Η ζωη ειναι αλλου

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Η ζωη ειναι αλλου

Δημοσίευσηαπό mec » Οκτώβριος 22nd, 2010, 12:54 pm

Ηρθαν στιγμες στη ζωη μου που προβληματιστηκα: τι κανω εγω εδω περα; Σιγουρα δεν ειμαι ο μονος.

Αλλοτε αισθανεσαι οτι φθειρεσαι, αλλοτε οτι ενας κυκλος εχει κλεισει, αλλοτε αναθεωρεις τις προτεραιοτητες σου και βλεπεις οτι δεν εχει νοημα...Μπορει να εισαι σε μια παρεα, σε μια σχεση, σε εναν συγκεκριμμενο τοπο, σε ενα επαγγελματικο περιβαλλον, σε ενα φορουμ οπως ετουτο, σε εναν αγωνα που δεν ειναι ο δικος σου, στην κοινωνια ολοκληρη...οταν θα το νιωσεις αυτο. Μπορει ακομα να αισθανθεις οτι η ζωη ειναι αλλου κι εσυ εισαι ενας θεατης απο μακρια.

Πού ειναι το σπιτι μας, ποιοι ειναι οι ανθρωποι μας, τι ειναι αυτα που μας ταιριαζουν; Πώς θα ξαναβρουμε τον εαυτο μας που σκορπιεται στην καθημερινοτητα;
Εχω αποχωρησει. Να περνατε καλα!
mec
Fast poster

Δημοσ.: 2476
Εγγραφη: Ιούλιος 31st, 2008, 4:19 pm
Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η ζωη ειναι αλλου

Δημοσίευσηαπό Πυρίπνοος » Οκτώβριος 22nd, 2010, 1:25 pm

mec έγραψε:Ηρθαν στιγμες στη ζωη μου που προβληματιστηκα: τι κανω εγω εδω περα; Σιγουρα δεν ειμαι ο μονος.

Απίστευτη αίσθηση.

Οι λίγες στιγμές που "πετάς" έξω απ' τον εαυτό σου και νιώθεις τόσο αβέβαιος...
Άβαταρ μέλους
Πυρίπνοος
Fast poster

Δημοσ.: 2760
Εγγραφη: Αύγουστος 25th, 2008, 1:08 am
Το μέλος Πυρίπνοος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ghost_Dog » Οκτώβριος 22nd, 2010, 1:26 pm

Αυτο το καταλαβα το καλοκαιρι που για πρωτη φορα εκανα κατι εντελως διαφορετικο και χαλαρωσα λιγο,βρηκα τον εαυτο μου.Τελικα κατεληξα στον τιτλο που εβαλες μολις,η ζωη ειναι αλλου....Ειναι εκει που βρισκεις εσωτερικη γαληνη που εναρμονιζεσαι με τον εαυτο σου και ο συμπαν γυρω σου....Dont mind the bollocks
Που μας πηγαινει αυτο το τρεχαντηρι....δεν ξερω γεμισε μου το ποτηρι....
Άβαταρ μέλους
Ghost_Dog
Fast poster

Δημοσ.: 3442
Εγγραφη: Ιούνιος 20th, 2008, 12:55 pm
Το μέλος Ghost_Dog, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kolokithi » Οκτώβριος 22nd, 2010, 2:14 pm

Μου έχει τύχει αυτό που λες... Να νομίζω πως όσα γίνονται συμβαίνουν στη ζωή κάποιου άλλου και όχι στη δικιά μου.Έτσι διατηρώ την ηρεμία και μόλις όλα τελειώσουν σκέφτομαι: εγώ τα έκανα αυτά, σε εμένα συνέβησαν; Και μετά νιώθω σαν ένα άδειο σακί από πατάτες και θέλω να κάτσω κουκουλωμένη στο κρεβάτι μου μακριά από τα πάντα για να συνέλθω...
Άβαταρ μέλους
kolokithi
Casual Poster

Δημοσ.: 989
Εγγραφη: Οκτώβριος 19th, 2010, 8:41 pm
Το μέλος kolokithi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μυστικός Πράκτωρ » Οκτώβριος 22nd, 2010, 2:22 pm

Αυτό που νοιώθετε λέγεται απροσωποποίηση στην ψυχολογία και είναι αποτέλεσμα χρονίου άγχους.Το έχω νοιώσει και εγώ και μία μέρα τυχαία το είδα σε ένα βιβλίο ψυχολογίας.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
Η ελληνική φυλή είναι η ανωτέρα ! Το λέγει η ιστορία,η αρχαιολογία και οι χιλιάδες ελληνικές λέξεις σε όλες τις γλώσσες και επιστήμες.
Παρέλασις
ΝΔ,ΛΑΟΣ,ΑΝΕΛ,αριστερά,πρόοδος
Εθνικός ύμνος
Άβαταρ μέλους
Μυστικός Πράκτωρ
Maniac poster

Δημοσ.: 14283
Εγγραφη: Δεκέμβριος 8th, 2009, 1:36 pm
Τοποθεσια: Αθήναι
Το μέλος Μυστικός Πράκτωρ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η ζωη ειναι αλλού

Δημοσίευσηαπό mec » Οκτώβριος 22nd, 2010, 2:40 pm

Kolokithi και Μυστικε, παρερμηνευσατε και ευθυνομαι επειδη δεν εβαλα οξεια. Η ζωη ειναι αλλού, κι οχι άλλου (προσωπου).

Δεν μιλαω για την αποπροσωποιηση, αλλα για το να αισθανεσαι αβολα σε ενα περιβαλλον.
mec
Fast poster

Το μέλος mec, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η ζωη ειναι αλλού

Δημοσίευσηαπό Μυστικός Πράκτωρ » Οκτώβριος 22nd, 2010, 2:42 pm

mec έγραψε:Kolokithi και Μυστικε, παρερμηνευσατε και ευθυνομαι επειδη δεν εβαλα οξεια. Η ζωη ειναι αλλού, κι οχι άλλου (προσωπου).

Δεν μιλαω για την αποπροσωποιηση, αλλα για το να αισθανεσαι αβολα σε ενα περιβαλλον.

Καλά αυτό γεγονός.αλλού είναι η ζωή.Στην επαρχία.Μακρυά από τα μεγάλα αστικά κέντρα :smt005
Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
Η ελληνική φυλή είναι η ανωτέρα ! Το λέγει η ιστορία,η αρχαιολογία και οι χιλιάδες ελληνικές λέξεις σε όλες τις γλώσσες και επιστήμες.
Παρέλασις
ΝΔ,ΛΑΟΣ,ΑΝΕΛ,αριστερά,πρόοδος
Εθνικός ύμνος
Άβαταρ μέλους
Μυστικός Πράκτωρ
Maniac poster

Δημοσ.: 14283
Εγγραφη: Δεκέμβριος 8th, 2009, 1:36 pm
Τοποθεσια: Αθήναι
Το μέλος Μυστικός Πράκτωρ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Moiraia_Ola » Οκτώβριος 22nd, 2010, 5:18 pm

η ζωή δεν είναι πουθενά αλλού

είναι μέσα μας και την κουβαλάμε εδώ και εκεί
στα μεγάλα αστικά κέντρα ή στην επαρχία

το αν μας αρέσει ή όχι
αν νιώθουμε άβολα κτλ.. είναι άλλο πράγμα

όλο και πιο συχνά έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους δυσαρεστημένους με τη ζωή
υπομονή. εδώ είναι. δεν υπάρχει αλλού, δεν υπάρχει άλλη

θα περάσει :smt006
Στην πιό μικρή στιγμή μαζί σου,
έζησα όλη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moiraia_Ola
Crazy poster

Δημοσ.: 9324
Εγγραφη: Νοέμβριος 11th, 2009, 10:14 pm
Το μέλος Moiraia_Ola, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mec » Οκτώβριος 22nd, 2010, 5:41 pm

moiraia_ola έγραψε:η ζωή δεν είναι πουθενά αλλού

Καβαφικια; Κουβαλαμε το σπορο, αλλα θεριζουμε αναλογα και με το χωραφι.

Εκτος απο τους δυσαρεστημενους υπαρχουν και οι ανησυχοι ξερεις. :smt006
mec
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Moiraia_Ola » Οκτώβριος 22nd, 2010, 8:19 pm

mec έγραψε:
moiraia_ola έγραψε:η ζωή δεν είναι πουθενά αλλού

Καβαφικια; Κουβαλαμε το σπορο, αλλα θεριζουμε αναλογα και με το χωραφι.

Εκτος απο τους δυσαρεστημενους υπαρχουν και οι ανησυχοι ξερεις. :smt006

στη φάση που είμαι τις τελευταίες μέρες, πίστεψέ με σε καταλαβίνω καλύτερα από τον καθένα

μεγάλο θέμα, ανεξάντλητο mec :smt006
Στην πιό μικρή στιγμή μαζί σου,
έζησα όλη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moiraia_Ola
Crazy poster

Δημοσ.: 9324
Εγγραφη: Νοέμβριος 11th, 2009, 10:14 pm
Το μέλος Moiraia_Ola, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ίφιδα » Οκτώβριος 22nd, 2010, 8:34 pm

Η ζωή δεν ειναι αλλού. Απλώς εμεις δεν ανήκουμε εδώ
*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*~~.~~*
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
La Fee Verte Ifis

Δημοσ.: 26126
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 6:19 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Ίφιδα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό XENA » Οκτώβριος 23rd, 2010, 5:42 am

mec έγραψε:Ηρθαν στιγμες στη ζωη μου που προβληματιστηκα: τι κανω εγω εδω περα; Σιγουρα δεν ειμαι ο μονος.

Αλλοτε αισθανεσαι οτι φθειρεσαι, αλλοτε οτι ενας κυκλος εχει κλεισει, αλλοτε αναθεωρεις τις προτεραιοτητες σου και βλεπεις οτι δεν εχει νοημα...Μπορει να εισαι σε μια παρεα, σε μια σχεση, σε εναν συγκεκριμμενο τοπο, σε ενα επαγγελματικο περιβαλλον, σε ενα φορουμ οπως ετουτο, σε εναν αγωνα που δεν ειναι ο δικος σου, στην κοινωνια ολοκληρη...οταν θα το νιωσεις αυτο. Μπορει ακομα να αισθανθεις οτι η ζωη ειναι αλλου κι εσυ εισαι ενας θεατης απο μακρια.

Πού ειναι το σπιτι μας, ποιοι ειναι οι ανθρωποι μας, τι ειναι αυτα που μας ταιριαζουν; Πώς θα ξαναβρουμε τον εαυτο μας που σκορπιεται στην καθημερινοτητα;

Πιστεύω οτι καταλαβαίνω τι περιγράφεις. Το έχω νοιώσει, σε διάφορες παραλλαγές και εντάσεις. Ισως να το νοιώθω και τώρα, δεν έχω βεβαιωθεί ακομα.
Άλλες φορές χρειάστηκε μόνο να "βγω για λίγο έξω" και να επανέλθω δριμύτερη και άλλες χρειάστηκε μη αναστρέψιμη αλλαγή πορείας. Αλλά και η επαναφορά δριμύτερη δεν ήταν τόσο απλή τελικά. Τις περισσότερς φορές ήταν απλώς μία παράταση της αναπόφευκτης τελικώς αλλαγής πορείας.

Πιστεύω πως αυτές οι φάσεις συμβαίνουν σε εποχές μεγάλων αλλαγων. Και αν δεν νοιώθαμε πως "η ζωή[που θελαμε] ειναι αλλού", δεν θα καναμε ποτέ αυτές τις αλλαγές. Ενδεχομένως αυτή η αίσθηση να μην είναι τίποτα άλλο από υποχρεωτικά τεχνικά προβληματα συντονισμού με τις συνθήκες του περιβάλλοντος μας, όταν έχουμε ήδη συλλάβει την ιδέα μιας αλλαγής πορείας αλλά δεν την εχουμε επεξεργαστεί αρκετά.
Ποτέ δεν έχω πετύχει την τέλεια "αλλαγή" όπως την είχα στο μυαλό μου, στα σοβαρα θεματα. Αυτό που μου έχει μείνει πιο έντονα σαν μάθημα μέχρι τώρα, είναι πως χρειάζεται ένας στοιχειώδης σχεδιασμός για το τι θα ήθελα στη θεση αυτου που εχω τωρα. Ειδικά στα επαγγελματικά, επιβάλλεται.
Δηλαδή ποια επαγγελματικά... και στις σχέσεις (και παντού) χρειάζεται αν θέλεις να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να σε φέρει ο ίδιος σου ο εαυτος προ εκπλήξεων [πχ μετα απο συνεχεις αναβολες, να ξυπνήσεις ενα πρωι και να τα διαλύσεις όλα χωρις να σε νοιάζει (εκείνη τη στιγμή) τι θα ακολουθήσει... -λάθος ].
Άβαταρ μέλους
XENA
Extreme poster

Δημοσ.: 24206
Εγγραφη: Αύγουστος 26th, 2008, 3:29 am
Τοποθεσια: Στα όρη στ' άγρια βουνά.
Το μέλος XENA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Οκτώβριος 23rd, 2010, 8:03 am

Δεν έχεις προβλήματα και επινοείς. Ή βαφτίζεις κάτι από την καθημερινότητα προβλήματα.
Δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο, έξω από σένα, για να πας εκεί, στο "αλλού" που είναι η ζωή, αν εδώ, που βρίσκεσαι, δεν είναι.
Αφού το έχεις μια φορά νιώσει αυτό, σημαίνει πως η ζωή δε θα σου δείξει ποτέ κανένα ενδιαφέρον, επομένως εσύ θα δείξεις ενδιαφέρον για τη ζωή.
Άλλοι άνθρωποι δε το έχουν νιώσει ποτέ αυτό και η ζωή ενδιαφέρεται για εκείνους.
If you can bear to hear the truth you’ve spoken, twisted by knaves to make a trap for fools...
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 28628
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 12:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό quantizer_matrix » Οκτώβριος 23rd, 2010, 8:24 am

mec έγραψε: Ηρθαν στιγμες στη ζωη μου που προβληματιστηκα: τι κανω εγω εδω περα;

Προβληματίστηκες ποτέ για το ποιός είσαι εσύ;

Αν ζωή εννοείς το γύρω σου, τότε είναι πολύ περίπλοκα ....
Άρχισε, θα έλεγα, μ'αυτό που κουβαλάς κάθε ώρα και στιγμή.
Τον εαυτό σου.

εκεί είναι η ζωή.
ΕΡΟΣΑΝΙΚΑΤΕΜΑΧΑΝ

I wrote this program
Άβαταρ μέλους
quantizer_matrix
Maniac poster

Δημοσ.: 19038
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2008, 11:09 am
Το μέλος quantizer_matrix, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Οκτώβριος 23rd, 2010, 8:26 am

Στα μικρά καθημερινά
τέχνη δ'ἀνάγκης ἀσθενεστέρα μακρῷ
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσ.: 22660
Εγγραφη: Αύγουστος 31st, 2004, 5:06 am
Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες