Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Re: Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Δημοσίευσηαπό γιαννης-δραμα » Μάρτιος 1st, 2011, 9:21 pm

στα 2400
Άβαταρ μέλους
γιαννης-δραμα
New poster

Δημοσ.: 58
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2011, 6:39 pm
Το μέλος γιαννης-δραμα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Μάρτιος 1st, 2011, 10:34 pm

γιαννης-δραμα έγραψε: στα 2400

τι εννοείς;

Γιάννη, δες και τον Κύριλλο στην πόλη σου.

Και επειδή κάποιο φίλοι ρωτάνε (και με πμ) για την δυσκολία ή όχι καθαρισμού (παιγνιδάκι είναι για μένα) ας απαντήσουν οι συμφορουμίτες που εγκαθιστούν λέβητες.

Εγω απλά θα βάλω ένα βίντεο απο ακριβό Αυστριακό σύστημα που ο χρήστης κατεβαίνει στο λεβητοστάσιο 2-3 φορές τον χρόνο

http://www.capital.gr/gmessages/showtop ... id=1637117
Χαίρομαι ιδιαίτερα που ΟΛΟΙ μέσα σε λίγους μήνες έγιναν ΔΑΣΚΑΛΟΙ πέλλετς.
Αυτός ήταν ο αρχικός στόχος όταν πριν χρόνια άρχισα να αρθογραφώ.
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Δημοσ.: 7310
Εγγραφη: Ιούνιος 26th, 2009, 5:06 pm
Τοποθεσια: Υπαιθρος χώρα, φάρμα και όπου υπάρχει σόμπα-λέβητας ΠΕΛΛΕΤ
Το μέλος Βαλάντης-πέλλετς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stavros_pel » Μάρτιος 1st, 2011, 11:24 pm

τι γίνεται όμως με ένα φτηνό σύστημα λέβητα πελλετς; Κάθε πόσες μέρες θέλει γέμισμα και κάθε πότε καθάρισμα;

Εδώ μια απλή κασέττα που έχω θέλει κάθε μέρα τη δουλίτσα της. Λίγες μέρες που ήμουν άρρωστος δεν μπορούσα να τη δουλέψω.. :(
stavros_pel
New poster

Δημοσ.: 80
Εγγραφη: Οκτώβριος 8th, 2010, 10:59 am
Το μέλος stavros_pel, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Μάρτιος 2nd, 2011, 12:04 am

stavros_pel έγραψε: τι γίνεται όμως με ένα φτηνό σύστημα λέβητα πελλετς; Κάθε πόσες μέρες θέλει γέμισμα και κάθε πότε καθάρισμα;

Εδώ μια απλή κασέττα που έχω θέλει κάθε μέρα τη δουλίτσα της. Λίγες μέρες που ήμουν άρρωστος δεν μπορούσα να τη δουλέψω.. :(

Κάθε μέρα;
Τρία τινά συμβαίνουν. Είτε έχεις κακό πέλλετ, είτε κακές ρυθμίσεις, είτε κακό ελκυσμό.
Εγω την καθαρίζω κάθε 3 μέρες με τον ειδικό κουβά που συνδέω στην σκούπα μου. (δύο λεπτά δουλειά δεν είναι)

Εν τω μεταξύ σήμερα πήγαν καλύτερα οι αποδόσεις. Φούρνος το σπίτι. 350 κυβικά αέρα την ώρα στους 132 βαθμούς. Ξέρετε πόσα βγάζει το κλιματιστικό και σε ποιά θερμοκρασία;
arik-ΚΑΡΔΙΤΣΑ- μετρησεις 026.JPG
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Το μέλος Βαλάντης-πέλλετς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alfalfa » Μάρτιος 2nd, 2011, 9:25 am

Καλημέρα.
Ακόμα κανα δυο απορίες:
1. Η σόμπα - καλοριφέρ έχει μια ονομαστική ισχύ σε KW. Πώς προκύπτει μετά πόσα τετραγωνικά μέτρα θερμαίνει? Υπάρχει διαφορά στα KW ανάμεσα σε μία τέτοια σόμπα, έναν καυστήρα αερίου και έναν λέβητα πετρελαίου για τον ίδιο χώρο? Χρειάζομαι μηχανολόγο για να μου υπολογίσει ακριβώς τις ανάγκες μου?
2. Σε ένα ξενοδοχείο στη λίμνη Κερκίνη έπιασε φωτιά, πιθανώς από την καμινάδα. Μάλλον είχε συσσωρευμένο κρεόζωτο. Οι πελλετόσομπες βγάζουν τέτοιο ρημάδι? Θέλει καθαρισμό κάθε σεζόν?
.... :smt017
alfalfa
New poster

Δημοσ.: 7
Εγγραφη: Φεβρουάριος 6th, 2011, 7:38 pm
Το μέλος alfalfa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stef30 » Μάρτιος 2nd, 2011, 10:33 am

alfalfa έγραψε: Καλημέρα.
Ακόμα κανα δυο απορίες:
1. Η σόμπα - καλοριφέρ έχει μια ονομαστική ισχύ σε KW. Πώς προκύπτει μετά πόσα τετραγωνικά μέτρα θερμαίνει? Υπάρχει διαφορά στα KW ανάμεσα σε μία τέτοια σόμπα, έναν καυστήρα αερίου και έναν λέβητα πετρελαίου για τον ίδιο χώρο? Χρειάζομαι μηχανολόγο για να μου υπολογίσει ακριβώς τις ανάγκες μου?

Διαφορά στα kw δεν υπάρχει.Μπορεί να υπάρχει διαφορά στο βαθμό απόδοσης κάθε λέβητα.
Κανονικά χρειάζεσαι μηχανολόγο.Μην ακούσεις κανέναν να σου λέει για εμπειρικούς υπολογισμούς.Κάθε σπίτι έχει τις δικές του ανάγκες (μόνωση,τοποθεσία,κ.τ.λ).Αν δεν θες να πας σε μηχανολόγο υπάρχουν κάποια δωρεάν προγραμματάκια που με λίγη δουλίτσα σου υπολογίζουν πόσες θερμικές απώλειες έχει το σπίτι σου,και από εκεί υπολογίζεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι.Αλλά αυτά υπό ευθύνη σου.
stef30
New poster

Δημοσ.: 53
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2011, 12:24 pm
Τοποθεσια: Όλυμπος
Το μέλος stef30, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Μάρτιος 2nd, 2011, 1:27 pm

alfalfa έγραψε: Καλημέρα.
Ακόμα κανα δυο απορίες:
1. Η σόμπα - καλοριφέρ έχει μια ονομαστική ισχύ σε KW. Πώς προκύπτει μετά πόσα τετραγωνικά μέτρα θερμαίνει?
Στα πέλλετς έχουμε 1 KW= 9 τ.μ.περίπου. Υπάρχει διαφορά στα KW ανάμεσα σε μία τέτοια σόμπα, έναν καυστήρα αερίου και έναν λέβητα πετρελαίου για τον ίδιο χώρο? Χρειάζομαι μηχανολόγο για να μου υπολογίσει ακριβώς τις ανάγκες μου?
2. Σε ένα ξενοδοχείο στη λίμνη Κερκίνη έπιασε φωτιά, πιθανώς από την καμινάδα. Υπάρχει στο Ιντερνετ και σκηνή απο το λαμπάδιασμα του άτυχου φίλου. Η φωτιά προήλθε απο την καμινάδα ξυλοτζακιού -σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις-μαρτυρίες. Αυτά έχουμε όταν ρίχνουμε ότι νάναι στο τζάκι (κωνοφόρα, χαρτιά, πλαστικά, γόπες -και κυρίως ....λουκάνικα και παϊδάκια) και δεν καθαρίζουμε κάθε μήνα. Μάλλον είχε συσσωρευμένο κρεόζωτο. Οι πελλετόσομπες βγάζουν τέτοιο ρημάδι? Θέλει καθαρισμό κάθε σεζόν?

Κανονικά θέλει μία ετήσια συντήρηση-καθάρισμα. Αν δεν την κάνεις δεν θα πάθεις και τίποτα. Απλά θα έχεις σιγά σιγά μειωμένη αποδοτικότητα.
Και φυσικά το 8 εκατοστών μπουρί δεν πιάνει απολύτως τίποτα. (εκτός αν πάρεις κανένα ανατολίτικο πέλλετ που έχει μέσα και περιοδικά-χαρτόμαζα κλπ)
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό panoz » Μάρτιος 2nd, 2011, 4:47 pm

Μπορεί κάποιος να μου κάνει μια προσφορά έστω και ενδεικτικά για σόμπα πέλλετ - καλοριφέρ με 12kW+ στο νερό..?

ευχαριστώ!
panoz
New poster

Δημοσ.: 8
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2011, 8:36 pm
Το μέλος panoz, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vaggelis » Μάρτιος 2nd, 2011, 7:41 pm

Βαλάντης-πέλλετς έγραψε:
Στα πέλλετς έχουμε 1 KW= 9 τ.μ.περίπου.

1kw =860 kcal (θερμίδες).

Σύμφωνα με τον πρόχειρο τύπο υπολογισμού θερμικών απωλειών ένας χώρος 9 τ.μ. με πολύ καλή μόνωση έχει απώλειες
9 τ.μ. Χ 3 (ύψος) Χ 60 = 1620 kcal δηλαδή τις διπλάσιες από αυτές που αναφέρεις.

Αν τώρα δεν υπάρχει η τόσο καλή μόνωση ή αυτός ο χώρος έχει εξωτερικούς τοίχους το 60 γίνεται 70, 80 ή και παραπάνω ακόμα οπότε αντίστοιχα οι θερμίδες που χρειαζόμαστε για να θερμάνουμε αυτό τον χώρο φθάνουν μέχρι 2.160 ή σε αντιστοιχία τα 2,51 kw ποτέ όμως 1 kw.
Επιπλέον kw ή kcal είναι μονάδες μέτρησης και είναι ίδια από όπου κι αν προέρχονται ( πετρέλαιο, φυσικό αέριο, πέλλετ, ξύλο, ηλεκτρισμός )
alfalfa έγραψε:
Χρειάζομαι μηχανολόγο για να μου υπολογίσει ακριβώς τις ανάγκες μου?

Για ποιο καλή λειτουργία του συστήματος θέρμανσης σίγουρα χρειάζεται μελέτη μηχανολόγου αλλά και ένα έμπειρος θερμουδραυλικός μπορεί να υπολογίσει τα kw που χρειάζονται για τον χώρο σου με τον παραπάνω απλό τύπο τροποποιώντας τον συντελεστή ανάλογα με τον προσανατολισμό του κάθε δωματίου, τον αριθμό των εξωτερικών τοίχων και παραθύρων, την ύπαρξη άλλου κτίσματος κοντά ή δίπλα στη δική σου οικία καθώς και την γεωγραφική σου θέση.
Στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 300 παρά 20, στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 300 και 40, στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 400 ευρώ ο τόνος ακριβώς. !!!!!
vaggelis
New poster

Δημοσ.: 405
Εγγραφη: Μάρτιος 2nd, 2011, 7:01 pm
Το μέλος vaggelis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Μάρτιος 2nd, 2011, 8:08 pm

Βαγγέλη, στην σόμπα μετράει διαφορετικά.
Μία σόμπα 8 kw, διοχετεύει 350 κυβικά/ώρα θερμού αέρα σε θερμοκρασία 110 βαθμών (μ.ο.)
Με αυτό τον τρόπο , ξανακάνε τους υπολογισμούς.

Πήγαινε αν θες σε κάποιον χώρο που έχει σόμπα πέλλετ να το διαπιστώσεις.
Στην πράξη ΙΣΧΥΕΙ. Στην Ιταλία είναι δεδομένο και μη αμφισβητήσιμο. :wave:
(και στο σπίτι μου επίσης)
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό γιαννης-δραμα » Μάρτιος 2nd, 2011, 8:21 pm

θα παω και στον κυριλλο να δω,αλλα αυτο που με καιει πρωτα ειναι να δω τι θα κανω με τα κοινοχρηστα για την κεντρικη θερμανση.για 100 τμ με πυλωτη (μεσαιο διαμερισμα)ποσα kw χρειαζομαι σε καναλιζατη και ποσο πανε σε ευρα περιπου,τα καλοριφερ μου ειναι τα παλια,μηπως χρειαζομαι καινουργια.2400 μου ειπε για εσωτερικο λεβητα.
Άβαταρ μέλους
γιαννης-δραμα
New poster

Δημοσ.: 58
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2011, 6:39 pm
Το μέλος γιαννης-δραμα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό panoz » Μάρτιος 2nd, 2011, 8:45 pm

vaggelis έγραψε:
1kw =860 kcal/h (θερμίδες).

Σύμφωνα με τον πρόχειρο τύπο υπολογισμού θερμικών απωλειών ένας χώρος 9 τ.μ. με πολύ καλή μόνωση έχει απώλειες
9 τ.μ. Χ 3 (ύψος) Χ 60 = 1620 kcal δηλαδή τις διπλάσιες από αυτές που αναφέρεις.

σαν μηχανικός να πω ότι ο παραπάνω τύπος είναι σε γενικές γραμμές απαράδεκτος (δεν το λέω για σένα Βαγγέλη, γενικότερα μιλάω).

Αν θες να βγάλεις πολύ χοντρικά τις θερμικές απώλειες ενός χώρου θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου

α. την μόνωση
β. την θέση
γ. τα κουφώματα
δ. εμφανεις θερμογέφυρες (το υπολογίζουμε εκτός γενικής μόνωσης)
ε. περιοχή

σε δωμάτια με μέτρια μόνωση, κανονικά κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζαμι, χωρίς θερμογέφυρες (αμόνωτα μπετά) και ουδέτερη θέση (όχι βορεινά - νότια) τότε ισχύει το παραπάνω.

σε δωμάτια με πολύ καλή μόνωση, με πολύ καλά κουφώματα (αλουμινένια με θερμοδιακοπή ή ακόμα καλύτερα συνθετικά + διπλό τζάμι με αργό εσωτερικά ίσως και ειδική επίστρωση), χωρίς θερμογέφυρες και νότιο προσανατολισμό, ο συντελεστής (60 στη σχέση σου) μπορεί να πέσει στο 40, 30 ακόμα και 20 ανάλογα με την περιοχή (όσο πιο μεγάλη είναι η διαφορά θερμοκρασίας μέσα-έξω τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες).

αντιθέτως, σε αμόνωτα δωμάτια με βόρειο προσανατολισμό, θερμογέφυρες, χάλια συρόμενα κουφώματα με μονό τζάμι, και σε κρύες περιοχές ο συντελεστής μπορεί να φτάσει το 120 ή και παραπάνω !!

Αν αυτό σας φαίνεται περίπλοκο, να ξέρετε ότι ο (σωστός) μηχανολόγος θα υπολογίσει 100δες (καλά όχι πολλές 100δες :P) παράγοντες για κάθε δωμάτιο για να σας βγάλει τη μελέτη.

just my 2 cents..

Υ/Γ : καλή μόνωση = καλή εξωτερική μόνωση, το dow μέσα στον τοίχο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις είναι καλή μόνωση..
panoz
New poster

Δημοσ.: 8
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2011, 8:36 pm
Το μέλος panoz, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vaggelis » Μάρτιος 2nd, 2011, 9:41 pm

panoz έγραψε:

σαν μηχανικός να πω ότι ο παραπάνω τύπος είναι σε γενικές γραμμές απαράδεκτος (δεν το λέω για σένα Βαγγέλη, γενικότερα μιλάω).

Αν θες να βγάλεις πολύ χοντρικά τις θερμικές απώλειες ενός χώρου θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου

α. την μόνωση
β. την θέση
γ. τα κουφώματα
δ. εμφανεις θερμογέφυρες (το υπολογίζουμε εκτός γενικής μόνωσης)
ε. περιοχή

Για αυτό ακριβώς το λόγο μίλησα για πρόχειρο τύπο υπολογισμού.
Ίσως το λάθος που έκανα είναι ότι δεν ανέφερα ότι ο συντελεστής αυτός εκτός όλων των άλλων εξαρτάται και από την περιοχή.
Σε χωριό βόρεια της Θεσσαλονίκης σε μονοκατοικία 15ετιας με απλή μόνωση, με κανονικά διπλά παράθυρα αλουμινίου χωρίς θερμογέφυρες και βόρειο προσανατολισμό έχω δωμάτιο που υπολογίστηκε με συντελεστή 90 και καλύπτεται οριακά.
Για το 1kw / 9 τ.μ. ο συντελεστής πέφτει στο 30 οπότε δεν μιλάμε για ένα απλό δωμάτιο αλλά όπως και εσύ περιγράφεις για δωμάτιο με πολύ καλή μόνωση, με πολύ καλά κουφώματα αλουμινένια με θερμοδιακοπή ή ακόμα καλύτερα συνθετικά + διπλό τζάμι με αέριο αργό εσωτερικά ίσως και ειδική επίστρωση και νότιο προσανατολισμό και όπως προσθέτω και εγώ πιθανόν στην Αθήνα και ίσως και ποιο νότια.

Επίσης για νέες κατοικίες επιβάλλεται η μελέτη μηχανολόγου για το σύστημα θέρμανσης καθώς μακροπρόθεσμα θα γίνει απόσβεση του κόστους με την εξοικονόμηση στα καυσιμα αλλά για όλους εμάς που έχουμε ήδη κάποιο λέβητα πετρελαίου και θέλουμε να τον αλλάξουμε νομίζω ότι ένας έμπειρος υδραυλικός με τον παραπάνω τύπο και με στοιχεία από το υπάρχον σύστημα θέρμανσης μπορεί να κάνει σωστή δουλειά.
Τέλος να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ούτε μηχανικός ούτε υδραυλικός . Απλώς την πρώτη φορά την έπαθα από άσχετο υδραυλικό και πλέον ψάχνω τα πάντα.
Στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 300 παρά 20, στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 300 και 40, στον επόμενο τόνο το πέλλετ θα έχει 400 ευρώ ο τόνος ακριβώς. !!!!!
vaggelis
New poster

Δημοσ.: 405
Εγγραφη: Μάρτιος 2nd, 2011, 7:01 pm
Το μέλος vaggelis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Βαλαααααντηηηη-Πεεεελεεεετς

Δημοσίευσηαπό rouminas » Μάρτιος 2nd, 2011, 11:02 pm

mikel_ad έγραψε: καλησπερα
βαλαντης ρωτησα τον γιωργο αλλα .... δεν καταλαβα που ακριβως μου ειπε :roll: ... και μεσα στον πανικο δεν..... :smt017
τωρα για λεβητα με καυστηρα πελλετ οποιος ενδιαφέρεται για μεγαλυτερη ισχυ εχω μοντελα 25-35-45-55-70-90-100-120-150-300-350KW
για τους phorumites h εκπτωση θα ειναι -30% από τον επίσημο κατάλογο της εταιρείας +δωρεαν αναμα και μεταφορα για β.Ελλαδα .

Τωρα σομπες πελλετ εχουμε απο 8-25 kw και εδω -30% απο 1500(μαζι με φ.π.α) η 8,5 kw .

η προσφορά ισχύει?θα μπορούσες να δώσεις με κάποιο πμ ίσως στοιχεία από τα προσφερόμενα μοντέλα. ενδιαφέρομαι για να αγοράσω.μου έχουν βγάλει για τη νέα μου κατοικία σε πετρέλαιο 45000 θερμίδες .θα ήθελα κάτι αντίστοιχο σε πελλετ .η τιμη του ?
rouminas
New poster

Δημοσ.: 41
Εγγραφη: Ιανουάριος 1st, 2011, 4:00 pm
Το μέλος rouminas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Βαλαααααντηηηη-Πεεεελεεεετς

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Μάρτιος 3rd, 2011, 12:30 am

rouminas έγραψε:
mikel_ad έγραψε: καλησπερα
βαλαντης ρωτησα τον γιωργο αλλα .... δεν καταλαβα που ακριβως μου ειπε :roll: ... και μεσα στον πανικο δεν..... :smt017
τωρα για λεβητα με καυστηρα πελλετ οποιος ενδιαφέρεται για μεγαλυτερη ισχυ εχω μοντελα 25-35-45-55-70-90-100-120-150-300-350KW
για τους phorumites h εκπτωση θα ειναι -30% από τον επίσημο κατάλογο της εταιρείας +δωρεαν αναμα και μεταφορα για β.Ελλαδα .

Τωρα σομπες πελλετ εχουμε απο 8-25 kw και εδω -30% απο 1500(μαζι με φ.π.α) η 8,5 kw .

η προσφορά ισχύει?θα μπορούσες να δώσεις με κάποιο πμ ίσως στοιχεία από τα προσφερόμενα μοντέλα. ενδιαφέρομαι για να αγοράσω.μου έχουν βγάλει για τη νέα μου κατοικία σε πετρέλαιο 45000 θερμίδες .θα ήθελα κάτι αντίστοιχο σε πελλετ .η τιμη του ?

Αν μέχρι αύριο δεν πάρεις πμ απο τους συμφορουμίτες, ....ειδοποία με να σου προτείνω κάτι. (θύμισέ μου περιοχή)

(Εν τω μεταξύ βλέπω ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ στον μίτο μας. (11 αυτή τη στιγμή)
Εγγραφείτε φίλοι μου να έχετε την δυνατότητα να βλέπετε και τις φωτογραφίες που έχουν παρατεθεί, καθώς και να συμμετάσχετε στην κουβέντα. Δωρεάν και ανώνυμα είναι)
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες