ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΤΕΚΝΩΝ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Jim Beam 2 και 11 επισκέπτες

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΤΕΚΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:48 am

Η ονοματοδοσία ενός τέκνου, είναι εξαιρετικά σημαντική για ένα Έθνος. Τα ονόματα που δίδονται στα τέκνα, που αποτελούν την νέα γενεά, σηματοδοτούν μια ιδεολογική στάσι. Πχ ένας Ρωμιός θα δόσει ρωμέϊκο όνομα στο παιδί του, ένας Ελινούλης θα δόσει ένα αρχαϊκό όνομα στο παιδί του, ένας Μουσουλμάνος θα δόσει ένα ισλαμικό όνομα στο παιδί του, και πάει λέγοντας....Είναι απίθανο ένας Θράξ μουσουλμάνος να ονομάσει το παιδί του Δημόκριτο, και ένας Ρωμιός να ονομάσει το παιδί του Χασάν, ή ένας Ελινούλης να ονομάσει το παιδί του Ιγκόρ.
Ετσι λοιπόν, τα ονόματα που δίδομε στα τέκνα μας, απηχούν τις εσωτερικές μας πεποιθήσεις. Εκτός βέβαια, αν είμαστε αδιάφοροι, οπότε δίνουμε στα τέκνα μας, τα ονόματα των δικών μας γεννητόρων...και δή, τα εκ του πατρός προερχόμενα....Θα είναι βλάξ ένας ανήρ, αν γεννήσει πρώτο τέκνο, ένα αρσενικό, και του δόσει το όνομα του πενθερού του, αντί του ονόματος του πατρός του.
Εγώ λοιπόν, ως Ρωμιός, προτείνω, να δίνουμε ρωμέϊκα ονόματα στα παιδιά μας. Τα ρωμέϊκα αυτά ονόματα, αντλούνται εκ της Ρωμέϊκης, Παλαιοδιαθηκής, Ρωμαϊκής, Ελληνικής και Σλαβικής παραδόσεως. ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ ΤΑ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΣΛΑΜΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.
Τα δικά μου τέκνα, τα έχω ονομάσει με τα ονόματα Ζαβουλών, Εφραίμ, Παχώμιος, Νώε, Ανδρόνικος, Νικηφόρος και Δουσάν, τας δε θυλείας έχω ονομάσει με τα ονόματα Μαριάμ, Ραχήλ, Συγκλητική, Βηθλεέμ και Θεοφανώ.
Εγώ ο ίδιος λέγομαι Ισσάχαρ και χαϊδευτικά Χάρης......
χεχεχεχε......
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσ.: 3297
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2009, 1:06 pm
Το μέλος Τρίσμικρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΤΕΚΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:50 am

Τρίσμικρος έγραψε: Θα είναι βλάξ ένας ανήρ, αν γεννήσει πρώτο τέκνο, ένα αρσενικό, και του δόσει το όνομα του πενθερού του, αντί του ονόματος του πατρός του.

Εξαιρείται ο σώγαμπρος :lol:
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 78887
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 6:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τεύκρος » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:51 am

Τα δικά μου τέκνα, τα έχω ονομάσει με τα ονόματα Ζαβουλών, Εφραίμ, Παχώμιος, Νώε, Ανδρόνικος, Νικηφόρος και Δουσάν, τας δε θυλείας έχω ονομάσει με τα ονόματα Μαριάμ, Ραχήλ, Συγκλητική, Βηθλεέμ και Θεοφανώ.

:smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
Τεύκρος
Maniac poster

Δημοσ.: 10496
Εγγραφη: Απρίλιος 13th, 2008, 1:19 pm
Το μέλος Τεύκρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:51 am

Έκτορας έγραψε:
Τρίσμικρος έγραψε: Θα είναι βλάξ ένας ανήρ, αν γεννήσει πρώτο τέκνο, ένα αρσενικό, και του δόσει το όνομα του πενθερού του, αντί του ονόματος του πατρός του.

Εξαιρείται ο σώγαμπρος :lol:

ο εσώγαμβρος, είναι τελειωμένος σαν ανήρ...δεν έχει ανοίξει οικογένεια, παρά έχει ανοίξει ένα υποκατάστημα ενός μεγαλύτερου καταστήματος, που διοικείται από την πενθερά τη συνεργία της κόρης.....
Τρίσμικρος
Fast poster

Το μέλος Τρίσμικρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:54 am

ΤΕΥΚΡΟΣ έγραψε:

δουσάν; :smt005
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ίφιδα » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:54 am

Δε συγκρίνεται η ομορφιά των Ελληνικών ονομάτων.
*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
La Fee Verte Ifis

Δημοσ.: 26219
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 6:19 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Ίφιδα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Edmund » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:55 am

Έκτορας έγραψε:
ΤΕΥΚΡΟΣ έγραψε:

Ίβκοβης :smt005
Κινούμαι πάντα αντίθετα σε σχέση με τις μάζες
Έχω βγάλει από τα μάτια μου τις γάζες
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Δημοσ.: 31360
Εγγραφη: Ιούλιος 12th, 2007, 10:29 am
Τοποθεσια: Μέγαρο Μαξίμου
Το μέλος Edmund, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:55 am

Τρίσμικρος έγραψε:Εγώ ο ίδιος λέγομαι Ισσάχαρ και χαϊδευτικά Χάρης......
χεχεχεχε......

το απολυτίκιο του Αγίου Δημητρίου το ξερς;
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:57 am

Ίφιδα έγραψε:Δε συγκρίνεται η ομορφιά των Ελληνικών ονομάτων.

τι λες καλέ; μπροστά στο Ζαβουλών, τύφλα να έχουν τα ελληνικά ονόματα.
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 9:58 am

επειδή βαπτίζω πολλούς αλλοθρήσκους, οίτινες επιστρέφουν στην αληθινή Θρησκεία, κυρίως Αλβανούς και Αθιγγάνους, δίδω ονόματα αντλημένα εκ της Παλαιάς Διαθήκης, καθώς και ονόματα της Αρχεγόνου Ορθοδόξου Παραδόσεως....
πχ. Μωϋσής, Ιεσσαί, Ιεζεκιήλ, Σαμουήλ, Νάθαν, Αββακούμ- αυτό το έχω δέσει 3 φορές, Σαμψών, Γεδεών, Ωσηέ, Αμώς, Ματταθίας, Ελεάζαρ, Μελχισεδέκ, Γάδ....ήθελα να δώσω και το όνομα Ιούδας προς τιμήν του Ιούδα, αλλά επειδή το όνομα έχει αρνητική χροιά λόγω του Ιούδα του Ισκαριώτου, του προδότου, δεν το δέχθηκε ο Αλβανός βαπτισθείς και έτσι τον ονόμασα Ησαϊα....
Από την Ορθόδοξη παράδοσι, δίνω κυρίως Αιγυπτίων αγίων, όπως Μακάριος, Παμβώ, Νήφων, Παχώμιος, Ιοθόρ, Παφνούτιος κλπ
α, ξέχασα...έχω βαπτίσει και το παιδί ενός φίλου μου Ρωμιού, που ήθελε να τον βγάλει Αχιλλέα, και τον έπεισα και βγάλαμε τον νεοφώτιστο με το όνομα Ιωακείμ......
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:00 am

Τρίσμικρος έγραψε:ήθελα να δώσω και το όνομα Ιούδας προς τιμήν του Ιούδα, αλλά επειδή το όνομα έχει αρνητική χροιά λόγω του Ιούδα του Ισκαριώτου, του προδότου, δεν το δέχθηκε ο Αλβανός βαπτισθείς και έτσι τον ονόμασα Ησαϊα....
......

:smt005 :smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσίευσηαπό Edmund » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:00 am

Ίφιδα έγραψε:Δε συγκρίνεται η ομορφιά των Ελληνικών ονομάτων.

Δεν έχει να κάνει με την καταγωγή του ονόματος. Σχετικό είναι. Υπάρχει αρχαιοελληνικό όνομα για γυναίκα "Αγαμήδη" . Θα το διάλεγες ? θα έβγαζες το παιδί σου Αναξίμανδρο ? 'Οχι δα.
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Το μέλος Edmund, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τρίσμικρος » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:00 am

Έκτορας έγραψε:
ΤΕΥΚΡΟΣ έγραψε:

Δουσάν είναι το όνομα του μεγάλου Αυτοκράτορος Ρωμιών και Σέρβων Στεφάνου Δουσάν, στα Σέρβικα Ντούσαν....Η Σλαβική παράδοσις είναι συστατικό στοιχείο της Ρωμιοσύνης...Αν κάνω και άλλο αρσενικό θα το ονομάσω Ιγκόρ....προς τιμήν του πεφωτισμένου ηγέτου της Μητέρας Ρωσίας Ιγκόρ του Κιέβου......
Τρίσμικρος
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Edmund » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:01 am

Τρίσμικρος έγραψε:επειδή βαπτίζω πολλούς αλλοθρήσκους, οίτινες επιστρέφουν στην αληθινή Θρησκεία, κυρίως Αλβανούς και Αθιγγάνους, δίδω ονόματα αντλημένα εκ της Παλαιάς Διαθήκης, καθώς και ονόματα της Αρχεγόνου Ορθοδόξου Παραδόσεως....
πχ. Μωϋσής, Ιεσσαί, Ιεζεκιήλ, Σαμουήλ, Νάθαν, Αββακούμ- αυτό το έχω δέσει 3 φορές, Σαμψών, Γεδεών, Ωσηέ, Αμώς, Ματταθίας, Ελεάζαρ, Μελχισεδέκ, Γάδ....ήθελα να δώσω και το όνομα Ιούδας προς τιμήν του Ιούδα, αλλά επειδή το όνομα έχει αρνητική χροιά λόγω του Ιούδα του Ισκαριώτου, του προδότου, δεν το δέχθηκε ο Αλβανός βαπτισθείς και έτσι τον ονόμασα Ησαϊα....
Από την Ορθόδοξη παράδοσι, δίνω κυρίως Αιγυπτίων αγίων, όπως Μακάριος, Παμβώ, Νήφων, Παχώμιος, Ιοθόρ, Παφνούτιος κλπ
α, ξέχασα...έχω βαπτίσει και το παιδί ενός φίλου μου Ρωμιού, που ήθελε να τον βγάλει Αχιλλέα, και τον έπεισα και βγάλαμε τον νεοφώτιστο με το όνομα Ιωακείμ......

Τρισμικρέσκου , να δίνεις και ρώσικα ονόματα. Πέτρος, Αικατερίνη, Ιβάν...
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:02 am

Οχι ρε, τι Ιγκορ, θυμίζει φρανκεσταιν, δράκουλες, πύργους και τέτοια
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Επόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Jim Beam 2 και 11 επισκέπτες