Η ΧΡΗΣΙΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΡΩΜΙΟΣ, ΕΝ ΤΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑΙΣ ΤΑΙΝΙΑΙΣ

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: PSaRaS, Saliveros, Πολιτικός μηχανικός και 33 επισκέπτες

Η ΧΡΗΣΙΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΡΩΜΙΟΣ, ΕΝ ΤΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑΙΣ ΤΑΙΝΙΑΙΣ

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Αύγουστος 12th, 2009, 7:46 am

Κατ΄αρχάς, πιστεύω να καταλάβατε, ότι στον τίτλο του νήματος, χρησιμοποίησα Δοτική Πτώσι. ΕΝ ΤΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑΙΣ ΤΑΙΝΙΑΙΣ, σημαίνει στις Ελληνικές ταινίες....Αρα η δοτική πτώσις, μεταφράζεται σε εμπρόθετη αιτιατική...Αυτό το γράφω, γιατί είναι καλό να ξαναχρησιμοποιήσουμε την ξεχασμένη Δοτική πτώσι, που είναι πλούτος για την Ρωμέϊκη Γλώσσα μας.
ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩ.....
Τα τέκνα μου, άτινα σπουδάζουν σε Ελληνικά-ατυχώς- σχολεία, μου εγείρουν συνεχώς ενστάσεις, σχετικώς με τον όρο Ρωμιός....Μου λένε, ότι στο σχολείο μαθαίνουν- ξανά ατυχώς- ότι είναι Έλληνες....Αφού λοιπόν τους εξήγησα, ότι εμείς οι Ρωμιοί, είμεθα οι απόγονοι του Βυζαντίου, ότι καταπιεζόμαστε από τους Έλληνες, και όλα τα συναφή που σας έχω εκθέσει εδώ κατά καιρούς, ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΡΩΓΗ= αρωγή σημαίνει βοήθεια, αμόρφωτοι !- ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ....
ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΥΡΥΤΑΤΑ Ο ΟΡΟΣ ΡΩΜΙΟΣ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ, ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΣΤΑ ΤΕΚΝΑ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΠΕΒΛΗΘΗ Ο ΟΡΟΣ ΕΛΛΗΝ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΗΜΩΝ.
ΚΑΤ΄ΑΡΧΑΣ, ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΔΥΟ ΤΑΙΝΙΕΣ. Ο ΡΩΜΙΟΣ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ με τον Κωνσταντάρα, και ΓΙΑΚΟΥΜΗΣ, ΜΙΑ ΡΩΜΕΪΚΗ ΚΑΡΔΙΑ με τον Ξανθόπουλο.
΄Όμως και εντός των έργων χρησιμοποιείται συνεχώς ο όρος....
Αίφνης λέγει ο Φέρμας, στην ταινία ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΣ ΑΠΟΛΛΩΝ....είσαι Ρωμιά βρε;
Στην ταινία ΚΑΛΛΙΟ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ, ο Φωτόπουλος απευθυνόμενος στον εξ Αμερικής ελθόντα αδελφό του, του λέγει - Ο ΡΩΜΙΟΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΡΩΜΕΪΚΗ ΚΑΡΔΙΑ....
Στις ταινίες, ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ του ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑ, Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΕΝΟΣ ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΟΥ, ΤΟ ΑΙΜΑ ΒΑΦΤΗΚΕ ΚΟΚΚΙΝΟ, και άλλες πολλές, χρησιμοποιούν συνεχώς τον όρο ΡΩΜΙΟΣ.
Εννοείται, ότι όταν ακούω αυτήν την λέξι, ΠΑΓΩΝΩ ΤΟ ΝΤΙΒΙΝΤΙ, ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΝ.
ΕΠΙΣΗΣ, ΕΞΑΠΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΡΩΜΕΪΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ- ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ δηλαδή, ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΤΑΚΕΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΉΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΦΕΡΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ, Η ΡΩΜΕΪΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΣ, ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΒΑΝΑΥΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΒΗΣΟΥΝ.
ΞΕΡΩ, ΟΤΙ ΧΑΙΡΟΣΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΩΜΕΪΚΟ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ....
ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ, ΠΡΟΩΘΏ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΡΩΜΑΝΙΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ....ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ, ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ- Νταλάρας, Ρίτσος, Θεοδωράκης- ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΙ- Μιχαηλίδης, Παλαμάς, Δροσίνης, Πολέμης, Σουρής κλπ- ΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙ, ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ-Μακρυγιάννης, Παπαδιαμάντης, Κόντογλου κλπ......ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ....
ΑΝ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ, ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΣ ΡΩΜΕΪΚΑΣ ΤΑΙΝΙΑΣ, ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΝ ΟΡΟ ΡΩΜΙΟΣ, ΓΡΑΨΤΕ ΠΕΡΙΚΑΛΩ, ΙΝΑ ΤΑΣ ΕΧΩ ΥΠ΄ΟΨΙΝ ΜΟΥ.
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσ.: 3297
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2009, 1:06 pm
Το μέλος Τρίσμικρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η ΧΡΗΣΙΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΡΩΜΙΟΣ, ΕΝ ΤΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑΙΣ ΤΑΙΝΙΑΙΣ

Δημοσίευσηαπό perastikos13 » Αύγουστος 12th, 2009, 7:55 am

Kαι τι θα γιvει με το romania τωv ρουμαvωv;Θα εχουμε δευτερο μακεδοvικο;
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
-Απεγκλωβισμός της χώρας από το μηχανισμό ΕΕ-ΔΝΤ-ΕΥΡΩΖΩΝΗ
-Εθνικοποίηση – κοινωνικοποίηση του τραπεζικού συστήματος
-Συμπαράταξη των δυνάμεων της Αριστεράς
Η ιδεολογία μου
Άβαταρ μέλους
perastikos13
Extreme poster

Δημοσ.: 20790
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2006, 3:00 am
Τοποθεσια: Κερατσίνι
Το μέλος perastikos13, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Αύγουστος 12th, 2009, 8:04 am

perastikos13 έγραψε:Kαι τι θα γιvει με το romania τωv ρουμαvωv;Θα εχουμε δευτερο μακεδοvικο;

Ωραίο ερώτημα....Άσε να νοιώσουν κι΄αυτοί την πίκρα, που νοιώθουμε εμείς για το Μακεδονικό.....Είδες πόσο άσχημο είναι να σου κλέβουν ένα όνομα, που σηματοδοτεί έναν Πολιτισμό και μια Ιστορία;
Θα τους προτείνουμε- στους Ρουμάνους εννοώ- μια εναλλακτική λύσι....Να μετονομασθούν σε Βόρειο Ρωμανία, μέχρις ότου ενσωματωθούν στην Μεγάλη Ρωμανία, όταν απελευθερωθεί η πρωτεύουσα μας, η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΣ......
χεχεχεχεχε!
Τρίσμικρος
Fast poster

Το μέλος Τρίσμικρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό perastikos13 » Αύγουστος 12th, 2009, 8:10 am

Τρίσμικρος έγραψε:
perastikos13 έγραψε:Kαι τι θα γιvει με το romania τωv ρουμαvωv;Θα εχουμε δευτερο μακεδοvικο;

Ωραίο ερώτημα....Άσε να νοιώσουν κι΄αυτοί την πίκρα, που νοιώθουμε εμείς για το Μακεδονικό.....Είδες πόσο άσχημο είναι να σου κλέβουν ένα όνομα, που σηματοδοτεί έναν Πολιτισμό και μια Ιστορία;
Θα τους προτείνουμε- στους Ρουμάνους εννοώ- μια εναλλακτική λύσι....Να μετονομασθούν σε Βόρειο Ρωμανία, μέχρις ότου ενσωματωθούν στην Μεγάλη Ρωμανία, όταν απελευθερωθεί η πρωτεύουσα μας, η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΣ......
χεχεχεχεχε!

:lol: :lol: :lol: :lol:
Χασις,lsd,ηρωιvη ?
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
Η ιδεολογία μου
Άβαταρ μέλους
perastikos13
Extreme poster

Το μέλος perastikos13, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Αύγουστος 12th, 2009, 8:25 am

Επειδή ειρωνεύεσαι, θα σου γράψω μερικά ιστορικά στοιχεία, απλώς και μόνο για να ξέρεις.
Η σημερινή Ρουμανία, λεγόταν Μολδοβλαχία. Κάτι σαν Τσεχοσλοβακία να πούμε....Αντίστοινες πρωτεύουσες ήταν το Βουκουρέστι της Βλαχίας, και το Ιάσιο της Μολδαβίας. ΤΟ ΙΑΣΙΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΙΣ, ΜΕ ΕΝΤΟΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ, ΚΑΙ ΜΕ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΙΑΣΙΟΥ, ΚΑΤΗΓΟΝΤΟ ΕΚ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ, ΚΑΙ ΑΥΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΟ ΣΑΝ ΡΩΜΙΟΙ.
ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΟΛΔΑΒΩΝ ΚΑΙ ΒΛΑΧΩΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΩΝ, αν δηλαδή θα λεγόταν Μολδοβλαχία,ή Βλαχομολδαβία, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΣΤΟΥΣ ΜΟΛΔΟΒΛΑΧΟΥΣ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΟΥΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΡΩΜΑΝΙΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΙ, ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΟΛΔΟΒΛΑΧΟΥΣ ΣΑΝ ΡΩΜΙΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΤΗΣ ΡΩΜΕΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΘΑ ΞΑΝΑ-ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΤΟ....
ΤΟ 1828, ΟΤΑΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ Η ΕΛΛΑΣ, Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ, ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΘΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΡΩΜΑΝΙΑ, ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΙ ΤΗΣ ΡΩΜΕΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΕ ΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ-ΗΠΕΙΡΟΥ, ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΣΙΑΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ, ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ και ΤΗΣ ΜΟΛΔΟΒΛΑΧΙΑΣ-ΑΝΩ ΡΩΜΑΝΙΑΣ.
Η ΤΟΤΕ ΙΕΡΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ-κάτι σαν τον σημερινο ΟΗΕ για την Ευρώπη- ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΑΥΤΗ.
ΗΔΗ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΔΕΧΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΜΟΛΔΟΒΛΑΧΩΝ.
Η ΕΛΛΑΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ, ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΛΕΞΙΣ ΡΩΜΑΝΙΑ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΓΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ, ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΧΑΡΙ, ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΡΩΜΑΝΙΑ-ROMANIA.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ...ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ, ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΓΕΙ MACEDONIA.
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΡΩΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΟΛΔΟΒΛΑΧΟΥΣ.
ΌΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ- Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΑΝ ΕΠΑΡΘΕΝ, ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ ΚΙ΄ΑΛΛΟΝ δηλαδή Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΘΗΚΕ, ΘΑ ΞΑΝΑΝΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ.
ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΛΕΝΕ- Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΕΝ ΦΥΛΗ, ΣΥΝΟΤΖΑΙΡΗΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ δηλαδη Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΥΛΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΟΙ ΔΕ ΑΝΑΤΟΛΙΤΕΣ, ΕΛΕΓΑΝ ΤΗΝ ΡΟΥΜΕΛΗ, ΤΟ ΡΟΥΜΛΟΥΚΙ- νομός Ημαθίας, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΠΟΣ ΤΩΝ ΡΩΜΙΩΝ.
ΣΟΥΛΤΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΡΟΥΜ στο ΙΚΟΝΙΟ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ, δηλαδή Σουλτανάτο στην Χώρα των Ρωμιών...κλπ....
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΣΑΝ ΡΩΜΙΟΥΣ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΑΝ.....
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΡΩΜΕΪΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ, ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΒΗΣΟΥΝ ΒΑΝΑΥΣΑ ΚΑΙ ΒΙΑΙΑ.....
ΑΛΛΑ Η ΡΩΜΑΝΙΑ, ΚΑΙ Η ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΡΙΜΥΤΑΤΑ.....
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσίευσηαπό perastikos13 » Αύγουστος 12th, 2009, 9:57 am

Kαι εγω πιστευω πως το κρατος μας επρεπε να ονομαζοταν ρωμανια.
Ειμαστε η συνεχεια της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας και οχι απευθειας απογονοι των αρχαιων ελληνων!
Τα ναρκωτικα τα εγραψα επειδη ειπες για την απελευθερωση της κων/πολης!
Απο εκει και περα εχεις καποια πηγη γι αυτο που εγραψες για τον καποδιστρια;
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
Η ιδεολογία μου
Άβαταρ μέλους
perastikos13
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Αύγουστος 12th, 2009, 10:00 am

ωραία λοιπόν...αφού συμφωνούμε, ψήφισε αν θέλεις στο νήμα μου περί ΕΘΝΟΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.
Για Κωνσταντινούπολι, αναφέρθηκα σαν κάτι το ποθούμενο, αλλά στηρίζομαι και στις προφητείες των γερόντων του Αθω..όπως του πατρός Παϊσίου.....
Όοσ δε για τον Καποδίστρια και την Ρουμανία, τα έχω διαβάσει μάλλον σε ένα σάιτ που γράφεται ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ.GR....αλλά δεν θυμάμαι την ακριβή διεύθυνσι του σάιτ...Εκεί είχε και βιβλιογραφία...
Επίσης καλές πηγές, είναι τα βιβλία του Μεταλληνού, του Ρωμανίδη, του πατρός Αβραάμ κλπ.....
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Babylinos » Αύγουστος 12th, 2009, 10:02 am

την δική μας θα την πούμε χατζηρωμανία :smt005
Babylinos
Crazy poster

Δημοσ.: 8377
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2008, 10:08 am
Το μέλος Babylinos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Kenshin » Αύγουστος 12th, 2009, 10:14 am

perastikos13 έγραψε:Χασις,lsd,ηρωιvη ?

αρνταν φιλε μου, αρνταν
Oi! Jeffrey give us back our rose

http://www.youtube.com/watch?v=rv_aX5d1FDM
Άβαταρ μέλους
Kenshin
Fast poster

Δημοσ.: 2595
Εγγραφη: Φεβρουάριος 24th, 2009, 8:29 pm
Τοποθεσια: Αθηνα
Το μέλος Kenshin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Αύγουστος 12th, 2009, 1:00 pm

Λυπάμαι αν σας δυσαρεστώ Δωδεκάθεοι, αλλά η ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ καλπάζει μέσα στο Έθνος μας....χεχεχεχε......σίγουρα θα τρίβεται τους οφθαλμούς σας σε λίγο καιρό, όταν διαπιστώνετε με φρίκη, ότι ο όρος ΡΩΜΙΟΣ και ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ συνεχώς κερδίζει έδαφος.......
ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΑΣΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΒΡΑΪΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟΝ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.....
ΓΥΡΙΣΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΓΚ Η ΥΠΟΘΕΣΙΣ......
ΠΗΓΑΤΕ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ, ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΤΕ ΚΕΚΑΡΜΕΝΟΙ ( κουρεμένοι για τους αδαείς)
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Kenshin » Αύγουστος 12th, 2009, 1:14 pm

Εγω ειμαι χριστιανος
Oi! Jeffrey give us back our rose

http://www.youtube.com/watch?v=rv_aX5d1FDM
Άβαταρ μέλους
Kenshin
Fast poster

Δημοσ.: 2595
Εγγραφη: Φεβρουάριος 24th, 2009, 8:29 pm
Τοποθεσια: Αθηνα
Το μέλος Kenshin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Αύγουστος 12th, 2009, 1:41 pm

Στον τίτλο λέει "η χρήσις" κι εγώ διαβάζω "το χασίσι". :lol: :lol: :lol:
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ynoT » Αύγουστος 12th, 2009, 1:43 pm

κοφτο αν σε χαλαει
ΝΑΙ....ΝΑΙ....Είναι ο ΈΝΑΣ, ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, ο ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ ΕΝΩΧ...Αυτός ξέρει.....
ΥΠΟΚΛΙΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΝΩΧ....
ΖΒΙΝ, ΖΒΟΝ!!!
ynoT
Casual Poster

Δημοσ.: 788
Εγγραφη: Απρίλιος 27th, 2009, 12:47 pm
Το μέλος ynoT, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό PE » Αύγουστος 12th, 2009, 1:47 pm

Velvie έγραψε:Στον τίτλο λέει "η χρήσις" κι εγώ διαβάζω "το χασίσι". :lol: :lol: :lol:

:lol:
Hellegennes έγραψε:
Και ποιος είσαι εσύ δηλαδή; Κανένας βαρόνος; Κανένας λόρδος; Κανένας βασιλιάς; Που και να ήσουν, χέστηκα. Σιγά μην μιλήσω αλλιώς σε οποιονδήποτε νομίζει ότι είναι σπουδαίος. Ούτε σε τίτλους υποκλίνομαι ούτε σε αυθεντίες. Υποκλίνομαι μόνο στην οξυδέρκεια, την αγάπη, την ελευθερία και την αλήθεια
.

Iznogoud έγραψε:
Τα παγωμένα, από το ερ κοντίσιον, αρχίδια του Μπίγκους, υποστηρίζαν σαν πηδάλιο τις ωθητικές κινήσεις προς τα οπίσθια της ευτυχισμένης τηλεπαρουσιάστριας.

PE
Maniac poster

Δημοσ.: 16910
Εγγραφη: Απρίλιος 13th, 2007, 12:05 pm
Το μέλος PE, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Αύγουστος 12th, 2009, 1:51 pm

ynoT έγραψε:κοφτο αν σε χαλαει

Άλλα με χαλάνε. :-?
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: PSaRaS, Saliveros, Πολιτικός μηχανικός και 33 επισκέπτες