ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΩ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΟΝΙ.....

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΑΙΝΕΙΑΝ06, Jim Beam 2, panos0 και 9 επισκέπτες

Re: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΩ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΟΝΙ.....

Δημοσίευσηαπό Death Angel » Νοέμβριος 12th, 2009, 3:21 am

Δεν ειμαι χριστιανος, αλλωστε εσεις θα το κρινεται αυτο, απο παντα μας κυνηγουσατε αλλωστε, την ιδια τυχη
ειχαν και Ορφικοι απο τους "προγονους" σας, την ιδια τυχη ειχαν και οι Γνωστικοι απο το Ορθοδοξο ιερατειο.
Απο του Ορφικους και τους Γνωστικους βγηκαν οι Σατανιστες αλλωστε. :wink:

Και τωρα ακομα που ψαχνεται μεσα στις παραισθησεις σας για κοινα μεταξυ της ορθοδοξιας με τους αρχαιους και
παλι μας κανετε στην ακρη, αλλα τον θελετε τον Πυθαγορα και τον Πλατωνα οπως πιθανον να θελετε και τον Μαργιωρη
μετα απο καποιους αιωνες αν ακομα υπαρχετε, καθοτι δεν το βλεπω. Για αυτο προτιμω αυτα που λεει ο Τρισμικρος.
Οχι δεν εχετε αναγκη ουτε τον Πλατωνα ουτε τον Πυθαγορα ουτε και εμενα, εισαστε(εγω γενικα ειμαι απο αλλο
πλανητη, δεν μπορω να ειμαι καπου μαζι σας γιατι θα σιχαινομαι τον εαυτο μου και δεν λεει) Ρωμιοι, και δεν
υπαρχει ουτε ιστορικη ουτε ιδεολογικη συγγενεια, σταματηστε να ξεφτυλιζεστε και να ταιζεται το εγω σας με
εθνικιστικες παραισθησεις. Ο εθνικισμος αλλωστε δεν συμβιβαζεται με τον χριστιανισμο και σας το εξηγησε και ο
Ιερωνημος.

Το θεμα ειναι οτι εγω μπορω να σου λυσω τις οποιες αποριες εχεις για αυτα που λεω, εσυ παλι θα τρεχεις να
κρυφτεις. :wink:
Τους εχθρούς μου που δεν θέλησαν να βασιλεύσω έπ' αυτούς φέρετε αυτούς μπροστά μου και κατασφάξατε αυτούς(Λουκάς 19.27)
Death Angel
New poster

Δημοσ.: 305
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2009, 5:33 pm
Το μέλος Death Angel, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 12th, 2009, 3:29 am

Death Angel έγραψε:Το θεμα ειναι οτι εγω μπορω να σου λυσω τις οποιες αποριες εχεις για αυτα που λεω, εσυ παλι θα τρεχεις να
κρυφτεις. :wink:

Αν εννοείς το... προηγούμενο ΣαββατοΚύριακο, δεν κρυβόμουν! :smt018 Μια.... εκδρομούλα είχα πάει απλώς! :smt003 Κατα τα άλλα, εδώ είμαι πάντα! 8)

Υ.Γ. Και δεν έχω απορίες! :)
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Δημοσ.: 7782
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 2nd, 2007, 3:16 am
Τοποθεσια: Κάπου εδώ...
Το μέλος Παλαιομνήμων, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Death Angel » Νοέμβριος 12th, 2009, 3:47 am

Ενταξει τοτε μπορεις πολυ ευκολα να μην μιλας για μενα οταν απουσιαζω. :)
Γιατι περναω καποτε να βλεπω το show του Τρισμικρου. :smt003
Τους εχθρούς μου που δεν θέλησαν να βασιλεύσω έπ' αυτούς φέρετε αυτούς μπροστά μου και κατασφάξατε αυτούς(Λουκάς 19.27)
Death Angel
New poster

Δημοσ.: 305
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2009, 5:33 pm
Το μέλος Death Angel, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 12th, 2009, 3:59 am

Death Angel έγραψε:Ενταξει τοτε μπορεις πολυ ευκολα να μην μιλας για μενα οταν απουσιαζω. :)
Γιατι περναω καποτε να βλεπω το show του Τρισμικρου. :smt003

Μα δεν μιλώ για σένα, όταν απουσιάζεις! Μια φορά μίλησα για σένα εν απουσία σου (που μπορείς να την δεις στο παρόν ποστ, όπου την έχω αντιγράψει), και αυτό, μέχρι να ξεκαθαρίσω ότι ο Τρίσμικρος, δεν ήταν... εσύ, δηλαδή ο... Τρισμέγιστος! :smt003
Άπαξ και το λύσαμε αυτό, δεν ξανανεφέρθης! :smt018 (όπως θα... "έλεγε" και ο Αντίοχος! :wink: )

Υ.Γ. Κάτσε, σου έχω κρατήσει θέση! :popc:
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Το μέλος Παλαιομνήμων, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Νοέμβριος 12th, 2009, 11:07 am

Παλαιομνήμων έγραψε:[Τελικά, πρόλαβα! Ξεκινάω λοιπόν:]

( viewtopic.php?f=8&t=166991&start=0#p2322368 )
Τρίσμικρος έγραψε:Αγαπητέ Παλαιομνήμων, δεν αμέλησα να σου απαντήσω, απλά ήθελα να διαπιστώσω ορισμένα πράγματα από τον πνευματικό σου χώρο, γιατί δεν είχα βγάλει συμπέρασμα....Σε κατατάσσω κάπου ανάμεσα στον Χριστιανισμό, αλλά και στην Πατριδολατρεία....Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Με παρέσυρες με την εικόνα του Κόντογλου που έχεις βάλει σαν αβατάρ, και σε είχα κατατάξει αρχικά στους Μαχητές Χριστιανούς....

Πώς ορίζεις την "Πατριδολατρεία"; Διότι αν πρόκειται περί αγάπης της Πατρίδος, φυσικά και ισχύει στην περίπτωσή μου! Και είμαι σίγουρος ότι, την Πατρίδα που αγαπώ και εγώ, την ίδια Πατρίδα αγαπάς και εσύ, απλώς, κάποιες απογοητεύσεις που όλοι βιώνουμε για την κατάντια της, σε έκαναν να μιλάς εναντίον της! Αλλά Πατρίδα, δεν είναι τα λαμόγια του σήμερα, ούτε οι παραχαράκτες της Ιστορίας! Αυτοί είναι οι ΕΧΘΡΟΙ της Πατρίδος!

Και δύο διευκρινίσεις που θέλω να μου κάνεις:
Τίνι τρόπω σε παρέσυρε η συγκεκριμένη εικόνα;
Πώς ορίζεις τους "Μαχητές Χριστιανούς";
Υπάρχει η φυσική αγάπη προς την Πατρίδα, και Πατρίδα, δεν θεωρώ μόνο το έδαφος και τα μνημεία του, αλλά και το ανθρώπινο σύνολο. Πχ η προδοσία της Πατρίδος, σε στιγμή κινδύνου, είναι ότι πιό χυδαίο υπάρχει για έναν άνθρωπο...ΟΜΩΣ, Η ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑΣΙΣ, ΕΝΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΚΡΑΤΩΝ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΜΟΘΡΗΣΚΩΝ ΜΑΣ.
Γράφεις ότι εχθροί της Πατρίδος, είναι οι παραχαράκτες της Ιστορίας.. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου....ΑΡΑ, ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΜΑΣ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ κλπ.....Αυτά όπως, ξέρεις τα ισχυρίζονται εδώ μέσα ΑΝΤΙΟΧΟΣ, ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΝ, και άλλοι πολλοί.

Τρίσμικρος έγραψε:ΚΑΤ΄ΑΡΧΑΣ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. ΣΑΝ ΠΑΛΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΟΝΟΜΑΖΩ ΑΥΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΣΥΓΧΕΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΙΣΤΙΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟ, ΠΑΣΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟΝ ΚΑΘΙΔΡΥΜΑ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΝΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΠΗ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΘΕΟΥ, ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΟ ΦΩΣ, ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΧΩΡΕΙ ΣΕ ΕΘΝΙΚΑ ΟΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΤΟΠΗΜΑ, ΚΑΙ ΠΛΗΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, Η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΙΣ ΤΗΣ, ΣΕ ΕΘΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΙΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΔΕΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΝ ΕΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΥΡΑΝΙΟ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΕΧΘΡΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΜΕΝ ΟΜΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΑΔΕΛΦΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΔΕ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΩΣ ΠΕΔΙΟΝ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.

Δεν διαφωνώ σε κάτι από τα παραπάνω! Το ότι η Ορθοδοξία είναι κάτι ευρύτερο από το Έθνος, είναι δεδομένο και κανείς Ορθόδοξος Πατριώτης δεν θέλησε να την κλείσει σε στενά εθνικά καλούπια. Ούτε όμως και ο Ελληνισμός κλείνετε σε στενά εθνικά καλούπια! Διότι ο Ελληνικός πολιτισμός, δίνοντας τα φώτα του στην Ανθρωπότητα, έγινε και παγκόσμιος!

Κάθε Ορθόδοξη ιεραποστολή δε, παραλλήλως προς την πίστη μας, διαδίδει και την ελληνικότητα στα πέρατα του κόσμου!
Τι ευλογία, αλήθεια, να βλέπεις να κυματίζει η Ελληνική μας Σημαία σε ένα νοσοκομείο ή ένα σχολείο ενός απομακρυσμένου χωριού της Αφρικής και η Πατρίδα μας, με ό,τι αυτή αντιπροσωπεύει να γίνεται γνωστή και αγαπητή ανά την Υφήλιο!...
δεν διαφωνώ μέχρις στιγμής, αν και αισθάνομαι την ίδια έλξι, και για τον Ρωσικό Πολιτισμό, και για τον Ιταλικό Πολιτισμό...Θα μπορούσα κάλλιστα να είμαι Ρώσος, ή Ιταλός Ορθόδοξος...Παρ΄όλα αυτά, αισθάνομαι ιδιαίτερη ευλογία, το ότι είμαι Νεοέλλην-Ρωμιός, κάτοχος της Μακραίωνης Αρχαίας Ελληνικής και Βυζαντινής Παραδόσεως.
Μέσα μου, έχει γίνει η Σύνθεσις Αρχαίου Ελληνικού και Χριστιανικού Πολιτισμού, στα επιτρεπτά όρια....Δηλ. Τον αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό, τον βλέπω, μέσα από το πρίσμα του ΣΠΕΡΜΑΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ, και έχω εξηγήσει αλλού τι σημαίνει Σπερματικός Λόγος.
Οι Καππαδόκες Πατέρες, αλλά και γενικότερα οι Πατέρες, έκαναν την Ορθή Σύνθεσι Αρχαιότητος και Χριστιανισμού, και θεωρώ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ, ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΡΑΞΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΘΕΣΕΩΣ.
Όποιος λοιπόν Νεοέλλην-Ρωμιός, διαταράσσει αυτήν την σχέσι, υπέρ του λεγομένου Αρχαιοελληνικού Πνεύματος, για μένα, ταυτόχρονα, γίνεται Αρνητής της ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ, διαστρέφει την Ιστορία, και γίνεται ψυχοδιαστροφικό άτομο, μη μπορώντας να κατανοήσει, όλην την μακραίωνη παρουσία του Ελληνισμού, και την προσφορά του στην ανθρωπότητα.

Τρίσμικρος έγραψε:ΕΣΥ, ΑΠ΄ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΘΕΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΣΑΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ. ΠΧ. ΜΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, ΟΠΩΣ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ ή Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΙ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ ΚΛΠ.
ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ, ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΟΝ; ΔΕΝ Σ΄ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ, ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΙΣΤΙ, ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ; ΔΕΝ ΄Σ΄ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΟΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΠΑΙΔΙΑ;
ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΙ, ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ; Ή ΤΟ ΌΤΙ, ΠΡΩΗΝ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ, ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ.....

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Για παράδειγμα, τον Πυθαγόρα, τον ανέφερα για να σου επισημάνω ότι οι γνήσιοι Πατριώτες, ασχέτως και αν για τους χ ψ λόγους βρέθηκαν να νομίζουν ότι δεν είναι Χριστιανοί, παρ' όλα αυτά, δεν πολεμούν τα εθνικά χριστιανικά όσια και ιερά!

Συγκεκριμένα, μου απαριθμούσες τους λόγους για τους οποίους βρέθηκες ψυχολογικώς εναντίον κάποιων "πατριωτών", οι οποίοι, για παράδειγμα, δήλωναν ότι ευχαριστούν τους Τούρκους γιατί μας... απελευθέρωσαν από τους Βυζαντινούς και πως ευχαρίστως θα έβλεπαν κατεδαφισμένη την Αγιά Σοφιά (να χαρώ εγώ "Πατριώτες"!)!
ΤΟΤΕ ήρθε ο Πυθαγόρας στην κουβέντα, διότι σου έφερα την περίπτωσή του ως απόδειξη της ανωτέρω θέσεως μου, ότι δηλαδή, ένας πατριώτης δεν μπορεί, παρά να σέβεται κάθε τι Χριστιανικό, ασχέτως των προσωπικών του θρησκευτικών αναζητήσεων! Και για του λόγου του αληθές, σου παρέθεσα μια σχετική δήλωση του Πυθαγόρα, που αναφερόταν στα συναισθήματα συγκινήσεως που αισθάνθηκε όταν πρωτοείδε από κοντά την Αγιά Σοφιά, σε μια επίσκεψή του στην Κωνσταντινούπολη! Τα έχω παραθέσει τα σχετικά ποστ, άρα μπορείς να το ξαναδιαβάσεις και σε αυτό το νήμα (σ.σ. συγκεκριμένως, εδώ: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=166991&start=20#p2339149).

Τέτοιοι άνθρωποι, αν μη τι άλλο, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι καλοπροαίρετοι στα πιστεύω τους και αν κάτι πιστεύουν λάθος, εξαρτάται από εμάς να τους το δείξουμε, καθιστώντας το τους σαφές, ώστε να το αναγνωρίσουν! Εσύ μίλησες πιο πριν για το χριστιανικό ιδεώδες, συμφώνως προς το οποίον, οι Χριστιανοί, τους "μεν ομόθρησκους του βλέπουν σαν αδελφούς, του δε αλλόθρησκους τους βλέπουν ως πεδίον ιεραποστολής"! Ε, την ίδια ώρα, πώς είναι δυνατόν να βλέπεις ως εχθρούς ανθρώπους σαν τον Πυθαγόρα, και όχι σαν πεδίο αναδιπλώσεως της Αλήθειας και προσεγγύσεως; !!!

Διότι, αντί να προσπαθείς να φέρεις στον ίσιο δρόμο έναν αποπλανημένο, ως θα όφειλες να σκέπτεσαι, εσύ το μόνο που κάνεις είναι να τον πολεμάς και να τον απομακρύνεις ακόμα περισσότερο! Από πότε αυτό είναι θεάρεστο και χριστιανικό;
ο Πυθαγόρας είναι ξεχωριστή περίπτωσις, και μοναδική....Γιαυτό και κάποτε του έγραψα, ότι είναι πολύ κοντά στον Χριστιανισμό...ΟΜΩΣ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΝ, ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, ΔΙΧΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΖΗΜΙΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ.Όταν γυρνάει ο Αντίοχος, και γράφει, ότι δεν γίνεται να είναι κανείς Έλλην και Χριστιανός, είναι σαν να απορρίπτει ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ 1821, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ, ΠΟΥ ΞΕΡΙΖΩΘΗΚΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ με λίγα λόγια.
ΑΝ - κατά τον Αντίοχο,- ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΤΟΤΕ τα 3.000.000 ΆΤΟΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ, ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΝΗΣΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΑΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, 6.000.000 το λίγότερο ΥΠΗΚΟΟΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΟΧΟ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.Και αν συμπεριλάβουμε τους Έλληνες Καθολικούς, τους Προτεστάντες, τους Κομμουνιστές που δεν εμφορούνται απο Αρχαιοελληνικές ιδέες κλπ....ΕΝΑΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ 9.500.000 ΑΤΟΜΩΝ, Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.....
ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ....ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ 11.000.000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ 1.000.000 ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΜΑΣ ΜΕΝΟΥΝ 10.000.000 ΕΛΛΗΝΕΣ...ΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΑ 9.500.000, ΜΑΣ ΜΕΝΟΥΝ 500.000.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΟΧΟ, ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΤΟΥ, ΜΟΝΟ 500.000 ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ....
ΑΝ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΑΣΤΙΚΟ, ΕΜΦΥΛΙΟΠΟΛΕΜΙΚΟ, ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ, ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟ κλπ..ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;

Τρίσμικρος έγραψε:ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ.
Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΝΟΙΕΣ, ΣΧΕΤΙΚΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.Σ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΟΣ; ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ. ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΕΣΜΟΙ; ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ; ΤΙ ΑΠ΄ΟΛΑ;Ή ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ;

Όλα! Τα έχει άλλωστε πει και ο Ηρόδοτος, εδώ και 2,5 περίπου χιλιάδες χρόνια!
Στον σημερινό Νέο Ελληνισμό, μόνο η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, και η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ.
Η ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΕΠΗΛΘΕ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ΤΟ 50 τοις 100, ΤΩΝ ΑΛΛΟΓΛΩΣΣΩΝ ΥΠΗΚΟΩΝ ΤΟΥ- Αρβανιτών, Βλάχων, Σλάβων κλπ.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕ, ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΗΤΑΝ Η ΚΟΙΝΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ, ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΜΑΣ ΠΙΣΤΙΣ, ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ.
ΟΣ ΔΕ για ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ, δες πόσο διαφορετικά είναι τα χαρακτηριστικά των Ηπειρωτών από τους Κρήτες, των Μωραίτών από τους Κυπρίους, των Ποντίων από τους Θεσσαλούς.......
Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ ΕΠΕΤΕΥΧΘΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΜΕΣΩ ΕΠΙΜΙΞΙΩΝ.

Τρίσμικρος έγραψε:ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ; ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΠΙΣΤΙΣ, Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΙΣΤΙΣ. ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΓΡΑΙΚΟΦΩΝΩΝ, ΑΛΒΑΝΟΦΩΝΩΝ, ΣΛΑΒΟΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΒΛΑΧΟΦΩΝΩΝ ΕΝΩΘΗΚΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΟ ΤΟΠΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΑΙΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ. ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ. ΟΜΟΕΘΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ, ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ, ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.
ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΑΛΒΑΝΟΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΒΛΑΧΟΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΣΛΑΒΟΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΠΟΥ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΘΗΚΑΝ, ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΓΛΩΣΣΑ, ΑΛΛΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ.[/b

Για άλλη μια φορά, δεν διαφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν αρκετά ιστορικά παραδείγματα, που πιστοποιούν ότι όσοι παρέμειναν Ορθόδοξοι, ακόμα και αν έχασαν την γλώσσα τους, παρέμειναν και Έλληνες στην συνείδηση. Αντιθέτως, πολλοί που έχασαν την πίστη τους, ακόμα και αν διατήρησαν την γλώσσα, έχασαν την ελληνική τους συνείδηση. Τι όμως αποδεικνύεις με αυτά, κόντρα σε μένα; Εσύ ο ίδιος, μιλάς για "εθνική συνείδηση"! Άρα παραδέχεσαι την σχέση πίστεως και εθνικής συνειδήσεως! Λίγο όμως πριν, χαρακτήριζες όσους το κάνουν αυτό, ως "Παλαιοχριστιανούς" και διαχώριζες τον εαυτόν σου από αυτούς! :wink:
[b]Εντάξει....συμφωνώ....Αλλά η εθνική συνείδησις, δεν με διαφοροποιεί, από τον Βαλκάνιο Ορθόδοξο, που τον αισθάνομαι για αδελφό μου, ούτε και από τον Βόρειοσλάβο Ορθόδοξο.....
Βλέπω τον Β ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΣΑΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΜΕΤΑΞΥ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΠΕΜΒΗ ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ- ΡΩΜΕΪΚΗ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ- ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΟΚΤΟΝΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΝΩΣΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΛΑΩΝ.
ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ, ΣΕΡΒΟΙ, ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ, ΡΟΥΜΑΝΟΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΩΝΟΜΑΣΤΑΝ ΥΠΟ ΤΟ ΣΚΗΠΤΡΟ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ.

Τρίσμικρος έγραψε:ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΙ- ΓΙΑΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-, ΟΤΑΝ ΤΟ ΄40 ΠΟΛΕΜΟΥΣΑΜΕ, ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΔΩΡΟ, ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ, ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ, ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ, ΟΤΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΔΥΟ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.

Μαζί σου! Και εγώ, ακριβώς τα ίδια λέγω!
πχ....θεωρώ Εθνικό μου ήρωα- εκτός από τους Ρωμιούς, κάθε Ορθόδοξο Βαλκάνιο, που πολέμησε κατά των Οθωμανών....Εθνικός μου ήρωας είναι ο Βασίλης Λέφσκη, που εκτελέσθηκε από τους Τούρκους στην Φιλιππούπολι, είναι επίσης ο Αλβανός Γεώργιος Καστριώτης, που πολέμησε κατά των Τούρκων, είναι ο Ρουμάνος Βλαδιμηρέσκου, που πολέμησε κατά των Τούρκων, είναι ο Βάσος Μαυροβουνιώτης, που αν και Μαυροβούνιος, πολέμησε σαν Ρωμιός το 1821 στον Μωριά, είναι οι Πόντιοι Μαχητές των Ορέων του Πόντου- Υφαντίδης κλπ, είναι ο Γρηγόρης Αυξεντίου που καταντρόπιασε τους Αγγλους στην Κύπρο, και είναι τέλος ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ, Ο ΣΟΛΩΜΟΣ ΣΟΛΩΜΟΥ, Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ, ΠΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΓΓΟΛΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΒΡΩΜΟΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΚΥΠΡΟ.

ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ Μ΄ΑΥΤΟΥΣ; Η ΓΛΩΣΣΑ; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ.

"Μ' αυτούς", όμως, ποιους; Διότι κάποιοι σαν τον Πυθαγόρα, παραδέχονται την αξία της Ορθοδοξίας για την διατήρηση της εθνικής μας κληρονομιάς! Δεν μπορείς λοιπόν να τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι! Εκεί έγκειται η διαφωνία μας!
[b]τον Πυθαγόρα σου είπα τον ξεχωρίζω...όμως μόνο ο Πυθαγόρας σκέφτεται έτσι....ΔΕΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ, και οι άλλοι και πες μου.
Αν γίνει πόλεμος- χτύπα ξύλο- μεταξύ Ελλάδος και Βουλγαρίας, γιατί να θεωρήσω εχθρό μου, τον Βούλγαρο Ορθόδοξο, που κάνει τον Σταυρό του, και προσεύχεται στον Χριστό, να τον γλυτώσει, και να θεωρήσω φίλο μου και ομοεθνή μου, τον Ελληνα που από το πρωί μέχρι το βράδυ, βλαστημάει την Παναγία, και ισχυρίζεται ότι οι Χριστιανοί δεν είναι Έλληνες;
ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ....Ο ΒΟΥΛΓΑΡΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΕΘΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΕΘΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.[/b]

Τρίσμικρος έγραψε:Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ, Η ΕΛΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ.
ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΛΛΑΣ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ Ή ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ ΜΑΣ.
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΟΝ, ΑΝ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ Ή Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΡΩΝ Ή ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ; ΟΤΑΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΑΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ; ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΑΣΩ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.....
ΟΤΑΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΨΥΧΕΣ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΘΩΕΣ ΕΦΗΒΙΚΕΣ ΨΥΧΕΣ......

Συμφωνώ. Η Πατρίδα, έχει να κάνει με τα επίγεια. Βεβαίως, η διάρκειά της, δεν σχετίζεται με την διάρκεια ζωής του κάθε ανθρώπου, αφού συνεχίζει να υπάρχει, όσο και αν οι γενεές περνούν! Θα σταματήσει δε να υπάρχει, μόνο αν την αφήσουν οι ζωντανοί να χαθεί, ή βεβαίως αν χαθεί σύμπας ο κόσμος, μαζί και με τις πατρίδες όλων των εθνών. Αυτή η Πατρίδα όμως, όσο υπάρχει, ανάμεσα σε άλλα, γεννά ήρωες και αγίους!

Σωστά είπες πιο πριν ότι, οι μαχητές της Πίνδου, πολεμούσαν με μια εικόνα της Παναγιάς στην τσέπη τους. Πώς εσύ λοιπόν μπορείς να λες ότι δεν έχει αξία η Πατρίδα; Πώς μπορείς να την εγκαταλείπεις; Δεν προδίδεις της αρχές αυτών των πολεμιστών;
Και αν αφήσεις να χαθεί η Πατρίδα, δεν θα καταστρέψεις και την πηγή εκείνη που παράγει και αγίους;

Ψυχές που χάνονται, δεν είναι μόνο αυτές που θα παρασυρθούν από τον Αντίοχο και τον κάθε Αντίοχο, αλλά και ο ίδιος ο Αντίοχος! Δεν πρέπει να αγωνιστείς ΚΑΙ υπέρ αυτού, εφ' όσον διακρίνεις έναν αποπλανημένο μεν, αλλά καλοπροαίρετο άνθρωπο στο πρόσωπό του;
Εντάξει...εδώ πράγματι με αποστόμωσες.....δεν έχω να προσθέσω τίποτε αλλο...απλά, συμφωνώ.

Τρίσμικρος έγραψε:ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΠΛΑΤΩΝ, Ή Η ΕΛΛΑΣ;

Και όμως!
Χάρις εις τον Μέγα-Αλέξανδρο, διεδόθη η ελληνική Γλώσσα στα πέρατα του τότε γνωστού κόσμου, με αποτέλεσμα να μπορέσει εύκολα να διαδοθεί και ο λόγος του Ευαγγελίου!
Χάρις εις την φιλοσοφία του Πλάτωνος, η Εκκλησία μας βρήκε το ωραίο εκείνο "περιτύλιγμα", προκειμένου να προσφέρει τον θείο λόγο στους ανθρώπους!
Ο Σωκράτης, συχνά αναφέρεται ως "προ Χριστού Χριστιανός", διότι μίλησε για έναν Θεό (εισάγοντας, μάλιστα, "καινά δαιμόνια"!), προετοιμάζοντας την ανθρωπότητα, εξίσου με τους προφήτες της Π.Δ., για την έλευση του Θεανθρώπου!
Η Ελλάς, έγινε η ευλογημένη χώρα, μέσω της οποίας διεδόθη ο Χριστιανισμός στον κόσμο!

Βλέπεις; Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! :wink:
συμφωνώ, αλλά οι Παγανιστές, δεν τα δέχονται αυτά....
Τρίσμικρος έγραψε:ΜΟΝΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ...
ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΕΩΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ.....
ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΔΙΑΛΕΞΕ ΠΛΕΥΡΑ. Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ, Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ. ΑΓΩΝΙΣΟΥ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΦΘΑΡΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΨΥΧΩΝ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΙΩΝΙΟ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ......
Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ....

Μα, φίλε Τρίσμικρε, εγώ, έχω προ πολλού διαλέξει πλευρά! Και στην πλευρά που έχω διαλέξει, βρίσκεται τόσο ο Χριστός, όσο και η Πατρίδα, ως μια αδιαίρετη ενότης! Βρίσκομαι στην ίδια πλευρά, που αιώνες τώρα, βρίσκονται όλοι οι πρόγονοί μου! Όλοι οι αγωνιστές της πίστεως και της Πατρίδος! Υπηρετώ τα ιδανικά του Κολοκοτρώνη και του Μακρυγιάννη! Του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου και του Ηράκλειου! Των Μακεδονομάχων! Των Πολεμιστών της Πίνδου! Των αγωνιστών της ΕΟΚΑ!
Δεν έχω λοιπόν διλήμματα! Για μένα, τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να είναι πιο ξεκάθαρα απ' όσο ήδη είναι! Έχω διαλέξει πλευρά, ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ!...

ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ....
ΑΠΛΑ ΜΕΣΩ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ, ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΕΥΡΥΝΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΟΡΑΜΑ.
ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΒΛΗΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΕΧΝΗΤΑ...ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ, ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΙΑ....
ΟΜΩΣ, ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΙΡΕΣΙΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ, ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΙ.....ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ, ΜΕ ΑΠΩΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ, ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΙ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ....ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΙ, ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕΣ, ΔΕΝ ΑΝΕΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΕΩΣ ΣΤΟΥΣ ΒΑΣΚΟΥΣ, ΝΟΡΜΑΝΔΟΥΣ, ΒΡΕΤΤΟΝΟΥΣ, ΠΡΟΒΗΓΚΙΑΝΟΥΣ, ΒΟΥΡΓΟΥΝΔΟΥΣ κλπ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ....
ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.
ΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΩΡΑΙΟ, ΟΡΘΟΔΟΞΟ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΑΜΑ, ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΡΑΙΟΥ.
ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΗΝΩΜΕΝΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΜΦΑΣΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΛΛΗΝΕΣ, ΑΛΒΑΝΟΙ, ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ, ΡΟΥΜΑΝΟΙ, ΣΕΡΒΟΙ κλπ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΜΟΕΘΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΙ, ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ.

ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΓΧΡΩΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσ.: 3297
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2009, 1:06 pm
Το μέλος Τρίσμικρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Νοέμβριος 13th, 2009, 2:11 pm

ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσ.: 3297
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2009, 1:06 pm
Το μέλος Τρίσμικρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 15th, 2009, 3:44 am

Τρίσμικρος έγραψε:ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;

Κοίτα βιασύνες ξαφνικά ο Τρίσμικρος! :lol:

Δεν μπαίνω δα και κάθε μέρα στο φόρουμ! Εσύ χρειάστηκες σχεδόν 10 μέρες να απαντήσεις, να μην πάρω και γω 3-4; :smt003

Ήδη, πάντως, έχω γράψει την μισή απάντηση προς εσένα, μα δεν προλαβαίνω να την τελειώσω τώρα. [Δεν θα έχω και σηκωμό για την εκκλησία ύστερα, αν καθυστερήσω και άλλο! :smt002 ]. Στην επόμενή μου επίσκεψη, θα την ολοκληρώσω! Υπομονή, λοιπόν! :)
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 16th, 2009, 4:00 pm

Με χαρά διαπιστώνω, Τρίσμικρε, ότι αυτή την φορά, ασχολήθηκες σημείο προς σημείο με την απάντησή μου, όπως ακριβώς μου αρέσει και συνηθίζω εγώ να κάνω! Πάμε λοιπόν! :)

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:[...]
( viewtopic.php?f=8&t=166991&start=0#p2322368 )
Τρίσμικρος έγραψε:Αγαπητέ Παλαιομνήμων, δεν αμέλησα να σου απαντήσω, απλά ήθελα να διαπιστώσω ορισμένα πράγματα από τον πνευματικό σου χώρο, γιατί δεν είχα βγάλει συμπέρασμα....Σε κατατάσσω κάπου ανάμεσα στον Χριστιανισμό, αλλά και στην Πατριδολατρεία....Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Με παρέσυρες με την εικόνα του Κόντογλου που έχεις βάλει σαν αβατάρ, και σε είχα κατατάξει αρχικά στους Μαχητές Χριστιανούς....

Πώς ορίζεις την "Πατριδολατρεία"; Διότι αν πρόκειται περί αγάπης της Πατρίδος, φυσικά και ισχύει στην περίπτωσή μου! Και είμαι σίγουρος ότι, την Πατρίδα που αγαπώ και εγώ, την ίδια Πατρίδα αγαπάς και εσύ, απλώς, κάποιες απογοητεύσεις που όλοι βιώνουμε για την κατάντια της, σε έκαναν να μιλάς εναντίον της! Αλλά Πατρίδα, δεν είναι τα λαμόγια του σήμερα, ούτε οι παραχαράκτες της Ιστορίας! Αυτοί είναι οι ΕΧΘΡΟΙ της Πατρίδος!

Και δύο διευκρινίσεις που θέλω να μου κάνεις:
Τίνι τρόπω σε παρέσυρε η συγκεκριμένη εικόνα;
Πώς ορίζεις τους "Μαχητές Χριστιανούς";

Υπάρχει η φυσική αγάπη προς την Πατρίδα, και Πατρίδα, δεν θεωρώ μόνο το έδαφος και τα μνημεία του, αλλά και το ανθρώπινο σύνολο. Πχ η προδοσία της Πατρίδος, σε στιγμή κινδύνου, είναι ότι πιό χυδαίο υπάρχει για έναν άνθρωπο...ΟΜΩΣ, Η ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑΣΙΣ, ΕΝΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΚΡΑΤΩΝ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΜΟΘΡΗΣΚΩΝ ΜΑΣ.

Συμφωνούμε! Γι' αυτήν την "φυσική" (που όμως για κάποιους μοιάζει να μην είναι και τόσο "φυσική"!) αγάπη προς την Πατρίδα σού μιλάω και εγώ! Και μάλιστα, στο "ανθρώπινο σύνολο", που αναφέρεις, εντάσσω και τους μη ζώντες αυτήν την στιγμή, σύμφωνα με τον στίχο του ποιητή, που λέει: "Χρωστάμε σ' όσους ήρθαν, πέρασαν, θα' ρθούνε, θα περάσουν. Κριτές θα μας δικάσουν οι αγέννητοι, οι νεκροί"....

Και για να μιλήσω και επί του σχολίου σου περί ρατσισμού, θα σου πω ότι συμφωνώ απολύτως πως "αγάπη προς την Πατρίδα, δεν σημαίνει ρατσιστική και εθνικιστική στάσις, έναντι των άλλων λαών...", με μια διευκρίνιση όμως: ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΆΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΛΑΟΣ!!! Και το επισημαίνω αυτό, διότι ελπίζω πως με την ανωτέρω σου φράση, δεν εννοείς πως είναι κακό να θέλει κανείς την βιολογική διατήρηση της φυλής του (και, αντιστοίχως, και των άλλων λαών).

Δεν λέω πως είναι κακός ένας γάμος με κάποιον αλλοεθνή -με την προϋπόθεση, φυσικά, ότι είναι ορθόδοξος-, είμαι όμως ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΓΕΝΟΥΣ, όπως αυτή παρατηρείται τα τελευταία χρόνια με την αθρόα εισροή ξένων στην Ελλάδα, που συν τοις άλλοις, εκτός από την εθνική, πλήττει και την θρησκευτική ομοιογένεια του λαού μας!

Άλλωστε, όλο αυτό το φαινόμενο, είναι ξεκάθαρα σύμφωνο με τις "επιθυμίες" της Νέας Τάξεως Πραγμάτων, που θέλει μια παγκόσμια μάζα ανθρώπων-καταναλωτών, χωρίς φυλετικές, εθνικές, θρησκευτικές, πολιτιστικές ή άλλες διαφοροποιήσεις! Και όμως, αυτός είναι ο μεγαλύτερος Ρατσισμός, αφού δεν αναγνωρίζει το δικαίωμα υπάρξεως σε ΚΑΝΕΝΑΝ λαό!

Γράφεις ότι εχθροί της Πατρίδος, είναι οι παραχαράκτες της Ιστορίας.. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου....ΑΡΑ, ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΜΑΣ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ κλπ.....Αυτά όπως, ξέρεις τα ισχυρίζονται εδώ μέσα ΑΝΤΙΟΧΟΣ, ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΝ, και άλλοι πολλοί.

Σαφέστατα! Και το έχω γράψει αρκετές φορές! Όποιος εχθρεύεται την Ορθοδοξία, στοχεύοντας στην διάσπαση της αδιαιρέτου ενότητος, που χαρακτηρίζει την Πατρίδα μας εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια, και την οποίαν ενότητα υπερασπίστηκαν ακόμα και με την ζωή τους, χιλιάδες, αν όχι και εκατομμύρια αγωνιστές πρόγονοί μας, σαφέστατα δρα αντεθνικώς!!!

Και έχω εξηγήσει στο παρελθόν πως, ο Νεοπαγανισμός, δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα ακόμα μέσον της "Νέας Εποχής", προκειμένου να πλήξει τον Χριστιανισμό, καθώς αυτός δεν έχει καμμία σχέση με την της πραγματικές αρχαίες θρησκείες, οι οποίες έδωσαν ό,τι είχαν να δώσουν στην εποχή τους, και έσβησαν εδώ και εκατοντάδες/χιλιάδες χρόνια! Ο Νεοπαγανισμός, δεν είναι τυχαίο ότι, γεννήθηκε στην Αμερική και μάλιστα από αποκρυφιστικούς κύκλους! Τους ίδιους κύκλους που την άλλη ώρα, μιλούν για κατάργηση των θρησκειών και για την ανάγκη δημιουργίας μιας "Παγκόσμιας Συγκριτιστική Θρησκείας"!

Από κει και ύστερα όμως, όσο σφοδρός πολέμιος είμαι αυτών των αντιχριστιανικών και αντεθνικών τάσεων, τόσο επιεικής και γεμάτος αγάπη είμαι απέναντι σε ανθρώπους που με ειλικρινή αισθήματα, έχουν απλώς παρασυρθεί και πλανηθεί από τις ύπουλες αυτές τάσεις, και ενώ με την στάση τους δρουν κατ' ουσίαν αντεθνικώς, εκείνοι νομίζουν ότι υπηρετούν την Πατρίδα! Αυτούς, λοιπόν, όχι μόνον δεν τους εχθρεύομαι, αλλά τους βλέπω σαν αδελφούς μου, που πήραν τον λάθος δρόμο, παρά τα κοινά ιδανικά μας, και πως αν κατανοήσουν την παγίδα στην οποίαν ευρίσκονται και τις υπηρεσίες που προσφέρουν, άθελά τους και εν αγνοία τους, στην Νέα Τάξη Πραγμάτων, σίγουρα θα έρθουν συμπαραστάτες μας στον εθνικό αγώνα!

Αντίστοιχα αισθήματα, από διαφορετική βεβαίως σκοπιά, αισθάνομαι και προς τα εσένα, μιας που θεωρώ ότι και εσύ, θύμα με διαφορετικό τρόπο είσαι, των συγχρόνων εξελίξεων, και απαρνήθηκες την αγάπη σου για την Θεοφιλέστατη Πατρίδα μας, νομίζοντας ότι έτσι θα προστατέψεις τον Χριστιανισμό, ως λανθασμένο "αντίβαρο" εκείνων, που αντιτάσσονται στον Χριστιανισμό, επειδή νομίζουν ότι έτσι θα προστατέψουν την "Πατρίδα"!

Σας καλώ αμφοτέρους στον ενιαίο δρόμο, έναντι του κοινού εχθρού!

Υ.Γ. Δεν μου απάντησες όμως, τίνι τρόπω σε παρέσυρε η εικόνα του Κόντογλου; Δεν θέλω να μου μείνει αυτή η απορία!

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΚΑΤ΄ΑΡΧΑΣ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. ΣΑΝ ΠΑΛΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΟΝΟΜΑΖΩ ΑΥΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΣΥΓΧΕΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΙΣΤΙΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟ, ΠΑΣΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟΝ ΚΑΘΙΔΡΥΜΑ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΝΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΠΗ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΘΕΟΥ, ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΟ ΦΩΣ, ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΧΩΡΕΙ ΣΕ ΕΘΝΙΚΑ ΟΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΤΟΠΗΜΑ, ΚΑΙ ΠΛΗΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, Η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΙΣ ΤΗΣ, ΣΕ ΕΘΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΙΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΔΕΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΝ ΕΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΥΡΑΝΙΟ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΕΧΘΡΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΜΕΝ ΟΜΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΑΔΕΛΦΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΔΕ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΩΣ ΠΕΔΙΟΝ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.

Δεν διαφωνώ σε κάτι από τα παραπάνω! Το ότι η Ορθοδοξία είναι κάτι ευρύτερο από το Έθνος, είναι δεδομένο και κανείς Ορθόδοξος Πατριώτης δεν θέλησε να την κλείσει σε στενά εθνικά καλούπια. Ούτε όμως και ο Ελληνισμός κλείνετε σε στενά εθνικά καλούπια! Διότι ο Ελληνικός πολιτισμός, δίνοντας τα φώτα του στην Ανθρωπότητα, έγινε και παγκόσμιος!

Κάθε Ορθόδοξη ιεραποστολή δε, παραλλήλως προς την πίστη μας, διαδίδει και την ελληνικότητα στα πέρατα του κόσμου!
Τι ευλογία, αλήθεια, να βλέπεις να κυματίζει η Ελληνική μας Σημαία σε ένα νοσοκομείο ή ένα σχολείο ενός απομακρυσμένου χωριού της Αφρικής και η Πατρίδα μας, με ό,τι αυτή αντιπροσωπεύει να γίνεται γνωστή και αγαπητή ανά την Υφήλιο!...

δεν διαφωνώ μέχρις στιγμής, αν και αισθάνομαι την ίδια έλξι, και για τον Ρωσικό Πολιτισμό, και για τον Ιταλικό Πολιτισμό...Θα μπορούσα κάλλιστα να είμαι Ρώσος, ή Ιταλός Ορθόδοξος...Παρ΄όλα αυτά, αισθάνομαι ιδιαίτερη ευλογία, το ότι είμαι Νεοέλλην-Ρωμιός, κάτοχος της Μακραίωνης Αρχαίας Ελληνικής και Βυζαντινής Παραδόσεως.
Μέσα μου, έχει γίνει η Σύνθεσις Αρχαίου Ελληνικού και Χριστιανικού Πολιτισμού, στα επιτρεπτά όρια....Δηλ. Τον αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό, τον βλέπω, μέσα από το πρίσμα του ΣΠΕΡΜΑΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ, και έχω εξηγήσει αλλού τι σημαίνει Σπερματικός Λόγος.[....]

Κρατώ το κομμάτι που λές ότι "αισθάνομαι ιδιαίτερη ευλογία, το ότι είμαι Νεοέλλην-Ρωμιός, κάτοχος της Μακραίωνης Αρχαίας Ελληνικής και Βυζαντινής Παραδόσεως"! :smt002

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΕΣΥ, ΑΠ΄ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΘΕΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΣΑΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ. ΠΧ. ΜΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, ΟΠΩΣ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ ή Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΙ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ ΚΛΠ.
ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ, ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΟΝ; ΔΕΝ Σ΄ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ, ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΙΣΤΙ, ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ; ΔΕΝ ΄Σ΄ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΟΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΠΑΙΔΙΑ;
ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΙ, ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ; Ή ΤΟ ΌΤΙ, ΠΡΩΗΝ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ, ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΑ.....

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Για παράδειγμα, τον Πυθαγόρα, τον ανέφερα για να σου επισημάνω ότι οι γνήσιοι Πατριώτες, ασχέτως και αν για τους χ ψ λόγους βρέθηκαν να νομίζουν ότι δεν είναι Χριστιανοί, παρ' όλα αυτά, δεν πολεμούν τα εθνικά χριστιανικά όσια και ιερά!

Συγκεκριμένα, μου απαριθμούσες τους λόγους για τους οποίους βρέθηκες ψυχολογικώς εναντίον κάποιων "πατριωτών", οι οποίοι, για παράδειγμα, δήλωναν ότι ευχαριστούν τους Τούρκους γιατί μας... απελευθέρωσαν από τους Βυζαντινούς και πως ευχαρίστως θα έβλεπαν κατεδαφισμένη την Αγιά Σοφιά (να χαρώ εγώ "Πατριώτες"!)!
ΤΟΤΕ ήρθε ο Πυθαγόρας στην κουβέντα, διότι σου έφερα την περίπτωσή του ως απόδειξη της ανωτέρω θέσεως μου, ότι δηλαδή, ένας πατριώτης δεν μπορεί, παρά να σέβεται κάθε τι Χριστιανικό, ασχέτως των προσωπικών του θρησκευτικών αναζητήσεων! Και για του λόγου του αληθές, σου παρέθεσα μια σχετική δήλωση του Πυθαγόρα, που αναφερόταν στα συναισθήματα συγκινήσεως που αισθάνθηκε όταν πρωτοείδε από κοντά την Αγιά Σοφιά, σε μια επίσκεψή του στην Κωνσταντινούπολη! Τα έχω παραθέσει τα σχετικά ποστ, άρα μπορείς να το ξαναδιαβάσεις και σε αυτό το νήμα (σ.σ. συγκεκριμένως, εδώ: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=166991&start=20#p2339149).

Τέτοιοι άνθρωποι, αν μη τι άλλο, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι καλοπροαίρετοι στα πιστεύω τους και αν κάτι πιστεύουν λάθος, εξαρτάται από εμάς να τους το δείξουμε, καθιστώντας το τους σαφές, ώστε να το αναγνωρίσουν! Εσύ μίλησες πιο πριν για το χριστιανικό ιδεώδες, συμφώνως προς το οποίον, οι Χριστιανοί, τους "μεν ομόθρησκους του βλέπουν σαν αδελφούς, του δε αλλόθρησκους τους βλέπουν ως πεδίον ιεραποστολής"! Ε, την ίδια ώρα, πώς είναι δυνατόν να βλέπεις ως εχθρούς ανθρώπους σαν τον Πυθαγόρα, και όχι σαν πεδίο αναδιπλώσεως της Αλήθειας και προσεγγύσεως; !!!

Διότι, αντί να προσπαθείς να φέρεις στον ίσιο δρόμο έναν αποπλανημένο, ως θα όφειλες να σκέπτεσαι, εσύ το μόνο που κάνεις είναι να τον πολεμάς και να τον απομακρύνεις ακόμα περισσότερο! Από πότε αυτό είναι θεάρεστο και χριστιανικό;

ο Πυθαγόρας είναι ξεχωριστή περίπτωσις, και μοναδική....Γιαυτό και κάποτε του έγραψα, ότι είναι πολύ κοντά στον Χριστιανισμό...ΟΜΩΣ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΝ, ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, ΔΙΧΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΖΗΜΙΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ.Όταν γυρνάει ο Αντίοχος, και γράφει, ότι δεν γίνεται να είναι κανείς Έλλην και Χριστιανός, είναι σαν να απορρίπτει ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ 1821, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ, ΠΟΥ ΞΕΡΙΖΩΘΗΚΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ με λίγα λόγια.
ΑΝ - κατά τον Αντίοχο,- ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΤΟΤΕ τα 3.000.000 ΆΤΟΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ, ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΝΗΣΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΑΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, 6.000.000 το λίγότερο ΥΠΗΚΟΟΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΟΧΟ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.Και αν συμπεριλάβουμε τους Έλληνες Καθολικούς, τους Προτεστάντες, τους Κομμουνιστές που δεν εμφορούνται απο Αρχαιοελληνικές ιδέες κλπ....ΕΝΑΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ 9.500.000 ΑΤΟΜΩΝ, Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.....
ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ....ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ 11.000.000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ 1.000.000 ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΜΑΣ ΜΕΝΟΥΝ 10.000.000 ΕΛΛΗΝΕΣ...ΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΑ 9.500.000, ΜΑΣ ΜΕΝΟΥΝ 500.000.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΟΧΟ, ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΤΟΥ, ΜΟΝΟ 500.000 ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ....
ΑΝ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΑΣΤΙΚΟ, ΕΜΦΥΛΙΟΠΟΛΕΜΙΚΟ, ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ, ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟ κλπ..ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;

Και σε αυτές τις 500.000, περιλαμβάνονται και οι απάτριδες, διεθνιστές, Αναρχικοί κτλ, που σίγουρα δεν θα τους απέδιδε ΠΟΤΕ ο Αντίοχος τον τίτλο του "Έλληνα"! 8)
[Βεβαίως, δεν θεωρώ ότι πλέον σήμερα είναι 9.500.000 οι Ορθόδοξοι, μα λιγώτεροι, αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία επί τω προκειμένω, καθώς παραμένουν η μεγάλη πλειοψηφία]

Φυσικά, τέτοιου είδους δηλώσεις σαν αυτή του Αντίοχου που αναφέρεις, ότι δηλαδή οι Χριστιανοί του τόπου μας δεν να είναι Έλληνες, σίγουρα αποτελούν ακραίες δηλώσεις και άκρως προσβλητικές για τους περισσότερους Έλληνες (και μάλιστα, κατά κανόνα, τους πιο θερμούς Πατριώτες!), όχι μόνο τους εν ζωή, αλλά και όσους πέρασαν και πολέμησαν γι’ αυτόν τον πονεμένο τόπο και πιο συγκεκριμένα "για του Χριστού την πίστιν την αγίαν και της Πατρίδος της ελευθερίαν"! Είναι ακραίες δηλώσεις, για τους λόγους που πολύ σωστά εσύ ο ίδιος εξήγησες!

Όμως, εδώ έρχεται το σημείο να δούμε και τις δικές σου ευθύνες! Διότι αναλόγως ακραίες με αυτές του Αντίοχου, αλλά από μια αντίθετη οπτική, είναι και οι δικές σου τοποθετήσεις, φίλε Τρίσμικρε, που με διάφορες δηλώσεις και κείμενά σου, ουσιαστικώς στρέφεσαι κατά της Ελλάδος! Βεβαίως, έχεις εξηγήσει τους λόγους που σε έχουν οδηγήσει σε μια τέτοια στάση. Όμως, και ο Αντίοχος από την άλλη, κάποιους πολύ συγκεκριμένους λόγους επικαλείται, και μάλιστα συχνά αρκετά ευλογοφανείς! Αν λοιπόν μείνουμε στα επιμέρους, κάθε ένας από εσάς, στην μια ή στην άλλη πλευρά, έχετε τα δίκια σας, αλλά φυσικά και τα σημεία που σφάλλετε!
Δυστυχώς, το πρόβλημα είναι ότι, αμφοτέρων τα λάθη, στρέφονται κατά της Ελλαδίτσας μας!...

Ένα άλλο σημείο ευθύνης που πρέπει να σου αποδώσω, είναι πως, με την ανωτέρω ούτως ή άλλως λανθασμένη στάση σου, όχι μόνο δεν βοηθάς τον κάθε "Αντίοχο" να καταλάβει το λάθος των συλλογισμών του, παρά αντιθέτως τον θέτεις σε κατάσταση αμύνης, άρα τον κάνεις να κλείνεται περισσότερο στις ιδέες του, στεκούμενος με πολεμική διάθεση στις δικές σου.

Και το κυριώτερο, με τις αντιπατριωτικές σου δηλώσεις, το μόνο που κάνεις είναι να δικαιώνεις τις απόψεις του "Αντίοχου", επιβεβαιώνοντας τον ότι, οι Χριστιανοί είναι ανθέλληνες, αντιπατριώτες!!!! Αν ο Αντίοχος κάνει μια φορά κακό στην Ελλάδα και βάλλει την Ορθοδοξία, εσύ με την στάση σου κάνεις 10 φορές κακό και στα δύο και ΚΥΡΙΩΣ στην Ορθοδοξία!!!!!!!

Αυτό αν καταλάβεις, είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα μεταβάλλεις την συμπεριφορά σου επί αυτών των θεμάτων, αφού βεβαίως, είσαι υπερασπιστής του Χριστιανισμού και όχι πολέμιός του, αλλά και πατριώτης, όπως κάθε Έλλην-Ρωμιός, που μάλιστα προέρχεται από την καταταλαιπωρημένη Γη της Ελληνικής μας Ιωνίας!
Μη δίνεις, λοιπόν, λάθος εντυπώσεις! Μη κάνεις όλους να πιστεύουν ότι είσαι κάτι άσχημο, το οποίο ΔΕΝ είσαι! Είσαι και συ ένας Πατριώτης, όπως κάθε γνήσιος Έλλην Ορθόδοξος, όπως κάθε Ρωμιός, και ως τέτοιος πρέπει να συμπεριφέρεσαι, αν θες να είσαι συνεπής, πρωτίστως με τον ίδιον σου τον εαυτόν!

Αυτές οι λίγες αδελφικές συμβουλές από μέρους μου, και αν θες, σκέψου τες με ηρεμία, διότι είναι ειπωμένες με αγάπη.

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ.
Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΝΟΙΕΣ, ΣΧΕΤΙΚΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.Σ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΟΣ; ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ. ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΕΣΜΟΙ; ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ; ΤΙ ΑΠ΄ΟΛΑ;Ή ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ;

Όλα! Τα έχει άλλωστε πει και ο Ηρόδοτος, εδώ και 2,5 περίπου χιλιάδες χρόνια!

Στον σημερινό Νέο Ελληνισμό, μόνο η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, και η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ.
Η ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ, ΕΠΗΛΘΕ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ΤΟ 50 τοις 100, ΤΩΝ ΑΛΛΟΓΛΩΣΣΩΝ ΥΠΗΚΟΩΝ ΤΟΥ- Αρβανιτών, Βλάχων, Σλάβων κλπ.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕ, ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΗΤΑΝ Η ΚΟΙΝΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ, ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΜΑΣ ΠΙΣΤΙΣ, ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ.
ΟΣ ΔΕ για ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ, δες πόσο διαφορετικά είναι τα χαρακτηριστικά των Ηπειρωτών από τους Κρήτες, των Μωραίτών από τους Κυπρίους, των Ποντίων από τους Θεσσαλούς.......
Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΣ ΕΠΕΤΕΥΧΘΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΜΕΣΩ ΕΠΙΜΙΞΙΩΝ.

Το γεγονός ότι Έλληνες βρέθηκαν κάποτε να μιλούν άλλες γλώσσες, ήταν αποτέλεσμα ιστορικών συγκυριών, λόγω των οποίων αλλάξαν το γλωσσικό τους ιδίωμα. Αντίστοιχη συγκυρία, ήταν και ο «εξαναγκασμός» τους, όπως τον ονομάζεις, να επιστρέψουν στην ελληνική γλώσσα. Συνεπώς, το ομόγλωσσον υπήρχε, χάθηκε στην πορεία και εν συνεχεία επαναφέρθη! Άρα δεν είναι εντελώς σωστός ο συλλογισμός σου, διότι βλέπει μόνο ένα κομμάτι της ιστορικής τους πορείας...

Βεβαίως, οι Σλαύοι που ανέφερες, Σλαύοι ήταν φυσικά, και όχι Έλληνες!

Αναφορικώς δε προς τις διαφορές, ανάμεσα σε ελληνικούς πληθυσμούς διαφόρων περιοχών της Ελλάδος, αυτές, επίσης δεν λένε κάτι, αφού ως γνωστόν, υπήρχαν πολλά ελληνικά φύλα. Δεν έπαυαν όμως να είναι ελληνικά!

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ; ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΠΙΣΤΙΣ, Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΙΣΤΙΣ. ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΓΡΑΙΚΟΦΩΝΩΝ, ΑΛΒΑΝΟΦΩΝΩΝ, ΣΛΑΒΟΦΩΝΩΝ ΚΑΙ ΒΛΑΧΟΦΩΝΩΝ ΕΝΩΘΗΚΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΟ ΤΟΠΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΑΙΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ. ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ. ΟΜΟΕΘΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ, ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ, ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.
ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΑΛΒΑΝΟΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΒΛΑΧΟΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΣΛΑΒΟΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ, ΠΟΥ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΘΗΚΑΝ, ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΓΛΩΣΣΑ, ΑΛΛΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ.[/b

Για άλλη μια φορά, δεν διαφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν αρκετά ιστορικά παραδείγματα, που πιστοποιούν ότι όσοι παρέμειναν Ορθόδοξοι, ακόμα και αν έχασαν την γλώσσα τους, παρέμειναν και Έλληνες στην συνείδηση. Αντιθέτως, πολλοί που έχασαν την πίστη τους, ακόμα και αν διατήρησαν την γλώσσα, έχασαν την ελληνική τους συνείδηση. Τι όμως αποδεικνύεις με αυτά, κόντρα σε μένα; Εσύ ο ίδιος, μιλάς για "εθνική συνείδηση"! Άρα παραδέχεσαι την σχέση πίστεως και εθνικής συνειδήσεως! Λίγο όμως πριν, χαρακτήριζες όσους το κάνουν αυτό, ως "Παλαιοχριστιανούς" και διαχώριζες τον εαυτόν σου από αυτούς! :wink:

[b]Εντάξει....συμφωνώ....Αλλά η εθνική συνείδησις, δεν με διαφοροποιεί, από τον Βαλκάνιο Ορθόδοξο, που τον αισθάνομαι για αδελφό μου, ούτε και από τον Βόρειοσλάβο Ορθόδοξο.....
Βλέπω τον Β ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΣΑΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΜΕΤΑΞΥ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΠΕΜΒΗ ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ- ΡΩΜΕΪΚΗ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ- ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΟΚΤΟΝΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΝΩΣΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΛΑΩΝ.
ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ, ΣΕΡΒΟΙ, ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ, ΡΟΥΜΑΝΟΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΩΝΟΜΑΣΤΑΝ ΥΠΟ ΤΟ ΣΚΗΠΤΡΟ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ.

Το όραμα αυτό που αναφέρεις περί ορθοδόξου Βαλκανικής Συνομοσπονδίας, ήταν και το όραμα του Ρήγα Φερραίου (το λες, απ' ότι διαβάζω και παρακάτω), όπως μάλιστα αυτό αποτυπώθηκε στην "Χάρτα" του. Και εμένα, προσωπικώς, δεν με βρίσκει καθόλου αντίθετο, εφ’ όσον φυσικά υπάρχει και η αντίστοιχη δική μας αυτοτέλεια ως Ελλήνων (και του κάθε λαού που θα συμμετέχει σε αυτήν).

Είμαστε μέλη σε Ευρωπαϊκή Ένωση και ΝΑΤΟ, γιατί να μην είμαστε και σε μια Ορθόδοξη Βαλκανική Συνομοσπονδία, στην οποία μάλιστα η Ελλάδα θα είχε ιδιαιτέρως εξέχοντα ρόλο, λόγω της Παραδόσεώς της και της Ιστορίας της! Οι Βαλκανικοί Λαοί, έχουν εν πολλοίς, κοινά συμφέροντα και θα ήταν καλό να μπορούν να έρθουν σε συνεννόηση προς υπεράσπισίν τους, κόντρα στα συμφέροντα των Δυτικοευρωπαϊκών Κρατών, αλλά και του Μουσουλμανικού κινδύνου, που είναι έντονος στην περιοχή.

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΙ- ΓΙΑΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-, ΟΤΑΝ ΤΟ ΄40 ΠΟΛΕΜΟΥΣΑΜΕ, ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΔΩΡΟ, ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ, ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ, ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ, ΟΤΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΔΥΟ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.

Μαζί σου! Και εγώ, ακριβώς τα ίδια λέγω!

πχ....θεωρώ Εθνικό μου ήρωα- εκτός από τους Ρωμιούς, κάθε Ορθόδοξο Βαλκάνιο, που πολέμησε κατά των Οθωμανών....Εθνικός μου ήρωας είναι ο Βασίλης Λέφσκη, που εκτελέσθηκε από τους Τούρκους στην Φιλιππούπολι, είναι επίσης ο Αλβανός Γεώργιος Καστριώτης, που πολέμησε κατά των Τούρκων, είναι ο Ρουμάνος Βλαδιμηρέσκου, που πολέμησε κατά των Τούρκων, είναι ο Βάσος Μαυροβουνιώτης, που αν και Μαυροβούνιος, πολέμησε σαν Ρωμιός το 1821 στον Μωριά, είναι οι Πόντιοι Μαχητές των Ορέων του Πόντου- Υφαντίδης κλπ, είναι ο Γρηγόρης Αυξεντίου που καταντρόπιασε τους Αγγλους στην Κύπρο, και είναι τέλος ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ, Ο ΣΟΛΩΜΟΣ ΣΟΛΩΜΟΥ, Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ, ΠΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΓΓΟΛΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΒΡΩΜΟΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΚΥΠΡΟ.

Μαζί σου! Όταν πολεμούσαμε κόντρα στον Τούρκο, ως ένα σώμα πολεμούσαμε. Η Επαναστάσεις των λοιπών Βαλκανικών Λαών, ήταν συνέχεια της δική μας, της Ελληνικής Επαναστάσεως, και οι μάρτυρες και οι αγωνιστές του ενός, ήταν ταυτοχρόνως μάρτυρες και αγωνιστές όλων!

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ Μ΄ΑΥΤΟΥΣ; Η ΓΛΩΣΣΑ; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ.

"Μ' αυτούς", όμως, ποιους; Διότι κάποιοι σαν τον Πυθαγόρα, παραδέχονται την αξία της Ορθοδοξίας για την διατήρηση της εθνικής μας κληρονομιάς! Δεν μπορείς λοιπόν να τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι! Εκεί έγκειται η διαφωνία μας!

[b]τον Πυθαγόρα σου είπα τον ξεχωρίζω...όμως μόνο ο Πυθαγόρας σκέφτεται έτσι....ΔΕΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ, και οι άλλοι και πες μου.
Αν γίνει πόλεμος- χτύπα ξύλο- μεταξύ Ελλάδος και Βουλγαρίας, γιατί να θεωρήσω εχθρό μου, τον Βούλγαρο Ορθόδοξο, που κάνει τον Σταυρό του, και προσεύχεται στον Χριστό, να τον γλυτώσει, και να θεωρήσω φίλο μου και ομοεθνή μου, τον Ελληνα που από το πρωί μέχρι το βράδυ, βλαστημάει την Παναγία, και ισχυρίζεται ότι οι Χριστιανοί δεν είναι Έλληνες;
ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ....Ο ΒΟΥΛΓΑΡΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΕΘΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΕΘΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.[/b]

Ίσως, θα πρέπει να σου θυμίσω, τι έκαναν οι Βούλγαροι Κομιτατζήδες στους Έλληνες Ορθοδόξους!.... :roll:

Κατά τα άλλα, ήδη σου έχω απαντήσει παλαιότερα σχετικώς, όταν σου έγραφα ότι, << αισθάνομαι πολύ πιο οικείος με την ευσεβή Ορθόδοξη κυρία εκ Μολδαβίας, που προσέχει έναν ηλικιωμένο κύριο και την συναντώ στην Εκκλησία, και η οποία σέβεται την χώρα μας και αποτελεί αναπόσπαστο μέλος της κοινότητός μας, παρά με έναν "Έλληνα", ο οποίος όμως, μη έχων "ούτε ιερό ούτε όσιο", δεν σέβεται ούτε την Ελλάδα, είτε τις παραδόσεις της, ούτε την πίστη της χώρας μας!...>>!

Ακριβώς όμως, συνέχιζα, επισημαίνοντάς σου πως, από την άλλη, όπως δεν αρκεί μόνο η κατ' όνομα κατοχή της ιδιότητος του "Έλληνος", αντιστοίχως δεν αρκεί και η κατ' όνομα ιδιότητα του "Ορθοδόξου": << Έτερον εκάτερον όμως! Διότι από την άλλη, θα σου θυμίσω, αγαπητέ Τρίσμικρε, ότι, με την Βουλγαρία π.χ., "Ορθόδοξοι Χριστιανοί" είναι εκείνοι που διεκδικούσαν κομμάτια της Ελλάδος, ενώ και το "Μακεδονικό" ζήτημα από εκεί προέκυψε, Και για να σε προλάβω, μπορεί πράγματι το θέμα της ονομασίας της "Μακεδονίας" να οφείλεται εν πολλοίς στον Τίτο και τους Κομμουνιστές (άρα άθεους και ουδεμίαν σχέσιν έχοντες με την Ορθοδοξία, παρά το ακριβώς αντίθετον!), αλλά εκτός από αυτούς, και η "Σκοπιανική Εκκλησία", αντίστοιχο παιχνίδι έπαιξε παλαιότερα -και παίζει έως σήμερα- κατά της Ελλάδος, αλλά και κατά του Πατριαρχείου μας!

Μάλιστα, η καταδίκη του "εθνοφυλετισμού" από την Σύνοδο της Κωνσταντινοπούλεως το 1872, που επικαλούνται συχνά πολλοί Αρχαιολάτρες ως αρνητικό, έγινε ακριβώς λόγω των εθνικιστικών Βουλγαρικών βλέψεων (που ήταν η αρχή για το "Μακεδονικό" πρόβλημα) και των γεγονότων που σχετίζονται με την μετέπειτα Σχισματική Εκκλησία των Σκοπίων! Είμαι σίγουρος πώς, εσύ τα γνωρίζεις. Προτρέπω όμως και τους υπολοίπους να ασχοληθούν με αυτά τα γεγονότα, διότι θα βρουν πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα ιστορικά -και όχι μόνον- στοιχεία!>>

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ, Η ΕΛΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ.
ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΛΛΑΣ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ Ή ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ ΜΑΣ.
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΟΝ, ΑΝ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ Ή Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΡΩΝ Ή ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ; ΟΤΑΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΑΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ; ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΑΣΩ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.....
ΟΤΑΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΨΥΧΕΣ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΘΩΕΣ ΕΦΗΒΙΚΕΣ ΨΥΧΕΣ......

Συμφωνώ. Η Πατρίδα, έχει να κάνει με τα επίγεια. Βεβαίως, η διάρκειά της, δεν σχετίζεται με την διάρκεια ζωής του κάθε ανθρώπου, αφού συνεχίζει να υπάρχει, όσο και αν οι γενεές περνούν! Θα σταματήσει δε να υπάρχει, μόνο αν την αφήσουν οι ζωντανοί να χαθεί, ή βεβαίως αν χαθεί σύμπας ο κόσμος, μαζί και με τις πατρίδες όλων των εθνών. Αυτή η Πατρίδα όμως, όσο υπάρχει, ανάμεσα σε άλλα, γεννά ήρωες και αγίους!

Σωστά είπες πιο πριν ότι, οι μαχητές της Πίνδου, πολεμούσαν με μια εικόνα της Παναγιάς στην τσέπη τους. Πώς εσύ λοιπόν μπορείς να λες ότι δεν έχει αξία η Πατρίδα; Πώς μπορείς να την εγκαταλείπεις; Δεν προδίδεις της αρχές αυτών των πολεμιστών;
Και αν αφήσεις να χαθεί η Πατρίδα, δεν θα καταστρέψεις και την πηγή εκείνη που παράγει και αγίους;

Ψυχές που χάνονται, δεν είναι μόνο αυτές που θα παρασυρθούν από τον Αντίοχο και τον κάθε Αντίοχο, αλλά και ο ίδιος ο Αντίοχος! Δεν πρέπει να αγωνιστείς ΚΑΙ υπέρ αυτού, εφ' όσον διακρίνεις έναν αποπλανημένο μεν, αλλά καλοπροαίρετο άνθρωπο στο πρόσωπό του;

Εντάξει...εδώ πράγματι με αποστόμωσες.....δεν έχω να προσθέσω τίποτε αλλο...απλά, συμφωνώ.

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι, σιγά-σιγά, και ξεκαθαρίζοντας κάποια σκοτεινά σημεία, θα διαπιστώσουμε ότι συμφωνούμε σε πολύ περισσότερα πράγματα απ' όσα νομίζουμε! Καλή καρδιά να υπάρχει! :)

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΠΛΑΤΩΝ, Ή Η ΕΛΛΑΣ;

Και όμως!
Χάρις εις τον Μέγα-Αλέξανδρο, διεδόθη η ελληνική Γλώσσα στα πέρατα του τότε γνωστού κόσμου, με αποτέλεσμα να μπορέσει εύκολα να διαδοθεί και ο λόγος του Ευαγγελίου!
Χάρις εις την φιλοσοφία του Πλάτωνος, η Εκκλησία μας βρήκε το ωραίο εκείνο "περιτύλιγμα", προκειμένου να προσφέρει τον θείο λόγο στους ανθρώπους!
Ο Σωκράτης, συχνά αναφέρεται ως "προ Χριστού Χριστιανός", διότι μίλησε για έναν Θεό (εισάγοντας, μάλιστα, "καινά δαιμόνια"!), προετοιμάζοντας την ανθρωπότητα, εξίσου με τους προφήτες της Π.Δ., για την έλευση του Θεανθρώπου!
Η Ελλάς, έγινε η ευλογημένη χώρα, μέσω της οποίας διεδόθη ο Χριστιανισμός στον κόσμο!

Βλέπεις; Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! :wink:

συμφωνώ, αλλά οι Παγανιστές, δεν τα δέχονται αυτά....

Μου αρκεί που συμφωνείς εσύ, με τον οποίον τώρα έχω αυτήν την κουβέντα! Όταν θα συζητήσω με κάποιον από αυτούς, θα βρω και με κείνους κοινούς κώδικες επικοινωνίας!

Τρίσμικρος έγραψε:
Παλαιομνήμων έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε:ΜΟΝΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ...
ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΕΩΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ.....
ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΔΙΑΛΕΞΕ ΠΛΕΥΡΑ. Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ, Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ. ΑΓΩΝΙΣΟΥ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΦΘΑΡΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΨΥΧΩΝ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΙΩΝΙΟ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ......
Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ....

Μα, φίλε Τρίσμικρε, εγώ, έχω προ πολλού διαλέξει πλευρά! Και στην πλευρά που έχω διαλέξει, βρίσκεται τόσο ο Χριστός, όσο και η Πατρίδα, ως μια αδιαίρετη ενότης! Βρίσκομαι στην ίδια πλευρά, που αιώνες τώρα, βρίσκονται όλοι οι πρόγονοί μου! Όλοι οι αγωνιστές της πίστεως και της Πατρίδος! Υπηρετώ τα ιδανικά του Κολοκοτρώνη και του Μακρυγιάννη! Του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου και του Ηράκλειου! Των Μακεδονομάχων! Των Πολεμιστών της Πίνδου! Των αγωνιστών της ΕΟΚΑ!
Δεν έχω λοιπόν διλήμματα! Για μένα, τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να είναι πιο ξεκάθαρα απ' όσο ήδη είναι! Έχω διαλέξει πλευρά, ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ!...

ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ....
ΑΠΛΑ ΜΕΣΩ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ, ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΕΥΡΥΝΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΟΡΑΜΑ.
ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΒΛΗΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΕΧΝΗΤΑ...ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ, ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΙΑ....
ΟΜΩΣ, ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΙΡΕΣΙΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ, ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΙ.....ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ, ΜΕ ΑΠΩΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ, ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΙ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ....ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΙ, ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕΣ, ΔΕΝ ΑΝΕΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΕΩΣ ΣΤΟΥΣ ΒΑΣΚΟΥΣ, ΝΟΡΜΑΝΔΟΥΣ, ΒΡΕΤΤΟΝΟΥΣ, ΠΡΟΒΗΓΚΙΑΝΟΥΣ, ΒΟΥΡΓΟΥΝΔΟΥΣ κλπ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ....
ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.
ΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΩΡΑΙΟ, ΟΡΘΟΔΟΞΟ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΑΜΑ, ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΡΑΙΟΥ.
ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΗΝΩΜΕΝΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΜΦΑΣΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΛΛΗΝΕΣ, ΑΛΒΑΝΟΙ, ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ, ΡΟΥΜΑΝΟΙ, ΣΕΡΒΟΙ κλπ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΜΟΕΘΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΙ, ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ.

Σωστή είναι η ανωτέρω ιστορική σου ανάλυση! Έχω μιλήσει και εγώ περί αυτών των θεμάτων αρκετές φορές, και μάλιστα, η τελευταία, ήταν στην προτελευταία μου επίσκεψη στο φόρουμ (και συγκεκριμένως, εδώ)!

Τρίσμικρος έγραψε:ΠΑΛΑΙΟΜΝΗΜΩΝ, ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΓΧΡΩΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Σου χρωμάτισα και τα τελευταία, που δεν ήταν χρωματισμένα, ώστε να υπάρχει ομοιομορφία και να είναι πιο εύκολη η παρακολούθησή τους, από όσους διαβάζουν το θέμα. :smt006
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΙΟΧΟΣ » Νοέμβριος 17th, 2009, 2:31 pm

ΟΤΕ ΕΣ ΤΑΝ ΓΑΝ ΤΕΛΕΣΘΗΣΟΜΕΝΟΝ ΕΣΤΑΙ THE MISSION ΤΟΤΕ ΕΠΕΛΘΗ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΝ ΓΑMISSION!!!! :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018
:smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=121145
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ!!!!
Οι δέ μελανειμονούντες ούτοι καί πλείω μέν τών ελεφάντων εσθίοντες...
Είσαι ένα φύλλο στο μέγα δέντρο της ράτσας
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΙΟΧΟΣ
Maniac poster

Δημοσ.: 14279
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 23rd, 2005, 11:53 pm
Τοποθεσια: Αθήνα(Νέα Σμύρνη) καί Σκύρος(το καλοκαίρι)
Το μέλος ΑΝΤΙΟΧΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό XENA » Νοέμβριος 18th, 2009, 2:50 am

ΑΝΤΙΟΧΟΣ έγραψε:ΟΤΕ ΕΣ ΤΑΝ ΓΑΝ ΤΕΛΕΣΘΗΣΟΜΕΝΟΝ ΕΣΤΑΙ THE MISSION ΤΟΤΕ ΕΠΕΛΘΗ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΝ ΓΑMISSION!!!! :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018
:smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018

:smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044
Δεν το κατάλαβα, αλλά γέλασα πολύ!!!! :smt006 :smt006 :smt006 :smt006
Άβαταρ μέλους
XENA
Extreme poster

Δημοσ.: 24211
Εγγραφη: Αύγουστος 26th, 2008, 3:29 am
Τοποθεσια: Στα όρη στ' άγρια βουνά.
Το μέλος XENA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ynoT » Νοέμβριος 18th, 2009, 4:35 pm

Xena έγραψε:
ΑΝΤΙΟΧΟΣ έγραψε:ΟΤΕ ΕΣ ΤΑΝ ΓΑΝ ΤΕΛΕΣΘΗΣΟΜΕΝΟΝ ΕΣΤΑΙ THE MISSION ΤΟΤΕ ΕΠΕΛΘΗ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΝ ΓΑMISSION!!!! :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018

ομολογείς δηλαδή, ότι είσαι χαζούλα; μόνο ένας χαζούλης, γελάει χωρίς να ξέρει το γιατί.
ΝΑΙ....ΝΑΙ....Είναι ο ΈΝΑΣ, ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, ο ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ ΕΝΩΧ...Αυτός ξέρει.....
ΥΠΟΚΛΙΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΝΩΧ....
ΖΒΙΝ, ΖΒΟΝ!!!
ynoT
Casual Poster

Δημοσ.: 788
Εγγραφη: Απρίλιος 27th, 2009, 12:47 pm
Το μέλος ynoT, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 19th, 2009, 11:34 pm

Ύστερα από τόσες μέρες που είχα να μπω στο φόρουμ, και βλέποντας ότι έχουμε νέες δημοσιεύσεις σε τούτο το νήμα, ήμουν σίγουρος πως, μία από αυτές, θα ήταν του Τρίσμικρου! Εισερχόμενος όμως τελικά στο νήμα, διεψεύσθην οικτρώς!... :roll:

Αγαπητέ Τρίσμικρε, διαπιστώνω ότι, η... βιασύνη, σε χαρακτηρίζει μόνον όταν αναμένεις απάντηση, αλλά όχι και όταν είναι η δική σου σειρά να δώσεις μία!... :lol:

Πάντως, και εγώ, των αργών ρυθμών είναι οπαδός, οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει - περιμένω όσο χρειάζεσαι! :)
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 20th, 2009, 12:06 am

Αντίοχε, δεν σε αναγνωρίζω! Δεν φτάνουν τα emoticons, των οποίων, ενώ κάποτε ήσουν σφοδρός πολέμιος (σ.σ. για τους δύσπιστους και μάλλον νεώτερους χρήστες, που δεν μπορούν να φανταστούν τον Αντίοχο χωρίς να χρησιμοποιεί emoticons, παραπέμπω στο... "ιστορικό" πλέον νήμα του Hellegennes, με τίτλο "Προτείνω την κατάργηση των emoticons στο phorum"! :smt003 ), τώρα κάνεις κυριολεκτικώς κατάχρηση, αλλά, επιπλέον, διακρίνω και τάσεις... τρολλαρίσματος! Φίλτατε, νοιώθεις καλά; Τι σου συμβαίνει; Μπορείς να μου ανοίξεις την καρδιά σου, ξέρεις! :smt056
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Παλαιομνήμων » Νοέμβριος 20th, 2009, 12:11 am

ynoT έγραψε:
Xena έγραψε:

ομολογείς δηλαδή, ότι είσαι χαζούλα; μόνο ένας χαζούλης, γελάει χωρίς να ξέρει το γιατί.

Λίγα με την Xena, παρακαλώ! Είναι από τα καλύτερα και πιο σεμνά κορίτσια μέσα στο φόρουμ, και απαγορεύεται να την κακολογείτε! :smt018 (σ.σ. "κόλλησα" από τον Αντίοχο! :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 )

ΣΠΑΚ - Σύλλογος Προστασίας Ανυπερασπίστων Κορασίδων :smt018 :smt018
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ » Νοέμβριος 20th, 2009, 12:19 pm

Αγαπητέ Τρίσμικρε

Έχω μια απορία:
-Γιατί τα έχεις βάλλει και μάλιστα γράφεις και "Ανοικτή επιστολή τω Παλαιομνήμονι" :smt018 , όταν όπως βλέπω από τα ολίγα που ανέγνωσα κατά βάθος συμφωνείτε?????
:smt017
Δίκαιος δεν είναι εκείνος που δεν αδικεί, αλλά εκείνος ο οποίος δεν θέλει να αδικεί αν και μπορεί
Η Ελλάδα για να σωθεί, πρέπει όλοι οι ηγέτες της να φύγουν...[Γ.Π.]
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
Fast poster

Δημοσ.: 4400
Εγγραφη: Οκτώβριος 17th, 2009, 9:20 pm
Το μέλος ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΑΙΝΕΙΑΝ06, Jim Beam 2, panos0 και 9 επισκέπτες