Εγχείριση στο κότσι (βλαισός μέγας δάκτυλος)

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Εγχείριση στο κότσι (βλαισός μέγας δάκτυλος)

Δημοσίευσηαπό Μαριλού » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 8:30 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :)

Έχω έντονο κότσι, δηλαδή το κόκαλο κάτω από το μεγάλο δάχτυλο και το μεγάλο δάχτυλο είναι στραβό και έχει κλίση προς τα μέσα, δηλαδή προς τα άλλα δάχτυλα. Είναι αντιαισθητικό και με πονάει αρκετά συχνά. Επίσης, δυσκολεύομαι πολύ να βρω παπούτσι να με βολεύει και συνήθως δεν βρίσκω, με αποτέλεσμα να φοράω παπούτσια που με στενεύουν και με χτυπάν σε εκείνο το σημείο και επιδεινώνουν το πρόβλημα. Είναι κληρονομικό αφού το ίδιο έχει και η μαμά και η αδερφή μου. Το είχα από μικρή αλλά τα τελευταία χρόνια που δουλεύω και φοράω παπούτσια στενά με λίγο τακούνι έχει επιδεινωθεί και με πονάει μερικές φορές.

Πήγα σε χειρουργό ορθοπεδικό και μου είπε ότι για την ηλικία μου είναι πολύ και ότι εφόσον με πονάει σημαίνει ότι ο οργανισμός μου χτυπάει καμπανάκι ότι είναι στα όρια του και πρέπει να το προσέξω. Σαν αγωγή συντήρησης πρότεινε να φοράω άνετα, πλατιά παπούτσια χωρίς τακούνι και να βάζω κάτι σιλικονούχα εξαρτήματα που κρατάνε το δάχτυλο στη σωστή θέση. Όμως μου τόνισε πως αυτά τα μέσα δεν πρόκειται να βελτιώσουν ή να σταματήσουν το πρόβλημα γιατι είναι γενετικά προδιαγεγραμμένο. Απλά θα μειώσουν τη φλεγμονή και τον πόνο. Σαν καλή λύση μου πρότεινε την εγχείριση που θα με απαλλάξει από το πρόβλημα μια για πάντα όπως μου είπε και το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο και δεν θα ξαναστραβώσει το πόδι μου αν γίνει προσεγμένη δουλειά. Έχει κάνει κανείς τέτοια επέμβαση και πως ήταν? Έχει πολύ πόνο και σε πόσο διάστημα αναρρώνεις??? Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό??
Μαριλού
New poster

Δημοσ.: 6
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 13th, 2010, 6:52 pm
Το μέλος Μαριλού, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Εγχείριση στο κότσι (βλαισός μέγας δάκτυλος)

Δημοσίευσηαπό Dr Strangelove » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 8:32 pm

Ω μωρ μάναμ, μου άνοιξες την όρεξη τώρα.
Άβαταρ μέλους
Dr Strangelove
Fast poster

Δημοσ.: 2124
Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2010, 9:21 pm
Το μέλος Dr Strangelove, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μαριλού » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 8:42 pm

Ξέρω, ξέρω για να φας κότσι χοιρινό με κάμια μπύρα. Αλλά εγώ έχω πρόβλημα και θέλω καμιά σοβαρή απάντηση.
Μαριλού
New poster

Το μέλος Μαριλού, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 8:48 pm

Για σοβαρη απαντηση θεμε περισσοτερα στοιχεια.

σε γενικες γραμμες ειναι απλη επεμβαση, θελει κανα 6ρι βδομαδες με ειδικο παπουτσι για να περπατας στην πτερνα, αλλα για να σου πω περισσοτερες πληροφοριεςγια το ειδος της οστεοτομιας και την προγνωση χρειαζεται ακτινογραφια.

Ενδειξη χειρουργειου ειναι ο πονος.
αμα δεν πονας καλο ειναι να το αποφυγεις, διοτι κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι δεν θα πονας μετα το χειρουργειο.

επισης θελω ηλικια. ευρος κινησης της αρθρωσης, εαν ποναει στην κινηση, εαν εχει υπερκερατωση, εαν εχουν υπερκερατωση τα αλλα δαχτυλα, εαν υπαρχει παραμορφωση στα αλλα δακτυλα, αν εχεις αλλα νοσηματα ( π.χ διαβητη), και καποιους ακτινολογικους δεικτες που θα φανουν με την ακτινογραφια.
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 43357
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό σουηδος » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 8:55 pm

Δυστυχως και εγχειριση να κανεις μπορει να ξαναδημιουργηθει.
σουηδος
New poster

Δημοσ.: 432
Εγγραφη: Μάρτιος 14th, 2010, 12:20 am
Το μέλος σουηδος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 8:59 pm

σουηδος έγραψε:Δυστυχως και εγχειριση να κανεις μπορει να ξαναδημιουργηθει.

ισχυει, εξαρταται βεβαια απο διαφορους παραγοντες.

Συνηθης αιτια για recurrence, ιδιως σε νεαρα ατομα, ειναι η λαθος επιλογη τεχνικης ( τα νεαρα ατομα συνηθως εχουν metatarsus primus varus - συνηθως λεω ε - με incongruent αρθρωση, φυσιολογικο DMAA, και μεγαλη γωνια μεταξυ πρωτου και δευτερου μεταταρσιου. Στις περιπτωσεις αυτες θελεις οστεοτομια στο εγγυς και οχι στο απω τμημα του μεταταρσιου ( η επεμβεση στο απω - περιφερικο - τμημα ειναι και η συνηθεστερη λογω καλυτερης σταθεροτητας και ευκολιας)

αλλη αιτια γενικα για αποτυχια ειναι η μη διορθωση του DMAA και διαφορα αλλα αιτια, αλλα γενικα η επεμβαση συνηθως ειναι επιτυχημενη.
talaipwros

Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μαριλού » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:07 pm

Ταλαίπωρε είσαι ο άνθρωπός μου!
Λοιπόν είμαι 27 και με πονάει συχνά αλλά σε πολύ υποφερτά πλαίσια σε διάφορες φάσεις, πχ όταν φοράω τακούνι και περπατάω ή όταν φοράω αθλητικά μετά από τρέξιμο/περπάτημα ή και σε άσχετες φάσεις. Ακτινογραφία δεν έχω βγάλει, υπερκεράτωση δεν ξέρω τι είναι, παραμόρφωση τα άλλα δάχτυλα δεν έχουν, άλλα νοσήματα δεν έχω. Εύρος κίνησης της άρθρωσης, εχμμμ, τι να σου πω τώρα?

6 βδομαδες μου είπε και ο γιατρός που πήγα, όπως και για το ειδικό παπούτσι.
Βασικά, ανησυχώ πολύ για τον πόνο μετά. Θέλω να ξεμπερδέψω με αυτό το πράγμα αλλά αν είναι να πεθάνω στον πόνο δεν θέλω να το κάνω.
Άσε που φοβάμαι και μήπως κάτι δεν πάει καλά με την εγχείριση και μου μείνει κανένα πρόβλημα. Γιατί το σημείο είναι στο πέλμα που το πέλμα στηρίζει και παίρνει το βάρος όλου του σώματος. Δεν θέλω για την υπόλοιπη ζωή μου να με ενοχλεί πχ όταν τρέχω ή να έχω πχ πόνο στο πόδι ορισμένες φορές και να μην είναι εξίσου λειτουργικό όπως πριν και να λέω τι πήγα κι έκανα.

Ο γιατρός λέει να την κάνω την εγχείριση για να ξεμπερδέψω για μια ζωή και ότι δεν έχει νόημα να αφήσω τα πόδια μου να παραμορφώνονται. Όμως μου παρουσίασε το μετεγχειρητικό διάστημα σχετικά ανώδυνο πράγμα που με έβαλε σε σκέψεις μήπως απλά θέλει να τα αρπάξει.
Όμως από κανά δυο άτομα που το κάνανε έχω ακούσει ότι έχει πολύ πόνο. :(
Επίσης είναι καλύτερα να χειρουργηθούν και τα 2 πόδια μαζί ή ένα ένα???
Μαριλού
New poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:12 pm

Μαριλού έγραψε:Δεν θέλω ... να με ενοχλεί πχ όταν τρέχω ή να έχω πχ πόνο στο πόδι ορισμένες φορές και να μην είναι εξίσου λειτουργικό όπως πριν και να λέω τι πήγα κι έκανα.

το ζουμι ειναι εκει. Αν δεν εχεις σημαντικο προβλημα, αστο.

και τα δυο ποδια μπορεις να τα κανεις μαζι, συνηθως ομως προτιμαω να κανω το ενα μετα το αλλο, για να εχεις ενα καλο ποδι να στηριχτεις. Αλλα δεν ειναι απαγορευτικο να κανεις και τα δυο.

πρηξιμο στο ποδι μπορεις να εχεις μεχρι και 6 μηνες με ενα χρονο μετα το χειρουργειο. Μην περιμενεις να φορεσεις εγγυημενα γοβιτσες στο 6βδομαδο.

Επισης συνηθως η αρθρωση ειναι λιγο πιο stiff απο πριν το χειρουργειο, διοτι κανεις capsular reefing.

Απο κει και περα, σαν χειρουργειο εχει καλα ποσοστα επιτυχιας, αλλα να ακολουθεις τις ενδειξεις.
αμα δεν πονας, αστο.

αμα πονας και επηρεαζεται η ζωη σου, καντο.

εγγυησεις για επιτυχημενα χειρουργεια δεν υπαρχουν, στα παντα στην ιατρικη υπαρχουν μονο καλα και λιγοτερο καλα ποσοστα επιτυχιας.
talaipwros

Δημοσίευσηαπό σουηδος » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:13 pm

Μετα την εγχειρηρη οπωσδηποτε να κανεις φυσικοθεραπειες.
:smt006
σουηδος
New poster

Δημοσ.: 432
Εγγραφη: Μάρτιος 14th, 2010, 12:20 am
Το μέλος σουηδος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μαριλού » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:19 pm

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Αλλά γαμώτο είναι και άσχημα τα πόδια μου και όσο περνάν τα χρόνια θα γίνονται χειρότερα. Και έχω και πρόβλημα να βρίσκω παπούτσια, όλα με χτυπάνε. Και πονάω αρκετές φορές. Αλλά από την άλλη μου αρέσει πολύ να τρέχω και μόνο στη σκέψη ότι ίσως να μην μπορώ να τρέξω για χρόνια ή και για πάντα...μπρρρρ :cry:
Ο γιατρός είπε ότι θα βάλει βίδες στα πόδια (το είπε αυτό χωρίς να έχει δει ακτινογραφία)
Μήπως αυτό σε βοηθάει να καταλάβεις το είδος της εγχείρισης (ή το ποιόν του γιατρού? :wink: )
Μαριλού
New poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:23 pm

συνηθως μπαινει μια με δυο βιδες.

φυσικα προεγχειρητικα θα γινει ακτινογραφια.

αν πονας, τοτε εχεις ενδειξη για το χειροργειο, η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

ειναι πολυ λιγα τα περιστατικα που πονανε για παντα μετα απο ενα τετοιο χειρουργειο, αλλα μην περιμενεις οτι απαραιτητα θα πετας σε 6 εβδομαδες.αν νομιζεις οτι τα φερνεις βολτα και δεν εχεις αναγκη το χειρουργειο, τοτε μην το κανεις.

απλα ειναι νομιζω τα πραγματα.
δεν μιλαμε για τριπλο bypass που το χειρουργειο επιβαλλεται. Αμα πονας σε βαθμο τετοιο που ο πονας να υπερτερει της ανησυχιας σου, τοτε καντο.
Γενικα ειναι ενα συνηθισμενο και για αρκετο χρονικο διαστημα επιτυχες χειρουργειο

εγγυησεις ομως δεν υπαρχουν
talaipwros

Δημοσίευσηαπό Μαριλού » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:41 pm

Όχι, όχι δεν θέλω να πετάω σε 6 βδομάδες. Για ένα χρόνο θα ήμουν διατεθειμένη να προσέχω πολύ. Ιδανικά, μετά το χρόνο όμως θα ήθελα να έχω συνέλθει πλήρως. Είναι ρεαλιστικό αυτό?? Μετά από πόσο καιρό μπορείς να επανέλεθεις σε αθλητικές δραστηριότητες??

Ακόμα ο πόνος δεν είναι τέτοιος που να υπερτερεί της ανησυχίας μου για την εγχείριση. Αλλά βάζοντας και τα αισθητικά κριτήρια και τα πρακτικά (ότι δεν βρίσκω παπούτσια) θα ήθελα να το κάνω. Αν πονάω λίγο στα 27 στα 47 τι θα γίνει??

Επίσης, ο πόνος μετά την εγχείριση και για τον πρώτο καιρό είναι ανυπόφορος? Για να είμαι ειλικρινής, σκοπεύω να εκμεταλλευτώ το χρόνο που θα κάθομαι διαβάζοντας για σημαντικές εξετάσεις. Αν είναι να πεθαίνω στον πόνο και να μην μπορώ να διαβάσω χάνεται και άλλο ενα πλεονέκτημα της επέμβασης.
Μαριλού
New poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:58 pm

Ειναι ρεαλιστικο.

Δεν μπορεις να ξερεις πως θα ειναι ο πονος. Ανυποφορος δεν θα ελεγα, αλλα εγγυησεις δεν υπαρχουν λεμε.
talaipwros

Δημοσίευσηαπό Μαριλού » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 9:59 pm

Οκ οκ το εμπέδωσα! Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις συμβουλές σου!
Μαριλού
New poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Σεπτέμβριος 13th, 2010, 10:00 pm

παρακαλω
talaipwros

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες