Μάθημα Κυπριακών και ...όσοι πιστοί προσέλθετε!

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Ασεβαστος, George_V, Red Hot Chili Lenin, Ερμής και 40 επισκέπτες

Μάθημα Κυπριακών και ...όσοι πιστοί προσέλθετε!

Δημοσίευσηαπό kokacy10 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 5:55 pm

Γειά σας γειά σας φίλοι και φίλες μου!
Αθημάστε νομίζω την δέσμευσή μου να μιλώ στα Κυπριακά...αυτό κάνω. έτσι λοιπόν για να τονόσετε λίον την Κυπρική σας γνώση σε αυτό το τόπικ θα μάθουμε κάποια βασικά πράγματα και λέξης για την Κυπριακή διάλεκτο! Ξεκινούμεν!

Μάθημα Α:

Λοιπό ναυτό είναι το πρώτο μας μάθημα. Σε αυτό το μάθημα θα μάθουμε τω εγώ κτλ, σε ποιά σειρά μπαίνει το επίθετο σε σχέση με το ρήμα αλλά και κάποιες βασικές εκφράσεις της Κυπριακής διαλέκτου.

Ας αρχίσουμε από τα βασικά:

Εγιώ (η εγιώνεις)
Εσού (η εσούνεις)
Τούτος, -η, -ο

Εμείς
Εσείς
Τούτοι, -τες, -τα
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επίθετο-Ρήμα ή Ρήμα-Επίθετο;
Τώρα ένα επίθετο μπαίνει στην αντίστροφη σειρά με το ρήμα σε σχέση με την καθημερινή γλώσσα η οποία ομιλήτε στην Ελλάδα.
Δηλαδή:

Στην Ελλάδα: -Βλάκας είσαι;
Στην κύπρο: -Είσαι βλάκας;

*Παρόλο που στην Ελλάδα μπορούν να μπουν και τα 2 στην Κυπριακή διάλεκτο ισχύει μόνο το δεύτερο.

Για κάντε λίγη εξάσκηση να σας δω. Γράψετε ο καθ'ενας από 3 προτάσεις με ρήμα και επίθετο μόνο στην Κυπριακή διάλεκτο.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Όταν πάτε στην Κύπρο η όταν δείτε κάποιον Κύπριο να μιλά θα ακούσετε κάποιες περίεργες ως προς εσάς εκφράσεις. μερικές από αυτές είναι: εν, εν να και το ήντα.
Το εν φανερώνει άρνηση και είναι ισότιμο του δεν.
Το εν να φανερώνει μέλλον και είναι ισότοιμο του θα.
Το ήντα στα Ελληνικά σημείναι τι
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απόψε το ΜΑΘΗΜΑ Β με λέξεις στα κυπριακά αλλά και με νέες γνώσεις
Της Κύπρου η καρδιά κτυπά Αριστερά!
Άβαταρ μέλους
kokacy10
Fast poster

Δημοσ.: 2345
Εγγραφη: Ιούλιος 25th, 2007, 11:56 am
Τοποθεσια: Μεγαλόνησος
Το μέλος kokacy10, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Μάθημα Κυπριακών και ...όσοι πιστοί προσέλθετε!

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:02 pm

Εγώ πάντως όταν βρίσκομαι στην Κύπρο και ακούω δύο κύπριους να μιλούν, εν καταλαβαίνω γρι.
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Δημοσ.: 29953
Εγγραφη: Δεκέμβριος 24th, 2007, 6:23 pm
Τοποθεσια: Mars
Το μέλος общие Ставрогина, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kokacy10 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:06 pm

Daria Pavlovna έγραψε:Εγώ πάντως όταν βρίσκομαι στην Κύπρο και ακούω δύο κύπριους να μιλούν, εν καταλαβαίνω γρι.

Μπράβο Ντάρια ήδη χρησιμοποίησες το εν. Κανείς άλλος για εξάσκηση;
Άβαταρ μέλους
kokacy10
Fast poster

Το μέλος kokacy10, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:07 pm

kokacy10 έγραψε:
Daria Pavlovna έγραψε:Εγώ πάντως όταν βρίσκομαι στην Κύπρο και ακούω δύο κύπριους να μιλούν, εν καταλαβαίνω γρι.

Μπράβο Ντάρια ήδη χρησιμοποίησες το εν. Κανείς άλλος για εξάσκηση;

Ε, είμαι καλή μαθήτρια, τι με πέρασες; Άλλωστε κάνω πρακτική είπαμε, τουλάχιστον στο να τα ακούω...
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Το μέλος общие Ставрогина, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό betty_boop » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:10 pm

τζαι γω μίαν εν καταλαβαίνω.

Ο αρφός μου βλάκας είναι.
το φόρουμ μπορντέλον γένηκε.
Τούτη γραία είναι.

Αν θες να πεις πως δεν είναι κάποιος βλάκας πώς το λες;
Βλάκας δεν είσαι; ε; καλά τα πάω.

(θα το παρακολουθώ το μάθημα κυπριακών, πολλά ευχαριστώ κοκα συπριοτ.)
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
betty_boop
Crazy poster

Δημοσ.: 8899
Εγγραφη: Φεβρουάριος 18th, 2008, 2:32 pm
Το μέλος betty_boop, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μαρκος_Τριμης » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:14 pm

ειπεν μου ο διαολος κυπριακα να μαθω!
Οταν πηγαινες, εγω ερχομουν. Οταν ερχοσουν, ειχα ηδη πεθανει. Γι'αυτο μη βιαζεσαι...
Άβαταρ μέλους
Μαρκος_Τριμης
Fast poster

Δημοσ.: 3102
Εγγραφη: Αύγουστος 4th, 2008, 11:05 am
Το μέλος Μαρκος_Τριμης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kokacy10 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:19 pm

Άλλοι μαθητές;
Ντάρια μήπως ξέρεις εσύ καμιά λέξει με το -ούι που θα αναλύσουμε απόψε;
Άβαταρ μέλους
kokacy10
Fast poster

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:21 pm

kokacy10 έγραψε:Άλλοι μαθητές;

Τσου. Δεν μου έρχεται κάτι.
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:27 pm

καπελουι,καλτσουι,παγκουι...
Εγιω εις την σχολην μου πολλους συμφοιτητες Κυπραιους εχω τζαι τουτοι περιεργα λαλουσι
pavlos1988
Fast poster

Δημοσ.: 3169
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2008, 3:36 am
Το μέλος pavlos1988, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κνουπ » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:39 pm

αν θέλουμε να κάνουμε ερώτηση του στυλ "Δεν είσαι Κύπριος;";
O Gilgamesh, where are you wandering?
The life that you seek, you will never find.
Άβαταρ μέλους
Κνουπ
Fast poster

Δημοσ.: 2116
Εγγραφη: Αύγουστος 27th, 2008, 8:13 am
Το μέλος Κνουπ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skeptikistis » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 6:56 pm

Μια απορία που έχω: είναι ενιαία η κυπριακή διάλεκτος, ή αλλιώς μιλάνε στην Πάφο και αλλιώς στη Λεμεσό και δε μπορούν να συνεννοηθούν;
Λευτεριά στον Κορκονέα
Άβαταρ μέλους
skeptikistis
Fast poster

Δημοσ.: 3481
Εγγραφη: Ιούλιος 25th, 2007, 9:41 pm
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος skeptikistis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό elman » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 7:00 pm

Στο βόρειο τμήμα ομιλείτε η τουρκική της Ανατολίας.
Άβαταρ μέλους
elman
Fast poster

Δημοσ.: 3521
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2007, 4:19 am
Το μέλος elman, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kokacy10 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 7:18 pm

skeptikistis έγραψε:Μια απορία που έχω: είναι ενιαία η κυπριακή διάλεκτος, ή αλλιώς μιλάνε στην Πάφο και αλλιώς στη Λεμεσό και δε μπορούν να συνεννοηθούν;

Ελάχιστες είναι ψη διαφορές αλλά οι Κυπριακή διάλεκτος είναι ίδια
Άβαταρ μέλους
kokacy10
Fast poster

Δημοσίευσηαπό kokacy10 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 7:19 pm

pavlos1988 έγραψε:

καπελουι,καλτσουι,παγκουι...
Εγιω εις την σχολην μου πολλους συμφοιτητες Κυπραιους εχω τζαι τουτοι περιεργα λαλουσι

Μπράβο πολύ καλή προπάθεια όμως πρόσεξε λίγο τη σειρά των λέξεων. Δες λίγο τι έγραψα πιο πάνω και θα καταλάβεις
Άβαταρ μέλους
kokacy10
Fast poster

Δημοσίευσηαπό kokacy10 » Σεπτέμβριος 1st, 2008, 7:58 pm

betty_boop έγραψε:τζαι γω μίαν εν καταλαβαίνω.

Ο αρφός μου βλάκας είναι.
το φόρουμ μπορντέλον γένηκε.
Τούτη γραία είναι.

Αν θες να πεις πως δεν είναι κάποιος βλάκας πώς το λες;
Βλάκας δεν είσαι; ε; καλά τα πάω.

(θα το παρακολουθώ το μάθημα κυπριακών, πολλά ευχαριστώ κοκα συπριοτ.)

Εν είμαι βλάκας
Εν είσαι βλάκας
Εν εν(είναι) βλάκας

Εν είμαστεν βλάκες
Εν είσαστεν βλάκες
Εν εν(είναι) βλάκες
Άβαταρ μέλους
kokacy10
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Ασεβαστος, George_V, Red Hot Chili Lenin, Ερμής και 40 επισκέπτες