Βοήθεια!!! Ηπατίτιδα Β! Παρακαλώ δώστε μου ερμηνεία!

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

Βοήθεια!!! Ηπατίτιδα Β! Παρακαλώ δώστε μου ερμηνεία!

Δημοσίευσηαπό tasoulis » Μάρτιος 22nd, 2008, 12:00 am

Εχουμε καποια αποτελεσματα για ηπαίτιδα β. Αν μπορεσεις να μας βοηθησεις γιατι οι γιατροι δεν μας λενε τιποτε!
Δικά μου
HBsAg >250.00 IU/mL : High Reactive
Anti-HBc: 8.95: Reactive
Anti-HBs 0,95: Nonreactive
HAVAb IgG: 0.23 Non Reactive.

Της κοπελας μου την ιδια μερα ήταν:
HBsAg: 0,00 Nonreactive
Anti-HBc: 0.14 Nonreactive
Anti-HBs: 0,00 Nonreactive
Anti-HCV 0.08 Nonreactive
HAVAb IgG 0,25 Nonreactive

Τα αποτελέσματα από τις Τρανσαμινάσες ήταν ast: 79 and alt: 35

Είμαστε μαζί 2 χρόνια. Αν είναι χρόνια η ασθένειά μου, πώς είναι δυνατόν να μην έχει κολλήσει η κοπέλα μου? Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με αυτά τα αποτελέσματα να έχω χρόνια ηπατίτιδα Β?
Ευχαριστώ πολύ!
tasoulis
New poster

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Μάρτιος 21st, 2008, 8:10 pm
Το μέλος tasoulis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Βοήθεια!!! Ηπατίτιδα Β! Παρακαλώ δώστε μου ερμηνεία!

Δημοσίευσηαπό spithas » Μάρτιος 22nd, 2008, 12:15 am

δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι με σεξουαλικη επαφη μεταδιδεται η ηπατιτιδα c.ας βοηθησει καποιος ειδημονας του φορουμ :)
θρεψε λυκο το χειμωνα να σε φαει το καλοκαιρι
spithas
Fast poster

Δημοσ.: 1463
Εγγραφη: Φεβρουάριος 26th, 2008, 1:02 am
Τοποθεσια: αθανατη ελλας
Το μέλος spithas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό tasoulis » Μάρτιος 22nd, 2008, 12:21 am

Και η Β και η C είναι που μεταδίδονται με σεξουαλική επαφή!
tasoulis
New poster

Το μέλος tasoulis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό spithas » Μάρτιος 22nd, 2008, 12:22 am

νομιζω κυριως η c αλλα δεν ειμαι σιγουρος
θρεψε λυκο το χειμωνα να σε φαει το καλοκαιρι
spithas
Fast poster

Δημοσ.: 1463
Εγγραφη: Φεβρουάριος 26th, 2008, 1:02 am
Τοποθεσια: αθανατη ελλας
Το μέλος spithas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Antares4444 » Μάρτιος 22nd, 2008, 12:51 am

"Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free."
Άβαταρ μέλους
Antares4444
Fast poster

Δημοσ.: 2256
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 2nd, 2005, 8:20 am
Το μέλος Antares4444, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό πεντε ποντικοι βαρβατοι » Μάρτιος 22nd, 2008, 1:05 am

ψυχραιμια!!!η επιστημη εχει προχωρησει!!!ριξε μια ματια εδω,στα ελληνικα...

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=311&st=2

δεν αφορα μονο παιδια...
μην χανουμε την κοινη λογικη βρε παιδια...
πεντε ποντικοι βαρβατοι
New poster

Δημοσ.: 283
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2007, 11:40 am
Τοποθεσια: αχ ελλαδα σαγαπω...
Το μέλος πεντε ποντικοι βαρβατοι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό tasoulis » Μάρτιος 22nd, 2008, 1:12 am

Paidia...Distixws stin Ipatitida B kai C den iparxei therapeia.Me auto pethaineis!Ta farmaka mono kathisteroun mia protetelesmeni katastasi.Elpida iparxei kai theloume na iparxei gia to mellon alla simera distixws mono analgitika! An mporei kapoios na ermineusei ta apotelesmata pou einai pio panw!
Kai paidia!!! KANTE EMBOLIOOOO!!! Prin einai poli arga kai kollisete!Egw den kserw pws kollisa...kai oxi apo sex....Eimai statheros sti sxesi mou kai den kanw genikoteres kataxriseis!An kollisete meta den iparxei girismos...Eite eisai se oksia fasi (opou to ksepernas) kai an mesa se 6 mines teliosei kai bgaleis antisomata kai apla tin perases tin "astheneia" eite meta tous 6 mines pigainei se xronia opou pleon....iparxoun polles pithanotites na apoktiseis sto mellon karkino tou ipatos i kirrosi i genikotera karkino!
tasoulis
New poster

Δημοσίευσηαπό πεντε ποντικοι βαρβατοι » Μάρτιος 22nd, 2008, 2:49 am

ela re file,de nomizo oti sonei kai kala tha sou to kanei...koita na deis,kane psyxraimia...apla tha mattheis na zeis me afto,mhn kaneis san melothanatos...einai xronia pathish...den tha se skotosei sonei kai kala,kapio mono pososto ton asthenon pethenei...an kai se telikh analysh oloi eimaste mellothanatoi... :smt017
pane s'ena efhmerevon kai deixe ta hartia sou...
μην χανουμε την κοινη λογικη βρε παιδια...
πεντε ποντικοι βαρβατοι
New poster

Δημοσ.: 283
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2007, 11:40 am
Τοποθεσια: αχ ελλαδα σαγαπω...
Το μέλος πεντε ποντικοι βαρβατοι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό tasoulis » Μάρτιος 24th, 2008, 3:05 pm

Simera pigame sto nosokomeio, gematoi apo erotiseis, apories kai etoimoi gia perissoteres eksetaseis! Mpainoume mesa, leme ta panta kai akoume oti tha prepei na perimenoume 6 mines na doume ta apotelesmata an eimai xronios i se oksia fasi. An kai o giatros me mia entoni sigouria (xoris kaaaannnnn na dei ta apotelesmata twn eksetasewn) mou eipe oti exw xronia ipatitida. Otan eipame na kanoume 3 epipleon eksetaseis gia na doume tin katastasi tou iou, mono pou den me ediwkse apo to grafeio! H antimetopisi autou tou giatrou me katestrepse! Peite mou sas parakalw ti na kanw??? Den mporw na perimenw kai na afinw ton xrono na pernaei etsi! Den einai paralogo na min mou pei na kanw peretairw eksetaseis?
tasoulis
New poster

Δημοσίευσηαπό gnome » Απρίλιος 6th, 2008, 4:28 pm

Φίλε μου μην τρελένεσαι.Η Β σπάνια μεταπίπτει σε χρόνια.Αν θες ποσοστά: χρόνια καταλήγει <10%,ως οξεία ηπατίτιδα(δηλαδή με ενοχλητικά συμπτώματα) στο 25% και μετά 99% ανάρρωση,ενώ το πιο συχνό,πάνω από 65%,είναι να περάσει με την μορφή υποκλινικής παροδικής λοίμωξης(χωρίς συμπτώματα δηλαδή,παρά μόνο με επηρεασμένους εργαστηριακούς δείκτες) και στην συνέχεια 100% ανάρρωση.Θεωρείται χρόνια μετά τους έξι μήνες.Στο διάστημα αυτό δεν δίνεται θεραπεία ειδική παρά μόνο για τα συμπτώματα(πυρετό,κακουχία,υγρά,κτλ).Η θεραπεία με ανοσοκατασταλτικά στην οξεία φάση,στην οποία βρίσκεσαι εσύ τώρα δεν θεωρείται σωστή λόγω του κινδύνου αναζωπύρωσης της φλεγμονής,Οπότε περιμένεις.ΟΧΙ όμως χωρίς να κάνεις τίποτα!!!Πρέπει να ελέγχεις τακτικά τους δείκτες σου για να βλέπεις την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το ήπαρ σου καθώς και την ενεργότητα και την μολυσματικότητα του ιού.Πρέπει ο π ω σ δ ή π ο τ ε να κάνεις κι άλλες εξετάσεις τις οποίες δεν βλέπω να έχεις κάνει:ηπατικής λειτουργίας(τρανσαμινάσες,κα δείκτες που θα σου πει ογιατρός σου),το DNA του ιου για την μολυσματικότητά του(δεν το κάνουν όλα τα εργαστήρια) καθώς και το e αντιγόνο που μας δείχνει ότι ο ιός πολλαπλασιάζεται.κανένα από αυτά δεν έχεις κάνει.Αυτοί οι δείκτες που έχεις δείχνουν μόνο ότι είσαι σε οξεία φάση και τίποτα άλλο.Περιμένεις λοιπόν αφού το πιο πιθανό είναι να μην χρειαστείς τίποτα και κάνεις όμως οπωσδήποτε έλεγχο τακτικά γιατί ο Β θεωρείται πολύ τρελός ιός.Ακόμα κι αφού αναρρώσεις και δεν μεταπέσεις σε χρονιότητα πάλι κάθε τόσο πρέπει να ελέγχεσαι.Σπάνιο μεν ,έχει συμβεί δε.Συν το ότι ο Β μπορεί όποτε γουστάρει να δώσει επιπλοκές από οποιοδήποτε σύστημα του οργανισμού,αν τον αφήσεις χωρίς έλεγχο εννοείται.Μην τρομάζεις λοιπόν δεν θα πάθεις τίποτα,αρκεί να τον έχεις στενό μαρκάρισμα!!
gnome
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2008, 3:52 pm
Το μέλος gnome, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gnome » Απρίλιος 6th, 2008, 4:37 pm

σορυ δεν είδα ότι έχεις τρανσαμινάσες.ισχύουν αυτά που σου είπα.συμπληρωματικά για να δεις αν έχεις χρόνια πρέπει να αξιολογηθεί το Αnti-HBc(IgM σε οξεία,IgG σε χρόνια)
gnome
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2008, 3:52 pm
Το μέλος gnome, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ακατονόμαστος » Απρίλιος 6th, 2008, 4:42 pm

"Αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)
Άβαταρ μέλους
Ακατονόμαστος
Extreme poster

Δημοσ.: 22216
Εγγραφη: Φεβρουάριος 26th, 2008, 1:02 pm
Το μέλος Ακατονόμαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό tasoulis » Απρίλιος 13th, 2008, 11:45 pm

Exo kanei tora tis epipleon eksetaseis gia na do tin katastasi mou! Oson afora to Antigono e ( HBeAg) mou einai arnitiko 0.28, to Anti-HBc IgM einai arnhtiko 0,13 kai ta antisomata e (Anti-HBe) einai thetika 0,01. Epipleon exo kanei gia tin a-FP kai einai fisiologiki me mikri monada 1,6 (fisiologikes <13.4). Exo kanei ton iperixo ano koilias kai einai fisiologika. Kapoios na mou dosei boitheia parakalw!!!! Ti simainoun ola auta??? Exo diabasei oti opoios einai hbeag arnitikos o ios einai pio diskola antimetopisimos. Einai alitheia? Epipleon se ti katastasi brisketai to sikoti?Pos mporo na to katalabw apo tis endeikseis autes kai tis proigoumenes pou eixa parathesei?Kserw oti o iperixos den einai kai to pio aksiopisto meso!
tasoulis
New poster

Δημοσίευσηαπό vasoula » Νοέμβριος 1st, 2008, 3:31 am

Loipon Tasouli min stenaxwriese giato provlima sou.Exw Ipatitida B xroniea kai kanw therapia edw kai 7 xronia.Pleon eiparxoun therapies.Egw otan to ematha epesa apo ta sinefa kai to monw pou skeftomoun einai oti kapia stigmi tha pethanw apo auto.Alla den einai etsi.pleon briskomai se therapia me xapia kai eima polu kala:To mono pou prepei na na prosexeis einai na min pineis katholou alkool.alios zeis fisiologika.7 xronia twra pernw kathe mera ena xapi kai i moni parenergia einai oti nustazw.otan eixa arxisei tin therapia o giatros mou eipe oti ola aut einai gia proleptikous logous.tha mporousa na min kanw therapia alla sta 60 mou sigoura tha eixa pathei zimia.opote an exei xroniaia ipatitida kala einai na kaneis therapia giana min exeis problima argotera.oso kaneis therapia den prokite na patheis tipota
vasoula
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Νοέμβριος 1st, 2008, 3:07 am
Το μέλος vasoula, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό andreas1 » Νοέμβριος 27th, 2008, 8:09 pm

lipon pedia ke ego exo ipatitida B edo ke pola xronia exo peripou 9xronia exo edo ke 18 mines perno 1 xapi tin imera exo 2 xronia pou den kapnizo oute pino katholou omos ke pao poli kala doksa o theos . Prosekste se pious giatrous pigenete den ine oli idiki se oles tis pathisis prepi na exete 1 stathero ke na min alazete pote oute mikroviologo oute ipatologo ine diskola akomi ke na empisteytis kapion gia tin pathisi mas ine ontos sovari ke den prepi na tin pernoume stin plaka ala pros theou den imaste ke tou thanata iparxi therapia . sas eyxome ta kal;itera
andreas1
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Νοέμβριος 27th, 2008, 7:56 pm
Το μέλος andreas1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες