ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΗ

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: LEONΑS, Mercury και 26 επισκέπτες

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΗ

Δημοσίευσηαπό aphrodite24 » Μάιος 14th, 2008, 9:03 pm

Παιδιά καλησπέρα!
Σκέφτομαι το φετινό καλοκαίρι να περάσω μία εβδομάδα στην Ανάφη.Δυστυχώς, οι μόνες πληροφορίες που μπορώ να έχω είναι από το Internet, μιας και κανένας γνωστός μου δεν έχει πάει(!). Λοιπόν, για να μη σας κουράζω, μήπως κανένας από τους φίλους ή τις φίλες έχει πάει και μπορεί να μου μεταφέρει την εικόνα του και τις εντυπώσεις του για το νησί;Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
"As a woman I have no country. As a woman my country is the whole world." —Virginia Woolf
Άβαταρ μέλους
aphrodite24
New poster

Δημοσ.: 39
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2008, 1:50 pm
Τοποθεσια: Μακριά...
Το μέλος aphrodite24, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΗ

Δημοσίευσηαπό aphrodite24 » Μάιος 18th, 2008, 1:44 pm

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.παιδιά...Μα κανένας από εδώ δεν έχει πάει στην Ανάφη;;;;;;;;Έπρεπε να βάλω "Μύκονο";;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :smt010 :smt010 :smt010
"As a woman I have no country. As a woman my country is the whole world." —Virginia Woolf
Άβαταρ μέλους
aphrodite24
New poster

Το μέλος aphrodite24, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό torero » Μάιος 18th, 2008, 1:50 pm

Δεν έχω πάει αλλά θα θελα να πάω... άλλωστε έχω φάει με το κουτάλι Πάρους, Σαντορίνες και λοιπά κοσμοπολίτικα νησιά
Πάρτι κάνουν οι Ευρωπαϊκές ομάδες. Ξέρετε γιατί, δε μπορώ (και δε χρειάζεται) να το γράψω!

Δεν αντέχεται το 50-50 λέμε στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα εσχάτως)
Άβαταρ μέλους
torero
Maniac poster

Δημοσ.: 14628
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2007, 4:00 pm
Τοποθεσια: Αττική, φαιό νταμάρι
Το μέλος torero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Marcellus Wallace » Μάιος 18th, 2008, 2:55 pm

torero έγραψε:Δεν έχω πάει αλλά θα θελα να πάω... άλλωστε έχω φάει με το κουτάλι Πάρους, Σαντορίνες και λοιπά κοσμοπολίτικα νησιά

Eκει που εχεις ταξιδεψει εσυ...
Δώδεκα μέτρα από την πόρτα σας
και σας πέρα βρέχει
με το γνωστό τροπάριο
του λόγος δεν πέφτει
κι ο μήνας εννιά
να 'στε καλά
κι ας πάει να φάει τα μούτρα της
κι ετούτη η γενιά

Θα πεσω ηρωικα κι ας μη το θελουν καποιοι...[/quote]
Άβαταρ μέλους
Marcellus Wallace
Maniac poster

Δημοσ.: 12109
Εγγραφη: Απρίλιος 9th, 2007, 5:30 pm
Τοποθεσια: Χαλκιδα
Το μέλος Marcellus Wallace, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kl » Μάιος 18th, 2008, 5:57 pm

ειστε τρελλοι ! να ρωτήσετε καθηγητές και δασκάλους που κάναν το χειμώνα εκει.
Πάντως τωρα ειναι οκ
και φαγητά θα βρειτε και απ ολα.
και οι κατοικοι φιλοξενοι
αλλά και οι 17 ωρες ?
όταν δε μπορείς να ζεις όπως σκέφτεσαι , σκέφτεσαι οπως ζεις
Άβαταρ μέλους
kl
Fast poster

Δημοσ.: 2442
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2008, 6:00 pm
Το μέλος kl, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό πεντε ποντικοι βαρβατοι » Μάιος 19th, 2008, 9:22 am

εγω στα Αναφιωτικα εχω παει,αλλα αυτο ειναι στην Αθηνα,κοντα στην Πλακα...γειτονια που εκτισαν αναφιωτες μαστορες που δουλευαν στην Αθηνα...
μην χανουμε την κοινη λογικη βρε παιδια...
πεντε ποντικοι βαρβατοι
New poster

Δημοσ.: 283
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2007, 11:40 am
Τοποθεσια: αχ ελλαδα σαγαπω...
Το μέλος πεντε ποντικοι βαρβατοι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Μάιος 19th, 2008, 11:46 am

Εγώ είμαι Σαντορινιός, αλλά Ανάφη δεν έχω πάει.
Έχω ακούσει όμως πολύ καλά λόγια από άτομα που πήγαν (πριν 3-4 χρόνια).
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 39371
Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 10:10 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό aphrodite24 » Μάιος 21st, 2008, 10:10 am

Απ' ότι βλέπω, θα πρέπει εγώ τελικά αφού πάω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου στο phorum!
Άβαταρ μέλους
aphrodite24
New poster

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Μάιος 21st, 2008, 10:15 am

aphrodite24 έγραψε:Απ' ότι βλέπω, θα πρέπει εγώ τελικά αφού πάω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου στο phorum!

Να σου πω, αν με πάρεις μαζί σου, μπορώ να σε βοηθήσω να τις μεταφέρεις... :roll:
Άβαταρ μέλους
Saliveros

Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό aphrodite24 » Μάιος 21st, 2008, 10:21 am

Saliveros έγραψε:
aphrodite24 έγραψε:Απ' ότι βλέπω, θα πρέπει εγώ τελικά αφού πάω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου στο phorum!

Να σου πω, αν με πάρεις μαζί σου, μπορώ να σε βοηθήσω να τις μεταφέρεις... :roll:

Μην άγχεσαι Saliveros!!!Αφ' ενός μπορώ και μόνη μου, αφ' ετέρου θα έχω και κάποιον μαζί για να μπορώ να απευθυνθώ τη δύσκολη στιγμή!!! Ευχαριστώ, πάντως για την προσφορά!
Άβαταρ μέλους
aphrodite24
New poster

Δημοσίευσηαπό pumpkin » Μάιος 21st, 2008, 10:26 am

Πόρτα, Εικόνα

Αλέξανδρος
"Good people do not need laws to tell them to act responsibly, while bad people will find a way around the laws." -- Plato (427-347 B.C.)
Άβαταρ μέλους
pumpkin
F-Team

Δημοσ.: 12806
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2001, 2:00 am
Τοποθεσια: http://www.phorum.gr
Το μέλος pumpkin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Asterismos » Μάιος 21st, 2008, 10:30 am

pumpkin έγραψε:Πόρτα, Εικόνα

Αλέξανδρος

Εγώ διάβασα Πάρτα Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Asterismos
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 8535
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2007, 8:14 am
Το μέλος Asterismos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Μάιος 21st, 2008, 10:38 am

Asterismos έγραψε:
pumpkin έγραψε:Πόρτα, Εικόνα

Αλέξανδρος

Εγώ διάβασα Πάρτα Εικόνα

Εγώ διάβασα Ulster Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Saliveros

Δημοσίευσηαπό pumpkin » Μάιος 21st, 2008, 10:51 am

:nosal:

Αλέξανδρος
"Good people do not need laws to tell them to act responsibly, while bad people will find a way around the laws." -- Plato (427-347 B.C.)
Άβαταρ μέλους
pumpkin
F-Team

Δημοσ.: 12806
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2001, 2:00 am
Τοποθεσια: http://www.phorum.gr
Το μέλος pumpkin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό spluts » Μάιος 21st, 2008, 10:57 am

Εγώ έχω πάει, αλλά πριν καμιά 10 χρόνια. Φυσικά αυτά που ρωτάς είναι δύσκολο να τα αποκτήσεις τη στιγμή που ένα νησί όπως και κάθε τι στη ζωή είναι σχετικό και σε μεγάλο βαθμό ζήτημα γούστου. Άσε που περασαν και 10 και χρονάκια…

Λοιπόν, θα σου πω τη δική μου εμπειρία….

… το νησί είναι (ήταν) αρκετά φτωχό, λιτό σε σχέση με τα αλλά γύρω κοσμικά νησιά. Η χώρα τίποτε το ιδιαίτερο αλλά εμένα με άρεσε λόγω του ότι ταίριαζε στο λιτό, ξερό καιάνυδρο περιβάλλον. Οι παραλίες πολύ ωραίες, αν και ένας τυπικός μαλάκας Σαλονικιός θα έλεγε… «ε, σαν τη Χαλκιδική δεν είναι…»

Έχει παραλίες στη σειρά που πας με βάρκα (σε ρόλο ταξί) ή αν θες και είσαι ωραίος/α με τα πόδια Οι πρώτες δύο παραλίες ήταν συμπαθητικές με εύκολη πρόσβαση με τα πόδια και με πολλές ταβέρνες γύρω με σχετικά καλό φαγητό.

Όμως όλες οι παραλίες είναι ωραίες και υπάρχει μια διαβάθμιση στο ενδιαφέρον ανάλογα πόσο «τυπάς» είσαι. Εγώ είμαι μεσαίας κατάταξης και μέναμε στου Ρούκουνα, την Τρίτη στη σειρά παραλία, τη μεγαλύτερη, όπου μπορούσες να κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ (στου Ρούκουνα το άθλιο συνάφι που λέει το γνωστό (;;;;) τραγούδι του Νικολαϊδη)

Εκεί είχε μια ταβέρνα ενός μαφιόζου πολύτεκνου παπά με άθλιο φαγητό και σχετικα ακριβές τιμές. Νερό για μπάνιο από ένα πηγάδι. Στην παραλία του Ρούκουνα είχε στηθεί μια άτυπη κοινωνική – πολιτιστική – καλλιτεχνική διαστρωμάτωση διαφόρων ειδών φρικιών. Στη μέση ήμασταν εμείς οι άσχετοι που μας κοιτούσαν με άγριο μάτι όλες οι κάστες της παραλίας που λειτουργούσαν σαν ιδιοκτήτες γης (αν και αναρχικοί). Η παραλία "ανήκε" σε αυτούς λόγω παλαιότητας – χρησικτησίας αλλά και λόγω "αυθεντικότητας" (εκεί μόνο αυθεντικά φρικιά των Εξαρχείων είθιστε να έχουν το δικαίωμα της... "ιδιοκτησίας")

Φυσικά εμείς τους γράφαμε κανονικά.

Αυτό που έχει πολύ ενδιαφέρον είναι ο τεράστιος μονόλιθος, δεύτερος σε μέγεθος στη Μεσόγειο μετά το Γιβραλτάρ, που υπάρχει στο τέλος της σειράς των παραλιών, που είπαμε ότι πας με βαρκούλες – ταξί. Εκεί έχει μια πολύ καλή παραλία που μένουν άτομα που θέλουν ησυχία και φυσική ζωή χωρίς τους δήθεν του Ρούκουνα.

Από εκεί ξεκινάς για να ανέβεις με τα πόδια στο μονόλιθο όπου επάνω στην κορυφή έχει ένα υπέροχο εκκλησάκι με τρομερή θέα. Αξίζει να διανυκτερεύσεις και να δεις τη δύση και την ανατολή και το απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου.
Η διαδρομή είναι σχετικά εύκολη αν και αυτό πάλι είναι σχετικό γιατί άμα είσαι με ψοφίμια ή στη δική μου περίπτωση, με γυναίκες σου σπάνε, τις πιο πολλές φορές, τα αρχίδια με τη γκρίνια.. "έχει κι άλλο;" "ακόμη να φτάσουμε;" , "δεν μπορώ, γυρνάω πίσω!!!" κ.λ.π. ...γνωστοί διάλογοι στα βουνά όταν πηγαίνεις με αμύητους.

Επίσης αν μπορείς να πας γύρω από το μονόλιθο με βάρκα ή και με τα πόδια έχει πολύ ωραίες, άγριες θάλασσες και πολύ ωραίο βυθό για βόλτα ή για ψαροντούφεκο…

Αυτά…. ελπίζω να σε διαφώτισα, αν και με αφορμή αυτό ταξίδεψα πίσω…
Άβαταρ μέλους
spluts
Fast poster

Δημοσ.: 3696
Εγγραφη: Δεκέμβριος 15th, 2007, 7:14 pm
Το μέλος spluts, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: LEONΑS, Mercury και 26 επισκέπτες