Πολεμιστες

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Πολεμιστες

Δημοσίευσηαπό Ουγκαμπουγκας » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:20 am

Διαβαζω για παλιοτερες εποχες κ μαγευομαι, ζηλευω τους ανθρωπους που τις εζησαν, που τις ανεπνευσαν αλλα κ που τους εδωσαν πνοη! Καθομαι κ σκεφτομαι, γιατι στην εποχη μας να μην μεγαλωνουμε με κωδικες τιμης, γιατι να μην υπηρετουμε αξιες κ ιδανικα με καθε κοστος.
Μονοι μας σκοτωσαμε τον ηρωισμο, γιναμε μιζεροι, χαμενοι στα αδιεξοδα προβληματα μας, δε μαθαμε ποτε τι σημαινει η εννοια του πολεμιστη, δε μαθαμε ποτε να ΕΙΜΑΣΤΕ πολεμιστες.

Αναρωτιεμαι πως θα ενιωθε ο σαμουραι οταν θα επιανε το οπλο του, πως θα ενιωθαν οι ιπποτες του μεσαιωνα λιγο πριν ξεκινησει η μαχη, πως θα ενιωθε ο Σπαρτιατης οπλιτης οταν θα αντικριζε τον Βασιλια του; Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ανθρωποι αισθανονται πολεμιστες μεσα τους, οι συνθηκες της εποχης μας ομως δεν επιτρεπουν να υπαρχουν πολεμιστες, η ευγενεια, η αριστοκρατια, η αληθεια, η αγαπη , κ ολα αυτα που χαρακτηριζουν την πολεμικη ψυχη εχουν θαφτει βαθια...

Εικόνα

Out of the night that covers me,
Black as the pit from pole to pole,
I thank whatever gods may be
For my unconquerable soul. In the fell clutch of circumstance
I have not winced nor cried aloud.
Under the bludgeonings of chance
My head is bloody, but unbowed. Beyond this place of wrath and tears
Looms but the Horror of the shade,
And yet the menace of the years
Finds and shall find me unafraid. It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll,
I am the master of my fate:
I am the captain of my soul.
''Είμαι ενας λύκος ανάμεσα στους αρουραίους της πόλης''
ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΡΗΣ- ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΛΕΜΟΣ
Άβαταρ μέλους
Ουγκαμπουγκας
Fast poster

Δημοσ.: 2061
Εγγραφη: Δεκέμβριος 13th, 2009, 5:09 pm
Το μέλος Ουγκαμπουγκας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Πολεμιστες

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:20 am

ταντρίδη εσύ;
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33811
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2007, 12:55 am
Το μέλος ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ουγκαμπουγκας » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:21 am

ποτε προλαβες να το διαβασεις ρε :lol:
Άβαταρ μέλους
Ουγκαμπουγκας
Fast poster

Το μέλος Ουγκαμπουγκας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:22 am

ε δε θέλει και πολύ μελέτη να καταλάβεις το πνεύμα... λέγε ρε, εσύ είσαι; :smt016
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33811
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2007, 12:55 am
Το μέλος ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ILLUVATAR85 » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:23 am

Τότε, σε αυτές τις εποχές πολεμούσαν για κάτι που αυτοί θεωρούσαν έναν "ευγενή" σκοπό, εφόσον χάθηκε πλέον ο σκοπός έχει χαθεί και η έννοια του πολεμιστή.
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων
Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος
Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν
O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας

http://www.warlordccg.de/blog/wp-content/uploads/2008/06/dwarf-banner.jpg
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Fast poster

Δημοσ.: 3216
Εγγραφη: Απρίλιος 16th, 2009, 4:15 pm
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος ILLUVATAR85, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ουγκαμπουγκας » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:24 am

Ενας ειναι ο Λορδος κ δεν κρυβεται πισω απο αλλα νικνεημς!
Άβαταρ μέλους
Ουγκαμπουγκας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ανακτας_Ανακτων » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:24 am

Ουγκαμπουγκας έγραψε:Αναρωτιεμαι πως θα ενιωθε ο σαμουραι οταν θα επιανε το οπλο του, πως θα ενιωθαν οι ιπποτες του μεσαιωνα λιγο πριν ξεκινησει η μαχη, πως θα ενιωθε ο Σπαρτιατης οπλιτης οταν θα αντικριζε τον Βασιλια του; Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ανθρωποι αισθανονται πολεμιστες μεσα τους, οι συνθηκες της εποχης μας ομως δεν επιτρεπουν να υπαρχουν πολεμιστες, η ευγενεια, η αριστοκρατια, η αληθεια, η αγαπη , κ ολα αυτα που χαρακτηριζουν την πολεμικη ψυχη εχουν θαφτει βαθια...

ουτε τοτε υπηρχαν αυτα
πολεμιστες υπαρχουν και σημερα, δεν υπαρχει ελλειψη
'σαι μικρο και χαζουλικο, αλλα θα μεγαλωσεις και θα μαθεις
A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.

Ειπαν οι Χριστιανοι:
danai έγραψε: Nαι στα 26 έχω εμπειρίες που αν έγραφα βιβλίο θα ήταν μπεστ σελερ.
Άβαταρ μέλους
Ανακτας_Ανακτων
Fast poster

Δημοσ.: 2352
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2008, 10:09 pm
Το μέλος Ανακτας_Ανακτων, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ουγκαμπουγκας » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:27 am

Ανακτας_Ανακτων έγραψε:
Ουγκαμπουγκας έγραψε:Αναρωτιεμαι πως θα ενιωθε ο σαμουραι οταν θα επιανε το οπλο του, πως θα ενιωθαν οι ιπποτες του μεσαιωνα λιγο πριν ξεκινησει η μαχη, πως θα ενιωθε ο Σπαρτιατης οπλιτης οταν θα αντικριζε τον Βασιλια του; Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ανθρωποι αισθανονται πολεμιστες μεσα τους, οι συνθηκες της εποχης μας ομως δεν επιτρεπουν να υπαρχουν πολεμιστες, η ευγενεια, η αριστοκρατια, η αληθεια, η αγαπη , κ ολα αυτα που χαρακτηριζουν την πολεμικη ψυχη εχουν θαφτει βαθια...

ουτε τοτε υπηρχαν αυτα

εζησες τοτε και ξερεις;
Ναι ειμαι μικρος,χαζος κ ρομαντικος αλλα μου αρεσει ετσι
Άβαταρ μέλους
Ουγκαμπουγκας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ιστός » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:29 am

Ουγκαμπουγκας έγραψε:Διαβαζω για παλιοτερες εποχες κ μαγευομαι, ζηλευω τους ανθρωπους που τις εζησαν, που τις ανεπνευσαν αλλα κ που τους εδωσαν πνοη! Καθομαι κ σκεφτομαι, γιατι στην εποχη μας να μην μεγαλωνουμε με κωδικες τιμης, γιατι να μην υπηρετουμε αξιες κ ιδανικα με καθε κοστος.
Μονοι μας σκοτωσαμε τον ηρωισμο, γιναμε μιζεροι, χαμενοι στα αδιεξοδα προβληματα μας, δε μαθαμε ποτε τι σημαινει η εννοια του πολεμιστη, δε μαθαμε ποτε να ΕΙΜΑΣΤΕ πολεμιστες.

Αναρωτιεμαι πως θα ενιωθε ο σαμουραι οταν θα επιανε το οπλο του, πως θα ενιωθαν οι ιπποτες του μεσαιωνα λιγο πριν ξεκινησει η μαχη, πως θα ενιωθε ο Σπαρτιατης οπλιτης οταν θα αντικριζε τον Βασιλια του; Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ανθρωποι αισθανονται πολεμιστες μεσα τους, οι συνθηκες της εποχης μας ομως δεν επιτρεπουν να υπαρχουν πολεμιστες, η ευγενεια, η αριστοκρατια, η αληθεια, η αγαπη , κ ολα αυτα που χαρακτηριζουν την πολεμικη ψυχη εχουν θαφτει βαθια...

Νομίζω ότι εισαι λίγο λάθος. Οι τάσεις αυτές υπάρχουν πάντα σε όλες τις κοινωνίες όπως όλα υπάρχουν παντού. Αλλάζει ο τόπος και ο τρόπος αλλά θα το βρεις αν ψάξεις. Θες οποσδηποτε πόλεμο και αιματάκι; Υπάρχει. Ή απλά να υπηρετήσεις κάτι - κάποιον; Κι αυτό υπάρχει.
όταν ο άνθρωπος έχει κέφια, φιάχνει κάτι θεούς... άλλο πράγμα...
Άβαταρ μέλους
Ιστός
Fast poster

Δημοσ.: 4335
Εγγραφη: Οκτώβριος 10th, 2009, 12:06 pm
Τοποθεσια: planet EARTH (έως τώρα...)
Το μέλος Ιστός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ανακτας_Ανακτων » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:30 am

Ουγκαμπουγκας έγραψε:
Ανακτας_Ανακτων έγραψε:

ουτε τοτε υπηρχαν αυτα

εζησες τοτε και ξερεις;
Ναι ειμαι μικρος,χαζος κ ρομαντικος αλλα μου αρεσει ετσι

δεν χρειαζεται, αρκει που ξερω τη βρωμερη φυση των ανθρωπων
τα ιδια καθικια που ειμασταν τοτε, ειμαστε και τωρα
φυσικα και δε σ'αρεσει, απλα εισαι πολυ φτωχος για να εχεις αλλη επιλογη
A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.

Ειπαν οι Χριστιανοι:
danai έγραψε: Nαι στα 26 έχω εμπειρίες που αν έγραφα βιβλίο θα ήταν μπεστ σελερ.
Άβαταρ μέλους
Ανακτας_Ανακτων
Fast poster

Δημοσ.: 2352
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2008, 10:09 pm
Το μέλος Ανακτας_Ανακτων, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ουγκαμπουγκας » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:31 am

Ιστός έγραψε:
Ουγκαμπουγκας έγραψε:Διαβαζω για παλιοτερες εποχες κ μαγευομαι, ζηλευω τους ανθρωπους που τις εζησαν, που τις ανεπνευσαν αλλα κ που τους εδωσαν πνοη! Καθομαι κ σκεφτομαι, γιατι στην εποχη μας να μην μεγαλωνουμε με κωδικες τιμης, γιατι να μην υπηρετουμε αξιες κ ιδανικα με καθε κοστος.

Νομίζω ότι εισαι λίγο λάθος. Οι τάσεις αυτές υπάρχουν πάντα σε όλες τις κοινωνίες όπως όλα υπάρχουν παντού. Αλλάζει ο τόπος και ο τρόπος αλλά θα το βρεις αν ψάξεις. Θες οποσδηποτε πόλεμο και αιματάκι; Υπάρχει. Ή απλά να υπηρετήσεις κάτι - κάποιον; Κι αυτό υπάρχει.

Πολεμο την σημερον δεν εχουμε
Άβαταρ μέλους
Ουγκαμπουγκας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ουγκαμπουγκας » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:33 am

Ανακτα, δεν μπορεις να εισαι τοσο απολυτος
Άβαταρ μέλους
Ουγκαμπουγκας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ιστός » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:33 am

Δηλαδή θέλεις και δε βρήσκεις;
Άβαταρ μέλους
Ιστός
Fast poster

Το μέλος Ιστός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:34 am

Ουγκαμπουγκας έγραψε:Διαβαζω για παλιοτερες εποχες κ μαγευομαι, ζηλευω τους ανθρωπους που τις εζησαν, που τις ανεπνευσαν αλλα κ που τους εδωσαν πνοη!

μου αρέσει η εποχή στην οποία ζω. που γυρνάω το κουμπάκι κι έχω θέρμανση, που έχω πλυντήριο πιάτων, σερβιέτες κι αύριο-μεθαύριο θα φοράω στο "καμάρι" μου πάνα-βρακάκι.

καλές οι παλιότερες εποχές αλλά μόνο για διάβασμα.
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ιστός » Δεκέμβριος 21st, 2009, 1:36 am

Velvie έγραψε:
Ουγκαμπουγκας έγραψε:Διαβαζω για παλιοτερες εποχες κ μαγευομαι, ζηλευω τους ανθρωπους που τις εζησαν, που τις ανεπνευσαν αλλα κ που τους εδωσαν πνοη!

μου αρέσει η εποχή στην οποία ζω. που γυρνάω το κουμπάκι κι έχω θέρμανση, που έχω πλυντήριο πιάτων, σερβιέτες κι αύριο-μεθαύριο θα φοράω στο "καμάρι" μου πάνα-βρακάκι.

καλές οι παλιότερες εποχές αλλά μόνο για διάβασμα.

αφού θέλει ταλαιπώρια ο άνθρωπας.......
Άβαταρ μέλους
Ιστός
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες