Οξεία-χρονία κνίδωση

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

Δημοσίευσηαπό karhergr » Ιούλιος 28th, 2006, 8:56 pm

Sui generis έγραψε:>
Γιατρε ειδικοτητα Παθολογου εχεις;

Παθολόγος στο ΕΣΥ .

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω , είναι ότι τις τελευταίες δεκαετίες παρατηρείται μία σοβαρή αύξηση των αλλεργικών νοσημάτων (π.χ αλλεργική ρινίτις , άσθμα , κνιδώσεις κλπ) .
Το ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει αυτό . Η θεωρία που ίσως μπορεί να εξηγήσει αυτό το φαινόμενο , είναι η λεγόμενη θεωρία της Υγιεινής . Με άλλα λόγια , ο μειωμένος ρυθμός έκθεσης σε μικροβιακούς παράγοντες , ή η έλλειψη έκθεσης σε συγκεκριμένες λοιμώξεις ενοχοποιείται σαν τον βασικό μηχανισμό για την παρατηρούμενη αύξηση των αλλεργιών .

[Τα παιδιά σήμερα , από τη στιγμή που θα γεννηθούν ζουν σε ένα πεντακάθαρο , "αποστειρωμένο" θα έλεγα περιβάλλον , με ελάχιστη έκθεση σε μικροβιακούς παράγοντες , με αποτέλεσμα το ανοσολογικό τους σύστημα να είναι "υπερευαίσθητο" σε διάφορα αλλεργιογόνα που κυκλοφορούν στη φύση . Μπορεί κανείς εύκολα να παρατηρήσει τη μικροβιοφοβία που μας χαρακτηρίζει (και ακόμα περισσότερο τις μοντέρνες μαμάδες !!! ) ].

Η θεωρία της Υγιεινής φαίνεται σε γενικές γραμμές να ισχύει . Ήδη "τρέχουν" πολλές μελέτες των οποίων τα πρώτα αποτελέσματα είναι θετικά για το αποδεικτικό της status .

Για παράδειγμα , υπάρχει αρνητική συσχέτιση μεταξύ γαστρεντερίτιδας από salmonella και ανάπτυξης μελλοντικά αναπνευστικής αλλεργίας . Η έρευνα αυτή συνεχίζεται και προβλέπεται να περιλάβει και άλλα αλλεργικά νοσήματα , όπως η ατοπία .
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσ.: 5597
Εγγραφη: Δεκέμβριος 14th, 2005, 7:11 am
Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mario gp » Ιούλιος 30th, 2006, 10:25 am

θυμάμαι μια μελέτη που έγινε στη Γερμανία και βρέθηκε σχέση
ανάμεσα στην κατάργηση των βρεφονηπιακών σταθμών ανατολικογερμανικού τύπου (με την επανένωση) και την αύξηση
των παιδικών νεοπλασιών (κατά κύριο λόγο λευχαιμίες).
Πιστεύεται οτι οι παιδικές λοιμώξεις που μεταδίδονται από μικρή
ηλικία σε τέτοιους σταθμούς λόγω του συγχρωτισμού
ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα για την μετέπειτα ζωή..
I glossama en ecchi na petheni. O pappumma viata mu leghi ti sta keru dicatu ti glossa ti eplatega ito viata to grecu. Afudatema esi cali' christianima pu iste ode delemmeni na some stili stin addi ghenia ti glossama ce ta pramata to pappumma.
Άβαταρ μέλους
mario gp
Fast poster

Δημοσ.: 1289
Εγγραφη: Μάρτιος 29th, 2006, 6:11 pm
Το μέλος mario gp, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 18th, 2006, 7:46 pm

karhergr έγραψε:
>
Κι αυτη η ριτουξιμαμπη μπορει να βοηθησει και στην ραγοειδιτιδα που υποφερουν 7 κοντα χρονια τα ματια μου...

Σε βρίσκω πολύ καλό και ενημερωμένο . Η κατηγορία αυτών των φαρμάκων (ανοσοτροποποιητικά) , χρησιμοποιείται σε όλα σχεδόν τα αυτοάνοσα νοσήματα . Δε γνωρίζω όμως , αν το Rituxan έχει πάρει ή θα πάρει έγκριση για τη χοριοειδίτιδα , η οποία δε σχετίζεται με Sjόgren ή ρευματοειδή αρθρίτιδα .

μεγιστη παγις γιατρε τα ψιλα γραμματα...οταν τυπωσα το αρθρο:

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_51d/01.htm και διαβασα την παραγραφο

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΡΙΤΟΥΞΙΜΑΜΠΗΣ δεν προσεξα :oops: :oops: οτι η ραγοειδιτις (η εστω χοριοειδιτις) δεν αναφερεται ως ιασιμη νοσος αλλα ως παρενεργεια της εν λογω ουσιας...Αλλα και παλι δεν πειραζει..καποια αλλη ουσια θα βρεθει που θα παει!!!

Ευχαριστω και για τους ευμενεις χαρακτηρισμους.Οφειλω εστω και αργα να ανταποδωσω.Ιδου λοιπον:

karhergr έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο . Υπάρχει πρόβλημα χρόνου . Χρόνος που αντικειμενικά δεν υπάρχει ώστε να ασχοληθείς περισσότερο με έναν ασθενή . Τουλάχιστον στους νοσοκομειακούς .

Το μηχανικιστικό μοντέλο , σίγουρα δεν είναι χωρίς ατέλειες , χωρίς προβλήματα . Είναι όμως αποτελεσματικό .

Τώρα αν μου έρθει κάποιος με κνίδωση λ.χ , το μόνο που δεν θα κάνω είναι να τον αντιμετωπίσω ως "ψυχοσωματική ολότητα" . Θα γίνει μια κλινική εξέταση για την περίπτωση συμμετοχής του υποδορίου (δηλαδή για ύπαρξη μιας σοβαρότερης μορφής αναφυλαξίας - που λέγεται αγγειοίδημα) ή ύπαρξης μιας συστηματικής κατάστασης , θα παίρνεται ταυτόχρονα ένα ιστορικό για πιθανή λήψη φαρμάκων ή για έκθεση σε παράγοντες που προδιαθέτουν σε αλλεργική αντίδραση και στη συνέχεια παράλληλα με κάποιες αιματολογικές εξετάσεις θα δοθεί και θεραπευτική αγωγή .

Υπόθεση 7,5 με 10 λεπτών περίπου . Αν θέλει κανείς κάτι παραπάνω , ας πάει σε έναν ιδιώτη ιατρό και όχι στα Επείγοντα ενός Νοσοκομείου όπου ο γιατρός βλέπει στην εφημερεία πιο πολλούς αρρώστους από ότι ο περιπτεράς κεντρικού αθηναϊκού περιπτέρου την ημέρα , πελάτες .

Στα επειγοντα του Νοσ.Σπαρτης οι παθολοοι γιατροι με φροντισαν και με το παραπανω...μου πηραν το ιστορικο,μουκαναν καρδιογραφημα και αιματολογικες εξετασεις οι οπιιες βγηκαν αυθημερον και θελαν να με κρατησουν μεσα,αλλα εγω εφυγα με σκοπο να με δει την επομενη ο Δ/ντης της κλινικης που ηταν δερματολογος...
Που θελω να καταληξω;Οι παθολογοι μου καναν εξετασεις αιματος,τρεις δερματολογοι που επισκεφτηκα δεν εδεησαν να κανουν κατι τετοιο και στον Ανδρεα Συγγρου αν δεν τους εκλιπαρουσα σχεδον, δε θα μου γραφαν τις δεουσες τις οποιες εγω ειχα εντοπισει μετα κοπων και βασανων στο διαδικτυο...Οχι οτι αυτες εδειξαν τιποτα ουσιαστικο αλλα πλεον εχω μαθει σε γενικες γραμμες να ερμηνευω μονος μου τα αποτελεσματα τους...

Κι εσυ γιατρε το εκτελεις το καθηκον σου,στα πλαισια του εφικτου και με το παραπανω!! :smt006
παραφορουμ : viewtopic.php?f=15&t=133451

http://magnusmagus.blogspot.com τελευταία ανανέωση: έχετε το νου σας !
Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσ.: 9837
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2005, 5:52 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Οκτώβριος 18th, 2006, 9:00 pm

>
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΡΙΤΟΥΞΙΜΑΜΠΗΣ δεν προσεξα :oops: :oops: οτι η ραγοειδιτις (η εστω χοριοειδιτις) δεν αναφερεται ως ιασιμη νοσος αλλα ως παρενεργεια της εν λογω ουσιας...Αλλα και παλι δεν πειραζει..καποια αλλη ουσια θα βρεθει που θα παει!!!
>

Σωστός . Απ' ότι διάβασα (δεν έχω καμία εμπειρία με το φάρμακο) , μπορεί να προκαλέσει ραγοειδίτιδα ή οπτική νευρίιτδα σε ασθενή με συστηματική αγγειίτιδα . Το περίεργο είναι ότι βελτιώνει τη σκληρίτιδα (φλεγμονή του σκληρού χιτώνα του ματιού) που συνδέεται με το σύνδρομο Sjogren ενώ την ιρίτιδα που σχετίζεται με τη νεανική ρευματοειδή αρθρίτιδα , μπορεί να την να την επιδεινώσει !!!

Πάντως το φάρμακο είναι πρωταρχικά ανοσοκατασταλτικό , παρά ανοσοτροποποιητικό . Ορισμένα καινούργια σκευάσματα (όπως Embrel , Humira , Kineret κλπ) , που δρουν ενάντια σε κάποιες πρωτεΙνες της φλεγμονής (π.χ ιντερλευκίνες) , χρησιμοποιούνται με μεγαλύτερη ασφάλεια στους πάσχοντες από ρευματοειδή αρθρίτιδα (με ή χωρίς μεθοτρεξάτη ή κορτιζόνη) .
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 19th, 2006, 11:50 pm

karhergr έγραψε:[ Πάντως το φάρμακο είναι πρωταρχικά ανοσοκατασταλτικό , παρά ανοσοτροποποιητικό . Ορισμένα καινούργια σκευάσματα (όπως Embrel , Humira , Kineret κλπ) , που δρουν ενάντια σε κάποιες πρωτεΙνες της φλεγμονής (π.χ ιντερλευκίνες) , χρησιμοποιούνται με μεγαλύτερη ασφάλεια στους πάσχοντες από ρευματοειδή αρθρίτιδα (με ή χωρίς μεθοτρεξάτη ή κορτιζόνη) .

Χμμμ...δικαιως λόιπον οταν διαβασα το αρθρο στο σαιενςιλουστρειτεντ εδειξα συγκρατημενη αισιοδοξια...Μολις επικοινωνησω με το συναδελφο (δυσκολο προς ωρας λογω απεργιαν,καταληψεων...)θα μαθω το τι γνωριζει σχετικα)
Οπωσδηποτε το δραμα με τη ρευματοειδη αρθριτιδα δεν ειναι μοναχα οτι σου κανει το βιο αβιωτο,αλλα πολυ περισσοτερο οτι εχει αβεβαιη εξελιξη και οτι καλλιστα μπορει να σου δημιουργησει προβληματα και αλλου...
Πολυ σωτα το Υπ. Υγειας και προνοιας την καταχωρει στις δυσιατες (τροπος του λεγειν..ανιατες να λεμε) ασθενειες και δικαιολογει διπλασιο χρονο αναρρωτικης κατα ετος...

ΥΓ.Κορτιζονη!Εκ των ων ουκ ανευ ενιοτε αλλα ο Θεος να φυλαει μην σου προκυψει κανα συνδρομο Κουσινγκ (Cushing)

Και για να μη ξεφυγουμε απο το κυριως θεμα ειναι σουπερ δραστικη η ρουφιανα!Σαν με εστειλε ο δερματολογος στα επειγοντα με ξαπλωσαν και μου καναν ενεση κορτιζονης ..μαζι με μισο κιλο ορο (καλα αυτος που χωρεσε μεσα στις φλεβες;)Σχεδον αμεσως ενιωσα βελτιωση..σε δυο ωρες ειχαν καθαριζει ολα τα σημαδια απο το δερμα μου

ΥΓ2.Πλακα-πλακα μας εχει σωσει το ιντερνετ..προ ετων αν επαιρνες το ενθετο φυλλαδιο ενος φαρμακου αν δεν ησουν γνωστης δε καταλαβαινες και πολλα πραγματα...Αν βρω χρονο θα ψαξω για το ΤEVETEN που παιρνει ο πατερας μου για την υπερταση (ιδιοπαθης μαλλον)

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Οκτώβριος 20th, 2006, 12:37 am

>
Οπωσδηποτε το δραμα με τη ρευματοειδη αρθριτιδα δεν ειναι μοναχα οτι σου κανει το βιο αβιωτο,αλλα πολυ περισσοτερο οτι εχει αβεβαιη εξελιξη και οτι καλλιστα μπορει να σου δημιουργησει προβληματα και αλλου...
>

Δυστυχώς επιπλέκεται πολλές φορές και με εξωαρθρικές εκδηλώσεις . Η προσβολή των πνευμόνων ή των νεφρών είναι οι πλέον δυσμενείς .

Αυτό που έχω να πω , είναι ότι με αυτά τα φάρμακα έχουμε περιορισμένη κλινική εμπειρία και ως νέα που είναι δε γνωρίζουμε τις μακροχρόνιες επιπλοκές τους . Επίσης ενώ σίγουρα βελτιώνουν τα συμπτώματα της αρθρίτιδας , δεν έχει βρεθεί ότι αναστέλλουν την εξέλιξη της νόσου . Σχετίζονται με ιδιαίτερα αυξημένο κίνδυνο λοιμώξεων ιδιαίτερα των πνευμόνων και γενικά θα πρέπει να χορηγούνται όταν οι παλιές κλασικές σγωγές αποτυγχάνουν και πάντα κάτω από στενή παρακολούθηση ρευματολόγου . (Δευτερεύον βέβαια , αλλά είναι και πανάκριβα) .
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 20th, 2006, 1:03 am

Tι τα θες τι τα γυρευεις..αμα το ανοσοποιητικο συστημα τρελαθει αστα να πανε..Σαμπως αν λασκαρει καμια βιδα στον εγκεφαλο ειναι ευκολο να ξαναγινεις οπως ησουν;
Α,και μια που μιλαμε για υπερταση δειτε τι βρηκα:

http://www.mednet.gr/greek/26o-epis/symp0202.htm

βαρβατο-και εγκυρο-αρθρο :wink:

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Σεπτέμβριος 21st, 2007, 12:31 am

ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΝΙΔΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΘΡΕΝΤ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΓΟΥΓΚΛΙΣΔΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΕΣΩ ΠΜ
ΕΧΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΤΕΧΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΔΗΜΟΣΙΑ

:oops:'

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Re: Οξεία-χρονία κνίδωση

Δημοσίευσηαπό TSOYPITSA » Μάιος 9th, 2008, 8:10 am

ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΡΑΓΟΕΙΔΙΤΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΕΝΑ ΟΧΤΑΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ.ΤΟ ΜΑΧΙDEX ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ FML.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΠΙΟ ΒΑΡΥ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΥ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ.
Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου.
Όταν δίνω...γεμίζει η ψυχή μου...
TSOYPITSA
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2008, 7:31 am
Το μέλος TSOYPITSA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Μάιος 9th, 2008, 9:53 pm

TSOYPITSA έγραψε:ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΡΑΓΟΕΙΔΙΤΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΕΝΑ ΟΧΤΑΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ.ΤΟ ΜΑΧΙDEX ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ FML.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΠΙΟ ΒΑΡΥ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΥ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ.

απαντω μεσω πμ

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό qwerty » Μάιος 10th, 2010, 3:09 pm

http://www.allergy.org.gr/patients_info/knidosi.asp

μα γιατι να εχω κνιδωση ?
qwerty
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2010, 3:05 pm
Το μέλος qwerty, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες