ΔΥΝΟΣΑΥΡΟΙ (δεινόσαυροι

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: CBA, GnnS και 12 επισκέπτες

ΔΥΝΟΣΑΥΡΟΙ (δεινόσαυροι

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Φεβρουάριος 1st, 2010, 12:50 pm

ΔΥΝΟΣΑΥΡΟΙ (δεινόσαυροι)
Αγαπητέ μου καλέ φίλε Αντρέα βάζω την απάντηση σου ως νέο θέμα, γιατί είναι ένα θέμα πάντα επίκαιρο. ¨Ετσι θα το προσέξουν πολλοί αντί στην δική σου απάντηση.

Με αυτό το θέμα έχω φέρει σε πολύ δύσκολη θέση πολλούς θεολόγους και πάντα ψάχνω να βρώ μια ικανοποιητική απάντηση. Και αυτό γίνεται γιατί όπως το διαβάζω δεν βγαίνει νόημα ξεκάθαρο από την Γραφή

Σοφία Σολομώντος ΙΑ-16-18- 19-
Δια να μάθουν επάνω εις τα πράγματα, ότι με εκείνο που αμαρτάνει, ο κάθε ένας μας, με αυτά και τιμωρείται
Τιμωρήθηκαν λοιπόν και αυτοί με τα τιποτένια και αξιοκαταφρόνητα αυτά ζώα, που ελάτρεψαν ως θεούς.

Διότι δεν ήτο δύσκολο εις την παντοδύναμον χείρα σου, που έκτισε τον κόσμο από άμορφον και ασχημάτιστον ύλη, αντί των ερπετών και ευτελών ζώων να στείλεις κατ’ αυτών πλήθος από αρκούδες ¨η αγρίους και φοβερούς λέοντας

¨η νεόκτιστα και νεοδημιούργητα θηρία, γεμάτα από θυμόν, άγνωστα, διά πρώτην φοράν εμφανιζόμενα, τα οποία ¨η να φυσούν αναπνοήν πυρίνη ¨η να εκχύνουν με βοών βρωμερόν καπνόν ¨η να εκσφενδονίζουν και να αποτράπτουν από τα μάτια των φοβέρας σπίθας,
Των θηρίων δε αυτών όχι μόνον η βλάβη που θα ήσαν ικανά να επιφέρουν θα ήτο δυνατόν να τους εξαφανίσει και συντρίψει, αλλά και μόνη η όψις των και η φοβερά θέα των να τους προκαλέσει τον θάνατον.

Αυτό όλο σκιτσάρει τους δεινόσαυρους, χωρίς να τους δίνει την ονομασία. Πότε πήραν το όνομα Δεινόσαυροι;
Και σύμφωνα με αυτήν την ερμηνεία δείχνει να λέει, αν ήθελε ο Θεός αφού είχε την δύναμη να κάνει κάτι τέτοιο.

Δεν δείχνει καθόλου ότι προ υπήρχαν. Γιαυτο όλλες τις φορές τους έχω πιάσει αδιάβαστους στο θέμα και μάλιστα να πω;; Είχαν άγνοια ότι υπάρχει στην Γραφή αυτή η περικοπή. Και όχι μόνον από εδώ θεολόγους που έχουμε καλούς δυνατούς, μια και αυτοί οι μεγάλοι που κάνουν τσάμπα ταξίδια μέχρι εδώ.

Μάλιστα ένας από όλους πολύ αυστηρά αφού το βρήκε στην γραφή τελικά και κοίταγε να το διαβάσει εκείνη την στιγμή και να δώσει απάντηση σε ακροατήριο άνω των 200- γυρίζει αυστηρά και μου λέει. Εσένα τι σε νοιάζει ……. Και γιατί να κάνει ένα ας κάνει και δέκα και γιατί να…….
Τα υπόλοιπα θα τα ακούσουμε ως συμπλήρωμα από τα εδώ ξεφτέρια μας. ¨ Όχι όπως συνήθως από κάποιους σάχλες εσείς οι Χριστιανοί;
Χωρίς προκατάληψη να ζυγώσουμε στο ποιο σωστό

άλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσ.: 5979
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2009, 1:16 pm
Το μέλος harrys1934, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΔΥΝΟΣΑΥΡΟΙ (δεινόσαυροι

Δημοσίευσηαπό Φλου » Φεβρουάριος 11th, 2010, 3:24 pm

Δεν καταλαβαίνω γιατί το΄νήμα αναφέρεται σε μένα.
Εγώ για τους μόνους δεινόσαυρους που έχω μιλήσει εδώ μέσα είναι οι σταλίνες και ο Μητσοτάκης.
όλα είναι φλου...
Άβαταρ μέλους
Φλου
Extreme poster

Δημοσ.: 25787
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 19th, 2008, 6:01 am
Το μέλος Φλου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Φεβρουάριος 11th, 2010, 4:25 pm

oι γραφές λένε μπαρούφες και παραμύθια για μικρά παιδιά.
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Φεβρουάριος 11th, 2010, 4:38 pm

harrys1934 έγραψε:...¨η νεόκτιστα και νεοδημιούργητα θηρία, γεμάτα από θυμόν, άγνωστα, διά πρώτην φοράν εμφανιζόμενα, τα οποία ¨η να φυσούν αναπνοήν πυρίνη ¨η να εκχύνουν με βοών βρωμερόν καπνόν ¨η να εκσφενδονίζουν και να αποτράπτουν από τα μάτια των φοβέρας σπίθας....

αυτά τα ζώα κατοικούν στα μυαλά κάποιων ευφάνταστων. δεν υπήρξαν ποτέ και δεν είναι οι δεινόσαυροι.

Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Φεβρουάριος 12th, 2010, 2:03 am

Για πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να συμφωνεί ότι δεν υπήρχαν ποτέ οι δεινόσαυροι.

Μα τα απολιθώματα που βρίσκουν;; Λέει κάποιος. Τόσα γεγονότα ισχυρά και τα βγάλανε έξω άχρηστα και φανταστικά, γιατί όχι τον

δεινόσαυρο;; . Η κιβωτός του Νώε δεν είναι πριν εκατομμύρια χρόνια, όπως θέλουν να μας λένε οι γνώστες των όλων. Η κιβωτός είναι

κάπου 7,000 χρόνια από τώρα , και όμως την αμφισβητούν, μόνο αυτοί που πιστεύουν στον λόγο του Θεού την παραδέχονται
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Το μέλος harrys1934, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό JohnGalt » Φεβρουάριος 12th, 2010, 2:05 am

Την βρήκανε μπαρμπα-χάρη.

Εικόνα

και ξέρεις που;

Στο βουνό το ΑΡΑΡΑΤ
Άβαταρ μέλους
JohnGalt
Fast poster

Δημοσ.: 4515
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 6th, 2009, 12:20 pm
Τοποθεσια: ZRH
Το μέλος JohnGalt, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Φεβρουάριος 12th, 2010, 2:39 am

Αυτό μας το έχει πει ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ότι μέχρι τον καιρό του τέταρτον αιώνα το σκαρί του βρισκόταν στο όρος

Αραράτ. Μόνο μια λεπτομέρεια δεν μπορώ να βρω. Στο όρος αυτό οι πάγοι έχουν μέτρα ύψος γιαυτό δεν μπορούν να κάνουν

ανασκαφές. Από την Φώτο σου, δείχνει σαν ένας καταπράσινος κάμπος. Και με άλλον που έχω ρωτήσει λέει ότι σε αυτό το μερίδιο του

χάρτη όπως τον βλέπουμε, δεν έχει παγετώνες. Εσύ ξέρεις να μας πεις;;
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό μικρός Πάν » Φεβρουάριος 12th, 2010, 3:58 am

Καλά μιλάμε έχετε ξεφύγει οι Χριστιανοί! Δεν πιάνεστε από πουθενά. :smt005 :smt005 :smt005
«H αρχαία ψυχή ζει μέσα μας
αθέλητα κρυμμένη·
ο Mέγας Παν δεν πέθανε,
όχι·
ο Παν δεν πεθαίνει!»

ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
μικρός Πάν
Fast poster

Δημοσ.: 2127
Εγγραφη: Απρίλιος 28th, 2007, 9:00 am
Τοποθεσια: 3η διάσταση γαμώτο...
Το μέλος μικρός Πάν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Φεβρουάριος 12th, 2010, 4:28 am

Αυτό τι πάει να πει μικρέ που είσαι πράγματι μεγάλος;;

Είναι άστοχη η ερώτηση μου; Τι κάνει εκεί ρίχνει πάγο, ¨η ¨καλός κήπος για φύτεμα κηπουρικής;;
Δεν ξέρω και ρωτώ
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό JohnGalt » Φεβρουάριος 12th, 2010, 9:13 am

τι στο καλό, ούτε οι πιστοί δεν την βλέπουν;

Εικόνα

τώρα;
Άβαταρ μέλους
JohnGalt
Fast poster

Δημοσ.: 4515
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 6th, 2009, 12:20 pm
Τοποθεσια: ZRH
Το μέλος JohnGalt, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stack.overflow.gr » Φεβρουάριος 12th, 2010, 10:04 am

οι δεινόσαυροι έφτυναν φωτιές από τα ρουθούνια;
Read between the lines, what's fucked up and everything's all right
Check my vital signs, to know I'm still alive and I walk alone
Άβαταρ μέλους
stack.overflow.gr
Extreme poster

Δημοσ.: 22009
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 29th, 2009, 10:13 pm
Το μέλος stack.overflow.gr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό μικρός Πάν » Φεβρουάριος 12th, 2010, 11:41 am

harrys1934 έγραψε: Αυτό τι πάει να πει μικρέ που είσαι πράγματι μεγάλος;;

Είναι άστοχη η ερώτηση μου; Τι κάνει εκεί ρίχνει πάγο, ¨η ¨καλός κήπος για φύτεμα κηπουρικής;;
Δεν ξέρω και ρωτώ

Το ότι δεν υπάρχουν δεινόσαυροι το λέει η Παλαιά Διαθήκη;;;
«H αρχαία ψυχή ζει μέσα μας
αθέλητα κρυμμένη·
ο Mέγας Παν δεν πέθανε,
όχι·
ο Παν δεν πεθαίνει!»

ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
μικρός Πάν
Fast poster

Δημοσ.: 2127
Εγγραφη: Απρίλιος 28th, 2007, 9:00 am
Τοποθεσια: 3η διάσταση γαμώτο...
Το μέλος μικρός Πάν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Φεβρουάριος 12th, 2010, 12:32 pm

Έβαλα το θέμα με ερωτηματικό όπως είναι γραμμένο στο Σοφία Σολομώντος ΙΑ-16-18- που δεν είναι ξεκάθαρο. Μην προσπαθείς να

πιαστείς από κάτι για να αρχίσεις το δικό σου ευαγγέλιο. Διάβασε και πες μας τι νομίζεις εσύ. ¨Όμορφα χωρίς προκαταλήψεις, γιατί κι

εγώ αν ήθελα να το παίξω μονόπλευρα, θα το επιβεβαίωνα ότι ναι είναι αλήθεια αυτό που γράφει η Γραφή
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Velvie » Φεβρουάριος 12th, 2010, 12:37 pm

Velvie έγραψε:
harrys1934 έγραψε:...¨η νεόκτιστα και νεοδημιούργητα θηρία, γεμάτα από θυμόν, άγνωστα, διά πρώτην φοράν εμφανιζόμενα, τα οποία ¨η να φυσούν αναπνοήν πυρίνη ¨η να εκχύνουν με βοών βρωμερόν καπνόν ¨η να εκσφενδονίζουν και να αποτράπτουν από τα μάτια των φοβέρας σπίθας....

αυτά τα ζώα κατοικούν στα μυαλά κάποιων ευφάνταστων. δεν υπήρξαν ποτέ και δεν είναι οι δεινόσαυροι.

δεν υπήρχαν ποτέ ζώα που έβγαζαν φωτιά από το στόμα ή σπίθες από τα μάτια. έλεος.

δεινόσαυροι φυσικά και υπήρχαν.

Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Φεβρουάριος 12th, 2010, 1:57 pm

Πρώτα συγνώμη αν κατάλαβα λάθος την απάντηση σου. Τώρα ρωτώ πως θα ήταν έκπληξη αν αυτά τα φοβερά θυρία όπως μας

τα παρουσιάζουν, και σε μέγεθος, αν έβγαζαν φωτιές από τα ρουθούνια τους;;;

Δεν έχω διαβάσει πολλά για την ιστορία τους, αλλά σε έργο που έχω δεί έτσι ακριβώς το παρουσίασαν αυτοί που μόνον στα μυαλά τους

έβλεπαν φωτιές Εσείς που έχετε γνώσει μπορείτε να δώσετε μια εικόνα, και να αφήσετε τις πάγιες απαντήσεις όχι δεν είναι έτσι,

όχι δεν είναι σωστό αυτό, και καθαρίσατε. Αυτό είναι εύκολο όμως δώσε μου απάντηση να ξέρω γιατί αποκλείεται; περιμένει και το εγγονάκι μου απάντηση
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: CBA, GnnS και 12 επισκέπτες