ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: George_V, LEONΑS και 10 επισκέπτες

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Δημοσίευσηαπό Frau Fallmereier » Νοέμβριος 3rd, 2008, 1:39 pm

Ναι ή όχι; Έχω προσπαθήσει να αγοράσω από όλα τα sites του (.com, .uk, .de) και σε όλα μου λέει πως δεν παραδίδει. Ωστόσο, ο φίλος μου που αγοράζει από το γερμανικό με παράδοση στη Γερμανία το παίρνει σε 3 μέρες.
Από ότι καταλαβαίνω, η Ελλάδα δεν είναι στις χώρες παράδοσης του. Αν αυτό συμβαίνει, γνωρίζει κανείς γιατί;
"Κάθε δραστήριος άνθρωπος μπορεί να βγάλει κέρδος ακόμα και από τις θεωρητικές επιστήμες" Ι. Φ. Φαλλμεράϊερ
Άβαταρ μέλους
Frau Fallmereier
New poster

Δημοσ.: 261
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2008, 3:32 pm
Τοποθεσια: Πελοπόννησος
Το μέλος Frau Fallmereier, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΖΟΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Δημοσίευσηαπό foscilis » Νοέμβριος 3rd, 2008, 1:43 pm

Το καθεαυτό amazon παραδίδει. Αν όμως το βιβλίο είναι από συνεργαζόμενο βιβλιοπωλείο (όπως συμβαίνει με τα περισσότερα βιβλία, ειδικά τις ευκαιρίες), δεν. Ο λόγος είναι τα ταχυδρομικά κόστη. Η Ελλάδα ανήκει σε πολύ ακριβότερη ζώνη.
Real stupidity beats artificial intelligence any time.-- Terry Pratchett
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Δημοσ.: 30108
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2004, 6:29 pm
Το μέλος foscilis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Frau Fallmereier » Νοέμβριος 3rd, 2008, 1:48 pm

Δλδ δεν παραδίδει τα φτηνά, ε; Μας πατάει εκεί που πονάμε... :evil:
"Κάθε δραστήριος άνθρωπος μπορεί να βγάλει κέρδος ακόμα και από τις θεωρητικές επιστήμες" Ι. Φ. Φαλλμεράϊερ
Άβαταρ μέλους
Frau Fallmereier
New poster

Το μέλος Frau Fallmereier, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό foscilis » Νοέμβριος 3rd, 2008, 2:06 pm

Δεν πρέπει να τους συμφέρει. Τα βιβλιοπωλεία συνεργάζονται με το άμαζον με πολύ μικρό περιθώριο κέρδους. Το άμαζον είναι πρόθυμο να απορροφήσει το αυξημένο ταχυδρομικό κόστος για τα δικά του βιβλία, αλλά ένα μικρό βιβλιοπωλείο της Αγγλίας δεν είναι σε θέση να κάνει το ίδιο πράγμα. Γι' αυτό η μόνη λύση είναι να τα παραγγέλνεις μέσω του γνωστού σου στη Γερμανία και από εκεί να στα στέλνουν Ελλάδα με δικά σου έξοδα.
Real stupidity beats artificial intelligence any time.-- Terry Pratchett
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Δημοσ.: 30108
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2004, 6:29 pm
Το μέλος foscilis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Frau Fallmereier » Νοέμβριος 3rd, 2008, 3:57 pm

foscilis έγραψε:Δεν πρέπει να τους συμφέρει. Τα βιβλιοπωλεία συνεργάζονται με το άμαζον με πολύ μικρό περιθώριο κέρδους. Το άμαζον είναι πρόθυμο να απορροφήσει το αυξημένο ταχυδρομικό κόστος για τα δικά του βιβλία, αλλά ένα μικρό βιβλιοπωλείο της Αγγλίας δεν είναι σε θέση να κάνει το ίδιο πράγμα. Γι' αυτό η μόνη λύση είναι να τα παραγγέλνεις μέσω του γνωστού σου στη Γερμανία και από εκεί να στα στέλνουν Ελλάδα με δικά σου έξοδα.

Ναι, έχεις δίκιο. Πάντως θα ήταν καλή ιδέα να ανοίξει ένα amazon.gr. Πολλοί θα ψώνιζαν εκεί και βιβλία και γκατζετάκια.
Άβαταρ μέλους
Frau Fallmereier
New poster

Δημοσίευσηαπό dna » Νοέμβριος 3rd, 2008, 4:10 pm

http://www.alibris.com/
http://www.alibris.co.uk/

εναλλακτική για ελλάδα
έξω η Monsanto από την Chernozem
Άβαταρ μέλους
dna
Crazy poster

Δημοσ.: 8123
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2007, 11:47 pm
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » Νοέμβριος 3rd, 2008, 4:39 pm

το .co.uk το 'χω κτίσει
πολύ καλό σερβις και no questions asked refunds
επίσης πάντα μου χαρίζουν το p+p του back order (αν δεν υπάρχει σε στοκ όλη η παραγγελία και πρέπει να στείλουν δεύτερη αργότερα)
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33811
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2007, 12:55 am
Το μέλος ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Νοέμβριος 3rd, 2008, 9:26 pm

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:το .co.uk το 'χω κτίσει
πολύ καλό σερβις και no questions asked refunds
επίσης πάντα μου χαρίζουν το p+p του back order (αν δεν υπάρχει σε στοκ όλη η παραγγελία και πρέπει να στείλουν δεύτερη αργότερα)

Εγώ το έχω θεμελιώσει :smt003

Τελευταίως όμως τα έχει ψιλοσκατώσει το εγγλέζικο Amazon. Γι'αυτό τις 2-3 τελευταίες παραγγελίες μου τις έκανα στο Αμερικάνικο. Έρχονται αρκετά γρήγορα και στοιχίζουν το ίδιο, αν όχι και φτηνότερα.
Εκβιασμό δεν το λες. Αλλά το λες, ρε παιδί μου! Πώς να το πω;

Ο Κόκκινος περί απεργίας
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 39920
Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 10:10 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό japetus » Νοέμβριος 3rd, 2008, 9:37 pm

Saliveros έγραψε:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:το .co.uk το 'χω κτίσει

Εγώ το έχω θεμελιώσει :smt003

Τστστς... Εγώ το έχω παρατήσει προ πολλού... Θα το χρησιμοποιήσω μόνο αν τυχόν δεν βρω κάτι απο το bookdepository.co.uk
Μεταφορικα (ναι, και για Ελλαδα) ΔΩΡΕΑΝ... Το μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει στοκ (ή συνεργαζόμενα βιβλιοπωλεία γι αυτο) και μπορει να πουλησει μόνο βιβλία που μπορει να προμηθευθει άμεσα (in print) απο τους εκδοτες.
Άβαταρ μέλους
japetus
Fast poster

Δημοσ.: 4388
Εγγραφη: Οκτώβριος 27th, 2006, 9:48 am
Τοποθεσια: KN21QC
Το μέλος japetus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό japetus » Νοέμβριος 3rd, 2008, 9:53 pm

Frau Fallmereier έγραψε:Από ότι καταλαβαίνω, η Ελλάδα δεν είναι στις χώρες παράδοσης του. Αν αυτό συμβαίνει, γνωρίζει κανείς γιατί;

Απο το αμαζον μπορεις να αγορασεις στην Ελλάδα, δεν μπορεις απο το amazon marketplace. Αυτο ειναι ενα δικτυο συνεργαζομενων φορεων και βιβλιοπωλειων που πουλανε τα προιοντα τους μεσα απο το amazon. Αυτο συμβαινει γιατι η Ελλάδα δεν ανηκει στις συμβεβλημενες χώρες οπου ισχυει το συστημα πληρωμης amazon payment που τρεχει το marketplace.
Άβαταρ μέλους
japetus
Fast poster

Δημοσ.: 4388
Εγγραφη: Οκτώβριος 27th, 2006, 9:48 am
Τοποθεσια: KN21QC
Το μέλος japetus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: George_V, LEONΑS και 10 επισκέπτες