ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: NANDROS και 12 επισκέπτες

Δημοσίευσηαπό Es_Pagan » Ιούλιος 7th, 2006, 12:32 pm

...
Τελευταία επεξεργασία απο Es_Pagan την Ιούλιος 20th, 2006, 4:54 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Το Dropbox σου δίνει μόνο 2 GB; Με το copy έχεις 15 GB δωρεάν cloud storage + άλλα 5 GB που θα πάρεις (και θα πάρω κι εγώ) αν εγγραφείς μέσα από το link μου. Έχει client για windows, linux, mac osx
Άβαταρ μέλους
Es_Pagan
Crazy poster

Δημοσ.: 9525
Εγγραφη: Νοέμβριος 4th, 2003, 4:04 pm
Το μέλος Es_Pagan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Micros_Maximus » Ιούλιος 7th, 2006, 2:57 pm

gjgr έγραψε:Δεν με νοιαζει αυτοι που τα ασπαζονται αυτά και ούτε και με ενδιαφερουν, αρκει να μην με ενοχλούν...με το να κανουν πολεμους, να ρημαζουν πολιτισμους, να θελουν να επιβαλλουν την δικια τους θεώρηση με το ζορι σε καθε λογης "άπιστο". Ιστορικα κάνανε πολλα όλοι αυτοί και έχουμε δειγμα γραφης για την "αγαπη" την "ταπεινότητα" που ευαγγελίζονται και άλλα πολλά.

Μπορεις να εφαρμοσεις μια τετοια σταση ζωης χωρις την επικληση του θειου ούτε καμιας "Αγιας Γραφής" ή "Κορανιου" ή "Τορά" και άλλα "ιερα" και "θεοπνευστα" κείμενα.

Η αγαπη, ο σεβασμος, η ταπεινοτητα, η δικαιοσυνη, η ηθικη, ο εγωισμος, η καλοσυνη και η κακια βρισκεται μεσα στον καθενα, αυτος με τις πραξεις του δημιουργει εναν μικρο "θεο" αυτός δημιουργει εναν παραδεισο και μια κολαση, εναν θεο ή εναν διαβολο, συμφωνα με τις πράξεις και την συμπεριφορα του. Δεν φταιει κανεις άλλος για αυτό. Ούτε ένας φιλευσπναχνος θεος ούτε ενας κακος διαβολος...Αυτά ειναι δικαιολογίες.
:roll:

Και εμενα δεν μου άρεσε ποτε...να ριχνω τις ευθύνες των πραξεων μου αλλού!!!

Καλημερα σας.

Να συμφωνήσω με τα παραπάνω και απλώς να προσθέσω, ότι και μόνο γι' αυτούς τους λόγους δεν ενδιαφέρει στην τελική αν υπάρχει θεός ή όχι. Οφείλουμε νομίζω να αποσυνδέσουμε τη δική μας ύπαρξη και πορεία από τα όποια στραβά βλέπουμε εύκολα να διαπράττονται από όλες τις θρησκείες όλων των εποχών, και να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε ως άνθρωποι.
Ο αστεϊσμός : Το να μην κλέψεις, να αγαπάς τον κόσμο, να μην αδικείς, να είσαι με λίγα λόγια ΑΝΘΡΩΠΟΣ μπορείς να το εφαρμόσεις χωρίς να πιστεύεις σε κανένα θεό και με το μπόνους ότι κανένας θεός από τους γνωστούς δε θα στραβώσει με την πάρτη σου. Αυτό λοιπόν είναι το όπλο απέναντι στο φόβο του θανάτου (που ήρθε να πολεμήσει ο Χριστός) και της κρίσης (που παρόλα αυτά εφαρμόζει μετά τον θάνατο). Καθαρός ουρανός από δόγμα δε μασάει.
Και πες μου τώρα εσύ ρε Ματθαίο πόσες ψυχές, σύμφωνα με το χριστιανισμό, καταδικάστηκαν στην κόλαση, λόγω του ίδιου του χριστιανισμού. Αφού εν ονόματι του διέπραξαν τα χειρότερα αδικήματα. Γιατί λοιπόν να μη διαφύγω οριστικά τον κίνδυνο να καταλήξω μισαλλόδοξος απαρνούμενος οποιοδήποτε δόγμα? Στο κάτω κάτω υπάρχουν τόσα καλά παραδείγματα ανθρώπων στην ιστορία από τα οποία μπορώ να εμπνευστώ και ο Χριστός αν θέλεις μέσα σε αυτά. Αλλά και ο Ghandy κι ο Martin Luther King κι ο γείτονας μου ας πούμε που τυχαίνει να είναι Ζωροάστρης και να είναι γαμώ τα παιδιά. Συ είπας ότι η σχέση με το θεό είναι προσωπική υπόθεση. Για μένα ας πούμε θεός είναι η συζήτηση που έχουμε εδώ και τώρα ή μια όμορφη κοπελιά, η ανθρώπινη ψυχή, η τέχνη και τόσα άλλα ανώτερα (κατ' εμέ πάντα) πράγματα από μια ξερή πίστη σε ένα συγκεκριμένο θεό που έχει μια συγκεκριμένη ηθική (άκου ο θεός ηθική) με συγκεκριμένο τελετουργικό και καθόλου γούστο για το τι είναι όμορφο ή όχι (βλέπε αφοσιωμένη χριστιανή η αφιερωμένο στηλίτη ακριδοφάγο ). Όπως λοιπόν δήλωσα και αλλού δεν γνωρίζω αν υπάρχει θεός ή όχι και το ίδιο πιστεύω θα έπρεπε να κάνεις κι εσύ προσθέτοντας ότι απλά θα ήθελες να υπάρχει, σε τέτοιο βαθμό που επιλέγεις να το πιστέψεις κιόλας. Καλά κάνεις. Δεν έχω τίποτα να χωρίσω με σένα. Αν όμως σε δω σε συγκέντρωση για τις ταυτότητες ή να καις κανένα βιβλίο τότε έχουμε πρόβλημα.(πράγμα που δεν πιστεύω κρίνοντας από το ύφος σου).
Σε περίπτωση όμως, για να επανέλθω, που υπάρχει, πιστεύω ότι καθόλου δεν χαλιέται που κάποιοι κράζουν τις χριστιανικές πρακτικές. Γιατί αν χαλιέται συγγνώμη αλλά θα με βρει απέναντι του. Και θυμήσου αυτό. Και ο θεός κάνει την αυτοκριτική του σε περίπτωση που όλοι είμαστε φτιαγμένοι κατ' εικόνα και καθ ομοίωση. Βέβαια αυτό μου θυμίζει την άποψη που σχηματίζει ο σκύλος μου για μένα όταν με βλέπει νε πετάω μια πέτρα: «Ποπο!!!! Τι παντοδύναμος μεγάλος θαυματουργός ΣΚΥΛΟΣ είναι αυτός!!!!. Ας κλαψουρίσω (προσευχηθώ) λίγο να μου δώσει φαί.» Επίσης σκέφτηκες ποτέ βασισμένος στην αρχή της ομοιομορφίας και περιοδικότητας που επικρατεί στη φύση ότι ο θεός σου μπορεί να είναι υποδεέστερος άλλου πιο «δυνατού» θεού, με την υποψία μάλιστα να είναι άθεος αφού δεν διαθέτει τα «υπερθεϊκά» προσόντα να αντιληφθεί τον «υπρθεό»? «Θεός ν - 1» για τους λάτρεις των μαθηματικών.
Το ξέρω ότι εδώ ξέφυγα και φυσικά δεν πιστεύω σε αυτά. Αλλά μου φαίνονται το ίδιο πειστικά με την όποια περί θεού άποψη. Γιατί δηλαδή έτσι και όχι γιουβέτσι?
Αλλά πέρα από την πλάκα τώρα. Θα το πω για άλλη μια φορά. Αποδυναμώνεται το παντοδύναμο και το θεϊκό προφίλ του θεού όταν τον θέλουμε να κρατάει τεφτέρι για το τι είναι καλό και τι όχι. Όταν δηλαδή έχει αναπτύξει ηθικό κώδικα. Ειδικά όταν αυτός ο κώδικας στρέφεται εναντίον σε κάθε τι ανθρώπινο και σε κάθε τι που έχει σχέση με το εδώ και τώρα και όχι το επέκεινα. Και για να καταλήξω κάπως «αμαρτωλά» , μου αρέσει το σεξ. Μου αρέσει όσο συχνά μου σηκωθεί με όποια και όπου συμβεί αυτό, σε όλες τις γνωστές στάσεις με λαγνεία στα τέρματα και με ψιλοβρισίδι μέσα. Δεν αρέσει αυτό στο θεό κάποιου? Πρόβλημά του. Εγώ δεν κινδυνεύω να πάω κόλαση για ψύλλου ΠΗΔΗΜΑ, για κάτι που κάνουν όλα τα ζωντανά και που είναι γραμμένο κάπου στο DNA μου. (Έτσι ένα παράδειγμα ανέφερα από τα πολλά που έχει να παρουσιάσει η χριστιανική - και όχι μόνο- ηθική)

Περιμένω τη σίγουρα ενδιαφέρουσα απάντησή σου, με τη διαβεβαίωση ότι σκέφτομαι αυτά που βλέπω να γράφεις, γιατί είσαι από τους χριστιανούς με τους οποίους μπορώ να μιλήσω (βλέπεις είσαι μειοψηφία) και για τους οποίους πιστεύω ότι είναι πολύ κοντά στην αθεϊα και ταυτόχρονα πιστεύουν ότι οι άθεοι είναι πολύ κοντά στην πίστη. Αμφίδρομο είναι μη γελιέσαι. Που θα μου πας θα σε προσηλυτίσω (χεχε). :smt005
Τελευταία επεξεργασία απο Micros_Maximus την Ιούλιος 7th, 2006, 3:02 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
"Η ιστορία του εικοστού αιώνα δεν είναι παρά η διαρκής προσπάθεια που καταβάλουμε για να τον καταλάβουμε." Franco Venturi
Άβαταρ μέλους
Micros_Maximus
New poster

Δημοσ.: 105
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2006, 11:55 pm
Το μέλος Micros_Maximus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Ιούλιος 7th, 2006, 3:12 pm

pol gt έγραψε:Οι υλιστές της εποχής τι πίστευαν;

Τα αντίθετα από τον Πλάτωνα. Ενδεικτικά θα σου αναφέρω ότι ο Πλάτων ήθελε να κάψει όλα τα συγγράμματα του Δημόκριτου (αυτού του κολοσσού της παγκόσμιας σκέψης, μαζί ίσως με τον Αριστοτέλη), και σταμάτησε μόνο όταν οι Πυθαγόρειοι του επεσήμαναν ότι ούτως ή άλλως κυκλοφορούσαν και άλλα αντίτυπα. Και, φυσικά, όλους αυτούς η... Ορθόδοξη και Καθολική Χριστιανική παράδοση τους εξαφάνισε. Σε αντίθεση με τον Πλάτωνα που διασώθηκε σχεδόν ακέραιος...

ΥΓ. Και τον Πλάτωνα θεωρώ τεράστιο φιλόσοφο, και γίγαντα της σκέψης. Αλλά αποδίδω ακόμη μεγαλύτερο μεγαλείο στους υλιστές, διότι αντικειμενικά το φιλοσοφικό σύστημα στο οποίο βασίστηκαν απαιτεί διανοητικές υπερβάσεις εξαιρετικά σύνθετες για εκείνην την εποχή, τις οποίες θαυμάζω. Και εξυπακούεται πως δεν μπορώ καν να συγκρίνω σε πνευματικό διαμέτρημα τον Πλάτωνα ακόμα και με τον σπουδαιότερο των χριστιανικών κειμένων (΄τον Αυγουστίνο). Έτερον εκάτερον.
Και αν είναι να πεθάνουμε για την Ελλάδα, θεία είναι η δάφνη. Μια φορά κανείς πεθαίνει.
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Δημοσ.: 9011
Εγγραφη: Ιούλιος 9th, 2005, 10:00 am
Το μέλος Δέσποινα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Ιούλιος 7th, 2006, 3:26 pm

Αλλά αποδίδω ακόμη μεγαλύτερο μεγαλείο στους υλιστές, διότι αντικειμενικά το φιλοσοφικό σύστημα στο οποίο βασίστηκαν απαιτεί διανοητικές υπερβάσεις εξαιρετικά σύνθετες για εκείνην την εποχή

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω με τη λέξη αντικειμενικά. Το σύστημα του Δημοκρίτου είχε πολλές εγγενείς αδυναμίες, τις οποίες κατέδειξε πολύ νηφάλια ο Αριστοτέλης στην κριτική του. Και εξαιτίας αυτών των αδυναμιών δεν έτυχε παρά περιορισμένης αποδοχής στην αρχαιότητα. Η αξία του στη θεμελίωση της επιστήμης προήλθε μετά από τη συνειδητοποίηση, ότι η φιλοσοφία του Δημοκρίτου για τη φύση μπορούσε να γίνει πολύ αποτελεσματική αν τη συνέδεε κανείς με μία μαθηματική περιγραφή. Και παραδόξως αυτή τη διαπίστωση την έκαναν Πλατωνίζοντες φιλόσοφοι, καθώς αυτοί ήταν που έδιναν έμφαση στα μαθηματικά σα μέσο απόκτησης γνώσης για τη φύση.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 22230
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 6:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Ιούλιος 7th, 2006, 3:30 pm

Το μόνο που θα πω είναι ότι ο Δημόκριτος ήταν μια τεράστια μορφή. Και είναι κρίμα που δεν έχει διαβάσει όλα τα σωζόμενα (και τις αναφορές στα χαμένα) έργα του κάθε άνθρωπος. Ήταν πολύ πιο σημαντικός απ' ό,τι θεωρεί ο Αριστοτέλης, πίστεψέ με.
Και αν είναι να πεθάνουμε για την Ελλάδα, θεία είναι η δάφνη. Μια φορά κανείς πεθαίνει.
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Το μέλος Δέσποινα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Ιούλιος 7th, 2006, 3:31 pm

Κουρκούας έγραψε:Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω με τη λέξη αντικειμενικά.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Έπρεπε να πω κατά την γνώμη μου. :smt006
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Ιούλιος 7th, 2006, 3:33 pm

pol gt έγραψε:Πες μου όμως κάτι, προσέγγιζαν τα ίδια πράγματα, με διαφορετικό σύστημα και ερμηνεία ή ήτο ολόκληρη η προσέγγιση και κοσμοθέαση τους, κάτω από διαφορετικές βάσεις;

Υπάρχει μία ουσιώδης διαφορά: για τους υλιστές τα πάντα εδράζονται στην ύλη, και είναι αποτέλεσμα αλληλεπιδράσεων της ύλης. Για τον Πλάτωνα, υπάρχει ένας πνευματικός (δηλαδή μη υλικός) κόσμος, τα είδωλα του οποίου είναι η ορατή σε μας πραγματικότητα. Όλα τα υπόλοιπα, προκύπτουν από αυτήν την διαφορά.
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό mathew » Ιούλιος 8th, 2006, 12:34 am

pol gt

Έγραψες . .
«Προβλέπω κάποιοι να χάνουν τον ύπνο τους... Καλως ήρθες mathew»

Καλή είναι που και που η εγρήγορση . . Καλώς σε βρήκα !

= = = = = = = = = = =

Δέσποινα

Έγραψες . .
« . . ενδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός (αλήθεια, πώς είναι δυνατόν να υπήρχαν τέτοιες)”

έλα ντε !! πέστο σε όσους επιχειρούν να μου δώσουν ενδείξεις λοιπόν . . γιατί δεν το λες σε αυτούς αλλά σε εμένα;
Μήπως επειδή εγώ σε σέβομαι, ενώ διαισθάνεσαι κακά ξεμπερδέματα με άλλους ;;;

Γράφεις επίσης . .
«Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνεις (διότι, προφανώς, νόμιζες πως θα ψαρώσει ο κόσμος και δεν θα βρίσκει τι να σου απαντήσει), μην θέτεις τις ερωτήσεις»

Πώς δεν μ αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνω ; Μου αρέσουν και πολύ μάλιστα . . Τα «προφανώς» είναι προσωπικά σου ατοπήματα . .
Συμπέρασμα . .
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν οι απαντήσεις, αλλά (όπως και εμμέσως ισχυρίστηκες) εσένα δεν αρέσουν οι ερωτήσεις που κάνω . . ενοχλούν μάλλον τα δεδομένα σου . .
Λυπάμαι . .

Και τέλος γράφεις . .
«Πραγματικά με κουράζεις. Α, και ευχαριστώ για την ευχή περί ξεκούρασης- την χρειάζομαι.»

Ναι, το ξανάγραψες . .
Βέβαια παρότι κουρασμένη, και παρότι δεν σ αρέσει το θέμα, σε βλέπω τακτική και δραστήρια . . . Παράξενο . .

= = = = = = = = = = =

gjgr

Αγαπητέ φίλε, είσαι ολίγον αυθαίρετος . .
Κατ αρχήν, φιλολογείς περί ασχολίαστων συλλογισμών σου, ενώ ο ίδιος, απομονώνεις μία λέξη από το κείμενό μου, και χτίζεις ολόκληρο κατεβατό αφορισμών πάνω σε αυτό.

Και τώρα θα σου δείξω, γιατί χαλάς άδικα το μελάνι σου και εκτίθεσαι από άγνοια . . .

Πρώτον, δεν έγραψα ότι «ΠΟΤΕ δεν θα απαντηθούν γενικά τα κοσμολογικά ερωτηματικά».
Έγραψα για μια ενοποιημένη θεωρία περί του σύμπαντος ότι «η ανθρωπότητα δεν θα φτάσει προφανώς ΠΟΤΕ σε θέση να διατυπώσει μια τέτοια θεωρία»

Αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι το «μια ενοποιημένη θεωρία που θα περιγράφει το σύμπαν» το σέβομαι.
Τουλάχιστον όμως μη σχολιάζεις αυτά που δεν καταλαβαίνεις . .
Επί πλέον το «προφανώς» δηλώνει πως πριν διατυπωθεί η πρόταση υπήρξε επιχειρηματολογία, την οποία εσύ σφυρίζοντας αδιάφορα προσπερνάς χωρίς να σχολιάσεις.
Από μια αναπτυγμένη άποψη λοιπόν περί Κοσμολογίας, με επιστημονικά επιχειρήματα και όρους, κρατάς μια λέξη, το «ΠΟΤΕ» και κάνεις σοφιστική διάλεξη.
Έτσι θα συζητήσουμε ;;;

Το δεύτερο που έχω να πω, είναι πως αν όντως είχες ενδιαφέρον να δεις τι λέω, θα ζητούσες διευκρινήσεις.
Εσύ όμως δεν θέλεις να δεις τι λέω, αλλά θέλεις απλά να αυτοεπιβεβαιωθείς. Εξ ου και η παρλάτα επί του «ΠΟΤΕ»
Το λογικό δεν θα ήταν πρώτα να ζητήσεις εξηγήσεις για το «ΠΟΤΕ» και μετά να εξαγγείλεις την αοριστολογία ;;

Αυτό το «προφανώς ΠΟΤΕ η ανθρωπότητα δεν θα φτάσει στο σημείο να έχει μια ενοποιημένη θεωρία για το σύμπναν», δεν είναι δική μου άποψη.
Είναι του Stephen Hawking !!!!!!!!

Να είσαι λοιπόν άλλη φορά πιο συγκρατημένος πριν την διατύπωση των μεγάλων συμπερασμάτων.
Πρώτα θα ακούς, μετά θα ρωτάς τι δεν κατάλαβες, και μετά τα βαρύγδουπα συμπεράσματα.
Και το λέω, διότι ως συνομιλητής δεν αμφισβητώ ότι έχεις πολλά θετικά. Περιμένω λοιπόν περισσότερα από εσένα . .

Σε ότι αφορά το ότι δεν φταίει ο διάβολος ή ο Θεός αλλά εμείς, ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι είναι, και συμφωνώ 100%
Γι αυτό ακριβώς και είσαι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ υπεύθυνος για τις επιλογές σου . . .όπως και όλοι μας . .
Αυτό λέει και ο χριστιανισμός . .δεν υπάρχει κισμέτ !!!
Τώρα αν θέλεις να θεωρείς εαυτόν Θεό αντί Θεού, δικαίωμα, και επιλογή σου είναι.
Το είπαμε ήδη. . είσαι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΙΚΑ υπεύθυνος να ορίσεις ποιος είναι ο Θεός. . Εσύ λες πως είσαι ΕΣΥ !!
Σεβαστό, και ασχολίαστο !

Σε χαιρετώ !

= = = = = = = = = = =

felipe_the_dreamer

Γράφεις πως η σελίδα μου δεν μοιάζει και πολύ αξιόπιστη, διότι . . . «ΞΕΚΙΝΑΕΙ (η σελίδα) απο την βεβαιοτητα πως ο,τι ειναι γραμμενο στην αγια γραφη*, ειναι αληθες»

Κάνε μου την χάρη έτσι να χαρείς τα νιάτα και την ομορφάδα σου : - )

Δείξε μου και εμένα από ΠΟΥ ξεκινάει η σελίδα μου, γιατί εγώ που την έφτιαξα, δεν έχω καταλάβει . . .

Μετά, στην στοιχειώδη πρακτική κριτική κειμένων, κάνουμε παράθεση πρώτα ενός σημείου, και μετά το σχολιάζουμε.

Επειδή λοιπόν κινδυνεύεις να σε κατηγορήσω πως ότι έγραψες τα βγάζεις απ το μυαλό σου, θα μου κάνεις την χάρη, και θα παραθέσεις ΠΟΥ λέει στην σελίδα έτσι αυθαίρετα και άνευ επιχειρηματολογίας, πως . . «ο,τι ειναι γραμμενο στην αγια γραφη*, ειναι αληθες»

Έως να το κάνεις, και για λόγους καλής διάθεσης, δεν σχολιάζω το μήνυμά σου, για να μη σε στενοχωρήσω . . .

Καλό Σαβ/κύριακο !!

= = = = = = = = = = =

Es_Pagan

Έγραψες πως η απόδειξη πως ο άνθρωπος είναι μόνο ύλη, είναι πως τα φάρμακα επηρεάζουν «την ΨΥΧΙΚΗ αλλά και την ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ οντότητα.»

Καλά που οι παγανιστές κάνετε τέτοιες γκάφες και μας κάνετε την ζωή εύκολη . . .

Ο άνθρωπος λοιπόν γράφεις είναι μόνο υλικός, αλλά επίσης λες πως έχει και ψυχή και είναι και πνευματική οντότητα !!!

Πληζ . . μην πίνετε όταν γράφετε . . μας μπερδεύετε . . .

Μετά γράφεις . .
«Δυστυχώς δεν είσαι καν πρωτότυπος, ούτε δυνατός συνομιλητής, το πολύ πολύ να μπορέσεις να εντυπωσιάσεις τον Πολ. Περαστικά σου, είναι πλέον βαρετό να ασχολούμαι με τις μπούρδες σου, οι απολογητές άρχισαν να στέλνουν τα τσικό... Τί έγινε ρε παιδιά, ξεμείνατε»

Απαντώ . .
Και εγώ σ αγαπώ . . .

Και τέλος γράφεις. . .
«Οι παλιοί ανέβηκαν στην ιεραρχία και δεν ασχολούνται πια, ή απλά θεραπεύτηκαν από τις παιδικές ασθένειες και το λάκισαν;»

Τώρα κατάλαβα !
Έχεις δει την τάπα να κλείνει το βαρέλι και από τα χέρια άλλων χριστιανών ε ;
Κουράγιο . . αιώνες τώρα αυτό γίνεται . .

Εγώ πάντως θα προσευχηθώ για σένα να ελευθερωθείς.

Καλό Σαβ/κύριακο !!

= = = = = = = = = = =

Micros_Maximus

Πολύ ενδιαφέρον μήνυμα !!!
Γνήσιο, ειλικρινές, ντόμπρο, χωρίς αφορισμούς, χωρίς απαξιώσεις, χωρίς φανφάρες, αυτό που λέμε από καρδιάς, και μπράβο σου δηλαδή, ιδιαίτερα αν όπως διαισθάνομαι είσαι και σχετικά νέος.

Τι να σου πρωτοπώ τώρα για αυτά ;;
Στα περισσότερα συμφωνώ !
Το κακό είναι πως από την διαβολή στην εικόνα του χριστιανισμού που κάνει όχι ο διάβολος αλλά οι επιτήδειοι, εσύ νομίζεις ότι είσαι σε αντίρρηση με τον Χριστό, ενώ επί της βάσης συμφωνείς.
Τι να σου κάνω ;
Ανοίγεις ωραία συζήτηση, αλλά για ζωντανό διάλογο.
Σε γραπτό χρειάζονται πολλές Α4 . . .

Το ευχάριστο είναι πως δεν με φαντάζεσαι με καναν μεγαλοσταυρό να κυνηγάω σκηνοθέτες : - )
Να σαι καλά, αν και δύσκολο να πείσεις πως ο τύπος του χριστιανού δεν είναι η Κα Λουκά . . .

Τα ΜΜΕ, που πουλάνε και αγοράζουν για εσένα και σε εσένα ότι θέλουν, αυτό το μοντέλο περάσανε . .
Άντε τώρα να πείσεις εσύ, πως δεν είσαι ελέφαντας . . .

Τέλος πάντων . .

Θα σταθώ όμως σε ένα σημείο που έχω μια ένσταση σε αυτά που έγραψες . .
Ο τρόπος που μίλησες για το σεξ, θα μου επιτρέψεις να πω ότι το ευτελίζει λιγάκι . . Όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά σύμφωνα με την δική σου ωραία και ρομαντική θα έλεγα προσέγγιση που έκανες λίγες γραμμές νωρίτερα, καθώς έγραφες . . «Για μένα ας πούμε θεός είναι η συζήτηση που έχουμε εδώ και τώρα ή μια όμορφη κοπελιά, η ανθρώπινη ψυχή, η τέχνη και τόσα άλλα ανώτερα (κατ' εμέ πάντα) πράγματα από μια ξερή πίστη. . .»

Και ενώ με κερδίζεις με το ύφος της γραφής σου διότι ούτε εγώ ασπάζομαι την «ξερή πίστη», ξαφνικά μου κάνεις «αφυδάτωση» («ξενέρωμα» στα κυριλέ) . .
Γράφεις δηλαδή . .
«Μου αρέσει όσο συχνά μου σηκωθεί με όποια και όπου συμβεί αυτό, σε όλες τις γνωστές στάσεις με λαγνεία στα τέρματα και με ψιλοβρισίδι μέσα.»

Εμείς οι άντρες κάνουμε ένα κακό πολλές φορές αδικώντας τις γυναίκες . .
Τις θεωρούμε . . άντε να μη το πω και χαλάσω την καλή διαγωγή μου . .
Δεν είναι έτσι ρε φιλαράκο μου όμως . .
Η κάθε γυναίκα, είναι εξίσου άνθρωπος με εμάς . .
Ξανακοίταξε πώς μιλάς πιο πάνω . .
Σκέψου ότι ο μέτοχος της παραπάνω ατάκας σου είναι η ανώνυμη γυναίκα . .
Και ανώνυμη γυναίκα, είναι και η μάνα μας, και η αδελφή μας, και η αγαπημένη μας . . .
Δεν πρόκειται για λαστιχένιες κούκλες . . άνθρωποι είναι ακριβώς ίδιοι με εμάς . . .
Το σεξ είναι ευλογία από τον Θεό.
Η σύντροφός μας το ίδιο . . .
Ας μη τα ευτελίζουμε όλα, στο όνομα της κάψας μας . . .

Νομίζω πως έγραψες πάνω στην οίστρο του ωραίου μηνύματός σου δυο λόγια παραπάνω, που πιστεύω στην καθημερινή σου ζωή δεν εκφράζεις έτσι στις κοπέλες.

Κατά τα λοιπά, όπως είπα, συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αν και ο χρόνος με περιορίζει στο να αναπτυχθώ περισσότερο . .

Θα τα ξαναπούμε όμως ελπίζω . .
Καλό Σαβ/κύριακο !!

= = = = = = = = = = =
mathew
New poster

Δημοσ.: 60
Εγγραφη: Ιούλιος 3rd, 2006, 8:24 am
Το μέλος mathew, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Ιούλιος 8th, 2006, 8:53 am

mathew έγραψε:Δέσποινα

Έγραψες . .
« . . ενδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός (αλήθεια, πώς είναι δυνατόν να υπήρχαν τέτοιες)”

έλα ντε !! πέστο σε όσους επιχειρούν να μου δώσουν ενδείξεις λοιπόν . . γιατί δεν το λες σε αυτούς αλλά σε εμένα;
Μήπως επειδή εγώ σε σέβομαι, ενώ διαισθάνεσαι κακά ξεμπερδέματα με άλλους ;;;

Γράφεις επίσης . .
«Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνεις (διότι, προφανώς, νόμιζες πως θα ψαρώσει ο κόσμος και δεν θα βρίσκει τι να σου απαντήσει), μην θέτεις τις ερωτήσεις»

Πώς δεν μ αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνω ; Μου αρέσουν και πολύ μάλιστα . . Τα «προφανώς» είναι προσωπικά σου ατοπήματα . .
Συμπέρασμα . .
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν οι απαντήσεις, αλλά (όπως και εμμέσως ισχυρίστηκες) εσένα δεν αρέσουν οι ερωτήσεις που κάνω . . ενοχλούν μάλλον τα δεδομένα σου . .
Λυπάμαι . .

Και τέλος γράφεις . .
«Πραγματικά με κουράζεις. Α, και ευχαριστώ για την ευχή περί ξεκούρασης- την χρειάζομαι.»

Ναι, το ξανάγραψες . .
Βέβαια παρότι κουρασμένη, και παρότι δεν σ αρέσει το θέμα, σε βλέπω τακτική και δραστήρια . . . Παράξενο . .

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβεις την διαφορά παρατήρησης (ενδείξεις) και λογικού συμπεράσματος.

Εφόσον οι απαντήσεις δεν σε ενοχλούν, προκύπτει ότι απλώς δεν τις καταλαβαίνεις- ακόμα χειρότερα.

Το θέμα γενικώς το βρίσκω ενδιαφέρον, αλλά με κουράζει πολύ να επαναλαμβάνομαι επειδή κάποιος δεν καταλαβαίνει τι γράφω σε απλούστατα ελληνικά. Και το ότι κάνω προσπάθειες να εξηγήσω δύο και τρεις φορές, ως χάρη προς εσένα πρέπει να το εκλάβεις. Αλλά εδώ πραγματικά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σταματήσω. Δεν βλέπω προκοπή στον ορίζοντα.
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Es_Pagan » Ιούλιος 8th, 2006, 11:56 am

...
Τελευταία επεξεργασία απο Es_Pagan την Ιούλιος 20th, 2006, 4:54 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Το Dropbox σου δίνει μόνο 2 GB; Με το copy έχεις 15 GB δωρεάν cloud storage + άλλα 5 GB που θα πάρεις (και θα πάρω κι εγώ) αν εγγραφείς μέσα από το link μου. Έχει client για windows, linux, mac osx
Άβαταρ μέλους
Es_Pagan
Crazy poster

Δημοσ.: 9525
Εγγραφη: Νοέμβριος 4th, 2003, 4:04 pm
Το μέλος Es_Pagan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Achilleus » Ιούλιος 8th, 2006, 1:30 pm

mathew έγραψε:gjgr
Αγαπητέ φίλε, είσαι ολίγον αυθαίρετος . .
Κατ αρχήν, φιλολογείς περί ασχολίαστων συλλογισμών σου, ενώ ο ίδιος, απομονώνεις μία λέξη από το κείμενό μου, και χτίζεις ολόκληρο κατεβατό αφορισμών πάνω σε αυτό.

Και τώρα θα σου δείξω, γιατί χαλάς άδικα το μελάνι σου και εκτίθεσαι από άγνοια . . .

To κατα ποσο αυθαιρετος ειμαι ασε να το κρινουν οι υπόλοιποι που διαβαζουν τα γραφόμενα μας...
Το "οτι "φιλολογώ σε ασχολιαστους συλλογισμούς μου" ειναι γιατι ακριβως ειναι ασχολιαστοι και δεν μπορει να γινει συζητηση με το να απαντας σε αυτα ακριβως που θελεις και οχι επι της ουσιας και του γενικοτερου συλλογισμου...
Για το οτι θα μου "δειξεις" για την ασκοπη πληκτρολογηση (μιας και δεν χρησιμοπειω μελανι...:)) περιμενω με αγωνια...κι οσο για την αγνοια θα ηθελα σε παρακαλω να μην υποτιμας τις γνωσεις του αλλου, κρινονται τα γραπτα μας και για το κατα ποσο εκτιθόμαστε για την αγνοια μας κρινομαστε απο τους αναγνωστες μας...
mathew έγραψε:Πρώτον, δεν έγραψα ότι «ΠΟΤΕ δεν θα απαντηθούν γενικά τα κοσμολογικά ερωτηματικά».

Θα σε παρακαλουσα να μην βαζεις εισαγωγικα σε προταση που ποτε δεν εγραψα....(Θα γινω μεν κουραστικος αλλα το ειχα προβλεψει...)
gjgr έγραψε:Αρκει βεβαια να μην καταληγουμε σε βυζαντινισμο, σε μια ατερμονη συζητηση με την προσκοληση πανω στις λεξεις κι οχι πανω στο νοημα που αυτες κρύβουν. Γιατι εχω κατα νου πως να ανταπαντησω πιανοντας λεξεις αλλα προς στιγμη δεν θα κανω λογω χρονου. Παρατηρησα πως εξυπνα οφειλω να ομολογησω, απαντιουνται πολλες φορες κι οχι μονο σε αυτο το θεμα πραγματα που μπορουν να απαντηθουν ή απαντιουνται με τετοιο τροπο που μετα να θελεις ξανα διευκρινηση και παλι ...και παλι με αποτελεσμα να χανεις την μπάλα....που ειναι η μπάλα; οεοεοο;

O διαλογος περι κοσμολογιας εγινε ετσι αν θυμαμαι καλα...

gjgr έγραψε:
mathew έγραψε:
Unknown_x έγραψε:Αν καποια στιγμη δημιουργησε το συμπαν, θα λεγε κανεις πως απο τοτε δεν ξαναασχοληθηκε με αυτο ... οπως ακριβως θα γινοταν εαν το συμπαν ειχε δημιουργηθει απο καποιο τυχαιο γεγονος ...

Είναι φανερό ότι στην Κοσμολογία δεν τα πας και πολύ καλά . .
Ξέρεις να μου πεις γιατί με το 1/10 της απαιτούμενης μάζας και ενέργειας, έχει το σύμπαν την μορφή που έχει ;
Ξέρεις να μου πεις πώς προκύπτουν απ την τυχαιότητα οι 4 δυνάμεις του σύμπαντος, οι κοσμολογικές σταθερές, και η ομοιογένειά του ;;
Αν απαντήσεις αυτά (δηλαδή όταν γίνεις Νομπελίστας) θα σε ρωτήσω κι άλλα πάρα πολλά . . .

Αναφερθηκα στην Κοσμολογια με αφορμη τα παραπανω ερωτηματά σου.
Kαι το πνευμα της απαντησης μου ηταν οτι παντα θα υπαρχουν ερωτηματα και παντα θα επικαλειτε η "θεια σοφια" σε αυτα που δεν εχουν απαντηθει και ερμηνευτει ακομα. Ανεξαρτητα ότι συνεχως θα υπαρχουν νεες απαντησεις γιατι θα γεννιουνται νεες ερωτησεις. (π.χ. απαντηθηκε η ερωτηση πως κινουνται οι πλανητες ...και δεν ειναι απο αγγελους..κι αλλα πολλα...)

mathew έγραψε:
Είχες γράψει πως ο Θεός δεν ασχολείται με το σύμπαν.
Εγώ ισχυρίστηκα, ότι ο τρόπος που λειτουργεί το σύμπαν, δεν δικαιολογεί την τυχαιότητα.
Για να το καταλάβεις και εσύ, σου έθεσα μερικά θεμελιώδη κοσμολογικά προβλήματα.
Εσύ με λίγα λόγια μου απάντησες ότι κανείς δεν μπορεί να τα απαντήσει, αλλά κάποτε μπορεί να απαντηθούν.
Σύμφωνοι.
Ως τότε όμως, οι ενδείξεις είναι υπέρ Δημιουργικής παρέμβασης.

mathew έγραψε:Αγαπητέ φίλε, στα περί Κοσμολογίας, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε πράγματα που είναι διερευνήσιμα ώστε να επικαλείσαι πιθανές απαντήσεις στο μέλλον.
Σήμερα η επιστήμη της οποίας είμαι μέγας fun, έχει αναπτύξει την έρευνά της σε πάρα πολλά πεδία, πλην, είναι σε θέση να ορίσει και αυτά στα οποία δεν θα μπορέσει να φτάσει ποτέ, για έναν πάρα πολύ απλό λόγο.
Δεν είναι δυνατόν να ξέρει ή να μάθει τις αρχικές συνθήκες !!!
Για παράδειγμα, ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει να πει κανείς τι υπήρχε πριν το bang του big bang.
Ο λόγος είναι εξαιρετικά απλός.
Το «πριν» ουσιαστικά για την φυσική δεν υπάρχει, αλλά και αν υπάρχει, είναι ΕΞΩ από την φυσική.
Ο λόγος που σήμερα δεν μπορεί να διατυπωθεί μια ενοποιημένη θεωρία για το σύμπαν, είναι ακριβώς αυτό που σου εξηγώ.
Και η ανθρωπότητα δεν θα φτάσει προφανώς ΠΟΤΕ σε θέση να διατυπώσει μια τέτοια θεωρία.[/b]

gjgr έγραψε:Αρκει βεβαια να μην καταληγουμε σε βυζαντινισμο, σε μια ατερμονη συζητηση με την προσκοληση πανω στις λεξεις κι οχι πανω στο νοημα που αυτες κρύβουν. Γιατι εχω κατα νου πως να ανταπαντησω πιανοντας λεξεις αλλα προς στιγμη δεν θα κανω λογω χρονου. Παρατηρησα πως εξυπνα οφειλω να ομολογησω, απαντιουνται πολλες φορες κι οχι μονο σε αυτο το θεμα πραγματα που μπορουν να απαντηθουν ή απαντιουνται με τετοιο τροπο που μετα να θελεις ξανα διευκρινηση και παλι ...και παλι με αποτελεσμα να χανεις την μπάλα....που ειναι η μπάλα; οεοεοο;
mathew έγραψε:Αγαπητέ φίλε, στα περί Κοσμολογίας, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε πράγματα που είναι διερευνήσιμα ώστε να επικαλείσαι πιθανές απαντήσεις στο μέλλον.
Σήμερα η επιστήμη της οποίας είμαι μέγας fun, έχει αναπτύξει την έρευνά της σε πάρα πολλά πεδία, πλην, είναι σε θέση να ορίσει και αυτά στα οποία δεν θα μπορέσει να φτάσει ποτέ, για έναν πάρα πολύ απλό λόγο.
Δεν είναι δυνατόν να ξέρει ή να μάθει τις αρχικές συνθήκες !!!
Για παράδειγμα, ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει να πει κανείς τι υπήρχε πριν το bang του big bang.
Ο λόγος είναι εξαιρετικά απλός.
Το «πριν» ουσιαστικά για την φυσική δεν υπάρχει, αλλά και αν υπάρχει, είναι ΕΞΩ από την φυσική.
Ο λόγος που σήμερα δεν μπορεί να διατυπωθεί μια ενοποιημένη θεωρία για το σύμπαν, είναι ακριβώς αυτό που σου εξηγώ.
Και η ανθρωπότητα δεν θα φτάσει προφανώς ΠΟΤΕ σε θέση να διατυπώσει μια τέτοια θεωρία.

Μα αυτό που εσυ προσπερνας τοσο ελαφρα και καταληγεις στα δικα σου συμπερασματα, για μενα εχει ιδιαιτερη σημασια. Επιμένω στη θεση μου ότι ΕΣΥ αναφερθηκες σε κοσμολογικα ερωτηματα που ειναι αναπαντητα (...μεχρι στιγμης...) Ολα οσα προαναφερα και περασαν ολιγον ντουκου και ειδικα το πνευμα αυτών είναι οτι ΠΑΝΤΑ θα απαντιουνται τετοια "αναπαντητα" ερωτηματα αλλα και παντα θα δημιουργουνται άλλα. Ετσι οπως το είχες θέσει και το θετεις το θεμα επικαλεισαι την "θεια σοφία" και σε αυτό πιστευω οτι απαντησα. Και μαλιστα με αρκετα παραδειγματα. Αφου μενεις να απαντας "ανωδυνα" επιμενω να ρωτω....

Ο ανθρωπος και το επιπεδο και η ποιοτητα γνωσεων η ιστορια δειχνει οτι κανει αλματα μετα απο περιοδους στασιμοτητας που μπορει να διαρκεσουν και μερικους...αιωνες. Σε αυτην την διαρκεια τα "αναπαντητα" ερωτηματα καθε εποχης θα ερμηνευονται με την επικληση της "θειας σοφιας". Σε αυτό που σε εσενα ΣΗΜΕΡΑ φανταζει ως ασυληπτο και ακατανοητο και τοσο ευκολα λες "ΠΟΤΕ" κλπ θα φανταζει στις επομενες γενιες ως ...μεσαιωνικη αγνοια και δυσειδαιμονια. Οπως εκανε και ο Νευτωνας, ο Κεπλερ και τοσα μεγαλα μυαλά ακόμα!!! Αλλά τελικά ...ξεπεραστηκαν όχι φυσικά οι ίδιοι ως επιστημονες αλλα η αγνοια και η ερμηνια που εδιναν δικαιολογημενα φυσικα λόγω της μη καταλληλης γνωσης πουαπεκτησαν οι επομενοι επιστημονες ξεπερνωντας τα θρησκοληπτα νταμπου των προηγουμενων...

(Για αυτά ξαναμιλησα προηγουμενος αλλα απο οτι βλεπεις φιλε pol gt δεν σχολιαστηκαν οχι τα λεγομενα μου αφού η ιστορια ετσι εχει αλλά το πνευμα τους.)
Οποιος μπορει να μου υποστηριξει αντιθετη αποψη τον διαξευδει η ιδια η ιστορικη προοδος της επιστημης...τα "ΠΟΤΕ" και τετοιου ειδους απαντησεις απολυτες, δεν τα εκλαμβάνω ως σοβαρά.Ετσι απλά...

-------------------
Unknown_x έγραψε:και δεν αναφερομαι στο μπιγκ μπαν που ο ιδιος ο εισηγητης του στιβεν χοκινς απεσυρε πριν 2 χρονια

Mαλιστα εκανα μια αναφορα στη γεννηση και την πορεια της θεωριας που οδηγησε στον ορο "big bang" και σιγουρα δεν ηταν εμπνευστης ο hawking...
(Ο όρος Big Bang χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από τον Φρεντ Χόιλ (Fred Hoyle) σε μια ραδιοφωνική εκπομπή του BBC, το κείμενο της οποίας δημοσιεύτηκε το 1950. Ο Χόιλ δεν χρησιμοποίησε τον ορο για να περιγράψει μια θεωρία, αλλά για να ειρωνευτεί τη νέα ιδέα. Παρόλα αυτά ο όρος έμεινε χάνοντας το ειρωνικό του περιεχόμενο.)

gjgr έγραψε:Επιγραμματικά
Η θεωρια που ειναι γνωστη ως big bang διατυπώθηκε για μη στατικο συμπαν (Einstein) χωρις τον παραγοντα "λ" απο τον Friedmann to 1922. O Gamow το 1940 μιλαει πρωτη φορα για την φυσικη κατασταση αυτου του μοντελου ιγα λεπτα μετα το t=0.Πρόβλεψε για υπολειματα αρχεγονης ακτινοβολίας. Alpher-Hermann προβλεψαν οτι η σημερινη τιμη του πρεπει να ειναι 5 Κ (μικροκύματα) Το 1965 Penzias-Wilson τυχαια ανακαλυψαν αυτν την ακτινοβολία. (Όπως επισης και η αναλογια Υδρογονου που υπάρχει κ.α.)

Προβληματα και ερωτηματα οπως σε ολες τις θεωριες που αφορουν μη ευκολως παρατηρησιμα και ελεγχομενα συστηματα υπάρχουν όπως το ότι σε αυτήν την θεωρια οι νομοι της φυσικής σταματατούσαν πηγαινοντας πισω στον χρόνο στην αρχη δηλαδη της δημιουργειας του big bang στο 10-43 (χρονος Planck). Κι απο την στιγμη που τα μαθηματικα και οι νομοι της φυσικης δεν μπορουσαν να βρουν εφαρμογη απο εκει και περα επρεπε να βρεθει λύση επιστημονικα με άλλα μοντελα και άλλες θεωρίες αν δεν ηθελε η επιστημη να επικαλεστει όπως ο Νευτωνας σε παρομοιες δυσκολίες, το..."θειο". Αυτό τη λύση στο χρονο Plank μετα το 1990 άρχισε να "σκαλιζει" η θεωρια των Υπερχορδων (Superstring Theory). Σε αυτήν δεν υπαρχει τετοιο "οριο" τετοια "ανωμαλια". Ας μην ξεχναμε οτι η επιστημη και το γνωσιολογικο επιπεδο δεν προχωραει ομοιομορφα στην ιστορια αλλα "ξεπηδουν" ριζοσπαστικες ιδέες που δημιουργούν άλματα με νεους οριζοντες.

Για την γεννηση του συμπαντος οι θεολόγοι πιστεύουν πως αυτό το θέμα είναι αποκλειστικά δικής τους ευθύνης.

"Η επίστήμη δεν μπορεί από μόνη της να απαντήσει σε ένα τέτοιο ερώτημα... πάνω από όλα χρειάζεται η γνώση που προέρχεται από την αποκάλυψη του Θεού"

...έλεγε ο Πάπας το 1981 σε ένα συνέδριο κοσμολογίας που έγινε στο Βατικανό και στο οποίο είχε παρευρεθεί ο Stephen Hawking....

To πνευμα και το νοημα ολων αυτών ειναι οτι η επιστημη θα προχωραει μετα απο περιοδους στασιμοτητας, σε νεες θεωριες είτε αυτες λεγεται Υπερχορδες είτε ενιαιου πεδιου και θα προσπαθει να βρει τους νομους που τις επιβεβαιωνουν. Οπως εκανε καποια στιγμη ο Einstein να "ταιριαξει" την θεωρια Νευτωνα με την Γενικη Θεωρια ως προς τις διαφωνιες της βαρυτητας με την διατυπωση της Ειδικης Θεωριας της Σχετικοτητας...

Kατι αντιστοιχο πηγε να κανει η θεωρια Υπερχορδων με το να ενωσει την κλασικη φυσικη με την κβαντομηχανικη ακομα δεν επιβεβαιωθηκε αλλα ουτε αποριφθηκε. Να μπορεσει να "χωρεσει" την βαρυτητα στην υποατομικη κλίμακα αντιλαμβανομενη τον χωροχρονο διαφορετικα απο οτι η Γενικη Σχετικοτητα.
Κι ακομη μπορει στο μελλον να βγει μια οποιοδηποτε αλλη θεωρια που να μπορεσει να το επιτυχει και να προχωρησουμε ακομα μακρυτερα. Ευτυχως προσπαθουν (Ενωποιημενη Κβαντικη Θεωρια Πεδιου ...κ.α.) και δεν σηκωνουν τα χερια ψηλα...

Εκτος κι αν δεχεσαι οτι ο ανθρωπος σε αυτο το σημειο εχει φτασει στο οριο της κατανοησης και της αντιληψης του πανω στη λειτουργεια της φυσης και απο εδω και περα ειναι κομματι πια της θεολογιας και οχι της επιστημης.
Αν δεν κανω λάθος κατι τετοιο υπονοεις. Κατι που εγω δεν δεχομαι, για τον απλουστατο λόγο ότι καθε φορα που φρεναρε το επιπεδο της γνωσης εκει κατεληγαν οι θρησκοληπτοι με μεγαλη ανακουφιση ή αν το θες ανακουφιζονταν με το οτι προεκυπταν νεα ερωτηματα οπως ειναι φυσικό!!!
Αυτό θυμιζει το παραδοξο του Ζηνωνα με τον Αχιλλεα και την χελώνα...
mathew έγραψε:Έγραψα για μια ενοποιημένη θεωρία περί του σύμπαντος ότι «η ανθρωπότητα δεν θα φτάσει προφανώς ΠΟΤΕ σε θέση να διατυπώσει μια τέτοια θεωρία»

Στο πνευμα αυτού απαντω...για αυτό το "ΠΟΤΕ"...
mathew έγραψε:Αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι το «μια ενοποιημένη θεωρία που θα περιγράφει το σύμπαν» το σέβομαι.
Επί πλέον το «προφανώς» δηλώνει πως πριν διατυπωθεί η πρόταση υπήρξε επιχειρηματολογία, την οποία εσύ σφυρίζοντας αδιάφορα προσπερνάς χωρίς να σχολιάσεις.
Από μια αναπτυγμένη άποψη λοιπόν περί Κοσμολογίας, με επιστημονικά επιχειρήματα και όρους, κρατάς μια λέξη, το «ΠΟΤΕ» και κάνεις σοφιστική διάλεξη.
Έτσι θα συζητήσουμε ;;;

Το αν καταλαβαινω τι σημαινει "ενοποιημενη θεωρια" και μονο οτι απο την αρχη ανεφερα την θεωρια Υπερχορδων έπρεπε να σε κανει να σκεφτεις ότι το εχω σκαλισει το θεμα...
Ευχαριστω επισης για την συμβουλη(υποδειξη;-προτροπη;) να μην σχολιαζω
πραγματα που δεν καταλαβαινω...μου αρεσουν τα συμπερασματα που βγαινουν αβιαστα...'ετσι για τις εντυπωσεις ε;

Στο πνευμα δεν ειδα να απαντας αλλα να κερδισεις εντυπωσεις μου φαινεται...
mathew έγραψε:Το δεύτερο που έχω να πω, είναι πως αν όντως είχες ενδιαφέρον να δεις τι λέω, θα ζητούσες διευκρινήσεις.
Εσύ όμως δεν θέλεις να δεις τι λέω, αλλά θέλεις απλά να αυτοεπιβεβαιωθείς. Εξ ου και η παρλάτα επί του «ΠΟΤΕ»
Το λογικό δεν θα ήταν πρώτα να ζητήσεις εξηγήσεις για το «ΠΟΤΕ» και μετά να εξαγγείλεις την αοριστολογία ;;

Eυτυχως που εισαι σιγουρος οτι δεν καταλαβαινω γρι...και παλι καλα που με προτρεπεις σε μια λογικη να σου ζητησω πρωτα εξηγησεις...
Το ειπα δεκαδες φορες και το ξαναλεω. Το "ΠΟΤΕ" και το απολυτο δεν συμβαδιζουν με την επιστημονικη εξελιξη...
Ο Stephen Hawking μιας και μιλαμε για αυτόν σε συνεντευξη:
"Tο σύμπαν δεν έχει αρχή, τέλος, αίτιο και σκοπό. Aπλώς υπάρχει"
"O Einstein δεν μπορούσε να αποδεχθεί το στοιχείο της πιθανότητας ή της τύχης. Eίπε ότι ο Θεός δεν παίζει ζάρια. Όλα όμως αποδεικνύουν ότι πραγματικά υπάρχει ένα στοιχείο τυχαιότητας στο σύμπαν.
Oι περισσότεροι άνθρωποι ξέρουν πολύ λίγα για την κβαντομηχανική και γι' αυτό δείχνει αντίθετη στην κοινή λογική."
Για την ενοποιημένη θεωρία των πεδίων, την κατανόηση δηλαδή όλων των θεμελιωδών νόμων που ενοποιούν όλη την φύση, συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου και αν θαφτάσουμε ποτέ σ' αυτή την θεωρία κι αν ναι ποιες θα είναι οι επιπτώσεις της;
"Nομίζω πως παραμένει ανοιχτό το ερώτημα για το κατά πόσο θα φτάσουμε σε μια συνολική ενοποιημένη θεωρία. Tο μόνο που ξέρω είναι ότι σήμερα δεν έχουμε κάτι τέτοιο."
Ποιες θα είναι οι επιπτώσεις μιας τέτοιας θεωρίας; Θα ξέρουμε τότε τα πάντα για την φυσική πραγματικότητα;
"Στην θεωρία ναι, στην πράξη όχι, γιατί οι εξισώσεις θα είναι πολύ δύσκολες ακόμη και για τις απλούστερες περιπτώσεις. Ξέρουμε ήση τους νόμους της φυσικής που ενυπάρχουν στην συμπεριφορά της μάζας υπό φυσιολογικές συνθήκες. Έτσι θεωρητικά πρέπει να μπορούμε να προβλέπουμε όλη την φυσική, την χημεία ή την βιολογία. Aλλά δεν έχουμε και μεγάλη επιτυχία να προβλέπουμε την ανθρώπινη συμπεριφορά από μαθηματικές εξισώσεις"
Ειδες οτι μπορουμε απο τον ιδιο ανθρωπο μπορουμε να παρουμε δυο διαφορετικες προτασεις και να χρησιμοποιεισουμε αυτη που θελουμε....
Αυτός ο "ασχετος" δεν ειπε πουθενά την λέξη "ΠΟΤΕ" προφανως-ξεπροφανως...σε αυτη τη συνεντευξη...
mathew έγραψε:Αυτό το «προφανώς ΠΟΤΕ η ανθρωπότητα δεν θα φτάσει στο σημείο να έχει μια ενοποιημένη θεωρία για το σύμπναν», δεν είναι δική μου άποψη.
Είναι του Stephen Hawking !!!!!!!!

Κι ετσι αν μεινουμε στις λεξεις κι οχι στο νοημα αυτων που κρυβουν τελικα χάνουμε την μπάλααααα....οεοεοοο

Εκει που καταληγουν ολοι οι επιστημονες απο οτι καταλαβα ειναι οτι ναι μεν αυτη την στιγμη υπαρχουν πολλα να απαντηθουν αλλα ειναι θεμα χρόνου (μπορει και αιωνων...) αλλά ακόμα και σε αυτο το επιπεδο γνωσης να φτασουμε αυτό που δεν φαινεται να προβλεπεται απο νομους, μαθηματικα, και θεωριες δεν ειναι η λειτουργια της φυσης αλλα του ανθρωπινου νου, της ανθρωπινης συμπεριφορας. (Αν και η συνεχιζομενη εξελιξη πανω στην βιολογια, γενετικη και γονιδιακη επιστημη με κανει να αμφιβάλω ακόμα και σε αυτό...) Ολο και περισοτερα γονιδια ανακαλυπτονται για το οτι ειναι υπευθυνα για καποια ανθρωπινα χαρακτηρηστικα και συμπεριφορες. Παραδειγματα υπαρχουν πολλα.

Για το κατα ποσο ειναι "ωραιο", "ηθικο" και "θεμιτο" να επεμβαινεις πανω στη "γοητεια" της "αυθορμητης" επιλογης που κανει η φυση ειαι άλλη συζητηση...(πολλα εισαγωγικα εβαλα εδω... :smt003 )

Περα απο τις κοσμολογικες θεωριες και ερωτησης υπαρχουν και ερωτησεις πάνω στον ανθρωπο και τον ψυχισμο του. Παλαιότερα οι επιληπτικοί και άλλων ειδών ανθρωπινων προβληματων (σχιζοφρενια, αλμπινισμος, νανισμος, δυσλεξια και τοσα αλλα... ) τα οποια δεν μπορουσαν να εξηγηθουν ΠΑΛΙ ρίχνονταν η ευθύνη στο "θειο"...πόσοι αλήθεια κάηκαν στην πυρα ως καταραμενοι, πόσοι αντιμετωπισθηκαν ως δαιμονισμενοι, πόσοι εξορκισμοί έχουν γίνει....πόσοι περιθεριωποιούνται ακόμα και σήμερα λόγω της άγνοιας...

mathew έγραψε:Να είσαι λοιπόν άλλη φορά πιο συγκρατημένος πριν την διατύπωση των μεγάλων συμπερασμάτων.
Πρώτα θα ακούς, μετά θα ρωτάς τι δεν κατάλαβες, και μετά τα βαρύγδουπα συμπεράσματα.
Και το λέω, διότι ως συνομιλητής δεν αμφισβητώ ότι έχεις πολλά θετικά. Περιμένω λοιπόν περισσότερα από εσένα . .

Kαλός συνομιλητη θεωρω αυτόν που κοιταει πισω απο τις λεξεις...
Και δεν μου φαινεται να κανεις κατι τετοιο...και καταληγεις παλι στον Χριστιανισμο...
mathew έγραψε:Σε ότι αφορά το ότι δεν φταίει ο διάβολος ή ο Θεός αλλά εμείς, ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι είναι, και συμφωνώ 100%

Exω χασει επισοδεια; Ο Χριστιανισμος δεν λεει οτι υπαρχει αυτός που σε διαβάλει... και ειναι ο υπευθυνος για ολους τους πειρασμους; Δεν τον θεωρει ως τον "αντιπαλο" τον "εχθρο" του Θεου;

Προς Εφεσίους 6/ς/10-11
"το λοιπόν, αδελφοί μου, ενδυναμούσθε εν Κυρίω, και εν τω κράτει της ισχύος αυτού. Ενδυθήτε την πανοπλίαν του Θεού, διά να δυνηθήτε να σταθήτε εναντίον εις τας μεθοδείας του διαβόλου."
Κατά Λουκά 4/δ/5-7
"Και αναβιβάσας αυτόν ο διάβολος εις όρος υψηλόν, έδειξεν εις αυτόν πάντα τα βασίλεια της οικουμένης εν μια στιγμή χρόνου, και είπεν προς αυτόν ο διάβολος, "Εις σε θέλω δώσει άπασαν την εξουσίαν ταύτην και την δόξαν αυτών, διότι εις εμέ είναι παραδεδομένη, και εις όντινα θέλω δίδω αυτήν, συ λοιπόν εάν προσκυνήσης ενώπιον μου, σου θέλουσιν είσθαι πάντα."
Κορινθίους Β 4/δ/3-4
"Εάν δε και ήναι το ευαγγέλιον ημών κεκαλυμμένον, εις τους απολλυμένους είναι κεκαλυμμένον. των οποίων, άπιστων όντων, ο θεός του κόσμου τούτου ετύφλωσεν τον νουν, διά να μην επιλάμψη εις αυτούς ο φωτισμός του ευαγγελίου της δόξης του Χριστού, όστις είναι εικών του Θεού."
Κατά Ιωάννη 8/η/44
"Εκείνος ήτο απ' αρχής ανθρωποκτόνος, και δεν μένει εν τη αλήθεια, διότι αλήθεια δεν υπάρχει εν αυτώ. Όταν λαλή το ψεύδος εκ των ιδίων λαλεί, διότι είναι ψεύστης και ο πατήρ αυτού του ψεύδους."
------κι αλλα πολλα--------
Ο Χριστιανισμος δεν θεωρει τον εκπτωτο αγγελο ως αυτον που ειναι υπευθυνος για τις κακες πραξεις μας και οτι η ΜΟΝΗ οδος σωτηριας ειναι αυτη του Ιησου;
Αν θεωρησουμε ότι ο ιδιος ο ανθρωπος ειναι ο αποκλειστικός υπευθυνος για τις πραξεις του αυτόματα δεν ειναι αναιρουμε τις εννοιες "καλου Θεου"-"κακου διαβολου" ;;;;

Ολα αυτα ξεκινουν απο την αγνοια του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ...και εκει βαδιζουμε σε φιλοσοφικα μονοπατια παρα σε θεολογικα ...

Η επικληση του θειου γινεται για μενα παντα σε θεματα που εχουμε αγνοια...και ειναι οτι χειροτερο ποτε δεν μας εβγαλε σε καλο...(η αγνοια...)

Κοιτα πως παρουσιαζεις κατι που σου λεει καποιος και τι εντυπωσεις θες να κερδισεις...
mathew έγραψε:Τώρα αν θέλεις να θεωρείς εαυτόν Θεό αντί Θεού, δικαίωμα, και επιλογή σου είναι.
Το είπαμε ήδη. . είσαι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΙΚΑ υπεύθυνος να ορίσεις ποιος είναι ο Θεός. . Εσύ λες πως είσαι ΕΣΥ !!
Σεβαστό, και ασχολίαστο !

Ενώ αυτα που είπα ήταν:
(Παρατηρησε οτι ειχα γραψει "θεο" με μικρο "θ" και ομοιωματικά κι όχι Θεο(σεβομενος την πιστη ανθρωπων σε αυτων) που γραφεις εσυ...και εχει τεραστια διαφορά για μενα...κι επισης τα υπολοιπα που γραφεις τα εκλαμβανω ως ειρωνεια πανω σε αυτην την λεπτομερεια και επισης οδηγεις καποιον άλλο σε τελειως διαφορετικα συμπερασματα...)

gjgr έγραψε:Η αγαπη, ο σεβασμος, η ταπεινοτητα, η δικαιοσυνη, η ηθικη, ο εγωισμος, η καλοσυνη και η κακια βρισκεται μεσα στον καθενα, αυτος με τις πραξεις του δημιουργει εναν μικρο "θεο" αυτός δημιουργει εναν παραδεισο και μια κολαση, εναν θεο ή εναν διαβολο, συμφωνα με τις πράξεις και την συμπεριφορα του. Δεν φταιει κανεις άλλος για αυτό. Ούτε ένας φιλευσπναχνος θεος ούτε ενας κακος διαβολος...Αυτά ειναι δικαιολογίες.

Αυτα συνανθρωπε "mathew"...αν καποιος δεν εχει την υπομονη και την ωρα να ασχοληθει με την τακτικη που εφαρμοζεται όλοι εσεις που ευαγγελιζεστε για την ορθη και σωστη ερμηνεια της αληθειας περί "θειου" και Θεου...το έκανα εγώ κι αυτό γιατι πρωτη φορά συναντησα να επιχειρηται τετοια διεστραβλωση του νοηματος των λεγωμενων μου... (συνειδητα ή όχι δεν με ενδιαφερει η αλήθεια...)
Ο λόγος που υπάρχει τόσο πολύ άγνοια είναι ότι αυτοί που την έχουν ανυπομονούν να την μοιραστούν.
Achilleus
Crazy poster

Δημοσ.: 5678
Εγγραφη: Μάιος 24th, 2006, 5:30 pm
Το μέλος Achilleus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Unknown_x » Ιούλιος 8th, 2006, 6:04 pm

gjgr έγραψε:
Unknown_x έγραψε:και δεν αναφερομαι στο μπιγκ μπαν που ο ιδιος ο εισηγητης του στιβεν χοκινς απεσυρε πριν 2 χρονια

Mαλιστα εκανα μια αναφορα στη γεννηση και την πορεια της θεωριας που οδηγησε στον ορο "big bang" και σιγουρα δεν ηταν εμπνευστης ο hawking...

Ok ζητω συγγνωμη για την ανακριβεια που παρεθεσα! Δεν ηταν ο χοκινς ο βασιμος δημιουργος του μπιγκ μπαν!! Αλλα ενθερμος και ενεργος υποστηρικτης του! Το ποιντ μου ομως αρκετα ποστ πιο πριν, δεν ηταν η ιδια η θεωρια του μπιγκ μπαν και οι πρωτοεκφραστες της!! Το ποιντ μου γενικα δεν ηταν καν, η ευρεση-παραθεση κοσμολογικων θεωριων ή η όποια επιδειξη απο μερους μου κοσμολογικων γνωσεων και επιστημων!! Κατι βεβαια, που αυτο καθε αυτο, δε νομιζω οτι μπορει να μας οδηγησει καπου σε μια τετοια συζητηση!!
Το ποιντ μου ηταν απλα πως ακομα και σε επιπεδο επιστημονικων θεωριων, υπαρχει σημαντικη εξελιξη και ροη αλληλοδιορθωσεων και επικαλυψεων που τεινει αργα, σταθερα και προσεγγιστικα προς καποια πραγματικοτητα!!! Στη συγκεκριμενη περιπτωση ακομα και ο βαρεως κυρους χοκινς απεσυρε την στηριξη του σε αυτην την θεωρια για να την διαδεχτουν θεωριες πιο πληρεις που την υπερκαλυπτουν!
Και το βασικο μου ποιντ στο συγκεκριμενο ερωτημα-ενδειξη που ανεφερα (με πολλα αλλα ακομα, σεκεινο το ποστ αρκετα πιο πριν) ειναι, πως η λογικη <<αφου υπαρχουν αναπαντητα ερωτηματα που δεν δυναμεθα να απαντησουμε, πρεπει να ταχθουμε υπερ της δημιουργικης παρεμβασης>> ειναι επιοικως ατοπη, αφου παμπολλα ερωτηματα προηγουμενων αιωνων και χιλιετιων που θεωρουνταν επισης αναπαντητα και οδηγουσαν καποιους στην συμπαγη πιστη περι δημιουργικης παρεμβασης, σημερα εχουν απαντηθει χωρις τη βοηθεια ΚΑΜΙΑΣ δημιουργικης παρεμβασης!!!!!!!!!!!

Γενικα δε νομιζω πως πρεπει να ξεφυγει μια τετοια συζητηση σε επιστημονικες θεωριες και αναδρομες!! Η λογικη και η εξελιξη αυτων ειναι χρησιμοτερες για τη συζητηση μας ...

Επισης, το πιο ευκολο απολα και πιο γρηγορο να επιτευχθει ειναι να καταστρεψουμε-οδηγησουμε τη συζητηση σε επι προσωπικου αλληλοχαρακτηρισμους ... Προτεινω να στεκομαστε μονο σε επιχειρηματα και σε ευγενικες διαφωνιες ή συμφωνιες!!

Greetings 8) 8) 8)
- ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ
- ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ

"γαμαω την ελλαδα, ειμαι ελληνας"
Άβαταρ μέλους
Unknown_x
Fast poster

Δημοσ.: 2543
Εγγραφη: Απρίλιος 9th, 2006, 10:00 pm
Το μέλος Unknown_x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Felipe the dreamer » Ιούλιος 8th, 2006, 6:31 pm

mathew έγραψε:Γράφεις πως η σελίδα μου δεν μοιάζει και πολύ αξιόπιστη, διότι . . . «ΞΕΚΙΝΑΕΙ (η σελίδα) απο την βεβαιοτητα πως ο,τι ειναι γραμμενο στην αγια γραφη*, ειναι αληθες»

Κάνε μου την χάρη έτσι να χαρείς τα νιάτα και την ομορφάδα σου : - )

Δείξε μου και εμένα από ΠΟΥ ξεκινάει η σελίδα μου, γιατί εγώ που την έφτιαξα, δεν έχω καταλάβει . . .

romfaia έγραψε:Έχουν σχέση όμως οι παραπάνω θρησκείες με τον ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
όπως Αυτός αποκαλύπτεται μέσα από την Αγία Γραφή ;
...
Υπάρχει μία αλήθεια, η οποία θεολογικά είναι ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΗ !
η Α Γ Ι Α Γ Ρ Α Φ Η !!!

Υποθετω οτι, αφου εσυ εισαι ο συγγραφεας της σελιδας, το παραπανω κειμενο ειναι δικο σου. Καποια απαντηση επι της ουσιας τωρα? Μη το κουραζεις πολυ...
hundreds nays advise: treasure thine yays
Άβαταρ μέλους
Felipe the dreamer
Fast poster

Δημοσ.: 4924
Εγγραφη: Δεκέμβριος 9th, 2003, 1:36 am
Το μέλος Felipe the dreamer, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Felipe the dreamer » Ιούλιος 8th, 2006, 6:46 pm

Παρεπιπτοντως, με ενα δευτερο κλικ, βρηκα την απαντηση που δινει η ιδια η σελιδα στην αμφισβητηση εκ μερους μου της αγιας γραφης ως "λογου του θεου", και τα λοιπα:

Ποιο είναι το κοινό σημείο του χριστιανικού κόσμου παγκοσμίως ;
Οι παραδόσεις ;
- OXI !
Το σύνολο των ερμηνειών, των διδασκάλων κάποιου δόγματος ;
- OXI !

Η Αγία Γραφή ; N A I !!!

Αυτό από μόνο του, μοιάζει στ αλήθεια σαν ένα σημείο από τον Θεό.
Ένα σημείο που δεν πρέπει να παραβλέψουμε . . .

Μαλιστα. Αρα εμεις θα πρεπει να δεχτουμε αυτο που λες ως αληθες, επειδη...κατι σου μοιαζει! Ομολογω οτι περιμενα κατι σοβαροτερο να τεκμηριωνει τον λογο για τον οποιον δεχεσαι a priori την αληθεια της αγιας γραφης, και τις υποτιθεμενες θεικες προεκτασεις τις, απο το ψυχανεμισμα ενος ανθρωπου. Δεν βλεπω το νοημα να συζητησουμε καποια αλλη θεση σου, εφοσον στηριζεται σε κατι τετοιο, λυπαμαι.
Τελευταία επεξεργασία απο Felipe the dreamer την Ιούλιος 8th, 2006, 6:51 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
hundreds nays advise: treasure thine yays
Άβαταρ μέλους
Felipe the dreamer
Fast poster

Δημοσ.: 4924
Εγγραφη: Δεκέμβριος 9th, 2003, 1:36 am
Το μέλος Felipe the dreamer, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Achilleus » Ιούλιος 8th, 2006, 9:24 pm

Unknown_x έγραψε:Επισης, το πιο ευκολο απολα και πιο γρηγορο να επιτευχθει ειναι να καταστρεψουμε-οδηγησουμε τη συζητηση σε επι προσωπικου αλληλοχαρακτηρισμους ...

Χαρακτηρισα ποτε κανεναν; Ουτε και ειρωνευτηκα για το επιπεδο γνωσεων καποιυ συνομιλητη μου, ούτε και του εκανα συστασεις κι αλλα χαρητωμενα...

mathew έγραψε:Αγαπητέ φίλε, είσαι ολίγον αυθαίρετος . .

απομονώνεις μία λέξη από το κείμενό μου, και χτίζεις ολόκληρο κατεβατό αφορισμών πάνω σε αυτό.

... και κάνεις σοφιστική διάλεξη.
Έτσι θα συζητήσουμε ;;;

Το δεύτερο που έχω να πω, είναι πως αν όντως είχες ενδιαφέρον να δεις τι λέω, θα ζητούσες διευκρινήσεις.

...θέλεις απλά να αυτοεπιβεβαιωθείς. Εξ ου και η παρλάτα επί του «ΠΟΤΕ»

Να είσαι λοιπόν άλλη φορά πιο συγκρατημένος πριν την διατύπωση των μεγάλων συμπερασμάτων.

Πετσοκομμενο μεν αλλα μεσα σε 30 γραμμες οι μισες απο οτι βλεπεις ειχαν δασκαλιστικο υφος...Το "παρλατα" μου άρεσε!!! :smt003 κατα βαθος ειχε πολυ νοημα αυτη η λεξη, δεν χρησιμοποιηθηκε τυχαια, για μενα ηταν βρισιά!

Unknown_x έγραψε:Ok ζητω συγγνωμη για την ανακριβεια που παρεθεσα! Δεν ηταν ο χοκινς ο βασιμος δημιουργος του μπιγκ μπαν!! Αλλα ενθερμος και ενεργος υποστηρικτης του!

To σεβαστηκα αυτό γιατι θα μπορουσε να περασει στο ντουκου...
Η "συγνωμη" και το "ευχαριστω" σήμερα θελει χαρακτηρα...
Ο λόγος που υπάρχει τόσο πολύ άγνοια είναι ότι αυτοί που την έχουν ανυπομονούν να την μοιραστούν.
Achilleus
Crazy poster

Δημοσ.: 5678
Εγγραφη: Μάιος 24th, 2006, 5:30 pm
Το μέλος Achilleus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: NANDROS και 12 επισκέπτες