Κατασκευή Πέλλετ και Μπρικέτας για ιδιόχρηση

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες

Re: Κατασκευή Πέλλετ και Μπρικέτας για ιδιόχρηση

Δημοσίευσηαπό rouminas » Μάρτιος 19th, 2011, 12:00 am

http://pellet-mill.de/shop/article_PP20 ... 3DPP200%26

το μηχάνημα αυτό λέει κατανάλωση 7,5 kw / h και παράγει 100-250κιλά την ώρα .στη χειρότερη στις 15 ώρες για 1,5 τόνο και ρεύμα 112,5kw .στη καλύτερη 6ώρες για 1,5 τόνο άρα κατανάλωση 45kw
rouminas
New poster

Δημοσ.: 41
Εγγραφη: Ιανουάριος 1st, 2011, 4:00 pm
Το μέλος rouminas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό teo » Μάρτιος 19th, 2011, 9:23 am

pelletakias έγραψε: την διαδικασια κατασκευης την γνωριζω αυτο που ζηταω να μαθω ειναι αν υπαρχει καποιος που εχει τετοιες "κινεζιες
http://pellet-mill.de/shop/category_2/1 ... 4QodLxvd8g
ή αλλη αντιστοιχη μικρη μηχανη παραγωγης πελλετ ή μπρικετων και μπορει να μας πει τα προβληματα που συναντησε στην παραγωγη.
Η διαδικασια παραγωγης ειναι πολυ συγκεκριμενη και ευαισθητη σε πολλους παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν το τελικο αποτελεσμα.
Εχω ακουσει οτι υπαρχουν σε λειτουργια μερικες τετοιες μηχανες στη ελλαδα απο ερασιτεχνες και θα ηθελα να μιλησω με καποιον απο αυτους.
ευχαριστω

Χρησιμοποιούμε αυτά τα κινέζικα μηχανάκια (chipper 22 kw, hammer mill 15kw, pellet press 25kw) για ιδιοπαραγωγή πελλετς σε βιοτεχνικό χώρο επεξεργασίας ξυλείας τα τελευταία 2 χρόνια. Για οικοπαραγωγή θα χρειαστείς μικρότερης ιπποδύναμης μηχανάκια με ντίζελ ή PTO, γιατί στο σπίτι δεν έχεις την κατάλληλη παροχή ΔΕΗ.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε με τα κινέζικα, ήταν τα ηλεκτρολογικά τους (ίσως χρειαστούν και αλλαγή πίνακα)
Επίσης μεγάλη προσοχή στην ασφάλεια εργασίας με το chipper και το hammer mill (δεν παρέχουν καμία προστασία στον χρήστη, πρέπει να τις φιάξεις μόνο σου)

Άν μπορείς να βρεις στεγνό πριονίδι καθαρό (χωρίς κομματάκια ξύλου) τότε χρειάζεσαι μόνο την πρέσα .
Το κλειδί είναι η υγρασία. Θα πρέπει να είναι από 10%- 20% (εμείς την μετράμε με υγρασιόμετρο) εμπειρικά θα βρεις την κατάλληλη υγρασία. Αν το πριονίδι είναι πολύ στεγνό δεν πρεσάρετε, αν είναι πολύ βρεγμένο δημιουργούνται "σπηλιές" στην πρέσα από την εξάτμιση της υγρασίας και δεν γίνεται συμπίεση.
Αν πετύχεις την υγρασία τότε η πρέσα μπορεί να πιάσει τις αποδόσεις που λένε.
Στη διάθεση σου για ότι χρειαστείς.
teo
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Ιανουάριος 10th, 2011, 10:50 pm
Το μέλος teo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sv2dxa » Μάρτιος 19th, 2011, 10:15 am

Τελικά στη χωρα αυτη έχουμε πραγματι ικανούς ανθρωπους πολιτες και ανίκανους αρχηγούς.
Μπράβο φιλε μου κι ευχαριστώ.
Θέλουμε 100 χρόνια να γίνουμε άνθρωποι... και βλέπουμε για μετά.
Άβαταρ μέλους
sv2dxa
New poster

Δημοσ.: 186
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2011, 10:54 pm
Το μέλος sv2dxa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sv2dxa » Μάρτιος 19th, 2011, 3:08 pm

Άβαταρ μέλους
sv2dxa
New poster

Το μέλος sv2dxa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vaggelis » Μάρτιος 19th, 2011, 10:39 pm

sv2dxa έγραψε: http://www.analytika.gr/index.asp?mod=e ... 127&p=2019
Υγρασιομετρο

Καλή ιδέα η αγορά ενός υγρασιόμετρου.
Μερικά ποιο φθηνά εδώ ( 65 και 95 Ευρώ )

http://cgi.ebay.de/FEUCHTEMESSGERAT-PEL ... 3107wt_932

http://www.fsr-messtechnik.de/index.php ... 1&Itemid=3
Στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 300 παρά 20, στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 300 και 40, στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 400 ευρώ ο τόνος ακριβώς. !!!!!
vaggelis
New poster

Δημοσ.: 405
Εγγραφη: Μάρτιος 2nd, 2011, 7:01 pm
Το μέλος vaggelis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pelletakias » Μάρτιος 20th, 2011, 4:44 pm

Χθες εντελως τυχαια πληροφορηθηκα οτι και στην πολη μας καποιος προσπαθει να παραγει πελλετς και πηγα να δω απο κοντα τη μηχανη.
Ο κος Πατρωνιδης Γιωργος εφερε απο το εξωτερικο μια κινεζικη πελλετομηχανη μαζι με ξηραντηριο και θρυμματιστη και θα ξεκινησει την παραγωγη πελλετς στην Κομοτηνη.
Ενα προχειρο βιντεο καθως δεν ειχα μαζι μου καλη καμερα για να τραβηξω ειναι το παρακατω:
http://www.youtube.com/watch?v=1nFnBBljC7k
Η εγκατασταση δεν εχει ακομα ολοκληρωθει μολις προχθες τα παρελαβε αλλα ο πειρασμος ηταν μεγαλος για μια πρωτη δοκιμη με πριονιδια κωνοφορων του εργοστασιου.
Θα παρακολουθησω απο κοντα το ολο εγχειρημα και θα ενημερωσω για νεοτερα....
pelletakias
New poster

Δημοσ.: 48
Εγγραφη: Μάρτιος 15th, 2011, 12:05 pm
Το μέλος pelletakias, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό george-alexpoli » Μάρτιος 21st, 2011, 9:21 pm

Καλησπέρα και από την Αλεξανδρούπολη.Οπου συζήτηση για πέλλετ μέσα κι εγώ.Χαίρομαι που σιγά σιγά αρχίζει ο κόσμος να το ψάχνει με την παραγωγή μιας που κι εμείς είμαστε 2-3 που το σκεφτόμαστε.Βλέπω συζητάτε για πριονίδια, είναι και η αγριοαγκινάρα (γαιδουραγκαθο) η οποία έχει πολλή μεγάλη θερμική απόδοση στην καύση.Εμείς μιας που είμαστε και αγροτικές οικογένειες σκεφτόμαστε φέτος να δοκιμάσουμε με αχυρα αλλα δεν ξέρουμε κατα πόσο θα κερδίσουμε σε απόδοση καύσης.Pelletakia περιμένουμε περισσότερα βίντεο από τον φίλο μας στην Κομοτηνή!!! Α και απο οτι βλέπω λέω να σας ερθω και καμια βόλτα να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά.
george-alexpoli
New poster

Εγγραφη: Μάρτιος 21st, 2011, 9:01 pm
Το μέλος george-alexpoli, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sv2dxa » Μάρτιος 24th, 2011, 8:09 am

chipper 22 kw, hammer mill 15kw, pellet press 25kw

Το chipper και το pellet milli το καταλαβα, Το pellet press τι ακριβως κάνει?
Είχα την εντυπωση οτι χρειαζόμαστε μόνο τον θρυματιστη και την μηχανη pellet.
Οσο για την αφύγρανση τι κανετε?
Άβαταρ μέλους
sv2dxa
New poster

Δημοσίευσηαπό mikel_ad » Μάρτιος 24th, 2011, 10:05 pm

sv2dxa εισαι για μια παραγωγη πελλετ ?

Εάν δεν το έχεις εσύ, το έχει κάποιος άλλος
Ιταλικός λέβητας πελλετ BIOMAX αυτόματου καθαρισμού και εξαγωγής της στάχτης
Καυστήρες πελλετ ADGREEN B-ECO για μετατροπή σε λέβητες πετρελαίου
Άβαταρ μέλους
mikel_ad
Casual Poster

Δημοσ.: 831
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2011, 11:20 am
Τοποθεσια: Εδεσσα - θεσσαλονικη - Κατερινη
Το μέλος mikel_ad, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sv2dxa » Μάρτιος 25th, 2011, 11:23 am

Δεν σκεφτομουν ακριβως κατι σαν κι αυτο αλλα κοντα έπεσες :D
Θα δουμε πως θα πανε οι τιμες και μετα θα μπουμε στη διαδικασία. :smt003
Άβαταρ μέλους
sv2dxa
New poster

Δημοσίευσηαπό rouminas » Μάρτιος 28th, 2011, 9:50 pm

sv2dxa έγραψε:chipper 22 kw, hammer mill 15kw, pellet press 25kw

Το chipper και το pellet milli το καταλαβα, Το pellet press τι ακριβως κάνει?
Είχα την εντυπωση οτι χρειαζόμαστε μόνο τον θρυματιστη και την μηχανη pellet.
Οσο για την αφύγρανση τι κανετε?

νομιζω οτι ειναι το ιδιο με το mill
rouminas
New poster

Δημοσ.: 41
Εγγραφη: Ιανουάριος 1st, 2011, 4:00 pm
Το μέλος rouminas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Giorg » Μάρτιος 29th, 2011, 6:10 pm

Γεια σας κι απο μενα
απο φετος ειμαι κ εγω χρηστης πελλετ και ετοιμαζομαι για παραγωγη.εχω παραγγειλει μια πρεσσα απο κινα δυνατοτητας 250-300 κιλων την ωρα με κινηση με τρακτερ.ειναι ηδη στον πειραια θα την εχω ως την παρασκευη λογικα.επισης μαζεψα γυρω στους δυο τονους πριονιδι απο το οποιο το μισο περιπου ειναι ετοιμο.παντως παιδια ειναι μεγαλη φασαρια και εχω κουραστη ηδη με τα πριονιδια κ οσο σκεφτομαι οτι το πελλετ στη βουλγαρια εχει 130 ο τονος αρχισα να το μετανιωνω.το σαββατοκυρικο αν ολα παν καλα θα βγαλω δικα μου πελλετ.θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου
Giorg
New poster

Εγγραφη: Μάρτιος 29th, 2011, 5:46 pm
Το μέλος Giorg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό teo8 » Μάρτιος 29th, 2011, 7:35 pm

Giorg έγραψε: Γεια σας κι απο μενα
απο φετος ειμαι κ εγω χρηστης πελλετ και ετοιμαζομαι για παραγωγη.εχω παραγγειλει μια πρεσσα απο κινα δυνατοτητας 250-300 κιλων την ωρα με κινηση με τρακτερ.ειναι ηδη στον πειραια θα την εχω ως την παρασκευη λογικα.επισης μαζεψα γυρω στους δυο τονους πριονιδι απο το οποιο το μισο περιπου ειναι ετοιμο.παντως παιδια ειναι μεγαλη φασαρια και εχω κουραστη ηδη με τα πριονιδια κ οσο σκεφτομαι οτι το πελλετ στη βουλγαρια εχει 130 ο τονος αρχισα να το μετανιωνω.το σαββατοκυρικο αν ολα παν καλα θα βγαλω δικα μου πελλετ.θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου

τη λεβητα εχεις φιλε?και σε ποια πολη κανει 130ε ο τονος?help
teo8
New poster

Δημοσ.: 12
Εγγραφη: Μάρτιος 26th, 2011, 4:05 pm
Το μέλος teo8, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mikel_ad » Μάρτιος 29th, 2011, 10:37 pm

teo8 έγραψε:
Giorg έγραψε: Γεια σας κι απο μενα

τη λεβητα εχεις φιλε?και σε ποια πολη κανει 130ε ο τονος?help

ποτε κλαδευουν τις ελιες ? απο που εισαι ? ποσο σου βγηκε ? νομιζω πως ειναι καλη κινηση και μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα :wink:
Εάν δεν το έχεις εσύ, το έχει κάποιος άλλος
Ιταλικός λέβητας πελλετ BIOMAX αυτόματου καθαρισμού και εξαγωγής της στάχτης
Καυστήρες πελλετ ADGREEN B-ECO για μετατροπή σε λέβητες πετρελαίου
Άβαταρ μέλους
mikel_ad
Casual Poster

Δημοσ.: 831
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2011, 11:20 am
Τοποθεσια: Εδεσσα - θεσσαλονικη - Κατερινη
Το μέλος mikel_ad, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Giorg » Μάρτιος 30th, 2011, 12:53 pm

προς το παρον εχω μια αεροθερμη σομπα Καρμεκ 10kw που ζεσταινει πανω απο το μισο σπιτι.σκοπευω να παρω και μια μικρη σομπα λεβητα η λεβητα για να καλυψω το υπολοιπο.στη Κρεσνα υπαρχει αυτος http://www.alibaba.com/product-free/113 ... LETTA.html 25 km απο το Ζαντασκι και παραπανω στο blagoevgrand αυτος: beko export 359 74443278.και τα δυο πελλετ τα δοκιμασα και ειναι πολυ καλα.για να ειναι συμφερουσα η αγορα χρειαζεται ευρωπαικο ΑΦΜ για να μην πληρωσουμε φπα και μεταφορικο μεσο για να παμε και να παρουμε την ποσοτητα που θελουμε εμεις γιατι αυτοι δεν στελνουν κατω απο 24 τονους.για οσους μενουν σε νομους κοντα στη βουλγαρια νομιζω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη
Giorg
New poster

Εγγραφη: Μάρτιος 29th, 2011, 5:46 pm
Το μέλος Giorg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες