Αμυγδαλες

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Αμυγδαλες

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 7th, 2009, 9:17 pm

οχι πυρετό δεν έχω κάνει αλλά μη ξεχνάμε ΄τι παίρνω αντιβίωση από την 1η μέρα της εγχείρησης ως και τη στιγμή αυτή που μιλάμε. Αν λάβουμε4 υπόψη και τα παυσίπονα που παίρνω , που όσο ναναι θα έχουν και αντιπυρετική δράση, θα πρεπε να έχω πάθει καμια χοντρή λοίμωξη για να κάνω και πυρετό. Τώρα όσον αφορά το lonarid n ΝΑΙ το πήρα διπλό και δεν έχει καμια σχέση με αυτό ΄ταν το έπαιρνα μονό. Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση τον φίλο talaipwros :P . Ρώτησα μέσα στο νοσοκομείο τί παυσίπονα μου δώσανε και μου είπαν ότι μία φορά το tramal ( κάτι σα ναρκωτικό ) και άλλες 2 φορές apotel των 1000 mg.
Πάντως talaipwre σε ευχαριστώ πολύ γιατί είμαι σε πολύ καλή κατάσταση .
Ζούμε δυστυχώς στη δικτατορία των ηλιθίων

http://akadimia-platonos.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσ.: 56
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2009, 11:03 pm
Το μέλος dimitroula09, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Μάιος 7th, 2009, 9:59 pm

Tramal ειναι το Tramadol που ελεγα πιο πανω.

Αν βρεις καποιον να στο γραψει (θελει μονη κοκκινη γραμμη) θα εβλεπες βελτιωση.

Η δοσολογια ειναι 50 - 100 mg ανα 6 ωρες με μεγιστη δοσολογια τα 400 mg (καλυτερα ισως τα 300), οχι για πανω απο 3-4 ημερες (καλυτερα την πρωτη μερα ξεκινα με λιγοτερη δοση, πχ 50Χ3

συνδυασε το με Lonarid N 30/5o0 2X4 (μπορει να προκαλεσει δυσκοιλιοτητα)

Εχουν καλη αναλγητικη δραση

Disclaimer: τα παραπανω να τα κανεις μετα απο συζητηση με τον θεραποντα γιατρο σου. Ιατρικες συμβουλες μεσω ιντερνετ δεν πρεπει να ακολουθουνται εαν δεν γινει συζητηση με τον θεραποντα ιατρο.
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 43346
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 7th, 2009, 10:32 pm

ευχαριστώ talaipwre. Βέβαια θα το συζητήσω με τον γιατρό αλλά όταν μου έγαρψε το lonarid n είχε βάλει μονό χάπι. Οι πόνοι μεγάλοι είναι και η νύχτα που έρχεται, μόνη στο σπίτι ( που σημαίνει υπόθετο voltaren γιοκ τη νύχτα) δεν θα άντεχα και αυτό το βράδυ να μείνω ξύπνια.Έχω κοιμηθεί από τις 11 χθες το βράδυ μέχρι τις 3 τα ξημερώματα και μετά από τις 8 το πρωί ως τις 10. Αυτός δεν είναι ύπνος. Και δεν έχω ξαπλώσει καθόλου για 2 λόγους α) όταν χαλαρώνεις οι πόνοι φαίνονται πιο έντονοι και β) να κουραστώ τόσο πολύ, να περιμένω να πάει περίπου 1 π.μ να πάρω τα νέα παυσίπονα , και να πέσω για ύπνο. Να ξεκουραστώ λίγο. Γιατί έχω πάλι τρεχάματα. Και να πάω στο νοσοκομείο αλλά και από το ΙΚΑ για να περάσω επιτροπή να μου εγκρίνουν την άδειά μου.
Το tramal είναι πολύ δυνατό; Μη με ρίχνει σε λήθαργο; Τί γνώμη έχεις πάνω σε αυτό; Άμα είναι να ζητήσω στον γιατρό να μου το γράψει και αυτό να το παίρνω τα βράδυα. Θυμάμαι ότι νύσταζα τις πρώτες ώρες από την στιγμή που μπήκα στην ΜΕΘ ( όπου και θα μου το χορήγησαν λογικά) αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο μάλλον να συμβαίνει μόνο από αυτό αφού ακόμα θα ήμουν λογικά υπό την επήρεια της νάρκωσης αλλά και η όλη τλαιπωρία που πέρασα. Θυμάμαι πολύ καλά ότι με το ζόρι κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά , όχι για το ήθελα, αλλά κάθε 3 και λίγο έρχονταν οι νοσηλευτές και με ξυπναγαν. Μόνο κάποια στιγμή με άφησαν να κοιμηθώ και αυτό υποθέτω γιατί σήμανε κάποια στιγμή ΜΠΛΕ ΚΩΔΙΚΟΣ για κάποιον άλλον ασθενή εκεί μέσα και με άφησαν στην ησυχία μου. :smt015

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Το μέλος dimitroula09, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 8th, 2009, 6:53 pm

γεια σας παιδιά. Και απόψε ένα δύσκολο βράδυ ήταν . Δεν κοιμήθηκα παρά μόνο 2 1/2 ώρες. Πήγα στον γιατρό αποφασισμένη να πω πάλι για χιλιοστή φορά ότι πονάω και θέλω ένα πιο ισχυρό παυσίπονο. Είναι πάρα πολύ άσχημο και να παίρνεις χάπια και να μη σε πιάνουν. Μου έγραψε το lonalgal ( συνταγή με κόκκινη γραμμή όπως και το lonarid n) και χαριτολογώντας μου έλεγε - γιατί είναι η 3η συνεχόμενη μέρα που παίρνω κόκκινη συνταγή- ότι στο τέλος θα με πάρουν οι φαρμακοποιοί για πρζόνι. Εγώ το πήρα όμως και είδα διάρκεια στην παυσίπονη δράση του. Είδα όμως και ένα από τα μειονεκτήμαά του . Υ Π Ν Η Λ Ι Α. Το χω πάρει από τις 2,5 το μεσημέρι και γύρω στις 5 άρχισα να νυσταζω έντονα. Το θεώρησα φυσιολογικό γιατί τόσο ταλαιπωρήθηκα το προηγούμενο βραδυ αλλά , και τώρα, αυτήν ακριβώς τη στιγμή που μιλάμε με το ζόρι γράφω. Και θα ζοριστώ να κρατηθώ λίγο ξύπνια ακόμα.
Τελευταία επεξεργασία απο dimitroula09 την Μάιος 8th, 2009, 6:59 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό Harardra » Μάιος 8th, 2009, 6:57 pm

εμενα μια φορα πρηστηκανε και πηρα μιση αντιβιωση και περασαν, αλλα επινα και ρετσινα εκεινη τη περιοδο.
Αν σαν πεθάνω, θελήσουν να γράψουν τη βιογραφία μου,
Τίποτα πιο απλό.
Έχει μόνο δυο ημερομηνίες –της γέννησης και του θανάτου μου.
Ανάμεσα στη μια και την άλλη όλες οι μέρες είναι δικές μου.

πεσόας
Άβαταρ μέλους
Harardra
Fast poster

Δημοσ.: 2451
Εγγραφη: Οκτώβριος 16th, 2008, 7:39 pm
Το μέλος Harardra, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 9th, 2009, 4:37 am

καλημέρα παιδια. Επιτέλους !!! βρέθηκε παυσίπονο που με άφησε να κομηθώ το βράδυ. Το lonalgal. Είναι πολύ δυνατό όμως. Όλο να κοιμάμαι θέλω. Πολύ νύστα. Είνασι επικίνδυνο να το πιεις αυτό και να έχεις και άλλες υποχρεώσεις να κάνεις. Άμα είναι να σαι μόνο στο σπότι και στο κρεββάτι ok. Έχω την αίσθηση όμως ότι δημιουργεί άπνοιες. "Έπιασα" τον εαυτό μου να κοιμάται με το στόμα ανοιχτό, να προσπαθεί να πάρει πιο βαθιά ανάσα. Επίσης έβλεπα κάτι όνειρα περίεργα κάτι σαν παραισθήσεις. Αχ Παναγιά μου. Ας γίνω καλά γρήγορα, να μιλήσω, να πάω στην δουλίτσα μου , να γυρίσω στους φυσιολογικούς ρυθμούς μου.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό skeptikistis » Μάιος 9th, 2009, 9:47 am

Βρε, μπας και είσαι πρεζού; Τους πρεζάκηδες δεν τους πιάνουν τα παυσίπονα. :smt002
Λευτεριά στον Κορκονέα
Άβαταρ μέλους
skeptikistis
Fast poster

Δημοσ.: 3481
Εγγραφη: Ιούλιος 25th, 2007, 9:41 pm
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος skeptikistis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 9th, 2009, 12:12 pm

τι να σου πω ρε σκεπτικιστή , λες; εγώ μονο κανα τσιγαράκι marloboro έκανα. Τα χαλάσανε και αυτά λες; Πάντως , σοβαρά τωρα, τα lonalgal με πιάσανε. Με φοβίσανε όμως κιόλας. Θα δείξει. Η αλήθεια τώρα είναι ότι δεν πονάω , με πιάνει δηλ. το παυσίπονο, που είναι και αυτό κάτι , ένα πρώτο βήμα.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Μάιος 9th, 2009, 12:25 pm

Το lonalgal, ειναι το lonarid- n σε δοση 30/500 που σου ελεγα πιο πανω, χωρις την καφεινη

οσον αφορα την δοσολογια του και γενικοτερα, ισχυουν αυτα που γραφω πιο πανω.
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 43346
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 9th, 2009, 12:58 pm

δηλαδή δεν έχει την καφεϊνη, άρα με κάνει να νυστάζω τόσο πολύ χωρίς να μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου; Αυτή είναι η μοναδική διαφορά με το lonarid n; Μάλιστα. Θα παίρνω το lonarid n πάντως γιατί έχω ένα κεφάλι καζάνι. Thnks talaipwre.Τελικά δεν είσαι όνομα και πράγμα . Δε με έχεις ταλαιπωρήσει καθόλου. Ίσα ίσα που με έχεις βοηθήσει. Και ψυχολογικά.

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό πότσα » Μάιος 9th, 2009, 1:14 pm

dimitroula09 έγραψε:δηλαδή δεν έχει την καφεϊνη, άρα με κάνει να νυστάζω τόσο πολύ χωρίς να μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου; Αυτή είναι η μοναδική διαφορά με το lonarid n; Μάλιστα. Θα παίρνω το lonarid n πάντως γιατί έχω ένα κεφάλι καζάνι. Thnks talaipwre.Τελικά δεν είσαι όνομα και πράγμα . Δε με έχεις ταλαιπωρήσει καθόλου. Ίσα ίσα που με έχεις βοηθήσει. Και ψυχολογικά.

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη σε τέτοια περίπτωση. Lonalgal πάρε και θα 'σαι μια χαρά, εμπιστεύσου με. :smt002
Άβαταρ μέλους
πότσα
Fast poster

Δημοσ.: 1834
Εγγραφη: Μάρτιος 26th, 2009, 5:17 pm
Το μέλος πότσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimitroula09 » Μάιος 10th, 2009, 7:54 pm

καλησπέρα παιδιά. Εδώ είμαι πάλι. Έχω αρχίσει και βελτιώνομαι. Με πιάνουν πλέον τα παυσίπονα και έχω ησυχάσει κάπως. Πονάει βέβαια ο λαιμός μου αλλά όχι στο χάλι που ήμουν τον προηγούμενο καιρό . Δεν μπορώ να μιλήσω ακόμα, συνεχίζω και γράφω αλλά δόξα τω Θεώ μην έχω παράπονο. Οι φρικτοί πόνοι πέρασαν. Συνεχίζω και πηγαίνω κάθε μέρα στο νοσοκομείο για πλύσεις. Είμαι όμως ακόμα αδύναμη και έχω εμφανίσει μεγάλη υπνηλία. Λετε να είναι τα ισχυρά παυσίπονα που έπαιρνα πριν;

Άβαταρ μέλους
dimitroula09
New poster

Δημοσίευσηαπό iogo » Μάιος 10th, 2009, 11:23 pm

foscilis έγραψε:
nightpuma έγραψε:Παρενεργειες?

Απ' ό,τι θυμάμαι όχι ιδιαίτερες, γιατί ο μηχανισμός του είναι διαφορετικός από αυτόν του στάνταρ παυσίπονου (δεν προσπαθεί να σε "κοιμίσει"): Είναι αντιφλεγμονώδες αλλά όχι στεροειδές. Φυσικά δεν το παίρνεις για πλάκα, είναι δυνατό φάρμακο και πρέπει να το γράψει γιατρός γιατί π.χ. ανταγωνίζεται τα αντιβιωτικά.

Αυτό είναι foscilis

http://en.wikipedia.org/wiki/Lornoxicam
Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος.
iogo
Fast poster

Δημοσ.: 1120
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2009, 11:44 pm
Το μέλος iogo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό thanasisjp » Μάιος 10th, 2009, 11:25 pm

dimitroula09 έγραψε:Thnks talaipwre.Τελικά δεν είσαι όνομα και πράγμα . Δε με έχεις ταλαιπωρήσει καθόλου. Ίσα ίσα που με έχεις βοηθήσει.

ταλαίπωρος δε σημαίνει αυτός που ταλαιπωρεί τους άλλους
αλλά αυτός που είναι ταλαιπωρημένος, καταπονημένος...σημειωτέον...
Άβαταρ μέλους
thanasisjp
Crazy poster

Δημοσ.: 7952
Εγγραφη: Φεβρουάριος 16th, 2008, 7:12 pm
Τοποθεσια: Σε έλκηθρο πάνω στον Νέβα...
Το μέλος thanasisjp, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό iogo » Μάιος 10th, 2009, 11:37 pm

dimitroula09 έγραψε:.. Είμαι όμως ακόμα αδύναμη και έχω εμφανίσει μεγάλη υπνηλία. Λετε να είναι τα ισχυρά παυσίπονα που έπαιρνα πριν;

Φυσικό είναι.H κοδείνη έχει το 1/10 περίπου της δύναμης της μορφίνης.Σύν την επιπλέον κοδείνη που έπαιρνες με τα Λοναρίντ όταν έκανες τα μίξ.
Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος.
iogo
Fast poster

Δημοσ.: 1120
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2009, 11:44 pm
Το μέλος iogo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες