Μάνη (ιστορικα στοιχεία κ.α)

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις. Αναδρομές και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Non4me, Tsixlas και 48 επισκέπτες

Re: Μάνη (ιστορικα στοιχεία κ.α)

Δημοσίευσηαπό ΝΥΦΙΑΤΗΣ » Νοέμβριος 28th, 2013, 9:51 am

alamo έγραψε: Πετρογγοναίοι στην Κοίτα, Κουβελάκοι στα Κυβέλια.

Γίνε πιο σαφής ...... δεν σε πιάνω ......

(υπ όψην άλλο Κουβελάκος άλλο Κυβέλος)
κι εγώ κακά χερόβολα και εσείς κακά δεμάτια !!!

Όντας η Μάνη συμφωνεί τάζει άρματα μεγάλα !!!!

http://maniatika.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
ΝΥΦΙΑΤΗΣ
Casual Poster

Δημοσ.: 641
Εγγραφη: Οκτώβριος 22nd, 2008, 11:55 am
Τοποθεσια: ΝΙΚΑΙΑ - ΜΑΝΗ
Το μέλος ΝΥΦΙΑΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alamo » Νοέμβριος 28th, 2013, 8:02 pm

ΝΥΦΙΑΤΗΣ έγραψε:
alamo έγραψε: Πετρογγοναίοι στην Κοίτα, Κουβελάκοι στα Κυβέλια.

Γίνε πιο σαφής ...... δεν σε πιάνω ......

(υπ όψην άλλο Κουβελάκος άλλο Κυβέλος)

εννοω οτι ειναι κοινο επωνυμο στα Κυβέλια
μυρμηκολέων ὤλετο παρὰ τὸ μὴ ἔχειν βοράν
Άβαταρ μέλους
alamo
New poster

Δημοσ.: 229
Εγγραφη: Μάιος 2nd, 2012, 7:44 pm
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος alamo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΝΤΟΥΒΑΣ » Νοέμβριος 28th, 2013, 11:35 pm

Κουσκουβελάκο ξέρω απο τη Παγανέα Κουβελάκο πρώτη φορά ακούω.
ΝΙΚΟΣ ΝΤΟΥΒΑΣ
New poster

Δημοσ.: 28
Εγγραφη: Μάρτιος 27th, 2006, 1:42 pm
Το μέλος ΝΙΚΟΣ ΝΤΟΥΒΑΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΝΥΦΙΑΤΗΣ » Νοέμβριος 29th, 2013, 12:19 am

ΝΙΚΟΣ ΝΤΟΥΒΑΣ έγραψε: Κουσκουβελάκο ξέρω απο τη Παγανέα Κουβελάκο πρώτη φορά ακούω.

υπήρχε οικογένεια Κουβελάκου στην Κοίτα ...... απλά δεν γνωρίζω την καταγωγή της. Μέχρι το 1875 φαινόταν στα έγγραφα που αφορούν την Κοίτα.

Δεν ξέρω αν άλλαξαν επώνυμο ή εκτοπίστηκαν ή απλά εγκατέλειψαν την περιοχή. (πάντως κάνουν αισθητή την παρουσία τους από το 1800 μέχρι το 1875).

Άβαταρ μέλους
ΝΥΦΙΑΤΗΣ
Casual Poster

Το μέλος ΝΥΦΙΑΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑκοβιτηςΑρκας » Ιανουάριος 31st, 2014, 11:42 am

Καρυτινός έγραψε: Ερώτηση-απορία: Τα "Σαμπάζικα" της Μάνης ποια χωριά είναι?
Απ' ότι έχω καταλάβει δεν άνηκαν στην Μάνη, αλλά ήταν κοντά...

φιλε μου στα Σαμπαζικα, συμφωνα με τα απομνημονευματα του Θ.Κολοκοτρωνη, ανηκει το χωριο Ακοβος (και τοπος καταγωγης μου) οπου σημερα ανηκει στην Αρκαδια ενω αλλωτε (δηλαδη τα χρονια της επαναστασης) ανηκε στην Ανω Μεσσηνια...παρολαυτα ο Γερος του Μορια αναφερει πως ο Ακοβος ανηκε στη Μανη διοτι η Μανη εκεινα τα χρονια εκτινοταν σ' ολο τον Ταυγετο περαν του ανατολικου σημειου που το ειχαν, επιτηδες, κατοικησει οι Τουρκαλβανοι
ΑκοβιτηςΑρκας
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2014, 11:34 am
Το μέλος ΑκοβιτηςΑρκας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Καρυτινός » Φεβρουάριος 1st, 2014, 4:52 pm

ΑκοβιτηςΑρκας έγραψε:

φιλε μου στα Σαμπαζικα, συμφωνα με τα απομνημονευματα του Θ.Κολοκοτρωνη, ανηκει το χωριο Ακοβος (και τοπος καταγωγης μου) οπου σημερα ανηκει στην Αρκαδια ενω αλλωτε (δηλαδη τα χρονια της επαναστασης) ανηκε στην Ανω Μεσσηνια...παρολαυτα ο Γερος του Μορια αναφερει πως ο Ακοβος ανηκε στη Μανη διοτι η Μανη εκεινα τα χρονια εκτινοταν σ' ολο τον Ταυγετο περαν του ανατολικου σημειου που το ειχαν, επιτηδες, κατοικησει οι Τουρκαλβανοι

Αγαπητέ συμπατριώτη εκ μιας των Τεσσάρων Αρκαδιών ευχαριστώ για την απάντηση στο παλιό αυτό ερώτημα (Σεπτέμβριος 25th, 2010, 2:53 pm), αν και νομίζω είχαμε βρει από τότε σχετικά: viewtopic.php?f=51&t=129518&start=1200#p2969298

Από τον Άκοβο έχουμε και αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα μαρτυρία από το 1845, εδώ.

Τον όρο "Σαμπάζικα της Μάνης" τον είχα βρει από άλλη πηγή (πλην του ΓτΜ). Για τα όρια της Μάνης κατά καιρούς είναι άλλοι πιο αρμόδιοι σε αυτό το νήμα. Έχεις μήπως καμιά ιδέα από που προέρχεται ο όρος σαμπάζικα; Εμεινε μήπως από κάποιον Οθωμανό επικυριάρχο της περιοχής πχ Αμπαζ;

Έχεις κάποιες πηγές ότι ο Άκοβος άνηκε παλαιότερα στη Μάνη; Δεν το θεωρώ απίθανο. Για παράδειγμα κατά το Μεσαίωνα είναι γνωστό ότι η Τσακωνιά και η γλώσσα της εκτεινόταν από τις παρυφές σχεδόν του Άργους έως την Μονεμβασιά συμπεριλαμβανομένων και κάποιων χωριών των δυτικών πλαγιών του Πάρνωνα.

ΥΓ: Μιας και βρισκόμαστε στο νήμα της Μάνης, έχουν αναφερθεί ποτέ εδώ τα ονόματα των αφιερωτών από τις κτητορικές επιγραφές των παλαιών εκκλησιών της Μάνης πχ 12ο αιώνα. Είναι περίπου 20-30, αν θυμάμαι καλά, ονόματα παλαιών Μανιατών και Ζυγιωτών του 11-12ου αιώνα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και δεν είναι γνωστά γράψτε μου να βρω την πηγή και να τα μεταφέρω κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα.
Καρυτινός
Fast poster

Δημοσ.: 2732
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2009, 6:37 pm
Το μέλος Καρυτινός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΝΥΦΙΑΤΗΣ » Φεβρουάριος 2nd, 2014, 11:28 am

Καρυτινός έγραψε:
ΑκοβιτηςΑρκας έγραψε:

Αγαπητέ συμπατριώτη εκ μιας των Τεσσάρων Αρκαδιών ευχαριστώ για την απάντηση στο παλιό αυτό ερώτημα (Σεπτέμβριος 25th, 2010, 2:53 pm), αν και νομίζω είχαμε βρει από τότε σχετικά: viewtopic.php?f=51&t=129518&start=1200#p2969298

Από τον Άκοβο έχουμε και αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα μαρτυρία από το 1845, εδώ.

Τον όρο "Σαμπάζικα της Μάνης" τον είχα βρει από άλλη πηγή (πλην του ΓτΜ). Για τα όρια της Μάνης κατά καιρούς είναι άλλοι πιο αρμόδιοι σε αυτό το νήμα. Έχεις μήπως καμιά ιδέα από που προέρχεται ο όρος σαμπάζικα; Εμεινε μήπως από κάποιον Οθωμανό επικυριάρχο της περιοχής πχ Αμπαζ;

Έχεις κάποιες πηγές ότι ο Άκοβος άνηκε παλαιότερα στη Μάνη; Δεν το θεωρώ απίθανο. Για παράδειγμα κατά το Μεσαίωνα είναι γνωστό ότι η Τσακωνιά και η γλώσσα της εκτεινόταν από τις παρυφές σχεδόν του Άργους έως την Μονεμβασιά συμπεριλαμβανομένων και κάποιων χωριών των δυτικών πλαγιών του Πάρνωνα.

ΥΓ: Μιας και βρισκόμαστε στο νήμα της Μάνης, έχουν αναφερθεί ποτέ εδώ τα ονόματα των αφιερωτών από τις κτητορικές επιγραφές των παλαιών εκκλησιών της Μάνης πχ 12ο αιώνα. Είναι περίπου 20-30, αν θυμάμαι καλά, ονόματα παλαιών Μανιατών και Ζυγιωτών του 11-12ου αιώνα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και δεν είναι γνωστά γράψτε μου να βρω την πηγή και να τα μεταφέρω κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα.

ένα ένα Κύριοι

1ον ουδέποτε ο Άκοβος που βρίσκεται στα όρια Μεσσηνίας - Αρκαδίας υπαγόταν με οποιαδήποτε τρόπο στην Μάνη.

ο λόγος που ίσως αναφέρεται να είναι πολιτικός της εποχής. Αλλιώς δεν βρίσκω κάτι άλλο. Μπορεί πάλι να εννοούν την μικρομάνη. (κιοτσούκ Μάνη).

2ον ως προς τις επιγραφές τις βυζαντινές δεν θυμάμαι στο νήμα που βρίσκονται ωστόσο σε πολλές εκκλησίες της Μάνης βρίσκονται τέτοια χαρακτικά είτε από Αγιογράφους όπως ο Κληροδέτης είτε από ιδιοκτήτες ......

Άβαταρ μέλους
ΝΥΦΙΑΤΗΣ
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Vasilis Mavroutsos » Ιούλιος 28th, 2014, 5:30 pm

Μαυρούτσος : Επώνυμο οικογένειας από τον οικισμό Πιόντες Ανατολικής (Προσηλιακής) Μάνης. Επώνυμο ιταλοκατάληκτο χωρίς όμως να έχει ιταλική ρίζα. Παλιότερα η οικογένεια αυτή αναφερόταν στο ληξιαρχείο και ως Μαυρούτζος. Η 1η οικογένεια που κατοίκησε τον οικισμό Πιόντες που είναι επίσης γνωστός κι ως Ακρογιάλι ή Αντρογιάλι λόγω της παραλίας του. Πέρα από την μεγάλη περιουσία που είχε η οικογένεια στον συγκεκριμένο οικισμό, της άνηκε για ένα διάστημα το μεγαλύτερο μέρος της περιοχής του Χατζηκυριάκειου στον Πειραιά όπου υπήρχαν πολλές ταβέρνες και καπηλειά. Λέγεται ότι οι ρίζες της οικογένειας προέρχονταν από την Κωνσταντινούπολη όπου ήταν μεγάλη αρχοντική οικογένεια. Στην πορεία κάποιοι από την οικογένεια αποσπάστηκαν και κατέβηκαν νότια της Ελλάδας όπου βρίσκονται μέχρι σήμερα. Το επώνυμο Μαυρούτσος υπάρχει και στα Δωδεκάνησα και στην Κοζάνη.
Vasilis Mavroutsos
New poster

Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2014, 5:22 pm
Το μέλος Vasilis Mavroutsos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΝΥΦΙΑΤΗΣ » Σεπτέμβριος 16th, 2014, 10:02 pm

Vasilis Mavroutsos έγραψε: Μαυρούτσος : Επώνυμο οικογένειας από τον οικισμό Πιόντες Ανατολικής (Προσηλιακής) Μάνης. Επώνυμο ιταλοκατάληκτο χωρίς όμως να έχει ιταλική ρίζα. Παλιότερα η οικογένεια αυτή αναφερόταν στο ληξιαρχείο και ως Μαυρούτζος. Η 1η οικογένεια που κατοίκησε τον οικισμό Πιόντες που είναι επίσης γνωστός κι ως Ακρογιάλι ή Αντρογιάλι λόγω της παραλίας του. Πέρα από την μεγάλη περιουσία που είχε η οικογένεια στον συγκεκριμένο οικισμό, της άνηκε για ένα διάστημα το μεγαλύτερο μέρος της περιοχής του Χατζηκυριάκειου στον Πειραιά όπου υπήρχαν πολλές ταβέρνες και καπηλειά. Λέγεται ότι οι ρίζες της οικογένειας προέρχονταν από την Κωνσταντινούπολη όπου ήταν μεγάλη αρχοντική οικογένεια. Στην πορεία κάποιοι από την οικογένεια αποσπάστηκαν και κατέβηκαν νότια της Ελλάδας όπου βρίσκονται μέχρι σήμερα. Το επώνυμο Μαυρούτσος υπάρχει και στα Δωδεκάνησα και στην Κοζάνη.

Η οικογένεια Μαυρούτσου όντως ήταν στους Πιόντες, εκεί όμως κυριαρχούσαν οι Γεωργοπουλιάνοι ....... Ο Δήμος Μαυρούτζος είναι το παλαιότερο μέλος της οικογένειας που γνωρίζουμε, το 1716. Καταγράφεται στο ημερολόγιο του γιατρού Παπαδάκη όπου αναφέρονται τραυματίες από τοπικές έριδες.

Έγηανε ο διμος ο μαυρούτζος στο κεφάλι πετριά

Η παραπάνω αναφορά σημαίνει πως η οικογένεια βρισκόταν ήδη πριν το 1700 στην περιοχή.

Άβαταρ μέλους
ΝΥΦΙΑΤΗΣ
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Billakos1985 » Οκτώβριος 7th, 2014, 4:41 pm

Ναι σίγουρα οι Γεωργοπουλιάνοι είναι οικογένεια σοϊλήδων αλλά όσον αφορά το Μοναστήρι του Σωτήρα δεν τους ανήκει ακριβώς.. Είχε φτιαχτεί από καλόγερους τους οποίους και έδιωξαν από κει σκοτώνοντας τους περισσότερους. Πλέον το Μοναστήρι ανήκει σαν εκκλησία στην 5η Εφορία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Σπάρτης και έχει χαρακτηριστεί σαν ιστορικό διατηρητέο μνημείο ενώ τα οικήματα μέσα στο αυτό ανήκουν στην οικογένεια Γρηγορίου Γεωργόπουλου (Τζανάκου). Όσο για το απόσπασμα που λες το γνωρίζω ο προπάππους μου ο Δήμος ήταν ένας από τα 18 πρωτοξάδερφα τα οποία ήταν κάτι σαν ομάδα που βοήθαγαν (σαν τουφέκια) μεγάλα σόγια όπως οι Μιχελιάνοι και οι Πηλοκοτσιάνοι.
Billakos1985
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Οκτώβριος 7th, 2014, 4:18 pm
Το μέλος Billakos1985, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΝΥΦΙΑΤΗΣ » Οκτώβριος 7th, 2014, 10:55 pm

Billakos1985 έγραψε: Ναι σίγουρα οι Γεωργοπουλιάνοι είναι οικογένεια σοϊλήδων αλλά όσον αφορά το Μοναστήρι του Σωτήρα δεν τους ανήκει ακριβώς.. Είχε φτιαχτεί από καλόγερους τους οποίους και έδιωξαν από κει σκοτώνοντας τους περισσότερους. Πλέον το Μοναστήρι ανήκει σαν εκκλησία στην 5η Εφορία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Σπάρτης και έχει χαρακτηριστεί σαν ιστορικό διατηρητέο μνημείο ενώ τα οικήματα μέσα στο αυτό ανήκουν στην οικογένεια Γρηγορίου Γεωργόπουλου (Τζανάκου). Όσο για το απόσπασμα που λες το γνωρίζω ο προπάππους μου ο Δήμος ήταν ένας από τα 18 πρωτοξάδερφα τα οποία ήταν κάτι σαν ομάδα που βοήθαγαν (σαν τουφέκια) μεγάλα σόγια όπως οι Μιχελιάνοι και οι Πηλοκοτσιάνοι.

Καλά εννοείται ότι σήμερα το Μοναστήρι αυτό όπως και όλα στην Ελλάδα ανήκουν σε επίσημους φορείς, απλά κατέγραψα παραδοσιακά τι είχε συμβεί....

όσον αφορά την σφαγή που αναφέρεις ίσως συνδέεται και με την φυγή της οικογένειας Δημητρογεωργακάκου από τους Πιόντες στα Λουκάδικα, που σήμερα γράφονται με άλλο επίθετο. (δεν χρειάζεται να αναφέρω). Λέγεται ότι κάποιος καλόγερος πείραξε κάποια Γεωργοπουλίτσα και έγινε πολυφονικό...Κάποιοι αποφάσισαν πως είναι καλύτερο να φύγουν. Ίσως να ήταν και πρόφαση για να καταπατήσουν περιουσίες του μοναστηριού. Άγνωστο.

Η οικογένεια Μαυρούτσου είναι ξεχωριστή οικογένεια - πατριά μήπως ξέρεις αν χωρίζεται, έστω και ανεπίσημα, σε επιμέρους κλάδους???

Άβαταρ μέλους
ΝΥΦΙΑΤΗΣ
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Billakos1985 » Οκτώβριος 8th, 2014, 8:55 am

Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω και εγώ ότι έχω μάθει τα ξέρω από την γιαγιά μου, τους θείους μου και τον πατέρα μου. Ξέρω πως ένας συγχωριανός μας έχει ένα βιβλίο για τις οικογένειες των Πιοντών πιο αναλυτικό από αυτά που γνωρίζουμε αλλά αρνείται να μας το δώσει... Η μόνη απόδειξη είναι από το ληξιαρχείο που όντως η οικογένεια μου αναφέρεται ως η 1η που εγκαταστάθηκε στις Πιόντες βάσει ημερομηνιών. Επίσης γνωρίζω και αρκετές από τις συγγένειες μας αλλά και κουμπαριές με άλλα σόγια από το χωριό π.χ. οικογένειες Τσίκλου, Ποθάκου, Βροτσάκου, Λύρη ακόμα και με Γεωργοπουλιάνους κ.α.
Billakos1985
New poster

Εγγραφη: Οκτώβριος 7th, 2014, 4:18 pm
Το μέλος Billakos1985, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΝΥΦΙΑΤΗΣ » Οκτώβριος 8th, 2014, 7:46 pm

Billakos1985 έγραψε: Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω και εγώ ότι έχω μάθει τα ξέρω από την γιαγιά μου, τους θείους μου και τον πατέρα μου. Ξέρω πως ένας συγχωριανός μας έχει ένα βιβλίο για τις οικογένειες των Πιοντών πιο αναλυτικό από αυτά που γνωρίζουμε αλλά αρνείται να μας το δώσει... Η μόνη απόδειξη είναι από το ληξιαρχείο που όντως η οικογένεια μου αναφέρεται ως η 1η που εγκαταστάθηκε στις Πιόντες βάσει ημερομηνιών. Επίσης γνωρίζω και αρκετές από τις συγγένειες μας αλλά και κουμπαριές με άλλα σόγια από το χωριό π.χ. οικογένειες Τσίκλου, Ποθάκου, Βροτσάκου, Λύρη ακόμα και με Γεωργοπουλιάνους κ.α.

Φίλε μου προσωπικά έχω ένα μεγάλο όγκο παλαιών και σπάνιων βιβλίων για την Μανιάτικη ιστορία, μεταξύ αυτών και πολύ υλικό για τους Πιόντες. Υπάρχει πιθανότητα να γράψω και κάποιο άρθρο στο μπλοκ μου για να την περιοχή. :smt002

Πάντως δεν είναι μόνο το ληξιαρχείο .... (αυτό είναι το λιγότερο). Υπάρχουν έγγραφα πολύ παλαιότερα .. 8)

Ιστορικά καλό είναι να γνωρίζεις πως από τις οικογένειες που έγραψες Τσίκλου, Ποθάκου, Βροτσάκου, Λύρη, είναι το ίδιο παλιές με την οικογένεια Μαυρούτσου, ενώ οι Γεωργοπουλιάνοι πρέπει να μετέβησαν μετέπειτα. Απόδειξη σε αυτό είναι ότι στο χειρόγραφο του γιατρού Παπαδάκη (1720 - 1760) δεν έχουμε Γεωργόπουλιάνους.

Άβαταρ μέλους
ΝΥΦΙΑΤΗΣ
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Jimmyk3291 » Οκτώβριος 20th, 2014, 12:41 am

Καλησπέρα,

Αναζητώ πληροφορίες για την οικογένεια των Κουρικιάνων που απ' ότι βρίσκω στο internet ζούσαν στη Κοίτα και είχαν μια μεγάλη βεντέτα το 1871 με τους Καουριάνους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Jimmyk3291
New poster

Εγγραφη: Οκτώβριος 20th, 2014, 12:37 am
Το μέλος Jimmyk3291, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΑΡΟΣ » Οκτώβριος 20th, 2014, 2:39 pm

Καλησπέρα σας .Ονομάζομαι ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΣ και έχω καταγωγή από τον Πύργαρο Δημαρίστικων της Προσηλιακής Μάνης,θέλω να μάθω αν γνωρίζετε από ποιά πατριά είμαστε
Το 1974 το αλλάξαμε από ΚΑΨΟΚΟΛΗΣ το οποίο διατηρείται ακόμη απο πάρα πολλούς.Εχω ακούσει οτι λεγόμαστε πολύ παλιά ΜΕΘΙΑΝΟΙ (καψοκολιανοι,κουζηλιανοι,κασιδεριανοι).Ξέρετε απο παλαιά έγγραφα πότε πήγαν εκεί και αν ήταν μεγάλη πατριά και πως βγήκε το καψοκολης

Ευχαριστώ
ΔΗΜΑΡΟΣ
New poster

Εγγραφη: Οκτώβριος 19th, 2014, 3:34 pm
Το μέλος ΔΗΜΑΡΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ιστορία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Non4me, Tsixlas και 48 επισκέπτες