Οπλα του Β Παγκοσμιου πολεμου

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις. Αναδρομές και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Anemona, ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ, mnova22, rombard, Πολιτικός μηχανικός και 39 επισκέπτες

Οπλα του Β Παγκοσμιου πολεμου

Δημοσίευσηαπό independent_44 » Αύγουστος 7th, 2008, 9:17 pm

Λιγοτερο γνωστα οπλικα συστηματα του Β ΠΠ που ομως επαιξαν και αυτα καποιον ρολο

Το γερμανκο ρουκετοβολο Νebelwerfer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nebelwerfer

Tι διαβολος πρεπει να ηταν αυτο το πραγμα...

Ὄλβιος ὅστις ἱστορίης ἔσχε μάθησιν
independent_44
Crazy poster

Δημοσ.: 5240
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2008, 5:11 pm
Το μέλος independent_44, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Οπλα του Β Παγκοσμιου πολεμου

Δημοσίευσηαπό maniaths18 » Αύγουστος 7th, 2008, 9:20 pm

independent_44 έγραψε:Λιγοτερο γνωστα οπλικα συστηματα του Β ΠΠ που ομως επαιξαν και αυτα καποιον ρολο

γαματο...για βελε και κανενα αλλο

Το γερμανκο ρουκετοβολο Νebelwerfer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nebelwerfer

Tι διαβολος πρεπει να ηταν αυτο το πραγμα...

Η ΠΑΤΡΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝ Η ΜΑΝΗ
ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙ...

δεν φοβαμαι ΚΑΝΕΝΑΝ,
δεν πιστευω ΚΑΝΕΝΑΝ,
ειμαι απο τη ΜΑΝΗ
Άβαταρ μέλους
maniaths18
Casual Poster

Δημοσ.: 848
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2007, 3:03 pm
Τοποθεσια: Μ Α Ν Η
Το μέλος maniaths18, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Speculoos » Αύγουστος 7th, 2008, 9:25 pm

Έπαιξαν σημαντικό ρόλο (αν και στην τελική ηττήθηκαν) σε μία από τις τελευταίες μεγάλες μάχες του πολέμου στις Αρδένες. Εκεί που για μια ακόμη φορά Αμερικανοί και Άγγλοι δε στηρίχτηκαν στη στρατηγική αλλά απλά στο έμψυχο δυναμικό.
Κι όπως είπε ο μελλοθάνατος λίγο πριν τον οδηγήσουν στο απόσπασμα:

"Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε"

If you stare at the obese, the obese stares back...
Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Speculoos
Maniac poster

Δημοσ.: 11137
Εγγραφη: Ιανουάριος 8th, 2006, 8:44 pm
Τοποθεσια: Brüssel
Το μέλος Speculoos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό independent_44 » Αύγουστος 7th, 2008, 9:47 pm

Tο μεγαλυτερο κανονι στην ιστορια της ανθρωποτητας..
Eπισης γερμανικο, Schwerer Gustav
http://en.wikipedia.org/wiki/Schwerer_Gustav

independent_44
Crazy poster

Το μέλος independent_44, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Εγω » Αύγουστος 7th, 2008, 10:36 pm

Ένα ήταν το όπλο. Όλα τα άλλα ασπιρίνες.

88 mm gun family
Εικόνα
(Flak version)
Άβαταρ μέλους
Εγω
Maniac poster

Δημοσ.: 16608
Εγγραφη: Απρίλιος 29th, 2007, 10:39 pm
Τοποθεσια: Kοιλάδα των Τεμπών
Το μέλος Εγω, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maniaths18 » Αύγουστος 7th, 2008, 10:52 pm

Εγω έγραψε:Ένα ήταν το όπλο. Όλα τα άλλα ασπιρίνες.

88 mm gun family
Εικόνα
(Flak version)

τι ειναι δαυτο?
Η ΠΑΤΡΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝ Η ΜΑΝΗ
ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙ...

δεν φοβαμαι ΚΑΝΕΝΑΝ,
δεν πιστευω ΚΑΝΕΝΑΝ,
ειμαι απο τη ΜΑΝΗ
Άβαταρ μέλους
maniaths18
Casual Poster

Δημοσ.: 848
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2007, 3:03 pm
Τοποθεσια: Μ Α Ν Η
Το μέλος maniaths18, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Aspetos » Αύγουστος 7th, 2008, 10:54 pm

Σχεδιασμένο ως αντιαεροπορικό πυροβόλο με διαμέτρημα 88 mm, αποδείχτηκε εξαιρετικά αποτελεσματικό και ως αντιαρματικό.
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος
Aspetos
Crazy poster

Δημοσ.: 6361
Εγγραφη: Ιανουάριος 16th, 2007, 12:11 pm
Το μέλος Aspetos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Εγω » Αύγουστος 7th, 2008, 11:05 pm

To "88" έκανε τα πάντα, και τα έκανε καλά.. πολύ καλά..
http://en.wikipedia.org/wiki/88_mm_gun

Δεν ήταν τυχαίο.. ήταν Krupp design 8)

Quiz:
Εικόνα
Tι φοράει ο βασιλιάς τίγρης? :smt003
Άβαταρ μέλους
Εγω
Maniac poster

Το μέλος Εγω, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Aspetos » Αύγουστος 7th, 2008, 11:08 pm

Το πιο ευέλικτο άρμα μάχης του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και μάλλον το καλύτερο:

T-34/76

Εικόνα
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος
Aspetos
Crazy poster

Δημοσ.: 6361
Εγγραφη: Ιανουάριος 16th, 2007, 12:11 pm
Το μέλος Aspetos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Εγω » Αύγουστος 7th, 2008, 11:16 pm

Kαι το απόλυτο πετούμενο του Β' Π.Π. 8)
Εικόνα
P-51 Mustang
Άβαταρ μέλους
Εγω
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Εγω » Αύγουστος 7th, 2008, 11:20 pm

Νταξ, και αυτό καλούλι ήταν :smt003
Εικόνα
FW-190
Άβαταρ μέλους
Εγω
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό independent_44 » Αύγουστος 7th, 2008, 11:24 pm

Aspetos έγραψε:Το πιο ευέλικτο άρμα μάχης του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και μάλλον το καλύτερο:

T-34/76

To T-34 βεβαια, μαλλον το καλυτερο και πιο πολυχρησιμοποιημενο αρμα στην ιστορια..
Stuka attack in Africa (1941)

independent_44
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό dna » Αύγουστος 9th, 2008, 8:03 pm

Aspetos έγραψε:Το πιο ευέλικτο άρμα μάχης του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και μάλλον το καλύτερο:
T-34/76

έξω η Monsanto από την Chernozem
Άβαταρ μέλους
dna
Crazy poster

Δημοσ.: 8025
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2007, 11:47 pm
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό independent_44 » Αύγουστος 9th, 2008, 9:12 pm

T-34/76

ΧΑΟΣ και ΒΙΑ ...
independent_44
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό superperiergos » Αύγουστος 9th, 2008, 9:51 pm

Το Τ-34 ήταν το πιο καλό άρμα της κατηγορίας του,δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με τα tiger των Γερμανών που ήταν διπλάσιου βάρους.
Είχε πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτά των Γερμανών, τα ανταλακτικά τους ήταν κοινά με άλλα οχήματα του ρώσικου στρατού, είχαν μεγάλο πλάτος ερπυστριων , μικρό χρόνο παραγωγής και ο σχεδιασμός τής επικλεινούς θωράκισης τους βοηθουσε το εξωστρακισμό των βλημάτων ....Όλα τα ελαφρά και μεσαία αρματα των συμμάχων και των Γερμανών είχαν το πολύ 55mm κανόνι....
Με αυτό το άρμα οι Σοβιετικοί κέρδισαν τους Γερμανούς....
Το πιο καλό άρμα του πολέμου ήταν το Τiger ΙΙ αλλά βγήκαν στη παραγωγή παρα πολύ λίγα...........
Άβαταρ μέλους
superperiergos
Fast poster

Δημοσ.: 2052
Εγγραφη: Ιούνιος 22nd, 2008, 12:53 am
Το μέλος superperiergos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιστορία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Anemona, ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ, mnova22, rombard, Πολιτικός μηχανικός και 39 επισκέπτες