πινάκες ζωγραφικής που μας άγγιξαν

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κλπ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Re: πινάκες ζωγραφικής που μας άγγιξαν

Δημοσίευσηαπό Ζενίθεδρος » Αύγουστος 28th, 2011, 1:18 am

Turner, John Mallord William (1775-1851)

Slavers throwing overboard the Dead and Dying - Typhon coming on ("The Slave Ship")
1840; Oil on canvas, 90.8 x 122.6 cm; Museum of Fine Arts, Boston

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Maniac poster

Δημοσ.: 11223
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2008, 7:58 pm
Τοποθεσια: Kingdom of Tonga
Το μέλος Ζενίθεδρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chimaera » Αύγουστος 28th, 2011, 8:03 pm

Robertoferri.jpg
ουστ/σουτ
Άβαταρ μέλους
Chimaera
In.Flux.

Δημοσ.: 7414
Εγγραφη: Ιανουάριος 25th, 2011, 3:29 pm
Το μέλος Chimaera, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Αύγουστος 28th, 2011, 8:05 pm

Εικόνα
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 43414
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 10:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AZUREUS » Αύγουστος 28th, 2011, 9:58 pm

αλεξ παπαϊντακης έγραψε: Ενα εργο απο τη σειρα "ΤΑ ΕΡΩΤΙΚΑ" του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ. Δυστυχως δεν το εχω προχειρο για να το κατεβασω. Μπορειτε να το δειτε ομως αν μπειτε art idea, > ζωγραφοι > ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ και θα παρακαλουσα εκ βαθους ψυχης εναν νεωτερο μου που εχει μεγαλυτερη εξοικειωση απο εμενα στους υπολογιστες, βρισκοντας το να το παραθεσει εδω για να το απολαμβανουν ολοι.
Ενα "μνημειωδες" εργο που διακρινεται για την πρωτοπορια γραφης του, για την εσωτερικη δυναμη που αποπνεουν οι φορμες, για την παροιμιωδη "διαχειριση" των χρωματικων τονικοτητων και για τη μοναδικη "μαεστρια" του παπακωνσταντινου να "μεταφερει" καταστασεις και αντικειμενα σε ενα "χωρο" μεταφυσικο.
Δικαιως ο ζωγραφος αυτος, τοσο συμφωνα με την αισθησιακη αλλα οσο και με την επιστημονικη μου αντιληψη, θεωρειται ο Θεμελειωτης της Ημιπαραστατικης Μεταφυσικης Γραφης στην Ελλαδα.

γι αυτό το έργο λες?

Εικόνα
Otto Weininger έγραψε:
Last Veteran έγραψε:
ένα κίνημα φασιστικό/ναζιστικό/εθνικιστικό/αυταρχικό/χουντικό/χιτλερικό/αυγοφιδίτικο

είμαστε η ΔΕΞΙΑ.

Ελευθερία ή φασισμός.
AZUREUS
Maniac poster

Δημοσ.: 11316
Εγγραφη: Ιούλιος 2nd, 2007, 4:41 pm
Το μέλος AZUREUS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλεξ παπαϊντακης » Αύγουστος 28th, 2011, 10:27 pm

AZUREUS έγραψε:
αλεξ παπαϊντακης έγραψε: Ενα εργο απο τη σειρα "ΤΑ ΕΡΩΤΙΚΑ" του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ. Δυστυχως δεν το εχω προχειρο για να το κατεβασω. Μπορειτε να το δειτε ομως αν μπειτε art idea, > ζωγραφοι > ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ και θα παρακαλουσα εκ βαθους ψυχης εναν νεωτερο μου που εχει μεγαλυτερη εξοικειωση απο εμενα στους υπολογιστες, βρισκοντας το να το παραθεσει εδω για να το απολαμβανουν ολοι.
Ενα "μνημειωδες" εργο που διακρινεται για την πρωτοπορια γραφης του, για την εσωτερικη δυναμη που αποπνεουν οι φορμες, για την παροιμιωδη "διαχειριση" των χρωματικων τονικοτητων και για τη μοναδικη "μαεστρια" του παπακωνσταντινου να "μεταφερει" καταστασεις και αντικειμενα σε ενα "χωρο" μεταφυσικο.
Δικαιως ο ζωγραφος αυτος, τοσο συμφωνα με την αισθησιακη αλλα οσο και με την επιστημονικη μου αντιληψη, θεωρειται ο Θεμελειωτης της Ημιπαραστατικης Μεταφυσικης Γραφης στην Ελλαδα.

γι αυτό το έργο λες?

Εικόνα

Ναι, για αυτο το εργο ομιλω και περαν των ευχαριστιων μου που μπηκες στον κοπο να το δημοσιευσεις, θα με ενδιεφερε και η γμωμη σου ως φιλοτεχνου για το συγκεκριμενο εργο.
αλεξ παπαϊντακης
New poster

Δημοσ.: 23
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2011, 12:03 am
Το μέλος αλεξ παπαϊντακης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AZUREUS » Αύγουστος 29th, 2011, 11:35 am

αλεξ παπαϊντακης έγραψε:

Ναι, για αυτο το εργο ομιλω και περαν των ευχαριστιων μου που μπηκες στον κοπο να το δημοσιευσεις, θα με ενδιεφερε και η γμωμη σου ως φιλοτεχνου για το συγκεκριμενο εργο.

δεν γνωρίζω τον ζωγράφο (μια γρήγορη ματιά στο νετ δεν με διαφώτισε ιδιαίτερα) και νομίζω θα ήταν μάταιο να βγάλω συμπέρασμα για το συγκεκριμένο έργο μόνο. Αν δεν σου είναι κόπος κάποια στιγμή γράψε κάτι περισσότερο γι αυτόν και το έργο του..
Otto Weininger έγραψε:
Last Veteran έγραψε:
ένα κίνημα φασιστικό/ναζιστικό/εθνικιστικό/αυταρχικό/χουντικό/χιτλερικό/αυγοφιδίτικο

είμαστε η ΔΕΞΙΑ.

Ελευθερία ή φασισμός.
AZUREUS
Maniac poster

Δημοσ.: 11316
Εγγραφη: Ιούλιος 2nd, 2007, 4:41 pm
Το μέλος AZUREUS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλεξ παπαϊντακης » Αύγουστος 29th, 2011, 12:31 pm

Ο Μανολης Πολυμερης και ο Αλεξανδρος Παπακωνσταντινου ηταν απο τη γεννια του ΄50 και μετα, το ...βαρυ πυροβολικο του Ζυγου. Δημιουργοι ομως που εχουν συνειδητα επιλεξει την αποχη απο δημοσιοσχετιστικα τερτιπια που ακολουθουν αλλοι συγχονοι συναδελφοι τους, προκειμενου να βρισκονται στο προσκηνιο. Καποια στιγμη, θα κανω μια παρουσιαση και των δυο αυτων ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ συγχρονων ελληνων ζωγραφων. Μαθαινω οτι η art-idea, ετοιμαζει επιτελους ενα σαιτ για τον Παπακωνσταντινου, με το εργο του οποιου ηρθα και εγω σε επαφη οταν φοιτητρια μου το 2004 υπεβαλε την μεταπτυχιακη εργασια της για την Ζωγραφικη του Αλεξανδρου Παπακωνσταντινου" υστερα απο την τοτε εκθεση του στο Ζυγο με τιτλο "Εαρινη Συμφωνια".
αλεξ παπαϊντακης
New poster

Το μέλος αλεξ παπαϊντακης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Αύγουστος 30th, 2011, 1:29 am

αλεξ παπαϊντακης έγραψε: Ενα "μνημειωδες" εργο που διακρινεται για την πρωτοπορια γραφης του, για την εσωτερικη δυναμη που αποπνεουν οι φορμες, για την παροιμιωδη "διαχειριση" των χρωματικων τονικοτητων και για τη μοναδικη "μαεστρια" του παπακωνσταντινου να "μεταφερει" καταστασεις και αντικειμενα σε ενα "χωρο" μεταφυσικο.

Εικόνα[/quote]
Νομιζω οτι είσαι λιγο υπερβολικός και πομπωδης στην εκτίμηση σου. "Πρωτοπορία γραφης"; "Παροιμιωδη διαχειριση χρωματικών τονικοτητων"; Μου ακουγονται πολυ "βαριές κουβεντες" αυτες για ενα εργο σαν το παραπανω! Επιπλεον η "ημιπαραστατικότητα" του -αν αφαιρεσουμε το ημι- δεν μου παρουσιαζει κατι το ενδιαφερον. Εχει να επιδειξει η ιστορια της ζωγραφικής "μεταφυσικό ερωτισμό" και "εσωτερική σεξουαλικότητα" χωρις να χρειαζεται να μας ταισει με το κουταλι αγκαλιές, βυζια και κωλους! Με αυτα δεν υποτιμώ τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη που η δουλειά του μπορεί να είναι καθ όλα αξιοσεβαστη, και σιγουρα εχει ενδιαφεροντα στοιχεία, υποτιμώ όμως τις πομπώδεις τυποποιημένες εκφρασεις του κριτικού λόγου στην ελλάδα που πολλες φορές αδυνατεί και να διειδύσει στον πυρήνα του εργου ενός καλλιτέχνη αλλα και είναι εκτός τόπου και χρονου και ως εκ τουτου παραπλανητικός!
Φιλικά. :wave:
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Crazy poster

Δημοσ.: 9968
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 2:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΛΦΟΣ » Αύγουστος 30th, 2011, 2:34 am

Εικόνα

Hieronymus Bosch El Jardín de las delicias
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΦΟΣ
New poster

Δημοσ.: 44
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2008, 1:01 am
Το μέλος ΑΛΦΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλεξ παπαϊντακης » Αύγουστος 30th, 2011, 10:38 am

BaKXOS_Lysios έγραψε:
αλεξ παπαϊντακης έγραψε: Ενα "μνημειωδες" εργο που διακρινεται για την πρωτοπορια γραφης του, για την εσωτερικη δυναμη που αποπνεουν οι φορμες, για την παροιμιωδη "διαχειριση" των χρωματικων τονικοτητων και για τη μοναδικη "μαεστρια" του παπακωνσταντινου να "μεταφερει" καταστασεις και αντικειμενα σε ενα "χωρο" μεταφυσικο.

Εικόνα

Νομιζω οτι είσαι λιγο υπερβολικός και πομπωδης στην εκτίμηση σου. "Πρωτοπορία γραφης"; "Παροιμιωδη διαχειριση χρωματικών τονικοτητων"; Μου ακουγονται πολυ "βαριές κουβεντες" αυτες για ενα εργο σαν το παραπανω! Επιπλεον η "ημιπαραστατικότητα" του -αν αφαιρεσουμε το ημι- δεν μου παρουσιαζει κατι το ενδιαφερον. Εχει να επιδειξει η ιστορια της ζωγραφικής "μεταφυσικό ερωτισμό" και "εσωτερική σεξουαλικότητα" χωρις να χρειαζεται να μας ταισει με το κουταλι αγκαλιές, βυζια και κωλους! Με αυτα δεν υποτιμώ τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη που η δουλειά του μπορεί να είναι καθ όλα αξιοσεβαστη, και σιγουρα εχει ενδιαφεροντα στοιχεία, υποτιμώ όμως τις πομπώδεις τυποποιημένες εκφρασεις του κριτικού λόγου στην ελλάδα που πολλες φορές αδυνατεί και να διειδύσει στον πυρήνα του εργου ενός καλλιτέχνη αλλα και είναι εκτός τόπου και χρονου και ως εκ τουτου παραπλανητικός!
Φιλικά. :wave:[/quot

Αγαπητε φιλε, να μην υποτιμας ποτε σου την αποψη καποιου, που πρωτον δεν γνωριζεις και δευτερον που δεν εχει ποτε- μα ποτε ασχοληθει κατα την διαρκεια της ακαδημαϊκης καριερας του με συγγραφη κριτικων δοκιμιων για καλλιτεχνες, ακριβως και μονο για ενα λογο. Για να μην βρεθει ΠΟΤΕ κανεις να ισχυρισθει οτι υπηρχε καποιο οικονομικο η αλλο οφελος για τον υπογραφοντα.
Οι αποψεις μου ειναι ΑΥΤΕΣ για τη ζωγραφικη του συγκεκριμενου καλλιτεχνη και αν θελεις μια αντιπαραθεση σε θεωρητικο επιπεδο, ευχαριστως να την εχεις, αλλα οχι με αφορισμους και επιχειρηματα περι "αγκαλιων-βυζιων και κωλων".
Και οσο για τον τυποποιημενο κριτικο λογο στην Ελλαδα, συμφωνω απολυτα μαζι σου και σε παραπεμπω στην ενοτητα που εχω εισαγει με τιτλο " Ο Κατασκευασμενος Μυθος της Μεταξοτυπιας", οπου ακροθιγως αλλα με σαφηνεια, θιγω το ρολο της...κριτικης στην χωρα μας.
αλεξ παπαϊντακης
New poster

Δημοσίευσηαπό αλεξ παπαϊντακης » Αύγουστος 30th, 2011, 10:38 am

BaKXOS_Lysios έγραψε:

Εικόνα

Φιλικά. :wave:[/quot

Αγαπητε φιλε, να μην υποτιμας ποτε σου την αποψη καποιου, που πρωτον δεν γνωριζεις και δευτερον που δεν εχει ποτε- μα ποτε ασχοληθει κατα την διαρκεια της ακαδημαϊκης καριερας του με συγγραφη κριτικων δοκιμιων για καλλιτεχνες, ακριβως και μονο για ενα λογο. Για να μην βρεθει ΠΟΤΕ κανεις να ισχυρισθει οτι υπηρχε καποιο οικονομικο η αλλο οφελος για τον υπογραφοντα.
Οι αποψεις μου ειναι ΑΥΤΕΣ για τη ζωγραφικη του συγκεκριμενου καλλιτεχνη και αν θελεις μια αντιπαραθεση σε θεωρητικο επιπεδο, ευχαριστως να την εχεις, αλλα οχι με αφορισμους και επιχειρηματα περι "αγκαλιων-βυζιων και κωλων".
Και οσο για τον τυποποιημενο κριτικο λογο στην Ελλαδα, συμφωνω απολυτα μαζι σου και σε παραπεμπω στην ενοτητα που εχω εισαγει με τιτλο " Ο Κατασκευασμενος Μυθος της Μεταξοτυπιας", οπου ακροθιγως αλλα με σαφηνεια, θιγω το ρολο της...κριτικης στην χωρα μας.
αλεξ παπαϊντακης
New poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Αύγουστος 30th, 2011, 11:29 am

Αγαπητέ..
Την άποψη κάποιου που δεν γνωριζω έχω το δικαίωμα να την υποτιμήσω ή να την την υπερτιμήσω και δεν πιστευω οτι εχει πραγματικά κάποια σημασία το αν γνωριζω προσωπικά κάποιον προκειμένου να ασκήσω κριτική στην άποψή του (όπως αυτή μου εκφράστηκε). Αυτο καθαρα επειδή δεν ασκείται κριτική στο άτομο επι προσωπικού αλλα στην εκπεφρασμένη του άποψη.
Απο την αλλη πλευρα ούτε καταλαβαίνω ούτε και θεωρω σοβαρη την εμμονή που σε διακατεχει και η οποία σε οδηγεί "να μην εχεις γραψει ποτε κριτική για καλλιτεχνη" μονο και μονο για να μην θεωρησουν οτι εχεις προσωπικό συμφερον! Δεν νομιζω οτι ειναι σοβαρός λογος για ακαδημαϊκό ανθρωπο... ο αισθητικός και κριτικός λογος θα δεσμευεται απο τον φοβο του "καλλιτεχνικού κουτσομπολιου"; (το οποίο ετσι κι αλλιως ειναι αναποφευκτο και παραδοσιακό τουλαχιστον στην ελλάδα;).
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Crazy poster

Δημοσ.: 9968
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 2:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lugozzi » Αύγουστος 30th, 2011, 11:33 am

Εικόνα
sometimes the old ways are the best
Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Extreme poster

Δημοσ.: 28252
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2008, 2:38 pm
Τοποθεσια: "Ανατολή"
Το μέλος Lugozzi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλεξ παπαϊντακης » Αύγουστος 30th, 2011, 2:44 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε: Αγαπητέ..
Την άποψη κάποιου που δεν γνωριζω έχω το δικαίωμα να την υποτιμήσω ή να την την υπερτιμήσω και δεν πιστευω οτι εχει πραγματικά κάποια σημασία το αν γνωριζω προσωπικά κάποιον προκειμένου να ασκήσω κριτική στην άποψή του (όπως αυτή μου εκφράστηκε). Αυτο καθαρα επειδή δεν ασκείται κριτική στο άτομο επι προσωπικού αλλα στην εκπεφρασμένη του άποψη.
Απο την αλλη πλευρα ούτε καταλαβαίνω ούτε και θεωρω σοβαρη την εμμονή που σε διακατεχει και η οποία σε οδηγεί "να μην εχεις γραψει ποτε κριτική για καλλιτεχνη" μονο και μονο για να μην θεωρησουν οτι εχεις προσωπικό συμφερον! Δεν νομιζω οτι ειναι σοβαρός λογος για ακαδημαϊκό ανθρωπο... ο αισθητικός και κριτικός λογος θα δεσμευεται απο τον φοβο του "καλλιτεχνικού κουτσομπολιου"; (το οποίο ετσι κι αλλιως ειναι αναποφευκτο και παραδοσιακό τουλαχιστον στην ελλάδα;).

Η...εμονη μου που αναφερεις ,στηριζεται περα απο δεοντολογικους λογους και στην εμμονη μου για αντικειμενικοτητα. Προτιμω να αναφερομαι σε σχολες, εποχες, ρευματα, ομαδες καλλιτεχνων, να αναλυω-οσο αντικειμενικα- μπορω εργα ζωγραφων και σε κριτικες , εκφραζω παντοτε με σαφηνεια και παρρησια τις αποψεις μου για ενα εργο η ενα καλλιτεχνη συνολικα, χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να γινω και συγγραφεας καταλογων...Αγαπητε μου φιλε, σε σχεση και με αλλες συζητησεις μας, φοβουμαι οτι καπου τα εχεις...μπερδεψει τα πραγματα. Και για να τελειωνουμε φιλε μου γιατι ο ...πολυς "ακαδημαϊσμος" θα μας φαει τελικα, δεν πιστευω στις "κατα παραγγελιαν" κριτικες και αν εχεις λιγο ασχοληθει με το εικαστικο κυκλωμα, θα γνωριζεις οτι πριν απο καθε εκθεση, προηγειται μια κριτικη!...Γιατι οχι μετα???
αλεξ παπαϊντακης
New poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Αύγουστος 30th, 2011, 2:48 pm

Εικόνα

Όπως και πολλοί άλλοι πίνακες, δεν μου έδινε τα ίδια συναισθήματα ως εικόνα σε άλμπουμ, εγκυκλοπαίδειες, κλπ, με αυτά που πήρα όταν τον είδα ζωντανά στη Φλωρεντία.
Από τους πίνακες που με εντυπωσιάζουν για λόγους που βαριέμαι και δεν έχει νόημα ν' αναλύσω.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 71951
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Eικαστικές τέχνες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες