Κάταγμα φτέρνας

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Κάταγμα φτέρνας

Δημοσίευσηαπό barcelonios » Φεβρουάριος 9th, 2011, 11:31 am

Λεπόν ακούστε. Πριν 3,5 χρόνια περίπου είχα ένα ατύχημα κατά το οποίο είχα συντριπτικό κάταγμα μοιριαίου και συντριπτικό κάταγμα φτέρνας. Το πρώτο μετά από φυσιοθεραπείες επανήλθε σχεδόν στην φυσιολογική του κατάσταση, πράγμα που δεν συνέβει όμως και για την φτέρνα. Συνεχίζει να με ταλαιπωρεί ακόμα και σήμερα, στην περιοχή γύρω από τον αστράγαλο και τον τένοντα, ειδικά όταν το κουράζω. Εχω κάνει 3-4 ακτινογραφίες και δείχνουν ότι όλα είναι καλά εκτός από μια μικρή αρθρίτιδα που εμφανίστηκε λόγω του κατάγματος. Πρέπει να κάνω μαγνητική μήπως δείξει κάτι περισσότερο; Γνωρίζει κανένας;
Albrecht έγραψε: μου ηρθε αναγουλα οταν το διαβασα. Τι αλλο θα κανουν πανω στο δυσμοιρο ελληνικο ποδοσφαιρο; Οτι χτιζει ο Ολυμπιακος καποιοι το γκρεμιζουν.
Μποχα!
Άβαταρ μέλους
barcelonios
Maniac poster

Δημοσ.: 18094
Εγγραφη: Φεβρουάριος 14th, 2008, 8:52 pm
Τοποθεσια: Δίπλα στα άβαταρ μου
Το μέλος barcelonios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Κάταγμα φτέρνας

Δημοσίευσηαπό Velvie » Φεβρουάριος 9th, 2011, 11:58 am

περαστικά σου, οι γιατροί τι σου λένε για τη μαγνητική; να την κάνεις ή όχι;
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό barcelonios » Φεβρουάριος 9th, 2011, 12:03 pm

Δεν μου είπαν. :-?
Albrecht έγραψε: μου ηρθε αναγουλα οταν το διαβασα. Τι αλλο θα κανουν πανω στο δυσμοιρο ελληνικο ποδοσφαιρο; Οτι χτιζει ο Ολυμπιακος καποιοι το γκρεμιζουν.
Μποχα!
Άβαταρ μέλους
barcelonios
Maniac poster

Το μέλος barcelonios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Velvie » Φεβρουάριος 9th, 2011, 12:08 pm

χμμ, talaipwros ουου! we need your help!
Burning burning in the flame Now I know her secret name
You can tear her temple down But she'll be back and rule again

In my heart A deep and dark and lonely part Wants her and waits for After Dark
Άβαταρ μέλους
Velvie
Maniac poster

Δημοσ.: 16920
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2007, 1:29 pm
Τοποθεσια: δεεεν θυμάμαι. I doooon't remember.
Το μέλος Velvie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 9th, 2011, 12:12 pm

barcelonios έγραψε: Δεν μου είπαν. :-?

Να πας να σου πουν .
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 26378
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 3:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karderina » Φεβρουάριος 9th, 2011, 12:18 pm

enterprise-psi έγραψε:
barcelonios έγραψε: Δεν μου είπαν. :-?

Να πας να σου πουν .

Απεργούν. :D
Άβαταρ μέλους
karderina
New poster

Δημοσ.: 217
Εγγραφη: Φεβρουάριος 1st, 2011, 5:12 pm
Το μέλος karderina, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΕΡΩΤΗΣΗ_ΚΛΕΙΔΙ » Φεβρουάριος 9th, 2011, 12:20 pm

να πίνεις πολλά υγρά και να τρώς λαδερά
The spice extends life, the spice expands consciousness, the spice is vital to space travel
Princess Irulan Corrino

Μελαχρινές
ΕΡΩΤΗΣΗ_ΚΛΕΙΔΙ
Fast poster

Δημοσ.: 4602
Εγγραφη: Ιούνιος 27th, 2008, 11:54 pm
Το μέλος ΕΡΩΤΗΣΗ_ΚΛΕΙΔΙ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό barcelonios » Φεβρουάριος 9th, 2011, 12:49 pm

Με το πόδι έχω πρόβλημα, όχι με το χέσιμο. :smt003
Μποχα!
Άβαταρ μέλους
barcelonios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Φεβρουάριος 9th, 2011, 6:53 pm

δεν θα προσφερει κατι η μαγνητικη εαν ο πονος ειναι απο την αρθριτιδα.

Υπαρχουν ομως διαφοροι λογοι γιατι ενα ενδαρθρικο συντριπτικο καταγμα πτερνης μπορει να ποναει.
μπορει να κανουν impingement οι περονιαιοι τενοντες συνηθως ή να κτυπαει το εξω σφυρο με την εξω επιφανεια της πτερνας η οποια συνηθεστατα αυξανει σε διαμετρο μετα το καταγμα και προσκρουει στο εξω σφυρο. Αλλο αιτιο ειναι το συνδρομο ταρσιαιου κολπου, το οποιο αρχικα αντιμετωπιζεται με ενδαρθρικες εγχυσεις.

Παντως το πιο συχνο αιτιο πονου ειναι η αρθριτιδα στην υπαστραγαλικη η οποια αρχικα αντιμετωπισζεται με παυσιπονα , φυσικοθεραπεια- ενδαρθρικες εγχυσεις κλπ και στο τελος μπορει να αντιμετωπιστει με αρθροδεση της υπαστραγαλικης

Γενικα ειναι κωλοκαταγμα το συντριπτικο πτερνης, πανω απο 50% των ασθενων καταληγει με χρονιο πονο.

( παρεπιμπτοντως, αυτα μου πηρε 20+ χρονια διαβασμα και πανω απο 6 χρονια εμπειρια στην βρετανια μετα την ειδικοτητα στην ελλαδα, εκ τα οποια πανω απο 3 σαν διευθυντης για να τα πω. Αν ο λοβερδος νομζει οτι εγω - οι αλλοι συναδελφοι - θα τα κοστολογω 0,80 ευρω στην ελλαδα , μαζι με την κλινικη εξεταση και την πιθανη θεραπευτικη ενδαρθρικη εγχυση, φοβαμαι οτι θα σας βλεπουν οι αμπχαζιοι αποφοιτοι ιατρικης ή οσοι θενε να βγαλουν μιζα απο φαρμακα κλπ)
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 43414
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό barcelonios » Φεβρουάριος 11th, 2011, 2:37 pm

talaipwros έγραψε: Υπαρχουν ομως διαφοροι λογοι γιατι ενα ενδαρθρικο συντριπτικο καταγμα πτερνης μπορει να ποναει.
μπορει να κανουν impingement οι περονιαιοι τενοντες συνηθως ή να κτυπαει το εξω σφυρο με την εξω επιφανεια της πτερνας η οποια συνηθεστατα αυξανει σε διαμετρο μετα το καταγμα και προσκρουει στο εξω σφυρο. Αλλο αιτιο ειναι το συνδρομο ταρσιαιου κολπου, το οποιο αρχικα αντιμετωπιζεται με ενδαρθρικες εγχυσεις.

Λοιπόν όταν το κουράζω, νοιώθω πόνο στην περιοχή του τένοντα πίσω, πέρα από αυτό όμως το δεξί πόδι πλέον είναι πιο μεγάλο από το αριστερό, οπότε μπορεί να χτυπάνε τα σφυριά που λες. Αυτές οι ενδαρθρικές εγχύσεις, είναι λιπαντικές ενέσεις; Μου τις είχε προτείνει ένας γιατρός του ΙΚΑ, αλλά θεώρησα ότι μπορεί απλά να θέλει να τις προωθήσει/πουλήσει. Μιας που το θυμήθηκα τώρα, όταν κάθομαι για αρκετή ώρα, όταν πάω να σηκωθώ πολλές φορές πονάει. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Πλέον έχω αρχίσει να ζω παρέα με τον πόνο. :(
Μποχα!
Άβαταρ μέλους
barcelonios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Φεβρουάριος 11th, 2011, 10:09 pm

barcelonios έγραψε:
talaipwros έγραψε: Υπαρχουν ομως διαφοροι λογοι γιατι ενα ενδαρθρικο συντριπτικο καταγμα πτερνης μπορει να ποναει.

Λοιπόν όταν το κουράζω, νοιώθω πόνο στην περιοχή του τένοντα πίσω, πέρα από αυτό όμως το δεξί πόδι πλέον είναι πιο μεγάλο από το αριστερό, οπότε μπορεί να χτυπάνε τα σφυριά που λες. Αυτές οι ενδαρθρικές εγχύσεις, είναι λιπαντικές ενέσεις; Μου τις είχε προτείνει ένας γιατρός του ΙΚΑ, αλλά θεώρησα ότι μπορεί απλά να θέλει να τις προωθήσει/πουλήσει. Μιας που το θυμήθηκα τώρα, όταν κάθομαι για αρκετή ώρα, όταν πάω να σηκωθώ πολλές φορές πονάει. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Πλέον έχω αρχίσει να ζω παρέα με τον πόνο. :(

οχι, οι λιπαντικες ενεσεις ειναι αχρηστες και πανακριβες.

αυτες που λεω ειναι κορτιζονη με τοπικο αναισθητικο.

αν το προβλημα ειναι ο τενοντας που προσκρουει στο αποπεπλατυσμενο οστο και οχι τα αρθριτικα, τοτε το χειρουργειο μπορει να βοηθησει και γιατι οχι να θεραπευσει το προβλημα ( απλως αφαιρεις το τμημα του οστου που κανει την προσκρουση και κανεις και ενα debridement του φθαρμενου τενοντα και του ελυτρου του)

αλλα απο το διαδικτυο τι να σου πω ρε συ;
talaipwros

Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Φεβρουάριος 11th, 2011, 10:34 pm

ταλαι, θεραπεία essex-ploesti (δεν τη θυμάμαι ρε, μη γελάσεις :lol: μπορεί να τη γράφω και μαλακία), δεν παίρνει;
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 78674
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 6:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Φεβρουάριος 11th, 2011, 10:36 pm

Έκτορας έγραψε: ταλαι, θεραπεία essex-ploesti (δεν τη θυμάμαι ρε, μη γελάσεις :lol: μπορεί να τη γράφω και μαλακία), δεν παίρνει;

essex lopresti ειναι μια ταξινομηση των καταγματων πτερνης και υπαρχει και μια τεχνικη αναταξης του οξεως καταγματος και συγκρατησης του ( με μια steinmann pin απο τη περιοχη του tuberosity της πτερνας προς το σωμα της)

καμια σχεση τωρα με το προβλημα του
talaipwros

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Φεβρουάριος 11th, 2011, 10:37 pm

talaipwros έγραψε:
Έκτορας έγραψε: ταλαι, θεραπεία essex-ploesti (δεν τη θυμάμαι ρε, μη γελάσεις :lol: μπορεί να τη γράφω και μαλακία), δεν παίρνει;

essex lopresti ειναι μια ταξινομηση των καταγματων πτερνης και υπαρχει και μια τεχνικη αναταξης του οξεως καταγματος και συγκρατησης του ( με μια steinmann pin απο τη περιοχη του tuberosity της πτερνας προς το σωμα της)

ΟΚ. Ploesti :lol: την έκανα ρουμάνικη τη θεραπεία :smt005
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 78674
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 6:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό barcelonios » Φεβρουάριος 14th, 2011, 6:46 pm

talaipwros έγραψε:

Είχα στεινμαν μετά το χειρουργείο.
Μποχα!
Άβαταρ μέλους
barcelonios
Maniac poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες