Καταρχήν / Καταρχάς

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Καταρχήν / Καταρχάς

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Ιούλιος 12th, 2010, 9:47 pm

Ποια η διαφορά και πώς χρησιμοποιείται το καθένα;
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Δημοσ.: 3458
Εγγραφη: Νοέμβριος 26th, 2009, 12:30 am
Το μέλος Winston Smith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Καταρχήν / Καταρχάς

Δημοσίευσηαπό giotopoulos » Ιούλιος 12th, 2010, 9:53 pm

το καταρχας χρησιμοποιειται στην αρχη μιας προτασης και το καταρχην στο ενδιαμεσο
Άβαταρ μέλους
giotopoulos
Fast poster

Δημοσ.: 1478
Εγγραφη: Ιούνιος 4th, 2008, 10:27 pm
Τοποθεσια: ...........................
Το μέλος giotopoulos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό giotopoulos » Ιούλιος 12th, 2010, 9:55 pm

χρησιμοποιειται στην αρχη γιατι σημαινει "πρωτα απ ολα"
Άβαταρ μέλους
giotopoulos
Fast poster

Δημοσ.: 1478
Εγγραφη: Ιούνιος 4th, 2008, 10:27 pm
Τοποθεσια: ...........................
Το μέλος giotopoulos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bekatsofonias » Ιούλιος 12th, 2010, 10:07 pm

κατ' αρχάς= πρώτα, αρχικά
π.χ. κατ' αρχάς άνοιξε το ψυγείο για να βγάλεις το ταπεράκι της μάνας σου
καταρχήν=ως αρχή, κάτι δεδομένο
π.χ. καταρχήν οι έλληνες είμαστε μεσογειακός(βαλκανικός? :smt003 ) λαός
πρόχειρα παραδείγματα γιατί βαριέμαι να γράψω κατεβατά με γραμματικούς/συντακτικούς κανόνες
Why do we keep searching for light when we are surrounded by darkness? Hope, this is the answer, the key to life.Hope means hoping when everything seems hopeless.
Άβαταρ μέλους
bekatsofonias
New poster

Δημοσ.: 52
Εγγραφη: Ιούλιος 8th, 2010, 8:30 pm
Τοποθεσια: αθηνα
Το μέλος bekatsofonias, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 13th, 2010, 1:44 am

Winston Smith έγραψε:Ποια η διαφορά και πώς χρησιμοποιείται το καθένα;

Γλωσσολογικά, καμμία. Το "καταρχήν" είναι ο ενικός του "καταρχάς". Το "καταρχήν" είναι καθαρευουσιάνικο, δεν υπήρχε στην ελληνική. Η δημοτική το έκανε ταυτόσημο του "κατ' αρχάς". Η χρήση του "καταρχήν" ως τροπικό επίρρημα, είναι κατά την γνώμη μου, λανθασμένη. Δεν υπάρχει κάτι στο "κατ' αρχήν" που να δηλώνει "στην βάση μιας αρχής". Το "καταρχήν" χρησιμοποιείται με την έννοια του τροπικού επιρρήματος, σε φράσεις όπως "καταρχήν συμφώνησαν", που σημαίνει "συμφώνησαν στα βασικά σημεία". Στην πράξη, το "καταρχήν" δεν κρύβει τέτοια έννοια· είναι χρονικό επίρρημα και ορθώς χρησιμοποιείται αντί του "καταρχάς".
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 49766
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 11:56 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Ιούλιος 13th, 2010, 1:46 am

Winston Smith έγραψε:Ποια η διαφορά και πώς χρησιμοποιείται το καθένα;

Κατ΄αρχήν, θα πει, σύμφωνα με την αρχή, τον κανόνα, τον νόμο.
Κατ' αρχάς, θα πει, στην αρχή.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 70995
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Ιούλιος 13th, 2010, 2:17 am

Hellegennes έγραψε:Γλωσσολογικά, καμμία. Το "καταρχήν" είναι ο ενικός του "καταρχάς". Το "καταρχήν" είναι καθαρευουσιάνικο, δεν υπήρχε στην ελληνική. Η δημοτική το έκανε ταυτόσημο του "κατ' αρχάς". Η χρήση του "καταρχήν" ως τροπικό επίρρημα, είναι κατά την γνώμη μου, λανθασμένη. Δεν υπάρχει κάτι στο "κατ' αρχήν" που να δηλώνει "στην βάση μιας αρχής". Το "καταρχήν" χρησιμοποιείται με την έννοια του τροπικού επιρρήματος, σε φράσεις όπως "καταρχήν συμφώνησαν", που σημαίνει "συμφώνησαν στα βασικά σημεία". Στην πράξη, το "καταρχήν" δεν κρύβει τέτοια έννοια· είναι χρονικό επίρρημα και ορθώς χρησιμοποιείται αντί του "καταρχάς".

Μου αρέσει η λογική.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 70995
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 13th, 2010, 2:40 am

Ευχαριστώ. Ανέκαθεν αυτές οι δυο λέξεις με δυσκόλευαν ως προς την σημασία τους και νομίζω ότι η συγκεκριμένη λογική βολεύει την αφεντιά μου, την οποία όμως ανέπτυξα ανακαλύπτωντας -πριν χρόνια- ότι το "καταρχήν" είναι καθαρεουσιάνικο και όχι αρχαίο. Μετά αναρωτήθηκα πώς μια διαφορά αριθμού παράγει τόσο διαφορετική έννοια και ανακάλυψα ότι η αντιστοίχιση που έγινε στο "καταρχήν" ήταν καταχρηστική.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό quantizer_matrix » Ιούλιος 13th, 2010, 9:58 am

bekatsofonias έγραψε:κατ' αρχάς= πρώτα, αρχικά
π.χ. κατ' αρχάς άνοιξε το ψυγείο για να βγάλεις το ταπεράκι της μάνας σου
καταρχήν=ως αρχή, κάτι δεδομένο
π.χ. καταρχήν οι έλληνες είμαστε μεσογειακός (βαλκανικός? :smt003 ) λαός
πρόχειρα παραδείγματα γιατί βαριέμαι να γράψω κατεβατά με γραμματικούς/συντακτικούς κανόνες

Το πιό κοντά.

«κατ' αρχάς» το χρησιμοποιούμε όταν αρχίζουμε μιά τοποθέτηση - πρόταση.

«κατ' αρχήν»: κατά τον νόμο, κατά κανόνα

Άρα το σύνηθες (πρέπει να) είναι το: «κατ' αρχάς»

-
-

Είναι κάτι σαν το «νομ-ίζω»
Όλοι το παίζουν νομο-θέτες...

whatever - whatever ...
H Φύσις υπέρτατος κριτής του ορθώς κειμένου.
ΕΡΟΣΑΝΙΚΑΤΕΜΑΧΑΝ

I wrote this program
Άβαταρ μέλους
quantizer_matrix
Maniac poster

Δημοσ.: 19038
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2008, 11:09 am
Το μέλος quantizer_matrix, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hannibal » Ιούλιος 13th, 2010, 10:31 am

Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ κάτι: "Καταρχήν" και "καταρχάς" δεν παίρνουν απόστροφο στη δημοτική;
Άβαταρ μέλους
hannibal
Casual Poster

Δημοσ.: 797
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2008, 12:27 pm
Το μέλος hannibal, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Ιούλιος 13th, 2010, 10:35 am

hannibal έγραψε:Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ κάτι: "Καταρχήν" και "καταρχάς" δεν παίρνουν απόστροφο στη δημοτική;

Το καταρχήν απ' όσο ξέρω δεν παίρνει. Στο κατ' αρχάς εγώ προσωπικά βάζω, από τη στιγμή που είναι τύπος της αρχαίας ελληνικής. Όπως στο "υπόψη" και "υπ' όψιν". Αλλά δεν είμαι και ειδική στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Δημοσ.: 29948
Εγγραφη: Δεκέμβριος 24th, 2007, 6:23 pm
Τοποθεσια: Mars
Το μέλος общие Ставрогина, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 13th, 2010, 10:42 am

Daria Pavlovna έγραψε:
hannibal έγραψε:Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ κάτι: "Καταρχήν" και "καταρχάς" δεν παίρνουν απόστροφο στη δημοτική;

Το καταρχήν απ' όσο ξέρω δεν παίρνει. Στο κατ' αρχάς εγώ προσωπικά βάζω, από τη στιγμή που είναι τύπος της αρχαίας ελληνικής. Όπως στο "υπόψη" και "υπ' όψιν". Αλλά δεν είμαι και ειδική στο θέμα.

Το ίδιο. Η δημοτική βάζει αποστρόφους μόνο όπου ένας ιδιωτισμός αναγνωρίζεται ως φράση και όχι ως λέξη. Το "καταρχήν" είναι επίρρημα, άρα δεν παίρνει απόστρορο, όπως το "επικεφαλής" είναι μία λέξη και όχι δύο.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Ιούλιος 13th, 2010, 10:45 am

Hellegennes έγραψε:
Daria Pavlovna έγραψε:

Το ίδιο. Η δημοτική βάζει αποστρόφους μόνο όπου ένας ιδιωτισμός αναγνωρίζεται ως φράση και όχι ως λέξη. Το "καταρχήν" είναι επίρρημα, άρα δεν παίρνει απόστρορο, όπως το "επικεφαλής" είναι μία λέξη και όχι δύο.

Λοιπόν, ξέρεις ποια λέξη της δημοτικής μου τη σπάει εντελώς να χρησιμοποιώ; Τη λέξη "καταχωρίζω". Χρησιμοποιώ το "καταχωρώ" σε όλους τους χρόνους κι ας γελάνε μαζί μου. Μου τη σπάει το "καταχωρίζω".
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Το μέλος общие Ставрогина, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούλιος 13th, 2010, 11:06 am

Daria Pavlovna έγραψε:Λοιπόν, ξέρεις ποια λέξη της δημοτικής μου τη σπάει εντελώς να χρησιμοποιώ; Τη λέξη "καταχωρίζω". Χρησιμοποιώ το "καταχωρώ" σε όλους τους χρόνους κι ας γελάνε μαζί μου. Μου τη σπάει το "καταχωρίζω".

Και το "καθίζω" είναι εκνευριστικό. Όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί γράφεις "κάθησα" και σου λένε ότι γράφεται με γιώτα. Τι γιώτα ρε $&^#@$@! :smt013 Με γιώτα γράφεται το "κάθισα" από το "καθίζω" που σημαίνει "έβαλα κάποιον να καθήσει".
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό общие Ставрогина » Ιούλιος 13th, 2010, 11:11 am

Hellegennes έγραψε:
Daria Pavlovna έγραψε:Λοιπόν, ξέρεις ποια λέξη της δημοτικής μου τη σπάει εντελώς να χρησιμοποιώ; Τη λέξη "καταχωρίζω". Χρησιμοποιώ το "καταχωρώ" σε όλους τους χρόνους κι ας γελάνε μαζί μου. Μου τη σπάει το "καταχωρίζω".

Και το "καθίζω" είναι εκνευριστικό. Όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί γράφεις "κάθησα" και σου λένε ότι γράφεται με γιώτα. Τι γιώτα ρε $&^#@$@! :smt013 Με γιώτα γράφεται το "κάθισα" από το "καθίζω" που σημαίνει "έβαλα κάποιον να καθήσει".

Μα το "καθίζω" και το "κάθομαι" είναι δύο διαφορετικά ρήματα (δεν είναι γνωστό αυτό; :smt017 ) ενώ το "καταχωρίζω" είναι το "καταχωρώ" στη δημοτική. Όταν πρέπει να γράψω "καταχωρίζω" ή χειρότερα "καταχωρίστηκαν", μου έρχεται ν' αρχίσω να τραγουδάω το "μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυο...."
Άβαταρ μέλους
общие Ставрогина
Μπιμπελό στρατηγίνα

Επόμενη

Επιστροφή στην Γλωσσολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες