Θεε μου παντου υπαρχεις

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δημοσίευσηαπό quantizer_matrix » Οκτώβριος 10th, 2010, 12:38 pm

Ξέρει κάποιος - κάποια να μας πεί τι σημαίνει "αγάπη";

Γιατί οι άνθρωποι μιλούν γι' αυτήν τόσο όσο απέχουν.
ΕΡΟΣΑΝΙΚΑΤΕΜΑΧΑΝ

I wrote this program
Άβαταρ μέλους
quantizer_matrix
Maniac poster

Δημοσ.: 19038
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2008, 11:09 am
Το μέλος quantizer_matrix, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό quantizer_matrix » Οκτώβριος 10th, 2010, 12:47 pm

Είναι σώφρον το να λέτε χιλιάδες λέξεις πάνω σε μιά έννοια που δεν γνωρίζετε;
ΕΡΟΣΑΝΙΚΑΤΕΜΑΧΑΝ

I wrote this program
Άβαταρ μέλους
quantizer_matrix
Maniac poster

Το μέλος quantizer_matrix, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό quantizer_matrix » Οκτώβριος 10th, 2010, 1:03 pm

"αγάπη" δεν είναι χημική ταραχή του εγκεφάλου.
άλλα αυτά

αγάπη: η συμπάθεια πρός τινά

ντάξ μωρέ ... συμπαθητικά ήτανε = ουδεμία σχέση

συμπάθεια: ή (αρχ. νεώτ.) ομοιοπάθεια
||| το φιλευσπλαχνείν, το συμπονείν (κν. συμπόνια)
||| (εν τη στωϊκή φιλοσ.) συγγένεια
||| (Γραμμ.) αναλογία

συμπαθώ: (-έω) (αρχ. νεώτ.) κατέχομαι υπό κοινών συναισθημάτων
||| (μτφ.) συμπάσχω
||| συγχωρώ

συν + πάθος
αγάπη είναι το να συμπάσχεις με κάποιον - κάποια, η το να χαίρεσαι όταν χαίρεται κάποιος - κάποια, να κατανοείς και να μοιράζεσαι τα πάθη του - "καλά και άσχημα"...
ΕΡΟΣΑΝΙΚΑΤΕΜΑΧΑΝ

I wrote this program
Άβαταρ μέλους
quantizer_matrix
Maniac poster

Re: Θεε μου παντου υπαρχεις

Δημοσίευσηαπό gdata » Οκτώβριος 10th, 2010, 1:44 pm

BILLO έγραψε:Φιλε Μπιστη αν μπορουσες να αγαπησεις απρουποθετα τους ανθρωπους, δεν θα ησουν αμαρτωλος ανθρωπος. Αυτη την ενοια εχει η αμαρτωλοτητα σου.Αυτο ειναι λογικο, αυτο σημαινει αμαρτωλοτητα. Αλλα εχει πολυ σημασια να μη θελεις αυτην την κατασταση, εχει σημασια να ζητας να να σου παραχωρηθει αγαπη για τους αλλους. Οι αγιοι δεν αγιασαν με τις δυναμεις τους, ασκητεψαν και καταλαβαν τα ορια τους και μετα με πληρη συνειδηση του τι σημαινει αμαρτια μεσα τους, ζητησαν την υπερβαση να την κανει ο Θεος. Δεν ειναι λοιπον τροπος του λεγειν η ταπεινωτητα τους ειναι βαθια κατανοηση μιας πρααγματικοτητας που την καταλαβαινουν μετα απο πολυ καιρο και σε αυτο φυσικα βοηθαει ο Θεος. Ξερουν οτι ειναι ανικανοι για γνησια ανιδιοτελεια, απο αυτη που δεν εχει ουτε καν σχεση με τη ματαιοδοξια. Εχουν και μια κουβεντα που ειναι χαρακτηριστικη οι μοναχοι, "κανε αγαπη". Κανε δηλαδη εσυ αυτο που πρεπει, βοηθα, συγχωρεσε και ας μην το νιωθεις. Καν το σαν να το ενιωθες και ετσι καποια στιγμη ο Θεος θα σου παραχωρισει και πραγματικη αγαπη να το κανεις αυθορμητα. Πρεπει δηλαδη να θελεις να μην εισαι ετσι, αυτο εχει σημασια, το οτι ολοι ειμαστε μικροψυχοι ειναι η πραγματικοτητα, γιαυτο λεμε ειαμστε αμαρτωλοι, οχι για να εξευμενισουμε το Θεο. Οτι λεμε εχει κυριολεκτικη σημασια, δεν ειναι καλοπιασματα, απλα στην πορεια το καταλαβαινουμε και συνειδητα.

Αυτά οκ, είχα διαβάσει και ένα κείμενο που λέει ο Χριστιανός να μη θεωρεί πως είναι υπεράνω πειρασμών και για αυτό πρέπει να τους αποφεύγουν. Εγώ πχ αν συνεχίσω να έχω επαφές με τους συγγενείς μου θα είμαι μονίμως σε πειρασμό. Στο mp3 που έθεσες λέει να πας ανοιχτείς εσύ πρώτος να βοηθήσεις τον άλλον κτλ το κάνω 3 χρόνια αλλά δεν βλέπω αλλαγή συμπεριφοράς. Βασικά η μόνη περίπτωση που είδα να υπάρχει μια κάποια μορφή μαζέματος είναι όταν έφτασα στο αμήν και έριξα κάτι βρισιές. Δηλαδή το ερώτημα μου είναι ότι έχεις έναν άνθρωπο συγγενή σου ή μη που είναι αμετανόητος προς εσένα και σου φτιάχνει συνεχώς προβλήματα (δεν μιλάω για μικροπράγματα) μέχρι πότε τον ανέχεσαι; Δεν λέω να του κάνεις κακό λέω απλά να ξεχάσεις ότι υπάρχει
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσ.: 32055
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 12:16 am
Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό quantizer_matrix » Οκτώβριος 10th, 2010, 1:49 pm

"την αγαπούσα πολύ ρε γαμώτο, και αυτή έλεγε ότι μ'αγαπάει, αλλά με παράτησε για κάποιον άλλον η βρώμα" ....

αυτά δεν είναι αγάπη.
δεν έχει ημερομηνία λήξης η αγάπη.
ούτε "αγαπάμε" κάποιον - κάποια όσο μας δίνει, και μετά "μισούμε" επειδή σταμάτησε να δίνει.

αυτά είναι συναισθηματικές ταραχές.

Η αγάπη δεν είναι κάτι "εύκολο" ...
Είναι «απόφαση» που δεν αλλάζει αναλόγως των συνθηκών.
Και χρειάζεται να γνωρίζεις τον άλλον - άλλη σε βάθος για να πάρεις αυτήν την απόφαση.

Σεβασμός στις λέξεις και τις έννοιες.
ΕΡΟΣΑΝΙΚΑΤΕΜΑΧΑΝ

I wrote this program
Άβαταρ μέλους
quantizer_matrix
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό ILLUVATAR85 » Οκτώβριος 10th, 2010, 3:02 pm

Δέλτα έγραψε:
ILLUVATAR85 έγραψε:
Δέλτα έγραψε:Χμμ...όχι μόνον θα κάνουν βόλτες συνεχώς τα ίδια επιχειρήματα σε διαφορετικά νήματα (αλλά με ίδια θεματική συζήτηση) ενός φόρουμ, αλλά ακόμα και στο ίδιο νήμα, τα διάφορα επιχειρήματα θα επανέρχονται κάθε λίγες σελίδες, λες και δεν είχαν διατυπωθεί ποτέ!
...
...
Α).Το αίτημα περί παραχωρηθείσας "απόλυτης ελευθερίας", δυστυχώς "μπάζει" όχι μόνον από τα κείμενα των Γραφών, αλλά και από την υπόλοιπη χριστιανική θεολογική ερμηνεία αυτών των κειμένων. Και τα ίδια τα κείμενα και οι ερμηνείες τους, το κατατάσσουν στην ίδια ακριβώς κατηγορία με την "απόλυτη ελευθερία" που σου παρέχει και ο ληστής ο οποίος σου κολλάει το πιστόλι στον κρόταφο λέγοντάς σου: "τα λεφτά σου ή την ζωή σου". Είσαι απόλυτα ελεύθερος να επιλέξεις.
Ξανά δυστυχώς, και τα κείμενα των Γραφών και οι ερμηνείες τους, ξεκαθαρίζουν πλήρως πως έχεις την απόλυτη ελευθερία να επιλέξεις μεταξύ του "πιστεύεις και προσκυνάς τον θεό", και του "καταδικάζεσαι αιωνίως στην κόλαση"!
Τρίτη οδός ΔΕΝ υπάρχει! Συγχώρεση των "αμαρτωλών", των "μή πιστευσάντων", των "ανυπάκουων" ΔΕΝ υπάρχει.

Την διάβασα την απάντηση σου αλλά νομίζω υπάρχει θεολογικό λάθος σε αυτήν, γιατί κατά την Χρισιτανική Θεολογία και οι Δαίμονες και οι Δίαβολοι πιστεύουν , αυτό δεν τους εμποδίζει να είναι στην κόλαση, και μάλιστα στην κόλαση θα βρεις και πολλούς Χριστιανούς που και εκείνοι πίστευαν, είμαι σίγουρος.

Δεν ξέρω αν υπάρχει θεολογικό λάθος Illuvatar.
Νομίζω πως υπάρχει ένα πρόβλημα και αυτό δεν έγκειται στο τώρα ή στο προσεχές ή μακρινό μέλλον, αλλά στο οριστικό τέλος.
Υπάρχουν εδάφια και στα ευαγγέλια αλλά και θεολογικές ερμηνείες του δόγματος, οι οποίες ξεκαθαρίζουν ποιοί "αμαρτωλοί" θα καταλήξουν οπωσδήποτε στην κόλαση μετά την τελική κρίση (υβριστές του Αγίου Πνεύματος, ο Διάβολος και οι ακόλουθοί του και κάποιες άλλες κατηγορίες που δεν θυμάμαι τώρα). Καθώς είναι αργά σήμερα, επιφυλλάσσομαι να φέρω και τις πηγές λίαν συντόμως.
Αυτοί οι αμαρτωλοί, δεν πρόκειται να συγχωρεθούν ποτέ των ποτών. Επομένως το "περί ελευθερίας" επιχείρημα πάει περίπατο.
Διότι έχω μεν την ελευθερία να υβρίσω το Άγιο Πνέυμα, όμως την έκατσα την βάρκα!
Έχω την ελευθερία ή να είμαι μαζί με τον θεό ή εναντίον του. Στην δεύτερη περίπτωση όμως θα κάνω παρέα στον Διάβολο, ο οποίος όπως ρητά αναφέρεται και στην Αποκάλυψη και αλλού, ότι θα καταδικαστεί στην αιώνια Γέεννα του πυρός.

Μπερδεύεις την ελεύθερη βούληση που έχεις σε αυτόν τον κόσμο με την τελική κρίση στον επουράνιο κόσμο, ο Θεός σου δίνει τα δικαιώματα,τις υποχρεώσεις και τα αποτελέσματα αυτών (είναι σαν να μου λές πώς δεν μπορείς να αψηφήσεις τον νόμο της βαρύτητας πηδώντας από ένα ψηλό κτίριο χωρίς να τραυματιστείς άρα δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση) και επίσης σου λέει ο,τι τελική κρίση είναι δική του.
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων
Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος
Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν
O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας

http://www.warlordccg.de/blog/wp-content/uploads/2008/06/dwarf-banner.jpg
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Fast poster

Δημοσ.: 3216
Εγγραφη: Απρίλιος 16th, 2009, 4:15 pm
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος ILLUVATAR85, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BILLO » Οκτώβριος 10th, 2010, 3:34 pm

Αυτά οκ, είχα διαβάσει και ένα κείμενο που λέει ο Χριστιανός να μη θεωρεί πως είναι υπεράνω πειρασμών και για αυτό πρέπει να τους αποφεύγουν. Εγώ πχ αν συνεχίσω να έχω επαφές με τους συγγενείς μου θα είμαι μονίμως σε πειρασμό. Στο mp3 που έθεσες λέει να πας ανοιχτείς εσύ πρώτος να βοηθήσεις τον άλλον κτλ το κάνω 3 χρόνια αλλά δεν βλέπω αλλαγή συμπεριφοράς. Βασικά η μόνη περίπτωση που είδα να υπάρχει μια κάποια μορφή μαζέματος είναι όταν έφτασα στο αμήν και έριξα κάτι βρισιές. Δηλαδή το ερώτημα μου είναι ότι έχεις έναν άνθρωπο συγγενή σου ή μη που είναι αμετανόητος προς εσένα και σου φτιάχνει συνεχώς προβλήματα (δεν μιλάω για μικροπράγματα) μέχρι πότε τον ανέχεσαι; Δεν λέω να του κάνεις κακό λέω απλά να ξεχάσεις ότι υπάρχει

Eμενα η αποψη μου ειναι, μεχρι εκει που μπορεις. Εκ των πραγματων δεν μπορυμε να υπερβουμε τον εαυτο μας, και η προοδος που αφορα ακομα και την ανοχη μας στις αδικιες ειναι αργη, δεν ειναι το αποφασισα και εγινα σε μια στιγμη βραχος ακλονητος. Οι αγιοι της εκκλησιας μας βημα βημα σε εναν προσωπικο αγωνα περναν εχεγγυα για την παρουσια του Θεου διπλα τους και την επανορθωση του κακου που θα τους εξασφαλιζε ο Θεος αργοτερα. Αυτο δεν ειναι μια συμφεροντολογικη προσεγγιση απο μεριας των αγιων αλλα η λεπτη ισοροποια της αληθειας του Θεου. Μια αληθεια που δε θελει κανενας να βλαφτει ματαια. Η λεγομενη καταλαγη του Κυριου. Ουτε ο εαυτος μας, ουτε ο εχθρος. Αυτη ειναι η αποψη που εχω σχηματισει εγω. Ο Χριστος επρεπε να σταυρωθει για να δωσει το παραδειγμα αυτης της καταλαγης. Δεν ειναι τοσο ευκολο ο αλλος να σε κανει πολεμο και εσυ να μενεις απραγος ποσο μαλον και να τον ευεργετεις παρα αυτα, αυτο ειναι μια υπερ φυση κατασταση, κατι που σημαινει πως ζυγιζοντας την πραγματικοτητα ως εχει στη φυση, εκ των πραγματων ειναι λογικο να καταληξεις στην αυτοαμυνα και αυτοαμυνα πολλες φορες σημαινει πως γυρνας το κακο που σου συμβαινει σε αυτον που επιτιθεται, η αυτοαμυνα στη ζωη ειναι βια τις περισοτερες φορες, σαν να σου πετανε μια βομβα στα χερια και τη γυρνας στον αλλον αναγκαστικα για να μη σκασει σε σενα. Δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ορισμενοι φανταζοντε το να γυρνας το αλλο μαγουλο στον εχθρο. Ειναι παραλογο γιαυτο δεν ειναι ευκολο. Ειναι αδικια στον εαυτο μας. Εδω ερχεται η πιστη, η εμπιστοσυνη στο Θεο ο οποιος καλειται να αναλαβει να απενεργοποιησει τη βομβα για να μη βλαψει κανεναν.
Και ενας λογος που σταυρωθηκε ο Χριστος ειναι να ενυσχυει αυτην την εμπιστοσυνη μας, με απτο παραδειγμα να βασιζομαστε και να περνουμε αυτο το ρισκο αφου το κανε και ο Χριστος.
Φανταζεσαι να λεγε επανω απο τον ουρανο, τωρα μαγκες αφηστε τους εχθρους να σαν διαλυσουν και πιστεψετε σε μενα, ποιος θα εξεθετε τη ζωη του ετσι; Γιαυτο την εξεθεσε πρωτος ο Χριστος για να εχει βαρος η υποσχεση.
Η πιστη ειναι ρισκο, δεν ειναι μια ευκολη κατασταση. Θυμισου τι ειπε ο Χριστος. Οποιος θελει να κερδισει τη ζωη του θα πρεπει να χασει τη ζωη του. Ειναι μεγαλο ρισκο, ρισκαρεις τον εαυτο σου τον ιδιο μεχρι να φτασεις σε καποια επιγνωση που θα σε ελευθερωσει απο αυτη την αγωνια. Οπως ειπε ο Χριστος αλλου. Γνωσεσθε την αληθεια και η αληθεια ελευθερωσει ημας. Δηλαδη οχι απλα πιστεψετε, αλλα γνωσεσθε την αληθεια για να ελευθερωθητε! Αναφερεται στη σωτηρια. Αλλου λεει οι παντες θελω σωθηναι και εις επιγνωση αληθειας ελθειν. Συνδεει τη σωτηρια με την γνωση της αληθειας, δεν ειναι τυχαιο. Η πιστη δε φτανει για να ελευθερωθεις και να ησυχασεις. Την αληθεια την γνωριζουν οι αγιοι, γιαυτο ειναι χαλαροι (ειναι σεσωσμενοι) εμεις ακομα απλα πιστευουμε και περνουμε ρισκα στη ζωη μας και δεν ειμαστε χαλαροι, και ειναι λογικο. Η πορεια μας ως πιστοι στον Θεο ειναι μια πορεια που εχει αγκαθια ακομα και για την ορθοτητα της πορειας μας. Η πιστη προσβαλει τη λογικη μας και αυτο δεν ειναι ψεμα, ειναι το πιο δυσκολο ρισκο της υποθεσης. Ειναι αυτο που λεει ο Σαιρεν Κιρκεγκωρ "αλμα πιστης".
Οποτε οσο μπορει και οσο ξερει ο καθενας ανεχεται την αδικια. Αυτο που δεν ειναι σωστο ειναι μη θελεις να ανεχεσαι. Να θεωρεις τελεια λυση την τιμωρια των αδικουντων. Αν δεν την θεωρεις τελεια λυση αλλα παλι βλεπεις προβλημα, αν θα ηθελες να ξερεις κατι παραπανω για να μπορεις να σηκωσεις το βαρος του εκουσιου θυματος γιατι δεν μπορεις να παρεις τετοια ρισκα, ζητας βοηθεια απο το Θεο και προχωρας οπως και να χει αργα.
Οποτε σε κανεναν δε δικαιουσε να επιβαλεις η ακομα και να προτεινεις απολυτη παθητικη αποδοχη του κακου που του κανουν αλλοι. Αυτος με οτι ξερει θα αποφασισει ποσα δικαιωματα του θα προσχωρισει στους αλλους.
Αυτος εχει προσωπικη σχεση με το Θεο, οχι οι απ εξω. Η Θεικη δικαιοσυνη για τα φυσικα δεδομενα ειναι παραλογη, δεν ειναι ψεμα. Οι Ιουδαιοι το θεωρουν σκανδαλο και οι σοφοι Ελληνες μωρια. Ετσι δεν αναφερθηκε; Αν πουμε να αγιασουμε με το στανιο σημερα, θα γελοιοποιηθουμε. Γελοιοποιηθηκαν πολλοι ετσι. Οι στεγνοι ευσεβιστες γελοιοποιουντε συνεχεια. Δεν μπορουμε να αγιασουμε μονοι μας. Ειναι αυταπατη, πρεπει να επεμβει ο Θεος.
Άβαταρ μέλους
BILLO
Crazy poster

Δημοσ.: 6185
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2007, 3:02 pm
Το μέλος BILLO, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vamei » Οκτώβριος 10th, 2010, 3:58 pm

Ο Χριστος ειπει ν' αγαπαμε τους εχθρους μας οχι να τους "παντρευομαστε". Επισης ειπε οτι οι χειροτεροι εχθροι ειναι οι οικειοι ημων. Επισης ειπε αν καπου δεν σας δεχονται να τιναζετε και την σκονη των παπουτσιων σας οταν φευγετε απο κοντα τους, με την εννοια να μην παιρνετε τα μηνυματα τους και σας επιρρεαζουν, να τους προσπερνατε.
Άβαταρ μέλους
vamei
New poster

Δημοσ.: 37
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2010, 10:46 am
Το μέλος vamei, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BILLO » Οκτώβριος 10th, 2010, 4:09 pm

Συνεπώς δέχεσαι λοιπόν πως θα υπάρχει μία κόλαση (την δέχομαι όπως ακριβώς την περιγράφεις) για τους αμετανόητους.

Αυτο μας επιτρεπεται να γνωριζουμε μεχρι τωρα, αυτο λεμε. Υπαρχουν και πατερες που μιλησαν για την αποκατασταση των παντων αλλα δεν εγινε αποδεκτο απο τις ιερες συνοδους.
Απο κει και περα τι να κανουμε εμεις; Τους εκτιμητες των Θειων αποφασεων για τα εσχατα; Εντελως ακυρο. Αυτη η αληθεια μας παραδοθηκε και αυτη πιστευουμε. Η εκκλησια ειναι μεσα στην ιστορια, ακομα δεν εχει παγιωθει εντελως το δογμα της, δεν μπορει αυτο να γινει στη γη. Υπαρχουν μεγαλα κενα γνωσεως που δεν μπορουν να καλυθφουν εκ των πραγματων και ειναι παρα πολυ σημαντικα, σε προσωπικο και σε συλογικο επιπεδο για την κοσμικη εκκλησια. Αυτο που μαθαινουμε προχωροντας μεσα στην πορεια μας στην ζωη της εκκλησιας ειναι η μετανοια. Δηλαδη ολοι ξερουμε πως κακο υπαρχει στο κοσμο αλλα ξεκινωντας, ολοι το μεταθετουμε στο Θεο. Μετανοουντες το μεταθετουμε στον ανθρωπο και αυτο δεν ειναι μια αποφαση που πρεπει να παρουμε, αυτο συμβαινει οταν ανεβαινεις επιπεδα κατανοησης, π.χ. αυτοι που γνωρισαν και νιωσαν προσωπικα τον Θεο απεκτεισαν μετανοια σε ενα βαθμο, αφου αυτη η εμπειρια του Θεου τους εκανε να καταλαβουν πως δεν ειναι δυνατον να φταιει αυτο το Ον για το κακο στον κοσμο, οτι κατι αλλο συμβαινει, οτι φταιει κατα πασα πιθανοτητα ο ανθρωπος. Η μετανοια δεν οδηγει στη σωτηρια. Η μετανοια ειναι η σωτηρια αυτη καθ αυτη. Μη περνεις επιπολαια αυτη τη λεξη. Ειναι η σωτηρια η μετανοια, δεν υπαρχει κατι περαν της μετανοιας γιατι ολα τα αλλα που θα μας παραδωσει ο Θεος στην αλλη ζωη θα ειναι κοινα και για τους σωσμενους και για τους κολασμενους. Αυτοι δε θα εχουν επιγνωση, δεν θα εχουν μετανοια εξου και η κολαση μεσα τους. Οι αμετανοητοι ειναι οι ανθρωποι που δε φτασαν σε αυτη την επιγνωση γιαυτο και βιωνουν το Θεο ως κολαση. Ο Γεροντας Παισιος ελεγε κατι πολυ βαρυσημαντο. Μπορει λεει να παω στην κολαση, μπορει να πεσω, αλλα δε θα στεναχοριεμαι γιατι ειμαι στην κολαση γιατι καλως θα ειμαι εκει αλλα θα στεναχοριεμαι που λυπησα το Χριστο που εκανε αγωνα για να μην παω στην κολαση. Καταλαβαινεις; Ειχε μετανοια, δεν υπηρχε ουσιαστικα κολαση γιαυτον απο τωρα. Δεν υπαρχει καμια επιπλεον πραγματικοτητα εκτος απο αυτη που χτιζει ο καθε ανθρωπος μονος του μεσα του, ολα τα αλλα θα ειναι κοινα για ολους τους ανθρωπους.
Οταν κηδευουμε εναν συγγενη στην νεκροσυμη ακολουθια λεμε "Ευλογητος ει Κυριε διδαξον με τα δικαιωματα σου". Που σημαινει: Ευλογητος εισαι Θεε γι αυτο μπροστα στο κακο, τον θανατο του συγγενη μου π.χ. διδαξε με πως γινεται και δεν φταις εσυ, διδαξε με τα δικαιωματα σου για να μην πεσω σε Θεοδικια και αμετανοησια. Εξηγησε μου για να καταλαβω δηλαδη πως γινεται να μην εχεις ευθυνη γι αυτο που βλεπω. Ειναι μεγαλη υποθεση η γνωση της αθοωτητας του Θεου, ειναι το τελος, δεν ειναι η αρχη. Μετανοια και σωτηρια ειναι το ενα και το αυτο. Ξεκιναμε να εμπιστευομαστε αυτη την αληθεια (εδω που ειμαστε εμεις δηλαδη) και οι αγιοι μας διαβεβαιονουν πως ειναι οντως αληθεια.
Άβαταρ μέλους
BILLO
Crazy poster

Δημοσ.: 6185
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2007, 3:02 pm
Το μέλος BILLO, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Οκτώβριος 10th, 2010, 4:43 pm

ευχαριστώ BILLO, υπάρχουν πολλά προς σκέψη. Λέω να κάνω και μια επίσκεψη σε κάποιον Ορθόδοξο τόπο για έξτρα συζήτηση επί του θέματος με κάποιον μοναχό
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσ.: 32055
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 12:16 am
Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Οκτώβριος 11th, 2010, 9:13 am

ILLUVATAR85 έγραψε:Μπερδεύεις την ελεύθερη βούληση που έχεις σε αυτόν τον κόσμο με την τελική κρίση στον επουράνιο κόσμο, ο Θεός σου δίνει τα δικαιώματα,τις υποχρεώσεις και τα αποτελέσματα αυτών (είναι σαν να μου λές πώς δεν μπορείς να αψηφήσεις τον νόμο της βαρύτητας πηδώντας από ένα ψηλό κτίριο χωρίς να τραυματιστείς άρα δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση) και επίσης σου λέει ο,τι τελική κρίση είναι δική του.
Δεν νομίζω να τα μπερδεύω Illuvatar. Έχω τονίσει δεκάδες φορές πως για τον φυσικό κόσμο δέχομαι την "ελευθερία βούλησης" όπως την θέτετε. Μα ΔΕΝ μιλάω για τον εδώ κόσμο, για τό τί συνέπειες θα έχουν οι πράξεις μου και η συμπεριφορά μου εδὠ. Μιλάω για το μετά, όπου ο κόσμος θα είναι πια μεταφυσικός!

Το παράδειγμα με την βαρύτητα ισχύει μόνον για τον φυσικό-πραγματικό κόσμο, διότι αν πηδήσω από ένα ψηλό κτίριο θα υποστώ τις συνέπειες ενός φυσικού νόμου. Και δεν μπορώ να ξεφύγω από τους φυσικούς νόμους. Είναι αδιαπραγμάτευτοι.

Εκτός της περιπτώσεως που η "ελευθερία βούλησης" είναι και αυτή νόμος, δεν μπροείς να παραλληλίσεις ένα φυσικό νόμο με αυτήν. Και με το παράδειγμά σου (καθώς και με τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις σας) την βλέπετε πράγματι σαν νόμο!
Αν λοιπόν υποστώ τις συνέπειες αυτού του νόμου (και ο θεός δεν με σώσει πηδώντας από το ψηλό κτίριο, για να μείνω στο παράδειγμά σου), τότε αυτή η ελευθερία είναι πλασματική.
Ναι μεν την έχω, αλλά αν δεν υπακούσω στον θεό, θα υποστώ τις συνέπειες.

Δεν με ξενίζει αυτό, διότι σαν άνθρωποι είμαστε συνηθισμένοι σε αυτή την "δικαιοσύνη".
Διότι αυτό ακριβώς είναι: "δικαιοσύνη" και όχι έλεος/αγάπη.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Maniac poster

Δημοσ.: 12674
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 8:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Οκτώβριος 11th, 2010, 9:23 am

BILLO έγραψε:
Συνεπώς δέχεσαι λοιπόν πως θα υπάρχει μία κόλαση (την δέχομαι όπως ακριβώς την περιγράφεις) για τους αμετανόητους.

Αυτο μας επιτρεπεται να γνωριζουμε μεχρι τωρα, αυτο λεμε. Υπαρχουν και πατερες που μιλησαν για την αποκατασταση των παντων αλλα δεν εγινε αποδεκτο απο τις ιερες συνοδους.

Εντάξει Billo, ευθύς και κατανοητός!
Και τα υπόλοιπα είναι κατανοητά, αλλά ανήκουν στην φιλοσοφία της θεολογίας και δεν προσφέρονται για απλή ανταλλαγή απόψεων σε ένα φόρουμ.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Maniac poster

Δημοσ.: 12674
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 8:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό argonautis375 » Οκτώβριος 11th, 2010, 4:45 pm

Ναι και εγώ τον είδα. Στη Ρουάντα, στη Σιέρα Λεόνε, στη Λιβερία,στη Μπιάφρα και δεν συμμαζεύεται.
argonautis375
Casual Poster

Δημοσ.: 695
Εγγραφη: Ιανουάριος 3rd, 2010, 8:18 pm
Το μέλος argonautis375, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vamei » Οκτώβριος 11th, 2010, 5:30 pm

argonautis375 έγραψε:Ναι και εγώ τον είδα. Στη Ρουάντα, στη Σιέρα Λεόνε, στη Λιβερία,στη Μπιάφρα και δεν συμμαζεύεται.

Εμεις τους καναμε ετσι ολους αυτους που αναφερεις. Εγω κι εσυ...
Άβαταρ μέλους
vamei
New poster

Δημοσ.: 37
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2010, 10:46 am
Το μέλος vamei, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ILLUVATAR85 » Οκτώβριος 11th, 2010, 5:46 pm

vamei έγραψε:
argonautis375 έγραψε:Ναι και εγώ τον είδα. Στη Ρουάντα, στη Σιέρα Λεόνε, στη Λιβερία,στη Μπιάφρα και δεν συμμαζεύεται.

Εμεις τους καναμε ετσι ολους αυτους που αναφερεις. Εγω κι εσυ...

Eκτός αν είσαι σοσιαλιστής ηγέτης γεννημένος πριν το 60' σπουδαγμένος στο Πανεπιστήμιο Πατρίς Λουλουμπά στην Μόσχα (γιατί εγώ δεν είμαι) τότε δεν φταίω ούτε εγώ ούτε εσύ. :smt018
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων
Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος
Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν
O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας

http://www.warlordccg.de/blog/wp-content/uploads/2008/06/dwarf-banner.jpg
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Fast poster

Δημοσ.: 3216
Εγγραφη: Απρίλιος 16th, 2009, 4:15 pm
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος ILLUVATAR85, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες