έγραψε:
Naftopes έγραψε:
slourp έγραψε:αγαπημένος espresso κρύος ή ζεστός.
Παρεπιπτόντως...
Θέλω να αγοράσω μία εσπρεσιέρα-όχι το κλασσικό μπρικάκι το οποίο το έχω δοκιμάσει σε διάφορες εκδοχές και δεν με ικανοποιεί.Μήπως κάποιος από τους γράφοντες μπορεί να προτείνει κάποιο συγκεκριμμενο μοντέλο?
Ευχαριστώ! :D

Εγώ όπως έγραψα είμαι υπέρ του Bialetti - Brikka. (http://www.bialetti.com/) αυτό το μοντέλο έχει βαλβίδα υψηλής πίεσης και κάνει φοβερό καφέ. Ιδανικό και για εκδρομές !!! (50-55e)
Τώρα αν πάρεις ηλεκτρική, ΜΗΝ πάρεις για κάψουλες γιατί τον καφέ που θα πίνεις θα στον διαλέγει ο μαρκετίστας της κάθε ετερείας... Άρα πως θα πιεις πχ τον blue mountain από Costa Rica! :D (υπάρχει στην Αθήνα και είναι φτηνότερος από τον Illy).
Μην πάρεις με μεγάλο δοχείο νερού, μάλλον, το δοχείο να είναι ανάλογο της κατανάλωσης που θα κάνεις. Μην μένει το νερό και βγουν τίποτα κροκόδειλοι από εκεί μέσα !!! :smt003
Οι ηλεκτρικές είναι πολύ ακριβές στην χρήση τους, καταναλώνουν πολύ ρεύμα, και αν είναι για ένα άτομο η χρήση παραείναι ακριβή.
Καλές μάρκες είναι οι Krupp και οι Gaggia και κάποιες Ιταλικές όχι γνωστές όμως.
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://coffeetea.about.com/od/buyequipm ... ipment.htm
¨Έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Προτείνω επίσης την αγορά μήλου καφέ, δηλ τον αλέθεις εσύ πριν τον βάλεις στην καφετιέρα, απόλαυση !
Προσοχή! Ο καφές για μπρίκι θέλει πιο χοντρό κόψιμο, από τον καφέ για μηχανή.

.

1.με το bialetti-brikka δεν γινεται να πιεις εσπρεσο της προκοπης. ο εσπρεσο για να φτιαχτει σωστα θελει συγκεκριμενα μπαρ(μοναδα μετρησης πιεσης) και συγκεκριμενη θερμοκρασια
2.ο blue mountain κοστιζει 200 ευρω το κιλο και δεν υπαρχει στην ελλαδα. αν τυχει και τον συναντησει κανεις θα ειναι μονο σε εκθεση στο εξωτερικο και αυτο σπανια
3.η krups ειναι η καλυτερη μαρκα.
4.υπαρχουν μηχανες καφε που ξεκινουν απο 200 ευρω με ταμπλετα και ειναι made in china
5.δοκιμασε τον hausbrandt 80-20

1. Μια ιδέα είναι. άντε να πάρεις σε εκδρομή ή κάμπινγκ καφετιέρα για να έχεις την δυνατότητα 12-15 bar :)
Πάντως οι περισσότεροι Ιταλοί χρησιμοποιούν μπρίκι, τουλάχιστον παλαιότερα.
Άσε που έχω κάψει καρδιές :) με το άρωμα που βγαίνει.

2. blue mountain δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Θα ήθελα μια φορά τουλάχιστον. Άσε, που έμαθα ότι είναι απο Jamaica :D

3. krups vs Brikka θα πάρω τελικά brikka είμαι παραδοσιακός και έχω περάσει ωραία μαζί του. :)
4. μηχανή με ταμπλέτα δεν θα αγοράσω ποτέ. Σιγά μην εμπιστευθώ στον μανατζαρέο της nespresso ή άλλον τα γούστα μου.
5. hausbrandt. ωραίος ! το 80-20 τι είναι ?

Ωραίο καφέ χύμα, espresso και φίλτρου, βρίσκω και στην Κοραή στο κέντρο της Αθήνας, στην καφετέρια ever green.
Εξαιρετικός.
17/09/09 Παπαθανασίου: Στο 6% το έλλειμμα του ΑΕΠ το 2009
http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/542349/Article.aspx

09/10/09 Προβόπουλος: Στο 12% του ΑΕΠ το έλλειμμα το 2009
http://www.euro2day.gr/news/economy/124 ... ticle.aspx
Άβαταρ μέλους
Naftopes
Fast poster

Δημοσ.: 1542
Εγγραφη: Φεβρουάριος 20th, 2006, 8:30 pm
Το μέλος Naftopes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Σεπτέμβριος 7th, 2010, 2:08 pm

PABLO4 έγραψε:Ρε ποσους καφεδες χτυπατε την ημερα?
Εγω 2-3 φραπε την ημερα,πριν λιγο καιρο επινα 1 Ελληνικο το πρωι και μετα το απογευμα 1 φραπε,αλλλλλα τωρα το γυρισα παλι στον φραπε το πρωι.

Στάνταρ τέσσερις:
- Εναν το πρωί στο σπίτι με το που θα ξυπνήσω
- Εναν μόλις φτάσω στη δουλειά
- Έναν το μεσημέρι μετά το φαγητό
- Έναν το βράδυ πριν πέσω για ύπνο.

Που και που πέφτουν και μερικοί έξτρα, συνήθως ένας οι δύο.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 7:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Willard » Σεπτέμβριος 12th, 2010, 12:02 am

Τον χειμώνα έναν γαλλικό το πρωί και έναν το απόγευμα
Το καλοκαίρι έναν γαλλικό το πρωί και μιά φραπεδιά το απόγευμα

Σπανίως εσπρέσσο ή καπουτσίνο ,δεν μου αρέσει καθόλου ο ελληνικός/τούρκικος
Άβαταρ μέλους
Willard
Fast poster

Δημοσ.: 1770
Εγγραφη: Απρίλιος 13th, 2009, 10:42 pm
Τοποθεσια: Βόρειος
Το μέλος Willard, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 12th, 2010, 12:05 am

Άγιος Παπάριος έγραψε:
PABLO4 έγραψε:Ρε ποσους καφεδες χτυπατε την ημερα?

Στάνταρ τέσσερις:
- Εναν το πρωί στο σπίτι με το που θα ξυπνήσω
- Εναν μόλις φτάσω στη δουλειά
- Έναν το μεσημέρι μετά το φαγητό
- Έναν το βράδυ πριν πέσω για ύπνο.

Που και που πέφτουν και μερικοί έξτρα, συνήθως ένας οι δύο.

περι τους 8
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 42332
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 12:36 pm

Πωωωω, ήπια ένα floccacino σοκολάτα κρύο και έπαθα πλάκα!
Τι ηδονικός καφές ήταν αυτός; Σούπερ!
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 5936
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 7:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αχαχουχας » Σεπτέμβριος 15th, 2010, 6:12 am

Sid Vicious έγραψε:Με αρέσουν όλα τα είδη καφέδων. Και με αρέσει στους ζεστούς να προσθέτω και λίγο κονιάκ ή grand marnier μεσα.

Θα το δοκιμασω...
Εγω προσθετω στον φραπε Μπειλις η Καλουα (κρυο η ζεστο)
κονιάκ ή grand marnier δεν εχω δοκιμασει...
Κονιακ μονο σε τσαι ζεστο....
Άβαταρ μέλους
Αχαχουχας
New poster

Δημοσ.: 25
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 14th, 2010, 6:25 am
Το μέλος Αχαχουχας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Edmund » Σεπτέμβριος 15th, 2010, 7:46 am

Εσπρέσσο (φρέντο ή διπλό ζεστό), φραπέ με Baileys και καπουτσίνο
Κινούμαι πάντα αντίθετα σε σχέση με τις μάζες
Έχω βγάλει από τα μάτια μου τις γάζες
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Δημοσ.: 31360
Εγγραφη: Ιούλιος 12th, 2007, 10:29 am
Τοποθεσια: Μέγαρο Μαξίμου
Το μέλος Edmund, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νεοπτόλεμος » Σεπτέμβριος 18th, 2010, 2:04 am

Κοραλλία έγραψε:
Νεοπτόλεμος έγραψε:Λατρεύω τον νες... ένας από τους πολλούς λόγους που αδημονώ να έρθει ο χειμώνας (ως εποχή εννοώ, διότι κατά τ' άλλα θα βελάξουμε με την κρίση) είναι ο ζεστός καφές που απολαμβάνω κάθε πρωί και απόγευμα...

εγώ δεν περιμένω να'ρθει ο χειμώνας για να πιω νες..να καταπιέσω τον εαυτό μου να μην πιει νες επειδή ήρθε το καλοκαίρι,και να πρέπει να περιμένω μέχρι να'ρθει ο επόμενος χειμώνας?ΟΧΙ.Πίνω όλο το χρόνο νες με γάλα νουνου για πολύ νου,χωρίς διακοπές,κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τον εαυτό μου να μη μου γκρινιάζει..

Η γεύση παραμένει υπέροχη και δεν επηρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες, όμως να πίνεις ΖΕΣΤΟ με 38 βαθμούς και μετά να στραγγίζεις και το σώβρακο απ' τον ιδρώτα, άστο καλύτερα.

Υ.Γ. Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... όπως γουστάρει ο καθένας.
Δυστυχία σε εκείνον που δεν έχει εχθρό, διότι εγώ τουλάχιστον θα είμαι εχθρός του - Carl Schmitt
Άβαταρ μέλους
Νεοπτόλεμος
New poster

Δημοσ.: 354
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2010, 3:30 am
Τοποθεσια: Δεν είναι συγκεκριμένη
Το μέλος Νεοπτόλεμος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Σεπτέμβριος 18th, 2010, 3:33 pm

Naftopes έγραψε:5. hausbrandt. ωραίος ! το 80-20 τι είναι ?

αναλογια
80% αραμπικα
20% ρομπουστα
Nihil έγραψε:ΧΑ ήθελες εμφύλιο θα λάβεις.

Wem gehört die Welt? έγραψε:[
Όποιος καλημερίζει χρυσαυγίτη είναι πρακτικά συνένοχος από δω και πέρα.
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Crazy poster

Δημοσ.: 7034
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2010, 4:27 pm
Το μέλος ritzeri, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό evelyn977 » Σεπτέμβριος 20th, 2010, 1:21 pm

Απ' όλα πίνουμε αλλά στο σπίτι κυρίως γαλλικό.. Η καφετιέρα ολημερίς γεμάτη!
Άβαταρ μέλους
evelyn977
New poster

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 20th, 2010, 1:04 pm
Το μέλος evelyn977, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Life style

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες