Ηπατιτιδα Β και C

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

Ηπατιτιδα Β και C

Δημοσίευσηαπό draculas » Μάρτιος 19th, 2011, 8:40 pm

ΓΕΙΑ...ΕΜΑΘΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η Β ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ Δ ΚΟΛΛΑΕΙ ΓΤ ΤΗΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ Κ ΠΩΣ Δ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΣΩ,ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ...ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ....ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ C ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΙ ΠΟΣΟΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ HCV - RNA ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ 1,39 x 10 στην 4 IU / ml.
ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΟΛΗΣΩ ΤΙΠΟΤΑ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΡΧΙΖΩ Κ ΧΑΝΩ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ Κ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΡΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΩ Κ Σ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΟΤΙ Δ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.....ΦΦΦΦΦ
ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΑΝ ΑΥΡΙΟ ΜΙΑ Κ ΚΑΛΗ.....
draculas
New poster

Δημοσ.: 7
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2011, 8:48 pm
Το μέλος draculas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ηπατιτιδα Β και C

Δημοσίευσηαπό Acherontas » Μάρτιος 20th, 2011, 8:02 pm

Αγαπητέ κύριε Κόμη δεν πολυκατάλαβα το τι ζητάτε να μάθετε, αλλά αν ρωτάτε σχετικά με το πώς μεταδίδονται οι Ηπατίτιδες C και B, θα προσπαθήσω να σας κατατοπίσω.
Ηπατίτιδα Β:
Έχουν παρατηρηθεί ενδοοικογενειακές μολύνσεις (αρχίζω με αυτό , καθώς πιστεύω ότι σας αφορά περισσότερο), ο τρόπος δεν είναι 100% γνωστός και έχει ενοχοποιηθεί η κοινή χρήση αντικειμένων όπως ξυράφια, οδοντόβουρτσες κτλ.
Μετάδοση από έγκυο γυναίκα- φορέα στο νεογνό
Μέσω της γενετήσιας οδού( κοινώς sex)
Μόλυνση σε διατρήσεις του δέρματος από μη αποστειρωμένα εργαλεία (πχ tattoo, βελονισμός, σκουλαρίκια)
Τέλος αφήνω το πιο σημαντικό (εξαιτίας της κακιάς σας συνήθεια να ρουφάτε αίμα) σε μεταγγίσεις αίματος το οποίο είναι μολυσμένο από τον ιό.

Ηπατίτιδα C
Μετάγγιση αίματος
Από μητέρα στο παιδί
Διάτρηση του δέρματος (πχ από βελόνες)
Σπάνια με την σεξουαλική επαφή.
POWERHELLENIC έγραψε: Δυστυχώς η χώρα μας εδώ και χιλιετίες χριστιανοκρατείται και ιατροκρατείται. Στο Ελλαδιστάν επικρατεί η τυρρανία του χριστιανισμού και της ιατρικής.
Άβαταρ μέλους
Acherontas
Fast poster

Δημοσ.: 2879
Εγγραφη: Μάρτιος 12th, 2009, 11:45 pm
Το μέλος Acherontas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Winston Smith » Μάρτιος 20th, 2011, 8:17 pm

Διάβασα για μια καινούργια θεραπεία που περιλαμβάνει νυχοκόπτες. Θα το ψάξω να το ξαναβρώ και θα σου πω.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Fast poster

Δημοσ.: 3376
Εγγραφη: Νοέμβριος 26th, 2009, 12:30 am
Το μέλος Winston Smith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xristos » Μάρτιος 20th, 2011, 8:33 pm

πολυς κοσμος εχει!!!
σου προτεινω να πας σε εναν γιατρο για να σου λυσει ολες σου τις αποριες...μαλιστα μπορεις να τις εχεις γραψει σε ενα χαρτι για να ξερεις τι θα ρωτησεις μην τυχον και τις ξεχασεις... :D
xristos
Crazy poster

Δημοσ.: 6474
Εγγραφη: Ιούλιος 13th, 2010, 9:37 pm
Το μέλος xristos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό practor » Μάρτιος 20th, 2011, 10:40 pm

Mην ακούς απλουστευτικές εκτιμήσεις ότι "δεν κολλάει". Θεωρητικά και ο απλός φορέας που δεν νοσεί μπορεί να μεταδόσει τον ιό (με μικρές πιθανότητες). Η Ηπ. C είναι πιό επικίνδυνη από την Β. Πιθανώς να έχεις και άλλους ιούς που πάνε πακέτο. Να πάς σε ηπατολόγο και να ζητήσεις εξετάσεις και για άλλες ηπατίτιδες και άλλους ιούς (HPV, έρπητα κτλ).
practor
Maniac poster

Δημοσ.: 13063
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2006, 10:50 am
Το μέλος practor, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό draculas » Μάρτιος 21st, 2011, 4:43 pm

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΤΙΣ ΕΚΤΙΜΩ. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ Κ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗΝ Β ΤΗΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΜΟΥ (ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΧΩ...ΧΕΧΕ)Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΟΤΙ Δ ΤΟ ΚΟΛΛΑΩ Κ ΟΛΑΣ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΗΝ Γ .ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΚΚ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΑ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΝΙΩΘΩ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Κ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΑΠ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΟΥ..ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΩ Κ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Δ ΚΟΛΑΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΙΜΑ Κ ΣΠΑΝΙΑ ΜΕ ΣΕΞ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ.....ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΟΛΑ...Μ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ Η ΦΑΣΗ..... :(
draculas
New poster

Το μέλος draculas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό draculas » Μάρτιος 21st, 2011, 4:49 pm

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΗΤΑΝ Κ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ -ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ- ΜΕΝΩ Σ ΑΥΤΑ...
draculas
New poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Μάρτιος 21st, 2011, 4:54 pm

Αν εσύ έχεις ηπατίτιδα Β, να βάλεις το αγόρι σου να κάνει το εμβόλιο, στην Ελλάδα Enzerix, ή κάπως έτσι, φυσικά πρέπει πρώτα να εξεταστεί αν είναι φορέας.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 69918
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό draculas » Μάρτιος 21st, 2011, 7:05 pm

με το αγορι μου ειμαι αρκετο καιρο εκανε εξετασεις κ δ του φανηκε τιποτα...η Β μου ειπαν πως την περασα δ μπορω ουτε να κολλησω εγω ξανα αλλα ουτε κ να την κολλησω σε αλλον...το ρωτησα αρκετες φορες γτ με φοβισε αυτο καπως αλλα μου ειπε πως ειναι οκ...κ ρωταω να μαθω αν εχει συνβει κ σε αλλον ....λογικα βοηθησε το εμβολιο που κανουμε για την ηπατιτιδα....παντως να ξερετε θα ξαναρωτησω τον γιατρο μου γτ με βαζετε σε σκεψεις....κ δ μου αρεσει καθολου....
draculas
New poster

Δημοσίευσηαπό Acherontas » Μάρτιος 22nd, 2011, 12:05 am

Αγαπητέ κύριε κόμη, όσο αφορά την ηπατίτιδα D (αυτή που αναφέρετε ως Δ) να ξέρετε ότι για να αρρωστήσει κάποιος από αυτή θα πρέπει να έχει τον ίο της ηπατίτιδας Β
Επειδή βλέπω ότι σας απασχολεί η καθημερινότητα με την οικογένειά σας, θα σας πρότεινα να εμβολιαστείτε όλοι κατά της ηπατίτιδας Β (το εμβόλιο λέγεται engerix).
Οφείλω όμως να σας προειδοποιήσω ότι το για το εμβόλιο κατά της ηπατίτιδας Β έχουν αναφερθεί περιπτώσεις σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Τέλος καλό θα είναι κάποια βασικά είδη της καθημερινότητας να μην τα χρησιμοποιούν συγγενείς, δεν χρειάζεται πανικός αν συμβεί το αντίθετο καθώς δεν έχει αποδειχτεί τίποτα. Απλά κάποια μέτρα προφύλαξης. Θα σας ενημερώσει βέβαια καλύτερα και ο γιατρός σας καθώς είναι ο μόνος που γνωρίζει το πλήρες ιστορικό σας.
POWERHELLENIC έγραψε: Δυστυχώς η χώρα μας εδώ και χιλιετίες χριστιανοκρατείται και ιατροκρατείται. Στο Ελλαδιστάν επικρατεί η τυρρανία του χριστιανισμού και της ιατρικής.
Άβαταρ μέλους
Acherontas
Fast poster

Το μέλος Acherontas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό draculas » Μάρτιος 22nd, 2011, 10:12 pm

ευχαριστω πολυ...δ ξερω που ειδατε οτι μιλαω για την D για την C και B μιλησα αλλα κομπλε ειναι καλο να ξερεισ για ολα....εμενα μου ειπε ο γιατρος μου οτι εχει καταστρεψει ο οργανισμοσ μου την Β κ οτι τωρα πασχω απο την C...ανησυχω πιο πολυ για το αγορι μου κ για τα δικα μου τριγυρω ατομα παρα για μενα.....τι να πω...τελικα αμα την παθεις καταλαβαινεις πολλα γυρω απ το θεμα ΖΩΗ....
draculas
New poster

Δημοσίευσηαπό draculas » Μάρτιος 22nd, 2011, 10:20 pm

Το πιο αστειο ειναι οτι κατι μεσα μου μ ετρωγε να παω να κανω εξετασεις, στην τελικη δεν πηγα αλλα προεκυψε ενα ατυχημα που ειχα με το χερι μου(εκοψα τενοντα μικρου δαχτυλου) αφου ειχα 2 αποτυχημενα χειρουργεια πηρα την αποφαση να παω σε αλλο νοσοκομειο κ αφου εδωσα αιμα κ μου ειπαν οτι θα μπω την επομενη για το χειρουργειο ερχονται οι γιατροι την ωρα που θα μου διναν το φαρμακο για ψιλο-ναρκωση κ ακουω το ΑΚΥΡΟ πως θα μπω τελευταια γιατι βρηκαν στο αιμα μου αυτα κι αυτα κ ετσιθα μπω τελευταια για καλυτερη ασφαλεια πιθανης μολυνσης απ τα εργαλεια....επεσα απ τα συννεφα εντελως το φανταζεστε λιγο...ηδη ειχα φρικαρει απ τα χειρουργεια κ τα λαθη γιατρων δ προλαβα να καταλαβω καλα καλα για το χερι μου τι παιζει κ εμαθα κ αυτο στο ακυρο...απ την μια ευτυχως που το εμαθα απ αυτους γιατι στο πρωτο νοσοκομειο χαμπαριιιι.....αλλα τι να με πεις εδω με καναν χειρουργειο με τοπικη αναισθησια λεσ κ θα με βγαζαν κανα δοντι....πωω φρικη ουτε να το θυμαμαι δ θελω...τεσπα ηθελα να το μοιραστω μαζι σασ παιδες...να στε ολοι καλα....! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!
draculas
New poster

Δημοσίευσηαπό agnwsthhh » Μάιος 6th, 2011, 8:35 pm

καλησπερα σε ολους..μολις τωρα εμαθα κατα εναν αστειο τροπο οτι εχω υπατιτιδα β(το αγορι μου το σημειωσε καπου και τ ειδα)..ο ιδιος εχει καρκινο στην καρδια εδω και 3 χρονια...κ εγω τον κολλησα αυτο...ετσι κ αλλιως πεθαινει κ εγω τον βοηθαω..μολις τωρα το εμαθα κ απλα ηθελα να το πω καπου... :cry:
agnwsthhh
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Μάιος 6th, 2011, 8:25 pm
Το μέλος agnwsthhh, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Acherontas » Μάιος 6th, 2011, 8:48 pm

Καλό κουράγιο.
Άβαταρ μέλους
Acherontas
Fast poster

Δημοσίευσηαπό dinang78 » Οκτώβριος 24th, 2011, 10:45 am

ΕΜΑΘΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Ηπατιτιδα Β ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΦΥΛΛΑΚΤΙΚΟ? ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ?
dinang78
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2011, 10:16 am
Το μέλος dinang78, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες