Αξιζει να πιστεουμε στον Χριστο γιατι...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Nero, panos0 και 7 επισκέπτες

Re: Αξιζει να πιστεουμε στον Χριστο γιατι...

Δημοσίευσηαπό bloodcorer » Ιούλιος 8th, 2011, 4:14 pm

Θλιβερό πλάσμα είσαι εσυ που πιστεύεις σε πράγματα που δεν υπάρχουν, τουλάχιστον με την βαθύτερη έννοια που σας διδάξανε.

Η δική μου οργή έρχεται...[/quote]
δεν πιστεύεις στον Θεό; Πρόβλημα σου. Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα, να εξευτελίζεις την Πίστι εκατομμυρίων ανθρώπων, αποκαλώντας τον Χριστό, με τον γελοίο χαρακτηρισμό του ζογκλέρ.
Ή μήπως νομίζεις ότι εσύ είσαι ανώτερος, από τους εκαττομύρια Χριστιανούς σε όλον τον κόσμο, ή ότι εσύ έχεις περισσότερα δικαιώματα από εμάς.
Το να εξευτελίζεις την Πίστι κάποιου που πιστεύει, κάτι που εσύ δεν πιστεύεις, είναι ο ανώτερος φασισμός.
Σκοτωσε τον μπάτσο που έχεις μεσα σου.[/quote]

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bloodcorer
Casual Poster

Δημοσ.: 938
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2011, 1:43 pm
Το μέλος bloodcorer, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bloodcorer » Ιούλιος 8th, 2011, 4:28 pm

ynoT έγραψε:
bloodcorer έγραψε:

Και γτ δεν καταστρεφει το κακο τωρα και το αφηνει (οπως κ τον διαβολο) να μας απομακρυνουν απο τον θεο σας? Κ γτ να τιμωρησει τον διαβολο μετα την δευτερα παρουσια? Αλλα αμα δεν υπαρχει αυτος γινεται η δουλεια πες...
Τη μας λες για δικαιοσυνη κ τριχες.

Και στο κατω κατω, ετσι οπως το λες, το ιδιο πραγμα ειναι ανθρωπινη κ θεικη δικαιοσυνη. Με την ανθρ. δικαιοσυνη προσπαθουμε να αποφυγουμε το κακο στην κοινωνια. Το ιδιο κανει κ η θεικη, απλα αντι για δικαστηριο και δικαστες ανθρωπους, μπαινει ενας ''εβραιος μαγος''.
Γιαυτο και ρωτουν τους αθεους ''υπαρχει ηθικη χωρις θεο?" θελοντας να πουνε οτι ειμαστε καλα παιδια μοναχα για να μην καουμε, οχι οτι θελουμε να κανουμε καλο. Και δεν ειναι καθολου ψεμα.

Οσο για το δευτερο με τα εντονα... Οκ, θα κανω οτι θελω κ στο τελος θα ζητησω συγχωρεση. :D

Τώρα απαντάς πολύ σοβαρά. εύγε.
Ας ανταπαντήσω λοιπόν.
1. ο Χριστός στην Πρώτη Παρουσία Του, ήλθε για να σώσει τον Ανθρωπο....εντάξει; Άφησε όμως την ελευθερία επιλογής στον Άνθρωπο, γιατί ό Θεός σέβεται απολύτως την Ελευθερία του ανθρώπου, επειδή είμαστε κατ΄εικόνα και καθ΄ομοίωσιν Αυτού.
όμως παρά την θυσία του Χριστού, οι άνθρωποι σαν σύνολο, δεν άλλαξαν...Πολλοί μετανόησαν, όχι όλοι. Και αργότερα πολλοί προσήλθαν στον Χριστιανισμό από σκοπιμότητα, και όχι από Πίστι. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΝΙΚΗΘΗΚΕ, ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ, ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΝΟΜΟ.
ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΙΩΝΙΩΣ.
Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΑΙΩΝΙΩΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ, Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ.
Γιατί υπάρχει τώρα το Κακό, όπως και γιατί έγινε ο Πειρασμός της Εδέμ; Γιατί ο άνθρωπος έπρεπε να είχε Γνώσι- όχι εμπειρία- και του Καλού και του Κακού, για να επιλέξει. Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΟΜΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ, ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΘΕΪΚΟ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟ.
Γιαυτό υπάρχει το Κακό ακόμη....για να επιλέξεις το Καλό με ελεύθερη βούλησι,και όχι να εξαναγκασθείς.
ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΤΕΛΟΣ.
2. Η ανθρώπινη Δικαιοσύνη είναι σχετική, και περιλαμβάνει και τα συμφέροντα των ισχυρών. Επίσης προσπαθεί να κρατήσει κοινωνικές ισορροπίες, και να αποσοβήσει την αυτοδικία.
Όμως η Θεία Δικαιοσύνη είναι οντολογική. ΑΜΑΡΤΙΑ, δεν είναι απλώς η παραβίασις του Θείου Νόμου, αλλά η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.
Κύταξε τώρα μια διαφορά της Θείας με την Ανθρώπινη Δικαιοσύνη. Η ανθρώπινη δικάζει πράξεις....Η Θεία δικαιοσύνη, εξετάζει και την θέλησι και την επιθυμία....Αν λοιπόν εγώ επιθυμώ τον φόνο κάποιου, είμαι μέσα στην Αμαρτία ακόμα και αν δεν πράξω ποτέ φόνο.

Βλέπεις λοιπόν, ότι ουσιοδέστερη, βαθύτερη, είναι η Θεία Δικαιοσύνη.
Γιαυτό και στην Εσχάτη Κρίσι, θα κριθούν τα πάντα...Πράξεις, σκέψεις, λόγοι, επιθυμίες, κλπ....Θα σωθούμε μόνο, αν ζητήσουμε το Έλεος, γιατί είναι Παν-ελεήμων....
ΟΜΩΣ, ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΚΑΤΙ. ΕΠΕΙΔΗ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΌΝΤΩΣ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΣΟΒΑΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΔΙΔΟΥΝ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΤΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΛΘΕΙ Η ΩΡΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΜΕΤΑΝΟΙΑ;
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΙ.
-Ιδού, ίσταμαι εις την θύραν και κρούω. Εάν τις, ακούσει της φωνής Μου, και ανοίξει την Θύρα, θα εισέλθω και θα δειπνήσω μαζί του.
Δηλαδή.
-Ίδού, στέκομαι στην πόρτα της Ψυχής του Ανθρωπου και κρούω. Εάν κάποιος ακούσει την Φωνή Μου, και μου ανοίξει, θα εισέλθω, και θα δειπνήσω μαζί του, τον Πνευματικό Δείπνο.
όπως βλέπεις, ο Χριστός δεν παραβιάζει την Ψυχή μας...Μας καλεί διακριτικά και με Αγάπη...Αλλά, εμείς πρέπει να Του ανοίξουμε, για να εισέλθη και να γευθούμε τους καρπούς της Αιώνιας Ζωής.
ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΖΩΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ; Η ΖΩΗ ΑΞΙΖΕΙ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΩΝΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ. Ο ΘΕΟΣ.

Ειναι λογικο ο ανθρωπος να δοκιμαζει εφοσον δεν ξερει. Αυτο δεν το ηξερε ο θεος? Παρολα αυτα, εφοσον το δημιουργησε πες, δεν τον αποτρεπει και απο το να μην το χρησιμοποιει 8)

Οσο για το 2 λες παλι τα ιδια πραγματα. Γτ αν καποιος παρανομει τον κρατουν μακρια απο την ανθρωπινη κοινωνια μεσο φυλακισης. Εαν καποιος αμαρτανει (παρανομισει) μενει μακρια απο την κοινωνια του Χριστου.
Γτ νομιζεις οτι αν βγω κ πω οτι θελω να σκωτωσω τον ταδε, ο νομος δεν θα συχναζει συνεχεια σπιτι μου? Παιζει να μπωκ φυλακη αλλα αυτο δεν το ξερω. Τα ιδια πραματα ειναι.
Άβαταρ μέλους
bloodcorer
Casual Poster

Το μέλος bloodcorer, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό harrys1934 » Ιούλιος 8th, 2011, 4:54 pm

Να άφεσης την μουρμούρα και να πας κάτω στην αποθήκη να βρείς κι άλλα
Δώσε δουλειά στον κόσμο.
Δεν βλέπεις αφού δεν είχαν τι να κάνουν, ξεπουπούλιασαν εκείνο το θέμα με την γένεση.
Ποιο καραφλό από εμένα το έκαναν. Τρέχα λοιπόν μην κάθεσαι.

CAS είσαι αυτός που ξέρω από του Νικόλα, και του Μιχάλη;
Εδώ δεν έχει τεμπελιές σαν τα άλλα, , αλλά δουλειά πολύ.
Να σου θυμίσω και τι είπε ο Χριστός.
Ο θερισμός είναι πολύς, αλλά οι εργάτες λίγοι. Καλώς ήρθες, , στρώσου τώρα στην δουλειά
άλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
μνύσθητί μου, Κύριε,
εν τη Βασιλεία Σου.
Όπου γης και Παατρις[/b]
Άβαταρ μέλους
harrys1934
Crazy poster

Δημοσ.: 5974
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2009, 1:16 pm
Το μέλος harrys1934, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cas » Ιούλιος 8th, 2011, 4:58 pm

harrys1934 έγραψε:

CAS είσαι αυτός που ξέρω από του Νικόλα, και του Μιχάλη;
Εδώ δεν έχει τεμπελιές σαν τα άλλα, , αλλά δουλειά πολύ.
Να σου θυμίσω και τι είπε ο Χριστός.
Ο θερισμός είναι πολύς, αλλά οι εργάτες λίγοι. Καλώς ήρθες, , στρώσου τώρα στην δουλειά
[/b]

Ορίστε; :smt017
Ποιός Νικόλας και ποιός Μιχάλης; Γιά Αρχάγγελους λες και γιά αγίους; Καμμία σχέση. Εγώ Ελληνας είμαι από το Ντύσσελντορφ.
Και μη με λές τεμπέλη γιατί ψάχνω γιά νύφη και θα βγάλω κακό όνομα... :roll:
Ο Χριστός μάλλον καλά μας τα έλεγε. Εσείς έχετε ένα ψιλοπρόβλημα (φιλικά πάντα). :wave:
Cas
Maniac poster

Δημοσ.: 11192
Εγγραφη: Ιούλιος 18th, 2007, 3:38 pm
Το μέλος Cas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό panos0 » Ιούλιος 8th, 2011, 5:10 pm

Ανεφερα πριν οτι ο Θεος δεν κοιταει με νομικιστικες μεθοδους η διαδικασιες να κανει κατι. Ολα τα κανει προς συμφερον του παιδιου του,το καθε παιδι ειναι διαφορετικο δεν υπαρχει μια συνταγη για ολα.
Επισεις ο Θεος δεν ζηταει να πληρωσει κανεις με την ανθρωπινη εννοια, ζηταει να καταλαβουμε το κακο της αμαρτιας.
Καί γνῶθι, καί ἴδε, ὅτι πικρόν σοι ἐστι τό καταλιπεῖν σε ἐμέ, λέγει Κύριος.

Το παν ειναι η διαθεση που εχει ο καθε ενας, ο Θεος βλεπει την καλη διαθεση και εαν αυτη υπαρχει τοτε ενεργει κατ ατομο, πονηρια να μην υπαρχει ειναι το βασικοτατο.

Γνωριζει ο γυμναστης στο γυμν οτι ο νεος αθλητης ηρθε εκει θελοντας να διαμορφωσει το σωμα του, εαν αρχισει και του ομιλει περι διαφορων πολυπλοκων τεχνικων η επιστημονικων ορων ο νεος ασκουμενος δενθα καταλαβει τιποτα, τον υποβαλει σε επώδυνες ασκησεις χωρις να του αναλυσει ολη την επιστημη. Επισεις βλεπει το σωμα του ασκουμένου, που υστερει, και αναλογα το συστηνει ασκησεις καταλληλες γιαυτον.

Ας δουμε το εξης, μολις κανω κατι πολυ ασχημο εκεινη την ωρα εχω μια επιφανειακη συντριβη, ομοια με του Ιουδα, δεν γνωρισα πραγματικα την ασχημια της πραξεως μου, την ασχημια της αμαρτιας ωστε να μετανοησω και εξωτερικα κλαιω επειδη θα με πιασουν, επειδη την πατησα, επειδη ταδε.
Δεν εχω συναισθηση, δεν εχω καταλαβει την αμαρτια μου, δεν εχω αξιολογησει σωστα την κατασταση μου. Ομως ισως εχω μια μικρη σπιθα καλης διαθεσεως και επιδεχομαι διορθωσεως. Τοτε ο Θεος θα επιτρεψει και εγω να αδικηθω,να σκοτωθω να, να, εκει θα καταλαβω, διοτι μαλλον ετσι καταλαβαινω.
Δενειναι αναγκηομωςνα ειναιετσι τα πραγματα, καποιος αλλος καταλαβε την ασχημια της πραξεως του, καταλαβε τι σημαινει αμαρτια, αυτος δεν την ξεχναει, την εχει συνεχεια με θλιψη μπροστα στα ματια του. Ο Δαυιδ γνωρισε καλα τι κακο κανει η αμαρτια και λεει, ἡ ἁμαρτία μου ἐνώπιόν μου ἐστὶ διαπαντός, εβλεπε τον αθωο Ουρια μπροστα του, που λεει και ο jpap.
Σε αλλον λοιπον που εχει καλυτερη διαθεση απο εμενα (που δεν εχω καθολου) τοτε ο Θεος ενδεχομενως να δωσει την ταραχη της καρδιας.
Ετσι "πληρωνει", γυμναζεται, ο καθε ενας αναλογα καταλαβαινει την αμαρτια τικακο κανει και λεει: πῶς ποιήσω τὸ ῥῆμα τὸ πονηρὸν τοῦτο καὶ ἁμαρτήσομαι ἐναντίον τοῦ Θεοῦ;

Μεσα στις απειρες δυνατοτητες του Θεου ειναι και η ισοπεδωση της προσωπικοτητας, ομως δεν το πραττει. Δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αμαρτια που δεν θα συγχωρησει ο Θεος. Υπαρχει ανθρωπος που δεν θα δεχθει να αλλαξει και θα παραμεινει στην ασχημη κατασταση του μακρια απο Αυτον, αυτο ειναι που περιοριζει, το οριο δηλαδη, οχι η ταδε αμαρτια.
Άβαταρ μέλους
panos0
Casual Poster

Δημοσ.: 993
Εγγραφη: Μάιος 13th, 2011, 11:52 am
Το μέλος panos0, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bloodcorer » Ιούλιος 8th, 2011, 5:24 pm

ok stop το spam τωρα. Στο θεμα μας.
Άβαταρ μέλους
bloodcorer
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Ενώχ » Ιούλιος 8th, 2011, 10:00 pm

Εικόνα

Εικόνα
ynoT έγραψε:έτσι γουστάρω...να σκορπάω παραπληροφόρησι, όπως κάνουν οι χριστιαναράδες χρόνια τώρα
Ενώχ
Casual Poster

Δημοσ.: 687
Εγγραφη: Φεβρουάριος 13th, 2011, 2:42 pm
Το μέλος Ενώχ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιούλιος 8th, 2011, 11:36 pm

ynoT έγραψε: νομίζεις θλιβερό πλάσμα, ότι θα μπορείς να Τον βλασφημείς για πολύ καιρό ακόμα;
ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ;

Τρις, θα την πατήσεις για άλλη μια φορά! Πρόσεχε λέμε!
Δεν ήξερα ότι είσαι "Τραχωνιάτης"!!! Τώρα εξηγείται και η ξαφνική σου αποχώρηση "επειδή πολύ σύντομα έρχεται και τις δύναται σταθήναι"...
και η οποία (αποχώρηση) συνέβη το 2008! Πέρασαν 3 χρόνια και όπως διεπίστωσες ιδίοις όμμασιν, απολύτως κανείς δεν ήλθε.
Ούτε και τώρα φυσικά πρόκειται να έλθει κανείς, οπότε θα συνιστούσα να συγκρατηθείς λίγο και να μην ουρλιάζεις πως "ο καιρός δεν είναι πλέον εγγύς, αλλά ήδη παρήλθεν", διότι άλλη μία διάψευση μάλλον δεν θα την αντέξεις!

Τα ίδια έπαθαν και οι υπόλοιποι της γνωστής παρέας (σύνολο 8 ομοιδεάτες). Διαψεύστηκαν οικτρά και εξαφανίστηκαν από τα φόρα.
Μόνον ένας εξακολουθεί που και που να κραυγάζει το ίδιο "εκφοβιστικό" τσιτάτο..."έρχεται και τις δύναται σταθήναι"...
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Maniac poster

Δημοσ.: 12339
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 8:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό killthemall » Ιούλιος 10th, 2011, 8:17 pm

ynoT έγραψε:
killthemall έγραψε:
ynoT έγραψε: όντως πολύπλοκος συλλογισμός...θα προσπαθήσω να τον μελετήσω....μου φαίνεται ότι διαβάζω κείμενο του Ιμμάνουελ Κάντ...θα το παλέψω όμως....
αν κάπου κολλήσω, θα με βοηθήσεις να ξεκολήσω, και να κατανοήσω το βάθος του πολύπλοκου συλλογισμού σου;

με χαρα. εγω και η σκατοσπρωχτρα μου στη διαθεση σου ενιταημ

κόφτο μωρή λουλού.....ούτε για μαλαστούπα δεν αξίζεις.......

η μαλαστουπα ρε μλκα τι ειναι ??
id: unknown_x

"ΝΔ 30%, ΣΥΡΙΖΑ 27%, ΠΑΣΟΚ 12%, ΧΑ 7%
καθε αυτοκτονια ή δολοφονια οποιουδηποτε ελληνα απο εδω και περα αποτελει συνωνυμο της χαρας και της συμπαντικης δικαιοσυνης "
Άβαταρ μέλους
killthemall
Fast poster

Δημοσ.: 3324
Εγγραφη: Δεκέμβριος 27th, 2009, 10:39 pm
Το μέλος killthemall, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό j_pap » Ιούλιος 11th, 2011, 7:32 am

Aς αντιπαρατάξουμε σε «ρομαντικούς» πλατωνικούς, σε Coehl-ικούς και αντι-Coehl-ικούς, σε Silv-ομένους, σε «θετικώς» σκεπτομένους, σε υπνωτισμένους, σε ψυχεδελικούς ή «ψυχοδυναμικούς» (σιγά στο εκλεπτυσμένο «Εγώ».Μη μας «ραγίσει» κιόλας και τό'χουμε ἕνα και μονάκριβο...)

Περί επισκιάσεως

Α’ σημασία
«Πνεύμα Ἅγιον επελεύσεται επί σε και δύναμις Υψίστου επισκιάσει σε» εις την μακαριωτέραν όλων των γυναικών, την άφθαστην Παναγία μας.
Ἄλλη σημασία:
«ἔκτεινον (ἄπλωσε) την δεξιάν σου Κύριε και επισκίασέ με»Ψ. ρλζ’ 7.
Αντιλαμβανόμαστε δύο διακριτές ενέργειες σαν «επισκίαση» ανθρώπων υπό τοῦ Θεοῦ. Η μία είναι μυστηριακή και πνευματική και η ἄλλη πρακτική.
Η πρώτη σημασία αφορά τον αγιασμό που αποκτάται διά της θ. Χάριτος, εἶναι η ενέργεια τοῦ Αγ. Πνεύματος, μέσω τῆς οποίας αγιάζεται ο ἄνθρωπος ψυχικά και σωματικά, όπως η Ελισάβετα, ο Ιωάννης ο Βαπτιστής και η μακαριστή μας Παναγία, η ευλογημένη και υμνουμένη πρεπόντος απ’ ὅλους· η επισκίαση δε σ’ αυτήν ἦταν μοναδική, ανωτέρα τῆς τάξης ὅλων τῶν κτισμάτων.
Πρώτα ας εκθέσωμεν την «μερικήν επισκίασιν», ήτοι αυτήν που σκεπάζει σαν ενωμένα μέλη ενός σώματος τους αγίους άνδρας και γυναίκας.
Η μυστηριακή μορφή επισκίασης που δίδεται σε κάθε ἅγιον, εἶναι μία ενεργός «δύναμις» που «σκεπάζει» τον νουν. Ὅταν αξιωθεῖ κανείς να βιώσει αυτήν την «επισκίασιν», ο νους αλλοιώνεται από την «ἔκπληξη» και διαστέλλεται μέσα σε μια θεία αποκάλυψη.
Ενόσω αυτή η ενέργεια επισκιάζει τον νου, ο ἄνθρωπος «υψώνεται» πέρα από την κίνηση τῶν διανοημάτων τῆς ψυχῆς του, χάρη στη μετοχή τοῦ Αγ. Πνεύματος. Αυτήν εννοεῖ ο απόστολος, θέλοντας να τους υποδείξει το μυστήριο: «ἵνα ο Θεός τοῦ Κυρίου ημῶν Ιησοῦ Χριστοῦ, ο πατήρ τῆς δόξης, δώη υμῖν Πνεῦμα σοφίας και αποκαλύψεως εν επιγνώσει αυτoῦ, πεφωτισμένους τους οφθαλμούς τῆς καρδίας υμῶν» σε μορφή προσευχῆς, όταν απευθύνεται στους Εφεσίους .
Θα αναρωτηθεί κανείς «και ποιο σκοπό εξυπηρετοῦν ὅλ’ αυτά;» Θα λάβει την απάντησιν:«εις το ειδέναι υμᾶς τίς εστίν η ελπίς τῆς κλήσεως αυτόῦ, τις ο πλοῦτος τῆς δόξης τῆς κληρονομίας αυτoῦ εν τoῖς αγίοις και τί το υπερβάλλον μέγεθος τῆς δυνάμεως αυτοῦ εις ημᾶς τους πιστεύοντας».
Ὅταν επισκιάσει τον ἄνθρωπον η «δύναμις» τούτη, αξιώνεται να «γνωρίσει» δι’ αποκαλύψεως την δόξαν του «καινοῦ» (νέου) Κόσμου.
Αυτή εἶναι η μυστηριακή μορφή τῆς επισκίασης, η «μερική επισκίαση», ο «κλῆρος»τῶν αγίων εν τῶ φωτί, ὄπως εκφράσθηκε το ἅγιο στόμα τοῦ μακαριστοῦ Παύλου.
Αυτήν αξιώνονται ὅσοι ἔχουν βίο και πολιτείαν ενάρετο , κι ἔχουν λάβει από το Πνεῦμα τον αγιασμόν τοῦ νου.
(εξ οὖ και ο φωτοστέφανος που απεικονίζεται στους αγίους)

Η δεύτερη μορφή επισκίασης που αναγνωρίζουμε την «ενέργεια» στην πράξη, εἶναι μια «δύναμη» πνευματική που προστατεύει τον ἄνθρωπον «αιωρούμενη» συνεχῶς γύρω του (!) απομακρύνωντας κάθε τι επιβλαβές που θα μποροῦσε να πλησιάσει την ψυχή και το σώμα του. Μπόρεσαν και την αναγνώρισαν (την αισθάνθηκαν αοράτως) ἅγιοι την δύναμη αυτή ὅσοι εἶχαν φωτισμένη νόηση, που «διαβλέπει» με τον «οφθαλμό» τῆς πίστης πέραν τῶν αισθητῶν.
«παρεμβαλεί ἄγγελος Κυρίου κύκλω τῶν φοβουμένων αυτῶν και ρύσεται αυτούς» Ψαλμ λγ’ 20.
Καμμία «πατρώα»αρχαία θρησκεία, Αθεϊστής, ή σκεπτικιστής δεν θα μας χωρίσει από τον αδελφό Ορθόδοξο Χριστιανικό λαό των πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. Είμαστε και θα είμαστε στο πλευρό τους.svelto!!--απλότης ποιμνίου.
Άβαταρ μέλους
j_pap
Crazy poster

Δημοσ.: 6866
Εγγραφη: Δεκέμβριος 6th, 2010, 4:41 pm
Τοποθεσια: Φραπεδονίκη
Το μέλος j_pap, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό j_pap » Ιούλιος 11th, 2011, 12:25 pm

Οσμή «γνώσεως»

Ὥσπου να λάβει «ἄνωθεν» ο ἄνθρωπος πνεῦμα αποκαλύψεων και να ενωθεῖ η ψυχή του διά τῶν κινήσεών της με την «Υπερκόσμια Σοφία» και να αισθανθεῖ μέσα του τα μεγαλεῖα τοῦ απαυγάσματος τοῦ θείου Φωτός τῆς Θεότητος, δεν τοῦ εἶναι δυνατόν να προσεγγίσει την δοξασμένη αυτή αίσθηση τῆς υπερφυούς αγάπης. Ὅποιος δεν ἔχει πιεῖ πραγματικό κρασί, δεν θα μεθύσει επειδή ἄκουσε να ομιλοῦν γι' αυτό, κι ὅποιος δεν αξιώθηκε να «οσμισθεῖ» ο ἴδιος τη γνώση (βίωμα) «τῷ δε Θεῷ χάρις τῷ πάντοτε θριαμβεύοντι ημᾶς εν τῷ Χριστῷ και την οσμήν τῆς γνώσεως αυτοῦ φανεροῦντι δι'ημῶν εν παντί τόπῳ· ὅτι Χριστοῦ ευωδία εσμέν τῷ Θεῷ εν τοῖς σωζομένοις και απολυμένοις, οἷς μεν οσμή θανάτου εις θάνατον, οἷς δε οσμή ζωῆς εις ζωήν·και προς ταῦτα τίς ικανός; ουκ εσμέν ως οι λοιποί, καπηλεύοντες τον λόγον τοῦ Θεοῦ, αλλ' ως εξ ειλικρινείας, αλλ' ως εκ Θεοῦ κατενώπιον τοῦ Θεοῦ εν Χριστῷ λαλοῦμεν.Β΄Κορινθ. 14 -17 » περί τῶν μεγαλείων τοῦ Θεοῦ, δεν τοῦ εἶναι δυνατόν να «μεθύσει» με την Αγάπη Του. T b3 Λόγ ΙΗ΄
Καμμία «πατρώα»αρχαία θρησκεία, Αθεϊστής, ή σκεπτικιστής δεν θα μας χωρίσει από τον αδελφό Ορθόδοξο Χριστιανικό λαό των πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. Είμαστε και θα είμαστε στο πλευρό τους.svelto!!--απλότης ποιμνίου.
Άβαταρ μέλους
j_pap
Crazy poster

Το μέλος j_pap, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Ιούλιος 11th, 2011, 12:31 pm

Μυρωδιάς δλδ :D :D :D
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 26233
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 3:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό j_pap » Ιούλιος 11th, 2011, 12:49 pm

enterprise psi έγραψε: Πάλι θα μου κλέψουν την ιδέα, όπως με το star gate

Τί ακριβώς ἔγινε; Σε πήραν μυρουδιά; :) (off topic)
Άβαταρ μέλους
j_pap
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό ksk » Ιούλιος 11th, 2011, 3:18 pm

j_pap έγραψε:Οσμή «γνώσεως»

Ὥσπου να λάβει «ἄνωθεν» ο ἄνθρωπος πνεῦμα αποκαλύψεων και να ενωθεῖ η ψυχή του διά τῶν κινήσεών της με την «Υπερκόσμια Σοφία» και να αισθανθεῖ μέσα του τα μεγαλεῖα τοῦ απαυγάσματος τοῦ θείου Φωτός τῆς Θεότητος, δεν τοῦ εἶναι δυνατόν να προσεγγίσει την δοξασμένη αυτή αίσθηση τῆς υπερφυούς αγάπης. Ὅποιος δεν ἔχει πιεῖ πραγματικό κρασί, δεν θα μεθύσει επειδή ἄκουσε να ομιλοῦν γι' αυτό, κι ὅποιος δεν αξιώθηκε να «οσμισθεῖ» ο ἴδιος τη γνώση (βίωμα) «τῷ δε Θεῷ χάρις τῷ πάντοτε θριαμβεύοντι ημᾶς εν τῷ Χριστῷ και την οσμήν τῆς γνώσεως αυτοῦ φανεροῦντι δι'ημῶν εν παντί τόπῳ· ὅτι Χριστοῦ ευωδία εσμέν τῷ Θεῷ εν τοῖς σωζομένοις και απολυμένοις, οἷς μεν οσμή θανάτου εις θάνατον, οἷς δε οσμή ζωῆς εις ζωήν·και προς ταῦτα τίς ικανός; ουκ εσμέν ως οι λοιποί, καπηλεύοντες τον λόγον τοῦ Θεοῦ, αλλ' ως εξ ειλικρινείας, αλλ' ως εκ Θεοῦ κατενώπιον τοῦ Θεοῦ εν Χριστῷ λαλοῦμεν.Β΄Κορινθ. 14 -17 » περί τῶν μεγαλείων τοῦ Θεοῦ, δεν τοῦ εἶναι δυνατόν να «μεθύσει» με την Αγάπη Του. T b3 Λόγ ΙΗ΄

"Από την στιγμή που θα το αγγίξεις δεν υπάρχει διαίρεση
δεν μπορείς να ξεκολλήσεις την καρδια σου από εκεί.
Ποτέ δεν γνωρίζεις χωρισμό."
Χρησμός
Το ανθος μέσα από Άνθος θα δώσει στον κρύσταλλο πνοή...
Άβαταρ μέλους
ksk
Maniac poster

Δημοσ.: 11473
Εγγραφη: Ιούνιος 17th, 2010, 11:14 pm
Τοποθεσια: Στην ομορφότερη χώρα του κόσμου...στην Ελλάδα μας !
Το μέλος ksk, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ksk » Ιούλιος 11th, 2011, 3:22 pm

enterprise-psi έγραψε: Μυρωδιάς δλδ :D :D :D

Μήπως θα 'πρεπε να αναρωτηθείς γιατί χρησιμοποιείται αυτή η αίσθηση ;
Το ανθος μέσα από Άνθος θα δώσει στον κρύσταλλο πνοή...
Άβαταρ μέλους
ksk
Maniac poster

Δημοσ.: 11473
Εγγραφη: Ιούνιος 17th, 2010, 11:14 pm
Τοποθεσια: Στην ομορφότερη χώρα του κόσμου...στην Ελλάδα μας !
Το μέλος ksk, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θρησκειολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Nero, panos0 και 7 επισκέπτες