ερωτησεις για θυροειδη

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες

ερωτησεις για θυροειδη

Δημοσίευσηαπό conundrum » Μάιος 8th, 2008, 9:04 pm

Οταν καποιος αφαιρει τον θυροειδη επειτα υπάρχουν επιπτώσεις για διαφορετικεσ επιδράσεις σε αλλεσ ορμόνεσ?
Τι ειναι ο θυροειδης χασιμοτο?
και πως μπορεις να μην αυξανεις το θυροειδή σου?Υπάρχουν τροφες που επιδεινώνουν την κατασταση?
Οσον ευκολώτερα πιστεύομεν και ταχύτερα λησμονούμεν, τόσον μεγαλυτέρα είναι η ασυνειδησία εκείνων που μας απατούν
Άβαταρ μέλους
conundrum
New poster

Δημοσ.: 219
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2008, 10:34 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος conundrum, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ερωτησεις για θυροειδη

Δημοσίευσηαπό karhergr » Μάιος 9th, 2008, 8:01 pm

conundrum έγραψε:Οταν καποιος αφαιρει τον θυροειδη επειτα υπάρχουν επιπτώσεις για διαφορετικεσ επιδράσεις σε αλλεσ ορμόνεσ?
Τι ειναι ο θυροειδης χασιμοτο?
και πως μπορεις να μην αυξανεις το θυροειδή σου?Υπάρχουν τροφες που επιδεινώνουν την κατασταση?

Επειδή είναι ένα λάθος που γίνεται συχνά, δε λέγεται θυροειδής αδένας, αλλά θυρεοειδής. Και αυτό, γιατί ο συγκεκριμένος αδένας μοιάζει με οικόσημο, με έμβλημα, είναι δηλαδή "εν είδει θυρεού". Ανάλογα λέμε θυροειδές τρήμα (εν είδει θυρός, πόρτας) κλπ.

Όσο αφορά τις ερωτήσεις που έβαλες, μπορείς εύκολα να βρεις αξιόπιστες απαντήσεις από το ελληνικό ίντερνετ.

Π.χ

http://www.iatronet.gr/articlespnsr.asp?art_id=125, όπου και εδώ γράφεται πολλές φορές (όχι βέβαια από το συγγραφέα) το εσφαλμένο θυροειδής αδένας, ή θυροειδικές ορμόνες.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσ.: 5632
Εγγραφη: Δεκέμβριος 14th, 2005, 7:11 am
Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ιάσιος Ιδαίος » Μάιος 25th, 2008, 8:13 pm

Ο karhergr έχει δίκιο. Ο αδένας ονομάζεται ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ εκ του θυρεού.

Το σωστό είναι θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Είναι φλεγμονή του αδένος. Υπάρχουν 3 ειδών φλεγμονές του θυρεοειδούς.
1. θυρεοειδίτιδα Hashimoto (αυτοάνοση)
2. Κοκκιωματώδης θυρεοειδίτιδα (υποκλινική επώδυνη)
3. υποκλινική ανώδυνη μορφή (λεμφοκυτταρική θυρεοειδίτιδα, θυρεοειδίτιδα μετα τον τοκετό)

θυρεοειδίτιδα Hashimoto
Είναι η πιο συχνή μορφή θυρεοειδίτιδος και η πιο συχνή αιτία υποθυρεοειδισμού. Για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο ο οργανισμός στρέφεται εναντίων του. Ο αδένας δέχεται επίθεση απο λευκά αιμοσφαίρια και δημιουργούνται αντισώματα που καταστρέφουν το κύτταρα του θυρεοειδούς. Πολλοί απο τους ασθενείς με Hashimoto επίσης πάσχουν απο άλλες ενδοκρινικές ασθένειες όπως σακχαρώδης διαβήτης, επινεφριδοπάθειες (πχ ελκωτικές), πάθήσεις παραθυρεοειδών αδένων (πχ ελκωτικές), ή και άλλες αυτοάνοσες ασθένειες όπως κακοήθης αναιμία, ρευματοειδής αρθρίτιδα, σύνδρομο Sjögren ή ΣΕΛ (Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο).

Η Hashimoto προσβάλει συνήθως ηλικιωμένες γυναίκες και συνήθως είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα κάποιων οικογενειών, δηλαδή ακολουθεί οικογενειακή παράδοση. Επίσης είναι συνηθισμένη η παρουσία της νόσου σε σύνδρομα χρωμοσωμικών ανωμαλιών όπως Down, Klinefelter και Turner.

Η πιο συνηθισμένη πορεία της νόσου είναι ανώδυνη έναρξη με συνολική αύξηση του όγκου του αδένα και με υποκειμενική αίσθηση "βάρους στο λαιμό". Ο αδένας παρουσιάζει ελαστική υφή και ενίοτε οζώδης. Συν το χρόνο, στο 50% των ασθενών ο αδένας γίνεται υποπαραγωγικός δηλαδή επέρχεται ΥΠΟ-θυρεοειδισμός. Στο υπόλοιπο 45-48% οι ασθενείς είναι ευθυρεοειδικοί, δηλαδή τα επίπεδα της θυροξίνης (θυρεοειδικής ορμόνης) στο αίμα είναι φυσιολογικά. Σε ένα πολυ μικρό ποσοστό 1-2% αρχικά ο ασθενής παρουσιάζει ΥΠΕΡ-θυρεοειδισμό αλλά σύντομα επέρχεται η συνηθισμένη κατάσταση στη Hashimoto, ο ΥΠΟ-θυρεοεοδισμός.

Παρόλο που γίνονται διάφορες εξετάσεις για τα επίπεδα των ορμονών, η διάγνωση τίθεται απο:
1. την κλινική εξέταση (άκρως σημαντικό να βάλει ο γιατρός το χέρι του επι του αδένος - Διάγνωση απο το τηλέφωνο είναι κακή ιατρική)
2. απο τον έλεγχο για την ύπαρξη αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων

Ο έλεγχος της TSH (Thyroid Stimulating Hormone) γίνεται μόνο για να επιβεβαιωθεί ή όχι ο υποθυρεοειδισμός.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη θεραπεία για τη Hashimoto.
Οι περισσότεροι ασθενείς τελικά γίνονται υποθυρεοειδικοί και λάμβάνουν δια βίου θυρεοειδική ορμόνη απο το στόμα.
Οι ασθενείς με Hashimoto πρέπει να προσέχουν να μη λαμβάνουν ιώδιο ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΕΙΑ, όχι καθόλου.
Άβαταρ μέλους
Ιάσιος Ιδαίος
New poster

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Μάιος 25th, 2008, 6:09 pm
Τοποθεσια: Αθήναι
Το μέλος Ιάσιος Ιδαίος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό conundrum » Μάιος 28th, 2008, 9:44 pm

Ευχαριστώ για τισ απαντησεις...
Οσον ευκολώτερα πιστεύομεν και ταχύτερα λησμονούμεν, τόσον μεγαλυτέρα είναι η ασυνειδησία εκείνων που μας απατούν
Άβαταρ μέλους
conundrum
New poster

Το μέλος conundrum, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό conundrum » Μάιος 28th, 2008, 9:50 pm

α και συγχωρηστε με για τουσ σολοικισμούς μου ή αλλιωσ laptus lingue των λεξεων θυρεοειδη και Hashimoto!
Άβαταρ μέλους
conundrum
New poster

Δημοσίευσηαπό LILENIA » Αύγουστος 6th, 2009, 4:22 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ.ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ,ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗΤΕΣ ΝΑ ΣΕ ΜΠΟΥΚΩΣΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΤΛ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ Η ΠΑΘΗΣΗ ΠΟΥ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΙΜΟΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΤΗ ΝΟΣΟ GRAVES-ΣΑΝ ΤΑΦΟΣ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ?ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ?ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΘΥΜΩΜΕΝΗ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ ΠΟΖΑΡΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.ΠΑΙΡΝΩ UNIMAZOL KAI T4.* ΤΟ Τ4 ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ Β -ΑΝΑΣΤΟΛΕΑ Η ΚΑΠΟΙΟ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ.ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ-ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ...ΖΑΛΑΔΕΣ-ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ-ΣΤΡΕΣ-ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ-ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ -ΤΡΟΜΟ-ΤΡΕΜΟΥΛΟ-ΥΠΕΡ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΕ ΟΛΑ?.ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΧΡΩΣΤΩ ΕΥΓΝΟΜΟΣΥΝΗ.ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ!-ΔΩΣΑΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΑΦΗΣΕ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ. TΩΡΑ EINAI ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΕΛΟΣ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΩΣΤΟΣΟ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ-ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΕΣ-ΠΟΝΟΣ-ΘΛΙΨΗ-ΑΓΩΝΙΑ-ΑΝΗΣΥΧΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ! *** ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!!!*** LILENIA.
LILENIA
New poster

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Αύγουστος 6th, 2009, 3:47 am
Το μέλος LILENIA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό conundrum » Σεπτέμβριος 7th, 2010, 8:55 pm

Γεια σου Λιλένια! Ελπίζω όλα να είναι καλύτερα με την υγεία σου. Ο hashimoto είναι υποθυρεοειδισμός, επομένως είναι φυσιολογικό να αυξηθεί το βάρος σου, από την κατακράτηση υγρών.Και εγώ πάσχω από αυτό και κάποια περίοδο δεν ήμουν στα καλύτερα μου, ειδικά όταν τρέχαμε από γιατρό σε γιατρό μήπως εμφανίσω και εγώ, όπως τα άλλα μέρη της οικογενειάς μου, κάποιο αυτοάνοσο νόσημα... Όμως το ξεπερασα και πλέον όχι μόνο δεν έχω παραπανίσια κιλά, αλλά πρωτίστως είμαι καλά με τον εαυτό μου! Προσπαθησε να συμβιβαστείς με την κατάσταση, εξάλλου οχι πάσχουν λίγο πολύ.. ξεκίνα υγιεινή διατροφή, γυμναστική, κανε πράγματα που σ αρεσουν και ξεχνα ολα τα αρνητικά! ελπιζω να πάνε ολα καλα!Φιλια, Ειρήνη
Άβαταρ μέλους
conundrum
New poster

Δημοσίευσηαπό ελενα » Νοέμβριος 13th, 2010, 4:38 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΤΆΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ , ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ. ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΑΡΧΟΜΕΝΟΣ ΥΠΟΘΥΡΕΙΟΔΙΣΜΟΣ. ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ 'ΙΑΤΡΟ' Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΔΟΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΔΗΛ Τ4 75ΜΓ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ Κ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΑΛΛΑΞΑ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ 25ΑΡΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΥΠΝΙΕΣ.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΛΙΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Κ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟ. ΕΛΕΟΣ!ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥ?ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΝΑ ΧΑΠΑΚΩΘΩ Κ ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΙΣΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ Κ ΜΟΝΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ. ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΖΩΗ ΝΑ, ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΜΕΝΑ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ! ελενα
ελενα
New poster

Εγγραφη: Νοέμβριος 13th, 2010, 3:38 am
Το μέλος ελενα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Νοέμβριος 13th, 2010, 10:57 am

ελενα έγραψε:
>
ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Κ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟ.
>

Καλό μου κορίτσι, καλά σου λέει ο ενδοκρινολόγος σου. Με βάση τις εξετάσεις σου, κρίνει ότι τα συμπτώματα που εμφανίζεις από την ψυχική σου σφαίρα είναι άσχετα με την λειτουργία του θυρεοειδή σου. Ούτε παπάδες χρειάζεσαι, ούτε ιντερνετικά φόρα, ούτε φίλους-φίλες για να μοιραστείς τον πόνο σου. Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι πιθανά υπάρχει ένα ψυχιατρικό υπόστρωμα και να δεχθείς να πάρεις μια αγωγή που θα σου δώσει ένας ψυχίατρος.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσ.: 5632
Εγγραφη: Δεκέμβριος 14th, 2005, 7:11 am
Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ελενα » Νοέμβριος 13th, 2010, 12:33 pm

AMA ΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΚΑΤΙ. ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 3ΠΛΑΣΙΑ ΔΟΣΗ ΓΙΑ 2ΜΗΝΕΣ. ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ, ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΧΤΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ.
Τελευταία επεξεργασία απο ελενα την Νοέμβριος 14th, 2010, 11:19 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
ελενα
New poster

Εγγραφη: Νοέμβριος 13th, 2010, 3:38 am
Το μέλος ελενα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kamp » Νοέμβριος 13th, 2010, 2:18 pm

ελενα έγραψε: ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΑΡΧΟΜΕΝΟΣ ΥΠΟΘΥΡΕΙΟΔΙΣΜΟΣ. ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ 'ΙΑΤΡΟ' Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΔΟΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΔΗΛ Τ4 75ΜΓ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ Κ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ.....

να σε παρακαλεσω, οταν βρεις γιατρο που ξερει να ρυθμιζει τον θυρεοειδη, να στειλες το τηλ του στην Γαλη, σε παρακαλω.

Γιατι μπορει να ειναι εθνικι, ομως νοιαζομαστε.
οσοι εναντιωνονται στην λαθρομεταναστευση, ειναι οι μεγαλυτεροι λαθρομεταναστες
Άβαταρ μέλους
kamp
Casual Poster

Δημοσ.: 815
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2010, 8:27 pm
Το μέλος kamp, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LILENIA » Ιούλιος 12th, 2011, 11:11 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ,ΑΚΟΜΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ...ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ HASIMOTO ΕΧΩ ΝΟΣΟ GRAVES-ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ.ΔΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.ΟΣΤΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΟΛΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ...ΟΛΗ ΜΕΡΑ.ΠΑΥΣΗ 2 ΧΤΥΠΟΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ...ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ HOLTER ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ...ΖΗΣΩ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ....ΖΩΗ ΣΕ ΛΟΓΟΥ ΣΑΣ.ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΖΩΗΣ ΜΗΔΕΝ!!!ΠΑΝΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ...ΠΑΝΕ! :smt010
LILENIA
New poster

Το μέλος LILENIA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LILENIA » Ιούλιος 12th, 2011, 11:29 am

conundrum έγραψε: Γεια σου Λιλένια! Ελπίζω όλα να είναι καλύτερα με την υγεία σου. Ο hashimoto είναι υποθυρεοειδισμός, επομένως είναι φυσιολογικό να αυξηθεί το βάρος σου, από την κατακράτηση υγρών.Και εγώ πάσχω από αυτό και κάποια περίοδο δεν ήμουν στα καλύτερα μου, ειδικά όταν τρέχαμε από γιατρό σε γιατρό μήπως εμφανίσω και εγώ, όπως τα άλλα μέρη της οικογενειάς μου, κάποιο αυτοάνοσο νόσημα... Όμως το ξεπερασα και πλέον όχι μόνο δεν έχω παραπανίσια κιλά, αλλά πρωτίστως είμαι καλά με τον εαυτό μου! Προσπαθησε να συμβιβαστείς με την κατάσταση, εξάλλου οχι πάσχουν λίγο πολύ.. ξεκίνα υγιεινή διατροφή, γυμναστική, κανε πράγματα που σ αρεσουν και ξεχνα ολα τα αρνητικά! ελπιζω να πάνε ολα καλα!Φιλια, Ειρήνη
:smt018 ΚΑΛΗ ΜΟΥ!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ!ΔΕΝ ΕΧΩ HASIMOTO.ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΤΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΖΥΓΙΖΩ 65 ΚΙΛΑ ΜΕ ΥΨΟΣ 1.78.ΗΜΟΥΝ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΤΟΙΒΟΥ,ΒΟΛΕΥ,ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ,ΜΠΑΣΚΕΤ,ΑΝΥΣΗΧΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΑ 5 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΠΙ 6 ΕΤΗ ΣΤΟ KICK BOXING.ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΕΧΩ ΣΧΕΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΕΙ Π Ο Τ Ε ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΑΙ ΠΗΓΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ TON ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ 120 ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ,ΣΙΔΗΡΟ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ 29,4 ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΛΙΓΟ -ΠΟΛΥ ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ,ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΛΙΩΝΩ -ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ 26 ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ... ΜΕ ΑΓΑΠΗ Η...ΠΛΕΟΝ ΕΥΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΗ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ... :cry:
LILENIA
New poster

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Ιούλιος 12th, 2011, 11:41 am

Πολύ κοντινό μου πρόσωπο έχει διαγνωσμένο υποθυρεοειδισμό. Δεν έβγαζε άκρη μέχρι που ανακάλυψε πως η περίπτωσή του είναι αυτοάνοση και οφείλεται σε ερυθηματώδη λύκο. Πράγμα που σημαίνει πως η αντιμετώπιση του υποθυρεοειδισμού του έπρεπε να είναι τελείως διαφορετική λόγω του λύκου. Μήπως να το ψάξεις κι έτσι;
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Δημοσ.: 29949
Εγγραφη: Δεκέμβριος 24th, 2007, 6:23 pm
Τοποθεσια: Mars
Το μέλος общие Ставрогина, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βάσκος » Ιούλιος 12th, 2011, 11:59 am

Εγώ έχω ταχυπαλμίες και μου είπε ο γιατρός να ελέγξω τον θυρεοειδή.
Αν όντως έχω πρόβλημα, εκτός από ταχυπαλμίες, τι άλλα συμπτώματα παρουσιάζονται;
Άβαταρ μέλους
Βάσκος
Crazy poster

Δημοσ.: 6229
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2011, 11:36 am
Το μέλος Βάσκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες