Κατάθλιψη

Ψυχή και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Re: Κατάθλιψη

Δημοσίευσηαπό Count Zero » Ιούλιος 30th, 2008, 7:35 pm

Άγιος Παπάριος έγραψε:
Γενικά είναι πάρα πολύ δύσκολο να σκοτώσει κανείς τον εαυτό του, ακόμα και όταν είναι τελείως αποφασισμένος. Οι περισσότερες απόπειρες είναι κλήση για βοήθεια, αν και ο αυτόχειρας σχεδόν ποτέ δεν το συνειδητοποιεί αυτό κατά τη διάρκεια της απόπειρας.

Πολύ σωστό, το να αυτοκτονήσεις επιτυχημένα, με γρήγορο και ανώδυνο τρόπο είναι όντος πολύ δύσκολο.

Τα ξυραφάκια π.χ. δεν ενδείκνυνται γιατί προκαλούν αργό και επώδυνο θάνατο. Αν δεν κόψεις σωστά μπορεί να σταματήσει η αιμοραγία, ενώ η ώρα που παίρνει μέχρι το τέλος είναι τόση ωστε και μπορεί να το μετανοιώσεις και να καλέσεις σε βοήθεια ή να ακόμα και να σε βρούνε.

Το κρέμασμα είναι πολύ αμφίβολη μέθοδος. Οι επαγγελματίες δήμιοι ήξεραν πόσο σκοινί χρειαζόταν η κάθε περίπτωση. Λιγότερο σκοινί και έχεις ένα πολύ αργό θάνατο. Σαν μέθοδος αυτοκτονίας έχει μικρά ποσοστά επιτυχίας.

Χάπια. Μπούρδες. Το πιο πιθανό είναι να πάθεις βλάβες στο στομάχι.

Χημικές ουσίες. Οι πραγματικά αποτελεσματικές π.χ. κυανίδιο είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν και με αυτές του εμπορίου, εκτός και να είσαι βιοχημικός, δεν θα μπορείς να ξέρεις αν η ουσία που θα πάρεις στην ποσότητα που θα την πάρεις θα σε σκοτώσει ή θα σου προκαλέσει χρόνιες βλάβες στα νεφρά π.χ.

Πνιγμός. Αργός και βασανιστικός θάνατος. Ενδείκνυται μόνο σε απομακρισμένες παραλίες.

Πτώση. Όπως απέδειξε και η περίπτωση Ζαχόπουλου δεν είναι καθόλου σίγουρη μέθοδος. Απο 7 ορόφους και πάνω μπορεί να είναι κανείς σίγουρος οτι σε ελεύθερη πτώση θα σκοτωθεί. Οι περισσότεροι πάντως που αυτοκτονούν με αυτόν τον τρόπο χέζονται την ώρα της πτώσης.

Όπλο. Εξαρτάται απο την διάμετρο. Τα όπλα μικρού διαμετρήματος είναι αρκετά πιθανό να προκαλέσουν εγκεφαλικές βλάβες παρά θάνατο. Τα όπλα μεγάλου διαμετρήματος, π.χ. καραμπίνες, G3, προσφέρουν γρήγορο και σίγουρο θάνατο αλλα το δωμάτιο θα γεμίσει μυαλά. Επίσης, ο "κλασσικός" πυροβολισμός με περίστροφο στο κρόταφο είναι μαλακία, γιατί το μπροστινό τμήμα του εγκεφάλου δεν ρυθμίζει καμιά ζωτική λειτουργία. Πιο σωστό είναι ο πυροβολισμός να γίνει μέσα στο στόμα, με κλίση 45 μοιρών προς τα πάνω.
Άβαταρ μέλους
Count Zero
Casual Poster

Δημοσ.: 553
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2007, 6:52 pm
Το μέλος Count Zero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό φιλαλήθης » Ιούλιος 30th, 2008, 7:51 pm

Babylinos έγραψε:το 30% των ανθρώπων αρρωσταίνει τουλάχιστον μία φορά στη ζωή του από κατάθλιψη.
περισσότερο επιρρεπείς είναι οι γυναίκες από τους άνδρες.
από την στιγμή που ο ασθενής αποφασίσει να ζητήσει την βοήθεια του ειδικού , ουσιαστικά έχει θεραπευτεί κατά 50%
σήμερα η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται με επιτυχία με συνδυασμό φαρμάκων και ψυχοθεραπείας.
επομένως όχι στην προκατάληψη
όταν πονάει το δόντι μας πηγαίνουμε στον οδοντίατρο , όχι στον υδραυλικό
και όταν πονάει η "ψυχή" μας πρέπει να πάμε στον ειδικό ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή.

Αυτό ισχύει ακριβώς, το οποίο υπαινίσσεται ο Ηράκλειτος. Τα αίτια της κατάθλιψης, ακόμη και αν υποθέσουμε, ότι έχει κάποιες αυστηρά ορισμένες βιοχημικές διαταραχές(που δεν ισχύει- σχεδόν σίγουρα), είναι τελείως διαφορετικά... Και αυτά πρέπει να αντιμετωπιστούν. Φυσικά, ένας υπαρξιστής ψυχολόγος θα μας μιλούσε για το υπαρξιακό κενό όπως ένας "βιοψυχίατρος" θα μας μιλούσε για κάποια ....θαυματουργά ψυχοτρόπα σκευάσματα παρ'ότι αποδεδειγμένα επιδρούν ως ναρκωτικά/τοξικές ουσίες στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Γενικώς, όμως, ο εγκέφαλος δεν έχει καμμία σχέσιν με το δόντι, το όμμα ή το .....φρύδι. Είναι χαοτικά περίπλοκος, και λειτουργεί, ας πούμε, ομοιοστατικά. Δεν είναι ένας .....κουβάς που βάζεις μέσα ό,τι θέλεις και γεμίζει, ας πούμε. :D

Ξέρω κι εγώ... νωρίς δεν είναι στα δώδεκα ??
Φιλενάδα έχεις ? Δοκίμασες να βρεις παρηγοριά στα στήθ....συγνώμη,στη ζεστή αγκαλιά μιας κοπέλας ?
Ας είναι και καταθλιπτική

Αυτό είναι το χειρότερο... Οι ανήθικοι(όπου Ηθική="επιστήμη"/άσκηση του Αγαθού) άνθρωποι τρώγονται από τις τιμωρούς θεές Ερινύες που ονομάζουμε ευφημιστικά ...Ευμενίδες... Έτσι, αν είσαι κακός, όσα Ecstasy και Prozac να πάρης, θα είναι μόνο χειρότερα...... :roll:

δίνεται μια αναλυτικότατη ερμηνεία των συμπτωμάτων, των τύπων, των κινήσεων και των θεραπειών, είναι σημαντικός βοηθός στην καταπολέμηση μιας ασθένειας η διάγνωσή της.

Βεβαιότατα θα σε ακούσουμε, αν και εγώ θα είμαι από την πλευρά του Breggin ή του ......γέροντα Πορφύριου -του Καυσοκαλυβίτη. :) Πάντως, αυτοί οι τύποι της κατάθλιψης και άλλων "ασθενειών" είναι φτιαχτοί. Εάν έχετε συγγενείς ή φίλους (βιο)ψυχολογομανείς, θα έχετε αναγκαστή να ακούσετε πολύ "διαφορετικά" πράγματα για την ίδια "ασθένεια". Για αυτό και ο Szasz, αν και ακραίος και με λάθη ενίοτε, έκανε λόγο για "βιομηχανία της τρέλας" και για μεταμοντέρνο "κυνήγι μαγισσών"... Επί τη ευκαιρία, καλό θα ήταν να μας πης, Στέλλα, και σε ποια σχολή τοποθετείς τον εαυτό σου... :wink:

Όπως μπορεί να έχει κανείς πίεση έτσι μπορεί να έχει και κατάθλιψη, μόνο που το δεύτερο αντιμετωπίζεται ως ταμπού. Κι αυτή είναι η μόνη αλήθεια.

Τουλάχιστον για εμένα δεν ισχύει αυτό. Το πρόβλημα της αθυμίας ή της απελπισίας είναι υπαρκτό. Το ζήτημα είναι το αίτιο και ο τρόπος λύσης. Παληότερα, ένας φίλος μου αισθανόταν άσχημα(όχι "κατάθλιψη") και ήθελε να επισκεφτή τον γνωστό ψυχοθεραπευτή ιερέα π. Φιλόθεο Φάρο. Αλλά, αυτός θεωρεί ορθότατα, ότι και οι παρελθοντολογικές και οι φαρμακολογικές θεωρίες είναι αλυσιτελείς, κατ'αρχάς. Εγώ, ας πούμε, δεν ήμουν αντίθετος με κάτι τέτοιο. Αλλά άλλο να είσαι bio-ψυχίατρος και άλλο να είσαι ευθυνοκεντριστής. Υπάρχει ένα χάος ανάμεσα στα δύο. Το καλλίτερο, πάντως, θα ήταν το "πνευματικόν ιατρείον", όπως ονομάζεται η Ορθοδοξία... :wink: :) Αυτά για τώρα. :smt006
Τελευταία επεξεργασία απο φιλαλήθης την Ιούλιος 30th, 2008, 8:38 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
"Όλες οι ιδεολογίες είναι τώρα, με διάφορους τίτλους, με πολλές μορφές, οχήματα του μηδενός(Ζ.Ελλύλ,"Μεταμόρφωση του αστού")".
http://philalethe00.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
φιλαλήθης
Fast poster

Δημοσ.: 3302
Εγγραφη: Αύγουστος 15th, 2007, 9:57 pm
Τοποθεσια: Θεσ/νίκη, Αστικοϋλιστική Δημοκρατία της Επαρχίας του Φωταδιστάν
Το μέλος φιλαλήθης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stella » Ιούλιος 30th, 2008, 8:02 pm

Είπα και πιο πάνω, φιλαλήθη, τα αίτια της κατάθλιψης ποικίλουν. Δεν μπορείς να πεις φερ'ειπείν ότι η υπολειτουργία της σεροτονίνης και της νοραδρεναλίνης (νευροδιαβιβαστές) που έχει αποδειχθεί ιατρικά, δεν υφίσταται, καταντάς αντιεπιστημονικός και παραπλανείς.

Εγώ προσωπικά, αν και αναγνωρίζω το ασύμφορο τόσο οικονομικά όσο και από άποψης οικονομίας χρόνου της διαδικασίας, τάσσομαι κυρίως υπέρ της ψυχοθεραπείας, με παράλληλη χρήση (αν κρίνεται αναγκαίο, όχι πάντοτε φυσικά και πάντα με φειδώ) placebo ή κανονικής φαρμακευτικής αγωγής.

Η ενδεχόμενη εκμετάλλευση μιας ασθένειας από κερδοσκόπους ή κακούς επαγγελματίες ή ακόμη κι από τα"εύκολα θύματα", σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί την ύπαρξη της ίδιας της ασθένειας. Και είναι πολύ άσχημο να φοράμε παρωπίδες και να προσποιούμαστε ότι δεν υφίστατι μια πραγματικότητα.
Μικρό μου πόνυ, ο κόσμος τελειώνει...
2096
3Bests
Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '05

Δημοσ.: 18364
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2005, 12:59 am
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος stella, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό φιλαλήθης » Ιούλιος 30th, 2008, 8:07 pm

έχει αποδειχθεί ιατρικά

Δεν έχει αποδειχθή, αγαπητή μου Στέλλα... Πουθενά και αυτό το παραδέχονται και οι πιο φανατικοί υποστηρικτές της θεωρίας ή .......πρακτικής. :roll: Μόνο λέγεται, ότι κάποτε, σε κάποιους που είχαν αυτοκτονήση, είχαν βρεθή χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης, το είχα διαβάση σε ένα διάλογο με τον Thomas Szasz. Αλλά αυτό είναι κάτι τελείως .....έωλο επιστημονικά. Απεναντίας, σε πειράματα σε ζώα αποδείχτηκε η επιβλαβής επενέργεια των εν λόγω ψυχοτρόπων. Αλλά και από αυτούς που λάμβαναν κάτι σχετικό... Αν θέλεις, κάνε ένα κόπο να πας σε κάποιο βιβλιοπωλείο με ξενόγλωσσα και να παραγγείλης κάποιο βιβλίο όπως αυτά του Peter Breggin. Ο άνθρωπος έχει πραγματικά άφθαρτη τεκμηρίωση... Εγώ, τουλάχιστον, αυτό θα έκανα, αν είχα αποφασίση να γίνω ψυχολόγος. Βέβαια, εσύ αποφασίζεις...:smt006

σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί την ύπαρξη της ίδιας της ασθένειας. Και είναι πολύ άσχημο να φοράμε παρωπίδες και να προσποιούμαστε ότι δεν υφίστατι μια πραγματικότητα.

Εγώ θεωρώ, ότι τα αισθήματά μας, καλά ή κακά και δυσάρεστα, και η υπαρξιακή κατάστασή μας δεν είναι καθόλου το ίδιο με τα νεύρα ή κάποιες ουσίες στον ανθρώπινο εγκέφαλο... Θεωρώ, ότι υπάρχει ψυχή και όχι μόνο νεύρα, εγκέφαλος, και νευροδιαβιβαστές. Συμφωνούν πάρα πολλοί-εννοείται αυτό... Για αυτό είναι άσχετο το ένα με το άλλο γενικά(ύπαρξη κάποιων ""ασθενειών"" με τρόπο ιάσεως).
Τελευταία επεξεργασία απο φιλαλήθης την Ιούλιος 30th, 2008, 8:13 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
"Όλες οι ιδεολογίες είναι τώρα, με διάφορους τίτλους, με πολλές μορφές, οχήματα του μηδενός(Ζ.Ελλύλ,"Μεταμόρφωση του αστού")".
Άβαταρ μέλους
φιλαλήθης
Fast poster

Το μέλος φιλαλήθης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σε κατάλαβα » Ιούλιος 30th, 2008, 8:07 pm

Kαι να προσθέσω ότι με τους μανιοκαταθλιπτικούς, ούτε βουντού, ούτε εξορκισμοί....πιάνουν !!! :smt005 :smt005 :smt005 :smt005

Μόνο φαρμακάκια.
" Σε μεγάλα ποσοστά, οι σύγχρονοι Νεοέλληνες μπορεί να ψηφίζουν αριστερά, βαθιά μέσα τους όμως διακατέχονται από υφέρπον φασισμό - Λαογράφος Σε κατάλαβα 12-3-14"
Σε κατάλαβα
Maniac poster

Δημοσ.: 13211
Εγγραφη: Ιούνιος 7th, 2008, 7:46 am
Τοποθεσια: Κορυφή του Κιλιμάντζαρου
Το μέλος Σε κατάλαβα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stella » Ιούλιος 30th, 2008, 8:17 pm

Φιλαλήθη, να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου 2 βιβλία, "Βιολογική Ψυχολογία" του J. Kalat και Principles of behavioral pharmacology των Hamilton & Timmons. :smt006
2096
3Bests
Άβαταρ μέλους
stella

Το μέλος stella, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό φιλαλήθης » Ιούλιος 30th, 2008, 8:24 pm

stella έγραψε:Φιλαλήθη, να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου 2 βιβλία, "Βιολογική Ψυχολογία" του J. Kalat και Principles of behavioral pharmacology των Hamilton & Timmons. :smt006

Ευχαριστώ...Θα τα κοιτάξω οπωσδήποτε. :)
Με την ευκαιρία, να καταχωρήσω μία καταπληκτική, όντως, συνομιλία του γέροντα Πορφυρίου για την κατάθλιψη και άλλες "ψυχασθένειες"; Ο ίδιος, φυσικά, ήταν "ψυχίατρος" με πείρα... Ιδού:

orthodox-world.pblogs.gr/2008/04/gerontas-porfyrios-synomilia-gia-thn-katathlipsh.html

Ελπίζω να μην σκανδαλιστήτε, έτσι; :) :smt006
Άβαταρ μέλους
φιλαλήθης
Fast poster

Δημοσίευσηαπό stella » Ιούλιος 30th, 2008, 8:36 pm

http://www.encephalos.gr/full/43-3-03g.htm

Δες κι εδώ για επιστημονικές αποδείξεις, μέχρι να αγοράσεις τα βιβλιαράκια. Άσε τους γέροντες στη δουλειά τους, μην τους μπλέκεις με τις επιστήμες. Άλλη λειτουργία έχει η επιστήμη, άλλη η θρησκεία.
2096
3Bests
Άβαταρ μέλους
stella

Δημοσίευσηαπό φιλαλήθης » Ιούλιος 30th, 2008, 8:42 pm

stella έγραψε:http://www.encephalos.gr/full/43-3-03g.htm

Δες κι εδώ για επιστημονικές αποδείξεις, μέχρι να αγοράσεις τα βιβλιαράκια. Άσε τους γέροντες στη δουλειά τους, μην τους μπλέκεις με τις επιστήμες. Άλλη λειτουργία έχει η επιστήμη, άλλη η θρησκεία.

Όντως, η επιστήμη έχει σκοπό να ασχοληθή με το σώμα και την ίασή του... :roll: Πάντως, αυτά δεν σημαίνουν, ότι απορρίπτω την ψυχολογία ή/ και την ψυχιατρική τελείως. Σημαίνουν, ότι απορρίπτω διαρρήδην την "βιοψυχιατρική". Θα δω την ζεύξη, είναι και λίγο εκτεταμένη. Πάντως, αυτό που βλέπω είναι ορισμένες κυματομορφές, και αυτό δεν είναι το θέμα μας... :wink: :smt006 Είναι θλιβερό και εκπληκτικό, αλλά η βιοψυχιατρική βασίζεται σε ορισμένες εκκεντρικές υποθέσεις και .....όποιον πάρει ο Χάρος... :D Εντάξει, αυτό ήταν αστείο. :smt020
Άβαταρ μέλους
φιλαλήθης
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Ιούλιος 30th, 2008, 11:22 pm

skeptikistis έγραψε:
Άγιος Παπάριος έγραψε:Όσο για τους λόγους που προκάλεσαν την δική μου κατάθλιψη, είναι πολύπλοκοι και πάνε πολλά χρόνια πίσω. Αυτό δεν συμβαίνει απαραίτητα με όλους τους ασθενείς. Είναι πολύ πρωσωπικές πληροφορίες όμως (τα αίτια της δικιάς μου περίπτωσης), και θα μου επιτρέψεις να μην μπω σε λεπτομέρειες.

Αν υπάρχουν λόγοι που σου προκάλεσαν την κατάθλιψη, τότε δεν είναι πραγματική κατάθλιψη.

Η κατάθλιψη οφείλεται στην ανισορροπία των νευροδιαβιβαστών στον εγκέφαλο και η εμφάνισή της είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Μάλλον έχουμε σύγχυση με την ορολογία. Αυτό που λές εσύ "πραγματική κατάθλιψη", που οφείλεται στην ανισορροπία των νευροδιαβιβαστών και είναι ανεξάρτητη από εξωτερικά γεγονότα, είναι αυτό που εγώ (και οι γιατροί που χρησιμοποιούν την βρετανική ορολογία) "μανιοκατάθλιψη" ή "διπολικη διαταραχή". Αυτή θέλει βαριά αντικαταθλιπτικά φάρμακα τύπου SSRI για να ελέγξουν την σεροτονίνη, αλλά πέρα από αυτό η ίδια η ανισσοροπία σπάνια θεραπεύεται οριστικά. Και μερικές φορές οφείλεται σε γενετικούς παράγοντες (έχω δεί σε οικογένεια γνωστών να κληρονομείται από μάνα σε γιο - πολύ άσχημο)

Το άλλο, που οφείλεται σε εξωτερικά γεγονότα, είναι αυτό που πολλοί αποκαλούν "απλή κατάθλιψη" ή "ψυχολογική κατάθλιψη". Υπάρχει περίπτωση να υποφέρει κάποιος και από τα δύο, αλλά όχι αναγκαία. Εγώ μάλλον πάσχω από το δέυτερο, την απλή κατάθλιψη (λέω "μάλλον" γιατί οι γιατροί μου ακόμα ψιλοψάχνονται), νομίζω το ίδιο που είχες και εσύ κάποτε. Στην δική μου περίπτωσή υπάρχει πάνω από ένα γενεσιουργό αίτιο, και γι'αυτό παίζει ακόμα σκάψιμο. Άλλοι είναι λίγο πιο τυχεροί, το ξεθάβουν μια κι'όξω και τελειώνουν. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η "απλή" κατάθλιψη δεν είναι πραγματική σοβαρή πάθηση - η θεραπεία της είναι δουλειά του γιατρού. Και υπάρχουν φάρμακα που βοηθάνε τουλάχιστον τα συμπτώματα όσο είναι σε εξέλιξη η γνωσιολογική θεραπεία (π.χ. beta-blockers στην περίπτωσή μου, που δεν είναι ψυχοφάρμακα αλλά έχουν αγχολυτική δράση).
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 7:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athlon » Ιούλιος 31st, 2008, 12:57 am

φιλαλήθη πιστεύω ότι είναι κάπως ακραία η θέση σου, της πλήρης απόρριψης της ψυχιατρικής φαρμακολογίας. Είναι βέβαιο πλέον ότι ο εγκέφαλος και κατά συνέπεια η συμπεριφορά, ο χαρακτήρας, τα συναισθήματα επηρεάζεται από υλικότατους παράγοντες, όπως χημικές ενώσεις, ακτινοβολίες, αισθητικό ερεθισμό, γενετικές βλάβες κα. Άρα δεν υπάρχει κάποιο απομονωμένο μεταφυσικό πλατωνικού τύπου πνεύμα, αλλά είμαστε φτιαγμένοι (και νοητικά) από γλοιώδεις νευρώνες που κολυμπάνε σε ένα παχύρευστο υγρό, περίπλοκους μεν αλλά με κατανοητές υλικές αρχές λειτουργίας, που μπορούν πολύ εύκολα να παρεκτραπούν από ένα πρότυπο λειτουργίας όπως όλα τα υλικά συστήματα. Οπότε δεν βλέπω πως δικαιολογείται το ότι δεν πρέπει να προσπαθεί η επιστήμη να βρει λύσεις (και με χημικές μέθοδους) για προβλήματα που παρουσιάζονται σε κάποιους ανθρώπους.
Αφού έβαλες και την θρησκεία στο θέμα, η ορθόδοξη άποψη δεν θεωρεί το σώμα ως άχρηστο σκεύος κάποιου αιώνιου αναλλοίωτου πνεύματος αλλά ψυχοσωματική ενότητα εξού και ο λόγος για την ανάσταση και των σωμάτων. Ακόμα και η ψυχή όταν αναφέρεται δεν δέχεται περιγραφή, ωσάν κάποιο ανιμιστικό υπερκόσμιο ρευστό που εννοούμε όλοι αρχετυπικά το οποίο επηρεάζει το σώμα. Στην ουσία είναι σύμβολο της έννοιας του προσώπου, της συνείδησης, του απροσδιόριστου πυρήνα που νιώθει τα συναισθήματα. Κάποιοι μπορεί να το πουν και το Εγώ αλλά καλύτερα να μην το μπλέξουμε γιατί είναι φορτισμένο με άσχετα ζητήματα. Η επιστήμη ακόμα και να καταφέρει να προσομοιώσει μπιχεβιοριστικά τη συνείδηση/ψυχή είναι αδύνατο να αποδείξει ότι το σύστημα που κατασκευάστηκε "νιώθει", γιατί άλλωστε είναι αδύνατον να αποδείξει κανείς ότι οι υπόλοιποι άνθρωποι έχουν πραγματικά συναισθήματα. Με αυτό τον τρόπο φιλοσοφικές θεωρίες του τύπου σολιψισμός δεν είναι εν γένει παράλογες, αφού το μόνο που έχουμε ως βέβαιο είναι η πραγματικότητα των προσωπικών συναισθημάτων, ως εκ τούτου η μετάθεση αυτής της πραγματικότητας στον άλλο αποτελεί στην πράξη πίστη στον άνθρωπο και την αξία του. Ως ένα βαθμό αυτό οφείλεται στο συμφέρον όπως εκφράστηκε από το νόμο θεϊκό και ανθρώπινο, τον αρχαιοελληνικό ανθρωπισμό και άλλα ανα τη Γη συστήματα ηθικής. Η ολοκλήρωσή και τελείωσή αυτής της μετάθεσης και ενότητας όμως πέρα από το πρόσκαιρο και μεταβαλλόμενο συμφέρον δόθηκε από τον Ιησού. Για αυτό και υπερβαίνει το σύγχρονο νομικού τύπου ανθρωπισμό, τις αντιφάσεις του και την σχετικότητα του ανάλογα με τις μεταβολές των συνθηκών και του συμφέροντος. Ίσως τελικά αυτός να είναι και ο λόγος ο Θεός που προτιμάμε είναι και άνθρωπος.
Καλή δύναμη σε όσους έχουν ζορίσματα :smt039
Athlon
Fast poster

Δημοσ.: 4622
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 13th, 2006, 2:35 pm
Το μέλος Athlon, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό φιλαλήθης » Ιούλιος 31st, 2008, 1:20 am

Οπότε δεν βλέπω πως δικαιολογείται το ότι δεν πρέπει να προσπαθεί η επιστήμη να βρει λύσεις (και με χημικές μέθοδους) για προβλήματα που παρουσιάζονται σε κάποιους ανθρώπους.

Αγαπητέ μου, τώρα που το είδα.: :)

Ωραία επιχειρηματολογική προσπάθεια, αλλά προβαίνεις, νομίζω, σε κάποια λογικά άλματα. Και πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι. Δεν αρνούμαι την επιρροή του εγκεφάλου στην πραγμάτωση των ψυχικών λειτουργιών. Θα ήταν ανόητο. Αλλά είναι τελείως διαφορετικό να προσπαθείς να "θεραπεύσης" κάτι, όταν προσπαθείς να θεραπεύσης κάποια αποτελέσματά του -και, μάλιστα, με τρόπους αποδεδειγμένα βλαβερούς. Είναι σαν να προσπαθείς να κρύψης τον ίδιο τον ήλιο χρησιμοποιώντας μία "ομπρέλα"... :roll: :)
Άβαταρ μέλους
φιλαλήθης
Fast poster

Δημοσίευσηαπό BILLO » Αύγουστος 4th, 2008, 8:12 am

Αγαπητέ μου, τώρα που το είδα.: :)

Ωραία επιχειρηματολογική προσπάθεια, αλλά προβαίνεις, νομίζω, σε κάποια λογικά άλματα. Και πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι. Δεν αρνούμαι την επιρροή του εγκεφάλου στην πραγμάτωση των ψυχικών λειτουργιών. Θα ήταν ανόητο. Αλλά είναι τελείως διαφορετικό να προσπαθείς να "θεραπεύσης" κάτι, όταν προσπαθείς να θεραπεύσης κάποια αποτελέσματά του -και, μάλιστα, με τρόπους αποδεδειγμένα βλαβερούς. Είναι σαν να προσπαθείς να κρύψης τον ίδιο τον ήλιο χρησιμοποιώντας μία "ομπρέλα"... :roll: :)

Ρε φιλε, μην πολεμας αυτα τα φαρμακα, κανεις τρομερο λαθος και μιλας και δημοσια σε ενα forum που πιθανον να εμφανιστει και κανενας καταθληπτικος να παρει αποψεις.
Ακου να δεις, αυτα τα φαρμακα βοηθουν αφανταστα. Το ξερω γιατι τα πηρα και εγω, οπως επισης το ξερω επειδη ειχα την τυχη να δουλεψω και στο χωρο της ψυχιατρικης. Μπηκα και στη θεση του ασθενους και αργοτερα εργαστηκα και σε ψυχιατρικο τμημα σε νοσοκομειο σαν θεραπευτης και εχω σε πληροφορω πολυ καλη εικονα για το θεμα. Οι ψυχιατροι πολες φορες δεν καταλαβαινουν τον πονο των ασθενων, καποιοι απο αυτους ισως ενδομυχα να τους θεωρουν υποδεεστερους (ποιο πολυ να τους θεωρουν αδυναμους χαρακτηρες και οχι τοσο ατυχους μπερδεμενους ανθρωπους) αλλα αυτο ειναι ανθρωπινο γιατι τα βιβλια δεν μπορουν να σου περασουν το βιωμα της ασθενειας. Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να σε διαβεβαιωσουν οτι ειναι αληθεια λογο των μακροχρονιων ερευνων (και ετσι ενω δεν καταλαβαινεις πολες φορες την ουσια των πραγματων, ως επιστημονας περνεις δεδομενο οτι λεει το DSM και πορευεσαι υπο την κοινως αποδεκτη αληθεια). Απο την αλλη οι ασθενεις στο χωρο της ψυχιατρικης δεν βλεπουν σαν φιλους τους γιατρους (που σε αλλη περιπτωση οχι μονο σαν φιλους θα τους βλεπανε αλλα σαν σωτηρες), εχουν την εντυπωση πως οι γιατροι παιζουν μαζι τους, πειραματιζοντε, οτι δεν αγωνιουν για να τους βοηθησουν. Δεν μπορουν να καταλαβουν πως η ψυχιατρικη ειναι ακομα κατ ουσιαν νεαρη ειδικοτητα και αποδιδει το κατα δυναμη. Οπως και να εχει και απο τη μερια των γιατρων ενιοτε, αλλα κυριως απο τη μερια των ασθενων παρουσιαζεται δυσπιστια. Ειναι τραγικο λαθος! Ειναι καταστροφικο και εσυ το ενισχυεις σε εναν τοπο που πασχιζουμε να προστατεψουμε το κυρος της ψυχιατρικης. Και ολα σε πληροφορω ξεκινανε απο την ιδιαιτεροτητα της ψυχικης νοσου.
Γιατι ο πονος της ψυχης δεν ειναι γνωστος ως βιωμα στους μη πασχοντες με αποτελεσμα να υποτιμουν τον ορο ψυχικη παθηση, κατ επεκταση τον ασθενη και εν τελη και την ιδια την ψυχιατρικη. Δεν ειναι βλεπεις σαν τον σωματικο πονο που ολοι εχουμε χτυπησει καποτε και μπορουμε να αποδεχτουμε (αναλογικα σκεπτομενοι) το δραμα του καρκινοπαθους.
Και ερχεσαι εσυ και μιλας για τα αντικαταθληπτικα.
Και σου λεω εγω τωρα, απο που νομιζεις οτι ξεπηδησαν αυτα τα σκευασματα; Απο κανενα μαγο ζουλου;
Οχι. Απο ενα κλαδο της ιατρικης προερχοντε που δεν στερηται σε τιποτα απο τους αλλους κλαδους της.
Επιστημονικα προχωραει και η ψυχιατρικη αλλα λογω της ιδιαιτεροτητας του εγκεφαλου βασιζεται περισοτερο στην συμπτωματολογια, αλλα με αυστηρα επιστημονικα κριτιρια.
Ειδικα τωρα που υπαρχουν και τα νεας γενιας αντικαταθληπτικα (SSRIs) παυει να υπαρχει και το διλλημα για το αν οι παρενεργειες ειναι χειροτερες απο τα συμτωματα. Ειμαστε 100% σιγουροι πως συμφερουν τα φαρμακα.
Αλλα αυτο που δεν εχει κατανοησει ο κοσμος ειναι το τι δουλεια κανουν αυτα τα συγκεκριμενα φαρμακα.
Λοιπον η μονη δουλεια που κανουν ειναι να διορθωνουν την παθολογικα καταθληπτικη διαθεση για οσο καιρο τα παιρνεις.
Και αυτο ειναι εξαιρετικα σημαντικο. Γιατι λειτουργουν σαν σωσιβιο, σαν αναπνευστηρας, σε βγαζουν απο τη μαυριλα και την παραλυση και σου δινουν τη δυνατοτητα να κανεις δουλεια με τον εαυτο σου, σου δινουν τη δυναμη να παλεψεις ξανα στο πνευματικο επιπεδο μονος η με τη βοηθεια ενος ειδικου και να επανελθεις. Και πολλες φορες μονιμα.
6 μηνες αγωγη για εναν καταθληπτικο, ειναι πρωτον μια ανασα και δευτερον μια ευκαιρια για να ξαναμπει στο παιχνιδι.
Γιατι σε πληροφορω οταν ενας βρισκεται σε βαθια καταθληψη και πας και του λες ενθαρρυντικα λογακια για να τον συνεφερεις, εισαι τελειως εκτος πραγματικοτητας. Αλλα μην βγαζεις συμπερασματα απο το τσιρκο που δημιουργηθηκε γυρω απο αυτα τα φαρμακα κυριως στην Αμερικη (καποια στιγμη θα ερθει και εδω) με εφηβους να τα καταπινουν σαν καραμελες σαν μοδα και γιατρους να τα γραφουν για να αποφυγουν τις επιπονες ψυχοθεραπευτικες προσεγγισεις (που συνηθως πανε πακετο με τα φαρμακα και δεν τα αναιρουν).
Θα τα παρουν 100 που δεν τα χρειαζοντε αλλα μικρο το κακο γιατι δεν θα παθουν και τιποτα το ιδιαιτερο (η συνωμοσιολογιες γυρω απο αυτα ειναι κατα βαση ανευθυνες παπαριες) και θα τα παρουν και 10 που πραγματικα τα χρειαζοντε!
Λιγο προσοχη παρακαλω σε μια επιστημη που δεν τη γνωριζεις και σε μια παθηση που δεν την περασες.

*Αν προσεξα καλα γιατι δεν διαβασα ολες τις απαντησεις θεωρεις οτι ψυχιατρικη αναιρει την ορθοδοξια;
Αλλο ενα μεγαλο λαθος (αν υσχυει) γιατι η ψυχιατρικη συμφωνα με τα συμπερασματα που βγαζει συνεχως, τεινει να πλησιαζει εκπληκτικα την φιλοσοφικη προσεγγιση της ορθοδοξιας στον ανθρωπο.

Δωσε βαση σε αυτο που ειπε ο φιλος πριν γιατι ειναι τρομερα σημαντικο!!!
Αφού έβαλες και την θρησκεία στο θέμα, η ορθόδοξη άποψη δεν θεωρεί το σώμα ως άχρηστο σκεύος κάποιου αιώνιου αναλλοίωτου πνεύματος αλλά ψυχοσωματική ενότητα εξού και ο λόγος για την ανάσταση και των σωμάτων. Ακόμα και η ψυχή όταν αναφέρεται δεν δέχεται περιγραφή, ωσάν κάποιο ανιμιστικό υπερκόσμιο ρευστό που εννοούμε όλοι αρχετυπικά το οποίο επηρεάζει το σώμα. Στην ουσία είναι σύμβολο της έννοιας του προσώπου, της συνείδησης, του απροσδιόριστου πυρήνα που νιώθει τα συναισθήματα. Κάποιοι μπορεί να το πουν και το Εγώ αλλά καλύτερα να μην το μπλέξουμε γιατί είναι φορτισμένο με άσχετα ζητήματα. Η επιστήμη ακόμα και να καταφέρει να προσομοιώσει μπιχεβιοριστικά τη συνείδηση/ψυχή είναι αδύνατο να αποδείξει ότι το σύστημα που κατασκευάστηκε "νιώθει", γιατί άλλωστε είναι αδύνατον να αποδείξει κανείς ότι οι υπόλοιποι άνθρωποι έχουν πραγματικά συναισθήματα.
Άβαταρ μέλους
BILLO
Crazy poster

Δημοσ.: 6141
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2007, 3:02 pm
Το μέλος BILLO, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BILLO » Αύγουστος 4th, 2008, 8:20 am

Ακόμα και η ψυχή όταν αναφέρεται δεν δέχεται περιγραφή, ωσάν κάποιο ανιμιστικό υπερκόσμιο ρευστό που εννοούμε όλοι αρχετυπικά το οποίο επηρεάζει το σώμα. Στην ουσία είναι σύμβολο της έννοιας του προσώπου, της συνείδησης, του απροσδιόριστου πυρήνα που νιώθει τα συναισθήματα. Κάποιοι μπορεί να το πουν και το Εγώ αλλά καλύτερα να μην το μπλέξουμε γιατί είναι φορτισμένο με άσχετα ζητήματα. Η επιστήμη ακόμα και να καταφέρει να προσομοιώσει μπιχεβιοριστικά τη συνείδηση/ψυχή είναι αδύνατο να αποδείξει ότι το σύστημα που κατασκευάστηκε "νιώθει", γιατί άλλωστε είναι αδύνατον να αποδείξει κανείς ότι οι υπόλοιποι άνθρωποι έχουν πραγματικά συναισθήματα.

Αυτη σου τη παραγραφο φιλε σε μια εποχη που ολλοι περιμενουμε την "τεχνιτη νοημοσυνη" που θα αποδοσει δηθεν ψυχη στα κομπιουτερ(ο καινουριος πυργος της Βαβελ), αμφιβαλω αν την εννοει το 10% του κοσμου με τοση σαφηνεια. Η ψυχη πραγματικα ειναι η πεμπτουσια μας, αλλα οντως παραμενει στη φυση της ενα ακαταληπτο μυστηριο. Παντως συγχαρητηρια για την περιγραφη!
Άβαταρ μέλους
BILLO
Crazy poster

Δημοσ.: 6141
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2007, 3:02 pm
Το μέλος BILLO, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athinaida » Αύγουστος 8th, 2008, 8:07 pm

Belladonna έγραψε:Πόσοι από εσάς έχετε πάθει κατάθλιψη? Τι κανατε γιαυτό? Πήγατε σε ψυχολόγο? Πόσοι πήρατε κάποιου είδους φαρμακευτική αγωγή για να το αντιμετωπίσετε?

Ανήκω κι εγώ στο κλαμπ των παθούντων. Χρειάστηκε να πάω σε ψυχίατρο για να γίνει η διάγνωση κι από τότε που ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία παίρνω παράλληλα και κάποιο αντικαταθλιπτικό, συγκεκριμένα το Zoloft, το οποίο θεωρείται ''ελαφρύ'' μεταξύ αυτών των φαρμάκων. Η βλακεία που έκανα ήταν πριν κανά μήνα, που άρχισα πραγματικά να νιώθω πολύ καλά, να κόψω από μόνη μου την φαρμακευτική αγωγή, θεωρώντας ότι δεν την είχα ανάγκη πλέον, με αποτέλεσμα να υποτροπιάσει η ασθένεια και να πάω ...λίγο πίσω!

Προσωπικά, αφού ξεπέρασα, κατ' εμέ, κάθε ταμπού γύρω από την κατάθλιψη, έχω καταλήξει όχι απλά να την θεωρώ, αλλά να την αντιμετωπίζω κιόλας σαν μια ακόμα ασθένεια σωματική που επηρεάζει και επηρεάζεται, όπως όλες οι ασθένειες λίγο πολύ, και την ψυχή. Φυσικά, η φαρμακευτική αγωγή απευθύνεται στην θεραπεία των σωματικών συμπτωμάτων και αιτιών και η ψυχοθεραπεία αντίστοιχα στην ψυχή του ασθενούς. Από ό,τι μου'χει πει ο γιατρός μου πάντως, μια κατάθλιψη ήπιας μορφής, όπως η δική μου, θα μπορούσε να ξεπεραστεί και χωρίς φάρμακα, αλλά αυτό θα έπαιρνε πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και οι πιθανότητες να επαναληφθεί η όλη διαδικασία θα ήταν εξίσου μεγάλες. Α, και να σημειωθεί ότι στην κατάθλιψη συνήθως προτείνεται η επίσκεψη σε ψυχίατρο, αν τα πράγματα είναι σοβαρά, καθότι ο ψυχολογός δεν μπορεί να χορηγήσει φάρμακα...

Ό,τι δεν συνέβη ποτέ είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.

Ν. Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Athinaida
New poster

Δημοσ.: 103
Εγγραφη: Αύγουστος 8th, 2008, 10:56 am
Τοποθεσια: Εδώ κι εκεί...
Το μέλος Athinaida, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ψυχολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες