Θελω να παρω καινουργιο αυτοκινητο

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Θελω να παρω καινουργιο αυτοκινητο

Δημοσίευσηαπό chameleon1975 » Μάιος 6th, 2009, 10:32 am

Το Οπελ Αστρα μου εκλεισε τα 15 χρονια και σκεφτομαι να το αλλαξω το καλοκαιρι.

1.Δεν κανω μεγαλες αποστασεις,κυριως κινουμαι μεσα στην πολη,οποτε ψαχνω για κατι μικρο σε κυβισμο (1.400 το πολυ) και χαμηλη καταναλωση.
2.Θα το παρω με λεεζινγκ οποτε με νοιαζει πιο πολυ να πληρωνω μικρες δοσεις (αρα η τιμη του θα πρεπει να ειναι μεταξυ των 12.000 και 13.000 ευρω) και οχι η μεταπωλητικη του αξια(αφου μπορει να μην το κρατησω μετα απο 3 ή 4 χρονια).
3.Δεν εχω κολλημα με ευρωπαικα,ιαπωνικα ή κορεατικα αυτοκινητα.

Δεν εχω ψαχτει πολυ αλλα που αρεσει το ΚΙΑ c΄eed και το Seat Ibiza.Σας ακουω! :smt006
Άβαταρ μέλους
chameleon1975
Crazy poster

Δημοσ.: 9018
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2004, 7:10 pm
Το μέλος chameleon1975, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Θελω να παρω καινουργιο αυτοκινητο

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Μάιος 6th, 2009, 10:59 am

To Toyota iQ έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα; Αν ναι, δοκίμασε το. Έχει πορτ-μπαγκάζ από μικρό έως ανύπαρκτο, αλλά αν αυτό δεν σε πειράζει, μάλλον θα σου αρέσει.

Εγώ ετοιμάζομαι να αποκτήσω ένα, έχω τις ίδιες απαιτήσεις με σένα (μικρές αποστάσεις, λήζινγκ, χαμηλή κατανάλωση, μικρός κινητήρας) και μου ταιριάζει γάντι και είναι πολύ καλοφτιαγμένο.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 7:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό chameleon1975 » Μάιος 6th, 2009, 11:19 am

Το Toyota iQ παραειναι μικρο για τα γουστα μου(οπως και ολα τα smartο-ειδη.Το Αygo oμως ειναι αναμεσα στα αυτοκινητα που αξιολογω. :smt006
Άβαταρ μέλους
chameleon1975
Crazy poster

Το μέλος chameleon1975, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό deker » Μάιος 6th, 2009, 11:21 am

To fiesta είναι μια ωραία λύση...
TΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

'ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟN ΕΣΤΙΝ ΠΑΤΡΙΣ'

ΔΕΙΤΕ ΤΟ

eRepublik
deker
Casual Poster

Δημοσ.: 577
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2009, 4:20 pm
Τοποθεσια: Ελλάς
Το μέλος deker, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό chameleon1975 » Μάιος 6th, 2009, 11:23 am

μικρη διορθωση : H τιμη πρεπει το πολυ να ειναι μεχρι 12-13.000.Αν ειναι πιο φτηνο ακομα καλυτερα. :smt003
Άβαταρ μέλους
chameleon1975
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Μάιος 6th, 2009, 11:25 am

chameleon1975 έγραψε:Το Toyota iQ παραειναι μικρο για τα γουστα μου(οπως και ολα τα smartο-ειδη.Το Αygo oμως ειναι αναμεσα στα αυτοκινητα που αξιολογω. :smt006

Μμμ... Πάντως το iQ, αν και μοιάζει εξωτερικά (πολύ) με το Smart, καμμία σχέση. Και πιο άνετο/μεγάλο μέσα, και πιο σταθερό, και πιο βαρβάτο από πλευράς κινητήρα. Αν και πάλι σου πέφτει πολύ μικρό, το Aygo είναι όντως το επόμενο λογικό βήμα (εδώ πέρα μάλιστα, είναι και πιο φτηνό από το iQ για κάποιο λόγο, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στην Ελλάδα).
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 7:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό chameleon1975 » Μάιος 6th, 2009, 11:43 am

Απο την αρχη ειχα αποκλεισει τα τριθυρα αυτοκινητα πολης.Δεν αμφιβαλλω οτι το iQ ειναι καλυτερο απο το smart αλλα δεν ειναι το στυλ αυτοκινητου που ψαχνω. :smt006
Άβαταρ μέλους
chameleon1975
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό 1+1 » Μάιος 6th, 2009, 11:53 am

Εκ προσωπικής πείρας σου συστήνω το Fiat Panda στην έκδοση 1.2 (Dynamic λέγεται). Φτηνό, 1250 κυβικά, χαμηλή κατανάλωση, χώροι που δεν παίζονται από κανένα στην κατηγορία, αξιοπρεπές νεύρο στις χαμηλομεσαίες στροφές (δηλαδή ό,τι χρειάζεσαι μέσα στην πόλη), ταξιδάκια θα κάνεις σχετικά εύκολα με συντηρητική οδήγηση όμως, ενώ στο χώμα κατσικάκι λόγω ύψους (λογικά πράγματα βεβαίως: καμμιά παραλία καβατζωμένη, χωματόδρομοι μέχρι και μεσαίας δυσκολίας, δηλαδή εκεί που ένα συμβατικό πόλης βρίσκει κάτω).

Το έχει η αδελφή μου και είναι το αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ για να κάνω σχεδόν τα πάντα. Μεταφορές ανθρώπων και αντικειμένων εντός πόλης. Ταξιδάκια μέχρι το εξοχικό (με χώμα για 300 μέτρα, αλλά πολύ σκληρό) και καλοκαιρινές διακοπές με φορτίο κάμπινγκ (που στην περίπτωσή μου σημαίνει περίπου ότι χρειάζεται για να στηθεί ένας πλήρης ινδιάνικος καταυλισμός). Ακόμα και μακρινά ταξίδια μέχρι Κέρκυρα (από Αθήνα) ή Καβάλα (επίσης από Αθήνα) έχει τύχει να κάνω.

Εγώ έχω το Panda των 100 ίππων και δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, προτιμώ το μικρό.

Στα μείον του η ποιότητα κατασκευής που δεν είναι τραγική, αλλά σε σχέση με άλλα ιαπωνοευρωπαϊκά που έχω δει είναι χειρότερη. Επίσης είναι πολύ παράξενο πως ένα τόσο γυναικείο μοντέλο δεν είναι γεμάτο με θήκες για μικροαντικείμενα, αλλά αυτά είναι πταίσματα.

Συνολικά θα έλεγα ότι είναι ένα αμάξι που δεν είναι κορυφαίο σε τίποτα (εκτός ίσως από τους χώρους του στην κατηγορία του) αλλά σε όλα μαζί είναι μακράν το καλύτερο. Κλασική ιταλική φιλοσοφία δηλαδή μικρού αυτοκινήτου που κάνει λίγο απ' όλα.
Ακόμη ξέρω τον αρχαίο σκοπό του Μινικάπε,
τη φοινικιά που ζωντανή θρηνεί στο Παραμέ.
Μα ένα πουλί μου μήνυσε πως κάποιος άλλος σ' τα 'πε
κάποιος , που ξέρει να ιστορά καλύτερα από με.
Άβαταρ μέλους
1+1
Fast poster

Δημοσ.: 3862
Εγγραφη: Φεβρουάριος 9th, 2008, 12:18 pm
Το μέλος 1+1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Es_Pagan » Μάιος 6th, 2009, 12:36 pm

Hyundai i30
Κορυφαία αξιοπιστία, υψηλή αισθητική και ποιότητα και ο πιο δυνατός ατμοσφαιρικός κινητήρας στα 1400 κυβικά (109 άλογα) άρα χαμηλή σχετικά κατανάλωση.
Επίσης και το Cee'd που είναι της θυγατρικής KIA και πρόκειται στην ουσία για το ίδιο αυτοκίνητο, απλά εμένα μου αρέσει περισσότερο και σαν εμφάνιση το i30.
Το Dropbox σου δίνει μόνο 2 GB; Με το copy έχεις 15 GB δωρεάν cloud storage + άλλα 5 GB που θα πάρεις (και θα πάρω κι εγώ) αν εγγραφείς μέσα από το link μου. Έχει client για windows, linux, mac osx
Άβαταρ μέλους
Es_Pagan
Crazy poster

Δημοσ.: 9525
Εγγραφη: Νοέμβριος 4th, 2003, 4:04 pm
Το μέλος Es_Pagan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Μάιος 6th, 2009, 12:37 pm

Μην πάρεις Polo
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 78107
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 6:27 am
Τοποθεσια: Φρέαρ της Αβύσσου
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαριάγγος » Μάιος 6th, 2009, 12:42 pm

Μεγάλη λουλού χαμελαίοντα εκεί που ήμουν ήρθες και δω που είμαι θα ρθεις. Εγώ απο το κόρσα είμαι υπερ ευχαριστημένος αν πάρεις το 1.4 το απλό θα σου βγει κάπου στα 13+ - 14. Από οδηγική συμπεριφορά, εσωτερικούς χώρους είναι σούπερ. Βέβαια εσύ σαν λακαμάς αρειανός κάγκουρας μεγάλος θα θέλεις να πάρεις κίτρινου χρώματος κανένα μουλάρι ibiza. :smt003
«Φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας». Θουκυδίδης.
Άβαταρ μέλους
Βαριάγγος
Fast poster

Δημοσ.: 2085
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 15th, 2006, 4:45 pm
Το μέλος Βαριάγγος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό chameleon1975 » Μάιος 6th, 2009, 12:59 pm

Έκτορας έγραψε:Μην πάρεις Polo

Το εχει ακουσει και απο αλλους.Γιατι ομως? :smt017

Βαριάγγος έγραψε:Βέβαια εσύ σαν λακαμάς αρειανός κάγκουρας μεγάλος θα θέλεις να πάρεις κίτρινου χρώματος κανένα μουλάρι ibiza. :smt003

Εικόνα :smt007 :smt007 :smt007
Άβαταρ μέλους
chameleon1975
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Es_Pagan » Μάιος 6th, 2009, 2:58 pm

Εικόνα
Το Dropbox σου δίνει μόνο 2 GB; Με το copy έχεις 15 GB δωρεάν cloud storage + άλλα 5 GB που θα πάρεις (και θα πάρω κι εγώ) αν εγγραφείς μέσα από το link μου. Έχει client για windows, linux, mac osx
Άβαταρ μέλους
Es_Pagan
Crazy poster

Δημοσ.: 9525
Εγγραφη: Νοέμβριος 4th, 2003, 4:04 pm
Το μέλος Es_Pagan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ARVANITIS » Μάιος 6th, 2009, 3:10 pm

1+1 έγραψε:Εκ προσωπικής πείρας σου συστήνω το Fiat Panda στην έκδοση 1.2 (Dynamic λέγεται). ....

Μπάααα πώς και δεν πρότεινες καμιά ALFETA :lol:
Δεν πιστεύω σε τίποτα , δεν ελπίζω σε τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα......
είμαι παντρεμένος....

Τί του λείπει του ψωριάρη , φούντα με μαργαριτάρι
http://iansta.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
ARVANITIS
Crazy poster

Δημοσ.: 5128
Εγγραφη: Οκτώβριος 29th, 2004, 8:31 am
Τοποθεσια: ΛΙΟΠΕΣΙ
Το μέλος ARVANITIS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό chameleon1975 » Μάιος 6th, 2009, 6:48 pm

Es_Pagan έγραψε:Εικόνα

ρε συ,καλο ειναι αλλα δεν πληρει τα κριτηρια που εθεσα. :smt018
Άβαταρ μέλους
chameleon1975
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Μηχανοκίνηση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες