Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Δημοσίευσηαπό gpagpa » Νοέμβριος 8th, 2012, 8:41 pm

Καλησπερα σε ολους,
Μετα απο 3 περσινους μηνες που χαρηκα στην σομπα μου,αποφασισα να την δωσω.γιατι θα κανω αγορα νεας με συνδεση στα σωματα.
Η σομπα που δινω ειναι η SEVEN EDILKAMIN 7 KW χρωματος γκρι. Ειμαι αψογη σαν καινουργια με περιπου 70 ωρες λειτουργιας.
Καινουργια πουλιεται περιπου 1850 ευρω.
Εγω την δινω 1200 ευρω.
Απο πειραια αττικης ειμαι.
Ανκαποιοςενδιαφερεται ας μου στειλει πμ. Παρακαλω μονο απο αττικη.

Φιλικα
Γιαννης.
gpagpa
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Νοέμβριος 9th, 2011, 6:34 pm
Το μέλος gpagpa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Νοέμβριος 9th, 2012, 3:16 pm

Θα προσπαθήσω μέσα απο μια σειρά βίντεος να καταδείξω την σημασία του ελκυσμού στην ΚΑΥΣΗ πελλετ. (αλλα και γενικά σε καθε καυση ισχυουν τα ίδια)

Κλείσαμε σταδιακά την έξοδο καυσαερίων σε σόμπα πέλλετ.
Η φλόγα στην αρχή έχασε την ζωντάνια και έγινε υποτονική.
Κατόπιν έσβησε.
Δυστυχώς η ποιότητα του βίντεο δεν δείχνει τέλεια την κατάσταση.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω άλλο με την ΑΡΧΙΚΗ φλόγα, μετά με μισοκλεισμένη την έξοδο-- σταδιακά μεχρι την ολική.
Επίσης θα προσθεσω 3-4 μετρα οριζόντια διαδρομή καυσαερίων για να δουμε την διαφορά στην΄ζωηρότητα της φλόγας

(το εκανα με αφορμή μια σόμπα που της έφταιγε το πελλετ του ανθρώπου, ενω η φλόγα τρεμόπαιζε όπως αυτη στο 8ο δευτερόλεπτο του βίντεο. Έβγαλα προσωρινά την καθετη διαδρομή 2,5 μετρων και η σόμπα κελαιδούσε)
http://www.capital.gr/gmessages/showtop ... id=1637117
Χαίρομαι ιδιαίτερα που ΟΛΟΙ μέσα σε λίγους μήνες έγιναν ΔΑΣΚΑΛΟΙ πέλλετς.
Αυτός ήταν ο αρχικός στόχος όταν πριν χρόνια άρχισα να αρθογραφώ.
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Δημοσ.: 7309
Εγγραφη: Ιούνιος 26th, 2009, 5:06 pm
Τοποθεσια: Υπαιθρος χώρα, φάρμα και όπου υπάρχει σόμπα-λέβητας ΠΕΛΛΕΤ
Το μέλος Βαλάντης-πέλλετς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Νοέμβριος 9th, 2012, 3:34 pm

Bαλλαντη βλεπω αρχιζεις να μαθαινεις για την καυση και τον ελκισμο
τις καμιναδας αλλα εισαι ακομα λιγο πισω. :wink:
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 11727
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό giannis555 » Νοέμβριος 9th, 2012, 8:19 pm

Καλησπερα στην παρεα.Μενω στον πρωτο οροφο μιας εξαοροφης οικοδομης. Μπορω να βαλω την καμιναδα της σομπας πελλετ στην καμιναδα του τζακιου μου; Ειναι μια καμιναδα που την χρησημοποιουμε τρια τζακια και που πολυ σπανια αναβουν ολα μαζι. Φτιαχνω τωρα την καμιναδα γιατι η παλια χαλασε (ειναι στην πλατη της οικοδομης εξωτερικα). Υπαρχει τροπος να αφησω αναμονη στην καμιναδα του τζακιου για να μην τρυπαω μετα που θα παρω τη σομπα;
Το αλλο θεμα τωρα. Αν βγαλω την καμιναδα του πελλετ στην βεραντα θα εχω προβλημα με τους απο πανω;
Και κατι ακομη. Ποια σομπα πελλετ να παρω που να βγαζει απο πισω της αεραγωγους για να παω την θερμανση σε αλλα δυο δωματια που θα απεχουν απο την σομπα 5 μετρα;
giannis555
New poster

Δημοσ.: 7
Εγγραφη: Οκτώβριος 15th, 2012, 7:13 am
Το μέλος giannis555, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό syrrojohn » Νοέμβριος 17th, 2012, 11:47 pm

Φιλοι μου καλησπερα.Ειμαι νεος στην παρεα σας.Αγορασα μια extra flame iside idro.Ti pellet μπορω να χρησιμοποιω για να μην δημιουργησω προβλημα στην σομπα;
syrrojohn
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2012, 11:13 pm
Το μέλος syrrojohn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Νοέμβριος 18th, 2012, 2:11 am

syrrojohn έγραψε: Φιλοι μου καλησπερα.Ειμαι νεος στην παρεα σας.Αγορασα μια extra flame iside idro.Ti pellet μπορω να χρησιμοποιω για να μην δημιουργησω προβλημα στην σομπα;

Αγοράζεις ένα σακί, το δοκιμάζεις και αν καιει σωστα επιστρεφεις και αγοράζεις όλη την παλέτα (1,2,3)
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Το μέλος Βαλάντης-πέλλετς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό syrrojohn » Νοέμβριος 18th, 2012, 12:43 pm

Βαλάντης-πέλλετς έγραψε:
syrrojohn έγραψε: Φιλοι μου καλησπερα.Ειμαι νεος στην παρεα σας.Αγορασα μια extra flame iside idro.Ti pellet μπορω να χρησιμοποιω για να μην δημιουργησω προβλημα στην σομπα;

Αγοράζεις ένα σακί, το δοκιμάζεις και αν καιει σωστα επιστρεφεις και αγοράζεις όλη την παλέτα (1,2,3)

Καλημερα.Εχεις να προτεινεις κατι που εχει δοκιμαστει και ειναι οκ.
syrrojohn
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2012, 11:13 pm
Το μέλος syrrojohn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό s93060 » Νοέμβριος 18th, 2012, 4:49 pm

Καλησπέρα έχω ένα λεβητα topling bt 50
Μήπως έχει κάποιος τον ίδιο να συγκρίνουμε τις ρυθμισεις γιατι μου φενεται ότι αργεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού
Είμαι χωρίς δοχείο αδράνειας με 2 θερμό στάτες και 300 τετραγωνικά
Καιω ameco

Γενικά όσο πιο Πολυ είναι ο ανεμιστήρες στην καύση τόσο πιο καλά καίει ;
Έχω τον ανεμιστήρες στην καύση στο 30%
Και ρίχνει πελλετ κάθε 10 δευτερόλεπτα για 4 δευτερόλεπτα
Ευχαριστω
s93060
New poster

Δημοσ.: 6
Εγγραφη: Αύγουστος 24th, 2012, 10:11 am
Το μέλος s93060, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Vvasiliki » Νοέμβριος 18th, 2012, 7:20 pm

Καλησπέρα! Έχει χρησιμοποιήσει κανένας τον ελληνικό λέβητα Hermes για να μας πει εντυπώσεις;
Vvasiliki
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Νοέμβριος 18th, 2012, 6:39 pm
Το μέλος Vvasiliki, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Νοέμβριος 20th, 2012, 7:40 am

s93060 έγραψε: Καλησπέρα έχω ένα λεβητα topling bt 50
Μήπως έχει κάποιος τον ίδιο να συγκρίνουμε τις ρυθμισεις γιατι μου φενεται ότι αργεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού
Καιω ameco

Ευχαριστω

:o ο πωλητης οφείλει να σου κάνει τις ρυθμίσεις νομίζω.

Δοκίμασε και διάφορα άλλα σκουρόχρωμα πελλετς (1 -2 σακια) αν θέλεις και μέτρα - με τις ίδιες συνθηκες- τον χρόνο που θα χρειαστει να ανεβασει θερμοκρασίες.

Στον Λαγκαδά υπαρχει κάποιος υδραυλικός που ξερει καλα τον συγκεκριμενο λεβητα. Που είσαι ;
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό s93060 » Νοέμβριος 20th, 2012, 8:13 pm

Βαλάντης-πέλλετς έγραψε:
Καιω ameco

Ευχαριστω

Δοκίμασε και διάφορα άλλα σκουρόχρωμα πελλετς (1 -2 σακια) αν θέλεις και μέτρα - με τις ίδιες συνθηκες- τον χρόνο που θα χρειαστει να ανεβασει θερμοκρασίες.

Στον Λαγκαδά υπαρχει κάποιος υδραυλικός που ξερει καλα τον συγκεκριμενο λεβητα. Που είσαι ;

eimai αλεξαδρουπολη
με τισ ρυθμισεις του πωλητη δεν ειμαι ευχαριστημενοσ
επισης να ρωτησω ενας 40αρησ με εναν 50αρη λεβητα πρεπει να εχει ιδιεσ ρυθμισεισ
ποιαμειναι η διαφορα τουσ μονο στην ποσοτητα νερου που εχουν μεσα τουσ ?
ευχαριστω
s93060
New poster

Το μέλος s93060, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαλάντης-πέλλετς » Νοέμβριος 20th, 2012, 10:49 pm

s93060 έγραψε:
Βαλάντης-πέλλετς έγραψε:
Καιω ameco

Ευχαριστω

eimai αλεξαδρουπολη
με τισ ρυθμισεις του πωλητη δεν ειμαι ευχαριστημενοσ
επισης να ρωτησω ενας 40αρησ με εναν 50αρη λεβητα πρεπει να εχει ιδιεσ ρυθμισεισ
ποιαμειναι η διαφορα τουσ μονο στην ποσοτητα νερου που εχουν μεσα τουσ ?
ευχαριστω

O 50άρης είνάι ίδιος, αλλά με λιγακι πιο ψηλα τουμπος- αν θυμάμαι καλά.Αρα δεν ειναι ιδιες ρυθμίσεις (μπορει να κανω και λαθος)
- Γράφεις ότι "σου φαινεται ότι αργεί να ανεβασει θερμοκρασίες". --Μπορείς να το κανεις πιο σαφες αυτό ;
Πόση ώρα, απο ποσους βαθμούς- σε πόσους, πόσα σώματα κλπ
Μπορεί να είναι όλα ΟΚ, αλλά να "σου φαίνεται". Και να τα πειράξεις και να το χαλάσεις.

Εφ όσον ο πωλητης σου τον ρυθμισε, κατι θα ξέρει. (απο Ξανθη τον πηρες- κο. Γιαννη ; - )

Το μόνο που θα τολμούσα να προτείνω να πειραματιστείς για λίγο, είναι να μειώσεις τον αέρα μια (ή παραπανω μετα) σκάλα και ίσως μετα να αυξησεις την καταναλωση μια σκάλα.
Άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις απο ενα σακί πελλετ άλλες διαφορες μαρκες πελλετ- σκουρόχρωμο. Και να χρονομετρείς.
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ- ΠΕΙΡΑΜΑ μόνος σου---αφου δεν εμπιστευεσαι τον πωλητη.(κακως κατα την γνωμη μου)
Άβαταρ μέλους
Βαλάντης-πέλλετς
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό giannis555 » Νοέμβριος 21st, 2012, 9:57 pm

Γεια σας....
Μπορω να βαλω την καμιναδα της σομπας πελλετ στην καμιναδα του τζακιου; Αν τη βγαλω στη βεραντα ισως να εχω προβλημα.
giannis555
New poster

Δημοσ.: 7
Εγγραφη: Οκτώβριος 15th, 2012, 7:13 am
Το μέλος giannis555, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό s93060 » Νοέμβριος 27th, 2012, 5:33 pm

μπορει να μου εξηγησει καποιοσ τι ρολο παιζει η δυναμη του ανεμιστηρα?
βοηθαει τη φλογα?
επιταχυνει την ανοδο της θερμοκρασιας του νερου?
s93060
New poster

Δημοσίευσηαπό notis-adtherm » Νοέμβριος 27th, 2012, 7:44 pm

Καυστήρας πέλλετ σε κυκλοθερμικό φούρνο αρτοποιείου από την ADTHERM

Εικόνα

Σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας και χρημάτων για τους επαγγελματίες αρτοποιούς με την αλλαγή του καυστήρα πετρελαίου σε πέλλετ σε κυκλοθερμικούς φούρνους
Εικόνα

Δείτε φωτογραφίες και διαβάστε λεπτομέρειες στο παρακάτω link:
http://www.adgreen.gr/%CE%BC%CE%B5%CF%8 ... %BF%CF%85/
Άβαταρ μέλους
notis-adtherm
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Δεκέμβριος 13th, 2011, 3:14 pm
Το μέλος notis-adtherm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες