Βοήθεια σε θυρεοειδίτιδα hashimoto

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

Re: Βοήθεια σε θυρεοειδίτιδα hashimoto

Δημοσίευσηαπό conundrum » Ιούνιος 15th, 2010, 1:31 am

Έχει περάσει πολυυυ καιρός απο τοτε που ανέβασες αυτό το ποστ! μηπως , ωστόσο, θα μπορούσες να μας αναφέρεις τελικά τι προέκυψε με αυτό? Και εγω πάσχω από αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα τη λεγομενη hashimoto και το έχω διαγνώσει στα 17 μου πριν 2 χρόνια δηλαδη. Ωστόσο, προσπαθώ να είμαι δραστήρια και να μην με καταβάλει. Μηπως απο το θυρεοειδή προέκυψε και κάποιου αλλους ειδους αυτοάνοσο νοσημα?
Οσον ευκολώτερα πιστεύομεν και ταχύτερα λησμονούμεν, τόσον μεγαλυτέρα είναι η ασυνειδησία εκείνων που μας απατούν
Άβαταρ μέλους
conundrum
New poster

Δημοσ.: 219
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2008, 10:34 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος conundrum, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό topaiditisplateias » Ιούλιος 16th, 2010, 12:31 am

panacea έγραψε:Μετά από έναν μαραθώνιο εξετάσεων με έντονα συμπτώματα (μυαλγίες,κόπωση ,κακή διάθεση ,έντονες ζαλάδες,υπνηλία, σύγχυση,δεκατικό πυρετό) φάνηκε εργαστηριακά από την αρκετή αύξηση των θυρεοειδικών αντισωμάτων ότι έχω θυρεοειδίτιδα Hastimotο( οι ορμόνες μου είναι κανονικές),και από το υπέρηχο φάνηκε ότι έχω ένα μικρό οζίδιο στον αριστερό λοβό. Επισκεύθηκα ενδοκρινολόγο και σχεδόν με το ζόρι μου έδωσε μου έδωσε Τ4 των 62mg(ενώ κάποιος άλλος μου είπα ότι δεν χρειάζομαι τίποτα).Έχουν περάσει δύο εβδομάδες με το Τ4 και το μόνο που υποχώρησε είναι ο δεκατικός πυρετός για τον οποίο ο ενδοκρινολόγος επέμενε πως δεν έχει σχέση ο θυρεοειδής.Κατά τα άλλα τα συμπτώματα δεν έχουν υποχωρήσει και όσον αφορά την κακή διάθεση νομίζω πως είμαι στην αρχή κατάθλιψης και με συμπτώματα αγοραφοβίας( δεν είχα ποτέ μου κάτι παρόμοιο) .Ρώτησα τον γιατρό μήπως χρειάζομαι κάποια ρύθμιση στο Τ4 αλλά μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να έχει θετικά αποτελέσματα το φάρμακο και ότι πρέπει να περιμένω τουλάχιστον ένα μήνα.Δεν ξέρω τι να κάνω, τα πόδια μου δεν με κρατούν για να αντιμετωπίσω βγαίνοντας εξω την κακή διάθεση,έχω κλειστεί στο σπίτι και ενώ προσπαθώ η κόπωση με έχει καταβάλει.Τι να κάνω να ζητήσω από τον γιατρό κάποιο αντικαταθληπτικό,να πάρω κάποιο βότανο που θα με βοηθήσει(π.χ. υπερικό) χωρίς να επηρεάσω την δράση του Τ4. Μπορεί ο θυρεοειδής να προκαλέσει τέτοια συμπτώματα? αν ναι θα ισορροπήσουν κάποια στιγμή?μήπως χρειάζομαι μεγαλύτερη δοσολογία?.Παίζει ρόλο το παρασκεύασμα του Τ4 διαφορετικής εταιρίας?.Θέλω να πάω διακοπές και δεν έχω το κουράγιο.

Η θυρεοειδίτιδα Hashimoto (ή χρόνια λεμφοκυτταρική θυρεοειδίτιδα) είναι μια νόσος αγνώστου αιτιολογίας κατά την οποία ο θυρεοειδής αδένας καταστρέφεται μέσω αυτοάνοσων μηχανισμών.

Η θυρεοειδίτιδα Hashimoto αποτελεί την πιο συχνή αιτία υποθυρεοειδισμού, τείνει να γίνει οικογενής και προσβάλει πιο συχνά (έως και 6 φορές) γυναίκες μέσης ηλικίας απ΄ ότι άνδρες και είναι ιδιαίτερα συχνή σε άτομα με σύνδρομο Turner και Down και ηπατίτιδα C.

Όπως και στις περισσότερες αυτοάνοσες διαταραχές η ευπάθεια καθορίζεται από το συνδυασμό γενετικών και περιβαλλοντικών παραγόντων.

thyroid_glandΟι πολυμορφισμοί του HLA-DR (-DR3, -DR4, -DR5) αποτελούν τον πιο τεκμηριωμένο γενετικό παράγοντα κινδύνου και πιθανότατα εξηγούν την συνύπαρξη της θυρεοειδίτιδας Hashimoto και άλλων αυτοάνοσων νοσημάτων, ειδικά του σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1, της κακοήθους αναιμίας, της νόσου του Addison, λεύκη αλλά και της μυασθένειας Gravis.

Περιβαλλοντικοί παράγοντες ευπάθειας δεν έχουν προσδιοριστεί με ακρίβεια. Η αυξημένη πρόληψη ιωδίου, μέσω αυτοάνοσων μηχανισμών ή άμεσης τοξικής επίδρασης θα μπορούσε να αυξήσει τον κίνδυνο αυτοάνοσης θυρεοειδίτιδας. Μερικά φάρμακα (πχ αμιωδαρόνη, α-ιντερφερόνη, β-ιντερφερόνη, ιντερλευκίνη-2, G-CSF) συχνά προκαλούν την παραγωγή θυρεοειδικών αυτοαντισωμάτων. Η επαγγελματική ή κατά την παιδική ηλικία έκθεση της κεφαλής και του τραχήλου σε ακτινοβολία αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης θυρεοειδίτιδας Hashimoto.

Η νόσος πιθανότατα να οφείλεται σε γενετική ανωμαλία της κυτταρικής ανοσίας κατά την οποία τα κατασταλτικά Τ λεμφοκύτταρα δεν καταστέλλονται επαρκώς με συνέπεια να ενεργοποιούνται τα Β λεμφοκύτταρα και τα οποία παράγουν αντισώματα τα οποία αντιδρούν με θυρεοειδικά αντιγόνα.

Με την πάροδο του χρόνου ο θυρεοειδής διηθείται από λεμφοκύτταρα, τα θυλάκια του θυρεοειδούς καταστρέφονται, το κολλοειδές εξαφανίζεται και εμφανίζεται ήπια έως μέτρια ίνωση του θυρεοειδούς, πιο εκτεταμένη στην ατροφική μορφή της θυρεοειδίτιδας.

Οι ασθενείς κατά την πρώτη εξέταση συνήθως είναι ευθυρεοειδικοί (θυρεοειδικές ορμόνες εντός των φυσιολογικών ορίων) και λιγότερο συχνά υποθυρεοειδικοί (χαμηλά επίπεδα T3 και Τ4 και αυξημένη TSH ορού). Η θυρεοειδίτιδα συχνά εξελίσσεται σε υποθυρεοειδισμό που συνήθως είναι μόνιμος. Η ανάπτυξη του υποθυρεοειδισμού μπορεί να συνδέεται με τα αντισώματα έναντι των υποδοχέων της θυρεοτροπίνης, τα οποία ανευρίσκονται στο 10% των ασθενών με θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Μεταξύ των ασθενών με θυρεοειδίτιδα του Hashimoto, υποθυρεοειδισμό είναι πιο πιθανό να αναπτύξουν οι καπνιστές σε σχέση με τους μη καπνιστές, πιθανώς λόγω των θειοκυανικών που υπάρχουν στον καπνό των τσιγάρων. Σε σπάνιες περιπτώσεις η θυρεοειδίτιδα μπορεί να προκαλέσει οξεία καταστροφή του θυρεοειδικού ιστού και απότομη απελευθέρωση των θυρεοειδικών ορμονών προκαλώντας θυρεοτοξίκωση (Hasitoxicosis).

Αν και ο υποθυρεοειδισμός είναι συνήθως μόνιμος, ένα ποσοστό περίπου 11% των ασθενών εμφανίζει ύφεση μετά από αρκετά χρόνια πιθανότατα λόγω κάποιας αυθόρμητης βελτίωσης της θυρεοειδίτιδας ή λόγω επαρκούς παραγωγής θυρεοδιεγερτικής ανοσοσφαιρίνης (TSI) που βελτιώνει την παραγωγή θυρεοειδικών ορμονών.
Κλινική εικόνα:

Συνήθως στους πάσχοντες από θυρεοειδίτιδα Hashimoto ο θυρεοειδής είναι διάχυτα αυξημένος, σταθερός και με μικροπολυοζώδη υφή. Σπάνια μπορεί να είναι αυξημένος μόνο ο ένας λοβός, δημιουργώντας υποψίες για νεόπλασμα. Ο θυρεοειδής πιο σπάνια και ιδιαίτερα σε ηλικιωμένες γυναίκες μπορεί να είναι μικρός, με ινώδη μορφή.

Οι ασθενείς συχνά παραπονούνται για «σφίξιμο» στο λαιμό, αλλά αντικειμενικά πόνος και ευαισθησία δεν υπάρχουν.

Κατάθλιψη και χρόνια κόπωση είναι τα πιο συχνά συμπτώματα στους υποθυρεοειδικούς ασθενείς. Στα προχωρημένα στάδια της νόσου εμφανίζονται πιο έντονα τα συμπτώματα υποθυρεοειδισμού. Το δέρμα γίνεται ξηρό και λεπτό με μειωμένη εφίδρωση. Συχνά υπάρχει ωχρότητα με μια κίτρινη απόχρωση του δέρματος που οφείλεται σε συσσώρευση καροτίνης. Τα μαλλιά είναι ξηρά και εύθραυστα και συχνά πέφτουν. Άλλα συνήθη χαρακτηριστικά είναι η αύξηση του βάρους (που οφείλεται συνήθως στην κατακράτηση υγρών), η δυσκοιλιότητα, η μείωση της libido (ερωτικής επιθυμίας), οι μηνορραγίες και η μειωμένη γονιμότητα που πιθανότατα οφείλονται στην αυξημένη προλακτίνη που παρατηρείται στον υποθυρεοειδισμό.

Η μειωμένη συσταλτικότητα του μυοκαρδίου, η βραδυκαρδία και η αυξημένη περιφερική αντίσταση που συνοδεύεται κυρίως από διαστολική υπέρταση είναι χαρακτηριστικές.
Διάγνωση:

Η διάγνωση της νόσου επιβεβαιώνεται με την ανεύρεση αυξημένων επιπέδων αντιθυροειδικών αντισωμάτων είτε κατά της θυρεοσφαιρίνης (anti Tg) είτε κατά της υπεροξειδάσης (anti TPO) ή και των δύο. Αυξημένα επίπεδα αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων ανευρίσκονται στο 3% των ανδρών και το 13% των γυναικών ενώ σε γυναίκες ηλικίας άνω των 60 ετών το ποσοστό αυξάνει στο 25%. Οι ασθενείς με υψηλό τίτλο αντισωμάτων και πολύ αυξημένη TSH αναπτύσσουν μόνιμο υποθυρεοειδισμό κατά μέσο όρο 2-5% ανά έτος.

Στο σπινθηρογράφημα, ο θυρεοειδής εμφανίζεται συμμετρικός και η κατανομή του ραδιοφαρμάκου είναι ανομοιογενής.
Θεραπεία:

Για την αντιμετώπιση του υποθυρεοειδισμού χορηγείται θυροξίνη (T4) με στόχο την επίτευξη τιμών της TSH εντός των φυσιολογικών ορίων ενώ σε περίπτωση συνύπαρξης βρογχοκήλης, στόχος της θεραπείας είναι η καταστολή της TSH.

Σε μικρές πρόσφατες μελέτες σε ασθενείς με θυρεοειδίτιδα Hashimoto και υποκλινικό υποθυρεοειδισμό, η χορήγηση 20 mg ημερησίως από το στόμα σιμβαστατίνης –ενός αντιλιπιδαιμικού φαρμάκου - βελτίωσε την λειτουργία του θυρεοειδούς πιθανά λόγω της επιτάχυνσης της απόπτωσης ορισμένων τύπων λεμφοκυττάρων, ενώ η χορήγηση σεληνίου σε άλλη μελέτη, μείωσε τα επίπεδα των αντισωμάτων έναντι της υπεροξειδάσης κατά 49%. Η μακροπρόθεσμη αποτελεσματικότητα των θεραπειών αυτών στην πορεία της θυρεοειδίτιδας Hashimoto είναι άγνωστη.

Απο το βιβλίο Παθολογίας του Κούμαρ

http://www.allbooks.gr/book.php?TitlesID=149013
Η Ελλάς είναι υπο Κατοχή
ΔΝΤ και Αφεντικά μας π... πια
Υποστηρίζω όποιον αγαπάει πραγματικά τον Ελληνικό λαό.
Άβαταρ μέλους
topaiditisplateias
New poster

Δημοσ.: 84
Εγγραφη: Αύγουστος 10th, 2009, 4:10 am
Τοποθεσια: Ζάκυνθος, Varna
Το μέλος topaiditisplateias, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ελενα » Νοέμβριος 13th, 2010, 4:29 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΤΆΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ , ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ. ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΑΡΧΟΜΕΝΟΣ ΥΠΟΘΥΡΕΙΟΔΙΣΜΟΣ. ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ 'ΙΑΤΡΟ' Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΔΟΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΔΗΛ Τ4 75ΜΓ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ Κ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΑΛΛΑΞΑ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ 25ΑΡΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΥΠΝΙΕΣ.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΛΙΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Κ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟ. ΕΛΕΟΣ!ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥ?ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΝΑ ΧΑΠΑΚΩΘΩ Κ ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΙΣΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ Κ ΜΟΝΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ. ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΖΩΗ ΝΑ, ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΜΕΝΑ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ! :)
ελενα
New poster

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Νοέμβριος 13th, 2010, 3:38 am
Το μέλος ελενα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό theoni9 » Απρίλιος 9th, 2011, 12:32 am

Καλησπέρα, έχω και εγώ πρόβλημα με τον θυρεοειδή και βασανίζομαι χρόνια. ενώ παίρνω το χάπι κανονικά βελτίωση δεν βλέπω. αντίθετα το TSH ανεβαίνει μαζί με τα αντισώματα. έχω αλλάξει 3 ενδοκρινολόγους όλοι λένε το ίδιο πράγμα. η δόση στο χάπι πρέπει να ανέβει που το θεωρώ σωστό αλλά αποκλείουν ότι το πρήξιμο και η κατάθλιψη οφείλονται κυρίως στο μη ρυθμισμένο θυρεοειδή αποκλειστικά. όλοι λένε ότι αφού παίρνεις το χάπι όλα τα δυσάρεστα συμπτώματα θα έπρεπε να υποχωρούν. άρα κατέληγα στο συμπέρασμα ότι εγώ φταίω. εκεί που δεν πείναγα κάτι έπαθα και άνοιξε η όρεξη μου, μεταλλάχτηκα σε λαίμαργη με κατάθλιψη. άρα μιλάμε για μια άλλη προσωπικότητα. Όμως αρνούμαι να το δεχτώ αυτό όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι. σκέφτηκα να ψάξω ξένα site και να δω άραγε σε άλλες χώρες πως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα του θυρεοειδή και κυρίως την θυρεοειδίτιδα hashimoto. όλοι έχουν τα ίδια προβλήματα αύξηση βάρους,κούραση, κατάθλιψη κρίσεις πανικού ακόμα και με την πρόσληψη του χαπιού. μιλάμε λοιπόν για τα ίδια συμπτώματα.
Η διαφορά όμως έρχεται στις απαντήσεις κάποιων γιατρών για τη θεραπεία. Στην Αμερική οι περισσότεροι γιατροί όταν μιλάνε για πρόβλημα στο θυρεοειδή και κυρίως για Hashimoto αναφέρουν στη θεραπεία ότι εκτός από το χάπι οι ασθενείς πρέπει και αφαιρέσουν από την διατροφή τους την γλουτένη. Η γλουτένη είναι ένα σύνολο από πρωτεΐνες στο σιτάρι στο κριθάρι και στην σίκαλη. Η γλουτένη δρα σαν τοξικό σε όσους έχουν προβλήματα με τον θυρεοειδή. η δίαιτα χωρίς γλουτένη είναι η καλύτερη διατροφή για hashimoto. Και το πιο σημαντικό ότι το ιώδιο λειτουργεί σαν βόμβα μέσα στον οργανισμό. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για την θυρεοειδίτιδα hashimoto εκτός από το χάπι πρέπει να ακολουθούμε "στρατιωτική διατροφή".
1. όχι γλουτένη, δηλαδή ψωμί, μακαρόνια, ρύζι, μπισκότα, σοκολάτα, πατατάκια κλπ (υπάρχουν προϊόντα χωρίς γλουτένη όπως ψωμί, ρύζι, μακαρόνια. )
2. όχι πολύ ιώδιο δηλαδή όχι πολύ αλάτι
3. selenium για μείωση των αντισωμάτων
υπάρχει κάποιος που έχει κόψει τη γλουτένη και είδε αποτελέσματα? ή κάποιος ενδοκρινολόγος που να το έχει σαν κανόνα του. πάντως έχω αρχίσει διατροφή χωρίς γλουτένη και βλέπω κάποια βελτίωση. αισθάνομαι καλύτερα, όχι τέλεια αλλά θέλει τουλάχιστον 3 μήνες για να φανεί.

πηγή γιατρός DR DAVID CLARK (είναι φανατικά κατά της γλουτένης)
hashimoto thyroid and gluten
theoni9
New poster

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Απρίλιος 8th, 2011, 8:08 pm
Το μέλος theoni9, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΝΑ » Μάιος 10th, 2014, 5:57 pm

Κι εγώ χάλια είμαι από τη χασιμότο.... κι έχουν περάσει 4 μήνες.... δεν αντέχω άλλλο... sossssssssss
Άβαταρ μέλους
ΛΕΝΑ
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2014, 1:21 am
Το μέλος ΛΕΝΑ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΝΑ » Μάιος 10th, 2014, 6:07 pm

panacea έγραψε: Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αυτά τα πρωτόγνωρα αισθήματα της κόπωσης,της κακής διάθεσης και της αγοραφοβίας σε ένα άτομο αισιόδοξο και δραστήριο.Εαν ξεκίνησαν να υπάρχουν αυτόνομα σε εμένα, οπότε πρέπει να τα αντιμετωπίσω μόνη ή αν τελικά είναι μέσα στη συμπτωματολογία του θυρεοειδή. Δεν είχα ποτέ άλλοτε αντιμετώπίσει κάτι τέτοιο, πάντα ήθελα κόσμο γύρω μου για να μην πω ότι μου άρεσε να είμαι μέσα στον χαμό. Τι έπαθα ξαφνικά, φταίει ο καταραμένος ο θυρεοειδής.Εγώ κάνω αθλητισμό από τα πέντε μου και για να πάρω ασπιρίνη έπρεπε να πέσω κάτω!

Panacea κι εγώ τα ίδια ακριβώς........ Πόσο σε νιώθω να' ξερες !! Με χασιμότο και Τ4 των 50 mg είμαι χάλια !!!!!!!!!!!!!! Δεν είναι ψυχολογικό είμαι σίγουρη ότι είναι από τη χασιμότο !! Δεν μπορεί όλοι εμείς που το έχουμε να σηκωθήκαμε μια μέρα έτσι ξαφνικά με όλα αυτά τα συμπτώματα !!! Μήπως να το ψάξουμε με το θέμα της διατροφής; Διάβασα ότι απαγορεύεται η γλουτένη και το αλάτι στη χασιμότο... λες γι' αυτό να είμαστε στα πατώματα;;;;
Άβαταρ μέλους
ΛΕΝΑ
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2014, 1:21 am
Το μέλος ΛΕΝΑ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό περσα » Μάιος 20th, 2014, 11:27 am

Ειμαι και γω θυμα της hashimoto......εδω και 1 μηνα παιρνω euthyrox 50mg ,μειωθηκαν ολα τα συμπτωματα αλλα εμφανιστηκε κατι νεο.Μολις αγχωθω ακομη και για κατι ασημαντο νιωθω να καιγεται το προσωπο μου.το εχει παθει κανεις απο εσας?
περσα
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Μάιος 20th, 2014, 11:14 am
Το μέλος περσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες