Σπύρος Μελετζής:Ο Φωτογράφος της Εθνικής Αντίστασης

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κλπ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Σπύρος Μελετζής:Ο Φωτογράφος της Εθνικής Αντίστασης

Δημοσίευσηαπό exiledd » Σεπτέμβριος 9th, 2010, 11:42 pm

Σπύρος Μελετζής (1906-2003)

Ότι είναι με italics,το έχω αντιγράψει από αλλού...

Λίγα λόγια για τον καλλιτέχνη.

Εικόνα

Ο Σπύρος Μελετζής (20 Ιανουαρίου 1906 - 14 Νοεμβρίου 2003) ήταν Έλληνας φωτογράφος, γεννημένος στο χωριό Άγιοι Θεόδωροι Ίμβρου. Ο Μελετζής ήταν πρωτότοκος γιος (από έξι αδέλφια) του Μενελάου Μελετζή και της Καλλιόπης Γιαννάκη. Ο πατέρας του Μελετζή ήταν φτωχός - ντενεκετζής στο επάγγελμα ενώ η μητέρα του δεν είχε φοιτήσει σε σχολείο. Ο Μελετζής παρακολούθησε το σχολαρχείο και η οικογένειά του τον προόριζε για δεσπότη. Όμως επειδή ο πατέρας του Μελετζή πεθαίνει από επιδημία γρίπης το 1919, σε ηλικία 13 χρονών αναγκάζεται να βιοποριστεί.

Σε ηλικία 17 ετών, το 1923 (Συνθήκη της Λωζάνης - παραχώρησης της Ίμβρου στους Τούρκους) έφυγε για την Αλεξανδρούπολη όπου εργάστηκε αρχικά ως υπάλληλος σε υφασματοπωλείο και αργότερα στον φωτογραφείο του Αλέξανδρου Παναγιώτου (ο οποίος ήταν συγγενής του Μελετζή). Σταθμός στην φωτογραφική του καριέρα αποτέλεσε η φωτογραφία του με τα καΐκια στην παραλία της Αλεξανδρούπολης για την οποία κέρδισε το πρώτο βραβείο στην έκθεση της Θεσσαλονίκης το 1924. Το 1927 εγκαταστάθηκε στην Αθήνα.

Στην τέχνη της φωτογραφίας μυήθηκε από άξιους δασκάλους, καλλιτέχνες με υψηλή αισθητική, γνώσεις και πείρα του σκοτεινού θαλάμου, όπως ο φωτογράφος των ανακτόρων Μπούκας και ο Γεραλής. Δεν ήταν όμως φτιαγμένος για τον κλειστό χώρο του στούντιο, γι΄αυτό η πρώτη φωτογραφική επαφή του με τη φύση και ειδικά την ηπειρώτικη γη, καθόρισε και τη μελλοντική πορεία της δουλειάς του.

Μετά από περιοδεία και φωτογράφηση 22 μηνών έκανε στα Ιωάννινα, το 1938, την πρώτη του έκθεση με θέμα τη φύση αυτή της Ηπείρου. Η έκθεση αυτή μεταφέρθηκε και στην Αθήνα, εντυπωσιάζοντας και αποσπώντας επαινετικές κριτικές. Το 1939 φωτογράφισε την Κεφαλλονιά. Στην περίοδο της γερμανικής κατοχής, ο φακός του κατέγραψε την Αντίσταση του ελληνικού λαού. Ο Μελετζής έγινε ο επίσημος φωτογράφος του έπους του λαϊκου ξεσηκωμού.

Θυμάται ο ίδιος:

« Εγώ ήµουν ένας καλλιτέχνης φωτογράφος […] που τότε δεν είχα συνειδητοποιήσει
ότι θα “έγραφα” µε το φακό µου ιστορία […] και µια µέρα οι φωτογραφίες µου αυτές
θα ήταν τα πιο αδιάψευστα, τα πιο αληθινά ντοκουµέντα που θα φανέρωναν […] όλη
αυτή τη δράση και τη δηµιουργική πνοή που πραγµατοποιούνταν σε όλους τους
τοµείς και σε όλες τις εκδηλώσεις της ζωής στην Ελεύθερη Ελλάδα …»

«Νοµίζω ότι ο Τιτάνιος αγώνας που έκανε ο Ελληνικός λαός για τη λευτεριά του
βρήκε ανταπόκριση από το φακό µου […] Γράφαµε ο καθένας µε τον τρόπο του, µια
ιστορία συγκλονιστική του καιρού µας…»

Werner Illmer έγραψε:Εγώ λυπάμαι μόνο όσους ψηφίσαν ΧΑ "για να δείρει μέσα στο κοινοβούλιο", και τελικά μας βγήκε οτι ήταν το πρώτο κόμμα που τις έφαγε μέσα σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
exiledd
Midnight Mist's Shadows

Δημοσ.: 4523
Εγγραφη: Μάρτιος 11th, 2008, 6:07 pm
Τοποθεσια: Somalia
Το μέλος exiledd, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Σπύρος Μελετζής:Ο Φωτογράφος της Εθνικής Αντίστασης

Δημοσίευσηαπό exiledd » Σεπτέμβριος 9th, 2010, 11:46 pm

Ας περιπλανηθούµε λίγο στις ιστορίες που αποτύπωσε µε το φακό του ο Σπύρος
Μελετζής, ιδιαίτερα ύστερα από τα λόγια που του είπε µια 80χρονη γυναίκα,την
οποία συνάντησε στα βουνά να κουβαλάει κασόνια προσπαθώντας να
συµµετέχει στον απελευθερωτικό αγώνα:

«Αγώνας είναι αυτός, συναγωνιστή, αγώνας, Άµα τον κερδίσουµε τα κερδίζουµε όλα,
κι όταν τον χάσουµε τα χάνουµε όλα.»

« Όταν λοιπόν η ηλικιωμένη γυναίκα σηκώθηκε και φορτώθηκε μια τεράστια κασόνα,εγώ την είδα ν’ανεβαίνει,να ανεβαίνει,να ψηλώνει,να ψηλώνει και να περνά τις κορυφές του Βελουχιού. Αχ,αυτή η γυναίκα μού άνοιξε το δρόμο. Από κείνη τη στιγμή είπα,"θα φωτογραφίζεις Μελετζή,αυτή τη λεβεντιά". Και από τότε άρχισα να σκέφτομαι πώς θα φωτογραφίζω ανθρώπους. Που να είναι πραγματικοί λεβέντες.»

Εικόνα

Οι πρώτες φωτογραφίες του Μελετζή στο αντάρτικο χρονολογούνται τον Αύγουστο του 1942,στη διάρκεια της περιοδείας του στον Όλυμπο,που την πραγματοποίησε μόνος του με τη βοήθεια ενός σημειώματος που του είχε δώσει ο τοπικός γιατρός της Ελασσόνας Βασίλης Δαρδαλιάρος,παράγοντας του ΚΚΕ. Έφτασε στα αντάρτικα λημέρια έχοντας μαζί του μια μηχανή που του είχε δανείσει ο γιατρός και ένα και μοναδικό φιλμ. Σ’ αυτήν την πρώτη του περιήγηση επισκέφτηκε το χωριό Καρυά και από κει διέσχισε μια μεγάλη απόσταση για να φτάσει στο βουνό όπου συνεδρίαζαν οι αντάρτικες ομάδες του Ολύμπου,του Κισσάβου, της Οξιάς και του Κόζακα.

Η αμηχανία του ήταν μεγάλη στη θέα αυτών των αντρών που τους αντίκριζε για πρώτη φορά, και αναρωτιόταν : «Πώς θα τους φωτογραφίσω; Τους κοίταζα και δεν τους χόρταινα. Καμάρωνα τη λεβεντιά τους , τις κάπες τους, τ’αργυροκαπνισμένα τσαπράζια τους, τις παλάσκες με τις σφαίρες,τα τσαρούχια, τις φούντες και τις σόλες που είχαν μισή οκά πρόκες. Μα εκείνο που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση ήταν οι γενειάδες τους έτσι όπως κατρακυλούσαν σαν αφρισμένοι καταρράχτες πάνω στα στήθια τους. Αμ’οι μουστάκες τους; Έμοιαζαν σαν σπαθιά μυτερά. Μου θύμισαν βιβλικές βυζαντινές μορφές αγίων που είχα δει στο μοναστήρι του Σέλτσου τότε που έκανα την περιοδεία μου στην Ήπειρο.».

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Werner Illmer έγραψε:Εγώ λυπάμαι μόνο όσους ψηφίσαν ΧΑ "για να δείρει μέσα στο κοινοβούλιο", και τελικά μας βγήκε οτι ήταν το πρώτο κόμμα που τις έφαγε μέσα σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
exiledd
Midnight Mist's Shadows

Το μέλος exiledd, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Jon Snow » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 12:05 am

παντα μου αρεσε αυτη η τελευταια φωτο.
''You know nothing Jon Snow''
Άβαταρ μέλους
Jon Snow
Fast poster

Δημοσ.: 4838
Εγγραφη: Ιούνιος 6th, 2008, 8:54 pm
Το μέλος Jon Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό exiledd » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 12:32 am

«Το ανέβασμά μου στον Όλυμπο και η επαφή μου με τους πρώτους αντάρτες μ’ άναψε φωτιά μες στην καρδιά. Από κείνη την ημέρα δεν μπόρεσα να βρω ησυχία ούτε στιγμή. Έτσι πραγματοποίησα και τη δεύτερη αποκοτιά». Με αυτή τη διάθεση ξεκίνησε το δεύτερο ταξίδι του στην Πελοπόννησο κι έφτασε στην Αρκαδία το Σεπτέμβριο του 1943. Από τους Χράνους ανέβηκε στον Ίσαρη και επισκέφτηκε το χωριό Μπάστα. Εκεί βρήκε έναν νεαρό καθοδηγητή με τη βοήθεια του οποίου φωτογράφισε τα πρώτα τμήματα των ανταρτών που έφτασαν από την πεδιάδα της Ιθώμης, μια ομάδα Γερμανών αιχμαλώτων, καθώς και την πρώτη γυναίκα αντάρτισσα , που την έλεγαν Αννέτα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τον Φεβρουάριο του 1944,οργάνωσε το τρίτο και τελευταίο ταξίδι του στα βουνά της Ευρυτανίας και της Θεσσαλίας,αυτή τη φορά ως επίσημος φωτογράφος του ΕΑΜ. Ξεκίνησε από την Αθήνα με τρένο από τον σταθμό Λαρίσης παρέα με τον σύνδεσμο Γιάννη Στρυμώνα,δυο ακόμα φίλους από το κόμμα και έναν σιδηροδρομικό υπάλληλο. Εξαιτίας των περιορισμών και των ελέγχων που είχαν επιβάλλει οι δυνάμεις κατοχής ο Μελετζής εφοδιάστηκε με ψεύτικα χαρτιά και με το ψευδώνυμο Παρασκευάς Οικονομίδης ταξέδεψε ως έμπορος από τον Πειραιά προς τη Λάρισα. Στην Αγόριανη – κοντά στη Λαμία- πήδηξε από το τρένο και από κει με τη βοήθεια δυο χωρικών με μουλάρια κατέληξε στα Λουτρά του Σμόκοβου. Προορισμός του ταξιδιού του ήταν η Βίνιανη,ένα μικρό και άγνωστο χωριό της Ευρυτανίας, περιτριγυρισμένο από έλατα, που έγινε πασίγνωστο στην Κατοχή ως η πρωτεύουσα της Ελεύθερης Ελλάδας. Εκεί εγκατέστησε το φωτογραφικό του εργαστήριο και αργότερα το μετέφερε στα Πετρίλια

(Σημείωση δική μου:Κατά τα άλλα οι ΕΛΑΣίτες κυνηγούσανε τη θρησκεία και σκοτώνανε παπάδες :smt131)

Εικόνα

Λαϊκό δικαστήριο στη Βίνιανη Ευρυτανίας , πρωτεύουσα της ελεύθερης Ελλάδας 1941-1944
Εικόνα

Μπάντα του ΕΛΑΣ Κορυσχάδες 1944
Εικόνα

Εικόνα

Ψηφοφορία γυναικών στην ελεύθερη Ελλάδα:

(Σημείωση δική μου:Ανήκουστα πράγματα :smt011 :smt011 :smt011
Να τολμάνε οι κ...όλες να ψηφίζουν κιόλα!!!
Ήρθαν οι εξυπνάκηδες οι "κατσαπλιάδες",ν'αλλάξουν ήθη αιώνων.
Ήθη που θέλαν τη γυναίκα μια ζωή "από κάτω"...
Μόνο για να φτιάχνει φαΐ,να μεγαλώνει τα μούλικα και να τρώει καμιά π...τσα,όποτε γουστάρει ο πασάς)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
exiledd
Midnight Mist's Shadows

Δημοσίευσηαπό exiledd » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 12:54 am

Στο τρίτο αυτό ταξίδι ο Μελετζής,μεταξύ άλλων,φιλοτέχνησε τα ηρωικά πορτρέτα των ανταρτών,με το φακό στραμμένο προς τα πάνω,προσδίδοντας ανάταση στις φιγούρες τους ως οπτικά σύμβολα αγώνων και δράσης,μια αισθητική προσέγγιση η οποία συνδύαζε την πίστη του Μελετζή στον αγώνα με τις αντιλήψεις του για την τέχνη. Η ηρωική μορφή, ο τύπος του ήρωα πολεμιστή , ως έμβλημα μεγαλείου και δύναμης , αποδόθηκε ιδανικά από το φωτογράφο , ο οποίος σε αρκετές λήψεις εμπλούτισε αυτή την ιδέα με στοιχεία ρητορικής έξαρσης . Η δουλειά του Μελετζή ζωντανεύει καιρούς και εποχές , που ολότελα χαθήκαν, δουλεμένη με την όμορφη ματιά του δημιουργού και τη μαγεία της αλήθειας και της πραγματικότητας, που μόνο η φωτογραφία μπορεί να αποδώσει...

Εικόνα

Νεαρό κορίτσι κάπου στα 16-17 μέλος ξεχωριστού γυναικείου μάχημου τμήματος του ΕΛΑΣ.
Από τα γράμματα στ'άρματα...
Εικόνα

Μαζί στην αγάπη,μαζί και στον πόλεμο...
Εικόνα

Η λεβέντισσα ανθυπολοχαγός της Σχολής Αξιωματικών του ΕΛΑΣ,και αρχηγός αξιόμαχου τμήματος κοριτσιών,Νίκη.
(Σημείωση δική μου:Όταν ο ΕΛΑΣ,εκπαίδευε και έχριζε νεαρά κορίτσια αξιωματικούς,θεωρώντας τες άξιες να πολεμήσουν,η αστική δημοκρατία επέτρεψε στις πρώτες 3 γυναίκες να φοιτήσουν στη ΣΣΕ μόλις το......
1991 :smt005 )
Εικόνα

Ιφιδάκι σου φέρνει λίγο ή με φαίνεται; :smt016

(Έχει κι άλλο ακόμα.Αύριο όμως γιατί δουλεύουμε κιόλας :wink: )
Άβαταρ μέλους
exiledd
Midnight Mist's Shadows

Δημοσίευσηαπό Ίφιδα » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 2:05 am

χαχαχαχα...μπαιδεγουέι...της έχουν βάλει μολύβι στο άνω χείλος και στα μάτια...φοτοσοπ της εποχής; χεχ

ωραιες φωτο. Ωραια δουλεια
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
La Fee Verte Ifis

Δημοσ.: 25790
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 6:19 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Ίφιδα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 2:23 am

Ίφιδα έγραψε:χαχαχαχα...μπαιδεγουέι...της έχουν βάλει μολύβι στο άνω χείλος και στα μάτια...φοτοσοπ της εποχής; χεχ

ωραιες φωτο. Ωραια δουλεια

Χαλαρά ρετουσάρισμα πάνω στο φωτογραφικό χαρτί ;)
Κοίτα και το όπλο πώς φαίνεται...

Απίστευτες φωτογραφίες.
τέχνη δ'ἀνάγκης ἀσθενεστέρα μακρῷ
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσ.: 22660
Εγγραφη: Αύγουστος 31st, 2004, 5:06 am
Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AZUREUS » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 9:43 am

ωραιοποιημένες φωτογραφίες αλλά μετράει η αξία των ανθρώπων που φωτογραφήθηκαν. Ετσι και είχε αναλάβει η σημερινή αντιτρομοκρατική την φωτογράφηση αυτών των ανταρτών δεν θα τους αναγνώριζε ούτε η μάννα τους απο την κακομοιριά. Ευτυχώς πρόλαβε ο Μελετζής. Που είναι όλοι αυτοί σήμερα? Υπάρχουν συνεχιστές τους? Ετσι και κοιτάξω γύρω μου κολάζομαι.
Otto Weininger έγραψε:
Last Veteran έγραψε:
ένα κίνημα φασιστικό/ναζιστικό/εθνικιστικό/αυταρχικό/χουντικό/χιτλερικό/αυγοφιδίτικο

είμαστε η ΔΕΞΙΑ.

Ελευθερία ή φασισμός.
AZUREUS
Maniac poster

Δημοσ.: 11074
Εγγραφη: Ιούλιος 2nd, 2007, 4:41 pm
Το μέλος AZUREUS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Jon Snow » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 10:03 am

geo650 έγραψε:ωραιοποιημένες φωτογραφίες αλλά μετράει η αξία των ανθρώπων που φωτογραφήθηκαν. Ετσι και είχε αναλάβει η σημερινή αντιτρομοκρατική την φωτογράφηση αυτών των ανταρτών δεν θα τους αναγνώριζε ούτε η μάννα τους απο την κακομοιριά. Ευτυχώς πρόλαβε ο Μελετζής. Που είναι όλοι αυτοί σήμερα? Υπάρχουν συνεχιστές τους? Ετσι και κοιτάξω γύρω μου κολάζομαι.

τι σχεση εχει αυτο? Εδω βλεπουμε το εργο του φωτογραφου (το οποιο απλα γαμαει) και επισης τι περιμενες να βγαζει καλλιτεχνικες φωτο η αντιτρομοκρατικη?
Άβαταρ μέλους
Jon Snow
Fast poster

Το μέλος Jon Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AZUREUS » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 10:18 am

Jon Snow έγραψε:
geo650 έγραψε:ωραιοποιημένες φωτογραφίες αλλά μετράει η αξία των ανθρώπων που φωτογραφήθηκαν. Ετσι και είχε αναλάβει η σημερινή αντιτρομοκρατική την φωτογράφηση αυτών των ανταρτών δεν θα τους αναγνώριζε ούτε η μάννα τους απο την κακομοιριά. Ευτυχώς πρόλαβε ο Μελετζής. Που είναι όλοι αυτοί σήμερα? Υπάρχουν συνεχιστές τους? Ετσι και κοιτάξω γύρω μου κολάζομαι.

τι σχεση εχει αυτο? Εδω βλεπουμε το εργο του φωτογραφου (το οποιο απλα γαμαει) και επισης τι περιμενες να βγαζει καλλιτεχνικες φωτο η αντιτρομοκρατικη?

δεν ξέρω αν το πήρες είδηση αλλά την τελευταία φορά που η αντιτρομοκρατική έδωσε φωτογραφίες ανταρτών στην δημοσιότητα ήταν πραγματικά έργα τέχνης. Οση προσπάθεια χρειάζεται για να ωραιοποιήσεις ή να μυθοποιήσεις αυτόν που φωτογραφίζεις ανάλογη προσπάθεια χρειάζεται για να τον απομυθοποιήσεις. Αλλά κοιτάζοντας τις φωτογραφίες προσπάθησα να βρω αντίστοιχους χαρακτήρες με αυτούς των φωτογραφιών και στην σημερινή εποχή. Υπάρχουν? Είναι ενταγμένοι στην σημερινή κοινοβουλευτική αριστερα? Στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά? Η στις ένοπλες οργανώσεις? Ή ακόμα χειρότερα δεν υπάρχουν πια και τους πάτησε η τρενοσέ?
Otto Weininger έγραψε:
Last Veteran έγραψε:
ένα κίνημα φασιστικό/ναζιστικό/εθνικιστικό/αυταρχικό/χουντικό/χιτλερικό/αυγοφιδίτικο

είμαστε η ΔΕΞΙΑ.

Ελευθερία ή φασισμός.
AZUREUS
Maniac poster

Δημοσ.: 11074
Εγγραφη: Ιούλιος 2nd, 2007, 4:41 pm
Το μέλος AZUREUS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Jon Snow » Σεπτέμβριος 10th, 2010, 2:15 pm

geo650 έγραψε:
Jon Snow έγραψε:

δεν ξέρω αν το πήρες είδηση αλλά την τελευταία φορά που η αντιτρομοκρατική έδωσε φωτογραφίες ανταρτών στην δημοσιότητα ήταν πραγματικά έργα τέχνης. Οση προσπάθεια χρειάζεται για να ωραιοποιήσεις ή να μυθοποιήσεις αυτόν που φωτογραφίζεις ανάλογη προσπάθεια χρειάζεται για να τον απομυθοποιήσεις. Αλλά κοιτάζοντας τις φωτογραφίες προσπάθησα να βρω αντίστοιχους χαρακτήρες με αυτούς των φωτογραφιών και στην σημερινή εποχή. Υπάρχουν? Είναι ενταγμένοι στην σημερινή κοινοβουλευτική αριστερα? Στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά? Η στις ένοπλες οργανώσεις? Ή ακόμα χειρότερα δεν υπάρχουν πια και τους πάτησε η τρενοσέ?

Δηλαδη οι προσφατως συλληφθεντες ηταν λεβεντοπαιδα και αδικηθηκαν απο τις φωτο ε?
Οι αντιστοιχοι τυποι που ζητας ναι υπαρχουν και ειναι γυρω σου. Απο τον πιτσαδορο μεχρι το γιατρο. Πολυ απλα δεν εχουν υπαρξει οι συνθηκες που θα τους αναγκασουν να βγουν στο κλαρι. Εκτος και αν πιστευεις οτι η πρωτη επιλογη των εικονιζομενων ηταν οι ''ορεινοι περιπατοι'' ή το κυνηγι.
Άβαταρ μέλους
Jon Snow
Fast poster

Δημοσίευσηαπό KADYROV » Σεπτέμβριος 12th, 2010, 3:00 pm

οι σοβιετικοι ανταρτες που ηταν οι μονοι που προκαλεσαν πραγματικα προβληματα στους Γερμανους παιζει να εχουν λιγοτερες φωτογραφιες απο τους ελληνες ανταρτες
λογικο αφου οι πρωτοι πολεμαγαν ενω οι αλλοι ποζαραν
Άβαταρ μέλους
KADYROV
Crazy poster

Δημοσ.: 8214
Εγγραφη: Απρίλιος 27th, 2009, 5:26 pm
Το μέλος KADYROV, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gourounakis » Σεπτέμβριος 12th, 2010, 3:39 pm

Πολύ ωραία ιστορικά τεκμήρια οι φωτογραφίες.Από την άλλη σαν τέχνη τις θεωρώ κάπως "υπερβολικές" και δεν έχουν το στοιχείο του ρεαλισμού.
Άβαταρ μέλους
gourounakis
Fast poster

Δημοσ.: 2245
Εγγραφη: Ιούλιος 8th, 2010, 2:21 pm
Το μέλος gourounakis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τεν τεν » Σεπτέμβριος 12th, 2010, 3:44 pm

Πολύ ωραίες φωτογραφίες! :p8:
"That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die."
Άβαταρ μέλους
Τεν τεν
Maniac poster

Δημοσ.: 11394
Εγγραφη: Ιούλιος 4th, 2009, 5:39 pm
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το μέλος Τεν τεν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Eικαστικές τέχνες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες