Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Re: Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Δημοσίευσηαπό sta1 » Οκτώβριος 30th, 2011, 12:31 pm

Νίκος Σ έγραψε: καλύτερα να προμηθευτείς το εγχειρίδιο , επισης μιλάει ότι δεν πρέπει να γίνονται από μη - ειδικευμένο προσωπικό ... ρώτα τον έμπορα σου αν δεν σε έδωσε , και εγώ 2 εβδομάδες μετά το πήρα , αφού πέρασα από το μαγαζί του εγώ ...

Για ποιά συγκεκριμένη σόμπα pellet αναφέρεσαι?
Δεν πληρώνω τη μάρκα , πληρώνω το προιόν και θέλω να το πάρω στην τιμή που του αναλογεί........
sta1
New poster

Δημοσ.: 81
Εγγραφη: Οκτώβριος 9th, 2011, 12:29 pm
Το μέλος sta1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νίκος Σ » Οκτώβριος 30th, 2011, 12:37 pm

το εγχειρίδιο αναφέρει SI , NP-PS , NP-PA-01 , NP-PI , NP-P01 , NP-P15 ( η δικιά μου ) , NP-PA , αντιπρόσωπος η EcoSmartEnergy
Νίκος Σ
New poster

Δημοσ.: 177
Εγγραφη: Οκτώβριος 23rd, 2010, 3:32 pm
Το μέλος Νίκος Σ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sta1 » Οκτώβριος 30th, 2011, 12:40 pm

Νίκος Σ έγραψε: το εγχειρίδιο αναφέρει SI , NP-PS , NP-PA-01 , NP-PI , NP-P01 , NP-P15 ( η δικιά μου ) , NP-PA , αντιπρόσωπος η EcoSmartEnergy

Ωραία εχεις την καλοσύνη να πεις πως μπαίνεις στο κρυφό μενού? (εγώ έχω κάνει πατέντα με διακόπτη για να μην ρίχνει πολλά πέλετ στην εκίνηση όχι πως είχε πρόβλημα απλώς θα προτιμούσα στην εκίνηση λιγότερη φλόγα)
Δεν πληρώνω τη μάρκα , πληρώνω το προιόν και θέλω να το πάρω στην τιμή που του αναλογεί........
sta1
New poster

Το μέλος sta1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό thlanaras » Οκτώβριος 30th, 2011, 12:53 pm

sta1 έγραψε:
Νίκος Σ έγραψε: το εγχειρίδιο αναφέρει SI , NP-PS , NP-PA-01 , NP-PI , NP-P01 , NP-P15 ( η δικιά μου ) , NP-PA , αντιπρόσωπος η EcoSmartEnergy

Ωραία μπορείς να πεις πως μπαίνεις στο κρυφό μενού? (εγώ έχω κάνει πατέντα με διακόπτη για να μην ρίχνει πολλά πέλετ στην εκίνηση όχι πως είχε πρόβλημα απλώς θα προτιμούσα στην εκίνηση λιγότερη φλόγα)

###########################################################
Και σε μενα κανει το μανουαλ ΝΒ-ΡΑ.
Πως μπαινει στο κρυφο μενου? Αν μπορει να μπει?
Γιατι δεν το εδωσε αμεσως ο αντιπροσωπος αλλα αφου τον ενοχλυσες?
Αποριτο ειναι?
Η" θελουν με το παραμικρο προβλημα να τσεπονουν κανενα 50αρι για καμμια μικροριθμιση?!!
thlanaras
New poster

Δημοσ.: 32
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2011, 11:46 am
Το μέλος thlanaras, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sta1 » Οκτώβριος 30th, 2011, 1:04 pm

Ακυρο
sta1
New poster

Δημοσίευσηαπό thlanaras » Οκτώβριος 30th, 2011, 1:26 pm

sta1 έγραψε: Ακυρο

#######################
Ακυρο??????
thlanaras
New poster

Δημοσ.: 32
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2011, 11:46 am
Το μέλος thlanaras, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νίκος Σ » Οκτώβριος 30th, 2011, 1:35 pm

του το έδωσα με μύνημα , τώρα τι εννοεί με το άκυρο , δεν ξέρω ...
όχι δεν μου έδωσε γιατί δεν είχε κάποιο αντίγραφο εκείνη την ώρα , ακόμα και το δικό μου το πήρε από άλλη σόμπα , μάλλον έλλειψη ή κακή συνεννόηση
αν δεν είχα το εγχειρίδιο , δεν υπήρχε περίπτωση να την ανάψω , αφού θέλει πχ 2 δεύτερα στο κουμπί πάνω στο πάνελ και γενικά μου αρέσει να μελετάω το εγχειρίδιο ... εδώ μελέτησα εγχειρίδιο από mercedes-benz ( μακάρι να ήταν δικιά μου ) που είναι κοντά 300 σελίδες ...
Νίκος Σ
New poster

Δημοσ.: 177
Εγγραφη: Οκτώβριος 23rd, 2010, 3:32 pm
Το μέλος Νίκος Σ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sta1 » Οκτώβριος 30th, 2011, 1:36 pm

thlanaras έγραψε:
sta1 έγραψε: Ακυρο

#######################
Ακυρο??????

Ακυρο γιατί έγραψα για το password που με προβλημάτιζε και μετά είδα το πμ. Ευχαριστώ Νίκο :wave:
Εγώ πάντως πριν πειράξω τίποτα έγραψα όλες τις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε χαρτί για να μη γίνει κανενα λάθος.
Πάντως χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στις αλαγές παραμετροποίησης και καλό είναι να μην αλαχτούν ανεξέλενκτα.....
Πιστεύω ότι ανεξέλενκτη αλαγή της παραμετροποίησης μπορεί να επιφέρει τουλάχιστον καταστροφή της σόμπας.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
Τελευταία επεξεργασία απο sta1 την Οκτώβριος 30th, 2011, 1:39 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
sta1
New poster

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Οκτώβριος 30th, 2011, 1:38 pm

Βαλάντης-πέλλετς έγραψε:Εγω εβαλα εδω και μια εβδομαδα αλλα εχω προβλημα με τον θερμοστατη. Οταν δινει εντολη δεν ξεκινά και αναγκάζομαι να κάνω έναρξη χειροκινητα βγάζει βλάβη Α02. Αν γνωρίζει κατι κάποιος ας γραψει.
Βαλάντης-πέλλετς έγραψε:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ PELLET FERROLI SFL ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ P12;;;;;ΕΙΝΑΙ PELLET ΜΑΖΙ ΜΕ ΞΥΛΟ;;;ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ;

Παλιός συμφορουμίτης (Παπαπέτρος) που δεν γράφει πια αλλά διατηρώ επαφή, τον τοποθέτησε πριν 15 ημέρες και μου είπε καλά λόγια.

Νεός λέβητας είναι -Ξύλου και πέλλετ μαζί- μένει να "τον δει ο δρόμος" που λένε.
Στα θετικά καταγράφω την καλή τιμή του και την δυνατοτητα να τον γυρίζεις εύκολα στο καυσόξυλο.
Απο διαδρομές καυσαερίων και ευκολία καθαρισμού θα τα δω απο κοντά σε 2 εβδομάδες. Κάθώς και αποδοτικότητες, αν βρω ΤΕΣΤΟ.

-----------------------------------------------------
Απο που αγόρασες το Φερόλι Γραμματική;
Ο εισαγωγέας θα σου δώσει τα φώτα και θα σου λύσει το πρόβλημα.
Αν τον έφερες κατευθειαν απο Βουγαρία, τότε ...βραστα....

Γνωρίζω 2 "αλάνια" που ξερουν καλά αυτό το μηχάνημα (καθως και άλλα που έρχονται απο Βουλγαρία) και δίνουν λύσεις σε όσους αγοράζουν απ ευθείας απο έξω.
Χρεώνουν με το χιλιόμετρο, συν 150 ευρω.[/quote]

Χρυσες δουλειες τα αλανια Βαλλαντη!!!
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 11580
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό eytymhs » Οκτώβριος 30th, 2011, 1:49 pm

papg έγραψε:
eytymhs έγραψε: πατεντα pellet basket δοκιμη 1 σημερα....
http://imageshack.us/photo/my-images/33 ... 010rv.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/718/snc00011d.jpg/

Δεν συμφέρει :D με τίποτα ξύλα και μόνο ξύλα στο τζάκι και μην ακούτε διάφορα

αυτο καταλαβα και εγω φιλε μου μετα την πρωτη δοκιμη.... :xena:
eytymhs
New poster

Δημοσ.: 8
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2011, 5:36 pm
Το μέλος eytymhs, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό winmobileguru » Οκτώβριος 30th, 2011, 2:27 pm

georgebest έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στις εξής 2 απορίες μου ??
Σκέφτεται γνωστός μου να αγοράσει τον λέβητα radijator TKAN1.
1) Αναφέρει ότι η ισχύς του είναι 20-35. Τί σημαίνει αυτό ?? Μπορείς να το προγραμματίσεις να αποδίδει είτε 20 είτε 25 είτε 35 ??? (Δηλ. μέσα σε αυτό το εύρος τιμών??)
Και 2) Λέει εδώ http://www.groupstandard.gr/gr/category.php?id=28 ότι Καταναλώνει από >2 κιλά εώς <5 κιλά (σε ακραίες συνθήκες)
πελλετ την ώρα. Δεν είναι πάρα πολλά ?? Δηλ. αν το έχω ανοιχτό 24 ώρες Θα καταναλώνει το ελάχιστο 48 κιλά πέλλετ / μέρα ???? (2χ24=48)
Συγνώμη αν είναι βλακώδεις οι απορίες μου.

Σου απαντάω:
1)μπορεις να ρυθμισεις τον καυστηρα του λεβητα να δουλεψει σαν 20 ή 25 ή 35 αρης
2)Αν τον ρυθμισεις στην ελαχιστη ρυθμιση δηλ. 20 KW θα σου καταναλωσει 2 κιλα /ωρα στην μεγιστη ρυθμιση π.χ. 35 KW 5 κιλα / ωρα. Αυτο δεν παει να πει οτι αν τον ρυθμισεις στα 20 και δεν μπορει να σουυ ζεστανει το σπιτι οτι θα σου λιγο. Ισα ισα , δεν θα σβηνει ποτε και θα καει παραπανω απο το να τον ρυθμιζες στα 30 και να εκοβε καθε 20 λεπτα ας πουμε.
3)δεν υπαρχουν βλακωδεις ερωτησεις , βλακωδεις απαντησεις υπαρχουν υπαρχουν οπως λεει και ενας φιλος εδω μεσα (σορυ για το κλοπυ πειστ φιλ)
Πυράντοχα πάνελ πολυισοκυανίου για λεβητοστάσια:
http://theoprofil.com
YouTube code: MjxOSljRXlA
Άβαταρ μέλους
winmobileguru
New poster

Δημοσ.: 162
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2011, 6:41 pm
Τοποθεσια: Βόλος - Λαμία
Το μέλος winmobileguru, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό winmobileguru » Οκτώβριος 30th, 2011, 2:30 pm

εμείς εδω πάντως γελάσαμε πολύ.
Πετυχημένο το βρηκαμε.

Κατ αρχας δεν διευκρίνησες ποά κινέζικη εννοείς.
Τις Ιταλικές κινέζικες, τις σκοπιανες κινεζικες η τις κινεζικες κινεζικες;
Και στην Ελλάδα κινεζικες κινεζικες υπαρχουν αρκετε μάρκες και εισαγωγεις υποθετω.

Οποτε αναλογη με την ερωτηση ηταν και η ΩΡΑΙΑ απαντηση[/quote]
πες τους τα Ελλαδαρα. Χωστους τα. Γιατι νομιζουν οτι το σουπερ ντουπερ Ιταλικο σομπονι που αγορασαν , ειναι δη και Ευρωπαικη υλοποιηση. ε ρε γλεντια. Να ξερε ο κοσμος τι αγοραζε....
Άβαταρ μέλους
winmobileguru
New poster

Το μέλος winmobileguru, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό winmobileguru » Οκτώβριος 30th, 2011, 2:33 pm

γιαννης-δραμα έγραψε: Σημερα εβγαλα τα κεραμικα καπακια απο το πλαινο μερος της σομπας για να δω και'γω τι γραφουν τα εντοσθια και ειδα οτι ο κοχλιας εγραφε made in England,τα βεντυλατερ made in Germany,και ολα αυτα σε ιταλικη σομπα!!!Ρε τι γινεται εδω περα?΄΄Παγκοσμιοποιηση΄΄

Εισαι πολυ τυχερος που δεν εγραφαν made in china. Για πες τι μαρκα ειναι η σομπα σου να την εχουμε στα υποψιν....
Υ.Γ. Μην νομιχζεις οτι επειδη κατι συναρμολογιται στην Αγγλια τα ανταλλακτικα δεν ειναι σε ποσοστο 80% κινεζικα... ΟΧΙ ΜΗΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ! :smt018
Άβαταρ μέλους
winmobileguru
New poster

Δημοσίευσηαπό winmobileguru » Οκτώβριος 30th, 2011, 2:38 pm

mikel_ad έγραψε:
winmobileguru έγραψε:
mikel_ad έγραψε: οι περισσοτερες σομπες εχουν κωδικό Α1 .

Χα,χα,χα. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό? Το ίδιο ολοκληρομένο χρησιμοποιείται για να υλοποιηθεί το ίδιο PLC. Καλά μιλάμε για μεγάλη απάτη! Μήπως έχουν και οι Κινέζικες κωδικό κρυφού μενού Α1? Γιατί εκεί αρχίζει ο κλαυσίγελος! Δηλαδή έχουν αντιγράψει το PLC οι Κινέζοι , το οποίο οι Ιταλοί το αγοράζουν από τον ίδιο Κινέζο . Σας μπέρδεψα? Για ξαναδιαβάστε το πόστ και μάλλον θα το καταλάβεται. ΟΧΙ δεν είναι συντακτικό λάθος ΄, ούτε λογοπαίγνιο. Αν είναι όπως τα γράφεις τότε είναι όπως τα γράφω.... :smt009

5 μαρκες απο σομπες εχουν 5 διαφορετικους κωδικους . Καθε εταιρεία εχει τον προγραμματιστή της . ο καθενας μπορει να βαλει τον κωδικο που θελει . eprom φοράνε τα plc. sebas-italy κατασκευαζη plc στην κινα και το eprom το προγραμματιζόσουν στα δικα τους τα εργαστηρια . στην ουσια το λογισμικο κανει την διαφορα :smt002 .

Αυτο Μιχαλη ειναι υπαναχωρηση που γραφεις γιατι νε μεν εχεις δικιο οτι οτι κωδικο γουσταρουν γραφουν στην eprom αλλα γιατι γραφουν τον κωδικο Α1 οι περισσοτερες? (Συμφωνα παντα με τα γραφομενά σου).
Σε δυο ημερες υπαναχωρεις και γραφεις οτι 5 μαρκες εχουν 5 διαφορετικους κωδικους.
Αποφασισε τι απο τα δυο ισχυει?
Το 1) δηλαδη οι περισσοτερες εχουν Α1 κωδικο του κρυφου μενου?
Το 2) δηλαδη 5 μαρκες εχουν 5 διαφορετικους κωδικους?
Οχι αλλες υπαναχωρησεις pls. :smt018
Άβαταρ μέλους
winmobileguru
New poster

Δημοσίευσηαπό winmobileguru » Οκτώβριος 30th, 2011, 2:43 pm

tomari έγραψε: παίδες γεια σας νεος στο φόρουμ αλλά το συγκεκριμένο θρεντ το διαβάζω 3 εβδομάδες, έχω διαβάσει περίπου 60 σελίδες! σύντομα θα παραλάβω τη σόμπα πελλετ και σας ευχαριστώ (ιδιαίτερα τον βαλάντη ) για όσα έμαθα από δω. έχω μια ερώτηση. υπάρχει ένα χωραφάκι περίπου 2 στρέμματα και μου ήρθε η εξής επιφώτηση, θα μπορούσα να καλιεργήσω κάτι εκεί που σε συνδυασμό με μια φτηνή πελετομηχανή θα μπορούσα να παράγω μια ποσότητα pellets για το χειμώνα; αξίζουν τα 2 στρέμματα η θα παράγω 1 σακί pellets? δεν έχω ασχοληθεί με την καλλιέργεια ποτέ τι θα ήταν ποιο εύκολο και πιο αποδοτικό; αγριαγκινάρα πχ;

μΙΑ ΦΘΗΝΗ ΠΕΛΕΤΟΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ 1300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑς ΘΡΥΜΑΤΙΣΤΗς ΞΥΛΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ.δεν ισχυουν τα 5000 χιλιαρικα με 2500 αγοραζεις. Το θεμα ειναι ποτε θα αποσβεσεις αυτα 2500 ευρω. Αν καις πανω απο 8 τονους το χρονο εισαι σε καλο δρομο να την αγορασεις , αλλιως δεν αξιζει.
Άβαταρ μέλους
winmobileguru
New poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες