Ψυχικές δυνάμεις:Υπάρχουν ή όχι;

Παραφυσική, ανεξήγητα φαινόμενα.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Ψυχικές δυνάμεις:Υπάρχουν ή όχι;

Ναι, υπάρχουν και πολλές μαλλιστα.
9
41%
Ναι, υπάρχουν κάποιες.
4
18%
Δε γνωρίζω, δεν απαντώ.
3
14%
Όχι, δεν υπάρχουν.
6
27%

Σύνολο ψήφων : 22

Δημοσίευσηαπό Firelord » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 12:51 am

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
ΕΡΜΗΣ έγραψε:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
Τρίτο σκέλος:Μόλις είπα ότι δεν πιστεύω σε <<περίεργες>>, <<μυστηριώδεις>> δυνάμεις.Άρα πώς να υπάρχουν (για μένα);Και γιατί δεν έχουν αποδειχθεί;Κοίταξε τη <<συναισθησία>> στο google.
μα βρε αγορινα μου αν αυτες οι δυναμεις εκδηλωνοντουσαν σε σενα δεν θα ηταν ουτε περιεργες, ουτε μυστηριωδεις...
θα ηταν νεροβραστες και πληκτικες... :lol: :smt006
:D
Κι εσύ . . . που το ξέρεις ; ! :D 8)

γιατι βρε Ερμη οι δυναμεις εκδηλωνονται συνηθως σε ωραιους η εστω περιεργους τυπους...

κι οχι σε ξενερωτους σαν το φιλο μας που λεει πως δεν υπαρχουν επειδη δεν του κατσανε να τις μετρησει με τη μεζουρα... :lol:

Δεν υποτάσσω τη λογική στη θέληση για εντυπωσιασμό και αστήρικτα feats..Και εξ' άλλου αφού δεν παρουσιάστηκαν σε μένα τον νερόβραστο και πληκτικό γιατί δεν αποδεικνύονται στον κ. Uri Geller που δεν είναι ούτε νερόβραστος ούτε πληκτικός..Χρόνια φωνάζουν οι άνθρωποι, αποδείξτε τις αυτές τις γ... τις ψυχικές δυνάμεις και όλοι οι λεγόμενοι <<ψυχικοί>> την κάνουν με ελαφρά πηδηματακια..Χρόνια φωνάζει αυτός ο άμοιρος ο James Randi:Αποδείξτε τις μου και σας δίνω κι ένα εκατομμύριο δολλάρια..Κακκό είναι;

Ο βλάξ, ως πλησιέστερος προς το ζωϊκόν βασίλειον, έχει την ένστικτον καχυποψίαν ούτω ανεπτυγμένην, ώστε να αδυνατή να διαγνώση ή να εννοήση συλλογισμούς και λογικούς υπολογισμούς του ευφυούς, βασιζομένους όχι εις το ένστικτον αλλά εις την διάνοιαν....(Abaccus). :smt005
Κάνε ότι χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
Firelord
New poster

Δημοσ.: 87
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 6th, 2006, 5:59 am
Το μέλος Firelord, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 7:55 am

Ελα βρε Firelord που εγινες και μελετητης του τεραστιου θεματος των ψυχικων δυναμεων...

εκατομμυρια ανθρωποι απο την αρχαιοτητα εχουν κανει αστρικα ταξιδια...

εκατομμυρια ανθρωποι εχουν κανει θεραπειες μονο με τη βιοενεργεια και τη θεληση τους...

εκατομμυρια εχουν δει προφητικα ονειρα που επαληθευτηκαν στη ζωη τους...

εκατομμυρια εχουν ζησει το φαινομενο της τηλεπαθειας...

εκατομμυρια εξασκουν το φαινομενο της τηλεκινησης...

...................................................................................

σα δεν πιστευεις τα παραπανω παενε...

1) μια βολτα στην Ινδια να δεις φακιρηδες και γιογκι και γκουρου...

να αψηφουν ολους τους νομους της φυσικοχημειας του σωματος...να ιδρωνουν μεσα στο χιονι, να τρυπιουνται και να μην πονανε, να μενουν χωρις φαι για βδομαδες, να θεραπευουν μ'ενα αγγιγμα...

2) στο Αγιο Ορος να βρεις μια χουφτα γεροντες που μπορουν να σου πουν με το που θα σε δουν το πως σε λενε και τα κυριοτερα συμβαντα της ζωης σου...

3) στα εργαστηρια των ΗΠΑ οπου οι διαφορες μυστικες υπηρεσιες εχουν εντοπισει διαφορους τυπακους που εχουν εμφτυες τετοιες δυναμεις και πειραματιζονται μαζι τους...

πιχι στο Ινστιτουτο Μονροε γινονται πειραματα με αστρικα ταξιδια και τις ερευνες τεσταρουν μεχρι και αξιωματικοι του στρατου...

4) στα εργαστηρια της Ρωσιας που αναπτυχθηκαν επι Σοβιετικης Ενωσης και που γινονται πειραματα με πληθος ψιονικους...οι Ρωσοι ψιονικοι ειδικευονται στην τηλεκινηση και την τηλεπαθεια...

πιχι η γνωστοτερη Ρωσιδα ψιονικια (μου διαφευγει στο ονομα της) στις πεντε κλειστες καρτες που της δειχνουν, σου λεει σε ποσοστο 80% τι εικονα εχουν στην κρυμενη πλευρα...

5) στα βουδιστικα μοναστηρια του Θιβετ που εκπαιδευεσαι να αποκτησεις ψυχικες δυναμεις, να ελεγχεις τη θερμοκρασια του σωματος, να ταξιδευεις στο αστρικο, να θεραπευεις κλπ...

6) στη Βραζιλια που υπαρχουν διαφορες σχολες μαγειας με πραγματικους εκπαιδευτες...τζιζ εδω...

και ο καταλογος θα μπορουσε να συνεχιζεται μεχρι και το τελος της επομενης σελιδας...

υγ...ψυχικες δυναμεις ομως δεν εχουν μονο οι ανθρωποι αλλα και τα ζωα...ας πουμε οι γατες που αντιλαμβανονται πραγματα που εμεις δεν μπορουμε...

παρα πολλα ζωα μαλιστα πρεπει να επικοινωνουν τηλεπαθητικα...

.
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσ.: 46697
Εγγραφη: Απρίλιος 30th, 2005, 11:33 pm
Τοποθεσια: Μνημόνιο
Το μέλος Mothergoose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 9:51 am

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:παρα πολλα ζωα μαλιστα πρεπει να επικοινωνουν τηλεπαθητικα...

Καλά όλα τα άλλα, αλλά αυτό πως το καταλαβαίνεις δηλαδή; :smt006
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 49805
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 11:56 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hanskom » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 11:42 am

Και βεβαια υπαρχουν! Ποιος αφελης θα ελεγε οχι;
"Ένιωσα να είμαι ένα είδος τέρατος, βλέποντας τον τυφλό που με κοίταζε με τα μάτια ολάνοιχτα."
Άβαταρ μέλους
Hanskom
Fast poster

Δημοσ.: 2465
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 20th, 2006, 11:10 am
Τοποθεσια: Ευρωπη
Το μέλος Hanskom, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 1:24 pm

Hellegennes έγραψε:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:παρα πολλα ζωα μαλιστα πρεπει να επικοινωνουν τηλεπαθητικα...

Καλά όλα τα άλλα, αλλά αυτό πως το καταλαβαίνεις δηλαδή; :smt006

παρα πολλα σκυλια με τη μια καταλαβαινουν ποτε ο αφεντης τους ειναι αρρωστος, ακεφος...

και πολλα καταλαβαινουν αν ειναι ετοιμοθανατος ωρες πριν και αρχιζουν να σιγοκλαψουριζουν επιμονα (δεν κανουν το ιδιο οταν ειναι απλα αρρωστος εστω και βαρεια)...

αυτο και αλλα πολλα ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο για τις μυστικες δυναμεις των ζωων πριν πολλα χρονια...

θυμαμαι επισης απο κει οτι...

τα περισσοτερα ζωα νοιωθουν αν θα ερθει μεγαλος σεισμος πολλες ωρες πριν...

ενω τα αγρια ζωα ξερουν τις αποτομες διακυμανσεις του καιρου επισης ωρες πριν...

πολλες περιεργες ικανοτητες εχουν τα δελφινια...

οι μελισσες και τα μερμηγκια ωρες ωρες λειτουργουν σαν να συντονιζονται απο ενα κοινο μυαλο...
Mothergoose
Extreme poster

Το μέλος Mothergoose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 1:30 pm

δεν θα ξεχασω επισης μια περιπτωση που ετυχε στα παιδικα μου χρονια...

ειχαμε παρει ενα λυκοσκυλο, αλλα ηταν απιστευτα ατιθασσο και κανεις δεν ειχε χρονο να το εκπαιδευσει...

τοτε μια μερα - εντελως εκνευρισμενος - το φορτωνει ο πατερας μου και παει και το αμολαει στην Πεντελη...

την αλλη μερα ο σκυλος ειχε γυρισει στο σπιτι...καμια 20ρια χιλιομετρα μακρια...

ε θα μου πειτε...ειχε ΤΗ μυτη...

δεκτον...

αλλα οπως και να το κανουμε ειναι απιστευτα εντυπωσιακο...

εννοειται οτι ο πατερας μου εκτοτε τον ερωτευτηκε και τελικα καθισε ο ιδιος και τον εκπαιδευσε κουτσα στραβα... :lol:

.
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Firelord » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 1:33 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:Ελα βρε Firelord που εγινες και μελετητης του τεραστιου θεματος των ψυχικων δυναμεων...

εκατομμυρια ανθρωποι απο την αρχαιοτητα εχουν κανει αστρικα ταξιδια...

εκατομμυρια ανθρωποι εχουν κανει θεραπειες μονο με τη βιοενεργεια και τη θεληση τους...

εκατομμυρια εχουν δει προφητικα ονειρα που επαληθευτηκαν στη ζωη τους...

εκατομμυρια εχουν ζησει το φαινομενο της τηλεπαθειας...

εκατομμυρια εξασκουν το φαινομενο της τηλεκινησης...

...................................................................................

σα δεν πιστευεις τα παραπανω παενε...

1) μια βολτα στην Ινδια να δεις φακιρηδες και γιογκι και γκουρου...

να αψηφουν ολους τους νομους της φυσικοχημειας του σωματος...να ιδρωνουν μεσα στο χιονι, να τρυπιουνται και να μην πονανε, να μενουν χωρις φαι για βδομαδες, να θεραπευουν μ'ενα αγγιγμα...

2) στο Αγιο Ορος να βρεις μια χουφτα γεροντες που μπορουν να σου πουν με το που θα σε δουν το πως σε λενε και τα κυριοτερα συμβαντα της ζωης σου...

3) στα εργαστηρια των ΗΠΑ οπου οι διαφορες μυστικες υπηρεσιες εχουν εντοπισει διαφορους τυπακους που εχουν εμφτυες τετοιες δυναμεις και πειραματιζονται μαζι τους...

πιχι στο Ινστιτουτο Μονροε γινονται πειραματα με αστρικα ταξιδια και τις ερευνες τεσταρουν μεχρι και αξιωματικοι του στρατου...

4) στα εργαστηρια της Ρωσιας που αναπτυχθηκαν επι Σοβιετικης Ενωσης και που γινονται πειραματα με πληθος ψιονικους...οι Ρωσοι ψιονικοι ειδικευονται στην τηλεκινηση και την τηλεπαθεια...

πιχι η γνωστοτερη Ρωσιδα ψιονικια (μου διαφευγει στο ονομα της) στις πεντε κλειστες καρτες που της δειχνουν, σου λεει σε ποσοστο 80% τι εικονα εχουν στην κρυμενη πλευρα...

5) στα βουδιστικα μοναστηρια του Θιβετ που εκπαιδευεσαι να αποκτησεις ψυχικες δυναμεις, να ελεγχεις τη θερμοκρασια του σωματος, να ταξιδευεις στο αστρικο, να θεραπευεις κλπ...

6) στη Βραζιλια που υπαρχουν διαφορες σχολες μαγειας με πραγματικους εκπαιδευτες...τζιζ εδω...

και ο καταλογος θα μπορουσε να συνεχιζεται μεχρι και το τελος της επομενης σελιδας...

υγ...ψυχικες δυναμεις ομως δεν εχουν μονο οι ανθρωποι αλλα και τα ζωα...ας πουμε οι γατες που αντιλαμβανονται πραγματα που εμεις δεν μπορουμε...

παρα πολλα ζωα μαλιστα πρεπει να επικοινωνουν τηλεπαθητικα...

.

Όσον αφορά τα περισσότερα, τουλάχιστον τα πρώτα, εξηγούνται απ'ο την ψυχολογία.
Τώρα, όσον αφορά τα υπόλοιπα, με τα εργαστήρια και τα λοιπά, πώς ξέρεις ότι είναι αλήθεια;Αυτά έχουν φτάσει σ' εμάς μέσω ερευνητών και θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι ψέμματα τα οποία μεθοδευμένα έχουν <<αφήσει>> να πλανώνται οι κυβερνώντες για να υπάρχει ένα κλίμα σύγχισης και να διατηρείται η αστάθεια κι η δεισιδαιμονία.Πρόσεξε:Δε λέω ότι αυτά δεν υπάρχουν, δε λέω, π.χ., "πιστεύω ότι δεν υπάρχουν>>, λέω <<δεν πιστεύω ότι υπάρχουν>> για τον απλούστατο λόγο ότι τόσα χρόνια κανείς δεν μου έχει απόδειξει την ύπαρξη αυτών των δύσμοιρων <<ψυχικών>> δυνάμεων.Όσον αφορά αυτά που λέω περί αποδείξεων από την ψυχολογία, έχω ιδίαν πείρα έχοντας διαβάσει κάμποσα βιβλία (περί <<ψυχικών>> δυνάμεων).Π.χ. το βιβλίο του Uri Geller:<<Οι ψυχικές δυνάμεις και πώς να τις αναπτύξετε>> όπου αυτό που κάνει δεν είναι τίποτα παραπάνω από το φαινόμενο της υποβολής, πρακτική που εφαρμόζεται σήμερα από τους ψυχοθεραπευτές, τίποτα το <<περίεργο>>, τίποτα το υπερφυσικό.Για να μην αναφέρω τοι έργο της Julie Soskin, το οποίο θεωρώ τσαρλατανίστικο:<<Έχετε ψυχικές δυνάμεις;>>, παράδειγμα το οποίο αναφέρω, νομίζω, στα πρώτα μηνύματα μου σ' αυτήν τη θεματική ενότητα.Ή το άλλο βιβλίο του Geller:<<Η θεραπευτική δύναμη του νού>>.Έγώ, για παράδειγμα, έχω μία πάθηση (πραγματικά έχω).Δεν θα πετύχω τίποτα προσπαθώντας να το αρνηθώ λέγοντας:<<Δεν έχω τίποτα>> και να προσπαθώ να αυθυποβληθώ.Αυτό που μπορώ να κάνω και έχω κάνει είναι να αποδεχθώ την κατάσταση και να ζήσω μ' αυτήν.Όταν αποδεχθώ την κατάσταση και πω <<θα ζήσω με το φόβο μου>>, σιγά - σιγά την αποδέχομαι κι ο πόνος φεύγει.Έχω τρέξει τα χιλιομετράκια μου μ' αυτά τα πράματα.Αυτό αποκαλώ εγώ <<η θεραπευτική δύναμη του νου>>. :smt006
Κάνε ότι χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
Firelord
New poster

Το μέλος Firelord, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 1:34 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:τα περισσοτερα ζωα νοιωθουν αν θα ερθει μεγαλος σεισμος πολλες ωρες πριν...

ενω τα αγρια ζωα ξερουν τις αποτομες διακυμανσεις του καιρου επισης ωρες πριν...

Αυτό δεν είναι ανεξήγητη ψυχική δύναμη. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο. Απλά πολλά ζώα καταλαβαίνουν τις μικροδονήσεις και ακούν υπόηχους. Τον καιρό τον καταλαβαίνουν από την διαφορά στο βαρομετρικό που δεν αντιλαμβανόμαστε εμείς άμεσα. Ωστόσο, οι ρευματικοί μερικές φορές μπορούν να καταλάβουν αν έπεται μπόρα.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:οι μελισσες και τα μερμηγκια ωρες ωρες λειτουργουν σαν να συντονιζονται απο ενα κοινο μυαλο...

Αυτό μπορεί να φαίνεται περίεργο, αλλά επικοινωνούν απλώς με έναν τρόπο ανάλογο με τα σήματα μορς.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 1:37 pm

Firelord, αυτό δεν σημαίνει ότι το φαινόμενο placebo και η αυθυποβολή είναι άχρηστα μέσα στην θεραπεία. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται όμως αν υπάρχουν και άλλοι οδοί.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Firelord » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 3:29 pm

Hellegennes έγραψε:Firelord, αυτό δεν σημαίνει ότι το φαινόμενο placebo και η αυθυποβολή είναι άχρηστα μέσα στην θεραπεία. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται όμως αν υπάρχουν και άλλοι οδοί.

Τι είναι το placebo; :smt006
Κάνε ότι χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
Firelord
New poster

Δημοσίευσηαπό crossroader » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 3:32 pm

Η ρωσίδα ψιονικια (?) που σου διαφεύγει το όνομά της ήταν η γνωστή απατεώνισσα Nina Kulagina. Αριστοτέλη ότι γράφεις είναι λάθος άλλα δεν θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σημείο προς σημείο. Και ο Θεός ο ίδιος να κατεβεί και να σου πει ότι δεν υπάρχουν ψυχικές δυναμείς εσύ δεν πρόκειται να πειστείς. Ασφαλώς και μπορεί να υπάρχουν ψυχικές δυνάμεις (υπερφυσικές/παραψυχολογικές) αλλά δεν υπάρχει ούτε ένα πείραμα που να στηρίζει αυτή την άποψη προς το παρόν. Παρά τα 50+ χρόνια παραψυχολογικής "έρευνας".
Σχετικά με την συμβατική επιστήμη και την αντισυμβατική "επιστήμη":
παρά το βαρετό της όνομα η πρώτη κρύβει πολύ περισσότερο μυστήριο και συγκινήσεις ενώ η δεύτερη είναι απλά κενολογία.
Per ipsum, et cum ipso, et in ipso, est tibi Deo Patri omnipotenti in unitate Spiritus Sancti, omnis honor et gloria per omnia saecula saeculorum. Amen
crossroader
New poster

Δημοσ.: 403
Εγγραφη: Ιανουάριος 13th, 2006, 8:28 pm
Το μέλος crossroader, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Roza » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 3:45 pm

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν "ψυχικές" δυνάμεις. Προφανώς, δε χρησιμοποιούμε όλες τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας. Από παραδείγματα που έχω κατά καιρούς διαβάσει, όταν ένας άνθρωπος έχει κάποια δυσλειτουργία εγκεφαλική, αναπτύσσει άλλα τμήματα και μας φαίνεται ότι έχει ιδιαίτερα "ψυχικά" χαρίσματα.
I m naturally blonde. Please post slowly.

http://nihilspot.blogspot.com/ Μαζί σου έχω φάει παράλογο κόλλημα/ θα πάω να κάνω τάμα στα Ιεροσόλυμα.
Άβαταρ μέλους
Roza
Crazy poster

Δημοσ.: 6418
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2006, 12:36 am
Το μέλος Roza, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 6:00 pm

Firelord έγραψε:
Hellegennes έγραψε:Firelord, αυτό δεν σημαίνει ότι το φαινόμενο placebo και η αυθυποβολή είναι άχρηστα μέσα στην θεραπεία. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται όμως αν υπάρχουν και άλλοι οδοί.

Τι είναι το placebo; :smt006

Η φαρμακευτική εκδοχή της αυθυποβολής. Δίνεις στον ασθενή ένα σκεύασμα που αποτελείται από νερό και κάποια γλυκαντική -ή αλλοιωτική, του νερού- ουσία και του λες ότι είναι ένα θαυματουργό φάρμακο μπλα, μπλα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να το κάνει κάποιος που εκπροσωπεί την επιστήμη για να πειστεί ο ασθενής ότι δεν μιλάμε για κομπογιαννίτη. Τις περισσότερες φορές τα αποτελέσματα είναι θετικά ακόμη και σε πολύ βαριές νόσους. Σύμφωνα με μελέτες, το φαινόμενο εκτός από αμιγώς ψυχολογική, έχει και βιοχημική επίδραση.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Άρτεμις » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 8:40 pm

Λοιπόν Firelord.
1.Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι παράλογο να στηρίζεται κάποιος σε ''ψυχικές δυνάμεις''(και να ήθελε, δε θα μπορούσε).
2.Συμφωνώ με την άποψή σου ότι δεν αξίζει κανείς να παίρνει στα σοβαρά τα διάφορα περίεργα περιοδικά και βιβλία παραψυχολογίας που κυκλοφορούν-έμποροι και απατεώνες είναι οι συγγραφείς τους και τίποτα παραπάνω.
Το μόνα πράγματα που αξίζει να λαμβάνεις σοβαρά υπόψη είναι αυτά που πιθανόν ακούσεις από δικούς σου ανθρώπους που δεν έχουν κανένα λόγο να σε κοροϊδέψουν.
Για παράδειγμα έρχεται ο κολλητός σου που τον ξέρεις από παιδί, και σου λέει ότι λίγες μέρες πριν τον αιφνίδιο θάνατο του πατέρα του,ονειρεύτηκε ο ίδιος το θάνατο του τελευταίου.Μιλάμε βέβαια για την περίπτωση που ο πατέρας ας πούμε, πεθαίνει σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα,όχι για την περίπτωση που έπασχε από θανατηφόρο ασθένεια από πριν,διότι στην τελευταία αυτή περίπτωση μόνο περίεργο δε θα ήταν ένα τέτοιο όνειρο.
Αλλά ακόμα και στην πρώτη περίπτωση θα ήταν λάθος να δεχτείς αμέσως ότι ο φίλος σου είδε κάποιου είδους ''προφητικό'',ας το ονομάσουμε έτσι,όνειρο,διότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα της απλής σύμπτωσης.50% πρόκειται για σύμπτωση, και 50% για ανεξήγητο φαινόμενο.
Με λίγα λόγια η δική μου άποψη είναι ότι αξίζει να δεχτείς την ύπαρξη μεταφυσικών φαινομένων αλλά ΜΟΝΟ ως μια από τις πολλές πιθανότητες και ΜΟΝΟ όταν η εμπειρία είναι είτε δική σου είτε κάποιου τον οποίο εμπιστεύσαι.Αυτό τουλάχιστον μου φαίνεται το πιο λογικό.
Άρτεμις
Crazy poster

Δημοσ.: 7480
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2005, 7:54 pm
Το μέλος Άρτεμις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Darth Vader » Σεπτέμβριος 20th, 2006, 10:03 pm

Άρτεμις έγραψε:Λοιπόν Firelord.
1.Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι παράλογο να στηρίζεται κάποιος σε ''ψυχικές δυνάμεις''(και να ήθελε, δε θα μπορούσε).
Ναι αλλά,
άλλο πράμα το να στηρίζεται κάποιος σε (όποιες) «ψυχικές δυνάμεις»
κι άλλο το εάν και κατά πόσον υπάρχουν (σύμφωνα και με το αρχικό ερώτημα).
Άβαταρ μέλους
Darth Vader
Keeper of the Seven Sins

Δημοσ.: 26020
Εγγραφη: Ιούνιος 13th, 2004, 2:57 am
Τοποθεσια: Where no Man gone before
Το μέλος Darth Vader, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Εναλλακτικές επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες