Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

Re: Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Δημοσίευσηαπό michalisgr » Οκτώβριος 24th, 2011, 9:49 am

δεν αναβε καθολου τα πελλετ.... Η φαση αναμματος ηταν αρχικα 5 λεπτα... μετα απο καποια αναμματα δεν εκανε τπτ....
michalisgr
New poster

Δημοσ.: 200
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 17th, 2011, 2:50 pm
Τοποθεσια: Λεπτοκαρυά Πιερίας
Το μέλος michalisgr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sta1 » Οκτώβριος 24th, 2011, 9:52 am

michalisgr έγραψε: δεν αναβε καθολου τα πελλετ.... Η φαση αναμματος ηταν αρχικα 5 λεπτα... μετα απο καποια αναμματα δεν εκανε τπτ....

Δηλαδή πέταγε πέλλετ κανονική ποσότητα , δούλευε ο ανεμιστήρας καπνού , αλλά δεν έκανε έναυση. κατάλαβα καλά?
Καθάρισες το σκαφάκι καύσης απο κατάλυπα και την θέση που έχει την αντίσταση και δοκίμασες ξανά? Κοκίνηζε η αντίσταση?
Δεν πληρώνω τη μάρκα , πληρώνω το προιόν και θέλω να το πάρω στην τιμή που του αναλογεί........
sta1
New poster

Δημοσ.: 81
Εγγραφη: Οκτώβριος 9th, 2011, 12:29 pm
Το μέλος sta1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό michalisgr » Οκτώβριος 24th, 2011, 10:01 am

ναι ακριβως.. Ολα καθαρισμενα ηταν... τι να πω ρε γμτ... και εγω πορωθηκα και ελεγα σε ολους οτι ηταν γερμανικος κλπ αλλα τελικα μου βγηκε του κωλου..για να δουμε τωρα την αλλη..σημερα μου ερχεται...
michalisgr
New poster

Το μέλος michalisgr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό drifter » Οκτώβριος 24th, 2011, 10:40 am

Δε μπορω να καταλάβω γιατι κανεις 2 φορες το ιδιο λαθος.....

Πηγαινε και πάρε μια φτηνη απο ελλαδα.... Ο βαλλάντης κατι εγραψε πριν και θα εχεις υποστηριξη κοντά σου! Δε θα στελνεις τη σομπα ταξιδια...
drifter
New poster

Δημοσ.: 62
Εγγραφη: Μάρτιος 6th, 2011, 4:36 pm
Το μέλος drifter, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pantelis1973 » Οκτώβριος 24th, 2011, 11:35 am

michalisgr έγραψε: καλημερα και απο εμενα.. Λοιπον εγω επαθα το εξης.. οπως σας ειχα πει ειχα αγορασει αυτην εδω...
http://www.rowi.de/web/produkt_detail.a ... duktid=357 μετα απο 10 αναματα ΧΑΛΑΣΕ!!! Οπως ηταν την εστειλα παλι Γερμανια (Χρεωση δικη τους) και την ακυρωσα με αμεση επιστροφη χρηματων.

Τωρα αγορασα ΝΑΙ Κινεζικη απο το Ebay της Γερμανιας.
http://www.ebay.de/itm/Gude-Pelletofen- ... 20b6caf4d4

Με 1200 Ευρω. Την ιδια την εχει και γνωστος μου στη Γερμανια απο το 2009 και δεν του εβγαλε ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Οι ιδιοι οι Γερμανοι ελεγαν οτι ΔΕΝ υπαρχει κατω των 4500 Ευρω Σομπα made in Germany.

Εκατσα και το εψαξα πολυ το ολο θεμα. Η http://www.row.de ισχυριζοταν και μου εστειλε καποιες πιστοποιησεις οτι κατασκευαζονται στην Γερμανια οι σομπες τους. Μετα απο ψαξιμο στην TUV Γερμανιας βρηκαμε τα Εξης: Ο Σχεδιασμος ειναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ. Η συναρμολογηση της σομπας γινεται στην Ιταλια και τα υλικα κατασκευης στο 95% ειναι Κινεζικα.

Η Σομπα κυκλοφορει στη Γερμανια με made in Germany. Μετα απο σχετικο Αιτημα που εκανε φιλος μου στη Γερμανια στη TUV Γερμανιας αναγκαστηκε η εταιρεια να αναγραψει ΜΑDE IN EU. Και αν τους στειλεις ΜΗΝΥΜΑ θα σου απαντησουν οτι ειναι MADE in Italy.

Που θελω να καταληξω....Οτι ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ ακομη και οι πανακριβες σομπες που ταχα λετε ή λενε οι Ιταλοι οτι ειναι made in Italy μπορει τελικα να ειναι και αυτες designt in italy και made in China h made in PRC!!!

Μιχαλη, καλοπροαιρετα, εσεις που ισως εχετε ζησει ή εχετε γνωστους στην γερμανια, δειχνετε μια προτημηση σε αυτα τα προιοντα και στις αγορες μεσω e-bay,και τωρα ανα γκαζεσαι δυστυχως να τα υποστεις ολα αυτα. Πολυ καλα εκανες και την εστειλες πισω,αλλα παρολο αυτα θα μπορουσες να αγορασεις την κινεζικη ισως με τα ιδια λεφτα,μπορει και φτηνοτερα απο εδω. Οσον αφορα τις πιστοποιησεις ή την κατασκευη και τον σχεδιασμο αστα να πανε ειναι μεγαλο θεμα. Θα σου πω ομως οτι στο φ/β παρκο που εκανα ενω ολα τα μηχανηματα trackers,panels,invertres ενω εχουν γερμανικο brand name, ειναι ολα κατασκευασμενα στην κίνα.
Σε λιγες ημερες θα αναφερω εντυπωσεις απο σομπες,ιταλικες και κινεζικες..
Άβαταρ μέλους
pantelis1973
New poster

Δημοσ.: 86
Εγγραφη: Μάρτιος 8th, 2011, 12:41 pm
Το μέλος pantelis1973, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό michalisgr » Οκτώβριος 24th, 2011, 11:49 am

να σου πω λιγο κατι.. την πηρα μονο και μονο απο γερμανια επειδη ειναι πολυ πιο χαμηλη η τιμη της απ' ότι εδω στο ΕΛΛΑΝΤΑ!
απο αυτην εδω την εταιρεια...

http://www.guede.com/cgi-bin/twinklecom ... e&tid=8000
michalisgr
New poster

Δημοσίευσηαπό babis-xan » Οκτώβριος 24th, 2011, 12:19 pm

Καλημέρα
Νέος στο φόρουμ. Στην πραγματικότητα είμαι από τους λέβητες ξύλου (επίσης νέος).
Πιθανόν όμως να μπορεί κάποιος εδώ να με βοηθήσει στην εξής ερώτηση:
Που μπορώ να βρω μπρικέτα ΞΥΛΟΥ σε καλή τιμή;
Μη μου πείτε για βουλγάρικη, έχω ήδει δύο τόνους (200/ton) αλλά δεν την ΄κόβω' για
ξύλου. Μάλλον αγροτικά υπόλοιπα είναι.
Και κάτι ακόμη: είναι αλήθεια ότι το πέλλετ εχει Φ(α)ΠΑ 23% ενώ η μπρικέτα 11%;
Αν ναι, τότε αυτό σημαίνει ότι το πέλλετ είναι είδος πολυτελείας.....(όπως και το
φαγητό στο εστιατόριο... αλλά μόνο για τους Έλληνες...)
Η πόλη μου είναι η Ξάνθη.
Ευχαριστώ
Μπάμπης
babis-xan
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Οκτώβριος 14th, 2011, 10:58 am
Το μέλος babis-xan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kreanka » Οκτώβριος 24th, 2011, 1:12 pm

το εργοστασιο παραγωγης πελλετ στην τριπολη ξεκιναει την αλλη εβδομαδα την παραγωγη....τιμη τονου απο οτι συζητησα γυρω στα 220-230
kreanka
New poster

Δημοσ.: 13
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 15th, 2011, 10:49 pm
Το μέλος kreanka, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό nivosgr » Οκτώβριος 24th, 2011, 2:38 pm

michalisgr έγραψε: καλημερα και απο εμενα.. Λοιπον εγω επαθα το εξης.. οπως σας ειχα πει ειχα αγορασει αυτην εδω...
http://www.rowi.de/web/produkt_detail.a ... duktid=357 μετα απο 10 αναματα ΧΑΛΑΣΕ!!! Οπως ηταν την εστειλα παλι Γερμανια (Χρεωση δικη τους) και την ακυρωσα με αμεση επιστροφη χρηματων.

Τωρα αγορασα ΝΑΙ Κινεζικη απο το Ebay της Γερμανιας.
http://www.ebay.de/itm/Gude-Pelletofen- ... 20b6caf4d4

Με 1200 Ευρω. Την ιδια την εχει και γνωστος μου στη Γερμανια απο το 2009 και δεν του εβγαλε ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Οι ιδιοι οι Γερμανοι ελεγαν οτι ΔΕΝ υπαρχει κατω των 4500 Ευρω Σομπα made in Germany.

Εκατσα και το εψαξα πολυ το ολο θεμα. Η http://www.row.de ισχυριζοταν και μου εστειλε καποιες πιστοποιησεις οτι κατασκευαζονται στην Γερμανια οι σομπες τους. Μετα απο ψαξιμο στην TUV Γερμανιας βρηκαμε τα Εξης: Ο Σχεδιασμος ειναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ. Η συναρμολογηση της σομπας γινεται στην Ιταλια και τα υλικα κατασκευης στο 95% ειναι Κινεζικα.

Η Σομπα κυκλοφορει στη Γερμανια με made in Germany. Μετα απο σχετικο Αιτημα που εκανε φιλος μου στη Γερμανια στη TUV Γερμανιας αναγκαστηκε η εταιρεια να αναγραψει ΜΑDE IN EU. Και αν τους στειλεις ΜΗΝΥΜΑ θα σου απαντησουν οτι ειναι MADE in Italy.

Που θελω να καταληξω....Οτι ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ ακομη και οι πανακριβες σομπες που ταχα λετε ή λενε οι Ιταλοι οτι ειναι made in Italy μπορει τελικα να ειναι και αυτες designt in italy και made in China h made in PRC!!!

Αφου δεν σε ...θέλει :smt010
Δεν αγοράζεις κανά ταβλι!!! :smt003 :smt016 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
nivosgr
New poster

Δημοσ.: 107
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2011, 10:39 pm
Το μέλος nivosgr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό valsam » Οκτώβριος 24th, 2011, 2:56 pm

Γεια σας και απο'μενα!
Νέος στο φόρουμ!
Περσυ ξεκινησα να κανω ερευνα για να βαλω και'γω πελλετ για καυσιμο στο σπιτι μου(μεζονετα 3οροφη 180τ.μ)!
Ακομη δεν εβαλα γιατι υπηρχαν αλλες προτερεοτητες (Σιδερακια της μικρης και αλλαγη κουφωματων)αλλα τωρα που εφτασε ο κομπος στο χτενι πρεπει κατι να κανω γιατι με 90λεπτα το λιτρο το πετρελαιο και 3-4 τονους που χρειαζομαι απλα δεν βγαινει φετος!(Βρε που μλεξαμε με τους βλαμενους που μας κυβερνανε,σε αλλο κοσμο πρεπει να ζουν,αντε να δω του χρονου με τιμη 1,40 τι θα κανει ο κοσμακις?)
Λοιπον σκεφτομουν (και ακομη το σκεφτομαι) να κανω τον ηδη υπαρχων λεβητα πετρελαιου μετατροπη με αλλαγη του καυστηρα σε πελλετ, για τον λογο οτι δεν φτανουν τα λεφτα για ολοκληρομενη λυση λεβητα-καυστηρα πελλετ,ο λεβητας ειναι του 1993 και απ'οτι γραφει 40kw [url]http://img98.imageshack.us/img98/4442/24102011638.jpg[url][/url][/url]http://img40.imageshack.us/img40/5551/24102011636.jpg
Περσυ λοιπον επισκεφθηκα εναν εδω στην Θεσ/νικη που ειχε καυστηρες Πολωνικους και μου εδειξε εναν λεβητα πετρελαιου που ειχαν κανει μετατροπη για να δουλευει με πελλετ,δηλ. ειχαν ανοιξει λιγο την τρυπα της πορτας και προσαρμοσαν τον καυστηρα πελλετ και αυτο ηταν,η σταχτη επεφτε μεσα στον κυληνδρο του λεβητα και μου ειπε οτι μια φορα την βδομαδα το ανοιγεις ρουφας την σταχτι με προσαρμογεα ηλεκτρικης σκουπας και εισαι σουπερ,τιμη για καυστηρα(2500 ευρω!)-κοχλια-πινακα ελεγχου-σιλο 3000 ευρω,τα περαστικα και το ανοιγμα τις πορτας για να χωρεσει η μπουκα του πελλετοκαυστηρα εξτρα!
Μου φανηκαν πολλα γιαυτο εψαξα λιγο στο ιντερνετ και βρηκα τον καυστηρα στην Πολωνια 1400 ευρω μαζι με τα μεταφορικα ,τον ρωτησα τον Πολωνο αν ειναι αντιπροσωπος και ο ανθροπως μου ειπε οτι εχει απλα ενα μαγαζι ,μετα σκεφτηκα να το ψαξω λιγο το θεμα μπας και μπορεσω να τον παρω ακομη πιο φθηνα,ρωτησα και κανα δυο τρεις γνωστους και ενδιαφερθηκαν και σκεφθηκα δωσω παραγγελια για 5 καυστηρες για να παρουμε την τιμη χονδρικη(μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι η χονδρικη ηταν 850-880 ευρω!),ετσι στελνω email στον κατασκευαστη και του ζητω 5 καυστηρες,την αλλη μερα μου απανταΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ εΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ εδω αντιπροσωπο και με παραπεμπει στον τυπο που ειχα ηδη επισκεφτει!
Τρελαθηκα και του ξαναστελνω email και του λεω του κατασκευαστη οτι ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ο αντιπροσωπος μου δινει 2500 ΕΥΡΩ κατι το οποιο δινεις εσυ 850 και κατι που πωλειτε 1200 λιανικη στην Πολωνια, μηπως του λεω ψαχνει για μ@λ@κες ο Ελληναρας?
Απαντηση δεν ξαναπηρα και απ'οτι εμαθα ο Ελληναρας μια χαρα δουλευει με αυτες τις τιμες!
Στελνω που λετε και τις φωτογραφιες του λεβητα πετρελαιου μου στην ULMA και ρωταω αν γινετε να τον προσαρμοσω καυστηρα πελλετ και μου απαντανε οτι δεν θα εχω καλη αποδωσει και οτι δεν ενδεικνετε γιατι λέει "there is not enough water value"απ'οτι καταλαβα δεν εχει αρκετο νερο για να δουλεψει σωστα!
Εδω ειναι τωρα που θελω την βοηθεια σας,θα δουλεψει η δεν δουλεψει σωστα μια τετοια μετατροπη?
Δηλ. κατι τετοιο: http://www.youtube.com/watch?v=6YPnh9d5_OM
Θα εχει αποδοση σωστη η θα καιει τρελες ποσοτητες χωρις την αναμενομενη αποδοση ζεστης?
Ξερει κανεις κανεναν που να κανει τετοιες μετατροπες?
1000-1400 Ευρω για καυστηρα 35-40kw(απο ευρωπη παντα γιατι εδω οπως ειπα εμεις οι Ελληνες δεν παιζομαστε)και αλλα 200 για σιλο + 400-500 χαλκους περαστικα και τζιτζιριμιτζιρι=2000 μου φτανουν,η να βαλω εναν ετοιμο prity,αυτον εδω:
http://www.prity-bg.com/products/produc ... oductid=96 που ειδα στην Βουλγαρια την προηγουμενη εβδομαδα που ημουν με 1600 ευρω (τιμη μοναδας με σιλο και μεταφορικα για Θεσ/νικη)?
Ο καυστηρας ο ferroli που φοραει ειναι καλος?

Ο prity παντος μου φανηκε πολυ ψευτικος σε συγκριση με τον ασηκοτο δικο μου!
Σορρυ αν σας επρηξα αλλα ειναι αρκετες οι αποριες μου,ελπιζω να βοηθησει καποιος!
valsam
New poster

Δημοσ.: 34
Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2011, 11:03 am
Το μέλος valsam, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kostas.b » Οκτώβριος 24th, 2011, 4:26 pm

Φιλε valsam.
Oυτε γι' αστειο μην σκεφτεις να κανεις κατι τετοιο στον υπαρχων λεβητα πετρελαιου σου.
Σου καταθετω την εμπειρια φιλου μου απο μια τετοια μετατροπη.

Αγορασε απο τον Βολο εναν καυστηρα 35kw pellas πολωνεζικο και τον προσαρμωσε στο πετρελαιολεβητα του πριν απο δυο εβδομαδες.
Ο καυστηρας αναψε κανονικα ομως τζιφος.Σε κατοικια 180 τμ διορωφη με τον θερμοστατη στους 17C και με εξωτερικη θερμοκρασια την ημερα των δοκιμων απο 8-12 εσβησε μια μονο φορα το δωδεκαωρο.
Το αποτελεσμα ηταν να καψει σε αυτο το χρονικο διαστημα 150 κιλα πελλετ.Μετα απο διαφορες ρυθμισεςι που εκανε ο ιδιος και οχι ο αντιπροσωπος καταφερε να καψει 70 κιλα πελλετ στο δωδεκαωρο ομως οταν εβαζε τον θερμοστατη του σπιτιου στο 20 δεν εσβηνε ποτε δειγμα οτι δεν μπορουσε να πιασει την απαιτουμενη θερμοκρασια.
Την τριτη μερα της λειτουργιας του δεν καταφερε ν' αναψει καν.Μπουκωσε πετουσε συνεχως πελλετ μεσα στην σχαρα καυσης με αποτελεσμα αυτο να το μαυρισει και να βγαζει μονο καπνο.
Την τεταρτη μερα πηρε τηλεφωνο τον αντιπροσωπο και του τον πηρε πισω προς τιμη του βεβαια.Το κοστος της ολης εγκαταστασης στοιχισε 1700 ευρω.

Ο φιλος μου απο τοτε ψαχνει για κανονικο λεβητα πελλετ.
Προσοχή ακολουθεί πολιτκό μήνυμα: Αντε να μου χαθείτε ρεζίλιδες
Άβαταρ μέλους
kostas.b
New poster

Δημοσ.: 320
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2011, 10:40 pm
Τοποθεσια: Farsala
Το μέλος kostas.b, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Οκτώβριος 24th, 2011, 4:52 pm

valsam έγραψε:
Στελνω που λετε και τις φωτογραφιες του λεβητα πετρελαιου μου στην ULMA και ρωταω αν γινετε να τον προσαρμοσω καυστηρα πελλετ και μου απαντανε οτι δεν θα εχω καλη αποδωσει και οτι δεν ενδεικνετε γιατι λέει "there is not enough water value"απ'οτι καταλαβα δεν εχει αρκετο νερο για να δουλεψει σωστα!

Η ULMA είναι από τους λίγους που διαφημίζει ότι μπορεί να λειτουργήσει, υπό προυποθέσεις, ο λέβητας πετρελαίου με τον καυστήρα τους, που έχει απόδοση 97,2%. Αν αυτή λοιπόν σου λέει ότι δεν γίνεται μη το ψάχνεις παραπέρα.
Τάκης
New poster

Δημοσ.: 268
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2011, 10:45 am
Το μέλος Τάκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Οκτώβριος 24th, 2011, 4:58 pm

Εγω εκανα μεχρι στιγμης δυο μετατροπες σε λεβητες
πετρελαιου και δουλευουν εδω και δεκα μερες αψογα.
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 12609
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Οκτώβριος 24th, 2011, 5:06 pm

LEONΑS έγραψε: Εγω εκανα μεχρι στιγμης δυο μετατροπες σε λεβητες
πετρελαιου και δουλευουν εδω και δεκα μερες αψογα.

Προφανώς όλοι οι λέβητες πετρελαίου δεν είναι ίδιοι. Αν και οι 10 φθινοπωρινές ημέρες λειτουργίας είναι μεν ενθαρρυντικές αλλά δεν αποτελούν και κριτήριο. Οι χρήστες έχουν κάποια εγγύηση αν το σύστημα δεν δουλέψει;
Τάκης
New poster

Δημοσ.: 268
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2011, 10:45 am
Το μέλος Τάκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό γιαννης-δραμα » Οκτώβριος 24th, 2011, 5:07 pm

aineias έγραψε: Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο φορουμ και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται μια σόμπα πέλλετ να παρει αέρα απο έξω και όχι μεσα απο το δωματιο. Είναι πολυ βλαβερό να το έχω να παίρνει μέσα από το δωματιο; ;Έχω την Ravelli Olivia kαι έχει τον σωληνα αέρα απο τα πλαγια και πρεπει να γινει πατεντα για να βγει έξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπερα πελεταδες!Εγω παντως με την δικη μου σομπα(ravelli flavia 9 kw)δεν εχω κανενα προβλημα με την παροχη απο μεσα σε 220 μ3 περιπου συνολο ογκου μεχρι στιγμης.Βεβαια το διαμερισμα ειναι του 80 αλλα τα κουφωματα ειναι καινουργια (πλαστικα).Δοκιμασε την ετσι και μετα αν χρειαστει κανεις την πατεντα!ποσο την πηρες και απο που?Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως!
Άβαταρ μέλους
γιαννης-δραμα
New poster

Δημοσ.: 58
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2011, 6:39 pm
Το μέλος γιαννης-δραμα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες