Ελαφρα φαγητα - S.O.S

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Ελαφρα φαγητα - S.O.S

Δημοσίευσηαπό mec » Σεπτέμβριος 10th, 2008, 8:56 pm

Εχω προβλημα με το στομαχι λογω κακοφαγιας, αλλα τωρα τελευταια το κακο παραγινε. Ειχα παρει την αποφαση να στρωθω να μαγειρευω, αλλα καθως δεν εφτιαξα κανενα σοβαρο προγραμμα, καταληξα παλι να τρωω διαφορες μαλακιες.

Η κατασταση επιδεινωνεται και απο λιχουδιες που τρωω αναμεσα στα γευματα και μου απορυθμιζουν το στομαχι και πηρα την αποφαση να τις κοψω οριστικα. Σαν να μην εφταναν αυτα, η φιλη μου που ειναι σενεγαλεζα εφτιαξε κατι αφρικανικα φαγητα με πολλα μπαχαρια και με εβγαλε εκτος μαχης.

Πρεπει κατι να κανω γιατι δεν με παιρνει αλλο. Ταχω παιξει και δεν μπορω να εργαστω.

Θελω να κανω μια λιστα με ελαφρα φαγητα και περιμενω και τις δικες σας ιδεες.

Σημερα εφτιασα ενα κισοπουαρο (πρασοπιτα) και συνηλθα καπως...
Εχω αποχωρησει. Να περνατε καλα!
mec
Fast poster

Δημοσ.: 2476
Εγγραφη: Ιούλιος 31st, 2008, 4:19 pm
Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ελαφρα φαγητα - S.O.S

Δημοσίευσηαπό leviathan » Σεπτέμβριος 10th, 2008, 9:04 pm

Σαλατες οπως Χωριατικη - Χορταρικων - Λαχανικων - Ρυζι - Πατσα ( ειναι θαυμα για στομαχικα προβληματα )
για αρχη και μετα βλεπεις και κανεις !!
Άβαταρ μέλους
leviathan
Fast poster

Δημοσ.: 4099
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 9th, 2007, 6:44 am
Το μέλος leviathan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mec » Σεπτέμβριος 11th, 2008, 12:45 am

leviathan έγραψε:Σαλατες οπως Χωριατικη - Χορταρικων - Λαχανικων - Ρυζι - Πατσα ( ειναι θαυμα για στομαχικα προβληματα )
για αρχη και μετα βλεπεις και κανεις !!

Σε ευχαριστω, πηρα κι ολας τρεις ιδεες απο αυτα που εγραψες:
-σαλατα χωριατικη, αλλα προσθετοντας και τονο γιατι αλλιως δεν με κραταει
-απο το ρυζι σκεφτηκα τα γεμιστα
-πατσα δεν ξερω να φτιαχνω και δεν υπαρχουν πατσατζιδικα εδω που ειμαι. Θα φτιαξω ομως μια λαχανοσουπα με ελαχιστο μαλακο κρεας ή ψαρι

Εχω λαβει κι ενα pm με αλλες ιδεες οποτε μαλλον θα τα καταφερω.
mec
Fast poster

Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κα Τσίκα* » Σεπτέμβριος 12th, 2008, 10:37 pm

Κοτοσουπα (καλο ειναι να παγωνεις τον ζωμο στο ψυγειο και να αφαιρεις το λιπος πριν την φτιαξεις)

Μπιφτεκακια στον ατμο (με ελαχιστα εως καθολου μπαχαρικα) και πουρε πατατας --- (σπιτικο πουρε,βραζεις τις πατατες, τις λιωνεις,ριχνεις γαλα,ελαχιστο βουτυρο κλπ)

Βραστα κολοκυθακια (οχι ομως παραβρασμενα) ,με λιγο λαδολεμονο και ψιλοκομμενο δυοσμο,και ψαρακι βραστο.

Περαστικα!!
-Μα κύριε Στουρνάρα, γιατί πρέπει να φάω όλα αυτά τα παλούκια;
-Φάε, φάε, είσαι στην ανάπτυξη..
Άβαταρ μέλους
Κα Τσίκα*
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '11

Δημοσ.: 28187
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2007, 4:21 pm
Τοποθεσια: Βορράς
Το μέλος Κα Τσίκα*, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mec » Σεπτέμβριος 12th, 2008, 11:16 pm

Τελέσιλλα* έγραψε:Κοτοσουπα (καλο ειναι να παγωνεις τον ζωμο στο ψυγειο και να αφαιρεις το λιπος πριν την φτιαξεις)

Μπιφτεκακια στον ατμο (με ελαχιστα εως καθολου μπαχαρικα) και πουρε πατατας --- (σπιτικο πουρε,βραζεις τις πατατες, τις λιωνεις,ριχνεις γαλα,ελαχιστο βουτυρο κλπ)

Βραστα κολοκυθακια (οχι ομως παραβρασμενα) ,με λιγο λαδολεμονο και ψιλοκομμενο δυοσμο,και ψαρακι βραστο.

Περαστικα!!

Σε ευχαριστω Τελεσιλλα, ωραιες ιδεες. Θα κανω αυριο μπιφτεκακια με πουρε.

ΥΓ Χτες και σημερα εφαγα ελαφρα (χωριατικη με τονο χτες και γεμιστα με σκετο ρυζι σημερα) και αισθανομαι αλλος ανθρωπος. Παντως δεν ειναι και για κανονικο προγραμμα, γιατι αργα ξαναπειναγα και χτυπησα και κατι γιαουρτακια.
mec
Fast poster

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες