Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κλπ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευσηαπό 42 » Αύγουστος 14th, 2010, 3:22 am

οχι πολυ ακριβη και να βγαζει καλης ποιοτητας (για τα λεφτα της) φωτογραφιες...

Ας πουμε, ψαχνοντας λιγο ειδα αυτη σε διαφορα reviews, η οποια βγαζει καλες φωτο.

http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... x110is.asp

Για compact ενδιαφερομαι, δεν υπαρχουν φραγκα για DSLR κλπ, εκει γυρω στα 170-200 ευρω...

Καμια ιδεα;

Εμενα μου αρεσε αυτη http://www.dpreview.com/reviews/specs/P ... tioi10.asp , σε μαυρο χρωμα λογω τις ρετρο εμφανισης, αλλα απο οτι ειδα σε reviews δεν ειναι και οτι καλυτερο... :smt003
Άβαταρ μέλους
42
Crazy poster

Δημοσ.: 7736
Εγγραφη: Νοέμβριος 28th, 2007, 5:31 am
Το μέλος 42, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Αύγουστος 14th, 2010, 3:36 am

Καλύτερα compact.
Τρομάζουν λιγότερο σε street photography.

Δεν έχω καμιά ιδέα, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση η http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... on_g11.asp

Πολύ καλό κράτημα, αρκετά ISO, αλλά ακριβή για τα λεφτά που θες να διαθέσεις.

Υπολόγιζε πως 10MP όσο να'ναι σου αρκούν.
Αν θες να έχεις απόλυτο έλεγχο(καλλιτέχνης), προτίμησε ψηφιακές που σου επιτρέπουν να παίζεις με διάφραγμα και ταχύτητες, όπως
η g11 που ανέφερα πιο πάνω.

Αν θες απλώς να κάνεις την δουλειά σου, και να αφήνεις αρκετό έλεγχο στην μηχανή και να επιλέγεις
απλώς από το μενού τι στυλ φωτογραφίας θα τραβήξεις (πορτραίτο, τοπίο κτλ...) μια πιο απλή ~100-200 ευρώ είναι μια χαρά.

Θα ήταν καλή ιδέα να τραβάει και βίντεο. Μου φαίνεται αρκετά διασκεδαστικό, και κάποια στιγμή θα πάρω μια compact
για να έχω και αυτή την δυνατότητα, αλλά και για να μην κουβαλώ την κουμούτσα dSLR...Καταντάει κουραστική στον δρόμο τελικά.
Άσε που όπως είπα τρομάζει εύκολα τον κόσμο. Ή μπορεί απλά να μην είμαι τόσο γρήγορος στο «τράβηγμα» :smt012
τέχνη δ'ἀνάγκης ἀσθενεστέρα μακρῷ
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσ.: 22660
Εγγραφη: Αύγουστος 31st, 2004, 5:06 am
Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Αύγουστος 14th, 2010, 3:38 am

E αν θέλεις compact στα 170-200 ευρώ δεν υπάρχουν και τρελές διαφορές στα τεχνικά, ώστε να χρειάζεσαι το φοβερό ψάξιμο.

Θα σου πρότεινα να μπεις στο skroutz να δεις τιμές και όποιες σου κανουν κλικ βάλτες εδώ: http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp να τις συγκρίνεις.

(το ξέρω, δεν βοήθησα :P )
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Δημοσ.: 3375
Εγγραφη: Νοέμβριος 26th, 2009, 12:30 am
Το μέλος Winston Smith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Αύγουστος 14th, 2010, 3:40 am

parafrwn έγραψε:Θα ήταν καλή ιδέα να τραβάει και βίντεο. Μου φαίνεται αρκετά διασκεδαστικό, και κάποια στιγμή θα πάρω μια compact
για να έχω και αυτή την δυνατότητα, αλλά και για να μην κουβαλώ την κουμούτσα dSLR...Καταντάει κουραστική στον δρόμο τελικά.
Άσε που όπως είπα τρομάζει εύκολα τον κόσμο. Ή μπορεί απλά να μην είμαι τόσο γρήγορος στο «τράβηγμα» :smt012

Ε νταξει, την dslr φαντάζομαι δεν την αγόρασες μόνο για να τραβάς σε διακοπές ή στο δρόμο. (η αλήθεια είναι ότι με την dslr λίγο σε παιδεραστή κάνεις :lol: )

O 42 προφανώς και δεν πάει σε dslr αφού λέει μέχρι 200.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Το μέλος Winston Smith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Αύγουστος 14th, 2010, 3:40 am

Η Canon που προτείνεις φαίνεται καλή.
Φτάνει μέχρι τα ISO 1600, καλό για σκοτεινές λήψεις με φυσικό φωτισμό.

Η Pentax αντίθετα δεν βλέπω να λέει μέχρι τα πόσα ISO φτάνει, και παρόλο που έχει λίγο καλύτερη ανάλυση,
η μέγιστη ταχύτητά της είναι 1/2000 ενώ της συγκεκριμένης Canon είναι 1/2500.

Κοίτα και τις Olympus. Φημίζονται για τις compact.

Επίσης δεν θυμάμαι, αλλά κάποια μάρκα βγάζει compact με φακό Leica.
Δεν θυμάμαι -επίσης- πόσο κοστίζει, αλλά ψάξτο.
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό akirav » Αύγουστος 14th, 2010, 3:41 am

http://www.e-photodigital.gr/product_in ... ts_id=3122
δωσε και κανα 60 ευρω για φακο και εισαι βασιλιας.
QUIS SCIT COMBURERE AQUA ET LAVARE IGNI FACIT DE LAND COELUM ET DE COELO TERRAM PRETIOSAM

Αργές ώρες. Μικρές ώρες
Rosa mystica, ora pro nobis
Άβαταρ μέλους
akirav
Extreme poster

Δημοσ.: 21102
Εγγραφη: Μάρτιος 25th, 2007, 10:40 pm
Τοποθεσια: Άτοπος
Το μέλος akirav, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Αύγουστος 14th, 2010, 3:42 am

parafrwn έγραψε:Επίσης δεν θυμάμαι, αλλά κάποια μάρκα βγάζει compact με φακό Leica.

Η πανασόνικ, αλλά τώρα στις compact είτε leica είτε canon είναι ο φακός μικρή διαφορά έχει νομίζω.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Αύγουστος 14th, 2010, 3:43 am

Winston Smith έγραψε:Ε νταξει, την dslr φαντάζομαι δεν την αγόρασες μόνο για να τραβάς σε διακοπές ή στο δρόμο. (η αλήθεια είναι ότι με την dslr λίγο σε παιδεραστή κάνεις :lol: )

Την αγόρασα γιατί είμαι ζάκι με την ιδιότητα των SLR να βλέπεις μέσα από τον φακό.
Εκτός αυτού μπορεί να προσαρμοστεί και σε τηλεσκόπιο, σκέψη που έχω για το μέλλον ;).

Από την άλλη μου λείπει η ευχέρεια που είχα για παράδειγμα με τα κατά καιρούς κινητά μου
να τραβάω γρήγορα φωτογραφίες της στιγμής πραγματικά.

Ίσως η λύση να είναι φιλμ και Lomo.
Αλλά ποιος εμφανίζει...
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Αύγουστος 14th, 2010, 3:44 am

parafrwn έγραψε:
Winston Smith έγραψε:Ε νταξει, την dslr φαντάζομαι δεν την αγόρασες μόνο για να τραβάς σε διακοπές ή στο δρόμο. (η αλήθεια είναι ότι με την dslr λίγο σε παιδεραστή κάνεις :lol: )

Την αγόρασα γιατί είμαι ζάκι με την ιδιότητα των SLR να βλέπεις μέσα από τον φακό.
Εκτός αυτού μπορεί να προσαρμοστεί και σε τηλεσκόπιο, σκέψη που έχω για το μέλλον ;).
.

Κάτσε τι εννοείς; Να δώσεις 2000 ευρώ για φακό;; :o

εντιτ: ακυρο, να την βαλεις σε τηλεσκόπιο που έχεις εννοείς. ΟΚ.
Τελευταία επεξεργασία απο Winston Smith την Αύγουστος 14th, 2010, 3:45 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Αύγουστος 14th, 2010, 3:44 am

Winston Smith έγραψε:
parafrwn έγραψε:Επίσης δεν θυμάμαι, αλλά κάποια μάρκα βγάζει compact με φακό Leica.

Η πανασόνικ, αλλά τώρα στις compact είτε leica είτε canon είναι ο φακός μικρή διαφορά έχει νομίζω.

Α γεια σου, panasonic :).

Οι Ιάπωνες έχουν ξεφύγει στην τελειομανία τους με τους φακούς έτσι ;
Ειδικά για τους φακούς της Canon έχω ακούσει τα καλύτερα.
Και κάπως έτσι λύθηκε το αιώνιο δίλημμα Canon .vs. Nikon :smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Αύγουστος 14th, 2010, 3:46 am

Winston Smith έγραψε:
parafrwn έγραψε:

.

Κάτσε τι εννοείς; Να δώσεις 2000 ευρώ για φακό;; :o

Να δώσω κάμποσα για τηλεσκόπιο, καμιά 300 αρκούν για ένα 8" Dobsonian...
Έπειτα να αγοράσω συγκεκριμένη στήριξη που ακολουθεί τις τροχιές πλανητών κ αστεριών,
και μετά να αρχίσει το όργιο των φωτογραφιών αντικειμένων που δεν πολυφαίνονται ούτε με τηλεσκόπιο :D

Αλλά το σκέφτομαι να μαζέψω λεφτά και για κανέναν φωτεινό 35mm φακό για την dSLR...Είμαι ακόμη με τον 17-55mm :/.
Ίδομεν.
Ας βρούμε δουλειά πρώτα και τα όνειρα ακολουθούν :smt005
Τελευταία επεξεργασία απο parafrwn την Αύγουστος 14th, 2010, 3:47 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Αύγουστος 14th, 2010, 3:46 am

parafrwn έγραψε:
Winston Smith έγραψε:

Α γεια σου, panasonic :).

Οι Ιάπωνες έχουν ξεφύγει στην τελειομανία τους με τους φακούς έτσι ;
Ειδικά για τους φακούς της Canon έχω ακούσει τα καλύτερα.
Και κάπως έτσι λύθηκε το αιώνιο δίλημμα Canon .vs. Nikon :smt005 :smt005

Καλά δεν είμαι και γνώστης, αλλά δεν νομίζω ότι οι φακοί της κανον υπερέχουν τόσο της νικον. Στα ίδια, ακούω, ότι είναι.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Αύγουστος 14th, 2010, 3:52 am

Ακριβό χόμπυ η φωτογραφία...Πόσο μάλλον η αστροφωτογραφία...

Αλλά μετά, πώς να μην θέλεις και εσύ να «πιάσεις» στην κάμερά σου κάτι τέτοιο:

Εικόνα
http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=17
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό 42 » Αύγουστος 14th, 2010, 1:33 pm

Βασικα, αυτο που θελω ειναι να εχει καποιες manual ρυθμισεις, σχετικα καλο zoom, και να βγαζει φωτος με ωραια (σχετικα) χρωματα. Ψαχνοντας λιγο καποια reviews, ειδα οτι μερικες μηχανες, αν και εχουν πολλα ΜΡ, ωραια κατασκευη, πολλες ρυθμισεις κλπ, υστερουν στα χρωματα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτη η pentax στο προηγουμενο post μου. Επισης η canon, την οποια αναφερω, αν και εχει πολυ ωραια χρωματα και φωτος με ωραιο contrast, 1oν ειναι μοντελο του '08, οποτε δυσκολα θα την βρω και 2ον εχει ΑΑ μπαταριες... :-?

Τωρα χαζευω εδω καποια reviews:
http://www.trustedreviews.com/filter/di ... tion_id=10
Εχει και φωτος απο καθε μηχανη.
Άβαταρ μέλους
42
Crazy poster

Δημοσ.: 7736
Εγγραφη: Νοέμβριος 28th, 2007, 5:31 am
Το μέλος 42, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ghost_Dog » Αύγουστος 14th, 2010, 2:05 pm

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Canon-Ixus-960Is-2084B001.htm

Εγω θα προτεινα αυτη εδω,εχει καλο iso,μπαταρια λιθιου πολυ καλο σταθεροποιητη και βγαζει τελειες φωτογραφιες ακομα και στο auto
Που μας πηγαινει αυτο το τρεχαντηρι....δεν ξερω γεμισε μου το ποτηρι....
Άβαταρ μέλους
Ghost_Dog
Fast poster

Δημοσ.: 3442
Εγγραφη: Ιούνιος 20th, 2008, 12:55 pm
Το μέλος Ghost_Dog, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Eικαστικές τέχνες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες