ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δέλτα-Λοξ, Σπυρος1 και 11 επισκέπτες

Re: ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 29th, 2008, 10:48 pm

mec έγραψε:Βρε Αλεξανιμε, το ζητημα δεν ειναι τι λεει η εκκλησια. Αυτη ειχε και το πεπονι και το μαχαιρι. Οποιο ηθελε μπορουσε να το κρατησει κι οποιο δεν ηθελε να το βγαλει αιρετικο. Ποιος θα τολμουσε να την αμφισβητησει; Σημασια εχει τι θα μπορουσαν να πουν ανεξαρτητοι ερευνητες.

βασικα θα μπορουσε ο οποιοσδηποτε
καθως επι τρεις αιωνες δεν υπηρχε οργανωμενη εκκλησια

και στο ειπα και πριν αν διαβασεις εκκλησιαστικη ιστορια θα δεις οτι απο ολα αυτα τα αποκριφα ενα δυο συζητηθηκανε και αυτο γιατι δεν γνωριζαν την προελευση τους
τα υπολληπα που εχουν κυριως προελθει απο τους γνωστικιστες (ευαγγελιο του Ιουδα κτλ) δεν μπηκαν καν στον κοπο να τα αναφερουν στις οικουμενικες συνοδους
Χωρις να θελω να απορριψω τα λεγομενα σου, διατηρω λοιπον επιφυλαξεις λογω της απλης λογικης περι της υποκειμενικοτητας των κριτηριων και λογω του οτι βλεπω
οτι εδω στη Δυση αυτα τα ευαγγελια αντιμετωπιζονται σοβαρα.

οι Ρωμαιοκαθολικοι αντιμετοπιζουν σοβατα το ευαγγελιο του Θωμα; :o :o :o :o
Τοσο πολυ εχουν ξεπεσε πλεον;
Κριμα γιατι τους ειχα σε καποια εκτιμηση
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσ.: 37642
Εγγραφη: Νοέμβριος 23rd, 2005, 3:23 pm
Το μέλος AlexAnime, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Οκτώβριος 29th, 2008, 11:48 pm

mec έγραψε:
AlexAnime έγραψε:
mec έγραψε:Καλα καλα ξερω, αυτο ειναι αποκρυφο ευαγγελιο, δεν συνεφερε να το κανουμε φανερο.

το αποκρυφα δεν παει να πει οτι ειναι αγνωστο
οτι ειναι ΑΔΙΑΦΟΡΑ παει αν πει, δεν ηταν ποτε μερος της χριστιανικης θεολογιας

Κυκλοφορουν στα βιβλιοπωλεια της Ελλαδας οπως πχ εδω Γαλλια;

Τα εχω αγορασει απο τις εκδοσεις ''ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ'' στην οδο Ασκληπιου στο κεντρο της Αθηνας :D
Κοίτα αν τολμάς απ' ευθείας μες στου δράκου τα μάτια.
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσ.: 55418
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2006, 1:17 am
Το μέλος ΑΙΝΕΙΑΝ06, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mec » Οκτώβριος 29th, 2008, 11:49 pm

AlexAnime έγραψε:
Χωρις να θελω να απορριψω τα λεγομενα σου, διατηρω λοιπον επιφυλαξεις λογω της απλης λογικης περι της υποκειμενικοτητας των κριτηριων και λογω του οτι βλεπω
οτι εδω στη Δυση αυτα τα ευαγγελια αντιμετωπιζονται σοβαρα.

οι Ρωμαιοκαθολικοι αντιμετοπιζουν σοβατα το ευαγγελιο του Θωμα; :o :o :o :o
Τοσο πολυ εχουν ξεπεσε πλεον;
Κριμα γιατι τους ειχα σε καποια εκτιμηση

Δεν αναφερομαι στη Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια, διοτι εξεφρασα αμφιβολιες περι της αντικειμενικοτητας της εκκλησιας. (Παρολο που λες οτι μπορουσε να αμφισβητηθει επι τρεις αιωνες, απο οταν εγινε εξουσια και μετα μπορουσε να επιβαλει τη θεληση της χωρις αμφισβητηση και να ξεκαθαρισει αυτο το ζητημα μια για παντα, πραγμα που κατα τη γνωμη μου εκανε)

Αναφερομαι σε εξωεκκλησιαστικους (ερευνητες, συγγραφεις, φιλοσοφους, πανεπιστημιακους κλπ) αλλα δεν εχω διαθεσιμα στοιχεια, γιατι δεν με ενδιαφερει τοσο το θεμα. Αυτους τους εχω ακουσει κατα καιρους κυριως σε τηλεοπτικες εκπομπες. Εδω στη Γαλλια η εκκλησια δεν εχει δυναμη και μπορει να φαει χοντρη αμφισβητηση. Δεν ειναι οπως στην Ελλαδα οπου ο καθενας θα το σκεφτει να τα βαλει με τους παπαδες.

Η θεολογια δεν ειναι προνομιο της εκκλησιας, αλλα οποιουδηποτε θελει να ερευνησει. Μεσα σε αυτο το context η σοβαρη αντιμετωπιση των αποκρυφων ευαγγελιων ειναι μια θεση οπως και οποιαδηποτε αλλη. Και υπαρχουν και πιο ακραιες οπως ο χριστιανισμος χωρις Χριστο. Δηλαδη αυτοι θεωρουν οτι ο Χριστος με την τοσο απιθανη και θεαματικη ιστορια του (παρθενογενεση, θαυματα, ανασταση, δευτερα παρουσια κλπ) ειναι απλα προσβολη για τη νοημοσυνη και κανει ζημια στην χριστιανικη φιλοσοφια και ηθικη, που αυτη ειναι η ουσια ενος υγειους χριστιανισμου. Δηλαδη θελουν ενα θρησκευτικοφιλοσοφικο συστημα χωρις «εκδηλωσεις τσιρκου.»

Οταν η κατασταση ειναι ετσι, η αποψη της εκκλησιας δεν ειναι παρα μονο μια αποψη αναμεσα σε αλλες που ασχολουνται με το χριστιανικο ζητημα. Και προσωπικα αν το θεμα των αποκρυφων ευαγγελιων με ενδιεφερε δεν θα καθομουν να ακουσω μονο τι λεει η εκκλησια, αλλα και οσοι αλλοι ασχοληθηκαν με αυτο.
Εχω αποχωρησει. Να περνατε καλα!
mec
Fast poster

Δημοσ.: 2476
Εγγραφη: Ιούλιος 31st, 2008, 4:19 pm
Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 30th, 2008, 12:02 am

mec έγραψε:Δεν αναφερομαι στη Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια, διοτι εξεφρασα αμφιβολιες περι της αντικειμενικοτητας της εκκλησιας. (Παρολο που λες οτι μπορουσε να αμφισβητηθει επι τρεις αιωνες, απο οταν εγινε εξουσια και μετα μπορουσε να επιβαλει τη θεληση της χωρις αμφισβητηση και να ξεκαθαρισει αυτο το ζητημα μια για παντα, πραγμα που κατα τη γνωμη μου εκανε)

οχι, δεν μπορουσε να το κανει
αποτελεσμα οι τοσες αιρεσεις πυο εμφανιστηκαν
αλλα ετσι και αλλιως αν ψαξεις στο νετ τα πρακτικα των 2 πρωτων οικουμενικων συνοδων θα δεις οτι υπαρχουν συγκεκριμμενα βιβλιο που μελετηθηκαν
αν θυμαμαι καλα υπαρχουν κα ιστο wiki οι αναφορες στο λημα για την καινη διαθηκη
και δεν ειχαν κανενα λογο να αποφασισουν κατι ψευτικο

Αναφερομαι σε εξωεκκλησιαστικους (ερευνητες, συγγραφεις, φιλοσοφους, πανεπιστημιακους κλπ) αλλα δεν εχω διαθεσιμα στοιχεια, γιατι δεν με ενδιαφερει τοσο το θεμα. Αυτους τους εχω ακουσει κατα καιρους κυριως σε τηλεοπτικες εκπομπες. Εδω στη Γαλλια η εκκλησια δεν εχει δυναμη και μπορει να φαει χοντρη αμφισβητηση. Δεν ειναι οπως στην Ελλαδα οπου ο καθενας θα το σκεφτει να τα βαλει με τους παπαδες.

Η θεολογια δεν ειναι προνομιο της εκκλησιας, αλλα οποιουδηποτε θελει να ερευνησει. Μεσα σε αυτο το context η σοβαρη αντιμετωπιση των αποκρυφων ευαγγελιων ειναι μια θεση οπως και οποιαδηποτε αλλη. Και υπαρχουν και πιο ακραιες οπως ο χριστιανισμος χωρις Χριστο. Δηλαδη αυτοι θεωρουν οτι ο Χριστος με την τοσο απιθανη και θεαματικη ιστορια του (παρθενογενεση, θαυματα, ανασταση, δευτερα παρουσια κλπ) ειναι απλα προσβολη για τη νοημοσυνη και κανει ζημια στην χριστιανικη φιλοσοφια και ηθικη, που αυτη ειναι η ουσια ενος υγειους χριστιανισμου. Δηλαδη θελουν ενα θρησκευτικοφιλοσοφικο συστημα χωρις «εκδηλωσεις τσιρκου.»

Οταν η κατασταση ειναι ετσι, η αποψη της εκκλησιας δεν ειναι παρα μονο μια αποψη αναμεσα σε αλλες που ασχολουνται με το χριστιανικο ζητημα. Και προσωπικα αν το θεμα των αποκρυφων ευαγγελιων με ενδιεφερε δεν θα καθομουν να ακουσω μονο τι λεει η εκκλησια, αλλα και οσοι αλλοι ασχοληθηκαν με αυτο.

:o :o :o :o
μα το θεμα ειναι η Χριστιανικη πιστη και το Χριστιανικο δογμα
σαφεστατα αυτοι που εχουν λογο περι του δογματος και της πιστη τους ειναι οι Χριστιανοι
ουτε οι αιρετικοι, ουτε οι φιλοσοφοι ουτε κανενας. Στην εκκλησια υπαρχον ΚΑΝΟΝΕΣ οταν εφανιστουν καινουργιες αποψεις γινεται συνοδος συζητουνται, θεολογουν, πεφτουν οι αποφασεις στον Λαο ξανασυζητουνται και βγαινει πορισμα
απαξ και βγει αυτο ΤΕΡΜΑ, η αποφαση παρθηκε και δεν αλλαζει. Θεωρουμε πως αφου παρθηκε αποφαση εγινε με την συμφωνη γνωμη του Αγιου Πνευματος.
Και θα πρεπει να σκεφτεις οτι οι ιερεις των πρωτων οικουμενικων συνοδων δεν ηταν σαν τους σημερινους με τις κουρσαρες κτλ ηταν τυποι που ειχαν κυνηγηθει για την πιστη τους, ειχαν ακροτηριαστει πολλοι απο αυτους και παει λεγοντας. Οταν ο Αγιος Κωνσταντινος τους προσκαλεσε για να γινει η Α Οικουμενικη τους υποδεχτηκε φιλοντας τους τα ακροτηριασμενα μελη και ζητοντας τους συγγνωμη για οσα περασαν απο τους Ρωμαιους. Αυτους τους ανθρωπους μονο για δολο δεν μπορεις να τους κατηγορησεις, η πιστη τους ειχε αποδειχτει με πραξεις που σημερα οι περισσοτεροι χριστιανοι πιθανοτατα θα αρνουμασταν να κανουμε
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Το μέλος AlexAnime, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mec » Οκτώβριος 30th, 2008, 12:43 am

AlexAnime έγραψε:και δεν ειχαν κανενα λογο να αποφασισουν κατι ψευτικο

Ψευτικο ισως οχι, αλλα κατι που δεν ταιριαζε κοπηκε στο μονταζ. Δεν ειναι και ευκολο να πεις: «στον πλουσιο θα δωθουν κι αλλα, ενω ο φτωχος θα χασει κι αυτα τα λιγα που εχει»

μα το θεμα ειναι η Χριστιανικη πιστη και το Χριστιανικο δογμα
σαφεστατα αυτοι που εχουν λογο περι του δογματος και της πιστη τους ειναι οι Χριστιανοι
ουτε οι αιρετικοι, ουτε οι φιλοσοφοι ουτε κανενας.

Μια θρησκεια δεν ειναι μονο θρησκευτικο φαινομενο, αλλα και κοινωνιολογικο, ιστορικο, επιστημονικο κλπ Αναγκαστικα ασχολουνται κι αλλοι. Αν με ενδιαφερει η αντικειμενικοτητα θα τους ακουσω ολους.

... οταν εφανιστουν καινουργιες αποψεις γινεται συνοδος συζητουνται, θεολογουν, πεφτουν οι αποφασεις στον Λαο ξανασυζητουνται και βγαινει πορισμα .....Θεωρουμε πως αφου παρθηκε αποφαση εγινε με την συμφωνη γνωμη του Αγιου Πνευματος .

Ελεος, φτανει, παραδινομαι, σταματω εδω...
mec
Fast poster

Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 30th, 2008, 3:46 am

mec έγραψε:Ψευτικο ισως οχι, αλλα κατι που δεν ταιριαζε κοπηκε στο μονταζ. Δεν ειναι και ευκολο να πεις: «στον πλουσιο θα δωθουν κι αλλα, ενω ο φτωχος θα χασει κι αυτα τα λιγα που εχει»

δεν υπηρξε κανενα μονταζ φιλε
αυτα τα κειμενα σε λεω δεν μελετηθηκαν καν γιατι τα θεωρουσαν βλακειες ετσι και αλλιως

οσο για το τι ειναι ευκολο
δεν νομιζω πως η ζωη του Χριστιανου ειναι τοσο ευκολη
εδω τους ελεγαν να κατσουν να πεθανουν για την πιστη τους, στο χρημα θα κολλαγαν;
Μια θρησκεια δεν ειναι μονο θρησκευτικο φαινομενο, αλλα και κοινωνιολογικο, ιστορικο, επιστημονικο κλπ Αναγκαστικα ασχολουνται κι αλλοι. Αν με ενδιαφερει η αντικειμενικοτητα θα τους ακουσω ολους.

οταν δεν λενε π@π@ριες να τους ακουσω
αλλα οταν ο αλλος μου λεει οτι ανακαληψε το ευαγγελιο του Ιουδα σημερα ενω ειναι γνωστο εδω και 17 αιωνες απλως θα τον γραψω κανονικα
οχι τιποτα αλλο, ζουμε στην εποχη της ουφολογιας και του παραλογισμου
Ελεος, φτανει, παραδινομαι, σταματω εδω...

και ομως ετσι ειναι
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό mec » Οκτώβριος 30th, 2008, 3:20 pm

AlexAnime έγραψε:δεν υπηρξε κανενα μονταζ φιλε
αυτα τα κειμενα σε λεω δεν μελετηθηκαν καν γιατι τα θεωρουσαν βλακειες ετσι και αλλιως

οσο για το τι ειναι ευκολο
δεν νομιζω πως η ζωη του Χριστιανου ειναι τοσο ευκολη
εδω τους ελεγαν να κατσουν να πεθανουν για την πιστη τους, στο χρημα θα κολλαγαν;

Ποιος μιλησε για χρηματισμο; Εγω μιλαω για ηθικη λογοκρισια με βαση τα μυαλα εκεινων των γεροντων.
Εδω στο Αγιον Ορος πηγα και με αναγκασαν να βγαλω ενα λουλουδατο πουκαμισο, γιατι σκανδαλιζονταν οι γεροντες, λες κι απο αυτο φαινεται αν εισαι καλος χριστιανος. Και μου μιλας τωρα για τοσους αιωνες πριν και τα μυαλα που κουβαλουσαν τοτε;

Δεν χρειαζεται να μου επαναλαμβανεις συνεχεια οτι αυτα τα κειμενα (τα αποκρυφα) ουτε καν μελετηθηκαν. Ειναι λογικο οτι οταν σε μια διαδικασια ολοι ειναι συμφωνοι σε κατι δεν χρειαζεται να χανουν και το χρονο τους.

Και φυσικα, πιστευω, πως ο,τι δεν ταιριαζε με την ηθικη της νεας θρησκειας οπως την αντιλαμβανονταν εκεινοι οι γεροντες απορριφθηκε, Αυτο γινεται σε ολους τους χωρους αλλοτε ως αναγκαιο για τη διασαφηνιση της θεωριας κι αλλοτε σαν ωμη λογοκρισια, επειδη δεν συμφερει.

Απο τοτε ομως εχουν περασει αιωνες και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δεχτω την ηθικη εκεινων των γεροντων, αλλα εχω το δικαιωμα να το ψαξω και σε θεματα που δεν ενεκριναν.
Αυτη ειναι και η διαφορα των αποψεων μας οτι εσυ πιστευεις σε χριστιανικο δογμα, ενω εγω σε χριστιανικη φιλοσοφια.

Ο στιχος « οτι οι πλουσιοι θα οικονομησουν κι αλλα, ενω οι φτωχοι θα χασουν κι αυτα που εχουν» ειναι μια μεγαλη φιλοσοφια που επαληθευεται στις μερες μας. Και μου λες να μην παρω στα σοβαρα τα αποκρυφα ευαγγελια, επειδη τα απερριψαν οι γεροντες;
Και τι θες να παρω στα σοβαρα; Οτι ο θεος θα φροντισει και για μενα οπως κανει για τα πετεινα του ουρανου;
Αμα δεν ανασκουμπωθεις για να επιβιωσεις, κανενας θεος δεν σε σωζει. Πεθαινεις σαν τα εκατομμυρια αφρικανακια απο την πεινα.

ΥΓ Αλεξανιμε, ειναι απαραιτητο να κανεις τον δικηγορο του χριστιανισμου σε ολα; Σε ενδιαφερει περισσοτερο το δογμα απο την διερευνηση της αληθειας; Παντως αν νομιζεις οτι βαλλω εναντιον του χριστιανισμου και θεωρεις χρεος σου να τον υπερασπιστεις κανεις μεγα λαθος, Τουναντιον πιστευω οτι ο χριστιανισμος ειναι χρησιμοτατος γιατι εδωσε και δινει παρηγορια σε εκατομμυρια πιστους. Δεν ειμαι ο ομως υποχρεωμενος να τα δεχομαι ολα.
mec
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Μελάνιππος » Οκτώβριος 30th, 2008, 3:54 pm

mec έγραψε:

Ο στιχος « οτι οι πλουσιοι θα οικονομησουν κι αλλα, ενω οι φτωχοι θα χασουν κι αυτα που εχουν» ειναι μια μεγαλη φιλοσοφια που επαληθευεται στις μερες μας. Και μου λες να μην παρω στα σοβαρα τα αποκρυφα ευαγγελια, επειδη τα απερριψαν οι γεροντες;

Το παραπάνω, αναφέρεται και στα λεγόμενα κανονικά ευαγγέλια, "παραβολικά" βέβαια.

"26 λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι παντὶ τῷ ἔχοντι δοθήσεται, ἀπὸ δὲ τοῦ μὴ ἔχοντος καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ’ αὐτοῦ. 27 πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ’ αὐτοὺς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου." Λουκ. ιθ 26-27

"ὅστις γὰρ ἔχει, δοθήσεται αὐτῷ καὶ περισσευθήσεται· ὅστις δὲ οὐκ ἔχει, καὶ ὁ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ’ αὐτοῦ." Ματθ. ιγ' 12

"ὃς γὰρ ἔχει, δοθήσεται αὐτῷ· καὶ ὃς οὐκ ἔχει, καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ’ αὐτοῦ." Μαρκ. Δ' 25
Άβαταρ μέλους
Μελάνιππος
New poster

Δημοσ.: 248
Εγγραφη: Μάρτιος 14th, 2008, 9:06 pm
Το μέλος Μελάνιππος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 30th, 2008, 4:14 pm

Μελάνιππος έγραψε:
mec έγραψε:

Το παραπάνω, αναφέρεται και στα λεγόμενα κανονικά ευαγγέλια, "παραβολικά" βέβαια.

"26 λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι παντὶ τῷ ἔχοντι δοθήσεται, ἀπὸ δὲ τοῦ μὴ ἔχοντος καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ’ αὐτοῦ. 27 πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ’ αὐτοὺς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου." Λουκ. ιθ 26-27

"ὅστις γὰρ ἔχει, δοθήσεται αὐτῷ καὶ περισσευθήσεται· ὅστις δὲ οὐκ ἔχει, καὶ ὁ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ’ αὐτοῦ." Ματθ. ιγ' 12

"ὃς γὰρ ἔχει, δοθήσεται αὐτῷ· καὶ ὃς οὐκ ἔχει, καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ’ αὐτοῦ." Μαρκ. Δ' 25

ρε συ, ξερεις υπαρχιε κοσμος εδω πυο εχει διαβασει τη κ.δ. και ΞΕΡΕΙ οτι παραποιεις τις παραβολες
μην γινεσαι ρομπα μονος σου
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 30th, 2008, 4:25 pm

mec έγραψε:Ποιος μιλησε για χρηματισμο; Εγω μιλαω για ηθικη λογοκρισια με βαση τα μυαλα εκεινων των γεροντων.
Εδω στο Αγιον Ορος πηγα και με αναγκασαν να βγαλω ενα λουλουδατο πουκαμισο, γιατι σκανδαλιζονταν οι γεροντες, λες κι απο αυτο φαινεται αν εισαι καλος χριστιανος. Και μου μιλας τωρα για τοσους αιωνες πριν και τα μυαλα που κουβαλουσαν τοτε;

Ηθικη λογοκρισια;
ΤΙ ακριβως ειναι αυτο;

Οσο για το Αγιο ορος οι Καλογεροι εχουν δικαιωμα να δεχονται τους επισκεπτες τους ευπρεπως ντιμενους και να καθοριζουν οι ιδιοι τι ειναι το ευπρεπως

οπως εγω δεν θα εβαζα ποτε σπιτι μου καποιον που θα ερχονταν γυμνος, η αντρα με φουστα η δεν ξερω και εγω τι γιατι θα το θεωρουσα αναρμοστο
Δεν χρειαζεται να μου επαναλαμβανεις συνεχεια οτι αυτα τα κειμενα (τα αποκρυφα) ουτε καν μελετηθηκαν. Ειναι λογικο οτι οταν σε μια διαδικασια ολοι ειναι συμφωνοι σε κατι δεν χρειαζεται να χανουν και το χρονο τους.

αυτο που σου ειπα ηταν απλο
τα κειμενα αυτα δεν ειναι και ποτε δεν ηταν μερος της Χριστιανικης διδασκαλιας γιατι πολυ απλα ΗΞΕΡΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ποιοι τα εχουν γραψει
και αυτοι οι καποιοι δεν ειναι ουτε οι αποστολοι, ουτε οι πρωτοπρεσβιτεροι, ουτε οι πρωτοι διακονοι
Και φυσικα, πιστευω, πως ο,τι δεν ταιριαζε με την ηθικη της νεας θρησκειας οπως την αντιλαμβανονταν εκεινοι οι γεροντες απορριφθηκε, Αυτο γινεται σε ολους τους χωρους αλλοτε ως αναγκαιο για τη διασαφηνιση της θεωριας κι αλλοτε σαν ωμη λογοκρισια, επειδη δεν συμφερει.

δεν ειναι θεμα συμφεροντος, απλα για τους Χριστιανους ειναι η ΛΑΘΟΣ αποψη
Συν του οτι ειχαν ψευδεπιγραφους τιτλους
το Ευαγγελιο του Θωμα ΔΕΝ γραφτηκε απο τον Θωμα, οπως κα ιτο Ευαγγελιο του Ιουδα ΔΕΝ γραφτηκε απο τον Ιουδα
συγγραμματα των γνωστικιστων ειναι
Απο τοτε ομως εχουν περασει αιωνες και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δεχτω την ηθικη εκεινων των γεροντων, αλλα εχω το δικαιωμα να το ψαξω και σε θεματα που δεν ενεκριναν.
Αυτη ειναι και η διαφορα των αποψεων μας οτι εσυ πιστευεις σε χριστιανικο δογμα, ενω εγω σε χριστιανικη φιλοσοφια.

εσυ και οποιοσδηποτε μπορει να κανει οτι θελει
αυτο δεν παει να πει οτι τα κειμενα αυτα ειναι αποδεκτα απο τυος Χριστιανους

και αυτο το λεω γιατι παραπανω ειπες οτι οτι τα κειμενα αυτα τα κριβουν
το οτι κριβω κατι σημμενει οτι το δεχομαι αλλα δεν θελω να μαθευτει η εστω οτι ειναι πραγματικο κειμενο μχ το εγραψε πραγματι ο Θωμας αλλα δεν θελω να μαθευτει το οποιο δεν ειναι αληθεια
Και τι θες να παρω στα σοβαρα; Οτι ο θεος θα φροντισει και για μενα οπως κανει για τα πετεινα του ουρανου;
Αμα δεν ανασκουμπωθεις για να επιβιωσεις, κανενας θεος δεν σε σωζει. Πεθαινεις σαν τα εκατομμυρια αφρικανακια απο την πεινα.

μπα, διαφωνω καθετα σε αυτο
Και οταν λεμε οτι ο Θεος θα φροντισει για εσενα οπωςκ ια για τον καθενα δεν λεμε οτι θα σου φερει μανα εξ ουρανου αλλα οτι θα σου δοθουν οσα χρειαζεσαι για να επιβιωσεις
ΥΓ Αλεξανιμε, ειναι απαραιτητο να κανεις τον δικηγορο του χριστιανισμου σε ολα; Σε ενδιαφερει περισσοτερο το δογμα απο την διερευνηση της αληθειας; Παντως αν νομιζεις οτι βαλλω εναντιον του χριστιανισμου και θεωρεις χρεος σου να τον υπερασπιστεις κανεις μεγα λαθος, Τουναντιον πιστευω οτι ο χριστιανισμος ειναι χρησιμοτατος γιατι εδωσε και δινει παρηγορια σε εκατομμυρια πιστους. Δεν ειμαι ο ομως υποχρεωμενος να τα δεχομαι ολα.

ειναι απλως φορουμ και θετω την αποψη μου
δεν αντιλαμβανομαι γιατι θεωρεις οτι κανω τον δικηγορο καποιου :o :o :o
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 30th, 2008, 4:26 pm

α και το χριστιανικο δογμα ΕΙΝΑΙ η αληθεια
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Μελάνιππος » Οκτώβριος 30th, 2008, 5:52 pm

AlexAnime έγραψε:
Μελάνιππος έγραψε:
mec έγραψε:

ρε συ, ξερεις υπαρχιε κοσμος εδω πυο εχει διαβασει τη κ.δ. και ΞΕΡΕΙ οτι παραποιεις τις παραβολες
μην γινεσαι ρομπα μονος σου

Μα κι εγώ για "παραβολές" μίλησα! :smt005 :smt005

Ούτε καν τις ερμήνευσα ώστε να τις παραποιήσω!!! :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
Μελάνιππος
New poster

Δημοσ.: 248
Εγγραφη: Μάρτιος 14th, 2008, 9:06 pm
Το μέλος Μελάνιππος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Οκτώβριος 30th, 2008, 10:27 pm

Μελάνιππος έγραψε:
Μα κι εγώ για "παραβολές" μίλησα! :smt005 :smt005

Ούτε καν τις ερμήνευσα ώστε να τις παραποιήσω!!! :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005

κοβεις κομματια και αλλαζεις το νοημα τους "εξυπνε"
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό kukos » Νοέμβριος 2nd, 2012, 10:03 pm

Deste έγραψε:
ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΘΩΜΑ

Κι ο Ιησούς τους είπε
«όταν κάνετε τα 2 μέσα σε 1 και όταν θα κάνετε τα μέσα σαν τα έξω και τα έξω σαν τα μέσα,
και τα πάνω σαν τα κάτω,
και το αρσενικό και το θηλυκό σε μοναδικό, ώστε το αρσενικό να μην είναι αρσενικό και το θηλυκό να μην είναι θηλυκό,
όταν έχετε τα μάτια στην θέση των ματιών, τα χέρια στην θέση των χεριών, τα πόδια στην θέση των ποδιών και την εικόνα στην θέση της εικόνας,
τότε θα εισέλθετε (στην βασιλεία)»

Η βάση της Αλχημείας εκφράζεται με τη μονιστική αντίληψη τού «Σμαράγδινου Πίνακα», ο οποίος αποτελεί το θεμέλιο των αλχημιστών. Υπάρχει μόνο μία και αμε­τάβλητη ουσία και το κάθε τι προέρχεται από την ουσία αυτή. Αλλά και όταν έλθει η ώρα του, ξαναγυρίζει σ' αυ­τήν. Αυτή η αρχή ονομάζεται στον Σμαράγδινο Πίνακα τού Ερμή «τέλεσμα».
Η «δευτέρα εντολή» τού «Σμαράγδινου Πίνακα» ανα­φέρει: «Το προς τα κάτω αναλογεί τω προς τα άνω, και το προς τα άνω αναλογεί τω προς τα κάτω, προς τέλεσιν των θαυμάσιων ενός μόνου πράγματος».

Ο σύνδεσμος με το Θείο Πνεύμα αποκαθίσταται γι' αυτόν που είναι ικανός να δομήσει ένα τέτοιο ένδυμα φω­τός. Κατ' αυτόν τον τρόπο, με τη σύντηξη Ψυχής και Πνεύματος, μ' αυτόν τον «Αλχημικό Γάμο» , γεννιέται ο Υιός της Πληρότητας ή ο Εσωτερι­κός Ουράνιος Άνθρωπος.

Η «φιλοσοφική λίθος» λοιπόν, ο «σπόρος τού Ιη­σού», το «Χρυσό Ελιξίριο», το «Χριστικό άτομο» που συνιστά την «Πανίσχυρη ικανότητα που μπορεί να αφυ­πνίσει τον εσωτερικό ουράνιο άνθρωπο από χρυσή πρω­ταρχική ουσία» είναι κοιμισμένη και στην καρδιά. Από εδώ πρέπει να αρχίσει η «αλχημική εργασία» για να αφυ­πνιστεί «το άτομο σπινθήρας τού πνεύματος» και να με­ταλλάξει «το μόλυβδο της φύσης σε χρυσό τού πνεύμα­τος».
Στα κάτεργα κατάδικος
γιατί είν' ο κόσμος άδικος
Άβαταρ μέλους
kukos
Fast poster

Δημοσ.: 3459
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2007, 3:49 pm
Τοποθεσια: ..μαζί με άλλους τρεις
Το μέλος kukos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Νοέμβριος 3rd, 2012, 4:07 pm

Μέχρι εκεί που άκουσα πήρα το μήνημα του νήματος.
Για να το διαβάσει κάποιος όλο θα πρέπει να μην
έχει άλλη δουλειά να κάνει.

Τα απόκρυφα Ευαγγέλεια τα οποία έχω, και
διαβάσει τότε που μπορούσα να διαβάσω, δεν έχει
τίποτα από το Ευαγγέλειο του Θωμά μέσα, από ότι γράφετε εδώ.
Ο κυριότερος λόγος που δεν έδωσαν καμία σοβαρή
αξία στα απόκρυφα, εγώ νομίζω, ότι ήταν αιτία το
λεγόμενο Θωμά Ευαγγέλειο, γιατί δεν έχει τίποτα ως
πνευματική τροφή, το ζητούμενο, αλλά αντίθετα
γράφει για την παιδική ηλικιά των πέντε χρονών, .
Στα παιδικά αυτά χρόνια γράφει για τις παιδικές
σκανδαλιές του παιδιού, αλλά και κάποια θαύματα τότε.
Φίλοι έχουμε ασχοληθεί πάλι για το θέμα αυτό, και

λέω το ίδιο ότι είχα ξανά πει.
Ευαγγέλεια έγραψαν πολλοί από τους μαθητές του
Χριστού. (απομνημονεύματα).
Ακόμη και η Μαρία Μαγδαληνή.
Τέσσερα έχουμε και δεν μποούμε να τα βρούμε
μεταξή μας, πόσο μάλλον να είχαμε δέκα.
Οι γέροντες όπως λέγετε εδώ δεν ήσαν άσχετοι από
κάποιο κλαμπ, αλλά με φωτεισμό Θεού.
Μέσα από τα πολλά γραυτά, είχαν το πνεύμα να

διαλέξουν αυτά που έχουμε σήμερα και αυτά μας ήταν αρκετά και ωφέλημα.
Αν κάποιοι θα μας πουν ότι έπρεπε να έχουμε και
άλλα ο ο, ο κάθε χριστιανός δεν έχει ανάγκη την
σοφία των σοφών του κόσμου, αλλά την σοφία των γερόντων μας.
Η σοφία του κόσμου τούτου δεν έχει τέλος σε
διάφορες γνώσεις,

Τα Ευαγγέλεια έχουν τόση σοφία μέσα σε κάθε λέξη
που όποιος θελήσει να μελετήσει, ο χρόνος μας δεν είναι αρκετός.
Και δεν λέμε διάβασμα, αλλά μελέτη.

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ

άλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσ.: 5905
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2009, 1:16 pm
Το μέλος harrys1934, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δέλτα-Λοξ, Σπυρος1 και 11 επισκέπτες