Αμυγδαλες

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Αμυγδαλες

Δημοσίευσηαπό Daje » Αύγουστος 3rd, 2008, 10:47 am

Φετος ανεβασα 6 φορες 40 πυρετο λογς αμυγδαλων (και γενικα απο μικρο παιδι οταν αρρωσταινω, ειναι λογω λαιμου).
Εκανα καλλιεργεια και ειδα οτι υπαρχουν στοιχεια στρεπτοκοκου.
Πηρα 7 φορες φετος αντιβιωση, αλλα το στελεχος δειχνει να ειναι ανθεκτικο.
Μου προτειναν να βγαλω τις αμυγδαλες, αν και ειναι απλα ερεθισμενες.

Ερωτηση: Eχει κανεις σας προσωπικη εμπειρια απο μια τετοιου ειδους εγχειρηση? Ποναει μετα? Μετα απο ποσες μερες "επανερχεται" κανεις?
Άβαταρ μέλους
Daje
Fast poster

Δημοσ.: 4121
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 11:25 am
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αμυγδαλες

Δημοσίευσηαπό Perseus » Αύγουστος 3rd, 2008, 11:15 am

να τις βγαλεις ,εγω εκανα λαθος (οι γονεις μαλλον)και ακολουθησαν την συμβουλη του γιατρου και το Ελληνικο μπασκετ εχασε τον Ελληναν Μπαρκλευ(και λιγα λεω) .
Δεν θα εχεις προβλημα απνω απο 10 ημερες ,βγαλτες τις πουτανες.
"επίσεις υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός Εβραίων έξω από τους παραδοσιακούς φούρνους σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας και της Πολωνίας..."
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Δημοσ.: 39583
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 18th, 2004, 12:12 am
Το μέλος Perseus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Αύγουστος 3rd, 2008, 11:52 am

Η ερωτηση μου δεν αφορα το αν πρεπει να τις βγαλω ή οχι (γιατι η περιπτωση δεν ειναι τοσο απλη, υπαρχουν και αλλα στοιχεια τα οποια θα επρεπε να παραθεσω για να μπορει κανεις να εκφερει γνωμη για το αν θα πρεπει να βγουν ή οχι).

θα ήθελα πληροφοριες για την εγχειρηση.
Οταν βγαινεις απο το χειρουργιο, εχει πονο γερο? Τι συμπτωματα εχει κανεις αυτες τις 10 μερες?
Άβαταρ μέλους
Daje
Fast poster

Δημοσ.: 4121
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 11:25 am
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 3rd, 2009, 11:14 pm

φιλε μου έκανα επέμβαση πριν από 5 μέρες. Αμυγδαλές, σταφυλή, διάφραγμα. Η αιτία; υπνική άπνοια. μια μοντερνα ασθένεια που μπορεί να σε στείλει πριν της ώρας σου. Η γνώμη μου είναι να μην ακούς τις περιγραφές των άλλων όσον αφορά τον πόνο. αλλίώς τον αντιλαμβάνομαι εγώ τον πόνο αλλιώς οι άλλοι. δεν είναι αυτό το ζητούμενο. ας είναι καλά και τα αναλγητικά. σημασία είναι , αν πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις, να είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ο γιατρός. αυτό είναι το μόνο που μετράει.εγώ το έκανα στο ΙΑΣΩ .όχι γιατί μου περισσέυουν τα λεφτά. ίσα ίσα. Κάθε μέρα πηγαίνω για να με βλέπει και να μου κάνει πλύσεις ο γιατρός. όση ώρα είμαι στην αναμονή βλέπω κόσμο και κοσμάκη. άλλους που κάνουν πλαστικές αισθητικής και άλλους εγχειρήσεις επιβίωσης. υπάρχουν άτομα που ενώ είχαν κάνει στο παρελθον διαφραγμα από γιατρο που δεν ε΄λεγε και πολλά ερχόταν σε αυτόν για να διορθώσει τα αδιορθωτα. έχω μάθει ότι πολλοί σου "σκάβουν" υπερβολικά τον χόνδρο και κάτι τέτοιο δεν κάνει καλό.
Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι θετικότατες. Αναπνέω ( και είμαι ακόμα στην 5η μέρα με ότι συνεπάγεται αυτό) μόνο με τη μύτη με το στόμα κλειστό. Το αν ποναέι ή όχι δε σε αφορά. Και σου είπα το λόγο.
Ζούμε δυστυχώς στη δικτατορία των ηλιθίων

http://akadimia-platonos.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσ.: 56
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2009, 11:03 pm
Το μέλος dimitroula09, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό cs13 » Μάιος 3rd, 2009, 11:15 pm

Daje έγραψε:Φετος ανεβασα 6 φορες 40 πυρετο λογς αμυγδαλων (και γενικα απο μικρο παιδι οταν αρρωσταινω, ειναι λογω λαιμου).
Εκανα καλλιεργεια και ειδα οτι υπαρχουν στοιχεια στρεπτοκοκου.
Πηρα 7 φορες φετος αντιβιωση, αλλα το στελεχος δειχνει να ειναι ανθεκτικο.
Μου προτειναν να βγαλω τις αμυγδαλες, αν και ειναι απλα ερεθισμενες.

Ερωτηση: Eχει κανεις σας προσωπικη εμπειρια απο μια τετοιου ειδους εγχειρηση? Ποναει μετα? Μετα απο ποσες μερες "επανερχεται" κανεις?

εχω κανει ε3γω και ειμαι χειροτερα απο οταν τιs ειχα.Ειναι να σου πετυχει η οχι
cs13
Maniac poster

Δημοσ.: 11645
Εγγραφη: Φεβρουάριος 14th, 2009, 8:46 pm
Το μέλος cs13, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό iogo » Μάιος 3rd, 2009, 11:36 pm

Εγώ θα σε συμβούλευα να εξαντλήσεις πρώτα 'ολες τις πιθανές θεραπαυτικές αγωγές πριν κάνεις το βήμα. Μπορεί, να λύσεις το πρόβλημα αλλάζοντας αντιβίωση.
Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος.
iogo
Fast poster

Δημοσ.: 1120
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2009, 11:44 pm
Το μέλος iogo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Perseus » Μάιος 3rd, 2009, 11:40 pm

κοφτες τις πουτανες!
"επίσεις υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός Εβραίων έξω από τους παραδοσιακούς φούρνους σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας και της Πολωνίας..."
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Το μέλος Perseus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 4th, 2009, 10:44 pm

Perseus έγραψε:κοφτες τις πουτανες!

και εγω έτσι είπα. θα τις κόψω τις πο....νες. όμως η μια ( η δεξια) μιλάμε είναι και πολύ π@@@@@να. Με εκδικείται και από το τάφο της. Η δεξια πλευρά μου υποφέρει ακόμα και με παυσίπονα( lonarid n όχι καραμέλες εε;;). Και έχουν περάσει 6 μέρες από το χειρουργείο. Δε στεναχωρήθηκα καθόλου που έφυγαν. Με είχαν ταράξει. Όλο πύον ήταν και όταν αρρώσταινα , 5-6 φορές στάνταρ τον χρόνο, έφτανα μέχρι και στο νοσοκομείο γιατί δεν αρκούσε η αγωγή που μου έδιναν. Πήγαινα στα εξωτ. ιατρεία με οξυγόνο και μάσκα με ειδικά σκευάσματα για τον λαιμό. να τις αφαιρέσεις αν είναι να σου στερούν πολύτιμες στιγμές. Άργησα αλλά το κατάλαβα.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Το μέλος dimitroula09, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 5th, 2009, 2:00 am

καλημερα. βεβαια δε ξυπνησα από μονη μου μες τα χαράματα, 3 το πρωι. η εκλιπούσα δεξια αμυγδακή μου ζητάει τα ρεστα επειδη της είπα οτι χωρίζουμε. Όμως κάθε χωρισμός είναι δύσκολος. και γω, και όπως και κάθε κοινός θνητός , το αντιμετωπίζω με παγωτό. Παιδια μεταξυ μας ετσι; Τα σιχσάθηκα. δεν θέλω να τα ξαναδώ.΄οποιος έχει πρόβλημα με τις παλιοαμυγδαλές μην το δισταζει. Έξωση. Να βρείτε ΚΑΛΟ γιατρό όμως. Δεν είμαστε παιδάκια που πάμε στο ΠΑΙΔΩΝ. Τα πράγματα αλλάζουν στην ανατομία μεγαλώνοντας.
Ααααχ. Αυτό το topic ήταν λύτρωση για μένα. Λές και είναι το blog μου και γράφω. Να ξεπερνάω τους όλο και μειούμενους πόνους μου.
Παιδια καληνύχτα. :smt015

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 5th, 2009, 4:24 am

πάλι εδω παιδια. ναι καλα καταλαβατε. πάλι πονάω . ψιλά βεβαια αλλά ο ύπνος χαλάει. έχω και τα ράμματα στη κομμενη σταφυλή που ακουμπούν στον ουρανισκο και με ψιλοπνιγουν. υπομονη . αφού μπορω και καθομαι εδω και γραφω παει να πει οτι τα πραγματα εχουν φτιαξει πολυ μα παρα πολύ. πριν από 2-3 μερες δεν μπορουσα ουτα καθιστη στο κρεββατι να κατσω. για τους πόνους στο λαιμο βρηκα και ενα κολπο. κάνω γαργαρες με ορό. είναι απίστευτο το πόσο γρηγορα σταματαει κπαως ο πόνος. αντε περιμενω από ομοιοπαθούντες να μου πουν τα δικά τους. φιλάκια σε όλους.Πονεμενους και μη.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 5th, 2009, 6:58 am

καλημερα παιδια. ευτυχώς που το αρχικομ ποστ ειχε γινει τον αυγουστο. ο ενδιαφερόμενος δεν πρεπει να κοιταει πια. υποφερω ρε παιδια. οχι αυτη τη στιγμη τρελλά όπως τις πρωτες ώρες αλλά ποναω. Αυτο που μου δινει πιο πολυ κουραγιο είναι οτι απο χειμώνα - ετσι λενε τουλαχιστον - δεν θα αρρωσταινω τοσο συχνά με αιτια αμυγδαλλιτιδες και δευτερον οτι από την αφαγια θα χασω 10 με 12 κιλα.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό Perseus » Μάιος 5th, 2009, 7:22 am

αντε μπραβο,αλλος ανθρωπος θα νιωσεις.
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό iwnas » Μάιος 5th, 2009, 9:47 am

πω πω παιδια κι εγω τα ιδια..
με γαμανε οι αμυγδαλες ολο αντιβιωσεις και ιστοριες..
δεν πινω τιποτα κρυο να φανταστειτε, παιδια αμα το λεω σε αλλους με κοροιδευουνε, θελω να μαζευτουμε ολοι οι αμυγδαλακηδες να που με τον πονο μας :roll:

μου προτεινετε να τις βγαλω κι εγω ε??
Άβαταρ μέλους
iwnas
New poster

Δημοσ.: 396
Εγγραφη: Μάρτιος 15th, 2008, 11:51 pm
Το μέλος iwnas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Perseus » Μάιος 5th, 2009, 10:17 am

ναι!
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Velvie » Μάιος 5th, 2009, 10:18 am

Bγάλτες, μην το σκέφτεσαι. Ο άντρας μου ήταν έτσι μέχρι που τις έβγαλες και ησύχασε. Την επέμβαση την έκανε καθιστός και μετά από 15 μέρες άρχισε να επανέρχεται. Στην αρχή λίγο θα πρέπει να προσέξεις με αυτά που τρως και μετά δεν θα το θυμάσαι καν. Υγεία εύχομαι.
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες