Μαχες μεταξυ ζωων

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Μαχες μεταξυ ζωων

Δημοσίευσηαπό Τσακάλι » Νοέμβριος 26th, 2010, 3:05 pm

Μπορουν αρκετα λονταρια να σκοτωσουν εναν ελεφαντα;

Διοτι βρηκα βιντεο στο youtube που δειχνει λονταρια να νικουν Ελεφαντα και να τον σκοτωνουν.
Αν και νομιζω οτι ηταν γερος σε ηλικια.

Ενα αλλο συγκλονσιτικο βιντεο ηταν η μαχη ενος ιπποταμου με λονταρια.

Δειτε
ΠΑΟΚ θρησκεία τρομοκρατία τιμή και δόξα στον Πάμπλο τον Γκαρσία

http://www.paokfc.gr/
Άβαταρ μέλους
Τσακάλι
Fast poster

Δημοσ.: 2590
Εγγραφη: Οκτώβριος 4th, 2010, 1:14 pm
Τοποθεσια: Βόλος
Το μέλος Τσακάλι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Μαχες μεταξυ ζωων

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιοc » Νοέμβριος 26th, 2010, 3:16 pm

Τα λιονταρια επιλεγουν αναγκαστικα τετοια θηραματα οταν ψοφουν της πεινας.

Ενα απιστευτο που ειχα δει ηταν που η -γρια- λιονταρινα αφηνε το κυνηγι και πηγαινε κρυφα και σκοτωνε τα λιονταρακια των αλλων. Για να επιβιωσουν της πεινας.
Anno regni
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιοc
Fast poster

Δημοσ.: 2268
Εγγραφη: Οκτώβριος 15th, 2008, 11:14 am
Το μέλος Βαβυλώνιοc, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τσακάλι » Νοέμβριος 26th, 2010, 3:20 pm

Βαβυλώνιοc έγραψε: Τα λιονταρια επιλεγουν αναγκαστικα τετοια θηραματα οταν ψοφουν της πεινας.

Ενα απιστευτο που ειχα δει ηταν που η -γρια- λιονταρινα αφηνε το κυνηγι και πηγαινε κρυφα και σκοτωνε τα λιονταρακια των αλλων. Για να επιβιωσουν της πεινας.

εγω νομιζα οτι ο ελεφαντας ειναι ανικητος, οτι δεν χανει απο πολλα λονταρια και διαψευστηκα οταν ειδα το βιντεο.

Εχω δει ενα τρομερο ντοκυμαντερ που ενα λονταρι σκοτωνε υαινες οχι ομως για να φαει.Το πιο βιαιο ντοκυμαντερ για ζωα που εχω δει ποτε στην ζωη μου.Εδειξε ενα φιδι κομπρα να σκοτωνει μικρα λονταρακια.

Άβαταρ μέλους
Τσακάλι
Fast poster

Το μέλος Τσακάλι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μαυροβασίλης » Νοέμβριος 26th, 2010, 3:24 pm

Διαδικτυακές μάχες κομματόσκυλων- από τις πλέον άγριες μάχες μεταξύ ζώων.
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου
Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Crazy poster

Δημοσ.: 7884
Εγγραφη: Ιούλιος 23rd, 2005, 10:14 pm
Το μέλος Μαυροβασίλης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιοc » Νοέμβριος 26th, 2010, 3:38 pm

χαριτωμενο κωλορακι έγραψε:
Βαβυλώνιοc έγραψε: Τα λιονταρια επιλεγουν αναγκαστικα τετοια θηραματα οταν ψοφουν της πεινας.

εγω νομιζα οτι ο ελεφαντας ειναι ανικητος, οτι δεν χανει απο πολλα λονταρια και διαψευστηκα οταν ειδα το βιντεο.

Εχω δει ενα τρομερο ντοκυμαντερ που ενα λονταρι σκοτωνε υαινες οχι ομως για να φαει.Το πιο βιαιο ντοκυμαντερ για ζωα που εχω δει ποτε στην ζωη μου.Εδειξε ενα φιδι κομπρα να σκοτωνει μικρα λονταρακια.

Κι αυτο με τις υαινες σπανιο ειναι γιατι τα λιονταρια τις τρεμουν. Το φαγωμα σιγουρα θα ειχε κι αυτο σχεση με την πεινα:
οι υαινες κλεβουν εν ψυχρω τα σκοτωμενα θηραματα των λιονταριων. Υπο φυσιολογικες συνθηκες τα λιονταρια δεν ρισκαρουν χωρις λογο. Η μασελα της υαινας ειναι διασημη για τη δυναμη της. Θα πεινουσαν πολυ φαινεται.

Το πιο διασημο βιντεο παντως ειναι αλλο. Σε λιγο που θα ειμαι στον υπολογιστη θα προσπαθησω να το ποσταρω. Πολλοι λενε οτι ειναι το πιο απιστευτο σκηνικο που εχει τραβηχτει ποτε στην αγρια φυση.
Anno regni
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιοc
Fast poster

Το μέλος Βαβυλώνιοc, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιοc » Νοέμβριος 27th, 2010, 9:45 pm

Anno regni
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιοc
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Necroman » Νοέμβριος 27th, 2010, 9:53 pm

χαριτωμενο κωλορακι έγραψε:

Se ena mikro tin peftoune re si
"Ενοχος για καποια αιτια, που δεν την εμαθες ποτε "
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Δημοσ.: 15851
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2009, 11:42 pm
Το μέλος Necroman, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cas » Νοέμβριος 27th, 2010, 10:18 pm

χαριτωμενο κωλορακι έγραψε: Μπορουν αρκετα λονταρια να σκοτωσουν εναν ελεφαντα;

Διοτι βρηκα βιντεο στο youtube που δειχνει λονταρια να νικουν Ελεφαντα και να τον σκοτωνουν.
Αν και νομιζω οτι ηταν γερος σε ηλικια.

:smt018 Νεαρούς ελέφαντες συνήθως σκοτώνουν (όπως και στο βίντεο που έβαλες) που τους απομονώνουν από το κοπάδι και τη μητέρα τους. Είναι λιοντάρια μιάς συγκεκριμένης περιοχής (νομίζω στην Μποτσουάνα) που το κάνουν και έχουν μάθει καλά την μέθοδο επειδή το κάνουν γιά χρόνια. Εχω δεί το ντοκυμανταίρ που το δείχνει, πολλές φορές.
Αυτά είδικά τα λιοντάρια είναι πολύ σκληρά και τρώνε τα ελεφαντάκια ζωντανά. Το ίδιο και τα βουβάλια. Η φύση πολλές φορές είναι πολύ σκληρή και μας σοκάρει.
Αν κάποιοι σοκάρονται ή λυπούνται, ΜΗΝ δούν το επόμενο βίντεο.

Lions Eat Baby Elephant and buffalo ALIVE

Cas
Maniac poster

Δημοσ.: 11192
Εγγραφη: Ιούλιος 18th, 2007, 3:38 pm
Το μέλος Cas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τσακάλι » Νοέμβριος 30th, 2010, 12:14 pm

Βαβυλώνιοc έγραψε:

Κι αυτο με τις υαινες σπανιο ειναι γιατι τα λιονταρια τις τρεμουν. Το φαγωμα σιγουρα θα ειχε κι αυτο σχεση με την πεινα:
οι υαινες κλεβουν εν ψυχρω τα σκοτωμενα θηραματα των λιονταριων. Υπο φυσιολογικες συνθηκες τα λιονταρια δεν ρισκαρουν χωρις λογο. Η μασελα της υαινας ειναι διασημη για τη δυναμη της. Θα πεινουσαν πολυ φαινεται.

.

οχι μονο ατ θηλυκα λονταρια φοβουνται τις υαινες.τα αρσενικα λονταρια τις σκοτωνουν οχι για να φανε.

Άβαταρ μέλους
Τσακάλι
Fast poster

Δημοσίευσηαπό akirav » Νοέμβριος 30th, 2010, 12:22 pm

Kαι η μουσικη...
QUIS SCIT COMBURERE AQUA ET LAVARE IGNI FACIT DE LAND COELUM ET DE COELO TERRAM PRETIOSAM

Αργές ώρες. Μικρές ώρες
Rosa mystica, ora pro nobis
Άβαταρ μέλους
akirav
Extreme poster

Δημοσ.: 21103
Εγγραφη: Μάρτιος 25th, 2007, 10:40 pm
Τοποθεσια: Άτοπος
Το μέλος akirav, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό oldjedi » Νοέμβριος 30th, 2010, 12:34 pm

:)

Η φυση ειναι σκληρη ....και ανελεητη , για τους ατυχους και τους ανημπορους ....

Οντως στην Μποτσουανα , υπαρχουν λιονταρια που σκοτωνουν συστηματικα ελεφαντες , αν και οχι συχνα ... Εχουν μαθει τον τροπο απλα και τον εφαρμοζουν ..

Προσωπικα εχω δει πως οι καργιες σκοτωνουν τα κουνελακια ... Τους βγαζουν πρωτα τα ματια και τα σκοτωνουν μετα ...

Τα λιονταρια και οι υαινες ειναι προαιωνιοι εχθροι ... οποτε βρεθουν , υπαρχει πολεμος .. τον μεγαλυτερο λογο βεβαια τον εχουν τα αρσενικα λιονταρια , λογω μεγεθους ...

:wave:
Ευγε Κεμαλ.Ηρωας στην ΧΩΡΑ ΤΟΥ 100 χρονια μπροστα εβλεπε
Εξεστι κουμμουνιστες ασχημονειν
Το 4ο Ραϊχ ειναι εδω η Ελλαδα ειναι υπο Γερμανικη Κατοχη.
Επιβαλλεται η αποκουμμουνιστοποιηση του phorum
Άβαταρ μέλους
oldjedi
Extreme poster

Δημοσ.: 32120
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2004, 6:12 pm
Το μέλος oldjedi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Νοέμβριος 30th, 2010, 12:39 pm

Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

Δημοσ.: 10733
Εγγραφη: Δεκέμβριος 31st, 2006, 11:59 am
Το μέλος Brainstorm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό oldjedi » Νοέμβριος 30th, 2010, 12:41 pm

Αλλα ο εκπληκτικωτερος κυνηγος ειναι η τιγρη .... Εχω παρακολουθησει ολοκληρο ντοκυμαντερ , που ανελυε τον βρυχηθμο της τιγρης και το πως οι υποηχοι που εκπεμπει , σχεδον παραλυουν το θηραμα ...

Ενα αλλο ντοκυμαντερ που εχω παρακολουθησει ενελυε τις κινησεις των αιλουροειδων οι οποιες ειναι ΙΔΙΕΣ ειτε προκειται για την γατα στο σπιτι , ειτε για την τιγρη της Σιβηριας , η οποια ειναι και η μεγαλυτερη ..

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Extreme poster

Το μέλος oldjedi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό oldjedi » Νοέμβριος 30th, 2010, 12:47 pm

http://stagevu.com/video/ydrszazepiff

Σε αυτο το λινκ μπορειτε να παρακολουθησετε την ιστορια της Lady Liuwa , μιας λιονταρινας , η οποια ειχε απομεινει μονη σε ενα ολοκληρο παρκο και το πως επεζητησε την ανθρωπινη συντροφια ...

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Τσακάλι » Νοέμβριος 30th, 2010, 2:19 pm

ΕΧΩ ΔΕΙ σε ντοκυμαντερ τιγρη να σκοτωνει λεοπαρδαλη, την εφαγε.

Εχω ακουσει αλλα δεν ξερω αν αληθευει οτι μια τιγρης σκοτωσε ενα μεγαλο κροκοδειλο.

Αλλο φοβερο που ακουσα ηταν καποιοι καρχαριες που σκοτωσαν μια μεγαλη φαλαινα.

Άβαταρ μέλους
Τσακάλι
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ζώα και άνθρωπος

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες