Η ψυχή μετά τον σωματικό θάνατο

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Guernica, j_pap και 12 επισκέπτες

Re: Η ψυχή μετά τον σωματικό θάνατο

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Μάρτιος 13th, 2011, 4:45 pm

Ενώχ έγραψε:

1ον.
Τι είναι η ψυχική ευαισθησία; Μπορείς να μου την ορίσεις γιατί δεν ξέρω;
Υπάρχει και ψυχική αναισθησία; Εάν ναι, πώς ξεχωρίζεις την μία από την άλλη και πώς πιστοποιείς ότι είναι το ένα και όχι το άλλο. Επίσης, υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις ή είναι "δυαδικό"; Εάν υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις, πώς τις μετράς;

2ον
Τι διαφορετικό έχει ένας βαθύς τρόπος εκδήλωσης από έναν ρηχό; Μπορείς να μου το ορίσεις γιατί δεν ξέρω;
Υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις ή είναι μόνο τα άκρα; Εάν υπάρχουν, πώς τις μετράς;

3ον
Τι κάνει έναν άνθρωπο εγκεφαλικό και πώς το μετράς αυτό για να δεις εάν κάποιος είναι πιο πολύ από κάποιον άλλο ή από πρότερη κατάσταση; Μπορείς να μου το ορίσεις γιατί δεν το ξέρω;

Για τα όνειρα σε επόμενη φάση. Προς το παρόν, έχω απορείς για αυτά που είπες και μιας και τα είπες και τα χρησιμοποίησες σημαίνει ότι τα ξέρεις. Πραγματικά, δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι είσαι ένας ακόμα από τους τόσους (βλέπε ΕΘΕΡ) που λένε ό,τι να 'ναι χωρίς να ξέρουν τι λένε. Για αυτό, και επειδή θεωρώ ότι εφόσον χρησιμοποίησες κάποιους όρους τους ξέρεις, σε ρωτάω τα παραπάνω να μου τα ορίσεις για να έχουμε κοινή βάση συζήτησης.

Αναμένω την απάντησή σου.

Υ.Γ. Και για να προλάβω τυχόν "παραπομπές"... φαντάζομαι ότι μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει "define". Έτσι, εφόσον χρησιμοποιείς κάποιους όρους, σημαίνει ότι ξέρεις τι σημαίνουν και σημαίνει ότι μπορείς να τους ορίσεις. Αυτό ζητάω.

απαντω συνολικα...

φαντασου οτι η ανθρωπινη ψυχη ειναι μια τριπλη συνθεση...

το πρωτο τμημα απο κατω ειναι η ζωικη ψυχη που θα την αποκαλουσαμε και προλογικο κομματι του ανθρωπου και συλλογικο ασυνειδητο η συλλογικο τοτεμικο νου της φυλης...σ'αυτη την περιοχη ας πουμε πως εφορευει ο Πανας...

το ενδιαμεσο τμημα ειναι η λογικη ψυχη η οποια ειναι συνθεση μνημων, σκεψεων και συναισθηματων και εκπροσωπει το κομματι της ψυχης με το οποιο ειμαστε εξοικειωμενοι στην καθημερινοτητα μας...σ'αυτη την περιοχη ας πουμε πως εφορευει ο Ηφαιστος δια μεσου του Προμηθεα...

το τριτο και υψηλοτερο τμημα ειναι η πνευματοψυχη η οποια ειναι ο ποιητικος η αφηρημενος νους των αρχαιων σε αντιθεση με τον καθημερινο η πρακτικο νου, το υπερλογικο κομματι του ανθρωπου που οι Χριστιανοι αποκαλουν πνευμα και αγιο πνευμα, στην αρχαιοελληνικη παραδοση το τμημα αυτο ηταν εκφραση της Αθηνας, της Θεας της Σοφιας, και αρα αυτη ειναι η περιοχη της στο ανθρωπινο ον...

τωρα στο σταδιο που ειμαστε εμεις και ο πολιτισμος μας εχουμε γιγαντωσει το ενδιαμεσο κομματι της λογικοτητας το οποιο ουσιαστικα εχει υψωσει δυο πανυψηλους τοιχους που κρυβουν τα δυο αλλα τμηματα της ψυχης ενθεν και ενθεν...

ψυχικη ευαισθησια ειναι μια εκφραση που θα μπορουσε να αποδιδει το φαινομενο του να αντιλαμβανεται το ανθρωπινο ον σπαραγματα της λειτουργιας ειτε της ζωικης ψυχης ειτε της πνευματικης ψυχης...

σαν να σχηματιζοντουσαν καποιες στιγμες ρωγμες στους τοιχους της συνεχους λογικοτητας και ο ανθρωπος να βιωνει στιγμες προλογικες η υπερλογικες...ουτε οι μεν ουτε οι δε ειναι ομως παραλογες, εκφραζουν απλα νοημοσυνες αλλου επιπεδου...

και τους μεν ανθρωπους που εχουν ανοιξει συνειδητα η ασυνειδητα ρωγμες προς τη ζωικη ψυχη θα μπορουσαμε να τους ονομασουμε ελαφροισκιωτους η μαγους η σαμανους η πρωτογονους θεραπευτες η ψυχικους η ονειρευτες, αναλογα με ποια λειτουργια της ζωικης ψυχης εχουν αφυπνισει και αναλογα και με την ποιοτητα του πολιτισμου που τους ονομαζει...

και οσον αφορα τους ανθρωπους που τους ανοιχτηκε καποια ρωγμη προς την πνευματοψυχη θα μπορουσαμε να τους ονομασουμε μυστες η ενορατικους η μυστικιστες η αγιους, αναλογα παλι με το τι ακριβως αφυπνισαν και αναλογα με το επιπεδο του πολιτισμου που τους ονομαζει...

ο Πλατωνας μιλησε για το Σπηλαιο των Παραισθησεων, ουσιαστικα κατονομασε τη φυλακιση του ανθρωπου μακρια απο την επαφη με τη ζωικη του ψυχη και ακομα πιο μακρια απο την επαφη με την πνευματοψυχη του...την αντιστοιχη "φυλακη" οι Ινδοι την αποκαλουσαν μαγια ενω σημερα ειναι του συρμου ο ορος ματριξ...τι ακριβως σημαινει αυτο το ματριξ; σημαινει οτι ο ανθρωπος δεχτηκε ενα συγκεκριμενο προγραμματισμο απο τα παιδικα του χρονια και βασει αυτου κινειται χωρις να μπορει να δει περα απο τον προγραμματισμο του, καλη ωρα οπως ενα γαιδουρι που εχουν δεσει γυρω απο εναν πασαλο και που παροτι προσπαθει να ελευθερωθει το μονο που καταφερνει ειναι να κανει βολτες γυρω απο τον πασαλο...οσο πιο συστηματικος ο προγραμματισμος τοσο πιο ανελευθερος ο ανθρωπος, την ιδια ωρα μπορει να νομιζει οτι αποτελει ενα ελευθερα σκεπτομενο ηθικο υποκειμενο αλλα αυτο ειναι μια ακομη ψευδαισθηση, η πιο μεγαλη μεσα στο Σπηλαιο...

.
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσ.: 47676
Εγγραφη: Απρίλιος 30th, 2005, 11:33 pm
Τοποθεσια: Μνημόνιο
Το μέλος Mothergoose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Μάρτιος 13th, 2011, 5:00 pm

Necromantis έγραψε:
Ενώχ έγραψε:

1ον.
Υπάρχει και ψυχική αναισθησία; Εάν ναι, πώς ξεχωρίζεις την μία από την άλλη και πώς πιστοποιείς ότι είναι το ένα και όχι το άλλο. Επίσης, υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις ή είναι "δυαδικό"; Εάν υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις, πώς τις μετράς;

2ον
Τι διαφορετικό έχει ένας βαθύς τρόπος εκδήλωσης από έναν ρηχό; Μπορείς να μου το ορίσεις γιατί δεν ξέρω;
Υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις ή είναι μόνο τα άκρα; Εάν υπάρχουν, πώς τις μετράς;

a defect in the “the paralimbic system, a network of brain regions, stretching from the orbital frontal cortex to the posterior cingulate cortex, that are involved in processing emotion, inhibition, and attentional control” as the causes for psychopathy. Psychopathy is characterized by a lack of empathy and remorse, along with severe emotional detachment.

Και γω, πολυ θα θελα να μαθω, εαν η "αθανατη" ψυχη, οντας βλαμμενη, οδηγει στην λαθος καλωδιωση του εγκεφαλου ή το αναποδο

αν το χαρντγουεαρ εχει χαλασει σημαινει οτι ειναι βλαμενο το σοφτγουεαρ η μη λειτουργικο;

αν ενα αμαξι δεν εχει ροδες να τρεξει σημαινει οτι η μηχανη του ειναι αχρηστη;

αυτο που τρελλαινει τους ανθρωπους ειναι ο υπερβολικα λανθασμενος προγραμματισμος που οδηγει σε τραυματικες εμπειριες...η τρελλα μετα ειναι μια διεξοδος για να μην αισθανονται μερος αυτου του προγραμματισμου που τους εκανε επιθετικους...ουσιαστικα μια τετοια τρελλα ειναι θεραπευτικη για πολλους δυστυχισμενους ανθρωπους αλλα μπορει να μην ειναι θεραπευτικη για το περιβαλλον τους...

ετσι κι αλλιως ομως υπαρχουν ενα σωρο "λογικοι" τρελλοι (και οσο βελτιωνονται οι κοινωνιες της πληροφοριας θα πολλαπλασιαζονται), πολυ πιο επικινδυνοι απο τους ξεκαθαρα τρελλους, ενας "λογικος" τρελλος μπορει να ειναι καταξιωμενος επιστημονας που φτιαχνει οπλα μαζικης καταστροφης η ενας βιολογος υπερπροβαλλομενος σε μηντια που φτιαχνει πατεντες σε μεταλλαγμενα...πολλοι πολιτικοι ειναι θεοτρελλοι αλλα πλασαρονται απο κυκλωματα ως ευεργετες, σοφοι και σωτηρες...

.
Mothergoose
Extreme poster

Το μέλος Mothergoose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ζενίθεδρος » Μάρτιος 13th, 2011, 8:51 pm

BILLO έγραψε:
Εκει που λεει οτι η ψυχη εμφανιζεται μπροστα στο Χριστο και περιγραφει με λεπτομερια ενα διαδικαστικο το ακουσες Θεοδοσιε; Πιστευεις οτι μπορει ο συγκεκριμενος καλογερος να εχει τετοια λεπτομερη γνωση η μαλλον μαγειρεψε κατα το δοκουν τις διηγησεις περι τελωνιων; Δεν τολμησε να μιλησει με τετοια λεπτομερια ουτε ο Γεροντας Παισιος για το περασμα απο τα τελωνια. Και πες μου και το ποιο σημαντικο. Πιστευεις οτι ο Θεος θα ενεκρινε μεικτο δικαστηριο δαιμονων και αγγελων η θα ειχε καποια σημασια αυτο για την τροπη που θα επερνε η Θεια κριση; Και αν ναι για ποιο λογο; Πως την καταλαβαινεις γενικοτερα την κριση θα ηθελα να μου πεις, γιατι ωραια τα λεει ο παπουλης αλλα αν επεκτεινεις τις συγκεκριμενες μαρτυριες επανω στο δογμα, το δογμα γυρναει τουμπα και πλησιαζουμε πολυ επικυνδινα τις νομοτυπες κακοδοξιες των δυτικων που θελεουν το Θεο θυμωμενο και τυπολατρη. Αλλο αν εχει διαμορφωθει ενα δευτερογενες φαινομενο γυρω απο την κριση που εχει να κανει με τις πρωτοβουλιες που περνουν οι δαιμονες εκει που τους περνει να τρομοκρατησουν και αλλο αυτο καθ αυτο να ειναι η κριση. Ξερεις ποσο διαφορα εχει αυτο το πραγμα; Οτι λεει ο καθε παπουλης ξαφνικα αποκτα ισχυ δογματος μηπως νομιζεις; Δεν λειτουργει ετσι η εκκλησια και αλιμονο αν λειτουργουσε ετσι.

Όσα λέει ο καλόγερος, είναι ακριβώς τα ίδια με όσα είναι γραμμένα στο βιβλίο:
"Ο τελωνισμός των ψυχών κατα την ώρα του θανάτου"
Γρηγορίου Μοναχού, Μαθητού Αγ. Βασιλείου του Νέου.
Εκδόσεις: Ο Απόστολος Βαρνάβας.
Αθήνα 1995.

Όσο για το άμα τα όσα λέει αντικρούονται με το δόγμα "ὅτι ἡ κρίσις τοῦ Θεοῦ ἐστι" Δευτ. 1:17, δε νομίζω πως υπάρχει τέτοιο ζήτημα, γιατί κα ιστο βίντεο αναφέρει πως η τελική κρίση είναι του Θεού.

Πως την καταλαβαινεις γενικοτερα την κριση θα ηθελα να μου πεις, γιατι ωραια τα λεει ο παπουλης αλλα αν επεκτεινεις τις συγκεκριμενες μαρτυριες επανω στο δογμα, το δογμα γυρναει τουμπα και πλησιαζουμε πολυ επικυνδινα τις νομοτυπες κακοδοξιες των δυτικων που θελεουν το Θεο θυμωμενο και τυπολατρη.

Σε καταλαβαίνω.
Έτσι απαντάει όποιος ακούει το "Είναι πολύ δύσκολο να πάει στην ψυχή στον παράδεισο"...
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Maniac poster

Δημοσ.: 11223
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2008, 7:58 pm
Τοποθεσια: Kingdom of Tonga
Το μέλος Ζενίθεδρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ενώχ » Μάρτιος 13th, 2011, 10:21 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
Ενώχ έγραψε:

1ον.

2ον

3ον
Τι κάνει έναν άνθρωπο εγκεφαλικό και πώς το μετράς αυτό για να δεις εάν κάποιος είναι πιο πολύ από κάποιον άλλο ή από πρότερη κατάσταση; Μπορείς να μου το ορίσεις γιατί δεν το ξέρω;

Για τα όνειρα σε επόμενη φάση. Προς το παρόν, έχω απορείς για αυτά που είπες και μιας και τα είπες και τα χρησιμοποίησες σημαίνει ότι τα ξέρεις. Πραγματικά, δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι είσαι ένας ακόμα από τους τόσους (βλέπε ΕΘΕΡ) που λένε ό,τι να 'ναι χωρίς να ξέρουν τι λένε. Για αυτό, και επειδή θεωρώ ότι εφόσον χρησιμοποίησες κάποιους όρους τους ξέρεις, σε ρωτάω τα παραπάνω να μου τα ορίσεις για να έχουμε κοινή βάση συζήτησης.

Υ.Γ. Και για να προλάβω τυχόν "παραπομπές"... φαντάζομαι ότι μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει "define". Έτσι, εφόσον χρησιμοποιείς κάποιους όρους, σημαίνει ότι ξέρεις τι σημαίνουν και σημαίνει ότι μπορείς να τους ορίσεις. Αυτό ζητάω.

απαντω συνολικα...

.

Από αυτή σου την φράση ξεκινάει η λάθος τοποθέτηση.

ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ. Μπορείς να μου πεις κάτι που να μην είναι φαντασία;

Γιατί αυτό που έκανες στο ποστ σου είναι ότι παίρνεις μία θέση ως υπαρκτή και ορθή και εκεί πάνω χτίζεις ό,τι λες, χωρίς όμως να απαντάς και σε αυτά που σε ρωτάω.

Έτσι, δεν είναι λογικό/ασφαλή/αντικειμενό/αληθές/ό,τι_άλλο να κάνουμε κουβέντα πάνω σε μία αυθαίρετη θέση...

Και εγώ λέω.. φαντάσου ότι δεν ισχύουν αυτά που λέει ο αριστοτέλης στο phorum. Έτσι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα....

Δεν λέω... ωραίο το παραμυθάκι... αλλά μένει εκεί.

Υ.Γ.1. Περιμένω σαφείς απαντήσεις στις σαφείς (θέλω να πιστεύω) ερωτήσεις μου.

Υ.Γ. 2. Αυτή είναι η Μ Ε Γ Α Λ Η διαφορά στο ό,τι λες, που είναι προϊόν φαντασίας (όπως εσύ ο ίδιος αφήνεις να εννοηθεί), με την απόδειξη του Αρίστου για την ψυχή που λέει Ξ Ε Κ Α Θ Α Ρ Α ότι δεν υπάρχει χωρίς το "δοχείο" της. Και το αποδεικνύει κιόλα.
ynoT έγραψε:έτσι γουστάρω...να σκορπάω παραπληροφόρησι, όπως κάνουν οι χριστιαναράδες χρόνια τώρα
Ενώχ
Casual Poster

Δημοσ.: 687
Εγγραφη: Φεβρουάριος 13th, 2011, 2:42 pm
Το μέλος Ενώχ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ενώχ » Μάρτιος 13th, 2011, 10:24 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
Necromantis έγραψε:
Ενώχ έγραψε:

1ον.

2ον

a defect in the “the paralimbic system, a network of brain regions, stretching from the orbital frontal cortex to the posterior cingulate cortex, that are involved in processing emotion, inhibition, and attentional control” as the causes for psychopathy. Psychopathy is characterized by a lack of empathy and remorse, along with severe emotional detachment.

Και γω, πολυ θα θελα να μαθω, εαν η "αθανατη" ψυχη, οντας βλαμμενη, οδηγει στην λαθος καλωδιωση του εγκεφαλου ή το αναποδο

αν το χαρντγουεαρ εχει χαλασει σημαινει οτι ειναι βλαμενο το σοφτγουεαρ η μη λειτουργικο;

αυτο που τρελλαινει τους ανθρωπους ειναι ο υπερβολικα λανθασμενος προγραμματισμος που οδηγει σε τραυματικες εμπειριες...η τρελλα μετα ειναι μια διεξοδος για να μην αισθανονται μερος αυτου του προγραμματισμου που τους εκανε επιθετικους...ουσιαστικα μια τετοια τρελλα ειναι θεραπευτικη για πολλους δυστυχισμενους ανθρωπους αλλα μπορει να μην ειναι θεραπευτικη για το περιβαλλον τους...

ετσι κι αλλιως ομως υπαρχουν ενα σωρο "λογικοι" τρελλοι (και οσο βελτιωνονται οι κοινωνιες της πληροφοριας θα πολλαπλασιαζονται), πολυ πιο επικινδυνοι απο τους ξεκαθαρα τρελλους, ενας "λογικος" τρελλος μπορει να ειναι καταξιωμενος επιστημονας που φτιαχνει οπλα μαζικης καταστροφης η ενας βιολογος υπερπροβαλλομενος σε μηντια που φτιαχνει πατεντες σε μεταλλαγμενα...πολλοι πολιτικοι ειναι θεοτρελλοι αλλα πλασαρονται απο κυκλωματα ως ευεργετες, σοφοι και σωτηρες...

.

Αυτό που τρελαίνει τους ανθρώπους είναι η ανισορροπία ουσιών στον εγκέφαλό τους ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Ούτε "λογικοί" τρελοί υπάρχουν ούτε "τρελοί" τρελοί υπάρχουν ούτε τίποτα άλλο. Υπάρχουν κάποιοι που έχουν μία αναλογία ουσιών στον εγκέφαλό τους όπως έχουν οι περισσότεροι και κάποιοι που δεν έχουν αυτή την αναλογία. Nothing less nothing more.

Y.G. Necromantis, δεν κατάλαβα πού κολλάει αυτό σου το ποστ με το δικό μου που έκανες παράθεση. Μπορείς να γίνει σαφής;
ynoT έγραψε:έτσι γουστάρω...να σκορπάω παραπληροφόρησι, όπως κάνουν οι χριστιαναράδες χρόνια τώρα
Ενώχ
Casual Poster

Το μέλος Ενώχ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BILLO » Μάρτιος 13th, 2011, 10:59 pm

Σε καταλαβαίνω.
Έτσι απαντάει όποιος ακούει το "Είναι πολύ δύσκολο να πάει στην ψυχή στον παράδεισο"...

Τουναντιον, ειναι πολυ ευκολο μια ψυχη να παει στο παραδεισο, πρεπει ομως να ξερουμε τον τροπο που θα το κανει αυτο, αυτη ειναι η δυσκολια.
Η αμαρτια δεν αποτελει αυτη καθ αυτη μισητη πραξη για το Θεο, αλλα την αποστρεφεται γιατι καταστρεφει κυριολεκτικα το πλασμα του. Δεν υπαρχει καποια προσβολη προς τον Κυριο που πρεπει να επανορθωσουμε με το να μην κανουμε αμαρτιες, υπαρχει κυριολεκτικη φθορα του σωματος και της ψυχης απο τις αμαρτωλες πραξεις που μας φθειρουν. Οποτε και η κριση δεν ειναι δικαστηριο, ειναι φυσικο επακολουθο για τον ανθρωπο.
Άβαταρ μέλους
BILLO
Crazy poster

Δημοσ.: 6179
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2007, 3:02 pm
Το μέλος BILLO, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Μάρτιος 14th, 2011, 1:11 am

Ενώχ έγραψε:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
Ενώχ έγραψε:

1ον.

2ον

3ον

απαντω συνολικα...

.

Από αυτή σου την φράση ξεκινάει η λάθος τοποθέτηση.

ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ. Μπορείς να μου πεις κάτι που να μην είναι φαντασία;

Γιατί αυτό που έκανες στο ποστ σου είναι ότι παίρνεις μία θέση ως υπαρκτή και ορθή και εκεί πάνω χτίζεις ό,τι λες, χωρίς όμως να απαντάς και σε αυτά που σε ρωτάω.

Έτσι, δεν είναι λογικό/ασφαλή/αντικειμενό/αληθές/ό,τι_άλλο να κάνουμε κουβέντα πάνω σε μία αυθαίρετη θέση...

Και εγώ λέω.. φαντάσου ότι δεν ισχύουν αυτά που λέει ο αριστοτέλης στο phorum. Έτσι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα....

Δεν λέω... ωραίο το παραμυθάκι... αλλά μένει εκεί.

Υ.Γ.1. Περιμένω σαφείς απαντήσεις στις σαφείς (θέλω να πιστεύω) ερωτήσεις μου.

Υ.Γ. 2. Αυτή είναι η Μ Ε Γ Α Λ Η διαφορά στο ό,τι λες, που είναι προϊόν φαντασίας (όπως εσύ ο ίδιος αφήνεις να εννοηθεί), με την απόδειξη του Αρίστου για την ψυχή που λέει Ξ Ε Κ Α Θ Α Ρ Α ότι δεν υπάρχει χωρίς το "δοχείο" της. Και το αποδεικνύει κιόλα.

η διαφορα μας ειναι οτι εγω προτεινω ενα μοντελο που μπορει να εξηγησει τα παραψυχολογικα φαινομενα και την εξωαισθητηρια αντιληψη και τις μυστικιστικιστικες εμπειριες...

φυσικα και μπορει να πεφτω εξω αλλα τουλαχιστον κανω μια προσπαθεια αναλυσης που μαλιστα ειναι συμβατη και με την αρχαιοελληνικη θεωρηση σ'αυτο το χωρο φαινομενων...

εσυ απλα λες οτι τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν και νομιζεις οτι καθαρισες...

αλλα απλα εξαπατεις τον εαυτο σου οπως η στρουθοκαμηλος που βαζει το κεφαλι της στην αμμο προσποιουμενη οτι δεν υπαρχει κινδυνος επειδη δεν τον βλεπει...

εγω απο την αλλη δεν εχω το περιθωριο να εξαπατησω τον εαυτο μου γιατι...

1) τετοια φαινομενα συνεβηκαν σε μενα...

2) συνεβηκαν στο στενο περιβαλλον μου...

3) συνεβηκαν σε αρκετους ανθρωπους με τους οποιους γνωριστηκα και συνομιλησα...

4) συνεβηκαν σε εκατονταδες σοβαροτατους και καργα μορφωμενους ανθρωπους σε ολες τις εποχες, σε ολους τους τοπους σε ολους τους πολιτισμους...παραδειγματα μονο απο την αρχαια Ελλαδα ο Σωκρατης, ο Πυθαγορας, ο Πλωτινος, ο Ηρακλειτος, ο Επιμενιδης, ο Αριστεας ο Προκονησιος, ο Αβαρις, ο Απολλωνιος ο Τυανεας...

.
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Μάρτιος 14th, 2011, 1:32 am

εγω ειπα το εξης: αν το χαρντγουεαρ ειναι χαλασμενο σημαινει πως το σοφτγουεαρ δεν υπαρχει;

ο καθενας βλεπει αυτα που του επιτρεπουν οι αισθησεις του να δει...για παραδειγμα καποιος ειναι σε κωμα και οι αισθησεις μας βλεπουν οτι λογω του σωματικου προβληματος που δημιουργησε το κωμα ο ανθρωπος σαν οντοτητα δεν λειτουργει...

το συμπερασμα που θα μπορουσε να προκυψει απο μια τετοια παρατηρηση μπορουσε να ηταν πως η ψυχη δεν παιζει καποιο ρολο σ'αυτες τις περιπτωσεις, αρα πως οτιδηποτε ζωτικο η λογικο στον ανθρωπο αρχιζει και τελειωνει με το σωμα...

και τι γινεται τωρα; συνερχεται ο ανθρωπος απο το κωμα και εξομολογειται στον παρατηρητη οτι οσο καιρο βρισκοταν σε κωμα οχι μονο δεν στερουνταν συνειδησης και αισθησεων αλλα αντιθετα παρατηρουσε το σωμα του απο ψηλα και ειχε πληρη επιγνωση και των γιατρων και νοσοκομων που τον περιποιουντουσαν αλλα και των φιλων του που ερχοντουσαν να τον επισκεφτουν και του παρατηρητη του ιδιου...

γι'αυτο και οι παρατηρησεις μεσω των αισθητηριων μπορει να μην ειναι παντα αξιοπιστες οταν μιλαμε για κατι που κινειται σε αλλο διαστατικο χωρο...

και πριν αρχισουν οι υστεριες επειδη μπαινουν στην κουβεντα οι αλλες διαστασεις και τα αορατα κολπα ας θυμηθουμε με ποσα αορατα απο τις αισθησεις μας ειμαστε εξοικειωμενοι καθημερινα...

ειναι η συνειδηση υλικη; ο χωροχρονος του ονειρου υλικος; το συναισθημα του ερωτα υλικο;

και αν ναι γιατι δεν μπορουμε να βγαλουμε μια φωτογραφια του ερωτα η να τον ζυγισουμε;

.
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Necroman » Μάρτιος 14th, 2011, 6:41 am

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
Necromantis έγραψε:
Ενώχ έγραψε:

1ον.

2ον

.

Εαν το βλεπεις ως software - hardware ειναι αλλο πραγμα. Απλα δεν μπορω να γνωριζω πως ακριβως το βλεπεις εσυ, αριστο.
Πχ στον ιδεαλισμο το πνευμα υποτιθεται οτι οργανωνει την υλη.
Παντως στην περιπτωση του εγκεφαλου ισχυει και αυτο. Πχ εαν εξασκεις την διανοια σου απο μικρη ηλικια σιγα σιγα θα διαμορφωσεις περισσοτερα και γρηγοροτερα αντιστοιχα κυκλωματα απο καποιον που χαζευει ολημερις το ταβανι ή ασχολειται συνεχεια με τη μπαλα. Ο εγκεφαλος (και γενικα το σωμα) ειναι δυναμικες συσκευες.
Αλλα αν ομως τα συναισθηματα, οι ορεξεις και η διανοια εντοπιζονται πανω στον εγκεφαλο και πηγαζουν απο αυτον (οπως στο συγκεκριμενο παραδειγμα), που ακριβως κολλαει η ψυχη ως "κατι αλλο";

Εγω θα εβαζα το "τρελλοι" μεσα σε εισαγωγικα οχι το "λογικοι". Ειδικα οταν μιλαμε για επιστημονες, οπου η λογικοτητα μετραται και μεταφραζεται απο και σε εργα. Απο την αλλη ενας sociopath, χαρακτηριζεται ως τετοιος σε σχεση με το normal συν του οτι μπορει να ειναι επικινδυνος για τους αλλους. Και γιαυτο δεν θεωρειται "τρελλος" απλα "διαταραγμενος" οτι και αν μπορει να σημαινει αυτο...

Ενωχ έγραψε: Y.G. Necromantis, δεν κατάλαβα πού κολλάει αυτό σου το ποστ με το δικό μου που έκανες παράθεση. Μπορείς να γίνει σαφής;

Απλα δειχνω οτι η "ψυχικη ευαισθησια", οι "ρηχεις και βαθεις τροποι" κλπ ειναι χημικες/ηλεκτρικες καταστασεις του εγκεφαλου. Παραλληλα με αυτο που λες. Στον αριστο πηγαινε :wave:
"Νιώσαμε δίψα για αίμα στην ερημιά του θανάτου
κιέφτιαξε εικόνες ο νους μας για να παίξει μαζίμας
Τις προσκύνησε κι ο τελευταίος απόμας μετη σειρά του
καμπούριασε τοήδη στραβό σκαρί μας"
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Δημοσ.: 16164
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2009, 11:42 pm
Το μέλος Necroman, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Necroman » Μάρτιος 14th, 2011, 6:55 am

Και btw
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε: αν το χαρντγουεαρ εχει χαλασει σημαινει οτι ειναι βλαμενο το σοφτγουεαρ η μη λειτουργικο;

σε αυτην την περιπτωση: Ακριβως.

Δες το ως Neural network με μνημη καλυτερα
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Το μέλος Necroman, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Μάρτιος 14th, 2011, 10:01 am

Αλλα αν ομως τα συναισθηματα, οι ορεξεις και η διανοια εντοπιζονται πανω στον εγκεφαλο και πηγαζουν απο αυτον (οπως στο συγκεκριμενο παραδειγμα), που ακριβως κολλαει η ψυχη ως "κατι αλλο";

το "δικο μου" μοντελο λεει οτι υπαρχουν τρεις βαθμιδες της ψυχης καθε μια με διαφορετικες λειτουργιες και πως ακομη και η ενδιαμεση λειτουργια που ειναι σκεψεις-συναισθηματα ειναι αυτονομη απο τον εγκεφαλο αλλα τον χρησιμοποιει ως πληκτρολογιο και μαους που μεταδιδει εντολες στο σωμα...

αυτο το γνωριζουμε επειδη ειχαμε συνειδηση και εξωαισθητηρια αντιληψη σε περιπτωσεις κωματος, σε περιπτωσεις αστρικων ταξιδιων και σε near death experiences...αρα η ψυχη δεν χρειαζεται απαραιτητα τον εγκεφαλο για να υπαρξει ως αυτονομη οντοτητα, εκει ομως που τον χρειαζεται ειναι για να επεμβαινει στην υλικη διασταση μεσω του σωματος...

τωρα για τα αστρικα ταξιδια υπαρχει μια πλουσιοτατη βιβλιογραφια που πιανει τα φαινομενα μαγειας και σαμανισμου αλλα και περιπτωσεις ακουσιες που συνεβηκαν σε καθημερινους ανθρωπους...η μαγεια και ο σαμανισμος βασιζονταν στο αστρικο ταξιδι, χωρις αυτο απλα δεν θα υπηρχαν...οι μαγισες του Μεσαιωνα οταν ανακρινοντουσαν απο ιεροεξεταστες ελεγαν οτι πασαλειβοντουσαν μια αλοιφη που τους βοηθουσε να βγαινουν απο το σωμα τους και να πετανε πηγαινοντας σε διαφορες μακρινες τοποθεσιες που γινοντουσαν τα οργιαστικα σαμπατ... :D ...και υπαρχουν πολλες ακομη περιπτωσεις που η βιβλιογραφια μας δινει για αστρικα ταξιδια, για παραδειγμα ο Ρομπερτ Λουις Στηβενσον περιγραφει ενα περιστατικο η ο αγγλος ποιητης Σελευ υποστηριζε πως συνεβαινε στον ιδιο χωρις να το προκαλεσει και οτι εβλεπε απο χιλιομετρα μακρια φιλους του να ανεβαινουν ξερω γω στην ταρατσα του σπιτιου τους...

αν παμε στην αρχαια Ελλαδα το αστρικο ταξιδι ειναι ο μονος τροπος να εξηγησει ορισμενα κατορθωματα του Αριστεα του Προκονησιου που αποδεδειγμενα τον ειχαν δει να παρουσιαζεται σε δυο διαφορετικους τοπους ταυτοχρονα...

ο Σουίδας γράφει για τον Αριστέα, «Για την ψυχή του Αριστέα λένε όταν θέλει εξέρχεται και επανέρχεται πάλι» κάτι που αναφέρει και ο Μάξιμος «Η ψυχή του απεκδυόμενη του σώματος επλάζετο στον αιθέρα.»

επισης πολλα απο τα κατορθωματα των μαγισων οπως τα περιγραφει ο Απουληιος στο εργο του "Ο Χρυσος Ονος" δεν γινονται χωρις τη χρηση αστρικου ταξιδιου...

και μην πιασουμε τα κατορθωματα του Απολλωνιου του Τυανεα γιατι θα ξημερωθουμε...

.
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Necroman » Μάρτιος 14th, 2011, 10:12 am

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:

το "δικο μου" μοντελο λεει οτι υπαρχουν τρεις βαθμιδες της ψυχης καθε μια με διαφορετικες λειτουργιες και πως ακομη και η ενδιαμεση λειτουργια που ειναι σκεψεις-συναισθηματα ειναι αυτονομη απο τον εγκεφαλο αλλα τον χρησιμοποιει ως πληκτρολογιο και μαους που μεταδιδει εντολες στο σωμα...

αυτο το γνωριζουμε επειδη ειχαμε συνειδηση και εξωαισθητηρια αντιληψη σε περιπτωσεις κωματος, σε περιπτωσεις αστρικων ταξιδιων και σε near death experiences...αρα η ψυχη δεν χρειαζεται απαραιτητα τον εγκεφαλο για να υπαρξει ως αυτονομη οντοτητα, εκει ομως που τον χρειαζεται ειναι για να επεμβαινει στην υλικη διασταση μεσω του σωματος...

Δηλαδη λες οτι ενας ψυχοπαθης ή κοινωνικοπαθης ή καποιος φυσιολογικος ανθρωπος ο οποιος ομως δεν εχει τρομερο συναισθηματικο κοσμο, μεσα του το θελει αλλα δεν μπορει; Γιατι στην πραγματικοτητα ουτε θελει ουτε μπορει και στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ξερει καν πως ειναι ενα συγκεκιμενο συναισθημα γιατι δεν το εχει βιωσει ποτε.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε: τωρα για τα αστρικα ταξιδια υπαρχει μια πλουσιοτατη βιβλιογραφια που πιανει τα φαινομενα μαγειας και σαμανισμου αλλα και περιπτωσεις ακουσιες που συνεβηκαν σε καθημερινους ανθρωπους...

Αστρικα ταξιδια ή αλλιως lucid dreaming. Και προσωπικα το εχω βιωσει αλλα δεν εχω την πειθαρχια να το καλλιεργησω συστηματικα. Τυπικα θεωρειται ο ελεγχος της ονειρικης καταστασης. Να παιρνας απο την ξυπνια κατασταση στα ονειρα κατευθειαν και χωρις να χανεις τη συνειδηση. Τα υπολοιπα με τους ασθενεις σε κωμα τους near death κλπ προσωπικα δεν μπορω να τα δεχτω (οχι οτι αρνουμαι το βιωμα κατ΄αναγκη)κατα ποσο μαλλον να βγαλω συμπερασματα. Υπαρχει και επιστημονικη εξηγηση παντως, θα εχεις ακουσει φανταζομαι.
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Μάρτιος 14th, 2011, 8:55 pm

Δηλαδη λες οτι ενας ψυχοπαθης ή κοινωνικοπαθης ή καποιος φυσιολογικος ανθρωπος ο οποιος ομως δεν εχει τρομερο συναισθηματικο κοσμο, μεσα του το θελει αλλα δεν μπορει; Γιατι στην πραγματικοτητα ουτε θελει ουτε μπορει και στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ξερει καν πως ειναι ενα συγκεκιμενο συναισθημα γιατι δεν το εχει βιωσει ποτε.

αν σε μια παρτιδα 7 δις υπολογιστων βγουν καποια εκατομμυρια ελαττωματικα θα φταιει το σοφτγουεαρ;

Αστρικα ταξιδια ή αλλιως lucid dreaming. Και προσωπικα το εχω βιωσει αλλα δεν εχω την πειθαρχια να το καλλιεργησω συστηματικα. Τυπικα θεωρειται ο ελεγχος της ονειρικης καταστασης. Να παιρνας απο την ξυπνια κατασταση στα ονειρα κατευθειαν και χωρις να χανεις τη συνειδηση.

το lucid dreaming ειναι αρκετα επικινδυνο και το αστρικο ταξιδι ακομη περισσοτερο, αυτα δεν ειναι για δυτικους ανθρωπους, ειναι για πρωτογονους σαμανους και ακομη και γι' αυτους εχουν χιλιους μυριους κινδυνους...αυτο ομως που ειναι επικινδυνο για να πειραματιζεται ενας καλοθρεμενος δυτικος μπορει να συμβαινει ακουσια σε φαση κωματος η σε καποιες περιπτωσεις σε λιαν ευαισθητα ατομα...

Τα υπολοιπα με τους ασθενεις σε κωμα τους near death κλπ προσωπικα δεν μπορω να τα δεχτω (οχι οτι αρνουμαι το βιωμα κατ΄αναγκη)κατα ποσο μαλλον να βγαλω συμπερασματα. Υπαρχει και επιστημονικη εξηγηση παντως, θα εχεις ακουσει φανταζομαι.

η δηθεν εξηγηση στην ουσια λεει πως ολη αυτη η φαση του να βλεπεις το σωμα σου απο ψηλα σε φαση κωματος οφειλεται στην εκριση καποιων ουσιων που δημιουργουν παραισθησεις στο μυαλο...δεν μας εξηγει ομως τις περιπτωσεις που ο ασθενης που εβλεπε το σωμα του απο ψηλα οταν ξυπνησε εδωσε ενα εγκαιρο ρεπορταζ του ποιοι τον επισκεπτονταν στη διαρκεια του κωματος του...ουτε μας εξηγει το πως ο νους ειχε συνειδηση τη στιγμη που οι συσκευες μετρησης στο κρεβατι του διασωληνωμενου εδειχναν τις ζωτικες λειτουργιες σε σχεδον πληρη υφεση...
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Ενώχ » Μάρτιος 15th, 2011, 1:36 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
η διαφορα μας ειναι οτι εγω προτεινω ενα μοντελο που μπορει να εξηγησει τα παραψυχολογικα φαινομενα και την εξωαισθητηρια αντιληψη και τις μυστικιστικιστικες εμπειριες...

ΟΧΙ.-

Αυτό που προτείνεις είναι ένα μοντέλο που θεωρεί ως αληθινά τα so called παραψυχολογικά φαινόμενα και ό,τι άλλο ανέφερες.

Έχεις ήδη μία δεδομένη θέση και πάνω σε αυτή προσπαθείς να στηρίξεις τα (προφανώς) αστήριχτα.

Οι αισθήσεις μας (όπως, νομίζω, ότι σημείωσες και εσύ) δεν μας λένε την αλήθεια, συνήθως. Έτσι, πόσο "αληθινό" είναι το μοντέλο σου που κατά κύριο λόγο βασίζεται σε γνώση που αντλείται από μαρτυρίες ανθρώπων = αισθήσεις; Φαντάζομαι βλέπεις αφενός το οξύμωρο και αφετέρου την αδυναμία του μοντέλου σου.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
φυσικα και μπορει να πεφτω εξω αλλα τουλαχιστον κανω μια προσπαθεια αναλυσης που μαλιστα ειναι συμβατη και με την αρχαιοελληνικη θεωρηση σ'αυτο το χωρο φαινομενων...

Η αρχαιοελληνική θεώρηση ήταν πριν 2000+ χρόνια. Εάν είναι δυνατόν, να θεωρούμε ως valid σήμερα το τι είπαν κάτι τυπάδες πριν 2000+ χρόνια. Μπορεί αυτά που είπαν να ήταν πρωτοπόρα για ΤΟΤΕ αλλά σήμερα έχουν ξεπεραστεί. Είναι deprecated.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
εσυ απλα λες οτι τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν και νομιζεις οτι καθαρισες...

Δεν λέω, ακριβώς, ότι δεν υπάρχουν. Για την ακρίβεια δεν διαφωνώ καθόλου με αυτούς που λένε ότι ζήσανε διάφορα φαινόμενα. Ναι, τα ζήσανε. Ναι, αισθανθήκανε όπως λένε. Δεν λένε ψέματα οι άνθρωποι.

Σε αυτό που διαφωνώ είναι στο τι έγινε και τι συνέβηκε Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι Κ Α .

Έτσι, μπορεί εσύ να έζησες όντως κάτι... να αισθάνθηκες ό,τι λες... αλλά ο λόγος που έγινε να μην ήταν ο πράσινος δράκος που έβλεπες δίπλα σου αλλά οι παραισθήσεις από το LSD 25 (προς θεού, δεν λέω ότι κάνεις χρήση... ούτε εσύ ούτε και κανένας άλλος... αλλά ήταν ένα εύκολο παράδειγμα και γρήγορο).

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
αλλα απλα εξαπατεις τον εαυτο σου οπως η στρουθοκαμηλος που βαζει το κεφαλι της στην αμμο προσποιουμενη οτι δεν υπαρχει κινδυνος επειδη δεν τον βλεπει...

Όπως είδες παραπάνω... η μόνη περίπτωση στρουθοκαμηλισμού είναι αυτή κατά την οποία όντως κάποιος "βάζει μέσα το κεφάλι του" και θεωρεί πως η μαυρίλα της τρύπας που βλέπει είναι αληθινή. ;)

Αντί να το βγάλει έξω και να δει τι πραγματικά συμβαίνει και να νιώσει τόσο μικρός χωρίς θεούς, τιμωρίες και μετενσάρκωση.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
εγω απο την αλλη δεν εχω το περιθωριο να εξαπατησω τον εαυτο μου γιατι...

1) τετοια φαινομενα συνεβηκαν σε μενα...

2) συνεβηκαν στο στενο περιβαλλον μου...

3) συνεβηκαν σε αρκετους ανθρωπους με τους οποιους γνωριστηκα και συνομιλησα...

4) συνεβηκαν σε εκατονταδες σοβαροτατους και καργα μορφωμενους ανθρωπους σε ολες τις εποχες, σε ολους τους τοπους σε ολους τους πολιτισμους...παραδειγματα μονο απο την αρχαια Ελλαδα ο Σωκρατης, ο Πυθαγορας, ο Πλωτινος, ο Ηρακλειτος, ο Επιμενιδης, ο Αριστεας ο Προκονησιος, ο Αβαρις, ο Απολλωνιος ο Τυανεας...

.

Η εξαπάτηση δεν είναι αποτέλεσμα της εύρεσης ή όχι ενός πλαισίου "εξήγησης" αλλά της ορθότητας/αντικειμενικότητας/καθολικότητα του πλαισίου αυτού.

Έτσι, βρεις δεν βρεις το πλαίσιο που να χωράει για εσένα όλα αυτά που λες... δεν έχει σχέση με την εξαπάτηση.
Τελευταία επεξεργασία απο Ενώχ την Μάρτιος 15th, 2011, 1:47 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Ενώχ
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Ενώχ » Μάρτιος 15th, 2011, 1:45 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
εγω ειπα το εξης: αν το χαρντγουεαρ ειναι χαλασμενο σημαινει πως το σοφτγουεαρ δεν υπαρχει;

ΝΑΙ!

Έχεις έναν υπολογιστή που έχει μέσα του κάποια s/w. Εάν αυτός δεν λειτουργεί, υπάρχουν ή όχι τα s/w; Τι είναι το s/w; Προφανώς δεν είναι κάποια αυθύπαρκτη οντότητα. Είναι κάτι που για να υπάρξει χρειάζεται κάποιο μέσο (όπως η ψυχή... τα ίδια έλεγε και ο μπάρμπας τότε). Εάν αυτό το μέσο δεν υπάρχει ή δεν μπορεί να υλοποιήσει το s/w τότε το s/w δεν υπάρχει.

Είναι σαν να μου λες... εάν δεν έχω πόδια υπάρχει η τρεχάλα μου;

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
ο καθενας βλεπει αυτα που του επιτρεπουν οι αισθησεις του να δει...για παραδειγμα καποιος ειναι σε κωμα και οι αισθησεις μας βλεπουν οτι λογω του σωματικου προβληματος που δημιουργησε το κωμα ο ανθρωπος σαν οντοτητα δεν λειτουργει...

το συμπερασμα που θα μπορουσε να προκυψει απο μια τετοια παρατηρηση μπορουσε να ηταν πως η ψυχη δεν παιζει καποιο ρολο σ'αυτες τις περιπτωσεις, αρα πως οτιδηποτε ζωτικο η λογικο στον ανθρωπο αρχιζει και τελειωνει με το σωμα...

και τι γινεται τωρα; συνερχεται ο ανθρωπος απο το κωμα και εξομολογειται στον παρατηρητη οτι οσο καιρο βρισκοταν σε κωμα οχι μονο δεν στερουνταν συνειδησης και αισθησεων αλλα αντιθετα παρατηρουσε το σωμα του απο ψηλα και ειχε πληρη επιγνωση και των γιατρων και νοσοκομων που τον περιποιουντουσαν αλλα και των φιλων του που ερχοντουσαν να τον επισκεφτουν και του παρατηρητη του ιδιου...

γι'αυτο και οι παρατηρησεις μεσω των αισθητηριων μπορει να μην ειναι παντα αξιοπιστες οταν μιλαμε για κατι που κινειται σε αλλο διαστατικο χωρο...

Κοίτα.. δεν ξέρω και δεν παρακολουθώ τα συνέδρια και τα περιοδικά των γιατρών για να σου πω το state of the art στο τι γίνεται στο κώμα. αλλά είσαι τόσο σίγουρος ότι έχουν βρει ότι δεν διατελείτε καμία λειτουργία κατά την διάρκεια αυτή;

Δηλαδή, παύει εντελώς τελείως κάθε input στον εγκέφαλο;

Επίσης, πάλι παίρνεις κάτι σαν δεδομένο και επίσης παραφράζεις έννοιες. Τι είναι, λοιπόν, ένας άλλος διαστατικός χώρος; Μπορείς να μου το ορίσεις, για να έχουμε κοινή "γλώσσα";

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
και πριν αρχισουν οι υστεριες επειδη μπαινουν στην κουβεντα οι αλλες διαστασεις και τα αορατα κολπα ας θυμηθουμε με ποσα αορατα απο τις αισθησεις μας ειμαστε εξοικειωμενοι καθημερινα...

ειναι η συνειδηση υλικη; ο χωροχρονος του ονειρου υλικος; το συναισθημα του ερωτα υλικο;

και αν ναι γιατι δεν μπορουμε να βγαλουμε μια φωτογραφια του ερωτα η να τον ζυγισουμε;

.

Πάλι παραφράζεις. Αόρατο είναι επειδή η κατηγοριοποίηση που του έχει γίνει δεν αφήνει τον μέσο άνθρωπο να καταλάβει τι γίνεται. Όπως είπε και ο άλλος χρήστης, όλα αυτά που λες είναι λειτουργίες του εγκεφάλου που, κάποιες, είναι μετρήσιμες.

Έτσι, δεν μπορείς να έχεις φωτογραφία του έρωτα καθώς αυτός είναι μία σύμβαση, ένα όνομα που έχει δοθεί κατόπιν κοινής απόφασης για μία συγκεκριμένη λειτουργία του εγκεφάλου. Nothing more nothing less.

Οπότε... είναι σαν να λες γιατί δεν μπορώ να βγάλω μία φωτογραφία του googling;
Ενώχ
Casual Poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Guernica, j_pap και 12 επισκέπτες