ΜΕΓΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΗ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: BILLO, panos0 και 6 επισκέπτες

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Μάρτιος 28th, 2010, 3:14 pm

53) Βράδυ Μεγάλο εβδομαδιάτικο περίλυπα μες τις πενθοφορούσες εκκλησίες. Με τις μελωδικές ακολουθίες… Την Κυριακή το βράδυ πρώτο σήμαντρο για την ακολουθία του Νυμφίου.
άλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσ.: 5987
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2009, 1:16 pm
Το μέλος harrys1934, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΜΕΓΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΗ

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ » Μάρτιος 29th, 2010, 10:13 am

Η νηστεία αναπέμπει την προσευχή στον ουρανό, με το να γίνεται σ' αυτήν κατά κάποιο τρόπο φτερό προς την άνω πορεία της. Η νηστεία είναι προκοπή των οίκων, υγείας μητέρα, νεότητος παιδαγωγός, στολίδι στους γέροντες, καλή συνοδοιπόρος στους πεζοπόρους, ασφαλής ομόσκηνος στούς συγκατοίκους. Ο άνδρας δεν υποψιάζεται κίνδυνο του γάμου, όταν βλέπει την γυναίκα να ζει με τη νηστεία. Δεν λιώνει η γυναίκα από την ζηλοτυπία, όταν βλέπει τον άνδρα να νηστεύει. Ποιος εζημίωσε το σπίτι του με τη νηστεία; Υπολόγισε σήμερα τα πράγματα του σπιτιού και υπολόγισέ τα και μετά• δεν θα λείψει τίποτε με τη νηστεία από τα υπάρχοντα στο σπίτι. Κανένα ζώο δεν βγάζει κραυγές θανάτου, πουθενά αίμα, πουθενά απόφαση, που υπαγορεύεται κατά των ζώων από την άκαμπτη κοιλιά. Έχει σταματήσει το μαχαίρι των μαγείρων• το τραπέζι αρκείται στα πρόχειρα.

Μεγάλου Βασιλείου « Λόγος Α΄ εις την νηστείαν»
Δίκαιος δεν είναι εκείνος που δεν αδικεί, αλλά εκείνος ο οποίος δεν θέλει να αδικεί αν και μπορεί
Η Ελλάδα για να σωθεί, πρέπει όλοι οι ηγέτες της να φύγουν...[Γ.Π.]
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
Fast poster

Δημοσ.: 4400
Εγγραφη: Οκτώβριος 17th, 2009, 9:20 pm
Το μέλος ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Μάρτιος 29th, 2010, 12:50 pm

54) Την απαρχήν Παθών « διάβασε ο Γέροντας μες στις σελίδες του ιερού βιβλίου. Βράδυ Δευτέρας. Για τις πέντε φρόνιμες και για τις πέντε ανόητες παρθένες. Κι’ έγειραν ως κι’ οι εικόνες οι αμίλητες κι άκουγαν σκεπτικές και λυπημένες.
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Το μέλος harrys1934, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Μάρτιος 29th, 2010, 12:52 pm

Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 78650
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 6:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό joannaevel » Μάρτιος 29th, 2010, 1:49 pm

Όταν ο Ιησούς έμελλε να αρχίσει τό επίγειο έργο του οδηγήθηκε από το Άγιο Πνεύμα στήν έρημο<<καί νηστεύσας ημέρας τεσσαράκοντα και νύκτας τεσσαράκοντα ύστερον επείνασε>>Έτσι επικυρώνει το νόμο της νυστείας και μας δίνει το προσωπικό του παράδειγμα για να τον ακολουθούμε.Πρωταρχική επιδίωξη της νηστείας είναι η κάθαρση της ψυχής και του σώματος.Η νηστεία δέν είναι αυτοσκοπός αλλά είναι μέσο που βοήθα τον άνθρωπο στον αγώνα κατά των παθών.Ο Μέγας Βασίλειος ονόμαζε:τη νηστεία <<φάρμακον αμαρτίας αναιρετικόν>>.Ένα συμπέρασμα βγαίνει,λοίπον,μέσα από όσα εχω πεί ,ότι η πραγματική νηστεία είναι νηστεία Ψυχής και σώματος.Καί η αληθινή νηστεία είναι η απόχη,η αποξένωση από κάθε κακό.''Ας αφήσουμε όμως τον Άγιο Γρηγόριο τόν Παλαμά,τον μεγάλον αυτόν υπέρμαχο της Ορθοδοξίας,να επιλογήσει:<<Επειδή παρασυρόμαστε διά μέσου όλων των αισθήσεων,ας τις περιφράξουμε όλες με την εγκράτεια.Άν λοιπόν,νηστευείς από τροφές ,η όραση όμως σε κάνει να πορνεύεις στα βάθη της ψυχής σου και να υποκύπτεις στην εφάμαρτη περιέργεια και στο φθόνο,η ακοή σου δέχεται ύβρεις,πορνικά άσματα και κακόλογιες και αποδέχεσαι πράγματα που αντιστοίχως βλάπτουν και τις άλλες αισθήσεις ποιό είναι το όφελος της νηστείας;Οπωσδήποτε κανενά>>.
joannaevel
New poster

Δημοσ.: 26
Εγγραφη: Μάρτιος 24th, 2010, 12:17 am
Το μέλος joannaevel, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Μάρτιος 30th, 2010, 2:05 pm

55) Τρίτη βράδυ. Ως πέρα μοσκοβόλησε «της αλειψάσης γυναικός» το μύρο.
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Απρίλιος 1st, 2010, 3:57 pm

58) Για τελευταία βραδιά Τον είχανε μαζί τους- τους Τον έπαιρναν πια οι κακοί κι’ ύστερα ο θάνατος-

κι όμως μιαν ώρα καν «ουκ ίσχυσαν» κοντά Του «γρηγορήσαι».

Είχαν αγανακτήσει για το μάταια (ως είπανε) χυμένο μύρο, άλλοι αν θάναι πρώτοι νοιάστηκαν

κι ένας μαχαίρι απόψε τράβηξε και Τον αρνήθηκε ύστερα «μεθ’ όρκου»
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Απρίλιος 2nd, 2010, 3:33 pm

60) Παρασκευή το βράδυ ο Επιτάφιος. Πλήθος κεριά μες στην γλυκιάν εσπέρα Κιόλας ο κόσμος ψάλτες κι εξαπτέρυγα, να σιγολέν το

«΄΄ω γλυκύ μου Έαρ..» Βράδια Μεγαλοβδομαδιάτικα περίλυπα …..Κι όπως θλιμμένα ανιστορούσε τα Πάθη, μ’ ελπίδες χρυσαφένιες ετοιμάζουνε το
βράδυ της Ανάστασης που θα αρθεί

) Σαν ήρθες Κύριε, στο σπίτι του φίλου μας Ματθαίου,, του τελώνη και αμαρτωλού, τότε κι άλλοι πολλοί μαζί κι εγώ, αγύρτες

σαρκολάτρες, όλοι τιποτένιοι, από το γνώριμο μας σπιτικό ξεθαρρεμένοι μπήκαμε μέσα και –να φανταστείς! Καθώς στρωθήκαμε στο

δείπνο, άλλος εδώ κι άλλος εκεί, με Σένα τον Θεό και με τους άγιους μαθητές Σου μπερδέψαμε τους άθλιους εαυτούς μας και τις αμαρτίες

μας! Γιατί Εσύ από μας αυτές επήρες, κι εμείς επήραμε εσένα…
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Απρίλιος 3rd, 2010, 10:18 am

61) Είμαι πράγματι βασιλιάς! Μα, όπως βλέπεις, στεφανωμένος με αγκάθια. Γιατί είμαι βασιλιάς του Πόνου. Με καλάμι εμπαιχτικό στο

χέρι. Γιατί θα είμαι ο βασιλιάς των ονειδιζομένων. Με χλαμύδα κόκκινη. Γιατί είμαι βασιλιάς, που θέλω ν’ απορροφήσω και να

στεγνώσω σ’ αυτή τη χλαμύδα όλα τα αίματα, Με τα χέρια απλωμένα στο Σταυρό. Γιατί είμαι βασιλιάς, που θέλω ν’ αγκαλιάσω

όλους τους ανθρώπους μαζεμένους κάτω από τη σκιά του Σταυρού μου. Με την πλευρά κεντημένη. Γιατί είμαι βασιλιάς

που πρόσφερα τη δική μου καρδιά στη λόγχη του στρατιώτη για να μπορώ να ζητήσω σαν θρόνο μου τις καρδιές όλων των ανθρ
ώπων.
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Edmund » Απρίλιος 3rd, 2010, 2:48 pm

Δεν μου λέτε , σε κάποιο θρεντ για τις θρησκείες κάποιος είχε βάλει μια προσευχή που πρέπει να την πεις 3 φορές κλπ . για ξεμάτιασμα. Ποιό θρεντ είναι αυτό γιατί έχασα την μπάλα... ?
Κινούμαι πάντα αντίθετα σε σχέση με τις μάζες
Έχω βγάλει από τα μάτια μου τις γάζες
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Δημοσ.: 31360
Εγγραφη: Ιούλιος 12th, 2007, 10:29 am
Τοποθεσια: Μέγαρο Μαξίμου
Το μέλος Edmund, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Υπερίων » Απρίλιος 3rd, 2010, 2:56 pm

Gary_Paparov έγραψε:Δεν μου λέτε , σε κάποιο θρεντ για τις θρησκείες κάποιος είχε βάλει μια προσευχή που πρέπει να την πεις 3 φορές κλπ . για ξεμάτιασμα. Ποιό θρεντ είναι αυτό γιατί έχασα την μπάλα... ?

Το πιο εύκολο ξεμάτιασμα είναι να διαολοστείλεις* αυτόν/η που νομίζεις ότι σε μάτιαξε.

* όπου διαολόστελμα, εσώψυχο βρίσιμο
Άβαταρ μέλους
Υπερίων
Crazy poster

Δημοσ.: 8215
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 18th, 2002, 12:59 am
Τοποθεσια: Κάπου στον πλανήτη Γη
Το μέλος Υπερίων, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Edmund » Απρίλιος 3rd, 2010, 2:58 pm

Υπερίων έγραψε:
Gary_Paparov έγραψε:Δεν μου λέτε , σε κάποιο θρεντ για τις θρησκείες κάποιος είχε βάλει μια προσευχή που πρέπει να την πεις 3 φορές κλπ . για ξεμάτιασμα. Ποιό θρεντ είναι αυτό γιατί έχασα την μπάλα... ?

Το πιο εύκολο ξεμάτιασμα είναι να διαολοστείλεις* αυτόν/η που νομίζεις ότι σε μάτιαξε.

* όπου διαολόστελμα, εσώψυχο βρίσιμο

Θα το έχω υπόψη μου, αλλά βρες μου και το θρεντ :smt005
Κινούμαι πάντα αντίθετα σε σχέση με τις μάζες
Έχω βγάλει από τα μάτια μου τις γάζες
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Δημοσ.: 31360
Εγγραφη: Ιούλιος 12th, 2007, 10:29 am
Τοποθεσια: Μέγαρο Μαξίμου
Το μέλος Edmund, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Απρίλιος 3rd, 2010, 6:23 pm

Δεν το είχα δει αυτό το ζωάκι, αλλά οπωσδήποτε θα ήταν η Αγία επιστολή η οποία είναι κατασκεύασμα παπικό.
Αν δεις άλλη φορά κάποιον να του δίνεις μία Αγία Γραφή αντί…
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: BILLO, panos0 και 6 επισκέπτες