-ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ της ΤΟΥΡΚΙΑΣ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις. Αναδρομές και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Non4me, Tsixlas και 46 επισκέπτες

Re: -ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ της ΤΟΥΡΚΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Καρυτινός » Ιούνιος 13th, 2010, 2:43 pm

Μιας και μόλις είδα το βίντεο.... και περί Ποντίων της Τουρκίας ο λόγος. Οι Τούρκοι θεωρούν τον ποντιακον "χορόν" μέρος της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.

Κέρδισαν το χειροκρότημα οι έγχρωμοι νέοι από το Μαλί που χόρεψαν ¨χορόν¨. Στα πλαίσια της Ολυμπιάδας των τουρκικών, νέοι από διάφορες χώρες απήγγειλαν ποιήματα και είπαν τραγούδια στο αθλητικό κέντρο Τζεμάλ Γκιουρσέλ. Πέντε χιλιάδες περίπου άτομα χειροκρότησαν τον χορό που χόρεψαν οι 8 μαθητές ηλικίας 14-17 χρονών που ήρθαν από το Μάλι που βρίσκεται στη Δ.Αφρική

Το βίντεο: http://webtv.hurriyet.com.tr/category.a ... 3&vid=7140
İŞTE AFRİKALI LAZLAR

Δεν κατάλαβα αν οι νέοι αυτοί από το Μαλι είναι παιδιά μεικτών γάμων Τούρκων μεταναστών ή αν απλά προωθούν οι Τούρκοι την κουλτούρα τους εκεί ως μουσουλμανική χώρα!!!

Πηγή: http://tourkikanea.wordpress.com/2010/0 ... 10-6-2010/
Καρυτινός
Fast poster

Δημοσ.: 2732
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2009, 6:37 pm
Το μέλος Καρυτινός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Petr_4 » Ιούνιος 14th, 2010, 6:58 pm

Καρυτινός έγραψε:Μιας και μόλις είδα το βίντεο.... και περί Ποντίων της Τουρκίας ο λόγος. Οι Τούρκοι θεωρούν τον ποντιακον "χορόν" μέρος της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.

... και προφανως δεν ειναι.Η Τουρκια παντως επελεξε εδω και αιωνες τον μαζικο εκτουρκισμο,ως πολιτικη.
Περα απο χαβαλε και καζουρα, η αρχικη τοποθετηση μου δεν αφορα τους "προσφυγες" ως συνολο, αφου δεν ηταν κατι ομοιογενες,αλλα τους ποντιους συγκεκρημενα. Οι ποντιοι θεωρω πως αποτελουν ξεχωριστο εθνος με ιδιαιτερα φυλετικα χαρακτηριστηκα. "Τουρκοι" ποντιοι και "Ελληνες" ποντιοι,δεν ειναι παρα ο ιδιος λαος.
Νομιζω πως η μοναδικη δουλεια που θα μου ταιριαζε καπως,ειναι αυτη του Θεου
http://www.youtube.com/watch?v=9p1syaWA ... ZhdKW8QM6k
Άβαταρ μέλους
Petr_4
Crazy poster

Δημοσ.: 6923
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 2nd, 2006, 11:11 am
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Το μέλος Petr_4, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Ιούνιος 14th, 2010, 7:09 pm

Petr_4 έγραψε: ... και προφανως δεν ειναι.Η Τουρκια παντως επελεξε εδω και αιωνες τον μαζικο εκτουρκισμο,ως πολιτικη.
Περα απο χαβαλε και καζουρα, η αρχικη τοποθετηση μου δεν αφορα τους "προσφυγες" ως συνολο, αφου δεν ηταν κατι ομοιογενες,αλλα τους ποντιους συγκεκρημενα. Οι ποντιοι θεωρω πως αποτελουν ξεχωριστο εθνος με ιδιαιτερα φυλετικα χαρακτηριστηκα. "Τουρκοι" ποντιοι και "Ελληνες" ποντιοι,δεν ειναι παρα ο ιδιος λαος.

Τα χα γραψει εγώ στα βιβλία μου !!

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=118331&hilit=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BF%CE%B9#p1063969

------------------------------------
Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

Δημοσ.: 11060
Εγγραφη: Δεκέμβριος 31st, 2006, 11:59 am
Το μέλος Brainstorm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Petr_4 » Ιούνιος 14th, 2010, 7:18 pm

Brainstorm έγραψε:
Petr_4 έγραψε: ... και προφανως δεν ειναι.Η Τουρκια παντως επελεξε εδω και αιωνες τον μαζικο εκτουρκισμο,ως πολιτικη.

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=118331&hilit=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BF%CE%B9#p1063969

Την ιδια ακριβως τοποθετηση εχω και εγω. Επειδη προσυπογραφω το σχολιο σου,το μεταθετω εδω:

Ο προβληματισμός είναι ο εξής:
θα μπορούσαν οι Πόντιοι να μορφοποιήσουν ένα ξεχωριστό έθνος.

Αυτό στις αρχές του 20ου αι. κυρίως.
Να ξεκαθαρίσω -προς αποφυγή βλακωδών σχολίων- ότι θεωρώ τους σημερινούς πόντιους (τους πρόσφυγες '14-'24) Έλληνες,καρανεοέλληνες.

Και ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Οι Πόντιοι-

Είχαν δική τους γλώσσα.

Κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί απλά διάλεκτος,όταν πχ η Σλοβάκικη και η Πολωνική ,η Βουλγάρικη και η Σλαβομακεδονική (διαφέρουν σε ελάχιστα σημεία) θεωρούνται ξεχωριστές γλώσσες.
Είναι σίγουρο ότι αυτές οι γλώσσες είναι εγγύτερα η μια στην άλλη απότι τα νεοελληνικά με τα ποντιακά.

Δε θα μπορουσε να θεωρηθεί η Ελληνική ως ομογλωσσία περιαμβάνουσα Νεοελληνική κ Ποντιακή ,με μητέρα γλώσσα τα Αρχ.Ελληνικά ,σε αντιστοιχία με τη Λατινική ομογλλωσσία ,περιλαμβάνουσα πχ Ιταλικά κ Ισπανικά ,με μητέρα γλώσσα τη Λατινική ??

Δική τους Ιστορία ως κρατική οντότητα.

Αν οι ταλαίπωροι Σλαβομακεδόνες πασχίζουν να βρουν συνέχεια κ ταύτιση του έθνους τους σε αρχαιότητα και μεσαίωνα,οι Πόντιοι θα τα είχαν έτοιμα.
Βασίλειο του Πόντου με τους Μιθριδάτηδές του στην αρχαιότητα.Αυτοκρατορία της Τραπεζούντας το Μεσαίωνα.

Έτοιμη και η σημαία με το Μονοκέφαλο αετό από το 1282.

Δικά τους ήθη και έθιμα.

Οι ποντιακοί χοροί-οι ρυθμοί,τα μέτρα διαφέρουν από αυτούς της κ.Ελλάδας.
Η ποντιακή φορεσιά είναι η "Λαζική" ίδια με των γειτόνων Λαζών. Τα ποντιακά μουσικά όργανα διαφέρουν-η κυρίαρχη λύρα -κεμεντζές -δε συναντάται πουθενά αλλού.
Από μόνο τους όλα αυτά φυσικά δε λένε οπωσδήποτε κάτι ,αλλά κοιτώντας σε ευρύτερο πλαίσιο μπορεί κανείς να κάνει κάποιες διαπιστώσεις.
..που οδηγούν στο ότι ο Πόντος αποτελεί μια ιδιαίτερη πολιτισμική οντότητα -Αυτόνομη-με επιδράσεις βέβαια απ'την Ελλάδα ,αλλά σίγουρα όχι λιγότερες τουρκμενικές/τουρκικές και αρμενικές και ΚΥΡΙΩΣ Γεωργιανές-Λαζικές.

Δική τους ράτσα.

Υπάρχουν φυσιογνωμικά γνωρίσματα, χαρακτηριστικά για τον ελλαδικό χώρο,πιο κοντινά στους λαούς του Καυκάσου.(αυτά για τους παλαιοπρόσφυγες,καθώς στους νεοπρόσφυγες του '90, οι διαφορές είναι εντονότατες)
Νομιζω πως η μοναδικη δουλεια που θα μου ταιριαζε καπως,ειναι αυτη του Θεου
http://www.youtube.com/watch?v=9p1syaWA ... ZhdKW8QM6k
Άβαταρ μέλους
Petr_4
Crazy poster

Δημοσ.: 6923
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 2nd, 2006, 11:11 am
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Το μέλος Petr_4, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lugozzi » Ιούνιος 14th, 2010, 8:45 pm

επιτέλους
βρήκες και έναν να συμφωνεί

τον τρελο-νικόλα
sometimes the old ways are the best
Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Extreme poster

Δημοσ.: 28308
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2008, 2:38 pm
Τοποθεσια: "Ανατολή"
Το μέλος Lugozzi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seleykos » Ιούνιος 15th, 2010, 10:51 am

Εγω έγραψε:
seleykos έγραψε:και οσοι πολεμησαν αυτο δεν ξεγραφεται, οι υπολοιποι πρεπει να τους πουν και ενα ευχαριστω που εχουν σημερα πατριδα

λιγο φιλοτιμο δεν βλαπτει

Πάντα εμείς οι ελληνορωμαίοι είχαμε βαρβάρους νομάδες μισθοφόρους για τις βρώμικες δουλειές, τους οποίους φυσικά ανταμείβαμε πλουσιοπάροχα με τίτλους, αξιώματα, κλπ. Αλλά όχι να μας ανεβείτε και στο σβέρκο τώρα 8)

δεν ξερω ποιος σας ανεβηξκε στο σβερκο το μονο που ξερω ειναι οτι εμας ολοι μας ανεβηκατε στο σβερκο καθως πολεμησαμε σε ολους τους αγωνες και δεν πηραμε ουτε την γη της περιοχης μας

εγω σημερα νοικιαζω σε οικοδομη προσφυγα που δεν δουλεψε για να παρει το οικοπεδο
ουτε μου εδωσε το κρατος ουτε ενα τετραγωνικο μετρο

και δεν ζητησε κανεις τιποτα ουτε να ανεβει στο σβερκο κανενος
λιγο φιλοτιμο δεν βλαπτει , ετσι μονο βαθια στη σκεψη , αυτο αρκει
Οι αρχαίοι Έλληνες φτιάξανε τον άριστο, οι φεουδάρχες τον ιππότη, οι αστοί τον τζέντλμαν, οι μεταδικτατορικοί ρωμιοί έφτιαξαν τον αριστερούτσο.
Πουτάνα κουτάλα του δημοσίου...
Άβαταρ μέλους
seleykos
Extreme poster

Δημοσ.: 33053
Εγγραφη: Δεκέμβριος 8th, 2006, 12:06 am
Τοποθεσια: Ἕλληνες, οὐ μειξοβάρβαροι οἰκοῦμεν
Το μέλος seleykos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seleykos » Ιούνιος 15th, 2010, 11:20 am

AlexAnime έγραψε:
ΒΗΣΣΑΡΙΩΝ έγραψε:
AlexAnime έγραψε:η Αρβανιτοφαρα ειναι το χειροτερο ειδος Ελληνων μετα τους Πολλοπονησιους

Εδώ στη Μακεδονία είναι άγνωστοι. Αλλά οι γενικεύσεις είναι πάντα λαθεμένες.

Η γιαγια μου παντος που μονο στην Μακεδονια εχει ζησει (εγω ημουν πιο ατυχος) τους ξερει

Αρνβανιτες στην παραδοση της Μακεοδνιας και Θρακης λεγαν τους ευνουχους και τους Τουρκους
Οι αρχαίοι Έλληνες φτιάξανε τον άριστο, οι φεουδάρχες τον ιππότη, οι αστοί τον τζέντλμαν, οι μεταδικτατορικοί ρωμιοί έφτιαξαν τον αριστερούτσο.
Άβαταρ μέλους
seleykos
Extreme poster

Το μέλος seleykos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seleykos » Ιούνιος 15th, 2010, 11:22 am

Brainstorm έγραψε:
AlexAnime έγραψε:Η γιαγια μου πανος που μονο στην Μακεδονια εχει ζησει (εγω ημουν πιο ατυχος) τους ξερει

Υπήρχαν ελάχιστα χωριά Αρβανιτών (αν μπορούν να λέγοντε Αρβανίτες/Arberesh ή Αλβανοί Ορθόδοξοι είναι ένα θέμα) .
Στην περιοχή της Καστοριάς ,και στη Φλώρινα (κυρίως το Λέχοβο*)

*για κρέας στην ταβέρνα στο δρόμο ,στο χοντρό μάγειρα

στην Καστορια δεν εχει αρβανιτες εκτος απο αυτους που ηρθαν απο το Λεχοβο
Άβαταρ μέλους
seleykos
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Ιούνιος 15th, 2010, 11:34 am

seleykos έγραψε:
Brainstorm έγραψε:
AlexAnime έγραψε:Η γιαγια μου πανος που μονο στην Μακεδονια εχει ζησει (εγω ημουν πιο ατυχος) τους ξερει

Υπήρχαν ελάχιστα χωριά Αρβανιτών (αν μπορούν να λέγοντε Αρβανίτες/Arberesh ή Αλβανοί Ορθόδοξοι είναι ένα θέμα) .

To Λέχοβο τελικά είναι στο νομό Καστοριάς?

Σέλευκους ,τι γνώμη έχεις για το χάρτη (Λιθοκσόου) (παράβλεψε το Μακεδόνες...βάλε Βούλγαροι αν θες)

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

Το μέλος Brainstorm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seleykos » Ιούνιος 15th, 2010, 12:38 pm

Petr_4 έγραψε:
Brainstorm έγραψε:

Την ιδια ακριβως τοποθετηση εχω και εγω. Επειδη προσυπογραφω το σχολιο σου,το μεταθετω εδω:

Ο προβληματισμός είναι ο εξής:
θα μπορούσαν οι Πόντιοι να μορφοποιήσουν ένα ξεχωριστό έθνος.

Αυτό στις αρχές του 20ου αι. κυρίως.
Να ξεκαθαρίσω -προς αποφυγή βλακωδών σχολίων- ότι θεωρώ τους σημερινούς πόντιους (τους πρόσφυγες '14-'24) Έλληνες,καρανεοέλληνες.

Και ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Οι Πόντιοι-

Είχαν δική τους γλώσσα.

Κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί απλά διάλεκτος,όταν πχ η Σλοβάκικη και η Πολωνική ,η Βουλγάρικη και η Σλαβομακεδονική (διαφέρουν σε ελάχιστα σημεία) θεωρούνται ξεχωριστές γλώσσες.
Είναι σίγουρο ότι αυτές οι γλώσσες είναι εγγύτερα η μια στην άλλη απότι τα νεοελληνικά με τα ποντιακά.

Δε θα μπορουσε να θεωρηθεί η Ελληνική ως ομογλωσσία περιαμβάνουσα Νεοελληνική κ Ποντιακή ,με μητέρα γλώσσα τα Αρχ.Ελληνικά ,σε αντιστοιχία με τη Λατινική ομογλλωσσία ,περιλαμβάνουσα πχ Ιταλικά κ Ισπανικά ,με μητέρα γλώσσα τη Λατινική ??

Δική τους Ιστορία ως κρατική οντότητα.

Αν οι ταλαίπωροι Σλαβομακεδόνες πασχίζουν να βρουν συνέχεια κ ταύτιση του έθνους τους σε αρχαιότητα και μεσαίωνα,οι Πόντιοι θα τα είχαν έτοιμα.
Βασίλειο του Πόντου με τους Μιθριδάτηδές του στην αρχαιότητα.Αυτοκρατορία της Τραπεζούντας το Μεσαίωνα.

Έτοιμη και η σημαία με το Μονοκέφαλο αετό από το 1282.

Δικά τους ήθη και έθιμα.

Οι ποντιακοί χοροί-οι ρυθμοί,τα μέτρα διαφέρουν από αυτούς της κ.Ελλάδας.
Η ποντιακή φορεσιά είναι η "Λαζική" ίδια με των γειτόνων Λαζών. Τα ποντιακά μουσικά όργανα διαφέρουν-η κυρίαρχη λύρα -κεμεντζές -δε συναντάται πουθενά αλλού.
Από μόνο τους όλα αυτά φυσικά δε λένε οπωσδήποτε κάτι ,αλλά κοιτώντας σε ευρύτερο πλαίσιο μπορεί κανείς να κάνει κάποιες διαπιστώσεις.
..που οδηγούν στο ότι ο Πόντος αποτελεί μια ιδιαίτερη πολιτισμική οντότητα -Αυτόνομη-με επιδράσεις βέβαια απ'την Ελλάδα ,αλλά σίγουρα όχι λιγότερες τουρκμενικές/τουρκικές και αρμενικές και ΚΥΡΙΩΣ Γεωργιανές-Λαζικές.

Δική τους ράτσα.

Υπάρχουν φυσιογνωμικά γνωρίσματα, χαρακτηριστικά για τον ελλαδικό χώρο,πιο κοντινά στους λαούς του Καυκάσου.(αυτά για τους παλαιοπρόσφυγες,καθώς στους νεοπρόσφυγες του '90, οι διαφορές είναι εντονότατες)

το αν μια διαλεκτος ειναι γλωσσα το επιλεγουν οι ομιλητες της
οι διαφοροι Σλαβοι που λες διαχωριστηκαν μονοι τους και αυτονομησαν την γλωσσα τους
οι Ποντιοι δεν αιστανθηκαν οπως ειναι λογικο οτι η πιοντιακη γλωσσα ειναι αυτονομη αλλα δεχτηκαν οτι αποτελει διαλεκτο
το ιδιο και οι υπολοιποι ομιλητες ελληνικων διαλεκτων
Μονο τελευταια στην Κυπρο γινεται μια προσπαθεια αυτονομισης της διαλεκτου τους.
Οι λογοι που εγινε αυτο ειναι γνωστοι, οι Ελληνες ηταν ενιαια ιστορικη οντοτητα και σαυτους περιλαμβανονταν και οι Ποντιοι. ΟΙ διαφορες των Ποντιων χαρακτηριζονται ως τοπικες.
Άβαταρ μέλους
seleykos
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό seleykos » Ιούνιος 15th, 2010, 1:00 pm

Brainstorm έγραψε:
seleykos έγραψε:
Brainstorm έγραψε:

To Λέχοβο τελικά είναι στο νομό Καστοριάς?

Σέλευκους ,τι γνώμη έχεις για το χάρτη (Λιθοκσόου) (παράβλεψε το Μακεδόνες...βάλε Βούλγαροι αν θες)

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

το λεχοβο και τα αλλα αρβανιτοχωρια ειναι στο νομο Φλωρινας
οι Αρβανιτες αυτοι δεν ανοικουν σοτυς αρβανιτες της Νοτιας Ελλαδας
δεν εχουν κοινη ιστορια
ηρθαν στο Βιτσι απο κοντινη περιοχη , εγγατασταθηκαν χωρις να εμπλακουν σε πολεμους με τους γυρω ουτε ειχαν φατριες τυπου Γκινη Μπουα και τετοια. Απλοι χωρικοι αλβανοφωνοι οι οποιοι κατα το Μακεδονικο αγωνα καναν τα χωρια τοςυ προπυργια των ελληνικων δυναμεων. Εχουν μισος με τους Βουλγαρους, τους Νεζναμ οπως τους αποκαλουν

Ο χαρτης αυτος ειναι σωστος γλωσσικα. Βεβαια το Λεχοβο ειναι στο νομο φλωρινας αλλα αυτο δεν εχει σημασια. Απλα τραβηξε λιγο το νομο και τον μεγαλωσε , ισως για να παρουσιασει και την κατηγορια των Αλβανοφωνων χριστιανων η οποια δεν υπαρχει στο νομο.
Το μονο λαθος που εχει ο χαρτης ειναι στο Αργος - Χρουπιστα η οποια ηταν 70% Ελληνοφωνοι. Οι βουλγαροφωνοι στο Αργος ηταν πολυ λιγοι και ειχαν ερθει απο αλλα χωρια. Οι Βλαχοι ηταν περισσοτεροι αλλα και αυτοι ηρθαν απο αλλου. Η Χρουπιστα ηταν κατι σαν αστικο κεντρο στην περιοχη ενω ηξ Καστορια παροτι ηταν μεγαλη ηταν μια κληστη κοινωνια που δεν αποδεχοταν χωριατες, και πολυ περισσοτερο δεν αποδεχοταν αλλογλωσσους.
Άβαταρ μέλους
seleykos
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό seleykos » Ιούνιος 15th, 2010, 1:06 pm

Να διευκρινησω οτι ο χαρτης αυτος αναφερεται σε πληθυσμους πριν το 1922. Τα βουλγαροφωνα χωρια ερημωσαν απο το 1912 και μετα αφου εκδιωχθηκαν οι κατοικοι ειτα σαν ανταλλαξιμοι Βουλγαροι ειτε φυγαν στο εξωτερικο φοβουμενοι τους Ελληνες και τελος τα ερημωσε ο ΕΛΛΑΣ στην κατωχη και τους εστειλε στα Σκοπια ενω οι τελευταιοι φυγαν στο τελος του εμφυλιου μαζι με τον ΔΣΕ. Σε καποια εγκατεστησαν Βλαχους καποια ερημωσαν εντελως , καποια αλλα τα γεμησαν προσφυγες ενω σε μερικα παρεμεινε ενα μερος τους αρχικου πληθυσμου που ηταν βουλγαροφωνοι που ειτε προσαρμωστηκαν ειτε ειχαν ελληνικη συνειδηση
Άβαταρ μέλους
seleykos
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Ιούνιος 16th, 2010, 9:55 pm

Eσύ από πούθε είσαι Σέλευκους?

πς-έχω μια φίλη απ'τη Χρούπιστα-απ'ότι λέει ελληνόφωνοι όλοι οι παππούδες της.
Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό dna » Ιούνιος 16th, 2010, 11:51 pm

ααα , το νήμα είναι άσχετο αλλά δεν κρατιέμαι να μην την πώ στον Seleykos και να του αποκαλύψω την απώτερη καταγωγή του
με πηγή τον ... Βακαλόπουλο (ο οποίος δε φαίνεται να τα πάει καλά με τα λογικά συμπεράσματα:
"αφού οι Μουσουλμάνοι είναι τα 2/3 της Χρούπιστας τότε οι Βλάχοι Μοσχοπολίτες ξεπέρασαν σε αριθμό τους Βούλγαρους που πριν ήταν οι μόνοι χριστιανοί " :smt017 )

αναφέρεται στην περίοδο του ρωσοτουρκικού πολέμου και την αναστάτωση στην ύπαιθρο της Μακεδονίας. 100 οικογένειες απο αυτούς που εγκατέλειψαν τη Μοσχόπολη εγκαταστάθηκαν στη Χρούπιστα.

In the midst of this anarchy it was the more flourishing towns and cities of north-west Greece which not unnaturally attracted the attentions of these maurauders. Consequently, the communal authorities sought to put themselves under the protection of strong beys in their respective districts, paying them a certain sum of money in return. But the inhabitants were often in no position to fulfil their side of the bargain and incurred a great deal of hardship as a result. In such circumstances the inhabitants found themselves obliged to compound the debt (Turk. borç) by selling their lands either publicly or privately, or by leaving
home altogether. Thus the threats of a borçlı, as these beys were termed, could be responsible for the dissolution of whole settlements. Many businessmen were forced to move to other towns, or to migrate abroad to the places where they had originally made their fortunes, such as Venice, Austria and Hungary. In consequence, the population of Moschópolis, to take just one example, began to dwindle markedly and its trade was drying up. In 1768 and 1769, the situation had become desperate. The citizens were so depressed by their weight of anxieties that they decided to quit their city in secret. On 2 September, the tragic exodus of the citizens commenced and lasted three whole days. "Not a dog remained in the place", says an entry in the records of the monastery of the Forerunner. As soon as the abandonment of the city became known, a swarm of Albanian robbers poured into Moschópolis, plundering the rich houses and the churches. As for the inhabitants, they dispersed and settled themselves permanently in various places: Korytsá, Yánnina, Delvináki, Ampelákia, Thessalonica, Pelion, Sérres, Monastir, Veles, Belgrade, Budapest, Vienna, etc., where they were to make a considerable contribution to the economic life wherever they established themselves .

About a hundred families settled at Hrupista, where they engaged in the manufacture of coarse woollen cloths or in agriculture. At the beginning of the following century this village contained some 2.000 inhabitants, of which two-thirds (i.e. about 1.300) were Moslems [2]. This being so, the villagers originating from Moschópolis must have exceeded in numbers the Bulgarians, who, as Hadji Kalfa told us a century earlier [3], were the only Christians in that district.

Α good number of Moschopolites settled at Kleisoúra (also known as Vlachokleisoúra [4]).

During this period, swarms of Turco-Albanians plundered and devastated the Vlach-speaking villages in the districts of Grámmos, Nítsa, Nikolítsa, Linotópi, and Virtyánik, forcing the inhabitants to migrate to the interior of Macedonia and found new colonies in the more remote areas. The majority of the people from Nítsa and Nikolítsa settled in Krûsovo, while those from Linotópi, accompanied by a few Albanian-speaking inhabitants of Kolónia and Bithkoúki, went to Megárovo, Treste

níki, Tsarnoúsi and Birína. Others again proceeded to Pisodéri, Néveska, Kleisoúra, Blátsi, Gópesi, Hrúpista, Kateríni, Vlacholívado, Kokkinoplós, Séli, Belkaméni, Negováni, Résna, Yiankovétsi, and other places.

http://www.promacedonia.org/en/av/av_9_2.htm
έξω η Monsanto από την Chernozem
Άβαταρ μέλους
dna
Crazy poster

Δημοσ.: 8192
Εγγραφη: Ιανουάριος 29th, 2007, 11:47 pm
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Ιούνιος 17th, 2010, 12:08 am

Συγγνώμη κι από μένα για το σεξ στο νήμα..

Croupitzas: «Αριθμεί διακόσιες οικογένειες Μωαμεθανών, που καυχώνται ότι κατάγονται από τους πρώτους κατακτητές της Μακεδονίας, καθώς και εκατό οικογένειες Χριστιανών, στις οποίες έχουν επιτρέψει να διατηρούν μερικές εκκλησίες... Σε μικρή απόσταση από εκεί, μου επισήμαναν ένα βαρόσι (varochi) ή συνοικία που ιδρύθηκε από εκατό περίπου οικογένειες Βλάχων προσφύγων από τη Βοσχόπολη (Voschopolis), οι οποίες διατηρούν τα έθιμα τους, και ζουν μοιράζοντας το χρόνο τους ανάμεσα στη φροντίδα των ζωντανών τους, τη γεωργία και την υφαντική τέχνη, κατασκευάζοντας μάλλινα χοντρά υφάσματα, από τα οποία ράβονται τα λαϊκά ρούχα» [Pouqueville 1826].

Χρούπιστα Καστορίας: «Οικείται υπό 3.500 κατοίκων, ων τα 2/3 εισί χριστιανοί το δε 1/3 μωαμεθανοί. Έχει δύο σχολεία αρρένων, παρθεναγωγείον, οθωμανικόν γραμματοδιδασκαλείον, μαγαζεία πολλά, 7 χάνια χωρούντα 270 ίππους (υπάρχουν δε και σταύλοι εις απάσας τας οικίας), τέμενος, εκκλησίαν. Προς δε νεόδμητον στρατώνα και στρατιωτικόν νοσοκομείον, άτινα μετά των χανίων χωρούσι 3.000 περίπου άνδρας. Εκάστην Τρίτην ένεκεν της κεντρικού θέσεώς της γίνεται εβδομαδιαία αγορά. Παράγει αφθόνους δημητριακούς καρπούς, χόρτον, τυρόν βούτυρον, οπώρας κτλ.» [Σχινάς 1886].

Hrupišta (Hurpešte) [Αυστριακός Χάρτης].

Хрупища / Костурска каза, 1.100 χριστιανοί Βούλγαροι, 700 Τούρκοι, 720 Βλάχοι και 170 Τσιγγάνοι [Кънчов 1900].

Krupista, λειτουργία πατριαρχικού σχολείου και εκκλησίας [Χάρτης Κοντογιάννη].

Χρούπιστα: «Με πληθυσμό πάνω από δύο χιλιάδες κατοίκους. Περίπου οι μισοί κάτοικοι ήταν μουσουλμάνοι (Τούρκοι και Γύφτοι), ενώ οι υπόλοιποι πατριαρχικοί και εξαρχικοί, σλαβόφωνοι και ελληνόφωνοι, ρουμανίζοντες και ελληνίζοντες Βλάχοι σε απροσδιόριστες αναλογίες» [Γούναρης].

Hroupichta / Caza de Kostour (Kastoria), χριστιανικός πληθυσμός: 560 εξαρχικοί Βούλγαροι, 1.616 πατριαρχικοί Βούλγαροι, 100 Έλληνες, 960 Βλάχοι και 60 Τσιγγάνοι. Λειτουργία ενός εξαρχικού σχολείου με δύο δασκάλους και 75 μαθητές, δύο πατριαρχικών σχολείων με τέσσερις δασκάλους και 120 μαθητές και βλάχικων σχολείων με τρεις δασκάλους και 40 μαθητές [Brancoff 1905].

Χρούπιστα: Κέντρον των Καστανοχωρίων. Δεν δεικνύουν εθνικόν ενδιαφέρον. Υπάρχουν 220 οθωμανικαί οικογένειες, 309 ελληνικαί οικογένειαι (1.089 ψυχαί), 42 βουλγαρικαί οικογένειαι (322 ψυχαί), 32 ρουμανικαί οικογένειαι (172 ψυχαί). Λειτουργία ενός ελληνικού αρρεναγωγείου και δύο ελληνικών παρθεναγωγείων με τέσσερις διδασκάλους και πέντε διδασκάλισσες. Λειτουργία ενός βουλγαρικού αρρεναγωγείου και ενός βουλγαρικού παρθεναγωγείου με δύο διδασκάλους και μία διδασκάλισσα. Λειτουργία ενός ρουμανικού αρρεναγωγείου και ενός ρουμανικού παρθεναγωγείου με δύο διδασκάλους και δύο διδασκάλισσες [Αρχείο Βάρδα / Καστανοχώρια].

Χρούπιστα Καστορίας: «650 ορθόδοξοι Έλληνες, 300 σχισματικοί, 30 Ρουμανίζοντες, 1.200 Μουσουλμάνοι» [Χαλκιόπουλος 1910].

Χρούπιστα καζά Καστορίας, χριστιανικός οικισμός [Χάρτης Κοντογόνη].

Χρούπιστα Καστορίας, 2.948 άτομα (1.580 άρρενες και 1.368 θήλεις) [Απαρίθμηση 1913].

Χρούπιστα Καστορίας: εγκατάσταση 25 προσφυγικών οικογενειών (88 ατόμων) [Πρόσφυγες 1915].

Χρούπιστα Καστορίας, αποτέλεσε ομώνυμη κοινότητα μαζί με τους οικισμούς Βυτάνη, Μαρκόβιανα, Σέμασι, Λάγουρη και Πισάκοι [ΦΕΚ 259 / 21.12.1918].

Рупиште, 270 σπίτια χριστιανών Σλάβων, 180 χριστιανών Βλάχων, 50 εξελληνισμένων Σλάβων ή Βλάχων και 250 σπίτια Τούρκων [Милојевић 1920].

Χρούπιστα Καστορίας, 3.603 άτομα (1.708 άρρενες και 1.895 θήλεις) [Απογραφή 1920].

Ρευστοποιήθηκαν 17 περιουσίες κατοίκων που μετανάστευσαν με τις οικογένειές τους στη Βουλγαρία [Μιχαηλίδης].

Χρούπιστα γραφείου Καστορίας, έγινε μικτός οικισμός γηγενών και προσφύγων. Μέχρι το 1926 εγκαταστάθηκαν 214 προσφυγικές οικογένειες (852 άτομα) [ΕΑΠ].

Χρούπιστα, μικτός οικισμός μουσουλμάνων και χριστιανών, έφυγαν 200 οικογένειες μουσουλμάνων (1.500 άτομα) και ήρθαν 212 οικογένειες προσφύγων: 10 από τη Θράκη, 69 από τη Μικρά Ασία, 5 από τον Πόντο, 22 από τον Καύκασο και μία από αλλού [Πελαγίδης].

«Η κοινότης Χρουπίστης, μετονομάζεται εις κοινότητα Άργους Ορεστικού και ο ομώνυμος αυτή συνοικισμός Χρούπιστα εις Άργος Ορεστικόν» [ΦΕΚ 206 / 28.9.1927].

Άργος Ορεστικόν (Χρούπιστα) Καστορίας, 3.605 άτομα (1.757 άρρενες και 1.848 θήλεις). Υπήρχαν 863 πρόσφυγες πού ήρθαν μετά το 1922 (396 άρρενες και 467 θήλεις). Ομοδημότες ήταν 3.242, ετεροδημότες 346 και αλλοδαποί 17 [Απογραφή 1928].

Χρούπιστα (Άργος Ορεστικόν), υπήρχαν 357 ξενόφωνες οικογένειες, εκ των οποίων 97 ήταν δεδηλωμένων σλαυϊκών και 21 ρουμανικών φρονημάτων [Στατιστική 1932].

Άργος Ορεστικόν Καστορίας: Πραγματικός πληθυσμός 4.215 (2.093 άρρενες και 2.122 θήλεις) [Απογραφή 1940].

Αριθμός οικοδομών το έτος 1940: 1.100 [Γρηγορίου].

Рупишта (Хрупишта): Οικισμός χριστιανών Μακεδόνων, Βλάχων, Ελλήνων και μουσουλμάνων Τούρκων το 1912. Οικισμός γηγενών Μακεδόνων, Βλάχων, Ελλήνων και χριστιανών προσφύγων το 1940 [Симовски].

Άργος Ορεστικόν, 4.100 κάτοικοι, εκ των οποίων 1.370 ήταν σλαυόφωνοι [Στατιστική 1945].

Άργος Ορεστικόν Καστορίας: 4.196 κάτοικοι [Απογραφή 1951].
Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ιστορία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Non4me, Tsixlas και 46 επισκέπτες