Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Re: Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Δημοσίευσηαπό geos3 » Νοέμβριος 7th, 2011, 1:36 pm

Φιλε μου θελω με συνδεση καλοριφερ γιατι η σομπα θα μπει στο σαλονι κ το παιδικο ειναι στην αλλη ακρη.Οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι στο σαλονι θα΄μαστε με κοντομανικο κ στο παιδικο με μπλουζα(τουλαχιστον).
Δεν ξερω αν θελω τοσο δυνατη.Το υπολογισα βαση των σωματων που υπαρχουν ηδη...
geos3
New poster

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2011, 10:07 am
Το μέλος geos3, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νίκος Σ » Νοέμβριος 7th, 2011, 1:54 pm

Ετσι όπως το περιγράφεις είμαι εγώ , και ζεσταίνομαι όχι το ίδιο , αλλά όλο το σπίτι ζεσταίνεται μια χαρά ... βέβαια βοηθάει και η διαρύθμιση , σχεδόν ενιαίος χώρος ...

γιατί να μην έχεις σόμπα πελλετ και καλοριφέρ πετρέλαιο , εγώ έτσι το σκέφτηκα και τελικά δεν ανοίγω το καλοριφέρ ...
Νίκος Σ
New poster

Δημοσ.: 177
Εγγραφη: Οκτώβριος 23rd, 2010, 3:32 pm
Το μέλος Νίκος Σ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό geos3 » Νοέμβριος 7th, 2011, 2:02 pm

Το προβλημα ειναι οτι ειναι μακροστενο το σπιτι και παλια διαριθμιση.Δηλαδη κεντρικη εισοδο στην σαλονοτραπεζαρια και αριστερα διαδρομος με τα 2 υπνοδωματια στα αριστερα,δεξια το μπανιο κ στο τελος του η κουζινα.Οπως το βλεπω εγω δεν βοηθαει κ πολυ αυτη η διαριθμιση για σωστη ζεστη.Και υπολογισε οτι η σομπα θα ειναι απεναντι ακριβως απ'την πορτα εισοδου και θα κοιταει και προς αυτην.Δυστυχως δεν γινετε να μπει αλλιως...
Ειπα μιας και θα κανω μια τετοια αγορα να απεμπλακω τελειως απ'το πετρελαιο και οσα ακουγονται για τις μελλοντικες του αυξησεις...
geos3
New poster

Το μέλος geos3, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νίκος Σ » Νοέμβριος 7th, 2011, 2:08 pm

Είσαι στην επαρχία ; εγώ σε διαμέρισμα μέσα στη Θεσσαλονίκη είμαι , αλλιώς θα έπαιρνα ξυλόσομπα με κανάλια ή ξυλοσομπαλέβητα ( το πρώτο καλύτερο θα έλεγα ) ....

υπάρχουν σόμπες με κανάλια , αν είσαι διαθέτιμένος να κάνεις μερεμέτια σε όλο το σπίτι ( όχι πολλά , κυρίως τρύπες ) ώστε να μην έχει σχέση με το καλοριφέρ ...
Νίκος Σ
New poster

Το μέλος Νίκος Σ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό geos3 » Νοέμβριος 7th, 2011, 2:19 pm

Απο Αθηνα ειμαι φιλε μου και σε περιοχη με σχετικα ηπιο κλιμα.Η λυση της ξυλοσομπας ηταν το 1ο που σκεφτηκα αλλα αποριφθηκε λογω ελλειψης χωρου αποθηκευσης.Λεβητα δεν μπορω να βαλω γιατι ειμαι σε ενοικιαζομενο σπιτι κι υπαρχουν κ αλλοι 2 απο πανω μου.Το σκεφτηκα και με τις καναλιζατες σομπες αλλα οπως ειπα το παιδικο ειναι στην αλλη ακρη και κανεις εως τωρα δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι θα φτανει εως εκει ο ζεστος αερας μεσω καναλιων.Μιλαμε για καμια 10αρια μετρα κ ισως κ λιγο παραπανω καναλι αερα.
Τελευταία επεξεργασία απο geos3 την Νοέμβριος 7th, 2011, 2:25 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
geos3
New poster

Δημοσίευσηαπό Νίκος Σ » Νοέμβριος 7th, 2011, 2:25 pm

και με 30 μέτρα πάει ο αέρας , αν δεν σου εγγυόνται μάλλον δεν το κατέχουν το θέμα ...

και σε μένα είναι περισσότερο από 12 μέτρα το χώλ με τα δωμάτια αλλά έχω βάλει την σόμπα να στοχεύει ακριβώς στο χωλ , η κουζίνα που είναι τελείως αριστερά της σόμπας ζεσταίνεται το ίδιο καλά με το σαλόνι , αλλά έχω ανοιχτό πεδίο κουζίνα τραπεζαρία σαλόνι ένας χώρος και υπάρχει το χωλ με τα δωμάτια και το μπάνιο ... αν έβαζα κανάλι , θα το έστελνα στο χωλ και όχι κατευθείαν στα δωμάτια , διότι στα δωμάτια κοιμάσαι και δεν χρειάζεσαι ζέστη ... 18-19 βαθμοι είναι πολύ καλά για δωμάτιο , και σαλόνι είναι 21-22 ... εδώ βέβαια μας αρέσει η ζέστη και έχουμε 24 στο σαλόνι και 22-23 στα δωμάτια , σκάμε από ζέστη ...
Νίκος Σ
New poster

Δημοσίευσηαπό geos3 » Νοέμβριος 7th, 2011, 2:37 pm

Το θεμα μου με την καναλιζατη ειναι τα μερεμετια.Ειμαι μονο 6 μηνες σ'αυτο το σπιτι και ολο και κατι φτιαχνω και να σου πω και την αληθεια τα βαριεμαι ολα αυτα τα μερεμετια που θα βγουν συν οτι με ολες αυτες τις τρυπες που θα χρειστουν φαντασου τη σκονη!!!Και σ'αυτο αντε και τα κανω τα μερεμετια,μιας και δεν τον πολυνοιαζει τον ιδιοκτητη.Στο επομενο σπιτι δεν ειναι και τοσο σιγουρο οτι θα μπορω να τα κανω ολα αυτα.Ενω με την συνδεση στα καλοριφερ θεωρω οτι ειναι πιο ευκολη η διαδικασια και σ'αυτο το σπιτι κ στο επομενο.Μηπως γνωριζεις για την εξαγωγη της?Αν μπορει δηλαδη να ανεβει καμια δεκαρια μετρα?Καπνοδοχος δεν υπαρχει και θα ανεβει απο εναν φωταγωγο μεχρι την ταρατσα.
geos3
New poster

Δημοσίευσηαπό sv2dxa » Νοέμβριος 7th, 2011, 3:10 pm

Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω δημόσια τον Μιχάλη ( εργαζόμενο της ADGREEN ) διότι είναι άξιος ΠΡΩΤΑ ως άνθρωπος και κατόπιν ως πωλητής.
Φίλοι μου απο ανθρώπους έχουμε έλειψη Λέβητες pellet υπάρχουν άφθονοι.
Φυσικά και είναι ο βασικός λόγος που αγόρασα τον λέβητα της AD.
Θέλουμε 100 χρόνια να γίνουμε άνθρωποι... και βλέπουμε για μετά.
Άβαταρ μέλους
sv2dxa
New poster

Δημοσ.: 186
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2011, 10:54 pm
Το μέλος sv2dxa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Νοέμβριος 7th, 2011, 3:12 pm

sv2dxa έγραψε:Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω δημόσια τον Μιχάλη ( εργαζόμενο της ADGREEN ) διότι είναι άξιος ΠΡΩΤΑ ως άνθρωπος και κατόπιν ως πωλητής.

:smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038

:smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 12253
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Νοέμβριος 7th, 2011, 7:37 pm

sv2dxa έγραψε:Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω δημόσια τον Μιχάλη ( εργαζόμενο της ADGREEN ) διότι είναι άξιος ΠΡΩΤΑ ως άνθρωπος και κατόπιν ως πωλητής.

Να υποθέσουμε ότι σου πούλησαν κάποιον λέβητα προβληματικό και με υπεράνθρωπες προσπάθειες όχι μόνο τον έκαναν να δουλέψει αλλά σου έδωσαν ακόμη έναν δώρο; :lol:
Τάκης
New poster

Δημοσ.: 268
Εγγραφη: Μάιος 3rd, 2011, 10:45 am
Το μέλος Τάκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό θανος79 » Νοέμβριος 7th, 2011, 8:12 pm

καλησπερα σε ολους.μολις παραγγειλα κι εγω λεβιτα βιομαζας απο χουμεριανο (κρητη) και τον περιμενω πως και πως το για ενα επιτελους ζεστο και προπαντος οικονομικο χειμονα.ΑΝΑΜΕΝΑΤΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Υ.Γ.Ευχαριστω το Θανοςκ04 για τη βοηθεια του.Θανο αμα βρεις καμια καλητερη ακρη για πυρι

να μη με ξεχασεις.
θανος79
New poster

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2011, 11:21 pm
Το μέλος θανος79, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Θανοςκ04 » Νοέμβριος 7th, 2011, 8:23 pm

θανος79 έγραψε: καλησπερα σε ολους.μολις παραγγειλα κι εγω λεβιτα βιομαζας απο χουμεριανο (κρητη) και τον περιμενω πως και πως το για ενα επιτελους ζεστο και προπαντος οικονομικο χειμονα.ΑΝΑΜΕΝΑΤΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Υ.Γ.Ευχαριστω το Θανοςκ04 για τη βοηθεια του.Θανο αμα βρεις καμια καλητερη ακρη για πυρι

να μη με ξεχασεις.

οχι βεβαια, μεχρι στιγμης αυτο που σου ειπα 65 να παμε να το παρουμε, αλλα θελω να παρω να δοκιμασω και αυτο που ειπες εσυ να δω τι λεει
μη φοβαστε να λετε την αποψη σας, το πολυ πολυ να σας διαγραψουν
Θανοςκ04
New poster

Δημοσ.: 122
Εγγραφη: Φεβρουάριος 2nd, 2011, 9:31 pm
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Το μέλος Θανοςκ04, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Θανοςκ04 » Νοέμβριος 7th, 2011, 8:27 pm

Θανοςκ04 έγραψε:
θανος79 έγραψε: καλησπερα σε ολους.μολις παραγγειλα κι εγω λεβιτα βιομαζας απο χουμεριανο (κρητη) και τον περιμενω πως και πως το για ενα επιτελους ζεστο και προπαντος οικονομικο χειμονα.ΑΝΑΜΕΝΑΤΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

να μη με ξεχασεις.

οχι βεβαια, μεχρι στιγμης αυτο που σου ειπα 65 να παμε να το παρουμε, αλλα θελω να παρω να δοκιμασω και αυτο που ειπες εσυ να δω τι λεει

απο υδραυλικα δεν σκαμπαζω και πολλα αλλα απο ηλεκτρολογικα κατι κανουμε , αν θες ριχνουμε μια ματια πριν φωναξεις κανενα επιστημονα
μη φοβαστε να λετε την αποψη σας, το πολυ πολυ να σας διαγραψουν
Θανοςκ04
New poster

Δημοσ.: 122
Εγγραφη: Φεβρουάριος 2nd, 2011, 9:31 pm
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Το μέλος Θανοςκ04, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό θανος79 » Νοέμβριος 7th, 2011, 8:31 pm

απο καλεσα 65 εχει??οκ οτι χριαστω θα τα πουμε.
θανος79
New poster

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2011, 11:21 pm
Το μέλος θανος79, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό winmobileguru » Νοέμβριος 7th, 2011, 8:32 pm

Νίκος Σ έγραψε: Υπάρχουν σόμπες με διάφορες ισχύς , από 5 kw εως 14,3 kw μέσω αέρα ...

παράδειγμα η http://www.genitries.gr/product.asp?catid=1790
είσαι όμως σίγουρος ότι χρειάζεσαι τόσο δυνατή ; πχ εγώ στα 80 τμ ζεσταίνω με 11άρα που αποδιδει στο ελάχιστο 4,5 kw και την έχω ρυθμίσει να καίει στο ελάχιστο ....

Νίκο πόσους χειμώνες την έχεις δουλέψει την σόμπα? Αν μόνο φέτος τότε κράτα και καμμία πισινή.
Πυράντοχα πάνελ πολυισοκυανίου για λεβητοστάσια:
http://theoprofil.com
YouTube code: MjxOSljRXlA
Άβαταρ μέλους
winmobileguru
New poster

Δημοσ.: 162
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2011, 6:41 pm
Τοποθεσια: Βόλος - Λαμία
Το μέλος winmobileguru, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες