Ολική Αφαίρεση Θυρεοειδους

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Re: Ολική Αφαίρεση Θυρεοειδους

Δημοσίευσηαπό Ιανός » Μάρτιος 2nd, 2008, 11:03 pm

Kets έγραψε:Ειμαι κανουργια στην κοινοτητα σας.

Πριν απο μια εβδομαδα η μητερα μου υπεβληθη σε ολική αφαίρεση του θυρεοειδη αδένα της.
Τραγικο αποτελεσμα αυτου η απώλεια της φωνής της για μήνες. Οι γιατροί είπανε οτι αφαιρεσανε πολλους όζους
και ηταν σε κακή κατασταση.
Τωρα ειναι σε φαρμακευτικη αγωγη με ασβέστιο και βιταμίνες κι αντιμετωπιζει σοβαρο πόνο στα ανω και κατω
ακρα. Δεν πιστευω οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα η βιοψια δεν βγηκε κι οπου κι αν διαβασω μιλαει για καρκίνο του θυρεοειδη.
Εχετε κάτι υπ'οψην σας.

Ευχαριστω

Μη σκας, καλέ!
Η αφωνία κι οι κρίσεις ασβεστίου ειναι απ' τις συνεθέστερες επιπλοκές της ολικής θυρεοειδεκτομής.
Έκανα κι εγώ, πριν μερικά χρόνια, αν και δεν παρουσίασα τέτοιες επιπλοκές, και ξέρω.
Η μαμά θα συνέλθει, αν κι η αφωνία μπορεί να κρατήσει από μερικές ημέρες ως και μερικούς μήνες.
Οι κρίσεις ασβεστίου (κράμπες και πόνοι στα άκρα) θα φύγουν πολύ γρήγορα.
Υπομονή και παρακολούθηση απ' τους γιατρούς.
Για καρκίνο μη φοβάσαι.
Απ' τη στιγμή που τον έβγαλε, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς, αν διαπιστωθεί κακοήθεια στους όζους, θα αλλάξει η φαρμακευτική αγωγή της μαμάς.
Πάντως, από θυρεοειδή δεν πέθανε ποτέ κανείς. Ο θυρεοειδής "χτυπάει" αλλού, πολλές φορές σε πολλά και διαφορετικά σημεία. Όμως αν τον βγάλεις, αν παρακολουθείσαι τακτικά, κι αν ακολουθείς πιστά την φαρμακευτική αγωγή, no problem.
Άντε, περαστικά στη μαμά και σιδερένια.
Λίγη υπομονή θέλει, άσε που με την παροδική αφωνία της θα γλιτώσεις και τη μουρμούρα για λίγο καιρό! :lol: :smt006
"Είμαι λευκός από μαύρο και ερυθρός από λευκό και κίτρινος από ερυθρό και βεβαίως είμαι πράσινος"
Άβαταρ μέλους
Ιανός
Καλλιτέχνης συντονιστής - Τραγουδάει από το '08

Δημοσ.: 49670
Εγγραφη: Μάιος 30th, 2007, 9:12 am
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος Ιανός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Kets » Μάρτιος 3rd, 2008, 1:24 am

Σε ευχαριστω πολυ Ιανός.

Σιγουρα φταιει η αδυναμια που της εχω. Απλα την εχει επηρεασει πολυ ψυχολογικα καθως
ειναι πολυ δραστηρια και ομιλητικη.
Οσο για την μουρμουρα....δεν το συζητω.
(οσο κι αν θελω να γίνει καλα) ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!

Ελπίζω απλα να μου ξαναφωναξει "Στα ελεγα εγω δεν με ακούς "κι ας εχει και αδικο!

:o
"Οσο κι αν κανεις προσεχει...οσο κι αν το κυνηγα παντα παντα θα 'ναι αργα
ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ δεν εχει."
Άβαταρ μέλους
Kets
New poster

Δημοσ.: 12
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2008, 12:03 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Kets, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό conundrum » Μάρτιος 4th, 2008, 2:43 pm

Sui generis έγραψε:
conundrum έγραψε:ευχαριστω ακομα καλυτερα στα αγγλικα

μια απολυτωσ αναγκαίΑ διευκρινιση: οι εργαστηριακές εξετάσεις που σχετίζονται με τοπν θυρεοειδή τησ μητέρας είναι ΟΛΕΣ ΝΟΡΜΑΛ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΤΩΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΙΜΩΝ?

ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ!!

ΥΓ ΕΝΝΟΩ TSH TT3 TT4 Anti_Pro KAI anti_Tg

Ε ναι... Αυτά δεν τα γνωρίζω... Αλλά έχει ελλειψη σιδήρου και κλατι αλλα προβληματάκια που δεν γνωρίζω ακριβώς...
Θα ρωτήσω ομωσ και θα σου πω συντομα...
Οσον ευκολώτερα πιστεύομεν και ταχύτερα λησμονούμεν, τόσον μεγαλυτέρα είναι η ασυνειδησία εκείνων που μας απατούν
Άβαταρ μέλους
conundrum
New poster

Δημοσ.: 219
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2008, 10:34 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος conundrum, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NYXTERIDA » Μάρτιος 12th, 2008, 10:11 am

καλημερα σας. εκανα ολικη θυρεοειδεκτομη τον Ιανουαριο, προσφατα δηλαδη. ολα πηγαν καλα..μιλησα μολις ξυπνησα απο τη ναρκωση. πηρα ασβεστιο μονο για 10 μερες. αυριο θα κανω εξετασεις αιματος για να δω αν θα συνεχισω με τ4 των 100 η θα αλλαξω τη δοση. ειχα 1 ψυχρο οζο 4,5 εκ. και εναν αλλο πολυ μικρο που βγηκε τον τελευταιο καιρο. φοβομουνα παρα πολυ αλλα τελικα δεν ποναει καθολου η τομη. απλα ειναι λιγο πρισμενος ο λαιμος. και η τομη ειναι πολυ μικρη σε εμενα. ειδα αλλους με μεγαλυτερη. ό,τι θελετε να ρωτησετε .....εδω σε εμενα.. :P
NYXTERIDA
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Μάρτιος 12th, 2008, 9:47 am
Το μέλος NYXTERIDA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Μάρτιος 12th, 2008, 11:03 pm

NYXTERIDA έγραψε:καλημερα σας. εκανα ολικη θυρεοειδεκτομη τον Ιανουαριο, προσφατα δηλαδη. ολα πηγαν καλα..μιλησα μολις ξυπνησα απο τη ναρκωση. πηρα ασβεστιο μονο για 10 μερες. αυριο θα κανω εξετασεις αιματος για να δω αν θα συνεχισω με τ4 των 100 η θα αλλαξω τη δοση. ειχα 1 ψυχρο οζο 4,5 εκ. και εναν αλλο πολυ μικρο που βγηκε τον τελευταιο καιρο. φοβομουνα παρα πολυ αλλα τελικα δεν ποναει καθολου η τομη. απλα ειναι λιγο πρισμενος ο λαιμος. και η τομη ειναι πολυ μικρη σε εμενα. ειδα αλλους με μεγαλυτερη. ό,τι θελετε να ρωτησετε .....εδω σε εμενα.. :P

ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ!O ψυχροσ ειναι σαφώς επικίνδυνος αλλα το οτι ηταν τεσεραμισυ εκατ οταν χειρουργήθηκες σημαινει ότι τον διεγνωσεσ καπωσ αργά?

η οτι στην πορεία ΠΑΡΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ?

ευχαριστω εκτ ων προτέρων!
παραφορουμ : viewtopic.php?f=15&t=133451

http://magnusmagus.blogspot.com τελευταία ανανέωση: έχετε το νου σας !
Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσ.: 9837
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2005, 5:52 pm
Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ιάσιος Ιδαίος » Μάιος 25th, 2008, 10:08 pm

Ας βάλουμε μία τάξη στα πράγματα.

Πρώτα απ' όλα πρέπει να εξεταστούν 3 θέματα:
1. Ποιά είναι η πάθηση του θυρεοειδούς αδένα
2. Χρειάζεται ή όχι χειρουργική αντιμετώπιση
3. Ποιά είναι η ανατομία της περιοχής στο/στη συγκεκριμένο/η ασθενή.

Το πρώτο ερώτημα απαντάται απο τον ενδοκρινολόγο.
Εξετάζει κλινικά τον ασθενή, λαμβάνει λεπτομερές ιστορικό και υποβάλει τον ασθενή σε εξετάσεις (υπάρχουν συγκεκριμένοι αλγόριθμοι εξετάσεων).
Βάση ιστορικού και κλινικής εξέτασης τίθεται η Διαφορική Διάγνωση (δηλ οι πιθανές διαγνώσεις). Οι κλινικές και εργαστηριακές εξετάσεις ακολουθούν για την επιβεβαίωση ή όχι της Διαφορικής Διάγνωσης και τελικά τίθεται η Διάγνωση.

Το δεύτερο ερώτημα το απαντά πάλι ο ενδοκρινολόγος.
Όταν τεθεί η διάγνωση αποφασίζει ποια πορεία πρέπει να ακολουθηθεί. Για λόγους κατανόησεις συνήθως υπάρχουν 3 δρόμοι:
α) Παρακολούθηση και επανεξέταση μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα (επίσης μελετημένο και καθορισμένο απο τη διεθνή ιατρική κοινότητα μέσω των ιατρικών εταιρειών)
β) Φαρμακευτική θεραπεία
γ) Χειρουργική αντιμετώπιση

Για το ποιά πορεία θα ακολουθηθεί υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις.
Η λεγόμενη Evidenced Based Medicine (EBM) είναι αυτό ακριβώς. Η αποφασιζόμενη θεραπευτική προσέγγιση μιας συγκεκριμένης ασθένειας ενός συγκεκριμένου ασθενούς βασίζεται σε ενδείξεις που προκύπτουν απο την προηγειθήσα διαγνωστική διαδικασία.

Όταν λοιπόν, και αν, αποφασιστεί η χειρουργική αντιμετώπιση μιας πάθησης εν προκειμένω του θυρεοειδούς, ο ενδοκρινολόγος παραπέμπει τον ασθενή σε χειρουργό.

Το τρίτο ερώτημα πρέπει να το απαντήσει ο χειρουργός γιατί πρέπει να ξέρει την περιοχή που θα χειρουργήσει (λειτουργεί ως χάρτης).

Αναφορικά και μόνο αναφέρω τις χειρουργικές επιλογές στο θυρεοειδή αδένο:
- Μερική λοβεκτομή θυρεοειδούς
- Λοβεκτομή θυρεοειδούς με ή χωρίς αφαίρεση του Ισθμού
- Υφολική Θυρεοειδεκτομή
- Ολική θυρεοειδεκτομή.

Οφείλω εδώ να ομολογήσω ότι η πιο συνηθισμένη επιλογή στην Ελλάδα είναι η ολική θυρεοειδεκτομή.
Επίσης η ενδεδειγμένη επιλογή σε περίπτωση καρκίνου είναι η ολική θυρεοειδεκτομή, διεθνώς.
(αποφεύγω να μπώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, επι του παρόντος τουλάχιστον).

Όπως κάθε χειρουργική επέμβαση, έτσι και η ολική θυρεοειδεκτομή έχει και την επικινδυνότητα της (risk), η οποία είναι συνδεδεμένη με διάφορους παράγοντες, όπως:
- η ασθένεια για την οποία χειρουργείται ο ασθενής
- οι συνοδές παθήσεις αν υπάρχουν (το επίπεδο υγείας του ασθενούς κατα την χειρουργική επέμβαση)
- η ηλικία
- φαρμακευτική αγωγή, αν λαμβάνεται
- η ανατομία της περιοχής που πρόκειται να χειρουργηθεί (πχ ανατομικές παραλλαγές).

Τώρα για τη μητέρα της kets, έχω να πώ τα εξής:
- η αφωνία οφείλεται στην βλάβη του ενός ή και των δύο παλίνδρομων λαρυγγικών νεύρων. Υπάρχουν δύο παλίνδρομα λαρυγγικά νεύρα (δεξιό και αριστερό) που δίνουν νεύρωση στο λάρυγγα, καθώς και το όνομα τους, και παίζουν σημαντικό ρόλο στη νεύρωση των φωνητικών χορδών (αναφέρω τη δράση των νεύρων που ενδιαφέρει εδώ)
- ως βλάβη αναφέρεται η απλή ενόχληση των νεύρων κατά τους χειρουργικούς χειρισμούς στην αφαίρεση του θυρεοειδούς αδένα (και τα δύο νεύρα γειτνιάζουν με την οπίσθια επιφάνεια του θυρεοειδούς αδένα), εώς και την πλήρη διατομή του ενός ή και των δύο νεύρων. (μία ΩΡΛ εξέταση μπορεί εύκολα να δείξει το είδος και την έκταση της βλάβης)
- Η χορήγηση ασβεστίου δίνεται λόγω της υπασβεστιαιμίας, δηλαδή την πτώση του ασβεστίου στο αίμα. Αυτή οφείλεται γιατί προφανώς αφαιρέθησαν οι παραθυρεοειδείς αδένες (υπάρχουν 4, 2 σε κάθε πλευρά, όπισθεν του θυρεοειδούς) οι οποίοι παίζουν το πιο σημαντικό ρόλο στον μεταβολισμό του ασβεστίου.
- Κάθε τι που βγαίνει απο το σώμα μας σε μία χειρουργική επέμβαση στέλνεται για βιοψία, δηλαδή ιστολογική εξέταση την οποία διενεργεί ο παθολογοανατόμος. Ο χρόνος απάντησης εξαρτάται απο το φόρτο εργασίας (πόσα παρασκευάσματα λαμβάνει καθημερινά απο το χειρουργείου), απο τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για την επεξεργασία του παρασκευάσματος, το μέγεθοος του παρασκευάσματος κλπ.

Συνήθως σε ένα Ελληνικό Νοσοκομείο της τάξης του Ευαγγελισμού (δημόσιος τομέας) και του Ιατρικού Κέντρου της Αθήνας (ιδιωτικός τομέας) ο χρόνος απάντησης είναι οι 15 ημέρες.

- Ο καρκίνος του θυρεοειδούς έχει διάφορες μορφές, ο καθένας με τη δική του πορεία και επικινδυνότητα και αντιμετώπιση
Άβαταρ μέλους
Ιάσιος Ιδαίος
New poster

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Μάιος 25th, 2008, 6:09 pm
Τοποθεσια: Αθήναι
Το μέλος Ιάσιος Ιδαίος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Μάιος 26th, 2008, 12:00 am

καλωσορίζω το νέο μας γιατρό!!αχρειαστος να σαι βεβαια ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!να βγαινει και το μεροκαματο ,ε;
παραφορουμ : viewtopic.php?f=15&t=133451

http://magnusmagus.blogspot.com τελευταία ανανέωση: έχετε το νου σας !
Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσ.: 9837
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2005, 5:52 pm
Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ιάσιος Ιδαίος » Μάιος 26th, 2008, 1:01 am

Sui generis έγραψε:καλωσορίζω το νέο μας γιατρό!!αχρειαστος να σαι βεβαια ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!να βγαινει και το μεροκαματο ,ε;

Ευχαριστώ και την καλημέρα μου
Άβαταρ μέλους
Ιάσιος Ιδαίος
New poster

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Μάιος 25th, 2008, 6:09 pm
Τοποθεσια: Αθήναι
Το μέλος Ιάσιος Ιδαίος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alkis30 » Ιανουάριος 17th, 2009, 10:30 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Η μητέρα μου υπεβλήθη σε ολική αφαίρεση θυροειδούς πριν 4 ημέρες. Αμέσως μετά την επέμβαση και λίγη ώρα μετά άρχισε να πρήζεται και να μελανιάζει ο λαιμός της ενώ ταυτόχρονα ένιωθε αφόρητη δύσπνοια. Ο ιατρός κατάλαβε οτι κάτι δεν πάει καλά και την πήρε ξανά αμέσως στο χειρουργείο. Πραγματικά είχε εσωτερική αιμορραγία από ένα αγγείο που είχε σπάσει και ύστερα από αγωνιώδη προσπάθεια με τοπική αναισθησία αυτή τη φορά κατάφερε να το εντοπίσει και να σταματήσει την αιμορραγία του. Η μητέρα μου κατά τη διάρκεια αυτής της επέμβασης (της δεύτερης) πραγματικά υπέφερε,έχασε πολύ αίμα κτλ κτλ. Προχθές βγήκε από το νοσοκομείο αλλά έχει τα εξής 2 συμπτώματα (πέραν της κατάπτωσης που είναι φυσιολογική). Όταν εισπνέει βγαίνει ένας ήχος κάτι σαν βρόγχος και επίσης πνίγεται στην προσπάθεια να πιει νερό. Φαγητό μπορεί να καταπιεί αλλά νερό μόνο γουλιά-γουλιά ,αλλιώς πνίγεται. Ο ιατρός λέει οτι πρόκειται για φλεγμονή και συνέστησε να κάνει αφωνία,να ξεκουράζεται και να πάρει κορτιζόνη. Την πρώτη μέρα μετά την επέμβαση όταν κατάπινε είχε και πόνο που τώρα όμως έχει ελαχιστοποιηθεί πολύ. Με ανησυχεί όμως μήπως έχει προκληθεί κάποια βλάβη στις φωνητικές τις χορδές κυρίως κατά την προσπάθεια που έγινε να βρεθεί το αγγείο που αιμορραγούσε.Παρακαλώ για τη γνώμη κάποιου ειδικού.Ευχαριστώ.
Alkis30
New poster

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Ιανουάριος 17th, 2009, 10:08 pm
Το μέλος Alkis30, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό παργαλατσος » Ιανουάριος 17th, 2009, 10:47 pm

από την στιγμή που με πήραν από τον θάλαμο μέχρι την στιγμή που με ξανάφεραν πέρασαν περίπου 7 ώρες??? :smt017 έπαιρνα ασβέστιο επειδή τραυμάτισαν τους αδένες που το παράγουν επί δυο μήνες κι όταν καταπινα κουνιόταν κι ο αφαλός μου :smt005 τι σκατά έγινε ρε παπούτσι έραψαν οι μαλακες :smt005 σήμερα L-Thyrox 125 mg, τώρα έμειναν κάτι ψιλοπνιξηματα
βήχου βήχου ξερο-βήχου- για την γαμησωαπαγορευση θα γράψω αύριο
παργαλατσος
Fast poster

Δημοσ.: 2893
Εγγραφη: Νοέμβριος 10th, 2008, 12:07 pm
Το μέλος παργαλατσος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό katerina12605 » Οκτώβριος 12th, 2009, 3:38 pm

Καλησπέρα και από μένα.
Και εγώ καινούργια είμαι στο φόρουμ, και μάλιστα το βρήκα ψάχνωντας και εγώ πληροφορίες για την αφαίρεση του θυρεοειδή.
Πρόκειται και εγώ να κάνω μια τέτοια επέμβαση, αφού έχω έναν όζο που φτάνει πλέον τα 5 εκατοστά, και παρόλο το θυρορμόν που παίρνω αυτός κάθε χρόνο μεγαλώνει και λίγο. Ο γιατρός πια συνέστησε να τον βγάλω αφού δεν πρόκειται ποτέ να μείνει σταθερός ή να μικρύνει, αντίθετα χρόνο με τον χρόνο που θα περνά θα μου δημιουργεί όλο και περισσότερα προβλήματα. Τον έχω παρακεντήσει ήδη 2 φορές, και οι απαντήσεις ήταν πολύ καλές, αλλά παρόλα αυτά, νομίζουμε πως η αφαίρεση πια είναι η καλύτερη λύση.

Θα ήθελα κάποια γνώμη και από εσάς εδώ, και από μέλη που έχουν κάνει ήδη μια τέτοια αφαίρεση.
Τι θα πρέπει να προσέξω στο να επιλέξω που θα την κάνω την εγχείρηση?
Ξέρεις κάποιος κανέναν καλό χειρουργό να μου συστήσει? Υπάρχει κάποιο νοσοκομείο ή κέντρο από το οποιό κάποις να έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος και να το συστήνει?

Οσο απλή και αν θεωρείται σαν επέμβαση, εγώ έχω λίγο άγχος και έχω ξεκινήσει να το ψάχνω λίγο μέχρι να καταλήξω που θα την κάνω και ποιον θα εμπιστευτώ.
katerina12605
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Οκτώβριος 10th, 2009, 4:24 pm
Το μέλος katerina12605, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Οκτώβριος 12th, 2009, 4:07 pm

katerina12605 έγραψε:Καλησπέρα και από μένα.
Και εγώ καινούργια είμαι στο φόρουμ, και μάλιστα το βρήκα ψάχνωντας και εγώ πληροφορίες για την αφαίρεση του θυρεοειδή.
Πρόκειται και εγώ να κάνω μια τέτοια επέμβαση, αφού έχω έναν όζο που φτάνει πλέον τα 5 εκατοστά, και παρόλο το θυρορμόν που παίρνω αυτός κάθε χρόνο μεγαλώνει και λίγο. Ο γιατρός πια συνέστησε να τον βγάλω αφού δεν πρόκειται ποτέ να μείνει σταθερός ή να μικρύνει, αντίθετα χρόνο με τον χρόνο που θα περνά θα μου δημιουργεί όλο και περισσότερα προβλήματα. Τον έχω παρακεντήσει ήδη 2 φορές, και οι απαντήσεις ήταν πολύ καλές, αλλά παρόλα αυτά, νομίζουμε πως η αφαίρεση πια είναι η καλύτερη λύση.

Θα ήθελα κάποια γνώμη και από εσάς εδώ, και από μέλη που έχουν κάνει ήδη μια τέτοια αφαίρεση.
Τι θα πρέπει να προσέξω στο να επιλέξω που θα την κάνω την εγχείρηση?
Ξέρεις κάποιος κανέναν καλό χειρουργό να μου συστήσει? Υπάρχει κάποιο νοσοκομείο ή κέντρο από το οποιό κάποις να έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος και να το συστήνει?

Οσο απλή και αν θεωρείται σαν επέμβαση, εγώ έχω λίγο άγχος και έχω ξεκινήσει να το ψάχνω λίγο μέχρι να καταλήξω που θα την κάνω και ποιον θα εμπιστευτώ.

Δεν είναι και τόσο απλή επέμβαση.
Να εμπιστευτείς κάποιον που θα σου συστήσει γνωστός/φίλος σου γιατρός.

Αν θες σου προτείνω για Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

Δημοσ.: 11173
Εγγραφη: Δεκέμβριος 31st, 2006, 11:59 am
Το μέλος Brainstorm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Οκτώβριος 12th, 2009, 4:22 pm

Απο ποτε εγινε απλη η θυρεοειδεκτομη ( εαν ειναι να γινει σωστα);
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 44325
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό λαθρεπιβατης » Οκτώβριος 12th, 2009, 4:23 pm

Ιανός έγραψε:Μη σκας, καλέ!
Η αφωνία κι οι κρίσεις ασβεστίου ειναι απ' τις συνεθέστερες επιπλοκές της ολικής θυρεοειδεκτομής.
Έκανα κι εγώ, πριν μερικά χρόνια, αν και δεν παρουσίασα τέτοιες επιπλοκές, και ξέρω.
Η μαμά θα συνέλθει, αν κι η αφωνία μπορεί να κρατήσει από μερικές ημέρες ως και μερικούς μήνες.
Για καρκίνο μη φοβάσαι.
Απ' τη στιγμή που τον έβγαλε, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς, αν διαπιστωθεί κακοήθεια στους όζους, θα αλλάξει η φαρμακευτική αγωγή της μαμάς.
Πάντως, από θυρεοειδή δεν πέθανε ποτέ κανείς. Ο θυρεοειδής "χτυπάει" αλλού, πολλές φορές σε πολλά και διαφορετικά σημεία. Όμως αν τον βγάλεις, αν παρακολουθείσαι τακτικά, κι αν ακολουθείς πιστά την φαρμακευτική αγωγή, no problem.
Λίγη υπομονή θέλει, άσε που με την παροδική αφωνία της θα γλιτώσεις και τη μουρμούρα για λίγο καιρό! :lol: :smt006

Οπως βλεπεις Κατερινα, αν εψαξες λιγο την παθηση σου, η ακατασχετη μπουρδολογια, ευδοκιμει σε αυτο το φορουμ. Για αυτο μην εμπιστευσαι τιποτα απ οτι διαβαζεις εδω μεσα.

Υποψιν οτι η αφωνια και οι "κρισεις ασβεστιου" οπως τις αναφερει ο τραγελαφικος Ιανος ειναι απο τις πιο σοβαρες επιπλοκες.

(παρεπιπτοντως, γιατι εξαφανιστικε η προηγουμενη απαντηση που ειχα για τις μλκιες που λεει ο Ιανος, που δινει εντελως ασχετες συμβουλες και καθησυχασμο ο ασχετος;)
manuscripts don't burn
Άβαταρ μέλους
λαθρεπιβατης
Crazy poster

Δημοσ.: 7917
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 23rd, 2008, 1:45 pm
Το μέλος λαθρεπιβατης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Οκτώβριος 12th, 2009, 4:34 pm

λαθρεπιβατης έγραψε:
Ιανός έγραψε:Μη σκας, καλέ!
Για καρκίνο μη φοβάσαι.

Οπως βλεπεις Κατερινα, αν εψαξες λιγο την παθηση σου, η ακατασχετη μπουρδολογια, ευδοκιμει σε αυτο το φορουμ. Για αυτο μην εμπιστευσαι τιποτα απ οτι διαβαζεις εδω μεσα.

Υποψιν οτι η αφωνια και οι "κρισεις ασβεστιου" οπως τις αναφερει ο τραγελαφικος Ιανος ειναι απο τις πιο σοβαρες επιπλοκες.

(παρεπιπτοντως, γιατι εξαφανιστικε η προηγουμενη απαντηση που ειχα για τις μλκιες που λεει ο Ιανος, που δινει εντελως ασχετες συμβουλες και καθησυχασμο ο ασχετος;)

Η αληθεια ειναι οτι οι "συμβουλες" του Ιανου, ειναι εκτος πραγματικοτητας και παραπλανητικες για ενα ιδιαιτερα σοβαρο θεμα
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 44325
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες