Βοήθεια σε θυρεοειδίτιδα hashimoto

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες

Βοήθεια σε θυρεοειδίτιδα hashimoto

Δημοσίευσηαπό panacea » Αύγουστος 1st, 2008, 3:50 pm

Μετά από έναν μαραθώνιο εξετάσεων με έντονα συμπτώματα (μυαλγίες,κόπωση ,κακή διάθεση ,έντονες ζαλάδες,υπνηλία, σύγχυση,δεκατικό πυρετό) φάνηκε εργαστηριακά από την αρκετή αύξηση των θυρεοειδικών αντισωμάτων ότι έχω θυρεοειδίτιδα Hastimotο( οι ορμόνες μου είναι κανονικές),και από το υπέρηχο φάνηκε ότι έχω ένα μικρό οζίδιο στον αριστερό λοβό. Επισκεύθηκα ενδοκρινολόγο και σχεδόν με το ζόρι μου έδωσε μου έδωσε Τ4 των 62mg(ενώ κάποιος άλλος μου είπα ότι δεν χρειάζομαι τίποτα).Έχουν περάσει δύο εβδομάδες με το Τ4 και το μόνο που υποχώρησε είναι ο δεκατικός πυρετός για τον οποίο ο ενδοκρινολόγος επέμενε πως δεν έχει σχέση ο θυρεοειδής.Κατά τα άλλα τα συμπτώματα δεν έχουν υποχωρήσει και όσον αφορά την κακή διάθεση νομίζω πως είμαι στην αρχή κατάθλιψης και με συμπτώματα αγοραφοβίας( δεν είχα ποτέ μου κάτι παρόμοιο) .Ρώτησα τον γιατρό μήπως χρειάζομαι κάποια ρύθμιση στο Τ4 αλλά μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να έχει θετικά αποτελέσματα το φάρμακο και ότι πρέπει να περιμένω τουλάχιστον ένα μήνα.Δεν ξέρω τι να κάνω, τα πόδια μου δεν με κρατούν για να αντιμετωπίσω βγαίνοντας εξω την κακή διάθεση,έχω κλειστεί στο σπίτι και ενώ προσπαθώ η κόπωση με έχει καταβάλει.Τι να κάνω να ζητήσω από τον γιατρό κάποιο αντικαταθληπτικό,να πάρω κάποιο βότανο που θα με βοηθήσει(π.χ. υπερικό) χωρίς να επηρεάσω την δράση του Τ4. Μπορεί ο θυρεοειδής να προκαλέσει τέτοια συμπτώματα? αν ναι θα ισορροπήσουν κάποια στιγμή?μήπως χρειάζομαι μεγαλύτερη δοσολογία?.Παίζει ρόλο το παρασκεύασμα του Τ4 διαφορετικής εταιρίας?.Θέλω να πάω διακοπές και δεν έχω το κουράγιο.
panacea
New poster

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Αύγουστος 1st, 2008, 3:16 pm
Το μέλος panacea, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Βοήθεια σε θυρεοειδίτιδα hashimoto

Δημοσίευσηαπό Ακατονόμαστος » Αύγουστος 1st, 2008, 4:00 pm

Καταρχήν χαλάρωσε κούκλα μου (υποθέτω ότι είσαι γυναίκα),το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να σε πιάσει πανικός(ενώ δεν είσαι έξω).
Την αγοραφοβία την ξέρω καλά...όπως και την κλειστοφοβία.
Βλέπεις..."υποφέρω" και από τις 2!

Δεν θέλω να πω πολλά εδώ,για ευνόητους λόγους,αλλά θα σου πω ένα.
ΖΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑΩ ΜΕ ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!
Όλα είναι θέμα αυτοσυγκράτησης και χαλάρωσης.

Αν θες τα λέμε σε πμ. :D
"Αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)
Άβαταρ μέλους
Ακατονόμαστος
Extreme poster

Δημοσ.: 22216
Εγγραφη: Φεβρουάριος 26th, 2008, 1:02 pm
Το μέλος Ακατονόμαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό panacea » Αύγουστος 1st, 2008, 4:24 pm

Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αυτά τα πρωτόγνωρα αισθήματα της κόπωσης,της κακής διάθεσης και της αγοραφοβίας σε ένα άτομο αισιόδοξο και δραστήριο.Εαν ξεκίνησαν να υπάρχουν αυτόνομα σε εμένα, οπότε πρέπει να τα αντιμετωπίσω μόνη ή αν τελικά είναι μέσα στη συμπτωματολογία του θυρεοειδή. Δεν είχα ποτέ άλλοτε αντιμετώπίσει κάτι τέτοιο, πάντα ήθελα κόσμο γύρω μου για να μην πω ότι μου άρεσε να είμαι μέσα στον χαμό. Τι έπαθα ξαφνικά, φταίει ο καταραμένος ο θυρεοειδής.Εγώ κάνω αθλητισμό από τα πέντε μου και για να πάρω ασπιρίνη έπρεπε να πέσω κάτω!
panacea
New poster

Το μέλος panacea, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ακατονόμαστος » Αύγουστος 1st, 2008, 4:26 pm

panacea έγραψε:Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αυτά τα πρωτόγνωρα αισθήματα της κόπωσης,της κακής διάθεσης και της αγοραφοβίας σε ένα άτομο αισιόδοξο και δραστήριο.Εαν ξεκίνησαν να υπάρχουν αυτόνομα σε εμένα, οπότε πρέπει να τα αντιμετωπίσω μόνη ή αν τελικά είναι μέσα στη συμπτωματολογία του θυρεοειδή. Δεν είχα ποτέ άλλοτε αντιμετώπίσει κάτι τέτοιο, πάντα ήθελα κόσμο γύρω μου για να μην πω ότι μου άρεσε να είμαι μέσα στον χαμό. Τι έπαθα ξαφνικά, φταίει ο καταραμένος ο θυρεοειδής.Εγώ κάνω αθλητισμό από τα πέντε μου και για να πάρω ασπιρίνη έπρεπε να πέσω κάτω!

Δεν έχω ιδέα περί θυρεοειδούς :cry: αλλά την φοβία που λες την ζω καθημερινά (και την αντιμετωπίζω) επί 10ετία!
Μακάρι να μην είναι κάτι ψυχολογικό και να την αντιμετωπίσεις.
"Αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)
Άβαταρ μέλους
Ακατονόμαστος
Extreme poster

Δημοσ.: 22216
Εγγραφη: Φεβρουάριος 26th, 2008, 1:02 pm
Το μέλος Ακατονόμαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό panacea » Αύγουστος 1st, 2008, 4:45 pm

Σε ευχαριστώ akatanomaste, τα έχω χαμένα γιατί ποτέ δεν είχα ψυχολογικά προβλήματα,όσο για άγχος να ήταν κι άλλο!αλλά και πάλι πάντα είχα τρόπους εκτόνωσης τώρα δεν με ευχαριστεί τίποτα, εδώ και τρεις μήνες η ζωή μου είναι ένα μαρτύριο.
panacea
New poster

Δημοσίευσηαπό mec » Αύγουστος 1st, 2008, 9:07 pm

Γεια σου
Μια γνωστη μου ειχε θυρεοειδη κι επαιρνε αυτο το παρασκευασμα. Το ζητημα αυτο της δημιουργουσε πολλα προβληματα και σωματικα και ψυχολογικα. Ενιωθε να τις κοβονται οι δυναμεις και ειχε μεταφυσικες ανησυχιες. Την απελυσαν απο τη δουλεια της και την πηρα να με βοηθαει στις δικες μου, αλλα δεν την κρατησα πολυ, γιατι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει.

Με εθλιβε κυριολεκτικα αυτη η κατασταση γιατι ηξερα τι προσχαρος και ανετος ανθρωπος ηταν πριν. Δεν ειμαι γιατρος, αλλα επειδη ειχα αυτην την εμπειρια απο πρωτο χερι κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

Μου φαινεται για αρκετα σοβαρη κατασταση, που δεν σηκωνει αστεια. Θελει ιατρικη υποστηριξη απο εγγυημενα καλο γιατρο κι οχι απο τον οποιοδηποτε που δεν ξερεις πως πηρε το διπλωμα του.
Διαβασε πολλη βιβλιογραφια για να εχεις και η ιδια μια εικονα για την κατασταση σου και πως να την αντιμετωπισεις γιατι οι γιατροι συνηθως δεν αντιμετωπιζουν ολιστικα τον ασθενη, αλλα με βαση τη ειδικοτητα τους. Η γνωστη μου αναγκαστηκε να αλλαξει ολο το προγραμμα ζωης της και να προσαρμοσει τα παντα στο ρυθμο της για να τα βγαζει περα.

Επισης ψαξε με λεξεις κλειδια στο ιντερνετ να βρεις forums με ατομα που εχουν ιδια προβληματα. Καθενας απο την εμπειρια του εχει ανακαλυψει κολπα να ανταπεξερχεται πχ στο πώς να κανεις οικονομια δυναμεων, πώς να αναγνωριζεις μια επερχομενη καταρρευση, πώς να χαλαρωνεις για να αποφευγεις τη συγχιση και να ξαναβρισκεις το ρυθμο σου κλπ

Απο ψυχολογικης αποψης, οι περιεργες και μαυρες σκεψεις δεν θα πρεπει να θεωρησεις οτι εχουν αναγκαστικα και αντικρυσμα στην πραγματικοτητα, αλλα οτι αποτελουν μια δυσκολη ψυχικη κατασταση που πρεπει να χειριστεις για να την εξαλειψεις.

Τη γνωστη μου την εχω χασει εδω κι ενα χρονο και δεν ξερω τι γινεται για να σου πω τι εξελιξη εχει.

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα.
Εχω αποχωρησει. Να περνατε καλα!
mec
Fast poster

Δημοσ.: 2476
Εγγραφη: Ιούλιος 31st, 2008, 4:19 pm
Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό panacea » Αύγουστος 2nd, 2008, 12:28 am

Εγώ ψάχνω τον τρόπο να μειώσω την συμπτωματολογία γιατί το αίτιο ξέρω πως δεν θα το εξαλείψω, αυτού του τύπου η θυρεοειδίτιδα είναι αυτοάνοση.Έτσι μετά από αρκετό ψάξιμο(γιατί ανήκω στα παραιατρικά αλλά γιατρός δεν είμαι)στο ιντερνετ προσπαθώ να βρώ και εναλλακτικούς τρόπους θεραπείας.Δεν απαίτησα από τον εαυτό μου να μην πάρω την Τ4 αλλά να κάνω και κάτι ακόμη για να βοηθήσω τον εαυτό μου να συνέλθει πιο γρήγορα από αυτό το ορμονικό αλαλούμ.Και να δω αν τελικά όλα τα ψυχολογικά συμπτώματα είναι από τον θυρεοειδή.Δεν είναι δυνατόν να είμαι τόσο δραστήριο άτομο και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί πάρτην κάτω.Να μη μπορώ να πάω ούτε μέχρι το επόμενο τετράγωνο από το σπίτι μου.Έχουν όλα αυτά σχέση και με τον υποθάλαμο, μπορεί εκείνος να έπαθε κάτι εφόσον και ο θυρεοειδής νοσεί?Είχα CRP θετικό, και λεμφοκύτταρα ανεβασμένα που ξεγελούσαν και εμένα και τον γιατρό που πίστευε ότι ήταν μια απλή λοίμωξη.Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μου απαντήσει (και αν είναι γιατρός ακόμη καλύτερα).Ευχαριστώ.
panacea
New poster

Δημοσίευσηαπό Otto Weininger » Αύγουστος 2nd, 2008, 12:38 am

Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχίατρο,ούτως ώστε να διαπιστώσεις αν τα ψυχολογικά που αντιμετωπίζεις προκύπτουν από τον θυροειδή.
Γιατί το Τ4,δεν έχω ακούσει τόσα χρόνια να προκαλεί κάτι τέτοιο.

Ξέχωρα που,μπορεί να είναι και ψυχοσωματικό.Τόσο ξαφνικά που συνέβη.
Ίσως αν μας δώσεις λεπτομέρειες,βγάλουμε μια άκρη.
A girl heard her mom yell her name from downstairs, so she got up and started to head down. As she got to the stairs,
her mom pulled her into her room and said "I heard that, too."
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
The premium collection

Δημοσ.: 16846
Εγγραφη: Φεβρουάριος 4th, 2006, 3:38 am
Τοποθεσια: Schwarzspanierstraße 15
Το μέλος Otto Weininger, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό panacea » Αύγουστος 2nd, 2008, 9:32 am

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτή. Το Τ4 γνωρίζω ότι δεν έχει παρανέργειες και σιγουρα δεν προκαλεί ψυχολογικά.Ψάχνω να βρώ αν μεσα στην συμπτωματολογία του θυρεοειδή υπάρχει η κατάθλιψη οι κρίσεις πανικού και η αγοραφοβία.Δηλαδή μπορεί μια ενδοκρινολογική διαταραχη να τα προκαλέσει αυτά και όταν αυτή αποκατασταθεί κατά κάποιον τρόπο να υποχωρήσουν και τα συμπτώματα.Γιατί λόγω του θυρεοειδούς είχα δέκατα για πάνω από ένα μήνα και ο γιατρός επέμενε ότι δεν είναι από τον θυρεοειδή,ενώ μόλις πήρα το Τ4 τα δέκατα υποχώρησαν.Μπορεί αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει την πιο σαφή κατά προσέγγιση κλινική εικόνα της θυρεοειδίτιδας αυτής?
panacea
New poster

Δημοσίευσηαπό arsenios » Αύγουστος 12th, 2008, 10:34 pm

Kai vevaia mia thireoeidopatheia sxetizetai me simptomata apo ti psixiki sfaira, toso o yper oso kai o ypothyreoeidismos.
Sixna malista, idios paliotera, atoma me endokrinikes diataraxes itan sixna trofimoi psixiatriwn, afou i pragmatiki pathisi agnoeito kai dinotan varitita sta psixiatrika simeia tis nosou
Πιστεύω εις έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτωρα
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Δημοσ.: 7752
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2006, 9:08 pm
Τοποθεσια: Άτιμη ξενιτιά!!
Το μέλος arsenios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Αύγουστος 13th, 2008, 2:40 pm

arsenios έγραψε:Kai vevaia mia thireoeidopatheia sxetizetai me simptomata apo ti psixiki sfaira, toso o yper oso kai o ypothyreoeidismos.
Sixna malista, idios paliotera, atoma me endokrinikes diataraxes itan sixna trofimoi psixiatriwn, afou i pragmatiki pathisi agnoeito kai dinotan varitita sta psixiatrika simeia tis nosou

αντε τωρα να πεισω τους εδω συνομιλητες οτι ΕΙΜΑΙ ΕΥΘΥΡΟΕΙΔΙΚΟΣ!(φυσιολογικες ορμονες θυροειδους)
παω να παρω το χαπι μου!το χα ξεχασει..ναι,ναι ξερω οτι ειναι μεσημερι.αλλα ειμαι θεονηστικος!
παραφορουμ : viewtopic.php?f=15&t=133451

http://magnusmagus.blogspot.com τελευταία ανανέωση: έχετε το νου σας !
Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσ.: 9837
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2005, 5:52 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό arsenios » Αύγουστος 13th, 2008, 2:41 pm

sui, einai gnosto oti oi thyreoeidikes sou ormones diakymainontai... :smt003 , a mi xexaseis na deis kai ligo tin parathormoni sou..
Πιστεύω εις έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτωρα
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Δημοσ.: 7752
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2006, 9:08 pm
Τοποθεσια: Άτιμη ξενιτιά!!
Το μέλος arsenios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Αύγουστος 13th, 2008, 2:47 pm

εγω με μια ματια φιανεται πως ο χασιμοτο δνε ειμαι ασχετος με καταθλιψη:

http://www.google.gr/search?hl=el&q=%2B ... ogle&meta=
παραφορουμ : viewtopic.php?f=15&t=133451

http://magnusmagus.blogspot.com τελευταία ανανέωση: έχετε το νου σας !
Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσ.: 9837
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2005, 5:52 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τήλεφος » Αύγουστος 18th, 2008, 3:30 pm

panacea κοίτα λίγο τα pm
Ακονίστε τα μεγάλα σας μαχαίρια σύντροφοι ! Στους αστούς και στους λακέδες τους χρωστάμε μια νύχτα των μεγάλων μαχαιρίων ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ !

http://www.mavroskrinos.blogspot.com/
Τήλεφος
Casual Poster

Δημοσ.: 612
Εγγραφη: Ιούλιος 10th, 2006, 9:57 pm
Το μέλος Τήλεφος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό moutrotouguru » Αύγουστος 30th, 2008, 12:01 am

Αγαπητή σε καταλαβαίνω απόλυτα ακριβώς τα ιδία συμπτώματα έχω κι εγώ εδώ και καιρό νιώθω άλλος άνθρωπος με την αρνητική έννοια, το άσχημο και αδικώ όμως στην δική μου περίπτωση είναι ότι όταν ξαναείχα πριν από 2 χρονια τα ίδια προβλήματα επισκέφθηκα έναν γιατρό (ενδοκρινολόγος θέλει να λέγεται) και με μεγάλο ασθενολογειο μάλιστα ο οποίος μου είπε ότι όλα τα προβλήματα που είχα( κακή διάθεση, αγοραφοβία,αδυναμία συγκέντρωσης, οριακή κατάθλιψη κτλ) οφειλόταν στην διαγνωσμένη θυρεοειδίτιδα Χασιμοτο μετά όζων και ότι ξεκινώντας την αγωγή θα εξαλειφόταν ξεκίνησα με Τ4 των 50 mg και έφτασα στων 125 mg όταν πια είδα ότι ο γιατρός δεν ξέρει τι κάνει επισκέφθηκα άλλον και μετά κι άλλον που τελικά μου είπαν ότι η διάθεση μου δεν εξαρτάται από την ασθένεια, μην έχοντας άλλη επιλογή ακολουθώ τις συμβουλές τους οι οποίες περιλαμβάνουν και μείωση της δόσης στα 88 mg...συνεχίζω να είμαι επιφυλακτική ξέρω τον εαυτό μου και ξέρω πως δεν είμαι έτσι.Tώρα δοκιμάζω με όλες τις επιπτώσεις βέβαια, προσπαθώ να ενημερώνομαι και πάνω από όλα ελπίζω και προσωπικά προσεύχομαι!Καλό κουράγιο και να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη υπάρχουν πολλοί που 'δυστυχώς' σε καταλαβαίνουν!
moutrotouguru
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2008, 11:38 pm
Το μέλος moutrotouguru, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες