Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

Re: Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Οκτώβριος 23rd, 2011, 2:11 pm

Α.Τ έγραψε: http://www.thermostahl.gr/product_catal ... 02&extLang

αυτός ο λέβητας τι λέει είναι καλός? έχει λίγο τσιμπημένη τιμή.

Αφου εχει τσιμπημενη τιμη κοιτα κανα φθηνοτερο!!
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 12671
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Α.Τ » Οκτώβριος 23rd, 2011, 2:17 pm

για πες καμια ιδεα! λιγο οικονομική
Α.Τ
New poster

Δημοσ.: 73
Εγγραφη: Οκτώβριος 12th, 2011, 11:47 pm
Το μέλος Α.Τ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Οκτώβριος 23rd, 2011, 2:28 pm

Α.Τ έγραψε: για πες καμια ιδεα! λιγο οικονομική

Διαβασε προηγουμενες σελιδες.
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 12671
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό george-alexpoli » Οκτώβριος 23rd, 2011, 5:51 pm

Καλησπέρα και από την Αλεξανδρούπολη, έχω διαβάσει όλα τα post ψάχνωντας για ξυλολέβητα τελικά κατέληξα μετά από το βίντεο του energia στον atmos αλλά επειδή λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν ενδιαφέρεται κάποιος για αγορά λέβητα πετρελαίου Buderus G215 και καυστήρα MHG de 1.2? τον δούλεψα ένα χρόνο αλλά φέτος θα τον έχω και θα τον καμαρώνω χωρίς να δουλεύει.

Υ.Γ ανταλλάζω και με ξυλολέβητα.
Α ρε BUDERUS μας έκαψες
george-alexpoli
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Μάρτιος 21st, 2011, 9:01 pm
Το μέλος george-alexpoli, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό energia » Οκτώβριος 23rd, 2011, 6:35 pm

george-alexpoli έγραψε: Καλησπέρα και από την Αλεξανδρούπολη, έχω διαβάσει όλα τα post ψάχνωντας για ξυλολέβητα τελικά κατέληξα μετά από το βίντεο του energia στον atmos αλλά επειδή λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν ενδιαφέρεται κάποιος για αγορά λέβητα πετρελαίου Buderus G215 και καυστήρα MHG de 1.2? τον δούλεψα ένα χρόνο αλλά φέτος θα τον έχω και θα τον καμαρώνω χωρίς να δουλεύει.

Υ.Γ ανταλλάζω και με ξυλολέβητα.
Α ρε BUDERUSΓιωργάκη μας έκαψες
Άβαταρ μέλους
energia
New poster

Δημοσ.: 169
Εγγραφη: Ιούνιος 4th, 2011, 7:56 pm
Τοποθεσια: ΘΡΑΚΗ
Το μέλος energia, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό androutso83 » Οκτώβριος 23rd, 2011, 7:06 pm

Ολοι με τον Γιωργακη τα εχουμε βαλει!!!!!!
Για εναν Λεβητα 25KW ενα LADDOMAT 11-30 ειναι ενταξη?
Γιατι εχουν διαφορετικες θερμοκρασιες λητουργιας 53,57,63,72,78?
Για τον ATMOS DC25S ποια θερμοκρασια να επιλεξω?
Μπορω να φτιαξω και μονος μου LADDOMAT?Με εναν μικρο κυκλοφορητι http://kalogiropoulos.gr/index.php?disp ... ct_id=7829 και μια τριοδι θερμοστατικι στους 60 βαθμους http://www.ecoevzin.gr/Product.asp?ID=1610
Εχει σηνδεση 3/4.Ειναι αρκετη για τον λεβητα και ενα δοχιο 1000λιτρα?

Αυτο κατω απο την τριοδη τη ειναι (roating swing)? http://www.atmos.cz/english/instalace-k ... tilem-esbe
androutso83
New poster

Δημοσ.: 101
Εγγραφη: Οκτώβριος 9th, 2011, 6:16 pm
Το μέλος androutso83, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό babis-xan » Οκτώβριος 24th, 2011, 11:49 am

Καλημέρα Καλή εβδομάδα

Αγαπητέ sabbas, προβληματισμοί πάντοτε υπάρχουν, η χρυσή τομή είναι δύσκολη υπόθεση αλλά η τελική εκλογή εκτός από ευκολία, τιμή, προέλευση έχει
να κάνει και με την εξέταση κατά πόσο είναι ποιοτικά καλή κατασκευή το συγκεκριμένο μηχάνημα που διαλέγεις όσο απλό στην κατασκευή του και αν είναι
αυτό. Είναι λίγο επικίνδυνο να διαλέγεις από διαφιμηστικά φυλλάδια
Αγαπητέ vaggelis αν μου πεις τι από τα τεχνικά χαρακτηριστικά θέλεις, ευχαρίστως να σου τα γράψω αν τα έχω πρόχειρα. Το κατάστημα είναι του Μπεμπέκη Θεόδωρου στην Λευκίπου στην Ξάνθη. Αν θέλεις τηλέφωνο, θα το ρωτήσω. Προτιμώ τις προσωπικές επαφές από τα τηλέφωνα.
Ευχαριστώ
Μπάμπης.
babis-xan
New poster

Εγγραφη: Οκτώβριος 14th, 2011, 10:58 am
Το μέλος babis-xan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό DimitrisB » Οκτώβριος 24th, 2011, 6:08 pm

καλησπερα σε ολους! Θα μπορουσε κανεις να μου συστησει κανα ξυλεμπορα στη θεσ/νικη με καλή τιμη για ξύλα; ευχαριστω.
DimitrisB
New poster

Εγγραφη: Ιούλιος 23rd, 2011, 9:29 am
Το μέλος DimitrisB, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Οκτώβριος 24th, 2011, 8:42 pm

Καλησπερα και απο μενα,

Θοδωρη με λενε και αν και πρωτο μου ποστ, μπορω να πω οτι εχω διαβασει ολο το θεμα, καθως και τα πελλετ...

Απο περυσι ακομα ξεκινησα την χρηση ξυλου και μπρικετας για την αποκλειστικη θερμανση του σπιτιου μου (τρια πατωματα μεζονετα 180 μ2 στον Δρυμο Θεσσαλονικης) δουλευοντας ενα ενεργιακο τζακι και μια σομπα λεβητα για τους δυο οροφους.

Δεδομενης οτι η σομπα (20 Kw) δεν με καλυπτει για την πληρη θερμανση του σπιτιου, αλλα μονο των δυο οροφων και αυτους οριακα σκεφτομαι την αγορα ενος ξυλολεβητα και αργοτερα (Λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν ή τουλαχιστον δεν μας αφησε ο Βενιζελος με τις εκτακτες) laddomat και δοχειο αδρανειας.
Επειδη ομως καιροι που ειναι δεν θελω να δωσω λεφτα σε εμπορους, αλλα να στηριξω την Ελληνικη κατασκευη, ξερει κανεις καναν αξιολογο κατασκευαστη στην Θεσσαλονικη? Θα με ενδιεφερε και η μελλοντικη τροποποιηση του σε pellet για ευκολια, ΧΩΡΙΣ ομως αυτο να ειναι στανταρ!
Σκεφτομαι εναν 35-45 Kw, καθως οι αναγκες ειναι για τα 120 μ2 που ειναι κατοικισιμα, το ισογειο θα ειναι ο χωρος του λεβητα και η αποθηκευση ξυλών, μπρικετων και η αποθηκη και χωρος κατασκευων μου και εργαλειων, οποτε και μονο η ακτινοβολια του λεβητα θα σπαει το κρυο.

Παρακαλω για την οποια βοηθεια! μεχρι τον Δεκεμβριο θα προχωρησω στην αγορα και την εγκατασταση, αφου οι γραμμες πλεον υπαρχουν (παραλληλα ενος λεβητα πετρελαιου) και το μονο που λειπει ειναι ο λεβητας και η μεγαλυτερη καπνοδοχος.
kosmidis80
New poster

Δημοσ.: 111
Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2011, 8:17 pm
Το μέλος kosmidis80, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Α.Τ » Οκτώβριος 24th, 2011, 10:47 pm

φτηνα ξύλα μαλον ψαχνεις ορθός, αλλά που να τα βρείς οι τιμές βορεια Ελλάδα είναι 1-1,3 Ε.Αυτό που έχει ποιο πολύ σημασία είναι να έχεις έναν σταθερο προμηθευτη για να σου δίνει καλή ποιότητα δηλαδή ξερά αυτό όμως γίνεται εν καιρό. ο καθένας έχεις το προμηθευτή του.Μη περημένεις να πάρεις το μαγικό τηλέφωνο! :wink:

για το λεβητα ξύλου
το λινκ που έχει πιο πάνω το τσεκαρες, πως σου φαινεται?
Α.Τ
New poster

Δημοσ.: 73
Εγγραφη: Οκτώβριος 12th, 2011, 11:47 pm
Το μέλος Α.Τ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Οκτώβριος 25th, 2011, 7:42 am

Ναι το εχω δει και μπορω να σου πω οτι ειχα στο μυαλο να τον αγορασω, εχω μιλησει ηδη με την εταιρια κτλ, αλλα οπως προειπα αν βρω καποιον τοπικης κατασκευης και καλης ποιοτητας θα ηθελα να δωσω εκει τα χρηματα μου.
Ο saturn Θα ειναι ετοιμοπαραδωτος τον Δεκεμβριο πλεον, οποτε εχω καιρο να αποφασισω αν θα παρω αυτον..Θεωρουνται καλοι οι συγκεκριμενοι????

Αν απο την εμπειρια σας μου πειτε οτι ειναι οκ, τοτε να μην το ψαχνω και πολυ πολυ.
kosmidis80
New poster

Το μέλος kosmidis80, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kostaskov » Οκτώβριος 25th, 2011, 8:45 am

Καλημέρα.
Τελικά η μεγάλη απόφαση πάρθηκε και πλέον στο σαλόνι μου περιμένει
να εγκατασταθεί ξυλόσομπα λέβητας 26+6 kw.
Κυκλοφορητής,δοχείο διαστολής και λοιπά εξαρτήματα θα εγκατασταθούν στο υπόγειο
που βρίσκετε ακριβώς από κάτω και είναι η αποθήκη μου.
Η απορία μου τώρα.....Θέλω να βάλω και ένα ups για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Ο κυκλοφορητής είναι Wilo-star-RS 30/6-DOP.
Από το κατάστημα μου πρότειναν ένα ups 100wat και μου είπαν ότι κρατάει σε διακοπή
έως και 1 και μισή ώρα.Δεν το πήρα τελικά γιατί σκέφτηκα να ζητήσω και την γνώμη του
φόρουμ μας.Α! Πάνω στο σώμα του κυκλοφορητή, δίπλα στο ρυθμιστή (ροής); αν δεν κάνω
λάθος, έχει τις ενδείξεις 43,61,84w.
Το ups δεν έχει άμεση σχέση με τον κυκλοφορητή;Δεν έχω ιδέα,όποιος μπορεί
παρακαλώ ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ......
Και για να το πάρει και ο τελευταίος απόφαση....
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι ,νά'στε σίγουροι ότι θα τις απαγόρευαν!!
kostaskov
New poster

Δημοσ.: 36
Εγγραφη: Μάρτιος 20th, 2011, 11:21 am
Τοποθεσια: Κ Νευροκόπι Δράμας
Το μέλος kostaskov, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pelletakias » Οκτώβριος 25th, 2011, 9:06 am

ο κυκλοφοριτης σου τραβαει τ' αντερα του σε ρευμα.Θα ηταν καλυτερο να παρεις εναν αλλο που ειναι ενεργειακης κλασης Α+ και βαλε, ωστε στη μεγαλυτερη σκαλα να τραβα το πολυ 25 βατ(υπαρχουν τετοιοι στην αγορα Grunfos κτλ).Ετσι θα μπορεις να εχεις μεγαλυτερη αυτονομια στο ups σου.Βεβαια θα πρεπει και ολη η υπολοιπη εγκατασταση να ειναι μελετημενη ωστε να μην εχεις μεγαλες καταναλωσεις και φορτωνεις αδικα το ups (σε φορτια και ευρωπουλα).
Τελευταία επεξεργασία απο pelletakias την Οκτώβριος 25th, 2011, 9:22 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
pelletakias
New poster

Δημοσ.: 48
Εγγραφη: Μάρτιος 15th, 2011, 12:05 pm
Το μέλος pelletakias, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Οκτώβριος 25th, 2011, 9:13 am

kostaskov έγραψε: Καλημέρα.
Τελικά η μεγάλη απόφαση πάρθηκε και πλέον στο σαλόνι μου περιμένει
να εγκατασταθεί ξυλόσομπα λέβητας 26+6 kw.
Κυκλοφορητής,δοχείο διαστολής και λοιπά εξαρτήματα θα εγκατασταθούν στο υπόγειο
που βρίσκετε ακριβώς από κάτω και είναι η αποθήκη μου.
Η απορία μου τώρα.....Θέλω να βάλω και ένα ups για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Ο κυκλοφορητής είναι Wilo-star-RS 30/6-DOP.
Από το κατάστημα μου πρότειναν ένα ups 100wat και μου είπαν ότι κρατάει σε διακοπή
έως και 1 και μισή ώρα.Δεν το πήρα τελικά γιατί σκέφτηκα να ζητήσω και την γνώμη του
φόρουμ μας.Α! Πάνω στο σώμα του κυκλοφορητή, δίπλα στο ρυθμιστή (ροής); αν δεν κάνω
λάθος, έχει τις ενδείξεις 43,61,84w.
Το ups δεν έχει άμεση σχέση με τον κυκλοφορητή;Δεν έχω ιδέα,όποιος μπορεί
παρακαλώ ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ......

Καλημέρα, να σου πω από την εμπειρια μου με την αντιστοιχη συνδεση που εχω και εγω στο σπιτι μου.

Το Ups οντως συνδεεται στον κυκλοφορητη και σε περιπτωση διακοπης συνεχιζει να δινει ρευμα για να γυρνανε τα νερα και να μην σκασουν οι βαλβιδες ασφαλειας ή ακομα χειροτερα καμια σωληνα - σομπα, φυσικα αυτά στο κλειστο κύκλωμα που οπως καταλαβαίνω θα κάνεις.
Τα 100 βατ σε καλυπτουν εφοσον ζηταει max 84 ο κυκλοφορητης(αλλα ειναι πολλα! εισαι σιγουρος οτι ειναι τοσα?), αλλά ρωτα καλύτερα για το τι μπαταρια εχει μεσα το Ups για να δεις αν τελικα θα σε καλυπτει για 1μιση ωρα που υποσχεται το καταστημα, έπίσης ρώτα αν δέχεται συνδεση με εξωτερικη μπαταρια για να μεγαλωσεις την διαρκεια και να μην μενει το σπιτι καθόλου από θερμανση.

Τέλος θα ηθελα να σε ενημερωσω ότι μπλεκεις σε ιστορια με την γυναικα σου (αν εισαι παντρεμενος), καθως το σαλονι σας μονιμως θα εχει θεμα με βρωμια απο τα ξυλα και σταχτες, οσο και αν προσεχεις στην τροφοδοσια και στον καθαρισμο.

Μια προταση (αν ειναι εφικτο), γιατι δεν βαζεις την σομπα στον χωρο του υπογειου για να εχεις διπλα ντανιασμενα τα ξυλα σου και να μην εχεις θεμα με καθαριοτητες κτλ??? Το μονο που εχεις να χασεις ειναι τα 3 kw εκπομπης και ενα απο τα θετικα ειναι οτι τα ξυλα σου μονιμος θα χανουν την υγρασια τους.
kosmidis80
New poster

Δημοσίευσηαπό Asterisd » Οκτώβριος 25th, 2011, 9:56 am

Αν ο κυκλοφορητής είναι 84W και το Ups 100W, θα κρατήσει βαριά-βαριά 10 λεπτά χωρίς ρευμα. Αν και 100W Ups δεν ξέρω που το βρήκαν, τα πιό μικρά συνήθως είναι 480VA (300W). Λογικά τον κυκλοφορητή δεν θα τον δουλεύεις στην μεγάλη σκάλα, ή στην 1 ή στην 2 θα τον έχεις (ένα πάτωμα δεν εξυπηρετεί?).

Για να έχεις μιά ιδέα περί Ups, έχω ένα 650VA (450W) το οποίο τροφοδοτεί ένα φορτίο περίπου 50W (έναν server και ένα router). Όταν πέφτει το ρεύμα κρατάει 45 λεπτά έως μία ώρα. Κάποιοι κυκλοφορητές δεν τους αρέσει ο τετραγωνικός παλμός που δίνουν τα περισσότερα UPS, οπότε ίσως χρειαστείς αληθινού ημιτονοειδούς.
Asterisd
New poster

Δημοσ.: 131
Εγγραφη: Μάρτιος 7th, 2011, 12:08 pm
Το μέλος Asterisd, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες