Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Δημοσίευσηαπό ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ » Φεβρουάριος 24th, 2012, 12:55 am

mikel_ad έγραψε: ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ δεν ειναι μονο ο λεβητας 1000 ειναι κατα παρελκομενα + καμιναδα που θα χρειαστείς .
Τωρα για το " σε 5 χρονια τα καζανια θα τα παρουμε στον ομο " αυτο το συμπερασμα απο που το εβγαλες ?
Η μοναδικη περιπτωση που θα παρουν μερικοι στον ομο τους λεβητες ειναι με το να καινε χλωρα ξυλα και οχι στεγνα 2 χρονών κομενα οπως καλως γραφει και ο κατασκευαστης τους .

καμηναδα υπαρχει του πετρελαιου 8 μετρα φ20 , κυκλοφορητης του τζακιου θα παει στο λεβητα , σωληνες το ιδιο ουτε 50 ευρω εξοδα δεν εχει παραπανω απο την αγορα του λεβητα , μαλλον δεν ξερεςι τη παει να πει υγροποιηση λεβητα , ξερεις γιατι καθεται η πισα στα τοιχοματα ? οχι μονο απο χλορα ξυλα , καυστηρατζης ειμαι , καθε μερα τρωω τα μουτρα μου σε υγροποιημενους λεβητες που εχουν χαμηλη εξαγωγη θερμοκρασιες αλλα και χαμηλη θερμοκρασια νερου , το λαβαματ γιατι το πουλανε για μοστρα ? για να σου λιωνει τις πισες απο τα τοιχοματα στο προθουν , γιαυτο σου επιβαλουν να επιστρεφεις θερμοκρασιες 70+ επιστροφη .
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Φεβρουάριος 23rd, 2012, 11:29 pm
Το μέλος ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 24th, 2012, 8:29 am

Νικολα σε πιανω αδιαβαστο... και ο μικελ σου απαντησε και εγω, νομιζω κι ο Κοσμας.
Μεγάλο κείμενο: εμφάνιση
AGORAZOYME ELLHNIKA PROIONTA
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσ.: 6706
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2012, 10:31 pm
Το μέλος maro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 24th, 2012, 9:08 am

androutso83 έγραψε:
Η μονωση σε ενα σπιτι κανει την οικονομια.Δεν χριαζετε να σπαταλαμε φτηνο καυσημο και να χανετε στο περηβαλον.
Εγω το καλοκαιρι εχω βαλει πλορι για θερμομονωση.Αν χαλαγα 4000 ευρο σε μονωση που θα την εκανα μονος μου δεν θα καταναλωνα πανω απο 500 λιτρα πετρελαιο.Αλλα εγω τα εδωσα για ενα μηχανημα που δουλευει με φτηνο καυσημο.
Εχω μερες που ψαχνω για μονοση η ποιο οικονομικι και θα την κανω εγω ειναι εσωτερικη.
Το θεμα μου ειναι τη μονωτικο να βαλω και μετα να το κλεισω με γυψοσανηδα?
Τη ειναι αυτο ο δεικτης θερμομονωσης 2,5?
Ποσο παχος μονωτηκο και με τη λ θελεις για να πετηχεις το 2,5?

Πες τα βρε Ανδρουτσο... Οχι μονο χανεται στο περιβαλλον αλλα εξαρχης ενα σπιτι με απωλειες εχει μεγαλυτερη καταναλωση. Η καλη μονωση κανει μεχρι και 40% οικονομια. Επειδη το ψαξαμε περσι το καλοκαιρι το μεγαλυτερο ποσοστο διαφυγων ειναι απο τη σκεπη.

Οσον αφορα τον τοιχο δες εδω:http://www.emichanikos.gr/showthread.php?1182-
και εδω:http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=72&t=228396

Αλλο που μπορει να κανει ο καθενας μονος του, ειναι να κλεισει με σιλικονη τα κενα που δημιουργουνται στο πλαισιο των παραθυρων.

Μια αλλη οικονομικη λυση για τον εξωτερικο τοιχο, που μπορεις να περασεις και μονος σου (αν πιανουν τα χερια σου) ειναι χρωμα με σιλικονη, που ειναι υδρατμοπερατο αλλα οχι υδατοπερατο.
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Το μέλος maro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Φεβρουάριος 24th, 2012, 10:08 am

Ρε γαμ@το οσο λεω να μην γραψω ξανα, βλεπω οτι εχει νοημα να βοηθησω όσο μπορω και ξέρω :

ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ έγραψε: συγχαριτηρια στους διαχειρηστες και ολα τα μελη που εχουν καταστησει ενα διαδικτυακο φορουμ σε μια τεραστια πηγη γνωσης και ανταλαγη αποψεων !
διαβαζω μερες τωρα σχεδον ολες τις απαντησεις για τους ξυλολεβητες και μπορων να πω πως το ξυλο μπηκε για τα καλα στη καθημερηνοτητα μας , στις ' παλιες καλες ' εποχες απαξιουσαμε την υπαρξη ενος λεβητα στερεων καυσιμων στην πισω αυλη μας ,σημερα ειναι το 60% της εναλακτικης θερμανσης των νοικοκυριων και του χρονου ισως κριθει απαγορευτικη η χρηση πετρελαιολεβητα ,
με την ευκαιρια να πω την δικη μου εναλακτικη θερμανση με ξυλα στο σπιτι μου 120μ2 μονοκατοικια με σχετικα καλη μονωση ,εχω κατασκευασει μια σερπατινα χαλκου κολλημενη με ψυκτικη κολληση τυπου πανω-κατω κολεκτερ
μεσα στην εστια του κλασικου τζακιου μου , ενωμενενη με 18 μετρα φ22 καθετα πανω στα δυο κολεκτρερ φ32 , την οποια εφτιαξα περυσι το φλεβαρη συνδεμενη ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ( οχι εν σειρα ) με το πετρελαιο λεβητα , ολη η παντεντα μου κοστησε μαζι με 24 μετρα χ2 χαλκο για να φτασω στο λεβητοστασιο μαζι με κυλκοφοριτη, αντιπιστροφες και βανες 700 ευρω , με προσωπικη εργασια ,
η εντιπωσεις μου αναμεικτες , τα σωματα δεν περνουν τους 40 βαθμους αλλα με συνεχη τροφοδοτηση κραταω το σπιτι στους 21-22 με εξωτερικες θερμοκρασιες Σπαρτης και οχι Μακεδονιας ,το χαμηλοτερο που εφτασε φετος ηταν - 5 κοντα τα ξημερωματα και οχι καθε βραδυ , απο τη μια εκανα αποσβεση μονοχρονιας σε πετρελαιο γιατι χρειαζομουν 1000- 1500 λιτρα πετρελαιο για 22 βαθμους μεσα στο σπιτι , αλλα απο την αλλη φετος εχω καψει πανω απο 12 τονους ελιες, δρυς , πορτοκαλιες , και εχουμε 1 ζωρικο μηνα χειμωνα ακομα , αυτο που με σωζει -γιαυτο μπηκα σε αυτο το τρυπακι αλλωστε -ειναι οτι τα ξυλα ειναι ολα δικα μου αλλα θελει πολυ δουλεια να κοψεις και να συλεξεις 15 τονους κατω στη πυλοτη .

ειμαι στη φαση η να μεγαλωσω τη σερπατινα μεσα στο τζακι η να παω για ενα απλο ξυλολεβητα , του τεστην 50 ευρω τα υλικα για νεα σερπατινα , η για 1 χιλιαρικουμπα++ για λεβητα ξυλου , κοντευω να σπασω το κεφαλι μου ..

ασχετο με το θεμα μου , διαβαζω οτι οι περισσοτεροι που δεν εχετε δοχεια αδρανειας με λαβαματια και τριοδες να ξερετε οτι τα καζανια σας σε 5 χρονια θα τον παρετε στο ομο στις θερμοκρασιες που τα δουλευετε 50-60 εξαγωγη ...ολικη καταστροφη ειναι η πισα και τα ζουμια που επικαθονται στα χαλυβδινα τοιχοματα , το θεικο οξυ δουλευει αθοριβα μαγκες ..προτεινω ακομα και σε λεβητα χωρις δοχειο αδρανειας να ρυθμιζεις την επιστροφη του λεβητα τουλαχιστον 65 βαθμους ,λαβαματ ,τριοδη , απλο μπαι μπας ( ? ), θελω να μου πουν οι ειδικοι γιατι να δωσω 260 ευρω για λαβαματ ( 260 γουρια στο e bay , εδω οι ψεφτο εμποροι κανουν αρπαχτες και μεχρι να ξυπνησει ο ' βλαχος ' την εχουν φτιαξει τη καβατζα ) και να μην κανω την ιδια δουλεια με ενα απλο μπαι μπας με μια βανα που θα ρυθμισω εγω πρακτικα πανω στη βραση .

Φιλε μπραβο για την πατεντα σου, αλλα δυστυχως όπως το βλέπεις και στην πραξη δεν μπορει να εχει αποδοση! Το συστημα με τους χαλκοσωληνες εντός της εστιας κράτα το (αν και δεν κανει την δουλεια Που πρεπει και μπορω να σου εξηγησω και θεωρητικα γιατι) και προσθεσε κατα την αποψη μου εναν εναλλακτη στα καυσαερια σου, ωστε να εκμεταλευεσαι την θερμοκρασια αυτων για να ζεσταίνεις νερό.

Την πατεντα που σου προτινω την εχω σχεδιασει και κανει μονος μου στο σπιτι μου, με πολύ καλά αποτελέσματα! Την δουλευω εδω και 2 μηνες περιπου και περαν της αποδοσης στο ζεσταμα των νερων, ελυσα και το προβλημα των λιγων νερων του λεβητα, προσθετωντας αλλα 25 λιτρα οφελιμου!
Δες τις φωτογραφιες που παραθετω. Η πρωτη είναι από εναλλακτη που πωλειται στο εμπορίο, σε τζακι προτινω να το κανεις καθως η διαμετρος καπνοδοχου ειναι μεγαλη και δεν θα εχεις προβλημα με συχνα μπουκωματα. Εγώ έκανα όπως θα δεις παράλαξα το σύστημα, γιατι εχω μικρή διαμμετρο μπουριού και πιστευω θα ειχα προβλημα.

Το κοστος των υλικων που εβαλα δεν ξεπερασαν τα 100 Ευρω. Αν το δοκιμασεις να ξερεις οτι θα αποδοσει πολυ περισσοτερο απο τους χαλκοσωληνες που εχεις τωρα μεσα στην εστια και φυσικα θα μειωσεις καταναλωση (λογω της αυξησης της αποδοσης).

Ακολουθουν φωτογραφιες από αυτό που έκανα εγώ.

Περισσοτερες πληροφοριες αν χρειαστει (διαστασεις κτλ) στην διαθεση σου.
Συνημμένα
Turbodym_w_przekroj_wewnetrzny.jpg
Τελευταία επεξεργασία απο kosmidis80 την Φεβρουάριος 24th, 2012, 10:15 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
kosmidis80
New poster

Δημοσ.: 111
Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2011, 8:17 pm
Το μέλος kosmidis80, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Φεβρουάριος 24th, 2012, 10:14 am

http://imageshack.us/photo/my-images/14 ... 00224.jpg/

Εδώ λοιπόν η κατασκευή μου. Οι λάμες μπήκαν αφενως για να μεγαλώσω την επιφάνεια που ερχεται σε επαφη με το νερο. Έκανα και κλαπε για να ρυθμιζω την ροη και κατ επεκταση την θερμοκρασια των καυσαεριων που φευγουν στην καμιναδα!

Υγροποιησεις δεν ειχα, ούτε και ηθελε καθαρισμα μετα από ενα μηνα λειτουργιας με φετινά αλλά όσο περισσότερο ξερά ξύλα.

Το μονο λαθος που εκανα και που αν το ξαναφτιαχνα θα αλαζα θα ηταν το παχος των μεταλλων γιατι ναι μεν εγινε αθεκτικο (δοκιμαστηκε στα 10 bar και δεν εκανε κιχ), εγινε ομως και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ!
kosmidis80
New poster

Το μέλος kosmidis80, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Φεβρουάριος 24th, 2012, 10:21 am

Επίσης για λόγους ασφαλειας ΕΓΩ προσωπικα δεν φερω ευθυνη σε κατασκευή που θα κανετε μονοι σας!

Την γνωμη μου λεω και το τι εχω κανει παρουσιασα, αν καποιος θελησει να το δει και απο κοντα μπορεί κατόπιν συνεννόησης.
kosmidis80
New poster

Δημοσίευσηαπό Sakdim » Φεβρουάριος 24th, 2012, 10:36 am

Ερώτηση 1η: Απότι διάβασα η ονομαστική ισχυς των σωμάτων καλοριφέρ ουσιαστικά επιτυνχάνεται στους 75 βαθμούς. Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα που να δείχνει το ποσοστό απόδοσης σε μικρότερες θερμοκρασίες;

Ερώτηση 2η: Όταν λέμε για ποσοστό υγρασίας μιλάμε επί του συνολικού βάρους ξύλο+νερό ή μόνο ως προς την καθαρή μάζα ξύλου; Πχ αν έχουμε 20% υγρασία μιλάμε για 200 γρ νερό στο 1 κιλό ξύλο με υγρασία ή για 1 κιλό ξύλο με 200 γρ νερό; Χαζή ίσως ερώτηση αλλά χρήσιμη.
Sakdim
New poster

Δημοσ.: 65
Εγγραφη: Νοέμβριος 25th, 2011, 9:48 am
Το μέλος Sakdim, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Φεβρουάριος 24th, 2012, 10:43 am

kosmidis80 έγραψε: Επίσης για λόγους ασφαλειας ΕΓΩ προσωπικα δεν φερω ευθυνη σε κατασκευή που θα κανετε μονοι σας!

Την γνωμη μου λεω και το τι εχω κανει παρουσιασα, αν καποιος θελησει να το δει και απο κοντα μπορεί κατόπιν συνεννόησης.

Πιστοποιησει εχει ?? :smt003
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 11637
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Φεβρουάριος 24th, 2012, 11:03 am

Sakdim έγραψε: Ερώτηση 1η: Απότι διάβασα η ονομαστική ισχυς των σωμάτων καλοριφέρ ουσιαστικά επιτυνχάνεται στους 75 βαθμούς. Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα που να δείχνει το ποσοστό απόδοσης σε μικρότερες θερμοκρασίες;

Ερώτηση 2η: Όταν λέμε για ποσοστό υγρασίας μιλάμε επί του συνολικού βάρους ξύλο+νερό ή μόνο ως προς την καθαρή μάζα ξύλου; Πχ αν έχουμε 20% υγρασία μιλάμε για 200 γρ νερό στο 1 κιλό ξύλο με υγρασία ή για 1 κιλό ξύλο με 200 γρ νερό; Χαζή ίσως ερώτηση αλλά χρήσιμη.

Λιγο δυσκολο να βρεις τετοιο πινακα που ψαχνεις.
Για τα ξυλα που λες ισχυει η πρωτη περιπτωση.
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:

Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Φεβρουάριος 24th, 2012, 11:04 am

LEONΑS έγραψε:
kosmidis80 έγραψε: Επίσης για λόγους ασφαλειας ΕΓΩ προσωπικα δεν φερω ευθυνη σε κατασκευή που θα κανετε μονοι σας!

Πιστοποιησει εχει ?? :smt003

:smt007

Να σου πω παντως οτι το προηγουμενο ποστ σου κυριως με εκανε να αλλαξω γνωμη και να γραψω ξανα.
kosmidis80
New poster

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 24th, 2012, 11:10 am

:vp23:
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό jacob » Φεβρουάριος 24th, 2012, 12:11 pm

Sakdim έγραψε:[quote="jacob]

Λοιπον , κατεληξα μετα απο σκεψη να βαλλω δυο δοχεια αφου θα εχω και ηλιακη υποβοηθηση , το θεμα ειναι με την βαλβιδα των επιστροφων αν υπαρχει λογος να βαλλω το Laddomat η κατι διαφορετικο , γιατι μου φαινεται λιγο ακριβο σε σχεση με άλλα , θα εχω το ιδιο αποτελεσμα τεχνικα ?[/quote]

Το Laddo mat και το load unit της esbe ειναι τα ίδια. Κάπου είχα διαβάσει ότι το δεύτερο δίνει μεγαλύτερο δθ μεταξύ προσαγωγης και επιστροφής στο λεβητα οπότε ειναι καλύτερο αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Μια απλή τριοδη θερμοστατικη με κυκλοφορητη ειναι καλή λύση δεν ξέρω όμως αν σε περίπτωση διακοπής ρεύματος γίνεται φυσική κυκλοφορία όπως με τα δυο προηγούμενα ολοκληρωμενα συστηματα. Η επιλογη δικιά σου.[/quote][/quote]

Αφου με καλυπτει και στην περιπτωση της διακοπης ρευματος το κιτ της ESBE ολα καλα. Ευχαριστω για την απαντηση.
Την ρουφιανιά πολλοί αγάπησαν,τον ρούφ κανείς.
Άβαταρ μέλους
jacob
Fast poster

Δημοσ.: 1436
Εγγραφη: Φεβρουάριος 23rd, 2012, 4:16 pm
Το μέλος jacob, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mikel_ad » Φεβρουάριος 24th, 2012, 12:24 pm

Ερώτηση 1η: Απότι διάβασα η ονομαστική ισχυς των σωμάτων καλοριφέρ ουσιαστικά επιτυνχάνεται στους 75 βαθμούς. Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα που να δείχνει το ποσοστό απόδοσης σε μικρότερες θερμοκρασίες;
Η ισχύς των σωμάτων δίνεται για θερμοκρασία εισόδου του νερού στο σώμα tv=90oC, θερμοκρασία εξόδου tr=70oC και θερμοκρασία χώρου tx=20 oC.
. Η θερμική ισχύ των σωμάτων βγαίνει από τους πίνακες του κατασκευαστή.
Εάν δεν το έχεις εσύ, το έχει κάποιος άλλος
Ιταλικός λέβητας πελλετ ΒΙΟΜΑΧ αυτόματου καθαρισμού και εξαγωγής της στάχτης
Καυστήρες πελλετ ADGREEN για λέβητες πετρελαίου με μηχανικό σύστημα καθαρισμού
Άβαταρ μέλους
mikel_ad
Casual Poster

Δημοσ.: 831
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2011, 11:20 am
Τοποθεσια: Εδεσσα - θεσσαλονικη - Κατερινη
Το μέλος mikel_ad, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό spyroskosmas » Φεβρουάριος 24th, 2012, 1:36 pm

mikel_ad έγραψε: Ερώτηση 1η: Απότι διάβασα η ονομαστική ισχυς των σωμάτων καλοριφέρ ουσιαστικά επιτυνχάνεται στους 75 βαθμούς. Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα που να δείχνει το ποσοστό απόδοσης σε μικρότερες θερμοκρασίες;
Η ισχύς των σωμάτων δίνεται για θερμοκρασία εισόδου του νερού στο σώμα tv=90oC, θερμοκρασία εξόδου tr=70oC και θερμοκρασία χώρου tx=20 oC.
. Η θερμική ισχύ των σωμάτων βγαίνει από τους πίνακες του κατασκευαστή.

Υπάρχει πίνακας που δίνει αποδόσεις σωμάτων για Θεισ=90, Θεξ=70 και Θχωρου=20 και Θεισ=70, Θεξ=55,Θχώρου=20. Στη 2η περίπτωση οι αποδόσεις των σωμάτων είναι 36% μειούμενες σε σχέση με την 1η.
Άβαταρ μέλους
spyroskosmas
New poster

Δημοσ.: 177
Εγγραφη: Οκτώβριος 29th, 2011, 3:19 pm
Τοποθεσια: Ιωάννινα
Το μέλος spyroskosmas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Φεβρουάριος 24th, 2012, 1:56 pm

Αυτη ειναι μια τομη απο τον λεβητα μου οπως πολυ σωστα
ειπανε.

Εικόνα
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:

Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες