Το μοναδικό αξιοπρεπές ποίημα του Γ. Σεφέρη.

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Το μοναδικό αξιοπρεπές ποίημα του Γ. Σεφέρη.

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 8th, 2008, 12:49 am

Friedrich Nietzsche έγραψε:Ήθελα να ήξερα ποιός από σας έχει διαβάσει τα ποιήμτα του Σεφέρη στην πραγματικότητα.

Εγώ μια φορά τα έχω διαβάσει. Όλα -νομίζω. Ο Σεφέρης όμως έγραψε και απίστευτα δοκίμια με αλήθειες που δεν τόλμησε να πει άλλος ούτε πριν ούτε μετά.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 50500
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 11:56 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό foscilis » Ιούλιος 8th, 2008, 12:53 am

Hellegennes έγραψε:
Friedrich Nietzsche έγραψε:Ήθελα να ήξερα ποιός από σας έχει διαβάσει τα ποιήμτα του Σεφέρη στην πραγματικότητα.

Εγώ μια φορά τα έχω διαβάσει. Όλα -νομίζω. Ο Σεφέρης όμως έγραψε και απίστευτα δοκίμια με αλήθειες που δεν τόλμησε να πει άλλος ούτε πριν ούτε μετά.

για πες δύο (αλήθειες)
Real stupidity beats artificial intelligence any time.-- Terry Pratchett
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Δημοσ.: 30108
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2004, 6:29 pm
Το μέλος foscilis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 8th, 2008, 12:55 am

foscilis έγραψε:
Hellegennes έγραψε:
foscilis έγραψε:Να γιατί μου τη σπάει η ποίηση, εγώ ας πούμε αντί για όλο το προηγούμενο θα έγραφα

ο τόπος μας είναι σα γαμώ τη μάνα του
και τίγκα στους ξοφλημένους μαλάκες

Μόνο που σκοπός της ποίησης δεν είναι να κάνει χαρακτηρισμούς ή συζήτηση καφενείου. Όπως βέβαια και κάθε τέχνης.

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ. Φάτηνα.

(δεν το είπα εγώ, το είπε ο Μπόυς, ένας από τους μεγαλύτερους avant-guarde καλλιτέχνες του 20ου αιώνα. Ο ίδιος ο Μπόυς επέλεξε να περάσει τη ζωή του διοργανώνοντας εκθέσεις στις οποίες καθόταν στη μέση μιας αίθουσας με λύκους και σκατά μέχρι να ποτίσει τη μυρωδιά τους. Αυτό ήταν και το Έργο. Η ζωή του ήταν να μυρίζει σκατά και να βασανίζει ζώα. Τι μας λέει αυτό; Εμένα μου λέει ότι σύμφωνα με τον ορισμό του ο Μπόυς ήταν και πολύ μαλάκας καλλιτέχνης)

Μα εγώ δεν το θεωρώ αυτό τέχνη· και όλες αυτές τις πίπες περί θέασης της τέχνης και ο τρόπος που ζεις την ζωή σου και βράζεις τα μπρόκολά σου. Όχι. Η τέχνη είναι έκφραση που παρουσιάζει εκφάνσεις της ζωής. Δεν είναι απαραίτητα συμβολική όταν δεν χρειάζεται ούτε σκοπός της είναι να πει με συμβολικό και αλληγορικό τρόπο ό,τι μπορεί κανείς να πει με απλό διάλογο ή διαπίστωση. Πίπες. Γιατί πρέπει ο άλλος να κάνει μια χαρακιά σε έναν ζωγραφικό πίνακα για να συμβολίσει -λέω τώρα- το διαζύγιο της θεώρησης της τέχνης με την παραδοσιακή της έκφραση; Αν θέλει να πει αυτό ας το πει με λόγια, οι ψαγμένες προσεγγίσεις είναι ξεφτίλα.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό foscilis » Ιούλιος 8th, 2008, 12:56 am

αποφάσισα να απογειώσω τη συζήτηση: για να καταλάβεις το τριπάκι του Σεφέρη πρέπει να διαβάσεις το Dune, μέχρι τον τελευταίο Ατρείδη. Είναι από πάρα πολλές απόψεις ισοδύναμα.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Το μέλος foscilis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 8th, 2008, 12:59 am

foscilis έγραψε:
Hellegennes έγραψε:

για πες δύο (αλήθειες)

Η ποίηση δεν είναι λέξεις. Οι "φτωχότεροι" ποιητές μας ήταν και οι πιο μεγάλοι.

"Οι λογιότατοι έχουν ένα συναισθηματικό κατακάθι όταν γράφουν"
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Aspetos » Ιούλιος 8th, 2008, 1:01 am

Το Χρονικό του Μαχαιρά είναι μεσαιωνικό κυπριακό κείμενο. Συνεπώς εντάσσεται καταφανέστατα στη γλωσσική μας παράδοση. Κι όπως προανέφερα, ο Σεφέρης εμπνεύστηκε από τα λαϊκά ιδιώματα και μεταχειρίστηκε ποικίλα στοιχεία τους. Το ότι ο άνθρωπος ήταν αστός και επομένως πλενόταν κι έτρωγε με μαχαιροπίρουνα, την εποχή που το 95% των Παλαιοελλαδιτών έτρωγε βελανίδια, δε σημαίνει ότι δεν είχε σχέση με την αφηρημένη έννοια της παράδοσης, τόσο τοπικά όσο και ευρύτερα. Επίσης, γιατί θεωρείς γραφικότητα την κατάληξη "ις"; Έτσι το έγραφε ο Χατζιδάκις.
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος
Aspetos
Crazy poster

Δημοσ.: 6503
Εγγραφη: Ιανουάριος 16th, 2007, 12:11 pm
Το μέλος Aspetos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 8th, 2008, 1:04 am

Aspetos έγραψε:Επίσης, γιατί θεωρείς γραφικότητα την κατάληξη "ις"; Έτσι το έγραφε ο Χατζιδάκις.

Επειδή ήταν το αισθητικό καπέλο του Χατζιδάκι, όπως το "ελληνικό Υ" του Ελύτη.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Dario Giovanni » Ιούλιος 8th, 2008, 1:12 am

Hellegennes έγραψε:

Koίτα,κι εγώ έχω τα άπαντά του.Αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι ο Σεφέρης είχε γράψει κάπου 8.000 ποιήματα.
"Consider taking a different tone with me. You are, after all, worth as much to the Giovanni dead as you are undead."
Άβαταρ μέλους
Dario Giovanni
The premium collection

Δημοσ.: 17457
Εγγραφη: Φεβρουάριος 4th, 2006, 3:38 am
Τοποθεσια: Venezia
Το μέλος Dario Giovanni, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Aspetos » Ιούλιος 8th, 2008, 1:13 am

Hellegennes έγραψε:
Aspetos έγραψε:Επίσης, γιατί θεωρείς γραφικότητα την κατάληξη "ις"; Έτσι το έγραφε ο Χατζιδάκις.

Επειδή ήταν το αισθητικό καπέλο του Χατζιδάκι, όπως το "ελληνικό Υ" του Ελύτη.

Έστω, αν και είναι θέμα οπτικής.
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος
Aspetos
Crazy poster

Δημοσ.: 6503
Εγγραφη: Ιανουάριος 16th, 2007, 12:11 pm
Το μέλος Aspetos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό foscilis » Ιούλιος 8th, 2008, 1:15 am

Hellegennes έγραψε:
foscilis έγραψε:
Hellegennes έγραψε:

για πες δύο (αλήθειες)

Σας το είπα ότι το δικό μου ποίημα είναι καλύτερο. :smt006
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 8th, 2008, 1:17 am

Friedrich Nietzsche έγραψε:
Hellegennes έγραψε:

Koίτα,κι εγώ έχω τα άπαντά του.Αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι ο Σεφέρης είχε γράψει κάπου 8.000 ποιήματα.

Εεεε; Δεν ξέρω ποιος το έγραψε αλλά εκτός από απίθανο, είναι και φυσικά αδύνατο (ειδικά με δεδομένο την χαμηλή παραγωγικότητά του) εκτός κι αν έγραφε ποιήματα μιας γραμμής.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 8th, 2008, 1:18 am

foscilis έγραψε:
Hellegennes έγραψε:

Σας το είπα ότι το δικό μου ποίημα είναι καλύτερο. :smt006

Χαχα! Σε κερνάω μπύρα. :smt023
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΓΑΛΗ » Ιούλιος 8th, 2008, 10:20 am

...

Τι θέλουν όλοι αυτοί που λένε
πως βρίσκουνται στην Αθήνα ή στον Πειραιά;
Ο ένας έρχεται από Σαλαμίνα και ρωτάει τον άλλο μήπως "έρχεται εξ Ομονοίας"
"Όχι έρχομαι εκ Συντάγματος" απαντά κι είν' ευχαριστημένος
"βρήκα το Γιάννη και με κέρασε ένα παγωτό".

...

Παράξενος κόσμος που λέει πως βρίσκεται στην Αττική
και δε βρίσκεται πουθενά.

Γ.Σ.
.
ΓΑΛΗ
Extreme poster

Δημοσ.: 36207
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2005, 7:40 pm
Το μέλος ΓΑΛΗ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Ιούλιος 8th, 2008, 10:28 am

ΓΑΛΗ έγραψε:Ο Σεφέρης ήταν ένας γνήσιος κοσμοπολίτης που αγάπησε την Ελλάδα με όλο το σεβασμό και τη σκληρότητα που της αξίζει...

Nοέλα, ο Σεφέρης μυρίζει Ελλάδα, για την ακρίβεια δε μυρίζει όπως ο Ελύτης, με αυτή τη φυσιολατρική διάθεση και τα χρώματα, αλλά μυρίζει το αίσθημα που έχει κανείς, όταν είναι Έλληνας και γυρνά τον Κόσμο.
Αυτό το αίσθημα το νιώθει όποιος πονάει τον θέμα της Ελλάδας, τον πονάει η Ελλάδα, κι έχει μια ερωτική και ουχί επιφανειακή - τουριστική σχέση μ' αυτήν.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 72106
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΓΑΛΗ » Ιούλιος 8th, 2008, 10:59 am

Kemal έγραψε:
ΓΑΛΗ έγραψε:Ο Σεφέρης ήταν ένας γνήσιος κοσμοπολίτης που αγάπησε την Ελλάδα με όλο το σεβασμό και τη σκληρότητα που της αξίζει...

Nοέλα, ο Σεφέρης μυρίζει Ελλάδα, για την ακρίβεια δε μυρίζει όπως ο Ελύτης, με αυτή τη φυσιολατρική διάθεση και τα χρώματα, αλλά μυρίζει το αίσθημα που έχει κανείς, όταν είναι Έλληνας και γυρνά τον Κόσμο.

Και τα ποιήματα του δεν έχουν τη θεατρικότητα που απαιτεί το φιλοθεάμον κοινό για να... ταυτιστεί.

Αυτό το αίσθημα το νιώθει όποιος πονάει τον θέμα της Ελλάδας, τον πονάει η Ελλάδα, κι έχει μια ερωτική και ουχί επιφανειακή - τουριστική σχέση μ' αυτήν.

Ναι, κάποια ποιήματα του αποπνέουν στην κυριολεξία "πόνο ψυχής".

[Με ψιλοτσατίζει αυτή η έκφραση γιατί έχει καταντήσει πολιτικάντικο κλισέ του κάθε πονεμένου...]

Στο Πήλιο μέσα στις καστανιές το πουκάμισο του Κενταύρου
γλιστρούσε μέσα στα φύλλα για να τυλιχτεί στο κορμί μου
καθώς ανέβαινα την ανηφόρα κι η θάλασσα μ' ακολουθούσε
ανεβαίνοντας κι αυτή σαν τον υδράργυρο θερμομέτρου
ως που να βρούμε τα νερά του βουνού.

Στη Σαντορίνη αγγίζοντας νησιά που βουλιάζαν
ακούγοντας να παίζει ένα σουραύλι κάπου στις αλαφρόπετρες
μου κάρφωσε το χέρι στην κουπαστή
μια σαϊτα τιναγμένη ξαφνικά
από τα πέρατα μιας νιότης βασιλεμένης.

Στις Μυκήνες σήκωσα τις μεγάλες πέτρες και τους θησαυρούς των Ατρειδών
και πλάγιασα μαζί τους
στο ξενοδοχείο της "Ωραίας Ελένης του Μενελάου"
χάθηκαν μόνο την αυγή που λάλησε η Κασσάντρα
μ' έναν κόκορα κρεμασμένο στο μαύρο λαιμό της.
Στις Σπέτσες στον Πόρο και στη Μύκονο
με χτίκιασαν οι βαρκαρόλες.

Τι θέλουν όλοι αυτοί που λένε
πως βρίσκουνται στην Αθήνα ή στον Πειραιά;
Ο ένας έρχεται από Σαλαμίνα και ρωτάει τον άλλο μήπως "έρχεται εξ Ομονοίας"
"Όχι έρχομαι εκ Συντάγματος" απαντά κι είν' ευχαριστημένος
"βρήκα το Γιάννη και με κέρασε ένα παγωτό".
Στο μεταξύ η Ελλάδα ταξιδεύει
δεν ξέρουμε την πίκρα του λιμανιού σαν ταξιδεύουν όλα τα καράβια
περιγελάμε εκείνους που τη νιώθουν.

Παράξενος κόσμος που λέει πως βρίσκεται στην Αττική
και δε βρίσκεται πουθενά
αγοράζουν κουφέτα για να παντρευτούνε
κρατούν "σωσίτριχα" φωτογραφίζουνται
ο άνθρωπος που είδα σήμερα καθισμένος σ' ένα φόντο με πιτσούνια και με λουλούδια
δέχουνταν το χέρι του γέρο φωτογράφου να του στρώνει τις ρυτίδες
που είχαν αφήσει στο πρόσωπό του
όλα τα πετεινά τ' ουρανού.

Στο μεταξύ η Ελλάδα ταξιδεύει ολοένα ταξιδεύει
κι αν "ορώμεν ανθούν πέλαγος Αιγαίον νεκροίς"
είναι εκείνοι που θέλησαν να πιάσουν το μεγάλο καράβι με το κολύμπι
εκείνοι που βαρέθηκαν να περιμένουν τα καράβια που δεν μπορούν να κινήσουν
την ΕΛΣΗ τη ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ τον ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ.

Σφυρίζουν τα καράβια τώρα που βραδιάζει στον Πειραιά
σφυρίζουν ολοένα σφυρίζουν μα δεν κουνιέται κανένας αργάτης
καμμιά αλυσίδα δεν έλαμψε βρεμένη στο στερνό φως που βασιλεύει
ο καπετάνιος μένει μαρμαρωμένος μες στ' άσπρα και στα χρυσά.

Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει
παραπετάσματα βουνών αρχιπέλαγα γυμνοί γρανίτες...
το καράβι που ταξιδεύει το λένε - ΑΓΩΝΙΑ 937

Γ.Σ.
.
ΓΑΛΗ
Extreme poster

Δημοσ.: 36207
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2005, 7:40 pm
Το μέλος ΓΑΛΗ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες