Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Re: Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 29th, 2012, 4:03 pm

Ντρεπεται :oops: γιατι εχει βρωμικο το λεβητοστασιο. Μην τον πουμε και ανοικοκυρευτο...
Μεγάλο κείμενο: εμφάνιση
AGORAZOYME ELLHNIKA PROIONTA
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσ.: 6706
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2012, 10:31 pm
Το μέλος maro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xaalaaraa » Φεβρουάριος 29th, 2012, 4:08 pm

tetoio ennoo leona
Άβαταρ μέλους
xaalaaraa
New poster

Δημοσ.: 451
Εγγραφη: Ιανουάριος 19th, 2011, 3:52 pm
Το μέλος xaalaaraa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xaalaaraa » Φεβρουάριος 29th, 2012, 4:09 pm

maro έγραψε: Ντρεπεται :oops: γιατι εχει βρωμικο το λεβητοστασιο. Μην τον πουμε και ανοικοκυρευτο...

seira sou tora pou eisai kai kali noikokira :smt003 :smt003
Άβαταρ μέλους
xaalaaraa
New poster

Δημοσ.: 451
Εγγραφη: Ιανουάριος 19th, 2011, 3:52 pm
Το μέλος xaalaaraa, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Φεβρουάριος 29th, 2012, 4:12 pm

Τετοια βιντεο δεν εχω χαλλαρε, αυτα θελουν σκηνοθετη :smt003
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 12597
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 29th, 2012, 4:18 pm

xaalaaraa έγραψε:
maro έγραψε: Ντρεπεται :oops: γιατι εχει βρωμικο το λεβητοστασιο. Μην τον πουμε και ανοικοκυρευτο...

seira sou tora pou eisai kai kali noikokira :smt003 :smt003

...καλονοικοκυρα μαλιστα, δες και στη μαγειρικη... :vp12:
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Το μέλος maro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 29th, 2012, 4:41 pm

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι:

Οι γονεις μου εχουν ενα εξοχικο σπιτι 80 τ.μ. κοντα σε θαλασσα, προς Κατερινη. Υπαρχει επισης υπογειο-ισογειο, αλλα τοσα μετρα, το οποιο μελλοντικα (λεμε τωρα) θα γινει κατοικησιμο. Πηγαινουν εκει σ/κ και αργιες. Ειναι αναμεσα να βαλουν ξυλολεβητα ή υδραυλικο τζακι. Ακομη ομως κι αν βαλουν λεβητα (που ειναι φθηνοτερος απο το υ.τζακι) ενα απλο τζακι θα το βαλουν οπωσδηποτε ...για τα κοψιδια.

Τι γνωμη εχετε; :smt100 καθε προταση δεκτη...

Ξεχασα σκεφτονται απ'εξω απ'εξω κι αυτες τις σομπες που ζεσταινουν και τα καλοριφερ...
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Φεβρουάριος 29th, 2012, 7:20 pm

maro έγραψε: Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι:

Οι γονεις μου εχουν ενα εξοχικο σπιτι 80 τ.μ. κοντα σε θαλασσα, προς Κατερινη. Υπαρχει επισης υπογειο-ισογειο, αλλα τοσα μετρα, το οποιο μελλοντικα (λεμε τωρα) θα γινει κατοικησιμο. Πηγαινουν εκει σ/κ και αργιες. Ειναι αναμεσα να βαλουν ξυλολεβητα ή υδραυλικο τζακι. Ακομη ομως κι αν βαλουν λεβητα (που ειναι φθηνοτερος απο το υ.τζακι) ενα απλο τζακι θα το βαλουν οπωσδηποτε ...για τα κοψιδια.

Ξεχασα σκεφτονται απ'εξω απ'εξω κι αυτες τις σομπες που ζεσταινουν και τα καλοριφερ...

Να σου πω με δεδομενο οτι οι ανθρωποι ειναι μεγαλυτεροι σε ηλικια, θα σκεφτομουν προς την σομπα πελετ! Αυτο βεβαια εξαρταται απο το τι ηλικια εχουν και απο το αν αντεχει ο μπαμπας να κουβαλαει ξυλα ή αν αντεχει μετα απο τοσα χρονια την γκρινια της μαμας (για το λερωμα που κανει καθε φορα που κουβαλαει μεσα στο σπιτι ξυλα!) Με το δευτερο βεβαια πιο σοβαρο ως αρνητικο !

Αν ειναι πιο μοντερνοι ανθρωποι και θελουν κυρος, τοτε ο πυρολυσης ειναι μονοδρομος! :wave:
kosmidis80
New poster

Δημοσ.: 111
Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2011, 8:17 pm
Το μέλος kosmidis80, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 29th, 2012, 7:31 pm

Sakdim έγραψε: Όσο για την αναφορά στις 5 ώρες η ίδια η caltherm το λέει οπότε η λάθος έχουν κάνει ή οι θερμιδικές σου ανάγκες είναι πολύ λιγότερες από αυτές που μπορεί να σου προσφέρει το μηχανημά σου. Για αυτό σου κρατάνε τα ξύλα τόσο πολύ μάλλον. Μόλλις μάθεις θερμίδες πες μου.

Σακντιμ οι θερμιδες των σωματων ειναι 27000.
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 29th, 2012, 8:08 pm

kosmidis80 έγραψε:

Να σου πω με δεδομενο οτι οι ανθρωποι ειναι μεγαλυτεροι σε ηλικια, θα σκεφτομουν προς την σομπα πελετ! Αυτο βεβαια εξαρταται απο το τι ηλικια εχουν και απο το αν αντεχει ο μπαμπας να κουβαλαει ξυλα ή αν αντεχει μετα απο τοσα χρονια την γκρινια της μαμας (για το λερωμα που κανει καθε φορα που κουβαλαει μεσα στο σπιτι ξυλα!) Με το δευτερο βεβαια πιο σοβαρο ως αρνητικο !

Αν ειναι πιο μοντερνοι ανθρωποι και θελουν κυρος, τοτε ο πυρολυσης ειναι μονοδρομος! :wave:

Θοδωρη τι εγινε, επαθες μεταλλαξη απο Κοσμιδης σε Κοσμας :smt003 ; Ωχ μη σε διαβασει ο μπαμπας μου που ειναι νιατο και δουλευει ακομα... αφου δινει και το σπιτι προικα στη μαμα μου για να την παντρεψει λεει :lol:
Πελετ εχουν αποκλεισει.
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό maro » Φεβρουάριος 29th, 2012, 8:15 pm

...για τη μαμα και το μπαμπα.
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Χρηστος8 » Φεβρουάριος 29th, 2012, 10:25 pm

Δεν ξερω τι θα βαλει αλλα την λυση του τζακιου νερου καλυτερα να την αποκλεισει οταν προκειται για εξοχικο που πας Σαββατοκυριακα.
Αυτη η λυση θελει τα καταληλα μετρα προστασιας που για μενα πρεπει να περιεχουν την τοποθετηση δοχειου αδρανειας τουλαχιστον.
Αμεση φτηνη και σιγουρη λυση για αυτα τα μετρα ειναι η τοποθετηση ενος αξιοπιστου και επωνυμου αεροθερμου τζακιου...Invicta 700 foyer.
To τζακι αυτο εχει 700 ευρω στο leroy merlin με 75% αποδοση και 5 χρονια εγγυηση.Αν τοποθετησεις εναν εναλλακτη στην καμιναδα (85 ευρω) ενα βεντιλατερ με 400 κμ αερα (180 ευρω) ενα ροοστατη θερμοστατη και τα υπολοιπα παρελκομενα γυψοσανιδες πετροβαμβακες περσιδες μαρμαρα και τεχνικο για την τοποθετηση εισαι κατω απο τα δυο χιλιαρικα.
Εμενα αυτο το αεροθερμο τζακι στο σπιτι μου ανεβαζει απο 21,5 σε 24 με 25 σε δυο ωρες περιπου στα 70 μετρα. Συνολο το σπιτι μου ειναι 120 μετρα.
Οι γονεις σου θα ζεσταινονται γρηγορα και με ασφαλεια αλλο αεροθερμο αλλο νερου με τους κινδυνους του.
Ψηνουν και τα κοψιδια τους οποτε θελουν.
Άβαταρ μέλους
Χρηστος8
New poster

Εγγραφη: Ιούνιος 17th, 2011, 8:33 pm
Το μέλος Χρηστος8, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό spyroskosmas » Μάρτιος 1st, 2012, 9:09 am

Τη φετινή σαιζόν αγόρασα 8 τόν δρυ με 120€/τόνο στεγνό σε δύο δόσεις. Μία το Νοέμβρη, μία μέσα Ιανουαρίου. Ο μαντράς μου τα είχε κόψει όπως του είπα στα 45-50εκατοστά, πήγαμε σε πλάστιγκα, κύριος...Του χρόνου ψάχνω το φτηνό. Επειδή στο λέβητα έκαψα και άλλες κατηγορίες ξύλων π.χ. πουρνάρια, γράβος, ακακίες (όλα στεγνά), δεν είδα διαφορές στην απόδοση ή στην οικονομία. Δηλαδή περισσότερο το μηχάνημα το ενδιαφέρει το στεγνό ξύλο, και λιγότερο η ...καταγωγή του.
Προσπαθώ λοιπόν να βρω ξύλα τα οποία είναι φθηνότερα π.χ. καστανιές, κερασιές κλπ, ξύλα δηλαδή που δεν τα προτιμούν στα τζάκια.
Άλλη λύση είναι ξύλα από τα χωριά των Ιωαννίνων. Αυτά θα είναι σίγουρα φθηνότερα, θα είναι όμως χλωρά και δεν ξέρω αν π.χ. βρεις με 80€/τον φρεσκοκομμένο ξύλο αν σε συμφέρει έναντι των 110€/τον στεγνό. Σε κάθε περίπτωση ξεκινάμε από 120€/τον.
Έχω και δικά μου στο χωριό, αλλά για να βγάλεις 20τον ξύλα για 2 μηχανήματα (δικό μου + πατέρα μου) θέλει πολύ δουλειά, και χρόνος καθόλου, άστα να υπάρχουν ώστε να καούν σε ενδεχόμενη υπερβολική αύξηση της τιμής.
Άβαταρ μέλους
spyroskosmas
New poster

Δημοσ.: 177
Εγγραφη: Οκτώβριος 29th, 2011, 3:19 pm
Τοποθεσια: Ιωάννινα
Το μέλος spyroskosmas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kosmidis80 » Μάρτιος 1st, 2012, 9:09 am

Και τι θα κανουμε ολο το καλοκαιρι?

Αν ειναι να μας βγει κανα 500αρι-600αρι οι 10 τονοι Μαρω μου, δεν βαριεσαι θα κανουμε και γραμμωση για την παραλια! 8)
kosmidis80
New poster

Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2011, 8:17 pm
Το μέλος kosmidis80, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό maro » Μάρτιος 1st, 2012, 9:23 am

kosmidis80 έγραψε: Και τι θα κανουμε ολο το καλοκαιρι?

Αν ειναι να μας βγει κανα 500αρι-600αρι οι 10 τονοι Μαρω μου, δεν βαριεσαι θα κανουμε και γραμμωση για την παραλια! 8)

Τη γυναικα σου λυπαμαι... θα 'χει το παιδι, θα 'χει κι εσενα να περιθαλπτει... μετα το κοψιμο! :smt003
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό maro » Μάρτιος 1st, 2012, 9:27 am

spyroskosmas έγραψε: Τη φετινή σαιζόν αγόρασα 8 τόν δρυ με 120€/τόνο στεγνό σε δύο δόσεις. Μία το Νοέμβρη, μία μέσα Ιανουαρίου. Ο μαντράς μου τα είχε κόψει όπως του είπα στα 45-50εκατοστά, πήγαμε σε πλάστιγκα, κύριος...Του χρόνου ψάχνω το φτηνό. Επειδή στο λέβητα έκαψα και άλλες κατηγορίες ξύλων π.χ. πουρνάρια, γράβος, ακακίες (όλα στεγνά), δεν είδα διαφορές στην απόδοση ή στην οικονομία. Δηλαδή περισσότερο το μηχάνημα το ενδιαφέρει το στεγνό ξύλο, και λιγότερο η ...καταγωγή του.
Προσπαθώ λοιπόν να βρω ξύλα τα οποία είναι φθηνότερα π.χ. καστανιές, κερασιές κλπ, ξύλα δηλαδή που δεν τα προτιμούν στα τζάκια.
Άλλη λύση είναι ξύλα από τα χωριά των Ιωαννίνων. Αυτά θα είναι σίγουρα φθηνότερα, θα είναι όμως χλωρά και δεν ξέρω αν π.χ. βρεις με 80€/τον φρεσκοκομμένο ξύλο αν σε συμφέρει έναντι των 110€/τον στεγνό. Σε κάθε περίπτωση ξεκινάμε από 120€/τον.
Έχω και δικά μου στο χωριό, αλλά για να βγάλεις 20τον ξύλα για 2 μηχανήματα (δικό μου + πατέρα μου) θέλει πολύ δουλειά, και χρόνος καθόλου, άστα να υπάρχουν ώστε να καούν σε ενδεχόμενη υπερβολική αύξηση της τιμής.

Εμεις λεγαμε να παρουμε μισα-μισα. Εκαψες δηλ. σκετο πουρναρι ή σκετη οξια και δεν ειδες διαφορα σε καταναλωση;
Εχει κι εμενα ο πατερας μου ξυλα στο χωριο, αλλα ειπαμε κι εμεις να τα αφησουμε για τις δυσκολες ωρες...

Εσυ τινος παιδι εισαι; :D Απο ποιο χωριο εισαι, αν επιτρεπεται;
Άβαταρ μέλους
maro
Crazy poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες