Το ζειμπέκικο είναι ελληνικό ή τούρκικο?

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Το ζειμπέκικο είναι ελληνικό ή τούρκικο?

Δημοσίευσηαπό Judas Christ » Απρίλιος 24th, 2008, 11:12 am

Να ένα ζήτημα που πάντα με απασχολούσε.........
Άβαταρ μέλους
Judas Christ
Maniac poster

Δημοσ.: 10682
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2006, 8:55 pm
Τοποθεσια: Κελί 33
Το μέλος Judas Christ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Το ζειμπέκικο είναι ελληνικό ή τούρκικο?

Δημοσίευσηαπό Η εποχή του υδροχόου » Απρίλιος 24th, 2008, 11:15 am

εν τέλει έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία?
Αριστοτέλης έγραψε:Ο βίσσωνας αμύνεται με κλωτσιές και πετάει με δύναμη μακριά τα περιττώματά του, σε απόσταση πάνω από εκατό μέτρα. Αυτά καίνε τόσο πολύ, που προκαλούν εγκαύματα σε όλο το δέρμα το σκυλιών
Άβαταρ μέλους
Η εποχή του υδροχόου
Maniac poster

Δημοσ.: 17083
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2007, 2:57 am
Τοποθεσια: Zurich
Το μέλος Η εποχή του υδροχόου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Judas Christ » Απρίλιος 24th, 2008, 11:16 am

Η εποχή του υδροχόου έγραψε:εν τέλει έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία?

Οχι....... απλή περιέργεια...
Άβαταρ μέλους
Judas Christ
Maniac poster

Το μέλος Judas Christ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Another » Απρίλιος 24th, 2008, 11:22 am

Έχω ακούσει ότι το Ζεϊμπέκικο ήταν τελετουργικός χορός αφιερωμένος στον θεό του Ζωροαστρισμού "Ζέμπεκο" ή κάπως έτσι. Χορευόταν γύρω απο ένα φίδι δεν ξέρω για ποιούς λόγους. Αργότερα οι στρατιώτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου το χόρευαν σαν επίδειξη θάρρους.
"Κάνατε τα πάντα για να με θάψετε
αλλά ξεχάσατε πως είμαι σπόρος"
Άβαταρ μέλους
Another
Casual Poster

Δημοσ.: 671
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2007, 4:01 pm
Το μέλος Another, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Speculoos » Απρίλιος 24th, 2008, 11:26 am

Απο που και αν προερχεται ειναι απλα ιεροσυλια να χορευεται απο γυναικες και μαλιστα απο λοβοτομημενα τσουλακια που το μεγαλυτερο ζειμπεκικο που τα φτιαχνει το εχει πει η Βανδη.
Κι όπως είπε ο μελλοθάνατος λίγο πριν τον οδηγήσουν στο απόσπασμα:

"Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε"

If you stare at the obese, the obese stares back...
Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Speculoos
Maniac poster

Δημοσ.: 11141
Εγγραφη: Ιανουάριος 8th, 2006, 8:44 pm
Τοποθεσια: Brüssel
Το μέλος Speculoos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Another » Απρίλιος 24th, 2008, 10:52 pm

Αλήθεια ποιό είναι το αγαπημένο σας ζεϊμπέκικο;

Εμένα μου αρέσει το "Του κάτω κόσμου τα πουλιά"
Άβαταρ μέλους
Another
Casual Poster

Το μέλος Another, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Blitz » Απρίλιος 24th, 2008, 11:13 pm

Another έγραψε:Έχω ακούσει ότι το Ζεϊμπέκικο ήταν τελετουργικός χορός αφιερωμένος στον θεό του Ζωροαστρισμού "Ζέμπεκο" ή κάπως έτσι. Χορευόταν γύρω απο ένα φίδι δεν ξέρω για ποιούς λόγους. Αργότερα οι στρατιώτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου το χόρευαν σαν επίδειξη θάρρους.

Δεν υπάρχει "θεός" του Ζωροαστρισμού Ζεμπέκος. Ούτε οι στρατιώτες του Μ. Αλέξανδρου χόρευαν ζεμπεκιές.

Ζεϊμπέκικο
Πρόκειται για ένα χορό εννιάσημο (9/8) με πολλές παραλλαγές, που χόρευαν αρχικά οι ζεϊμπέκηδες. απ' όπου και πήρε και το όνομα του. Οι ζεϊμπέκηδες υπήρξαν φυλή ανυπότακτων πολεμιστών, που κατάγονταν από τους γιουρούκηδες. μη μωαμεθανικά νομαδικά φύλα της Μικράς Ασίας. Οι Τούρκοι τους αποκαλούσαν γκιαούρηδες. Οι σουλτάνοι τους χρησιμοποιούσαν ως βοηθητικό αστυνομικό σώμα (βασιβουζούκοι). μα, όταν το 1833 προσπάθησαν να τους αφοπλίσουν, εκείνοι (περίπου 40.000) επαναστάτησαν και εντέλει ξεκληρίστηκαν. Διατηρούσαν δικές τους συνήθειες και φορούσαν μια εθνική ενδυμασία που τόνιζε τη θεματολογία του χορού τους. Ο άγριος χορός τους μοιάζει με εκείνους των Ποντίων. Ένας ιδιότυπος ζεϊμπέκικος καταγράφεται ότι το 1856 χορευόταν από τους ζεϊμπέκηδες ή μάηδες της Μακρυνίτσας Βόλου.Το χαρακτηριστικό του ζεϊμπέκικου είναι ότι είναι μονήρης χορός και δεν έχει βήματα, αλλά μόνο φιγούρες. Κάθε χορευτής κάνει τις προσωπικές του φιγούρες και χορεύει ένα συγκεκριμένο τραγούδι, συνήθως μόνο μία φορά.Αλίμονο σε όποιον διακόψει το χορευτή. Από δω ξεκίνησε ο «θεσμός» της παραγγελιάς, σύμφωνα με τον οποίο οι μουσικοί προαναγγέλλουν το όνομα του ιδιοκτήτη του χορού που θα επακολουθήσει για ν' αποφευχθούν τα «νταηλίκια». Η χρονική δομή αυτού του 9/8 παραλλάζει από ζεϊμπέκικο σε ζεϊμπέκικο. Μέσα στην απειρία των ρυθμικών αγωγών του 9/8 προστίθεται κάθε φορά ένας άλλος ηχοχρωματισμός. μια άλλη χρονική ταχύτητα και μια διαφορετική ψυχική ατμόσφαιρα. Έτσι, ο χορευτής διάνθιζε τους περίτεχνους αυτοσχέδιους βηματισμούς του πηδώντας πάνω από καρέκλες, κραδαίνοντας μαχαίρια. Ενίοτε, όπως αναφέρει ο Ηλίας Πετρόπουλος, τελείωνε την επίδειξη του με μια ανάλια (λέξη της τουρκικής αργκό, γνωστή στην οθωμανική αυτοκρατορία τουλάχιστον από τον 11ο αιώνα), μια τελετουργία, σύμφωνα με την οποία ο ερωτευμένος άνδρας, κάτω από το παράθυρο της καλής του, έσκιζε χορεύοντας τα μπράτσα του με μαχαίρι. Το έθιμο, που έχει εκλείψει σήμερα, πέρασε και στην Ελλάδα, όπου κάθε βαρύμαγκας κάρφωνε την κάμα στη φτέρνα του και συνέχιζε απτόητος το χορό.
0 Εβλιά Τσελεμπή αναφέρει ότι ο ζεϊμπέκικος ευχερώς συνάπτεται προς τον τσάμικο. Το σίγουρο είναι ότι στο ζεϊμπέκικο κρύβεται μια σειρά αδελφών χορών. Τα 9/8 αναλύονται σε 2/8+2/8+2/8+3/8, κι αυτό, σύμφωνα με ορισμένους, παρουσιάζει ομοιότητα με την αντίστροφη ανάλυση του καλαματιανού (3/8+2/8+2/8=7/8). 0 τουρκικός ζεϊμπέκικος χορεύεται ομαδικά, ενώ ο κυπριακός μόνο από γυναίκες. Υπάρχουν ζεϊμπέκικο που χορεύονται με γοργό βάδισμα περιμετρικά της πίστας. Οι μόρτηδες προτιμούν το γιουρούκικο (βαρύ ζεϊμπέκικο), που το χορεύουν σέρτικα, σχεδόν ακίνητοι. Δεν είναι ο ρυθμός που διαφοροποιεί τα είδη ζεϊμπέκικου, αλλά το ύφος. Αφού δεν υπάρχει τυποποιημένος βηματισμός, οι φιγούρες αποκτούν εξέχουσα σημειολογική θέση και εναλλάσσονται με ευκολία. 0 χορευτής απαγορεύεται να σκύψει να μαζέψει ό,τι του πέσει από την τσέπη. Ενίοτε σηκώνει με το στόμα ένα τσιγάρο αναμμένο ή ένα ποτήρι κρασί που του ακουμπά στο δάπεδο συνομωτικά ένας φίλος που τον συνοδεύει, χτυπώντας παλαμάκια γονατιστός. Μια θεαματικότατη φιγούρα είναι αυτή όπου ο χορευτής σηκώνει με τα δόντια τραπέζι με πιάτα και ποτήρια, σκηνή που έχει απαθανατίσει ο Αλέξης Δαμιανός στην ταινία Ευδοκία. Όσο για το χτύπημα μηρού με την παλάμη, δηλώνει έκπληξη στο άκουσμα λυπηρής είδησης.

http://www.alexandroupoli.net/e107_plug ... c.php?2528
it is a dirty job but someone has got to do it...
Άβαταρ μέλους
Blitz
Casual Poster

Δημοσ.: 543
Εγγραφη: Αύγουστος 1st, 2006, 7:47 pm
Το μέλος Blitz, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Rufianos » Απρίλιος 25th, 2008, 1:16 am

Speculoos έγραψε:Απο που και αν προερχεται ειναι απλα ιεροσυλια να χορευεται απο γυναικες και μαλιστα απο λοβοτομημενα τσουλακια που το μεγαλυτερο ζειμπεκικο που τα φτιαχνει το εχει πει η Βανδη.

γιατι παρακαλω απαγορευεται να χορευουν οι γυναικες ζειμπεκικο;

εγωοσες φορες εχω χορεψει,τα εχω κανει σκατα.

προτιμω το μπρεικ ντανς. 8)
Άβαταρ μέλους
Rufianos
Maniac poster

Δημοσ.: 12531
Εγγραφη: Αύγουστος 2nd, 2006, 10:11 am
Το μέλος Rufianos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Another » Απρίλιος 25th, 2008, 2:01 am

@ Blitz Για τον ζωροαστρισμό και τους θεούς του δεν επιμένω. Κάπου το άκουσα δεν το έχω ψάξει. Η ερμηνεία που παραθέτιες φαίνεται εμπεριστατωμένη. Στα περισσότερα συμφωνώ ανεπιφύλακτα αλλά κάπου κάτι δεν μου πάει καλά :roll: Τέσπα...υγεία να υπάρχει. :D

@ Rufianos Μήν δίνεις σημασία στα σεξιστικά σχόλια. Όποιος το νιώθει ας το κάνει και δεν έχει υποχρέωση να ρωτήσει κανέναν. Πάντως για να πω την αμαρτία μου και εμένα κάτι κοριτσάκια που αλλού πατούν και αλλού βρίσκονται μου την σπάνε (και κάτι αγοράκια αντίστοιχα) δεν είναι ζήτημα φύλου. Είναι αυτό που λέμε "αμα δεν το νιώθεις μη το κάνεις!!!"
Άβαταρ μέλους
Another
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό akirav » Απρίλιος 25th, 2008, 2:13 am

Οι Κυπριοι λενε οτι το Ζεμπεκικο ειναι ο χορος του δουλου/υποτελη...
QUIS SCIT COMBURERE AQUA ET LAVARE IGNI FACIT DE LAND COELUM ET DE COELO TERRAM PRETIOSAM

Αργές ώρες. Μικρές ώρες
Rosa mystica, ora pro nobis
Άβαταρ μέλους
akirav
Extreme poster

Δημοσ.: 21103
Εγγραφη: Μάρτιος 25th, 2007, 10:40 pm
Τοποθεσια: Άτοπος
Το μέλος akirav, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Rufianos » Απρίλιος 25th, 2008, 11:46 am

akirav έγραψε:Οι Κυπριοι λενε οτι το Ζεμπεκικο ειναι ο χορος του δουλου/υποτελη...

εγω διαβασα ο χορος του διαβολου. :smt016
Άβαταρ μέλους
Rufianos
Maniac poster

Το μέλος Rufianos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Speculoos » Απρίλιος 25th, 2008, 11:57 am

Another έγραψε:Μήν δίνεις σημασία στα σεξιστικά σχόλια. Όποιος το νιώθει ας το κάνει και δεν έχει υποχρέωση να ρωτήσει κανέναν. Πάντως για να πω την αμαρτία μου και εμένα κάτι κοριτσάκια που αλλού πατούν και αλλού βρίσκονται μου την σπάνε (και κάτι αγοράκια αντίστοιχα) δεν είναι ζήτημα φύλου. Είναι αυτό που λέμε "αμα δεν το νιώθεις μη το κάνεις!!!"

Σε παραπεμπω σε ενα παλιο αρθρο του Χαριτοπουλου στα ΝΕΑ. Εκει θα δεις γιατι ειναι τουλαχιστον ιεροσυλια να χορευουν τα γυναια ζειμπεκικο.
Κι όπως είπε ο μελλοθάνατος λίγο πριν τον οδηγήσουν στο απόσπασμα:

"Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε"

If you stare at the obese, the obese stares back...
Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Speculoos
Maniac poster

Δημοσ.: 11141
Εγγραφη: Ιανουάριος 8th, 2006, 8:44 pm
Τοποθεσια: Brüssel
Το μέλος Speculoos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Judas Christ » Απρίλιος 25th, 2008, 12:23 pm

Speculoos έγραψε:
Another έγραψε:Μήν δίνεις σημασία στα σεξιστικά σχόλια. Όποιος το νιώθει ας το κάνει και δεν έχει υποχρέωση να ρωτήσει κανέναν. Πάντως για να πω την αμαρτία μου και εμένα κάτι κοριτσάκια που αλλού πατούν και αλλού βρίσκονται μου την σπάνε (και κάτι αγοράκια αντίστοιχα) δεν είναι ζήτημα φύλου. Είναι αυτό που λέμε "αμα δεν το νιώθεις μη το κάνεις!!!"

Σε παραπεμπω σε ενα παλιο αρθρο του Χαριτοπουλου στα ΝΕΑ. Εκει θα δεις γιατι ειναι τουλαχιστον ιεροσυλια να χορευουν τα γυναια ζειμπεκικο.

Για δείξε το άρθρο...
Άβαταρ μέλους
Judas Christ
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης » Απρίλιος 25th, 2008, 12:29 pm

http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20020914&nid=4248266

όλη η σειρά εκείνων των 15 άρθρων του Χαριτόπουλου είχε πολύ δυνατό γράψιμο, είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς μαζί του...
Άβαταρ μέλους
Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Fast poster

Δημοσ.: 1312
Εγγραφη: Ιούλιος 12th, 2007, 5:16 pm
Το μέλος Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Rufianos » Απρίλιος 25th, 2008, 12:48 pm

Speculoos έγραψε:

διαβασα το αρθρο,κ το εγραψα στα οργανα μου,μαζι με τον συγγραφεα. :smt016
Άβαταρ μέλους
Rufianos
Maniac poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Μουσική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες